Akzo Nobel vermindert aantal chloortransporten 3 Voor ervaren surfer biedt de intemetbeurs weinig nieuws 'Grootste onderlinge verschillen verdwenen' D66: Laat militairen zegje doen over vredesmissies Weinig belangstelling voor vereniging vuurwerkramp Binnenland PAG 13 JUNI 2000 haarlem vervolg voorpagina In het verleden stuitte het idee van een fusie met Groen Links op grote weerstand bij de Groe nen. Op het laatste partijcon gres een half jaar geleden liet een meerderheid van de leden nog weten liever zelfstandig te blijven. Wat het bestuur van de Groenen betreft hebben de ge sprekken nog geen officiële sta tus. Partijsecretaris P. Berend- sen zegt dat het bestuur in sa menwerking is geïnteresseerd, maar een concreet voorstel af wacht. Voor Roel van Duijn is de aarzeling die hij bij veel Groe- nen-leden constateert geen be lemmering op de ingeslagen weg voort te gaan. Hij denkt dat gesprekken tussen de twee par tijen, die vooral aan de basis moeten worden gevoerd, voor de noodzakelijke toenadering zullen zorgen. ,,Dat is een pro ces." Volgens hem zijn de be langrijkste verschillen tussen Groenen en Groen Links inmid dels verdwenen. „Groen Links was in het verleden vaak meer links dan groen", zegt Van Duijn. „Dat had onder meer te maken met de communistische invloed die de CPN meebracht, maar dat is nu weggeëbt", vindt hij. Hij wijst erop dat hij in de provinciale staten al vaak met Groen Links samenwerkt. M. de Rijk, voorzitter van Groen Links, verwacht dat niet alle Groenen zullen willen over stappen naar haar partij. „Som mige leden zijn als het ware groen linksers, het verschil tus sen is heel klein. Maar anderen stellen 'het groene' boven alles en zijn helemaal niet links. Bij die mensen leven bijvoorbeeld heel eigenaardige ideeën over de volheid van Nederland. Roel van Duijn is wat dit betreft on verdacht." Zij denkt niet dat een cultuurverschil tussen de twee partijen de plannen voor samenwerking zal frustreren. Lastiger vindt ze dat de Groe nen zo slecht georganiseerd zijn dat nauwelijks duidelijk is met wie ze moet praten. De Groenen kunnen zich in omvang lang niet meten met Groen Links. De partij heeft on geveer vijfhonderd leden, een handvol raadszetels (in Haar lem, Leiden. Amsterdam en Zwolle) en een zetel in de pro vinciale staten van Noord-ilol- land en Gelderland. Na de voor de Groenen deprimerende ver kiezingen van 1998 is de actieve afdeling Nijmegen als stadspar tij verder gegaan. den haag gpd Topmilitairen moeten in de Tweede Kamer eerlijk hun zegje kunnen doen over vredesmis sies. Zij zouden vooral de geva ren die aan bepaalde operaties verbonden zijn moeten belich ten, vindt D66-Tweede-Kamer- lid Hoekema. „Er is niets tegen een feitelijke uiteenzetting van hoge militairen in de Tweede Kamer", betoogde Hoekema zondag in het televisieprogram ma Buitenhof. Hij wees erop dat het uiteindelijk toch de mi nister van defensie is die de po litieke afweging maakt. In de parlementaire besluit vorming blijft het militaire as pect van vredesmissies inder daad onderbelicht, stelde mili tair deskundige De Wijk van h^t instituut Clingendael. Dat is volgens hem de afgelopen drie weken ook gebleken uit de ver horen van de commissie-Bak ker, de parlementaire commis sie die de besluitvorming over vredesoperaties van de afgelo pen tien jaar onderzoekt. In Scandinavische landen is het heel gebruikelijk dat de chef- defensiestaf, de hoogste mili tair, zijn visie geeft op de risi co's van vredesmissies, aldus De Wijk. „Dat dat niet altijd leuk is, moeten we maar op de koop toe nemen." De militairen moeten dan wel eerlijk hun mening geven, vindt voorzitter Heerts van de Alge mene Federatie van Militair Personeel. Topmilitairen die niet onomwonden kunnen zeg gen of zij een missie wel of niet gevaarlijk vinden moeten maar snel de krijgsmacht uit, aldus Heerts. De afgelopen jaren heb ben ,de verschillende ministers van defensie volgens hem niet altijd even duidelijke adviezen gekregen. Tot nog toe is gebrui kelijk, dat de minister van de fensie bij debatten over vredes operaties door geeft wat de mi litaire top daarvan vindt. MAVO, HAVO, VWO in 1 jaar Erasmus College Vlletsorgstraat15, tel. 023 542 85 60 Haarlem Info: 040 251 81 14; www.erasmuscollege.com Witte illegalen trekken verder amsterdam anp De groep Amsterdamse witte il legalen die in kerken onderdak zoekt, is gisteren naar een an der onderkomen getrokken. Na een verblijf van twee maanden in de Pniëlkerk in het westelijk deel van Amsterdam trok de groep te voet en per tram naar de Muiderkerk in Amsterdam- Oost. Het groepje Marokkanen dat nog altijd op een verblijfsver gunning wacht, trekt al bijna een jaar door Amsterdam van kerk naar kerk. Vorig jaar gin gen ze in hongerstaking omdat ze als gevolg van de koppelings wet dreigden te worden uitge zet. Veel van hen zijn al jaren in Nederland en betaalden belas ting. Ze wachten nog steeds op de bevindigen van de commissie van de burgemeesters van de vier grote steden die hun dos siers bestuderen. De burge meesters bekijken of er toch nog een mogelijkheid is voor staatssecretaris Cohen (Justitie) om ze een verblijfsvergunning te geven. Dat moet op 1 juli duidelijk zijn. enschede anpEnschede te assisteren bij het oplossen van hun problemen. De geringe animo is volgens Van Tol te wijten aan de onbe kendheid. Bovendien proberen veel mensen individueel hun recht te halen bij het uitbetalen van vergoedingen en verzeke ringsgelden. „Maar dan hoor je van slachtoffers dat ze tegen bureaucratische muren oplo pen. Collectief sta je in dit soort situaties sterker." De vereniging mikt op 750 1000 leden. De animo voor de Belangenver eniging Slachtoffers Vuur werkramp in Enschede valt voorlichter H. van Tol tegen. Slechts 150 mensen hebben zich tot dusver aangemeld. De vereniging wordt morgen offici eel in wijkcentrum Het Kompas in Enschede-Noord opgericht. De particuliere belangenver eniging is bedoeld om getroffe nen van de vuurwerkramp in istvan kövi te F" lraiige.com, VrouwOnline.nl, •nveb, Shop.nl. In de Jaarbeurs IVc recht is tijdens de Pinksterda- k'1 e eerste intemetbeurs voor con- e nten gehouden. De internetde- 'e' fldel prees zich flitsend en luid- r(J ig aan. Maar dat kon de tegen- s'de inhoud nauwelijks verhul- *j tonden veel van de bezoekers, ovendien in aantal ver onder de öf tingen bleven. finerende kleuren in oranje tin- toposante beeldschermen waar- [itale formule 1-bolides rónd den, dreunende housemuziek en ee ijzende stemmen die over de he- |Z irsvloer reiken. De eerste inter im urs voor consumenten 'ter we- 'jkt een futuristisch marktplein riis. De Nieuwe Economie presenteert zich op de beurs. „Een flitsend beursje, maar wel rustig", roept een standwer ker in zijn mobiele telefoon tegen een kennis. De aankleding is zoals van de flitsende opkomst van de internet-eco- nomie mag worden verwacht. Trendy geklede meisjes op skates strooien kwistig met folders, stuiterballen en presentjes, zodat vrijwel geen bezoe ker zonder oranje zonnebril, pet of bal de beursvloer verlaat. De e-bedrijven hebben op het oog ook best wat te bieden. Zo kunnen bezoe kers leren winkelen op internet; baby kleertjes kopen bij Babycompany.nl, stofzuigers en koelkasten bij 'het wa renhuis van de toekomst' Iwasales.nl, of computers en telefoonproducten bij Shop.nl. Bedrijven als Soneraplaza en Chello bieden nieuwe technieken voor supersnelle internetverbindingen. En er is een internetcafé, een speelhoek Maar de verpletterende verpakking kan de magere inhoud voor velen niet verhullen. Voor de ervaren of doorge winterde surfer biedt de beurs weinig nieuws. En de internetter die zich voor het eerst in de spelonken van het We reldwijde Web waagt, wordt overrom peld. Het is vlees noch ris, vindt Dennis (32) uit Utrecht. „Het is te basaal, te alge meen en te commercieel." Hij had bij voorbeeld liever bedrijven gevonden die gerichte informatie bieden voor frequente surfers. „Zoals bedrijfjes met specifieke startpagina's die zich op een bepaalde markt richten. Of be drijfjes die leren hoe je een webpagina maalct. Ik zit niet te wachten op een winkel als Hot Orange of VrouwOnline van Viva en Libelle. En vrouwen die een beetje surfen kennen die adressen toch al lang?" De 67-jarige C. Jonker uit Bilthoven en zijn vrouw zitten er wat verloren bij op het terras en kunnen zich nauwelijks verstaanbaar maken. „Het is wel een lawine aan informatie", moet hem van het hart. Hij kenschetst zich als een beginner. Hij wil graag kennismaken met internet. „Ik moet van de grond af beginnen. Ik heb nu zo'n schijfje van KPN en daarmee hoop ik dat het lukt. Het wijst zich vanzelf, heb ik ge hoord." In de fraai aangeklede Shop.nl, waar de gratis stuiterballen in rond vliegen, houdt marketingmanager Björn Sten- vert een verkooppraatje. Maar hij kan niet overtuigend duidelijk maken waarom consumenten beter bij zijn bedrijf op internet een computer kun nen kopen. De klant is immers niet goedkoper uit dan in de winkel. „We bieden wat producten onder de prijs, maar de meeste zijn hetzelfde", erkent hij. Shop.nl moet het vooral hebben van de service, meent de manager. Veel bezoekers krijgt het bedrijf niet. De bezoekersaantallen vallen trou wens iedereen zwaar tegen. „Ze had den dit nooit met Pinksteren moeten doen", vindt Stenvers. „Er is Pinkpop, voetbal en veel mensen zijn een paar dagen op vakantie. Dat was niet zo handig gepland." Hans Kamphuis, een van de initiatief nemers voor de beurs, toonde zich niettemin tevreden. „We hadden meer mensen verwacht, maar het is de eer ste keer. We zullen voor volgend jaar zaken aanpassen." Volgens Kamphuis wordt de beurs volgend jaar zeker twee. drie keer zo groot. De organisatie denkt erover de beurs dan in maart te houden. iTO OOK VOOR INFORMATICA INFORMATIEKUNDE Hogeschool Haarlem OPER achtwagens uitgebrand Uitgebreide veiligheidsmaatregelen erg duur Milieuminister Pronk heeft inmiddels onder druk van de Tweede Kamer en milieuorga nisaties een gesprek aange vraagd met Akzo Nobel waarin de vermindering wordt bespro ken. Samen met minister Nete lenbos heeft Pronk ook op dracht gegeven tot een onaf hankelijk onderzoek naar de veiligheid van de chloortrans porten, zo blijkt uit een brief aan de Waddenvereniging, Greenpeace, Stichting Natuur en Milieu en de Milieufedera ties. Behalve de milieuorganisaties zijn er inmiddels ook veel bur gemeesters, gemeenteraden en verontruste wijkcomités langs de 'chloorroute' die ijveren voor de beëindiging van het chloortransport over het spoor. Methode om pijn baby's te localiseren rotterdam anp Het pijnkenniscentrum van het Academisch Ziekenhuis Rotterdam heeft een manier bedacht om pijn bij pasge borenen te herkennen. Daar door zijn de artsen in staat te bepalen welke dosis medicij nen aan die groep patiëntjes gegeven moet worden. Ba by's en kinderen jonger dan drie jaar geven geen be trouwbare indruk van hun pijn. aldus het AZR. De pijnherkenning bij pas geborenen en de mogelijk heid om die pijn met medi cijnen te bestrijden zijn de eerste resultaten van onder zoek op het gebied van her kenning van pijn en pijnbe strijding bij patiënten van wie het onduidelijk is hoe veel pijn zij lijden. Artsen van het pijnkenniscentrum lichten hun bevindingen morgen toe tijdens een sym posium in het AZR. Het zie kenhuis deelde dit weekein de nog mee dat ook gewerkt wordt aan een onderzoek naar pijndiagnose bij geeste lijk gehandicapte kinderen. irkrachter op heterdaad betrapt Jgische duiker vermist jtAPELLEEen uitgebreide zoekactie naar een Belgische dui- !s afgelopen weekend zonder resultaat gebleven. De man met twee anderen gaan duiken naar een wrak voor de kust ^estkapelle, maar de drie duikers raakten elkaar onder wa- iwijt. Twee van hen sloegen alarm. Ondanks de inzet van reddingsboten, een Belgische helikopter, een politievaar- en het Kustwachtvaartuig bleef de derde man onvindbaar. restanten lopen naar vrijheid [wiNGENTwee Hagenaars van 21 en 23 jaar bleken tot hun azing zondagmiddag zomaar van de luchtplaats in het cel lok van het politiebureau in Wageningen te kunnen wande- De mannen zaten in het Wageningse bureau een oude straf De 23-jarige Hagenaar gaf uit frustratie een trap tegen de ;van de luchtplaats. Die ging plotseling open. Het tweetal daarna de binnenplaats oplopen, over een muur en een klimmen en er vandoor gaan. De mannen zijn in de buurt het bureau weer aangehouden. L politieagenten hebben zaterdag een 18-jarige verkrachter fcterdaad betrapt in Delft. Twee agenten troffen de man en [s 22-jarige slachtoffer, een Delftse studente, rond 7.00 uur Sn een greppel. De vrouw is met een gescheurde kaak en [ondingen aan rug en benen overgebracht naar een zieken- f De agenten konden de man arresteren dankzij een telefo nie tip van een ander slachtoffer, een 28-jarige Delftse. Zij fcort daarvoor door de man van haar fiets getrokken, maar he ontkomen. De vrouw belde thuis direct de politie. |de bij brand in Lieshout buTi Bij een brand in een woning in het Brabantse Lies- fjszaterdag een 32-jarige man uit die plaats om het leven [men. Zijn ouders konden dankzij de hulp van buren tijdig hand verlaten. Het slachtoffer bleek bij aankomst in het zie- huis overleden. De man heeft in de nacht van vrijdag op za ag een frituurpan op het vuur gezet. Daarna is hij vermoe- jk in slaap gevallen. De politie denkt dat de inhoud van de (vervolgens in brand is gevlogen. liirPM RhenenBezoekers van Ouwehands Dierenpark in Rhenen staan sinds - kosten drie miljoen gulden - officieel geopend. Het nieuwe gebied het afgelopen pinksterweekeinde oog-in-oog met de ijsberen. Dat is van de ijsberen beslaat 2500 vierkante meter, tien keer zo groot als hun mogelijk door een dikke glazen wand, die het nieuwe verblijf van de vorige verblijf. Het bevat ijzige rotsen, een zanderige toendra en een witte roofdieren scheidt van het publiek. Vandaag is het ijsberengebied bassin met helder water. foto anp Raymond rutting Akzo Nobel wil het chloortransport met tien tot twintig ton verminderen. Dat is tien tot veertig procent minder dan de ongeveer vijftig ton die er op dit moment per jaar over het spoor vanuit Delfzijl en Hengelo richting het Botlekgebied gaat. Door de maatregel gaan wellicht ba nen verloren in de chloorfabrieken in Delfzijl en Henge lo. Akzo Nobel heeft tot de vermin dering besloten omdat de chloortransporten erg duur zijn door de uitgebreide veiligheids maatregelen. Bovendien wil het bedrijf de risico's tot een mini mum beperken. De verminde ring van het aantal transporten past in het beleid dat Akzo voert. Sinds 1978 is het trans port teruggebracht van 270.000 ton naar 50.000 ton per jaar. Op de lange duur gaat de fabriek in Rotterdam de chloorproductie van Delfzijl en Hengelo overne men. De chloortransporten stuiten al jaren op verzet van de mi lieubeweging. Die vindt de risi co's voor de volksgezondheid onaanvaardbaar omdat de trein door dichtbevolkte gebieden rijdt. Een ramp met een chloortrein kan tot duizenden doden leiden. De wolk chloorg as, die zich bij windkracht vier met een snelheid van dertig ki lometer per uur verspreidt, slaat acuut op de ademhaling en de ogen. De discussie laaide kortgele den op door een uitspraak van burgemeester Wallage van Gro ningen. Hij noemde de chloor transporten gevaarlijker dan vuurwerkopslagplaatsen. Na de ramp in Enschede staat de chloortrein weer op de politieke agenda. Volgens H. Cuijpers van Akzo Nobel moet het bedrijf er in een paar jaar met veel inzet en crea tiviteit in slagen de verminde ring tot stand te brengen. Het chloortransport geheel stopzet ten kan niet omdat dan de eco nomische basis onder de fa brieken in Hengelo en Delfzijl weg valt. STEVENHAGEN aamvacht m m \a is veie \i\j&kew op voetbal- WWVM OPHOUW üeveen Bij een transportbedrijf in Hoogeveen zijn gister end twee vrachtauto's door brand verwoest. Een derde au- jtwee opleggers liepen schade op. Eén van de verbrande 'svvas geladen met rollen stof. De oorzaak van de brand is onbekend, maar brandstichting wordt niet uitgesloten. De le nacht woedden nog vier kleinere brandjes elders in Dren- Een dag eerder gingen in Wormerveer twee auto's van het Iconcern Meneba in vlammen op. Ook hier is de oorzaak onbekend. foto gpd gerti boer achtschip dwars op Nieuwe Maas ooi rdingen Op de Nieuwe Maas tussen Vlaardingen en Maas bij i heeft een 190 meter lang vrachtschip zaterdag een zand- Ko er geramd. Het vermoedelijk ongeladen vrachtschip kwam Df rs in de rivier op een zandbank te liggen. Na enkele misluk- die Dgingen hebben slepers het schip vlotgetrokken. Bij de aan- /en ig is niemand gewond geraakt. Het ongeval gebeurde nadat eik irachtschip waarschijnlijk door een stroomstoring onbe- was geraakt. Het schip, dat onder de vlag van de Ne- ihafendse Antillen vaart, is naar de Waalhaven gesleept. I( illege via mobiele telefoon R(> Studenten van de Katholieke Universiteit Brabrant gaan massacolleges met behulp van sms-berichten op de iele telefoon volgen. Studenten kunnen tijdens de colleges un mobiele telefoon hun mening geven over bepaalde on- rerpen. Die mening wordt dan vrijwel onmiddellijk weerge- n, en in de les meegenomen. Het project gaat in september tart. Volgens de KUB hebben verreweg de meeste studen- egenwoordig een mobiele telefoon. Daarmee kunnen ze isloos tekstberichten (sms) versturen. Door hun mening via ekstberichten te geven, verwacht de KUB een grotere parti- ie van de studenten tijdens de massale colleges. engere eisen justitie-tolken iaag» Justitie wil strengere eisen stellen aan de kwaliteit tolken en vertalers. Tolken die aan die nieuwe eisen niet oen of daaraan niet willen meewerken, worden vanaf 1 ok- r bij voorkeur niet meer ingezet. Vanaf 2003 wil justitie van diensten helemaal geen gebruik meer maken. Een en ander in brief van staatssecretaris Cohen van justitie aan de ede Kamer. Cohen schrijft met tolken en vertalers duidelijke PI racten te willen afsluiten waarin staat aan welke kwaliteits- ft2 ïde tolken moeten voldoen. De eisen worden strenger, iaj r de tolken krijgen daarvoor een hogere vergoeding. et hade Ceteco wordt verhaald 1M laag» De provincie Zuid-Holland wil de schade van de Ce- 32 -affaire verhalen op de voormalige huisaccountant Ernst ng. Dat is vandaag voorgesteld door Gedeputeerde Staten. iel, en 1995 en 1999 leed Zuid-Holland in totaal bijna 50 mil- il0 'gulden verlies door in het geheim te bankieren. In dat be- [zit waarschijnlijk een som van 8,3 miljoen die gewoon k' is geraakt bij de miljardenhandel in leningen. De prorin- en erwijt het inmiddels aan de dijk gezette accountantsbureau nt iet nooit heeft gewaarschuwd voor omvang en risico's van a[ eningensysteem.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 3