'Tijd rijp voor benadrukken positieve kracht relif v Geloof Samenleving Kinderen van één Vader WOENSDAG 14 JUNI 2000 VANDAAG 14 JUNI Vandaag 140 jaar geleden, op 14 juni 1860. sloot de Italiaanse stad Perugia zich aan bij het koninkrijk Sardinië. In de periode daarvoor was Perugia het toneel van een grote volksop stand tegen de pauselijke troepen. In de vrijheidsstrijd van de Italiaanse gewesten tegen Oostenrijk, zat de paus tus sen allerlei vuren. Het koninkrijk Sardinië onder leiding van Victor Emanuel II had de leiding genomen. Na een aantal overwinningen ontstond zo in 1861 het koninkrijk Italië. De situatie voor het pauselijk gezag werd er niet dui delijker op. Pas in 1929 werd de status van het Vaticaan in Italië officieel geregeld. De 14de juni eert de katholieke kerk de martelaren Anasta- sius, Felix en Digna van Córdoba (Spanje, Andalusië), bij wie op die datum in het jaar 853 het hoofd werd afgehakt. Emir Mohammed, die de scepter zwaaide over het Moorse (islamitische) Spanje, eiste hun executie omdat zij openlijk voor hun christelijke overtuigingen uitkwamen. Hasjpijpje ter ere van heilige Islamabad Een volgeling van de heilige Barri Imam, een overle den geestelijk leider van moslims in Pakistan, rookt een hasjpijp op het feest ter ere van zijn grote voorbeeld. Duizenden mos lims komen elk jaar een week bijeen bij het heiligdom in de Pa kistaanse hoofdstad om Barri Imam te herdenken. Ze roken hasj en dansen op het ritme van trommels. foto ap Waalse kerk open op koopzondag leiden De Waalse kerk aan de Breestraat is voortaan elke koop zondag open voor het winkelend publiek. De Waalse hervorm de kerkenraad heeft dit besloten om meer mensen kennis te la ten maken met de kerk. Het gebouw was op de koopzondag in april open, en toen waren er meer dan 120 bezoekers. Voortaan is de kerk elke laatste zondag van de maand tussen 14.00 uur en 16.30 uur open. Kerkenraadsleden en andere vrijwilligers zijn dan aanwezig om bijvoorbeeld te vertellen over de geschiedenis van de kerk, en het ruim 250 jaar oude orgel wordt bespeeld. De Waalse kerk is een van de oudste gebouwen in Leiden. Marlin VanEIderen overleden geneve In zijn woonplaats Genève is pinkstermaandag Marlin VanEIderen, redacteur-uitgever van de Wereldraad van Kerken, overleden aan de gevolgen van een hartaanval. VanEIderen, die 54 jaar is geworden, heeft bijna twintig jaar bij de oecumeni sche beweging gewerkt. In 1980 begon hij bij de Wereldraad in Genève. Van 1982 tot 1995 was hij redacteur van het maandblad 'One World'. In 1984 kreeg hij de redactionele verantwoordelijk heid voor alle Wereldraaduitgaven. VanEIderen had bijna het werk afgerond aan de tweede editie van de 'Dictionary of the Ecumenical Movement' (een oecumenische encyclopedie). Missionaris vermoord in Rwanda san sebastian Een 69-jarige Spaanse missionaris, Isandro Uzku- dun, is zaterdag in zijn woning in Rwanda vermoord. Dit heeft de bisschop van San Sebastian zondag bekendgemaakt. Uzku- dun is oorspronkelijk afkomstig uit Pasajes in de buurt van San Sebastian. Hij was al 35 werkzaam als missionaris in Afrika. BEROEPINGSWERK NEDERLANDSE HERVORMDE KERK Beroepen: te Valkenburg aan den Rijn. E. Kolkertte Hendrik Ido Ambacht. Toegelaten tot de evangeliebe diening en beroepbaar: mw. A. Ravensberg, Linnaeusdwars- straat 8d, 1098 BA Amsterdam; mw. K.E.A. Schrijver-Wijkstra, Jan van Eyckstraat 12, 1077 LK Amsterdam; mw. J. Wessels-Nij- zink, Burg. Goldbergstraat 19, 7051 CD Varsseveld; W. van der Wind. Knapzaksteeg33a, 3882 TG Putten. GEREFORMEERDE KERKEN Beroepen: te Herwijnen, T. Deel stra te Baf lo. NEDERLANDS GEREFORMEERDE KERKEN Beroepen: te Doetinchem-Velp, A. Beeftinkte Hattem. den haag anp Ontwikkelingssamenwerking aan de wieg van het juist het belang van hun wortels en (religieuze) mensen kracht geeft. „Godsdienst is F Een speciale adviescommissie voor religie en le vensbeschouwing moet de aandacht voor gods dienstvrijheid in het buitenlands beleid bevorde ren. Die aanbeveling doen drie christelijke orga nisaties in het dinsdag gepresenteerde boek 'Freedom of religion: a precious human right' (Godsdienstvrijheid: een kostbaar mensenrecht). Godsdienstvrijheid is voor ambtenaren bij het ministerie van Buitenlandse Zaken en op de am bassades een 'lastig onderwerp', zei samensteller J. Naber van Justitia et Pax. Die rk-organisatie stond samen met de Nederlandse Zendingsraad (NZR) en het kerkelijk Bureau Beleidsvorming Ontwikkelingssamenwerking aan de wieg v boek. Een adviescommissie voor religie en le vensbeschouwing zou de kennis van ambtenaren en hun gevoeligheid voor godsdienstige zaken kunnen bevorderen, aldus de organisaties. Oud-premier Lubbers, die gisteren het eerste exemplaar in ontvangst nam, ging niet in op de aanbeveling. Hij wilde wel kwijt dat het ijveren voor godsdienstvrijheid niet alleen door beïn vloeding van de overheid moet gebeuren, maar vooral door een samenwerking van politiek, niet- gouvernementele organisaties en het bedrijfsle ven. De ontwikkeling van een 'grenzeloze wereld' als gevolg van de globalisering doet veel mensen juist het belang van hun wortels en (religieuze) identiteit inzien, betoogde Lubbers, voorzitter van de Adviesraad Internationale Vraagstukken. „Godsdienst neemt in het leven van mensen een veel centralere plaats in dan we vroeger gedacht hadden. Het is zeker geen uitstervend iets." De tijd is volgens Lubbers rijp om de positieve kracht van godsdienst te benadrukken. De beeld vorming van religie in termen van fundamenta lisme en verkettering is in zijn ogen verleden tijd. Hij stelde zelfs dat godsdienstvrijheid een be langrijke factor is bij bijvoorbeeld milieubescher ming en armoedebestrijding. Ontwikkeling is volgens Lubbers niet alleen een kwestie van geld, maar vooral van dat wat |t geeft. belangrijkste zaken waaruit mensen ten." Algemeen secretaris G. van Butsi NZR constateerde, dat het met de heid wereldwijd eerder slechter dan De Nederlandse regering moet volg ontwikkeling van de godsdienstvrijhe waarmee zij een relatie onderhoudt, in de gaten houden en bij dreigem gen aan de bel trekken. Als schem" voortduren, kan de druk op een lan worden opgevoerd, indien nodig uiti strafmaatregelen als handelsembargo king van ontwikkelingshulp. !t. - n< 1 di 1 Interkerkelijk media-instituut opgeheven hilversum anp Het Interkerkelijk Media Insti tuut (IMI) beëindigt per 30 sep tember zijn dienstverlening aan vrijwilligers die actief zijn in het (lokale) kerkelijke mediawerk. De organisatie wordt op 31 de cember ontbonden. Reden voor de opheffing is het wegvallen van de financiële steun van de Samen-op-Wegkerken. De SoW-kerken bouwen hun subsidie van 70.000 gulden aan het IMI in een periode van vier jaar af. Daarna zouden de ker ken alleen nog op projectbasis geld in het IMI willen steken. Het IMI-bestuur vindt het on verantwoord om het werk op die basis voort te zetten De Raad van Kerken richtte het IMI in 1990 op als trainings - en adviescentrum voor vrijwilli gers die het kerkelijk media werk ter hand nemen. Het geld was afkomstig van de Gerefor meerde Kerken en de Neder landse Hervormde Kerk. In 1997 werd de Rooms-Katholie- ke Kerk de derde deelnemer. Het IMI-bestuur is teleurge steld dat de SoW-kerken, die hun financiële bijdragen aan diverse interkerkelijke organen herzien, de subsidie afbouwen „zonder enige evaluatie van de door IMI verrichte arbeid". In zo'n situatie kan het IMI zijn werk niet voortzetten, vindt het bestuur. „Deze beleidswijziging aan protestantse zijde maakt het tegelijkertijd ongeloofwaar dig om een beroep te blijven doen op voortgaande structure le steun van de Rooms-Katho- lieke Kerk", aldus het bestuur. Mediabisschop Wiertz geeft via een woordvoerder blijk van zijn teleurstelling. Juist in een tijd waarin steeds meer paro chies actief zijn op internet, vervult het IMI volgens hem een zeer nuttige rol. De bijdrage van de RK-Kerk (45.000 gulden per jaar) heeft nooit ter discus sie gestaan, benadrukt de woordvoerder. Voorzitter ds. W. Barendrecht van het dagelijks bestuur van de SoW-kerken betreurt het be sluit van het IMI-bestuur. Hij nodigt het bestuur uit voor een gesprek. „We hebben en hou den intensieve samenwerking met instanties om de SoW-ker- ken heen die belangrijk werk doen. Het IMI hoort daarbij. Waar mogelijk helpen we bij de financiering." De kerken zijn er alleen nog niet uit of die steun ten laste moet komen van de landelijke organisatie of van de regionale dienstencentra. Mijn broertje is heel erg ziek, daarom vind ik het belangrijk dat ik naar de kerk ga om voor hem te bidden. In de kerk heb je heel veel stilte en niet zoveel mensen om je heen. De kerk is soms wel en soms niet een fijne plek om te bidden. Als het heel stil is in huis en er is niemand, vind ik het fijner om thuis te bidden. Het moet stil zijn, omdat ik anders niet goéd in mezelf kan denken. Want als ik bid, praat ik niet hardop, maar in mijn hoofd. Meestal bid ik over Johan, dat het beter met hem gaat. Ik vind dat het helpt, dat denk ik tenminste wel. Het is makkelij ker om te leven als je in God gelooft. Sommige dingen kan ik na tuurlijk zelf, zoals voetballen of tennissen. Als ik heel erg achter sta bij een tenniswedstrijd moet ik het zelf oplossen, want God heeft ook tijd nodig om andere mensen te helpen. Maar bij ande re dingen heb ik God nodig, bijvoorbeeld om Johan beter te ma- Anton Roëll (10 jaar, afkomstig uit Haarlem) vertelt over zijn geloof ken en om m'n huiswerk te doen. Als ik iets niet begrijp en papa en mama zijn weg, vraag ik aan God of Hij het wil uit leggen. Dan hoor ik Zijn stem in mijn hoofd. God heeft mij ook verteld dat Hij z'n best zou doen om Johan beter te ma ken. Dat vind ik fijn. Ik word er verdrietig van dat Johan ziek is. Ik vind het zielig als Johan z'n buisje uitspuugt, omdat ik denk dat het pijn doet als het buisje er weer in moet worden gestopt. Als ik een spelletje doe met Johan vind ik het ook belangrijk dat God erbij is, want dan laat ik Johan winnen en dan is hij altijd heel erg blij. Als we een rondje fietsen of skateboarden, laat ik me expres vallen. Maar bij bordspellen, zoals Mens-erger-je-niet, is het veel moeilijker om vals te spe len. Ik weet nog niet hoe ik God ga bedanken als Johan weer beter is. In ieder geval ga ik hardop 'Dank U wel' zeggen. Maar verder weet ik het nog niet. 'Samenwi kan Kerk 1 n' van ondeitn RUSWUK ANP tuk In 2020 gaat nog cent van de (175.000 personenten naar een rooms kerkdienst. Deze del van het Sociaal ei ver Planbureau moei ge eus worden gene r)d dat een eerdere en van het aantal esti voor 2000 zeer kloppen. Thans zij vei lijks nog een h« |ee kerkgangers. Dit schrijft vo Rutten van de lekenbeweging derdag-2000 deze het informatiebla Instituut voor Kat formatie. Het aantal pan ters, dat nu 106C11 zal volgens een 1 '£s het Katholiek soi^ lijk instituut gedaald zijn naai zelfdertijd zal het toraal werk(st)ei priesterwijding MBI vangen, met 40 gestegen tot 440. Rutten verwijst beleidsnota van tin Rotterdam waai wordt voor pasto bestaande uit een een of meer past kers. De pastoor l de taken en actii genhouden, maai gend opleggen. Ri dat een en ande leiden dat er voor den nauwelijks overblijven die rooms-katholiek 1; den. Rutten pleit erv lovige katholiel mogelijk bijeen vijftig tot honderd parochies voorbeelden van gelovige centrui noemt hij de ap Vrouwe Kerk in A er de Jacobuskerk in k en de Michaël en Rotterdam. Er moet naar R ning meer san ln komen met ande v; rooms-katholieke gen. Alleen op kan de Rooms- Kerk in Nederla ondergang wort schrijft Rutten. en iem WEEROVERZICHT BUITENLAND O F Weersvooruitzicht HWS Geldig tot en met donderdag. Noorwegen: Langs de westkust perioden met regen en soms veel wind. In het binnenland droger en meer ruim te voor de zon. Maxima veelal tus sen 13 en 19 graden. Zweden: Wisselvallig weer met woensdag mogelijk nog veel wind, zeker in de bergen. Maxima uiteenlopend van ongeveer 14 graden in het noorden tot 20 in het zuiden. Donderdag in het zuiden mogelijk langdurig regen. Finland: Woensdag een stevige wind en van tijd tot tijd regen. Donderdag wat meer zon, maar nog steeds kans op regen. Maxima uiteenlo pend van 14 tot 20 graden. Denemarken: Woensdag eerst wat zon. Later bewolkt en nat. Donderdag een stevige noordwester en mogelijk een bui. Middagtemperatuur da lend naar 14 graden. Engeland, Schotland, Wales, Ier land: Woensdag vanuit het westen pe rioden met regen. Donderdag ge regeld zon en op veel plaatsen droog. Maxima tussen 15 en 20 graden. België en Luxemburg: Woensdag enkele wolkenvelden. Later meer zon. Donderdag zon nige perioden en plaatselijk een bui. Middagtemperatuur in de buurt van 20 graden. Noord- en Midden-Frankrijk: Zowel woensdag als donderdag perioden met zon en waarschijn lijk droog. Maxima rond 25 gra den, langs de kust 20. Zuid-Frankrijk: In de vroege ochtend kans op mist. Daarna vrij zonnig met een kleine kans op een bui. Middag temperatuur tussen 25 en 30 graden. Spanje: Vrij zonnig en droog. Maxima in het binnenland rond 35 graden, langs de kust rond 25. Portugal: Zonnig en warm met maxima van 35 graden. Alleen aan zee plaat selijk wat lagere maxima. Mallorca, Ibiza, Menorca: Perioden met zon en woensdag kleine kans op een onweersbui. Maxima rond 28 graden. Marokko: Westkust: zonnig en droog, in de vroege ochtend kans op mist. Middagtemperatuur aan zee meest tussen 25 en 30 graden, landinwaarts warmer. Tunesië: Flinke zonnige perioden. In het noorden een mogelijk een on weersbui. Aan zee maxima tussen 25 en 30 graden, landinwaarts hoger. Madeira: Perioden met zon en droog. Maxi ma ongeveer 22 graden. Canarische Eilanden: Flinke zonnige perioden en droog. Met een stevige noorden wind in het noorden 's middags rond 25 graden, in het zuiden rond 30. Duitsland: Flink wat zon, woensdag in het midden en noorden ook wolken velden. Donderdag in de noorde lijke helft kans op een bui en een harde noordwester. Elders droog en zonnige perioden. Maxima donderdag 18 in het noorden, 27 in het zuiden. Oostenrijk: Zonnige perioden en kans op on weer. Maxima rond 30 graden, donderdag in het noorden wat la ger. Zwitserland: Enkele forse (onweers)buien, ook zonnige perioden. Maxima rond 27 graden, in het noorden don derdag lager. Polen: Flinke zonnige perioden, maar in het noorden enkele wolkenvel den. Vrijwel overal droog. Donder dag een toenemende noordwester en enkele buien. Maxima rond 28 graden, langs de kust ongeveer 20. Tsjechië en Slowakije: Flinke perioden met zon. Donder dag mogelijk een bui. Warm met bijna overal maxima van 30 gra den of meer. Hongarije: Zeer warm met maxima van ruim 30 graden. Wel een enkele on weersbui. Italië: Vrij zonnig, maar met name woensdag ook enkele onweers buien. Middagtemperatuur meest tussen 25 en 30 graden. Corsica en Sardinië: Afwisselend zon en een enkele regen- of onweersbui. Maxima rond 25 graden. Griekenland en Kreta: Flink wat zon en droog. Middag temperatuur uiteenlopend van 28 graden aan zee tot 35 plaatselijk in het binnenland. DONDERDAG 15 JUNI 2000 Zon- en maanstanden Zon op 05.20 Zon onder 22.00 Maan op 20.31 Maan onder04.44 Waterstand IJmuiden Katwijk Hoog 03.35 16.06 03.08 15.39 Laag 11.45 *00.00 11.26 23.41 LEIDSCH DAGBLAD (Opgericht 1 maart 1860) KANTOOR Rooseveltstraat 82 071 -5356 356 Postadres; Postbus 54, 2300 AB Leiden ABONNEESERVICE Abonnementen 071-5128 030 Geen krant ontvangen? Bel voor nabezorging; Ma. t/m/ vr. 18.00-19.30 uur en Zaterdag 10.00-12.00 ui directie B.M. Essenberg, W.MJ. Bouterse (adjunct) J. Kiel (adjunct) hoofdredactie J.G. Majoor, T. van Brussel (adjunct) L.F. Klein Schiphorst (adjunct) bewolkt onweer W warmtefront regen sneeuw J koufront opklaringen Ik hagel lagedruk mist windrichting H hogedruk zonnig 19 temperatuur luchtdruk in 1000 hecto pascal REDACTIE A. Maandag, chef eindredactie algemeen T. Brouwer de Koning, chef redactie Rijn- en Veenstreek D.C van der Plas, chef eindredactie regio J. Rijsdam, chef redactie kunst W Spierdijk, chef sportredactie E. Straatsma, chef redactie Regio Leiden R.I.M. van der Veer, chef redactie Duin-en Bollenstreek W.F. Wegman, chef redactie Leiden TELEFAX Advertenties: 071-5323 1 Familieberichten: 023-5 023-5320 216 Redactie: 071-5321 921 Hoofdredactie: 071- 53^feji ADVERTENlf Maandag t/m vrijdag 071- 5356 230 1 RUBRIEKSADVERi 071-5128 030 Maandag t/m vrijdagvans 071- 5143 545 ABONNEMEl bij vooruitbetaling: per maand (acceptgiro) per kwartaal (acceptgiro) per half jaar (acceptgiro) per jaar (acceptgiro) Abonnees die ons een machtig» het automatisch afschrijven va abonnements- geld, ontvangü 13 betaling. VERZENDING PES Voor abonnementen die per pi worden verzonden geldt eent aan portokosten per verschijn lt leidsch dagblad opcl e Voor mensen die moeilijk Ie hebben of blind zijn (of een leeshandicap hebben' van het regionale nie Dagblad op geluidscassettel informatie 0486-486486 (Centrum voor Gesproken Le I E K N H U I 2 28 14 0.0 34 27 00 21 19 0.0 26 18 0.0 17 8 0.0 26 17 0.0 33 22 0.0 17 13 13.3 33 20 0 0 20 18 32.0 16 11 20.0 16 19 0.0 14 10 0.0 ongevallendienst Rijnland Ziekenhuis, vestiging St. Elisabeth: 24 u. per dag. Diaconessenhuis: maandag t/m vrijdag 08 00-17.00 u. (uitgezoi feestdagen). Leids Universitair Medisch Centrum: 24 u. per dag. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Rijnoord: geen ongevallendienst inlichtingen bezoekuren ziekenhuizen Diaconessenhuis: tel. 071-5178178. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Elisabeth: tel. 071-5454545. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Rijnoord: tel. 0172-463131. Leids Universitair Medisch Centrum: tel. 071-5269111.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 14