Wat zit achter het Nederlands? !)k uitstel handeling irrekening Bewoners zijn renovatieproject Beethovenlaan beu Leiden Regio 'Een andere flat, dat zou geen punt zijn ,014 JUNI 2000 Ie problemen bij financiën uic r8( :e en personele problemen rond de afdeling fi- iden opnieuw tot vertraging bij de behande- en belangrijk gemeentelijk stuk. Werd vorige besloten de voorjaarsnota dit jaar niet eerder najaar te behandelen, gisteren werd bekend jaarrekening niet meer voor het zomerreces n besproken. niemand meer werkt. Van de vaste krachten is driekwart ver trokken danwel langdurig ziek. De nieuwe wethouder finan ciën, de WD'er Van der Sande, heeft beloofd dat alle stukken in ieder geval tijdens de laatste raadsvergadering voor de zo mer beschikbaar zijn. Daar naast zal de gemeente op dat moment een algemeen over zicht geven van de gemeentelij ke financiën. De commissie voor de rekeningen heeft daar om gevraagd, omdat de politiek sinds de behandeling van de begroting eind vorig jaar geen enkel inzicht meer heeft gekre gen in de financiële positie van de gemeente. Directeur A. Lepelaar van woning bouwvereniging De Sleutels zegt dat er verwoede pogingen zijn gedaan om klagende huurders te helpen. De Sleu tels heeft geprobeerd bij de gemeente een uitzonderingspositie te regelen, zodat mensen, die dat willen, makke lijker kunnen verhuizen. „Er zijn meer mensen die wel weg zouden willen. Niet zozeer vanwege lawaai-overlast, maar eerder vanwege het idee dat de flats over een aantal jaren toch voor namelijk bedoeld zijn voor ouderen." Hij heeft begrip voor de klachten van de familie Boulter. „Meneer werkt in ploegendienst, hij moet vaak over dag zijn slaap inhalen. Dat probleem heeft het gezin zien aankomen. Ik kreeg al rond de jaarwisseling berich ten dat het gezin het liefste wilde ver huizen. Om deze en andere huurders tegemoet te komen hebben we dus geprobeerd een regeling te treffen met de gemeente. Maar zoals gezegd, die uitzonderingspositie kregen we niet." Hij schat in dat de problemen, die het gezin ondervindt, niet dusdanig ernstig zijn dat de familie in aanmer king komt voor een urgentieverkla ring. De familie moet gewoon via het woonbonnensysteem meedingen naar een ander huis. „Probleem is dat ze een eengezinswoning willen. En nadat bekeken is of de aanmelders in aanmerking komen voor een bepaal de woning, bepaalt de computer aan de hand van de woonduur wie num mer 1 op de lijst wordt. Omdat eenge zinswoningen zo in trek zijn en de fa milie nog niet heel lang aan de Beet- hovenlaan woont, /naakt ze weinig kans. Anders is het als ze zich inschrij ven voor een vergelijkbare flatwo ning." Lepelaar schat in dat het project Beethovenlaan zo n tien tot twintig jaar zal duren. Het gaat om 130 wo ningen verdeeld over vijf flatgebou wen. Per gebouw worden er per jaar naar schatting twee tot vier woningen gerenoveerd. „Telkens een klus van een paar weken, waarbij de echte la waaioverlast is geconcentreerd in een paar dagen", aldus Lepelaar. Het valt volgens hem dus alleszins mee. Toch heeft hij wat willen doen voor de fa milie. „Meneer mag op de ernstigste momenten een kamer gebruiken in de Van der Willigenhof. Het complex staat voor driekwart leeg. Deze tus senoplossing, heb ik begrepen, is voor hem niet acceptabel. Maar het aan bod blijft staan." m ei ingen van de com- de rekeningen tuk gisteren en van orde zou komen, eerd. :ening 1999 is zelf al ook de accountant leis zijn licht laten de afrekening boekjaar. De ac- klaring is echter -dienbaar zo lang het k stuur niet in staat is go n reactie op te ge- zi jen van een reactie h< eem doordat er op financiën, die het produceren, bijna plan Aloëlaan ligt ter inzage nieuwbouw doordat zij nu een achterom kunnen krijgen. Dit woningen staan zijn de belangrijkste aanpassin- qq it op de bestaande gen aan het plan voor de bouw issen er beter tus- van 24 eco-woningen aan de iet vorige plan. Er Aloëlaan. Een eerder plan stuit- der bomen te wor- te op verzet uit de buurt. Het en een aantal bu- plan ligt tot 19 juni ter inzage in profiteren van de het Stadsbouwhuis. i» BERICHTEN uitslag van P.V. nde vlucht uit Mor- 3,4,7,8; P. Lan- 10; F. v.d. Wetering •as 6; comb. Groenen- dijk/Pikaar 9. Dj? wedvlucht uit Tours: P. Landesbergen 1, 3; R. v.d. Geer 2, 6, 7, 9, 10; comb. Groe- nendijk/Pikaar 4; P. de Mooy 5, Uitgerust op het werk verschij nen is er niet meer bij. En één van de kinderen ontwikkelde accuut straatvrees: ze durfde een tijdlang niet naar buiten. Christien Boulter-Werner en haar man zijn bepaald niet ge lukkig met het 'project Beetho venlaan' waarmee woning bouwvereniging De Sleutels vo rig jaar begon. Telkens als een bewoner het flatgebouw ver ruilt voor een andere woning, laat de woningbouwvereniging het vrijgekomen appartement renoveren en aanpassen voor 55-plussers. Christien, haar man en de kinderen kunnen de door de werkzaamheden ver oorzaakte geluidsoverlast niet meer aan: ze willen zo snel mo gelijk verhuizen. Ze hebben alleen het idee dat de woningbouwvereniging niet goed meewerkt om die wens mogelijk te maken. Een dikke stapel brieven schreef de Leid- se. „Naar De Sleutels, naar de wethouder, naar de GGD, noem maar op. Iedereen leeft met ons mee, maar iedereen zegt ook dat er niets aan is te doen. Ze moeten zich aan de regels hou den", zegt Christien. Haar man werkt in ploegendiensten. Als hij 's nachts gewerkt heeft, wordt hij overdag wakker ge houden door de bouwers. „We hebben wéér gebeld", zegt Christien. „Ik heb gezegd dat mijn man langs zou komen bij de directeur van De Sleutels. Hij heeft het zó gehad, dat hij in staat is om de directeur over TOT IS |M IET/4'»# 1ELLEH ty het bureau te trekken. Nu heb ben ze voor hem een kamertje geregeld in de Van der Willigen hof, het verzorgingstehuis. Kan hij overdag rustig gaan slapen. Maar dat is natuurlijk ook niet de oplossing." Ze snapt niet waarom ze niet snel een andere woning kan krijgen. Als het ge zin verhuist, bevordert dat ten slotte de doorstroming, zodat opnieuw een appartement kan worden omgebouwd tot senio renwoning. Maar de woning bouwvereniging, zo meent ze, zet zich niet genoeg in. „Ik heb meerdere malen overlegd met de gemeente Lei den om voor u en anderen een uitzonderingspositie op het systeem van woonruimteverde ling te bewerkstelligen", schrijft directeur A. Lepelaar van De Sleutels een paar maanden ge leden. „Zoals ik uw partner al telefonisch heb medegedeeld, is dit helaas niet gelukt. Ik moet u nu verwijzen naar de moge lijkheden volgens de wekelijkse woonkrant of de eventuele ur gentieregeling." Een paar weken later krijgt Christien de volgende medede- Het plakkaat waarmee de fa milie Boulter enige rust hoopt te garanderen. FOTO HIELCO KUIPERS ling van Lepelaar: „In het tele- foongesrpek heeft u aangege ven dat u graag een urgentie verklaring voor een eengezins woning wilt hebben. Deze wens kan helaas niet ingewilligd wor den. Een onafhankelijke com missie beoordeelt de urgentie per situatie. Daarnaast den ken wij dat uw argumenten on voldoende zijn om voor een ur gentie in aanmerking te komen. Om u 125 gulden (beoorde- lingskosten urgentie) te bespa ren hebben wij u geadviseerd om geen verzoek in te dienen. Als u meent wel in aanmerking te komen voor een urgentiever klaring, kunt u natuurlijk alsnog een verzoek indienen." De Leidse en haar man heb ben niet het idee dat ze 'zei kerds' zijn. Ze hebben alleen 'net iets te veel voor de kiezen gekregen'. Voordat de renova ties begonnen, raakten ze in een vete verwikkeld met bene denburen. „We kregen doods bedreigingen en telefonische terreur te verwerken, 's nachts werd ons gezin telkens wakker gebeld via de intercom", zegt Christien. Ze hebben - zo zegt ze - de wijkagent ingeschakeld, maatschappelijk werk. een me dewerkster van de woning bouwvereniging. Het probleem loste zich pas op toen de buren verhuisden. Christien zelf kon op dat moment al niets meer verdragen, ze stortte in. „Ik heb van de huisarts antidepressiva gekregen, maar ik wil die troep niet slikken", zegt ze. „Als die vervelende voorgeschiedenis er niet was geweest, met de buren, had ik misschien niet zo heftig gereageerd op de renovaties. Maar zoals het nu gaat, kunnen wij er niet goed meer tegen. En elke keer als mijn man de nachtdienst ingaat, komt er weer een ploeg van de aanne mer om een woning te verbou wen. We zijn trouwens niet de enige bewoners die klagen, hoor." i)WDERZOEK STER GROENENDIJK oozaaaMO Arie Verhagen over het diepere inzicht in onze taal appelijk onderzoek kan over de gekste dingen gaan. i A erigheid is de belangrijkste drijfveer. De rubriek In doet een greep in de wonderbaarlijke wereld van n {wetenschap. Vandaag: Arie Verhagen en het belang van taalkunde. inderscheidt de de van andere dier- „Zeker in de afgelopen tien jaar is in onze wetenschap de rol van het corpus-onderzoek, dus het verzamelen en observeren van daadwerkelijk gemaakte taaluitingen, enorm toegeno men. Dankzij de technologi sche middelen die ons tegen woordig ter beschikking staan, is dat onderzoek eenvoudiger geworden en daarom veelvul dig gebruikt. Maar wanneer je je beperkt tot statistisch cor pus-onderzoek en je dus al leen stort op zinnen die je hebt waargenomen, mis je gauw de relaties tussen taal en achter grondkennis. Die zinnen staan namelijk niet op zich - denk maar aan het voorbeeld." In zijn afwijkende visie op taal kunde ruimt Verhagen ook plaats in voor taalkundig on derzoek naar poëzie. Zo be lichtte hij in zijn oratie het ge dicht Hoe van Judith Herzberg, met de beginregels: 'Als ik een man was/ zou ik wel weten hoe/ mij lief te hebben.' De le zer weet welk spel in deze re gels wordt gespeeld, maar als hti? deen netjes in de kast hij een en ander probeert uit te werktafel een aan- leggen blijkt dat nogal complex te zijn. „In de gangbare litera tuuranalyse wordt weliswaar goed naar de tekst gekeken, maar toch blijven sommige vragen onbeantwoord: wat staat er nu exact, in welke volg orde en waarom nu precies met de woorden die er staan?" Volgend studiejaar zal Verha gen met de Leidse hoogleraar moderne letterkunde Ton An- beek voor studenten Neder lands een werkgroep organise ren, waarin die unieke benade ring wordt toegepast. „Het wordt spannend, want we we ten niet exact wat we ervan in past deed juist kunnen verwachten. We hopen boodschap is duide- iets toe te voegen aan onder zoek naar letterkunde en zo de moderne taalkunde een nieu we functie te verschaffen." Met de werkgroep wil Verha gen aan studenten laten zien dat taalkunde meer is dan 'zoe ken naar pietluttigheden'. „We willen ook dingen doen die nuttig zijn buiten het domein j is als enige in staat 0 eve relaties met an- duen te onderhou- f'a zich als enige voor- zich afspeelt in de in soortgenoten. Al en lang wordt in Lei- :oek gedaan naar al nu eigenlijk uit alkundigen weten wkeuriger aan te welke elementen de ibouwd en op welke nsen die taal gebrui ken staat dus in een ie traditie. Eerder dit irdde hij het hoogle- in de moderne taal- :ijn oratie Achter het Over interacties en achtergrondcog- hij over de rol van 8 dkennis in taalge- H tlgebruik is meer ekenissen van de een zin bij elkaar kkamer, honderden iaos, geeft Verhagen j'eld van die rol van - erpe ^ennis in taal. ent volgende voor. Als nijn it dat iemand deed een vertrek bezet ,p,c e lezer denken dat ieed niet goed ge- dat het liet weten urt|Maar stel nu dat in staat dat die per een deur in een hal n binnen kon wor ker: >ten, dan snapt ie- e"i t normale achter- is dat het in de eer een bezet toilet past deed juist odschap is duide- 2 meer dan wat er Iet- In zijn onderzoek agen dan ook naar lie 'achtergrondcog- 'ijkt vanzelfspre- hij, maar toch is het wetenschap van de aalkunde een onor- 'nadering van taal. Arie Verhagen. van de taalkunde. Daar zijn meer voorbeelden van: het ver vaardigen van woordenboe ken, of het onderwijzen van de taal aan buitenlanders." Maar ook binnen het strikt weten schappelijke kader van de taal kunde ziet Verhagen grote be langen. „Taal is wat ons onder scheidt van andere dieren. On ze gehele cultuur, inclusief het bijhouden van onze geschiede nis, is erop gebaseerd. De taal verschaft ons bijzondere capa citeiten en het bijzonder inten sieve gebruik stelt grote eisen aan de structuur van taal: ze moet de gebruikers blijven passen. Ik wil weten hoe die taal zich voortdurend aan haar gebruikers aanpast." Toch blijft Verhagen stuiten op FOTO HIELCO KUIPERS scepsis. „Als ik mijn kinderen tijdens het avondeten enthou siast vertel wat voor belangrijke dingen ik deze dag weer gevon den heb, kunnen zij zich niet voorstellen dat ik dat echt inte ressant vind en dat ik er mijn geld mee verdien. Veel studen ten vinden bovendien dat het vak soms over wel heel kleine dingen gaat en dat sommige abstracties wel erg hoog gegre pen zijn. Als taalkundige moet je echter de link blijven leggen tussen de kleine dingen waar mee je bezig bent en de grote kwesties waar het uiteindelijk om gaat." De vooroordelen over taalkun de - pietluttig en nutteloos - leven al even sterk onder een vooraanstaande groep taalge bruikers: schrijvers. Harry Mu- lisch haalde enkele jaren gele den fel uit naar taalkundigen, die een vergaande spellings hervorming van het Neder lands voorstonden. Verhagen: „Taal is voortdurend in bewe ging en verandert altijd. Dat is bij uitstek de kracht van taal: alleen op die manier blijft zij te allen tijde geschikt voor de ge bruiker. Wat je ook aan die spelling doet of niet doet, de taal verandert toch wel. De slechte positie van taalkun de in de publieke opinie heeft kwalijke gevolgen. Verhagen: „Als het zou blijven bij opmer kingen van schrijvers zou ik er mee kunnen leven. Maar het gaat om meer. Terwijl taalkun de binnen de geestesweten schappen een vooraanstaande rol vervult en daarvoor ook de nodige erkenning krijgt van an dere wetenschappers, wordt het vak op de middelbare school nog altijd niet onderwe zen. Dat taalkunde geen on derdeel vormt van het studie huis is een anachronisme." Plannen voor de invoering van het vak in het studiehuis waren er wel, maar staatssecretaris Netelenbos schoof die hoogst persoonlijk van tafel - 'dood zonde en heel verkeerd', vol gens Verhagen.Als kennis van de moderne taalkunde onder deel zou uitmaken van de ba gage van de gemiddelde Ne derlander, zouden uitspraken als die van Mulisch niet wor den gemaakt en niet geaccep teerd. Maar blijkbaar kwam het voorstel voor de politiek nog te vroeg." Verhagen weet dat dat ook te maken heeft met hoe de studie wordt gepromoot. „Daar ont breekt nog veel aan. Wij ver zorgen onze px niet goed. Eer lijk gezegd voel ik me daar per soonlijk verantwoordelijk voor - ik denk dat Leiden in de pro motie van taalkunde een be langrijke rol zou moeten ver vullen. Nergens in Nederland zijn zoveel taalkundigen actief als hier." Binnen niet al te lan ge tijd hoopt Verhagen te kun nen beginnen aan een Leidse lobby voor zijn vak. „Ik heb nog veel andere dingen aan mijn hoofd, maar ik zie dit als een belangrijke taak. Taalkun de verdient een bredere erken ning." Leidsch DagbladAHCHIEVEN ANNO 1900 Donderdag 14 Juni LEIDEN - De Leidsche hoogleraar dr. P. Van Geer deed in de Nieuwe Rotterdamsche Courant een 'Open Brief' opnemen aan dr. L.J.W. Smit, den rec tor van het gymnasium te 's-Hertogenbosch. Aanlei ding tot dit schrijven vond prof. Van Geer in het feit, dat de Bossche gemeenteraad, in strijd met het oor deel van commissiën en deskundigen, verwierp het voorstel om ook meisjes op het gymnasium toe te la ten. "Onbegrijpelijk zijn mij uw motieven", zegt prof. Van Geer, "die zoozeer in strijd zijn met de ervaring van nagenoeg al uw ambtgenooten. Immers, als om strijd wordt door hen aangetoond, hoe de aanwezig heid van meisjes op het gymnasium ver van nadeelig te werken, een gunstigen invloed uitoefent op het onderwijs ook voor de manlijke leerlingen, en de be zwaren, die wel eens worden gevreesd, zich zoo goed als nooit hebben voorgedaan. Herhaaldelijk heb ik bij verschillende examens ook vrouwelijke leerlingen aangetroffen. Nimmer was ik daarbij de meening toegedaan, dat aan de zen, omdat zij vrouw waren, iets moest worden toe gegeven. Maar wel bleek mij, dat zij geenszins bij dezen behoefden achtergesteld te worden; dat zij vooral in ijver en volharding om een voorgesteld doel te bereiken, om daarbij miskenning en tegenwerking van allerlei aard te overwinnen, ver boven de manlij ke candidaten uitblonken. ANNO 1975 14 juni LEIDEN - De winkels en warenhuizen in de Leidse binnenstad zullen ernstig rekening moeten houden met het feit, dat er aan de rand van de stad of net buiten de stad 'n groot aantal winkelcentra ontstaan. De in het stadscentrum gevestigde winkels zouden daarvan wel eens de terugslag kunnen ondervinden. Ook in Leiden dreigt een ontwikkeling, die zich bijvoorbeeld in Amsterdam en Den Haag al eerder heeft voorgedaan. Aan de randen van die steden zijn grote winkelcentra opgezet, die goed bereikbaar zijn en over veel parkeergelegenheid beschikken. Veel consumenten, vooral zij die over een auto beschik ken, geven de voorkeur aan het winkelen in die grote winkelcentra. De binnenstad vinden zij vaak te moeilijk bereikbaar en ze kunnen hun auto er niet kwijt. De meest sprekende voorbeelden van deze ontwik kling worden gevormd door de zg. Maxis-vestigingen zoals de Bijenkorf die onder andere in Muiden heeft opgezet. De Bijenkof is zeer tevreden over het suc ces van deze 'weidewinkels', en heeft verklaard er nog wel een paar te willen neerzetten. Peek en Cloppenburg daarentegen schrijft in het jaarverslag over 1974 dat het bedrijf "blijft geloven in investeringen en vestigingen in de stadscentra". Dat blijkt ook in Leiden, waar de P en C vestiging in de Breestraat een flinke verbouwing onderging, ter wijl een verbouwing van het tot P en C behorende Lampe in Leiden dit najaar voftooid zal zijn. Ook uit de bereidheid van C en A om grote investe ringen te doen in de binnenstad, eveneens in de Breestraat, blijkt het vertrouwen dat het grootwinkel bedrijf nog in het stadscentrum heeft. "Dit vertrouwen wordt echter wel op de proef ge steld", aldus Peek en Cloppenburg in het jaarver slag, "door de trage ontwikkeling in een aantal ste den van een verbetering van de bereikbaarheid van het stadscentrum". LEIDEN - De laatste dag van de avondvierdaagse was ook geen toonbeeld van massaal oprukkende wan delliefhebbers. Maar de stemming zat erin, er was muziek en een aangename temperatuur. FOTO ARCHIEF LEIDSCH DAGBLAD Foto's in deze rubriek kunnen worden nabesteld door binnen veertien dagen na plaatsing een ingevulde cheque (geen overschrijvingskaart) ter waarde van vijf gulden (voor een exemplaar van KI bij 18 in /wart wit) op te sturen naar liet leidsch Dagblad, La.v. Leidsch Dagblad Archieven, postbus 54,2300 AB Lelden of door contante betaling aan de balie van hel leldsch Dagblad aan de Roosevcltslraal 82. II ontvangt de foto binnen drie weken. I

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 15