Hollandse hightech op platteland China ssel dreigt telecomfusie en Sprint te blokkeren Economie Aardbeien onder zeil Griekse voetbalstadions krijgen gras uit Drenthe 'Aanbieders energie maken zich schuldig aan valse concurrentie' British Airways wil duidelijkheid over mogelijke fusie met KLM Schommelende Millenniumbrug dicht 13 JUNI 2000 verhoogt tarieven door dure olie R i_. Vliegen met de KLM vanuit Nederland naar be- »en in het buitenland wordt duurder. De luchtvaart- ppij verhoogt de tarieven met ingang van 1 juli met int wegens de hoge brandstofprijzen. De KLM maakte irfeekend dat de tariefsverhoging ook geldt voor de I vanuit Nederland van KLM's Amerikaanse partner u ;t. Het is de tweede keer dit jaar dat de KLM de prijzen In februari gingen de tarieven ook al met drie procent ranwege de dure kerosine. Volgens een KLM-woord- ï'i jopt de Nederlandse luchtvaartmaatschappij met haar ■'j nternationaal 'grotendeels' in de pas met andere i ppijen. koopt 320 pompstations in Afrika Shell gaat zijn positie in Afrika flink versterken. Het leemt van de Italiaanse oliemaatschappij Agip de acti- het gebied van olieproducten over in Kenia, Uganda, /Eritrea en Ivoorkust. Over de prijs zijn geen medede- daan. Het gaat om 320 benzinestations, opslag- en dis- kantoorgebouwen en transportvoertuigen. j ekt van 'een belangrijke investering in sleutelmarkten Het concern heeft in de vijf landen al 500 benzinesta- 30 personeelsleden. i 'milieuvergunningen op maat' Bedrijven die zelf goede manieren ontwikkelen, op- controleren om het milieu te beschermen in alle sta- jji un productieprocessen, kunnen een zogeheten 'ver- li >p maat' krijgen. Vandaag werden in Schiedam de eer- tgereikt aan de bedrijven Coca Cola, Berendsen Tex- 3 J e en A. de Jong. Deze drie hebben zelf een milieuzorg- >pgezet conform het ISO-certificeringssysteem. Dat onder andere dat de bedrijven ook intern voortdurend uprestaties in de gaten houden. De bedrijven zullen irlijks een verslag over hun milieuprestaties brengen, ven worden overigens net al voorheen door de DCMR 'i nst Rijnmond in de gaten gehouden. strijd KPN en DT in Slowakije KPN Telecom strijdt met Deutsche Telekom om een leidsbelang in de Slowaakse telefoonmaatschappij, al- Djlowaakse weekblad Trend. Telekom Austria, dat ook in as, heeft zich teruggetrokken, omdat de financiële si- het bedrijf is verslechterd. De Slowaakse regering wil it van de aandelen van de telefoonmaatschappij ver- i eutsche Telekom heeft volgens Trend bijna 2 miljard iboden, maar de autoriteiten in Bratislava rekenen op ;ngst van 2,1 miljard waarvan 880 miljoen bestemd is steringen in telecommunicatie. rzoek verkoop drinkwaterbedrijf ^beslissing over de mogelijke verkoop van het Waterbe- ^;erland aan NUON(ex-ENW, EWR) is voorlopig uitge- i} aandeelhouders van het waterbedrijf (provincie Gel- n gemeenten) willen eerst een onderzoek instellen 1 volgen van een overname. Zij willen onder meer we- gevolgen van verkoop voor de klanten zijn. Daarbij is i belang wat de nieuwe eigenaar met de tarieven doet. deel Roemeense oogst verdroogd Als gevolg van aanhoudende droogte in grote delen si ïenië, is zeker 40 procent van de oogst verloren ge- schade bedraagt zo'n vier miljard gulden, berichtten u se dagbladen. In totaal is zo'n 1,2 miljoen hectare 1oral in het zuiden van Roemenië onbruikbaar gewor- regering besprak gisteren hoe het systeem tie, die sinds de val van het communistische regime is weer kan worden hersteld. In Roemenië heeft het al t geregend en deskundigen voorspellen dat de droog- 3.i >ig aanhoudt. s voor Britten snel goedkoper 3i \ls het aan minister van industrie Byers ligt, worden (personenauto's in Groot-Brittannië binnenkort tien oedkoper. Gisteren verklaarde hij een aantal maatre- oorbereiding te hebben. Zo zouden dealers aan parti- lezelfde kortingen moeten bieden als aan fleetowners, rs van grote wagenparken. Bovendien zouden garages auto's mogen kopen op het Europese vasteland, waar stuk voordeliger zijn dan in Groot-Brittannië. Britse J ranten meldden dat Byers maatregelen tot een prijs- 2,2n wel 40 procent zoudenlcunnen leiden. De autofabri- "Libben een maand de tijd om op de plannen te reage- yR/ANP 2 ;ise Commissie dreigt 2:issen de Amerikaanse o.3 ncerns MCI World- gi Sprint te blokkeren. Commissaris Mario W mededingingszaken) ö'iyde dit weekeinde entie in het ge- :opese bezorgdheid vooral toe op de itie die de concerns het gebied van inter- itten een groot deel astructuur die nodig gang tot het wereld samen met GTE en Wireless. ,Als die door één 2"^i staat dat innovatie rentie in de weg", al- in Brussel. Hij zei dat 5 geldt voor de tele- 3 trijs weer boven 30 dollar Afteren weer duurder Op de olietermijn- onden kwam de no- r een vat (159 liter) uit op 30,28 dollar te- iollar bij het slot van van afgelopen vrij- .pmee heeft de olieprijs ij iveau bereikt van be- Het hoge prijsniveau 'as voor Organisatie xporterende Landen, reden om haar pro- ïrkingen van vorig :en deel ongedaan te is nu weer aan het •rdat het ernaar uit- OPEC niets aan de tie zal doen voordat op 21 juni vergadert abië, de grootste herveld Aardbeienteler Veens uit het Gelderse Her veld wil geen enkele risico nemen dat zijn oogst mis lukt. Darom spant hij een plastic zeil over de aardbei- enplanten die op schragen worden gekweekt. Daarmee wordt voorkomen dat hagel, regen en storm de vruchten beschadigen. De kweek op stellingen heeft als voordeel dat de aardbeien zittend kunnen worden geplukt. Het voorkomen van het vermoei ende bukwerk kost Veens wel een investering van elf gulden per meter. De Gel derse teler heeft enkele kilo meters aan aardbeien staan. FOTO ANP VIDIPHOTO DROUWEN «GPD Het bedrijf Queens Grass in Drouwen (Drenthe) heeft een me- ga-opdracht binnengesleept in Griekenland. De graszodenpro- ducent gaat samen met een Frans bedrijf tien nieuwe voetbal velden leggen bij stadions van eredivisieclubs in Griekenland. Volgens directeur Rienks - Drents ondernemer van het jaar - heeft zijn bedrijf de opdracht vooral te danken aan het Franse cultuurtechnische bedrijf Sparfel. Daarmee werkte Queens Grass eerder al samen bij de opknapbeurt van het stadion van Spartak Moskou in Rusland. De Franse firma zorgde voor zaken als de beregening en de drainage. Toen Sparfel via een tussenpersoon van de Griekse voetbal bond de opdracht kreeg om een tiental stadions te renoveren, klopten de Fransen weer in Drouwen aan voor het gras. ,,We gaan twee velden inzaaien en acht velden in zoden leveren", al dus Rienks. De zoden worden per koelauto naar Griekenland vervoerd, waar ze voor eind juli moeten zijn gelegd. Dat de velden in de brandende zon komen te liggen, is volgens Rienks geen pro bleem: ,,We kweken grassen die ook voor Zuid-Europese landen geschikt zijn". Minister Brinkhorst opent trainings- en demonstratieboerderij zhengzhou anp Minister Brinkhorst van landbouw heeft zondag een de monstratie-melkveebedrijf geopend bij de midden-Chi- nese stad Zhengzhou langs de Gele Rivier. Nederlandse managers op het bedrijf leren er Chinese boeren hoe ze koeien meer melk kunnen laten geven. tiebedrijf is ook een Chinese stal nagebouwd zodat de plaat selijke boeren het verschil goed kunnen zien. Brinkhorst prees de betere omstandigheden voor de koei en. Dierenwelzijn is nog niet erg belangrijk in de Volksrepu bliek. „Toen ik de Chinezen zei dat koeien meer melk geven als De Nederlandse boerderij heeft negentig koeien in een hightech stal, net als het proefbedrijf veehouderij in Lelystad. De die ren hebben hier meer ruimte, koelte en gras. Ze gaan naar verwachting 8.000 liter melk per jaar geven. Op het demonstra- ze zich prettiger voelen, zag ik als het ware een luikje bij hen open gaan", zei Brinkhorst na de opening van het trainings- en demonstratiecenrum. Het Nederlandse ministerie voor landbouw draagt zes miljoen gulden bij aan het project. Brinkhorst meent dat het mi nisterie voor ontwikkelingssa menwerking veel meer aan dacht moet geven aan dit soort effectieve landbouwhulp. Hij wil bovendien met het bedrijfs leven spreken over voortzetting van dit soort projecten. Het mi nisterie heeft eerder in China demonstratiëbedrijven ge opend voor de tuinbouw, var kens- en kippenhouderij. Toevallig werd zaterdag, een dag voor de opening, het eerste kalfje geboren. Brinkhorst kreeg de eer het dier te dopen en ver noemde het naar zijn dochter Laurentine. Koeien en melk zijn nu nog vrij onbekend in China. Een ge middelde Chinees drinkt hoog uit enkele liters melkproducten per jaar. De onbekendheid met melk is de reden dat veel Chi nezen aan kalkgebrek leiden. De enkele boeren die wel koei- commarkt en die voor betaalte levisie. De Europese Commissie be sloot in februari al een uitge breid onderzoek in te stellen naar het samengaan van MCI WorldCom en Sprint. Voor 12 juli wordt bekend of het mag doorgaan. Beide concerns zijn bereid de internettak van Sprint te verkopen, maar dat geldt niet voor die van MCI WorldCom. Mocht Brussel het laatste als voorwaarde stellen, dan gaat de fusie niet door, zo liet MCI WorldCom doorschemeren. Ook de Amerikaanse kartel autoriteiten zijn bezorgd over de fusie. MCI WorldCom en Sprint besloten eind vorig jaar de krachten te bundelen. MCI bood in oktober het recordbe drag van bijna 300 miljard gul den in aandelen voor Sprint, in clusief de schulden. londen De gloednieuwe Millenniumbrug in Londen, die kort na de opening op zaterdag gevaarlijk bleek te schommelen, ging gister avond dicht en blijft wekenlang gesloten. Deskundigen moeten uitzoeken wat de oor zaak is van de grote beweeglijkheid van de brug bij harde wind. Het is de eerste nieuwe brug over de Theems in meer dan honderd jaar die voor voetgangers St. Paul's Cathedral met het nieuwe museum voor moderne kunst verbindt. Architect Sir Norman Foster en beeldhouwer Sir Anthony Caro hebben de brug van 320 meter lengte ontworpen. De kosten bedragen zo'n 70 miljoen gulden. De Internetbedrijf vraagt om opheldering olie-exporteur ter wereld eri het meest invloedrijke lid van de OPEC, had laten weten met geen enkel voorstel te zullen komen voordat de situatie op de wereldoliemarkt ter sprake komt. Dat gebeurt op de ko mende vergadering van de OP- EC-ministers. Kort geleden leek het erop dat de OPEC automatisch de productie zou opvoeren. Er was afgesproken dat wanneer de ge middelde prijs van OPEC-olie gedurende tien dagen boven de 28 dollar zou blijven, de pro ductie zou worden vergroot om de prijs te laten zakken. Afgelo pen woensdag had dat moeten gebeuren, maar de OPEC deed niets. In kringen van de olie-in dustrie is gezegd dat het ging om een informele afspraak die niets met een officiële overeen komst van doen heeft. den haag gpd Energiebedrijven gooien selectief dumpprijzen in de strijd om klanten te behouden. Het vorige maand opgerichte internet-energiebedrijf Ener- giebedrijf.com beklaagt zich hierover. In een brief aan de toezichthouder van de sector, de Dienst uitvoering en toezicht elektriciteitswet (DTE) wordt om opheldering gevraagd. Energiebedrijf.com baseert zijn klacht op erva ringen met potentiële klanten. Het internetbe drijf biedt zakelijke klanten die zich tot 2002 bin den een korting van ten minste tien procent op het leveringstarief. Belangstellenden die dit aan bod in overweging wilden nemen, werden 'daar na met dumpprijzen geconfronteerd van een aantal traditionele energiebedrijven', aldus het bedrijf. Volgens Energiebedrijf.com is het 'selectief aanbieden van kortingen' in strijd met de Elektri citeitswet. De nieuwkomer op de energiemarkt vreest dat monopolieposities op deze manier blijven gehandhaafd. Volgens Energiebedrijf.com hebben zich in de eerste maand van zijn bestaan ruim 1.500 belangstellenden via de internetsite gemeld. Daaronder zijn 'zeer grote' elektriciteits gebruikers en inkoopcombinaties. londen anp/bridge British Airways (BA) wil snel duidelijkheid in de onderhan delingen over een fusie met KLM. Zo wil de Britse lucht vaartmaatschappij voorkomen dat langdurige besprekingen haar groeibeleid in de weg staan. Dit heeft financieel di recteur Stevens gezegd in de Fi nancial Times van gisteren. „Het mag geen maanden gaan duren", aldus Stevens. „We moeten voorkomen dat we na ellenlange onderhandelin gen tot de slotsom komen dat het niets wordt. De aandacht van het management is dan te veel op andere zaken gericht." Volgens Stevens hoeven KLM en BA niet helemaal van voren af aan te beginnen. De bespre kingen kunnen worden opge pakt vanaf het moment dat fu sie-overleg in 1992 op niets uit liep. KLM wilde toen een be lang van 40 procent in de gefu seerde onderneming hebben, maar BA vond dat te veel. Nu zou KLM genoegen menen met 30 procent, maar de maat schappij staat nu dan ook niet zo sterk als toen. Op grond van de huidige beurswaarde KLM zou 15 a 20 procent gerechtvaardigder zijn. Directeur Stevens vindt dat een eventuele overeenkomst met KLM in aandelen moet worden afgewikkeld, omdat een deal in contanten te veel van BA zou vragen. en houden hebben drie a vijf stuks in een warm stalletje zon der wei. De koeien geven ge middeld de helft minder melk dan koeien in Nederland. De opening van de show boerderij moet ook de export voor Nederlandse bedrijven versterken. Het lukt onder meer voor Cebeco, leverancier van het graszaad voor de 120 hecta re weilanden rondom de boer derij. Dat wordt in september tijdens het regenseizoen ge zaaid. Een eerdere poging mis lukte omdat er toen nog onvol doende irrigatie was in het dro- sluiting is niet de eerste tegenvaller bij de kostbare millenniumprojecten in Londen. De Millennium Dome bleek sterke verliezen te lij den en het millennium-reuzenrad aan de Theems was niet op tijd klaar voor gebruik. Ook daarna kampte het met constructiepro blemen. FOTO AP ALASTAIR GRANT British Telecom en Vodafone delen Airtelbuit londen anp/afp De Britse telecomconcerns Vodafone Airtouch en British Telecom (BT) hebben de strijd bijl in het gevecht om de Spaanse mobiele-telecomon- derneming Airtel begraven. Ze besloten om de buit te verde len. Vodafone bezit nu bijna 22 procent van de op een na grootste aanbieder van mobiele telefonie in Spanje. BT heeft bijna 18 procent in handen. Ze zijn gisteren overeengekomen om meer aandelen Airtel te ko pen, waarbij Vodafone een be lang van 55 procent kan ver werven. BT kan de resterende 45 pro cent kopen. Doet het dat niet en krijgt Vodafone meer dan 55 procent, dat wordt de zeggen schap en het beslissingsrecht in het bestuur van Airtel gelijkelijk verdeeld tussen de twee Britse bedrijven. Airtel heeft 5,6 miljoen abon nees en haalde vorig jaar een omzet van 4,5 miljard gulden. De winst kwam uit op bijna één miljard. Behalve in de mobiele telefonie zit het in de vaste tele fonie en is het actief met inter net. Aanvankelijk wilde zowel BT als Vodafone de zeggenschap verwerven over het Spaanse be drijf. ge en hete gebied. Sinds zondag werken de sproeiers vanaf veer tig meter diepe waterputten. Mogelijk liggen er op den duur ook kansen voor de Ne derlandse zuivelfabrieken om de melk te verwerken. Nu wordt die naar de nabij gelegen firma Yawei gebracht die er yoghurt van maakt. Nederlands belang is er ook voor de leverancer van het rundersperma waarmee de koeien worden geïnsemineerd. Twee weken geleden heeft Chi na de markt voor Nederlandse spermabedrijven opengesteld. Lloyds voert fusiegesprek met Fortis londen bridge/ANPhet een waarde van 30,6 miljard gulden. Lloyds vertegenwoor digt een waarde van 133 mil jard. De Sunday Business schrijft dat een mogelijk strui kelblok de prijs is die de Britse bank moet betalen om in Euro pa een sterke positie te verwer ven. Lloyds TSB is in december 1995 ontstaan uit een fusie tus sen Lloyds Bank en Trustee Sa vings Bank. Het is ook actief als verzekeraar. In juni vorig jaar kocht de bank nog voor bijna 24 miljard gulden Scottish Widows Fund Life Assurance, op dat moment de op vijf na grootste levensverzekeraar in Groot-Brittannië. Lloyds TSB, de grootste bank van Groot-Brittannië, voert fu- siegesprekken met de Belgisch- Nederlandse bankverzekeraar Fortis. Dat meldt de Britse krant Sunday Business. Volgens de zondagskrant zijn de bespre kingen een poging van Lloyds vaste voet aan de grond te krij gen in continentaal Europa. Fortis was nog niet bereik baar voor commentaar. In ja nuari zouden ook al gesprekken hebben plaatsgevonden. Ge ruchten daarover op de effec tenbeurzen dreven de beurs koers van Fortis korte tijd op. Fortis is veel kleiner dan Lloyds. Op het Damrak heeft JACQUES VRIENS Leeftijd: 54 Beroep: kinderboekenschrijver Burgerlijke staat: getrouwd Kinderen: twee zonen van 27 en 29 jaar en binnenkort opa Auto: Renault Kangoo Hobby's: schrijven, toneelspe len, fotograferen, lezen, wande len, gitaar spelen den haag janneke willemse Kinderboekenschrijver Jacques Vriens kreeg onlangs een enor me oorkonde. Zijn boek 'Acht ste groepers huilen niet' werd bekroond door de Nederlandse Kinderjury. „Dat vind ik heel eervol", reageert hij. „De con currentie was heel zwaar. Carry Slee, Paul van Loon en de Harry Potter-boeken waren ook geno mineerd. Dat kinderen dan mijn boek uitkiezen is fantas tisch." Het bekroonde boek gaat over een meisje dat aan de bloed ziekte leukemie lijdt en dood gaat. Iets dat Vriens toen hij zelf nog onderwijzer was, in zijn klas heeft meegemaakt. Het boek is niet alleen maar ver drietig. Dat wilde Vriens niet, want het meisje dat hij kende 'was juist heel geestig. Ze kon op een leuke manier met haar ziekte omgaan'. De oud-schoolmeester kan zich zijn eigen kindertijd nog goed herinneren. Hij groeide op in een hotel in Helmond. Zijn ou ders hadden het zo druk met het hotel dat hij zich vaak al leen moest vermaken. Dat was geen probleem: met de kinde ren uit de buurt begon hij een toneelclub in de oude toneel zaal. Hij schrijft er nu een serie boeken over, genaamd 'De ben de van de Korenwolf. Ook uit Vriens' kindertijd stamt het verlangen om in Zuid-Lim burg te wonen. Anderhalfjaar geleden kon hij zijn droom waar maken; voor 4,5 ton kocht hij een huis in een dorpje onder Maastricht. Hij kon verhuizen omdat hij zijn baan als direc teur van een basisschool na 24,5 jaar inwisselde voor een full-time bestaan als kinderboe kenschrijver. Het huis was zijn beste aankoop ooit, vindt Vriens. „Het is een verrukkelijke plek, vlakbij een prachtig na tuurgebied. En bij de cultuur van Maastricht." De nieuwste cd van Doe Maar is de laatste aankoop van de schrijver. Prijs tegen de veertig gulden. Vriens' kinderen waren toen ze 12 en 14 waren enorme fans van de band en staken hun vader aan. Die vond vooral de teksten goed. Maar ook de mu ziek viel en valt nog steeds bij hem in de smaak. „Doe Maar doet altijd meer dan de geijkte deuntjes." Een miskoop deed Vriens toen hij met zijn vrouw zestig gulden uitgaf aan een tuinstoel waar hij meteen doorheen zakte. Dat was tien jaar geleden. „We kre gen het geld niet terug. De win kelier zei dat het onze eigen schuld was." Na een paar keer proberen, liet Vriens het erbij zitten. Zijn financiële tip: „Het ligt erg voor de hand, maar koop eens een kinderboek. Dat hoeft heus geen boek van mij te zijn. Hel is zo belangrijk dat kinderen wor den voorgelezen. Je laat zien dat er nog een luilekkerland is aan leuke, spannende verhalen. Dat stimuleert kinderen om door te zetten en zelf ook te le ren lezen."

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 7