Malaria rukt op Twee uur na herniaoperatie het ziekenhuis uit Gezondheid Allergie MRSA-nachtmerrie voor ziekenhuizen Staar door zout eten DINSDAG 13 JUNI 2000 160 redactie: margot klompmakb „Mijn ogen prikken zo. en toch zie ik er niet echt iets bijzon ders aan", zegt Minke. Minke is veertien. Als kind had ze ei genlijk nooit iets, behalve de gebruikelijke hoest- en proest buien in voorjaar en herfst. Dan bracht een eenvoudig hoest- drankje uitkomst. Nu met haar ogen helpt een drogistenwa tertje niet. Bij het wit van haar ogen zie ik een wat gezwollen slijmvlies, en extra traanproduclie. „Toch voelt het als droge ogen", zegt Minke. „Het is echt lastig, ik moet er alsmaar in wrij ven." Dit is typisch een hyperreactiviteit van de ogen. Veroorzaakt door pollen in de lucht. Hooikoorts noemen we dat. Minke heeft er geen last van, maar hoofdpijn, dichte neus of juist een loopneus en niezen, zonder dat er sprake is van een ech te verkoudheid, behoren vaak tot de klachten. Er zijn medicijnen voor. Minke krijgt een oogdruppeltje, dat ze een paar keer per dag moet gebruiken. Dan wordt het slijmvlies van de ogen rustig, en de ogen minder moe. „Ben benieuwd", zegt Minke. „Wel regelmatig druppelen hoor", vermaan ik, „anders heb je geen resultaat, en sta je volgende week weer met klachten op de stoep." Lachend vertrekt Min ke, belovend haar best te zullen doen. Dezelfde ochtend zie ik mevrouw Van Harten. Ze is zwanger, de plotselinge temperatuursverandering van de laatste dagen valt haar zwaar, ze is in de laatste weken van haar zwanger schap. „Het gaat verder goed", zegt ze. „Nog even en ik heb mijn kraamverlof. Hel is wel echt zwaar, de baby zit voorin mijn buik, de vorige zwangerschap was ik minder aangeko men. Maar behalve van de warmte, heb ik nu vooral last van niezen en een loopneus. Heeft u daar iets voor, of moet ik me er maar in schikken? Medicijnen mogen zeker niet nu ik zwanger ben?" Inderdaad zijn wc tijdens de zwangerschap heel terughou dend met medicatie. Alleen in uiterste nood mag een aan staande moeder op voorschrift van de behandelend arts me dicijnen gebruiken. Gelukkig is ervoor mevrouw Van Harten een oplossing. Inhalatielherapic kan zonder risico gebruikt worden, en dal geldt ook voor bepaalde oogdruppeltjes. De ze medicijnen werken profylactisch, en voorkomen het ont staan van tranende ogen en een loopneus, zodat de be nauwdheid minder wordt. Ik wens haar een prettige zwan gerschap toe. ..Ik stuur u bericht als de baby geboren is", zegt ze. Het blijft altijd spannend of zwangerschap en bevalling goed verlopen Niet roken, geen alcohol en terughoudend gebruik van medicatie dragen bij tol optimale omstandigheden. Op de gang built een kind. ..kan je even tussendoor kijken?", vraagt mijn assistente. „Daniël is pas drie, hij kan moeilijk wachten." Zijn moedei heelt hem troostend tegen zich aan. „Hij heeft slecht geslapen vannacht", vertelt ze. „Hij is al eerder astma tisch geweest, maat het ging tijden goed. Vannacht werd hij benauwd; hel is waarschijnlijk gekomen door het warme wcei. kan u hem nakijken? Gisteren kwamen we van mijn moeder vandaan, ui de warme auto. Op de terugweg ben ik direct doorgereden naar de eerste hulp van het ziekenhuis. I lij zal maar te kuchen, en te huilen. Ik werd er zo onzeker van." Op de I HBO heeft ze meer dan een uur moeten wachten op de dienstdoende kinderarts. Daniël bleek inderdaad weer een astma-aanval te hebben. De kinderarts had hem predni- son als stootkuur gegeven. Vanochtend is het jochie al weer veel heler ..lammer, dat u de dienstdoende huisarts niet gebeld heeft. Dal had u veel tijd gescheeld", zeg ik. Tegenwoordig zijn we via een centrale lijn bereikbaar, en de kans is groot, dat u di- lect geholpen kan worden. Voor de patiënt een goede servi- i e. voor het /ickenluiis een ontlasting van de eerste hulp post Ze is er zeil ook van overtuigd dat het wachtepniet heeft bij gedragen lol een rustige nacht nadien. Daniël is allergisch. De astma-aanval is uitgelokt doorzijn allergie. Preventieve medicatie in een vroeger stadium kan voorkomen dat hij bij last zware medicijnen moet slikken. Nu moet hij de pred- nisonkuur albouwen en daarna verder gaan met een inhala- tiemedieijn en een drankje tegen de allergie. Verder zal zijn moeder Daniels kamer goed stofvrij moeten maken en zijn speelgoedbeesten wassen. Allergie kan het best bestreden wor den door zoveel mogelijk prikkels weg te nemen. Overgevoeligheid wordt na melijk door kleine prikkels steeds ver der opgebouwd. Stof in huis is nog te bestrijden, pollen in de lucht zijn lasti ger. Tegen de pollenallergie, die in de ze tijd van het jaar altijd zoveel klach ten geeft, zou volgens imkers een le peltje honing de weerstand kunnen verhogen. MARIEKE VAN SCHIE, huisarts I )r VI RSA-bacterie ontpopt zich daar tegen zal wapenen is meer en meer tot een nacht- groot. merrie voor de Nederlandse De gevreesde bacterie komt de ziekenhuizen. Het Dijkzigtzie- ziekenhuizen meestal binnen kenluiis in Rotterdam is dit jaar met patiënten die eerder in een al het vijfde ziekenhuis dat een buitenlands ziekenhuis waren geheel of gedeeltelijke opname- opgenomen. De ANWB en SOS- stop moet instellen nadat de international vliegen jaarlijks bacterie werd aangetroffen bij een kleine duizend zieke land- patiënten. genoten terug naar huis. Omdat Een Meticilline Resistente in buitenlandse ziekenhuizen Staphylococcus Aureus-be- minder stringent wordt opge- smetting is kan fataal zijn voor treden tegen MRSA neemt naar mensen die verzwakt zijn of een schatting vijf procent van hen operatie hebben ondergaan. de bacterie mee naar Neder- Ziekenhuizen geven jaarlijks land. Vooral klinieken rond de miljoenen uit om de bacterie te Middellandse Zee en in Japan weren. Toch slagen ze er niet in hebben een slechte reputatie. MRSA volledig uit te roeien, Om te voorkomen dat gerepa- omdat de bacterie bestand is trieerde patiënten medepatiën tegen veel typen antibiotica. Al- ten kunnen besmetten worden leen een agressieve bestrijding ze bij opname in Nederland di- met een cocktail aan middelen reet geïsoleerd, baat nog. Maar de angst dat de bacterie zich op den duur ook rens koldenhof» WÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊIÊÊÊIÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊt PUZZEL Anagram Op elke verticale regel dient een woord van vier een van vijf en een van zes letters te worden ingevuld. Het woord van vijf letters bestaat uit de letters van het voorgaande woord plus 1het woord van zes letters bestaat uit de vijf letters van het voorgaande woord plus 1Als de hele puzzel juist is ingevuld, vormen de letters in de vet omlijnde kolom een woord. 1. Plattelandsgemeente - museum in Madrid - luid; 2. spoorstaaf - onzin - op deze plaats; 3. waterplant.- toevluchtsoord - reistas; 4. Europeaan - slot - horizon; 5. schuine strook - hemelwater - gehucht; 6. kampeerverblijf - familielid - verborgen; 7. mikpunt - dwalen - ignobel; 8. rondrit - zonnegordijn - schelpdier; 9. draaikolk - motief - filosoof; 10. steek met een spade - beeldverhaal - manuscript v.e. film. Steeds meer Nederlanders met rugklachten weten de weg te vinden naar Alpha Klinik, een privé-kliniek in München. Moe van de ellenlange wacht lijsten in de Nederlandse zie kenhuizen en enthousiast over de verhalen van een opmerke lijk snel herstel. Twee uur na een herniaoperatie met een kunststofkorset het ziekenhuis uit, na zes weken weer op de ski's. Zonder pijn. Herniapatiënt Jaap Jonk uit het Gelderse Geesteren hoorde het verhaal van een lotgenoot, die in de Alpha Klinik met succes een herniaoperatie had onder gaan. Geïmponeerd door zijn ervaringen koos ook Jonk voor een operatie in de Duitse privé- kliniek. Nauwelijks een wacht lijst; twee weken na de aanmel ding kon de voormalige domi nee van Borculo er terecht. Dat was nog eens anders dan in Nederland. Van het ziekenhuis in Enschede, dat begin dit jaar de diagnose stenose (vernau wing van het ruggenmergka- naal) stelde, mocht hij nog een half jaar de pijn verbijten. Pas dan was hij voor een operatie aan de beurt. Een opmerkelijk modem ge bouw, het complex van de Al- pha-Klinik. Veel raamwerk bij de entree, binnen designmeu belen en kleurrijke lampen. De klant, want zo ziet de kliniek de patiënt, waant zich meer in een kantoor dan in een ziekenhuis. Er werken 125 mensen, onder wie een chirurg die knie-opera ties doet en twee orthopedisch chirurgen. De kliniek heeft zich gespecialiseerd in behandeling van mg- en knieproblemen. Hoe langer hoe meer patiënten zuigt Alpha-Klinik, die vorig jaar twaalfhonderd rugopera ties verrichtte, weg bij reguliere ziekenhuizen. Vanuit vele lan den, zo doet orthopedisch chi rurg Thomas Hoogland (54) van de kliniek geloven, komen de mensen. Nu eens gestuurd door personen met wie Alpha- Jaap Jonk was zeer snel na zijn hernia-operatie hersteld en kan nu weer zonder pijn zijn werk doen. foto cpd ab hakeboom Klinik in het buitenland contac ten onderhoudt, dan weer door mond-tot-mondreclame of na dat patiënten de website van de kliniek op internet (http://ww- w.alphaklinik.de) hadden gele zen. Ook vanuit Nederland belan den volgens Hoogland elk jaar meer patiënten met rugklach ten op zijn operatietafel. Twee jaar geleden verwijderden hij en zijn collega-orthopedisch chirurg bij veertig Nederlanders een hernia, een jaar later was dat aantal al verdubbeld. Vooral het minder ingrijpende karakter van de operatiemetho de die Alpha-Klinik toepast, de zogeheten minimaal invasieve endoscopische herniaoperatie, verklaart die mondiale belang stelling. De chirurg brengt in de zij van de patiënt, die plaatselijk verdoofd is, een buisje van ze ven millimeter doorsnee in het lichaam. Via dat buisje haalt de specialist met een klein tangetje het uitpuilende deel van de tus senwervelschijf emit dat op de zenuw drukt. De wond is kleiner dan die wel ke ontstaat bij een conventio nele herniaoperatie in Neder land. In dat geval maken chi rurgen volgens Hoogland, die zegt in Nederland door het Centraal Orgaan Tarieven Ge zondheidszorg (COTG) te zijn belet de nieuwe operatietech niek van de grond te krijgen, al gauw een snee van zes centi meter op de mg. „Een kleinere wond bevordert het herstel, geeft veel minder risico op in fectie en weinig vorming van littekenweefsel." Alle hernia's zijn, aldus de arts van Alpha- Klinik, in zijn ziekenhuis te opereren. Hoogland en zijn collega voe ren vrijwel alle herniaoperaties lu in dagbehandeling i patiënten en mense grote ingreep hebbf gaan, worden in de genomen. Jaap Jon! volgens Hoogland o binatie van stenose ging, liep twee uuri tie met een kunstst zijn middel het ziel Het korset, dat twee overdag moet wordi en daarna bij langer zwaardere belasting !m mg, moet verkeerde gen voor de mg voo Een dag na de open:I de patiënt zich vo< nische controle w< Klinik. Hij of zij krijj !e therapeutisch progt een vragenlijst mee, aantal keren moetv vuld. Na drie maani de chirurgen de pat zien. Het advies voc vatten van werk luit chen: na een week bureauwerk, na vi< ledig bureauwerk, kan de mg weer vol lasting verdragen. Ongeveer negendui kost de operatie in nik. In dat bedrag (i door het ziekenfond ook de kosten van die tijdens de ingrei maakt en is bedoelt [j mentatie voor de ps gj De 42-jarige Jaap Jo het uitstekend. Enk n( na de operatie is hij de slag gegaan als p een instelling voor 'g gehandicapten. „Tv jaar heb ik pijn ge)"^ die hernia. Dan is greep een wonderli je wacht op het moi pijn komt, maar die Alpha-Klinik isgew Effnerstrcisse 38 in Het telefoonnumme 89-9983.8450. martin vink» De vrouwelijke malariamuskiet gaat direkt na het verlaten van haar watercocon op zoek naar bloed. foto cpd Nog maar veertig jaar geleden kon je ook in Nederland mala ria oplopen. Met de afsluiting van de Zuiderzee (1932) en het langzaam verdwijnen van het brakke water waar de mug het zo goed in deed verdween de 'ziekte van de armoede' over de landsgrenzen. Tegenwoor dig lopen vooral reizigers naar de tropen het risico door een malariamug gestoken te wor den. De soms ernstige gevol gen worden vaak pas bij terug keer in Nederland zichtbaar. Hoge koorts, gepaard gaande met koude rillingen en zweten zijn de bekende symptomen van tropische malaria. Een klein deel van de slachtoffers overleeft de woedende koorts niet. In Nederland lijden jaarlijks on geveer zevenhonderd mensen aan malaria. „Dat aantal is al jaren stabiel, maar malaria is een groeiend probleem in de Bijlmer", legt Piet Kager hoog leraar Tropische geneeskunde van het Academisch Medisch Centmm uit. Een belangrijk deel van de slachtoffers komt terecht in de nabijgelegen poli kliniek van het vorige week offi cieel geopende Tropencentmm van het AMC. De samenstelling van de groep malariaslachtoffers is de laatste tien jaar nogal veranderd. Steeds meer allochtonen en steeds minder 'witte' Nederlan ders krijgen malaria. Kager: „Gewone vakantiegangers lo pen veel minder risico's. Die gaan met hun aircobus naar hun aircohotel en zijn dus rela tief veilig. Malariamuggen hou den nu eenmaal niet van kou en luchtcirculatie. Malaria is de ziekte van de armoede. De ziek te gedijt waar het slecht gesteld is met de hygiëne, het voedsel en de kennis." Hoewel malaria redelijk goed te behandelen is overleeft een deel van de patiënten de ziekte niet. Wereldwijd eist de tropen- koorts een kleine twee miljoen mensenlevens. Honderden mil joenen worden ziek. De belang rijkste risicogebieden zijn West- Afrika en Zuidoost Azië. „Tropische malaria is nog niet zo handig, het maakt ons nog veel te vaak dood", zegt Kager met een ironische glimlach. „Net als het ebolavirus, dat voorkomt zelf grootschalige verspreiding doordat het de slachtoffers waarin het zich nestelt te snel doodt." Toch vrezen deskundigen een toena me van het aantal malaria slachtoffers, Dat komt omdat de parasiet die de ziekte veroor zaakt steeds beter bestand is te gen de gebruikelijke medicij nen. Betere medicijnen zijn te duur voor de meestal straatar me mensen die het grootste ri sico lopen. Kager: „Dat is een ernstig pro bleem, sommige deskundigen spreken zelfs van een rampzali ge situatie. Vroeger kocht je op de markt voor een paar dubbel tjes nyvaquine. Dat hielp uitste kend, maar sinds een paar jaar niet meer. De parasiet is resis tent geworden. Daardoor is ook het gebied waar malaria heerst enorm uitgebreid. Mensen die terugkeren naar hun geboorte plek en denken dat er niets ver anderd is lopen nu het risico ziek te worden. Ze krijgen mala ria op plekken waar ze vroeger veilig waren en vervolgens blij ken de pillen ook niet meer te werken." Pillen die wel werken zijn niet alleen duurder, ze ver tonen ook meer bijwerkingen en de instructies over hoe en wanneer ze in te nemen zijn veel ingewikkelder. Tot over maat van ramp lijkt het er bo vendien op dat de nieuwe mid delen steeds korter werken. De nachtmerrie van een parasiet waar letterlijk geen kruid tegen gewassen is wordt steeds reëler. Het Tropencentrum doet on derzoek naar nieuwe middelen om de tropische ziekte te be strijden. „Wij zoeken het in de cocktail-aanpak, net als bij de bestrijding van AIDS. Door meer middelen tegelijkertijd toe te dienen voorkom je dat para sieten overleven en resistent worden." Kager verwacht ook veel van het middel Artemisini- ne. „Dat is een natuurlijk mid del net als kinine. Dat heeft ruim drie eeuwen goed ge werkt, terwijl door de mens ge fabriceerde medicijnen het veel sneller, soms al na enkele jaren, laten afweten." Hoewel het middel in Zuidoost Azië al de sporen verdient heeft was het tot voor kort in Afrika nog niet inzetbaar. Dat komt doordat het middel nog niet officieel ge registreerd was. Pas twee weken geleden werd het eerste op Ar- temisinine gebaseerde medicijn in Nederland goedgekeurd. Intussen zijn ook klimatologi sche ontwikkelingen van belang bij het oprukken van malaria. Door de stijging van de gemid delde temperatuur neemt het aantal muggen toe en rukt op richting Middellandse zee. Naar verwachting zal de malariamug rond 2020 in populaire vakan tielanden als Italië en Grieken land gemeengoed zijn. rens koldenhof» Oplossing van zaterdag: HORIZONTAAL: 1. Kuip; 4 slab; 8. oil; 10. Ahr; 11. ut; 12. bon; 14. wij; 15. kebab; 17. haar; 18. Suez; 20. po; 21. mg; 22. evoe; 23. aero; 24. trial; 26. al; 28. dok; 29. ra; 31. Rijn; 33. gum; 34. emir; 35. hola. VERTICAAL: 1. Kou; 2. uit; 3. il; 5. la; 6. ahw; 7. brij; 9. rob; 12. beroerd; 13. nasmaak; 15. kapot; 16. bugel; 17. hoe; 19. zoo; 25. ion; 26. are; 27. lijm; 29. rul; 30. ama; 32. ni; 33. go. recte manier aan te Nature beschrijven waarmee in de urirn tig bereid EPO van chaam zelf aangem moon kan worden den. Het kunstmati lijkt weliswaar heel natuurlijke hormoo zijn enkele miniemi len. Daarvan hebbe sen dankbaar gebru De verschillen mani zich onder meer in ties in elektrische la beide vormen in hei um aan een elektrisi onderwerpen, verkt derzoekers in een patronen die kenmi voor óf kunstmatig! EPO. Met de nieuws het mogelijk in de wielrenners van wie Tour de France van sters met een relatie EPO-gehalte waren inderdaad1 te tonen. Ze Ier De wielerploeg van TVM in een protestactie tijdens de van de Tour de France in 1998. De TVM-ploeg was in door berichten over het gebruik van EPO. foto ap> ep Het verboden stimuleringsmid del EPO, dat onder duurspor- ters populariteit geniet, is vol gens een publicatie in het we tenschapsblad Nature wel de gelijk in het lichaam aan te to nen. Een nieuwe test zou on derscheid kunnen maken tus sen het van nature voorkomen de hormoon erytropoïetine en het kunstmatig gemaakte pre paraat. EPO is populair, omdat het de aanmaak stimuleert van rode bloedcellen (erytrocyten), daar mee de opname vergroot van zuurstof in het lichaam en de afgifte ervan in de weefsels, wat leidt tot betere sportprestaties. Sinds meer dan tien jaar kan het hormoon via biotechnologi- sche technieken kunstmatig worden bereid. Dopingtesten zijn tot nog toe gebaseerd op een indirecte maat, de hemato- crietwaarde. Sommige deskun digen betwijfelen de bewijsvoe ring voor illegaal gebruik op ba sis van de testuitslagen. Volgens Franse onderzoekers van het Nationaal Anti-Doping Laboratorium is het nu moge lijk toegediend EPO op een di- Een hoge natriuminname kan leiden tot staarvorming, zo blijkt uit Australisch onderzoek. Dr. Robert Cumming van de University of Sydney onderzocht ruim 2800 mensen die gege vens over hun natriuminname verstrekten. Het bleek dat 160 mensen een vorm van grijze staar (of cataract) hadden opge bouwd die verband hield met de inname van natrium*. De groep met de hoogste inname van natrium bleek, vergeleken met de groep die maar weinig natrium binnenkreeg, een tweemaal grotere kans op het ontwikkelen van grijze staar te hebben. Ook wanneer de onderzoeker rekening hield met fac toren als hoge bloeddruk, suikerziekte en het gebruik van as pirine bleef dit verband bestaan. Cumming vindt een relatie tussen te hoge staar zeer aannemelijk. Hoe meer natrium voor cellen hoe moeilijker het voor de ooglens is om blijven, luidt zijn uitleg. Andere onderzoeken hebben hem ook verbanden op dit gebied aangetoond. Bron: Fit met Voeding

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 8