Politiek wil extra geld voor scholen 'Met Rijnstad gaat elke gemeente erop vooruit' Regio 'We gaan meer letten op kunst' iters (VVD) wil geen nddode Pierrot' zijn znianen in Zoeterwoude Actie Betrokken Warmonders tegen gemeentelijke herindeling Tentoonstelling in Hortus Het panel lAG 14 JUNI 2000 973 17 •ersopstopping in Leyhof Asfalteringswerkzaamheden op de Buitenhoflaan iïcten tijdens de ochtendspits een kilometerslange file lerdorpse wijk Leyhof. Wijkbewoners konden door de dheden alleen via de Van de Havelaan Leiderdorp ver- /an gestolen in Voorschoten jen Een splinternieuwe, geheel ingerichte caravan is -estolen van een bedrijfsterrein aan de Donklaan in ten. Het voertuig stond op een afgesloten terrein, bet toegangshek is opengebroken. rco wint prijs marswedstrijden i. Drumfanfare Tamarco uit Leiderdorp heeft op eer- irdag een eerste prijs gewonnen tijdens de internatio- en showwedstrijden in het Belgische Hamont. Bij de strijden kwam de Leiderdorpse ploeg als beste uit de joliticus P. Kanters functie als voorzitter nmissie voor financi- onderwijs en econo- cen met onmiddellij- neergelegd. Hij kan grenigen met het be- urgemeester en wet- m de secretaris van missie voortaan de aten samenstellen, aanden terug legde lorpse gemeenteraad woordelijkheid voor van de raadscom- handen burgemees- thouders. Die gaven dheid weer door aan ris van de commis- laatste gaat Kanters e ver, zo maakte hij 1 bij aanvang van de g duidelijk. Hij wei- )1 van 'ceremoniële monddode Pierrot': „Deze be slissing maakt dat wij telkens maar moeten afwachten wat het college en de ambtenaren nu weer bedacht hebben. Maar de eerste verantwoordelijkheid voor wat er op die agenda komt hoort bij de raad te liggen." Kanters wordt 'voor de volle 100 procent' gesteund door het bestuur van de Leiderdorpse WD-afdeling, laat bestuurs voorzitter B. Stolk weten. Zijn eigen partijgenoten werden gis teravond echter volledig verrast door de actie van Kanters. „Ik voel me overvallen", aldus een verbaasde fractievoorzitter H. Zilverentant. Ook het Leiderdorpse college heeft de stap van Kanters niet zien aankomen. „Wat ons be treft nemen we het voor kennis geving aan en we beraden ons nog nader op een reactie", al dus wethouder M. Molkenboer. )E ANE P1ETER WISSE ig Polen uit partner- :zan komen vandaag rwoude. Het zijn de van Osieczna met De meesten krijgen in conferentiecen- orte Vliet, een aantal gastgezinnen. ;oek van de Polen ns het vierdaagse be- andacht besteed aan en de maatregelen »ebied in Zoeterwou- omen. Ook staat een de overheidsgebou- n Haag op het pro- nds het begin van de in 1993, vrij hechte tstaan tussen Zoeter- :s en de Osiecznia- Zoeterwoudse ge- d gaat eens in de laar Osieczna. Regel- n ook verenigingen ilen. „Het is dus niet alleen een politieke aangele genheid, zo'n stedenband. Het belangrijkste is het wederzijdse begrip dat je op deze manier kweekt", zegt wethouder Stuijt. „Door de opvang in gastgezin nen en door de intensieve om gang tijdens de bezoeken, groei je natuurlijk naar elkaar toe. En dat is het belangrijkste." De wethouder benadrukt dat economische belangen nauwe lijks een rol spelen bij de ste denband. „Alléén Heineken is een Zoeterwouds bedrijf dat in teresse heeft voor de Poolse markt. Die hebben dan ook een brandweerauto aan Osieczna geschonken. Maar het gaat toch vooral om de persoonlijke con tacten. We willen als Zoeter- woudenaars niet overkomen als de grote wereldverbeteraars aan wie de Polen een voorbeeld zouden moeten nemen. Maar het is leuk als je ze van dienst kunt zijn met praktische tips, bijvoorbeeld op milieugebied." De Vereniging Betrokken Warmonders is gisteren begonnen met een grote handtekeningen- en raambiljettenactie voor behoud van de zelfstan digheid van de gemeente Warmond. Ze wil de handtekeningen 'zo spoedig mogelijk' aanbieden aan de commissaris van de koningin, J. Franssen. Met de actie wil de vereniging onderstrepen dat Warmond 'een gezonde gemeente is' en dat een meerderheid van de inwoners tegen inlijving van het dorp is door een andere gemeente. Daar bij baseren de Betrokken Warmonders zich op de steekproef die onlangs door het Leidsch Dagblad is uitgevoerd, waarbij 79 procent van de onder vraagden zich uitsprak voor behoud van de zelf standigheid. De Betrokken Warmonders gaan langs de deu ren om handtekeningen op te halen. Wie niet thuis is, krijgt een brief met antwoordstrook in de bus. Raambiljetten met de leus van de actie 'Warmond Zelfstandig' zijn vanaf vandaag af te halen bij het Wapen van Warmond op Dorps straat 90. Aanleiding voor de actie is het besluit van de commissaris van de koningin om de burgemees tersvacature, die is ontstaan door het vertrek van burgemeester Van der Wel, niet open te stellen. Het dorp moet het voorlopig stellen met een waarnemer, in afwachting van onderzoek naar de bestuurlijke toekomst. „De provincie geeft hiervoor als belangrijkste argument dat Warmond de op twee na ldeinste gemeente is", zegt J. Sevenster, voorzitter van de Betrokken Warmonders. „Maar dat is een vreemd argument. Er is altijd een de kleinste." Het enige dat telt is volgens Sevenster of War mond 'als bestuurlijke eenheid goed functio neert'. Daaraan twijfelen de Betrokken Warmon ders niet. Het onderwijs komt er in de Leiderdorpse plannen voor 2001 te bekaaid vanaf. Dat vinden de PvdA, Groenlinks, D66 en het CDA. Burgemeester en wethouders stellen in de gemeentelijke kadernota voor volgend jaar 45.000 gulden extra te reserveren voor een spijbelopvangpro ject, maar de vier politieke partijen vinden dat er meer moet gebeuren. De scherpste kritiek op het Lei derdorpse onderwijsbeleid kwam gisteravond van PvdA- fractieleider R. Thunnissen. Hij vindt dat de gelden voor het onderwijs nu te vaak 'hapsnap' uitgegeven worden: „Dat is niet goed, want het onderwijs ver dient een samenhangende be nadering." Voor 2001 stelt het college voor om als 'gewenst nieuw be leid' 45.000 gulden uit te trek ken voor het Leidse spijbelop vangproject De Witte Poort. Maar volgens Thunnissen is daarmee geen sprake van nieuw beleid: „Dat is immers al veel eerder door de gemeente raad afgesproken." Thunissen pleitte ervoor om zo snel mogelijk naar echt nieu we initiatieven op onderwijsge bied te gaan zoeken. Maar met concrete voorstellen kwam hij zelf niet. Ook stelde hij voor om onderwijs tot 'extra gemeente lijk speerpunt' te maken, een suggestie waarvoor hij steun kreeg van D66 en het CDA. Ook Groenlinks vindt dat er volgend jaar meer op onder wijsgebied moet gebeuren. Fractievoorzitter R. Manshan den pleitte voor extra maatre gelen om het achterstandsbe leid handen en voeten te geven, maar ook nu ontbraken concre te voorstellen. Wel weigerde zij onderwijs in navolging van D66 en de PvdA tot extra speerpunt te maken: „Dat is geen speer punt; dat behoort namelijk doodnormaal gemeentelijk be leid te zijn." De roep van de vier partijen om nieuw onderwijsbeleid was niet aan dovemansoren gericht. Bij afwezigheid van de zieke WD-wethouder Kolman gaf CDA-collega Roest aan, dat het college wat dat betreft 'op de zelfde lijn' zit. Hij gaf toe dat de voorstellen in de kadernota wat mager oogden en nodigde de partijen uit om met aanvullen de ideeën te komen. Daarbij hoeft hij in elk geval niet te rekenen op bijdragen van de WD en BBL. Deze par tijen vinden namelijk dat Lei derdorp in 2001 alleen nieuw beleid in gang moet zetten als er eerst oud beleid geschrapt wordt. Het college stelt daar te genover dat er door de trend matige verhoging (2,5 procent) van de onroerendzaak-belas- ting 250.000 gulden vrijkomt voor nieuw beleid. Tot en met 2 juli is in de Orangerie van de Hortus aan het Ra penburg in Leiden een maquette-tentoonstelling te zien van de beeldenroute 'Stilstaan bij het land van Wijk en Wouden'. Be zoekers krijgen een overzicht van wat er tot oktober in de open lucht is te zien. De mini-expositie is te bezichtigen op dinsdag, woensdag, zaterdag en zondag van 11.00 tot 16.00 uur. Boeren werken mee aan Beeldenroute 2000 ZOETERWOUDE JAN PREENEN Stilstaan bij het land van Wijk en Wouden. Op de Gelders- woudseweg in Zoeterwoude is daar geen sprake van. De kunstzinnige billboards die de automobilisten langs de kant van de weg zouden moeten zien, worden door minstens zo grote borden voor koppen aan het oog onttrokken. Het verkeer raast langs. Nergens blijkt uit dat de snelheid hier van tachtig naar zestig kilometer is terugge bracht. Laat staan dat iemand de wagen aan de kant zet voor het drieluik, dat onderdeel is van de Beeldenroute 2000 die zaterdag begint. „Misschien hadden ze die borden schuin moeten zetten. Nu zien de mensen ze niet en rijden ze er zo aan voorbij", zegt Wim Zonneveld. Hij woont sinds begin maart aan de Gel- derswoudseweg in het buurt schap Gelderswoude. Hij heeft van huis geruild met zijn vader Jan, die vorig jaar november model stond voor fotograaf Theo Janssen. Die maakte fo to's, terwijl Zonneveld uren voortploegde. Hij trok voren, maar anders dan anders. Voor deze gelegenheid liepen de lij nen schuin het land in. „Je ziet gewoonlijk alle lijnen bij de ho rizon samenkomen. Dat noe men we het verdwijnpunt. We proberen nu het tegenoverge stelde te bereiken. Het ver dwijnpunt ligt nu pal voor mijn camera. Zo geven wij de wijds- heid van het land weer", lichtte Janssen zijn project toe. Het resultaat staat nu op enorme borden parallel aan de weg. „Ik denk dat de fotograaf daar een speciale bedoeling mee heeft. Je ziet zo de ver schillen goed met het land zo als het nu is." Esther Zonne veld, de vrouw van Wim, ver plaatst zich gemakkelijk in de gedachten van de kunstenaar. Om ook passanten wegwijs te maken, zet de organisatie er op korte termijn een toelichting bij. Net als bij alle andere kunstwerken, die door een fietsroute met elkaar zijn ver bonden. Een boekje ligt klaar op de gemeentehuizen van Lei den, Leiderdorp, Leidschen- dam, Rijnwoude, Zoetermeer en Zoeterwoude, die het project steunen. De Zonnevelden staan achter het initiatief van de Zoeter- woudse kunstenaar Hetty Arens en de Zoetermeerse vereniging voor beeldende kunstenaars Terra om natuur, kunst en landbouw als een 'drieëenheid' bij elkaar te brengen. Maar daarmee zijn de Gelderswoude- naars nog geen kunstliefheb bers geworden. Jan: „Misschien zijn we daar te nuchter voor. Als je een museum inloopt en je ziet alles volgesmeerd, heb ik daar toch twijfels bij." Hij zal net als zijn zoon wel 'wat meer gaan letten op kunst, want neem nou die foto's, die zijn toch wel heel apart geworden'. En dat is nou net wat Terra beoogt. Zoals ook de natuuror ganisaties hopen dat iedereen door de openluchttentoonstel ling wat milieuvriendelijker wordt. Maar ook in dit opzicht lopen de Zonnevelden niet over van enthousiasme. Jan: „Het is goed dat er wat gebeurt. Je kunt niet blijven plukken aan het Groene Hart. Maar het is niet zo dat ik nu plotseling overal actie ga voeren. Er zijn ook na delen. Natuurbescherming en veeteelt gaan prima samen, maar met akkerbouw ligt het anders. Koeien dragen hun melk mee. Dan vormen insec ten niet zo'n probleem. Wel als ze op de spruiten gaan zitten. Je kunt zeggen tegen die natuur - verenigingen dat ze moeten op hoepelen, maar daar schiet je ook niks mee op. Daarom wer ken we wel mee, zolang we maar als de beste en goedkoop ste beheerders van het land worden gezien." Esther, Trude, Wim en Jan Zonneveld (van links naar rechts) bij twee van de drie billboards langs de Gelderswoudseweg. „Die foto's zijn toch wel heel apart geworden." foto henk bouwman I dat reageert op de stellingen bestaat uit: ise wethouder ruimtelijke ordening en regiozaken R. d (PvdA). inder C. van der Zalm, oud-wethouder (Progressief i) en oud-Statenlid (PvdA). Schagen, oud-wethouder in Warmond namens het )nt nu in Sassenheim. uwer de Koning, voormalig burgemeester van Wou- at in 1991 met Hoogmade, Bilderdam, Leimuiden en voude werd samengevoegd tot de gemeente Ja- ie. levylle, burgemeester van Leiderdorp. burg, burgemeester van Alkemade. w F. Vergeer, Leidse, Statenlid namens de SP. wC. Huigen, Leiderdorpse, Statenlid namens de WD. ïma, Tweede Kamerlid namens D66. Eisen, wethouder Oegstgeest (PO). Wüt SMJU&L 4fCOTL "Nimm 2" vitaminesnoepjes Sinaasappel- en citroenzuurtjes n }CoecLt oe ootit 10 drcon, KQSMar De zelfstandigheid van Warmond staat op het spel nu de burgemeestersvacature niet wordt opengesteld en er een onderzoek komt naar de bestuurlijke toekomst van het dorp. In een serie van zes afleveringen gaat het Leidsch Dagblad in op de voors en tegens van een eventuele ge meentelijke herindeling. Aan een panel van tien perso nen zijn vijf stellingen voorgelegd. Vandaag, in deel 3, re acties op de stelling: de positie van Warmond in de regio wordt versterkt door herindeling. door WIM KOEVOET D. Brouwer de Koning: „Met deze stelling ben ik het niet eens. Als Warmond bij Oegst geest wordt gevoegd ontstaat een gemeente van 18.000 plus 5.000 inwoners. Waaruit be staan dan die vergrote moge lijkheden helemaal? Ik zie niet in waarom zo'n samenvoeging je positie zou verstevigen. De VNG pleitte destijds voor nieuw te vormen plattelandsgemeen ten van 40.000 inwoners. Waar heb je het dan nog over als je Warmond laat inlijven door Oegstgeest? Of stel dat Leiden Warmond inlijft en dat in War mond een partij wordt opge richt, Warmonds Belang, die de positie van het dorp overeind probeert te houden. Zelfs in het meest gunstige geval, namelijk dat héél Warmond op die partij stemt, krijgt ze dan hooguit een of twee zetels in de gemeente raad. Nou, daar zit je dan met zijn tweetjes." F. Vergeer: „Je kunt maar het beste je eigen boontjes doppen. Als Sassenheim in het vervolg voor Warmond zou opkomen in regionaal v.erband dan is het weliswaar een dorp dat dat voor een dorp doet - en dat is beter dan een stad die in zo'n dorp alleen maar bouwgrond ziet - maar Sassenheim is toch Warmond niet." G. van Eisen: „Ik ben het niet eens met deze stelling. Immers, na een herindeling is er van de positie van Warmond als zoda nig niets meer over. Warmond maakt dan onderdeel uit van afwegingen in groter verband. Juist om die reden valt er veel voor te zeggen dat een gemeen te als Warmond met zijn speci fieke kenmerken, zoals land schappelijke waarden en de Ka- gerplassen, zelfstandig blijft, ook al telt het dorp maar 5.000 inwoners. Zo zorg je ervoor dat die waarden niet verdwijnen in het grote geheel. A. Meerburg: „Warmond wordt in de regio niet sterker door herindeling. Nu is Warmond als het ware een eigen partij, een eigen gemeente, met eigen be voegdheden. Na herindeling kun je je eigen Warmondse ge luid toch minder laten horen. De aandacht voor jouw belan gen moet dan immers worden gedeeld met die voor belangen uit andere delen van de dan nieuw ontstane gemeente." M. Zonnevylle: Ik laat me niet uit over het beleid in Warmond, maar ik denk wel dat het dorp in een groter geheel een sterke re positie inneemt. Dat heeft ook weer te maken met die kennis, met de kwaliteit van het ambtelijk apparaat." C. van Schagen: „Het1 getal is niet per definitie bepalend voor je machtspositie. Een goede be stuurder zal waar dan ook zijn invloed kunnen uitoefenen. Versterking van de positie van Warmond in de regio door her indeling zou mogelijk zijn, maar dan moet je wel weten in welke regio je wordt ingedeeld en welke positie je binnen die regio kunt. Je zou daarbij kun nen denken aan 'Warmond re creatiegemeente'. In dat op zicht neemt Warmond toch wel zijn eigen plaats in. Een samen gaan met de gemeente Alkema de lijkt hiervan een logische ge volgtrekking, maar bij de herin deling van gemeenten in Zuid- -Holland, nu ruim tien jaar ge leden, werd het standpunt van een gemeente waarvan de kern het Braassemermeer was - of de Westeinderplassen - al snel los gelaten. Wel is het naar mijn mening belangrijk wanneer een plas in belangrijke mate binnen de grens van een bepaalde ge meente ligt." R. Hillebrand: „In het Rijnstad plan fuseren Leiden en alle 16, 17 of 18 gemeenten in de Leidse regio en de Duin- en Bollen streek. De positie van al die ge meenten verstevigt door zo'n herindeling, dus ook die van Warmond. Rijnstad kan wél landelijke en Europese subsi dies binnenhalen op bij voor beeld het gebied van recreatie. Denk ook aan het grotesteden- beleid. Rijnstad zit dan vooraan bij de verdeling van dat geld, als derde stad van Nederland. Daar kan Warmond dan wel en nu niet van meeprofiteren. Een sterkere regio betekent een sterker Warmond." J. Hoekema: „Mee eens. War mond moet gewoon een goede slag maken met een of twee ge meenten uit de omgeving. Het is beter om je daarop te richten, dus op de vraag: met wie, dan krampachtig aan je autonomie vast te houden." C. Huigen: „Warmond is als zelfstandige eenheid zelfs in twee regio's actief, Duin- en Bollenstreek en Leidse regio en het springt daar flexibel mee om. Warmond heeft zich in bei de samenwerkingsverbanden voldoende op de kaart gezet, met onder meer zijn recreatie- plassen en -gebieden. Ik zie dan ook niet in waarom een herin deling een versterking van de positie met zich mee zou bren gen." C. van der Zalm: „Nee, niet de positie van Warmond verste vigt, maar die van de nieuw ontstane gemeente. Warmond moet in staat zijn om zichzelf op de kaart te zetten. Dat moet Warmond doen met zijn groene ruimten en cultuur, dét is het product van Warmond, dat hebben andere gemeenten niet. Bij dat profiel moet Warmond partners zoeken. Burgemeester van der Wel had moeten zorgen Het gemeente huis van War mond, waar van de zelf standigheid op het spel staat. foto dick ho- gewoning voor een recreatieschap met een voortrekkersrol van War mond. De partners moeten meepraten en meebetalen. In plaats daarvan is er een malle paniek uitgebroken in het dorp, die nu al tien jaar duurt. Zo van: help, we hebben geen su permarkt. In plaats dat we onze sterke punten benadrukken gaan we onze vermeende zwak ke punten verbeteren. Precies de verkeerde invalshoek. De positie van Warmond kan beter worden verstevigd door het in huren van ambtelijke capaciteit bij andere gemeenten. Ik denk aan een planoloog en een jurist. Dan heb je ook al die adviseurs niet nodig en word je niet las tiggevallen met de vraag: als je ambtelijke taken uitbesteedt, dan kun je toch ook het bestuur uitbesteden?

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 17