»eidse Marathon Limo soleert naar parcoursrecord [sterplaats voor afschrikwekkende laatste zeven kilometer Tiende editie trekt weinig lopers r Juist leuk om als laatste te finishen ent stuurde lopers "Arkeerde kant op Rode loper 3 JUNI 2000 ctri de Pool Roman na afloop van de ion zwaar aange- was één van de ie in de slotfase en na diskwalifica- litslag werden ver at de blunder zon- op het conto van atie werd geschre- volgens racedirec- 1 Scheffer onte- motoragent heeft een vrijwilliger is zeker van die le- eeft over het inci- •gd met Nico Mas- van het betreffen- Omdat hij er na- c mee in zijn maag rouw hem op zijn wij als organisatie n hebben nagela- :ou Nico dat ook e atleten zijn ver- ïurd door een poli- jp de motor. Hij ^e' ir voet bij stuk ge- hebben. Ik denk °P volgens paniek is ee n dat die vrijwilli- eJ gedacht: ik moet ïhoofd spreken. Of hek heeft gestaan, ;nel niet." dleider Jan van der •rde kort na binnen- de eerste mara- een andere verkla ring. „Het probleem zit 'm niet in de hoeveelheid vrijwil ligers, maar in het feit dat er te weinig afdoende geïnstru eerd zijn. Op het laatste mo ment zijn er nog vrijwilligers bijgekomen en die mensen moet je natuurlijk ook goed sturen. Het is jammer dat dit gebeurt. Het geeft een beetje een smet op de wedstrijd. Ik heb nog twee punten gezien waar het er niet helemaal goed uitzag." Scheffer: „Wat gebeurt is, heeft niets te maken met het aantal vrijwilligers. Er waren nog mensen nodig voor het skate- annex 10-kilometer- parcours. Juist dit jaar hadden we geen problemen. Een week van tevoren hadden we alles voor het normale par cours rond. Iedereen is ook 'knap' geïnstrueerd. We wil den met extra vrijwilligers al leen het ideale plaatje rond- krijgen." Een nieuw idee is volgens hem wel geboren. „Misschien moeten we ervoor zorgen dat er met de eerste tien lopers iemand mee fietst." KNAU-jurylid Wim Sunter deelt de mening dat er wat moet veranderen. „Het is be langrijk dat we om de tafel gaan zitten en hier goed over praten. Ik heb gezien dat sommige vrijwilligers stonden te dromen in plaats van rich ting aan te geven." Poolse 'winnaar' krijgt smartegeld Geheel volgens verwachting schreef Abraham Limo de tiende editie van de 3M Marathon Leiden op zijn naam. Zijn overwinning was afgetekend, maar toch passeerde de Keniaan niet ais eerste de meet. Die twijfelachtige eer viel zondag Roman Hudzik te beurt. De onfortuinlijke Pool liep na ruim 34 kilometer op de kop van de Ter Haarkade rechtsaf het fietspad langs de Haagweg op, in plaats van linksaf en onder de Haagweg door. Al voor de finish realiseerde hij zich, dat hij enkele duizenden me ters had afgesneden. Erna barstte Hudzik in tranen uit. der' - plaatste na de Verbeek tunnel en de Damtunnel uit frustratie flauwe demarrages. Pas vlak voor de traditionele feestvreugde op de Vrouwen- weg kwam eindelijk de ver wachte sterke tempoversnel ling. De Keniaan sloeg ineens een groot gat en soleerde de resterende kilometers. Tot zijn stomme verbazing kwam hij op de Zoeterwoudsesingel echter Astatike weer tegen. Nog groter was het ongeloof bij Limo, toen hij na zijn zegegebaar op de Willem de Zwijgerlaan Hudzik in het finishgebied ontwaarde. De ontredderde Pool, die de Ethiopiër had ingehaald en kor te tijd achter Limo en Panin als derde man in de wedstrijd liep, bleek eveneens verkeerd te zijn gelopen. Met zijn tijd van 2.11.37 - vorig jaar goed voor de tweede plaats in Reims - was Limo op papier verreweg de beste. In en nabij Leiden maakte hij zijn rol als fa voriet volledig waar. De ranke atleet met startnummer 1 wist zich lange tijd in het gezelschap van de laat ingeschreven Ethio piër Abate Astatike, Gennady Panin uit Rusland (winnaar 1999) en Hudzik. Blij met dit trio was hij allerminst. „Ik heb bewust twee keer ingehouden om te kijken of ze ook wat kop- werk wilden doen. Nee dus. Van start tot finish stond ik er helemaal alleen voor." Limo - officieel 39 jaar, maar volgens zijn begeleider Pieter Langerhorst 'waarschijnlijk ou- Zijn landgenoot Piotr Sliwiak, die vroeg in de wedstrijd voor even aansluiting bij de kop groep had gevonden, was in die opmerkelijke fase sterk terugge komen. Hij was de enige atleet die het pijnlijke moment kon navertellen. „Ik ging daar ook gewoon naar rechts. Er stond niemand die ons de weg wees. Mensen uit het publiek maak ten me wijs dat ik verkeerd liep. Toen heb ik Roman nog probe ren te bereiken, maar die hoor de me niet. En die Ethiopiër be greep me niet." Sliwiak snelde terug naar het juiste parcours en leek als herboren. Hij haalde in het slotakkoord Panin nog in en legde daardoor beslag op de tweede plaats. Ook Limo kon zich de grote teleurstelling van collega- broodloper Hudzik, die welis waar 500 gulden 'smartegeld' kreeg (maar de 2500 gulden voor de nummer drie aan zijn neus voorbij zag gaan), voor stellen. Hij was vorig jaar im mers leider tijdens de mara thon van Twente en werd toen zelf verkeerd gestuurd, waar door drie concurrenten hem alsnog inhaalden. De Keniaan toonde zich - gegeven de om standigheden - tevreden over zijn tijd van 2 uur 18 minuten en 27 seconden. Zeer welkom was de bonus van 1000 gulden, die Limo naast zijn prijzengeld van 7500 gulden ontving, om dat hij het parcoursrecord (2.19.27, Dimitri Riyoukhine, 1998) brak. „Ik had dit jaar liever meege daan in Rotterdam. Daar zat men helaas vol. Toen heb ik ge traind voor Cleveland. Dat was eind april, maar ik kreeg geen visum voor Amerika. Het is heel moeilijk om de goede vorm zes weken vast te houden. Boven dien zijn er in deze periode nauwelijks stérk bezette wed strijden te vinden. Daarom was ik blij hier te kunnen deelne men." Limo acht zich ondanks zijn relatief hoge leeftijd in staat om onder 2.10 te lopen. Hoger aan geschreven marathons staan daarom bovenaan zijn lijstje. Toch acht hij het niet ondenk baar volgend jaar in Leiden te rug te keren. „Het is een snel parcours. Alleen is er geen te genstand; en dat heb je nodig voor goede tijden." Zijn advies: „De organisatie moet startgel- den gaan betalen om sterkere lopers aan te trekken." Vrouwen Vier vrouwen bleven tijdens de klassieke afstand lang bijeen: Karina Szymanska (winnares 1998) en Violetta Uryga uit Po len, alsmede de Russische atle tes Tatjana Perepelkina en Ele na Sipatova. Na 25 kilometer plaatste Sipatova een tempo versnelling. Alleen Szymanska kon - ogenschijnlijk zonder moeite - de atlete uit Moskou volgen. De veel jongere Poolse wachtte het juiste moment af en versnelde toen zelf. Ze reali seerde na 42 kilometer en 195 meter waarvoor ze was geko men; opnieuw als snelste vrouw de 3M Marathon lopen. „Pas toen de halve marathon erop zat, dacht ik: ik kan het. Ik heb eigenlijk een conditionele achterstand, want ik heb kort geleden de bof gehad." Sipato va, met haar 45 jaar veterane, wist wel zeker dat een hoge klassering tot de mogelijkheden behoorde. „Ik heb zelfs een hoogtestage gedraaid in de voorbereiding op deze mara thon. Met nog een paar Russi sche lopers, die hier hebben meegedaan, hebben we met de nationale selectie voor de vijf kilometer meegetraind. Tegen een eindschot van zo'n jeugdig persoon kan ik vandaag de dag niets meer inbrengen." orspoort kan iedereen terecht voor een gigantische stroom energiedrank frc an van geen >rt. Een van de laat- de zeven poorten, ïgang gaven tot de unt tijdens de drie tstle afstanden van de T' athon. Energie-in- fgfj e laatste loodjes wat aten wegen. Maar iterplaats voor toe- en enthousiastelin- s van de marathon pikken. Een dagje waar drank de bo ert en de chaos de inspireert voor die de laatste zeven ki- "ul iet toevallig dat de juist bij de Mor- 35-kilometerpunt een marathon is te tar wie tot 35 kilo- last ondervindt van spieren gaat geheid in het laatste stukje, itste zeven kilometer tandvlees beproefd, het aan op karakter iedere loper wat het voor zijn ogen te aler om juist dan op te komen, waar het ne van de toeschou- als een gigantische rgiedrank. Een adre- die een zuigende teft en die net dat kan geven om door ar de finish. Dat is vaar pijn lekker aan weten het en de be- Huis de Bijlen ook. lans van der Bijl is er geworden op ma- ed. Hij heeft zoals ie- k' i tribune laten plaat- h m voor de start [lieten, aalven begint de zon eken, een teken van extra omzet. Warm- Si oor dorstige kelen, iren van De Leino's - >or feesten en partij- het niet uit wat voor is. Zanger/drummer ck smeert de keel al en 'bijltje' en warmt Opnieuw vormde het plein achter de Morspoort een stimulans voor de lopers. zich zo op voor zijn marathon optreden van de dag. Met zijn toetsenist zorgt hij voor bijna vijf uur nonstop meezingers. De bezoekers op het terras zitten nog aan de koffie als het startschot op de Willem de Zwijgerlaan heeft geklonken. Spoedig arriveert de kopgroep van de tien kilometer, het be- ginsignaal voor ruim vier uur lang juichen, klappen en aan moedigen van de oververhitte deelnemers. Erg goed beveiligd is het parcours rond de Mor spoort niet. Lopers moeten uit wijken voor fietsers, die de Eer ste Binnenvestgracht uitkomen en langs de poort richting Morsweg rijden. Een Afrikaanse achtervolger tijdens de halve marathon wordt bijna van de sokken gereden, maar hij houdt zich staande en vervolgt zijn in haalrace. Het grote lint van tien-kilo- meterlopers is dan al lang en breed voorbij, maar lijkt via een omweg weer terug te komen. Het gebied vult zich steeds meer met mensen, die een me daille om hun nek hebben als teken van het voltooien van hun race. De ruimte voor de lo pers wordt steeds kleiner en er vormt zich een tunnel, die nog het meest doet denken aan de taferelen op L'Alpe d'Huez tij dens de Tour de France. Deelnemers gebruiken de aanmoedigingen om op geheel eigen wijze te vieren dat ze hel den zijn. Rondedansjes, hinke len en vooral veel zwaaien naar bekenden en onbekenden. Maar naarmate de middag vor dert, worden de gezichten gete kenden Glimlachen worden foto mark lamers grimmiger door de van pijn ver trokken gelaten, maar de lopers doen hun best om de steken in de zij te verbloemen. De marathondag is nog maar halfweg, maar het hoogtepunt dient zich dan al aan. Gerard de Danser, bekend in Leiden van wege zijn niet aflatende zucht de voetjes van de vloer te gooi en, ijsbeert in zijn zwarte pak al ruim drie kwartier rond. Hij heeft een grote bos bloemen in zijn handen voor zijn vriend Jan Slingerland, die onder de Mor spoort 40.000 loopkilometers heeft afgelegd. Slingerland heeft zijn pr goed verzorgd. Via diverse media heeft hij al kond kunnen doen van zijn prestatie en ook bij Huis de Bijlen weten ze middels een afgeleverd brief je dat Slingerland daar een per soonlijk feestje komt vieren. In de afgelopen weken heeft Slin gerland nog eens 590 kilometer extra gelopen om die 40.000ste op het mooiste punt van de mar athon te kunnen voltooien. Blootsvoets komt hij onder de poort door. Slingerlands tra nen van geluk vermengen zich met het zweet dat van zijn ge zicht afgutst. Hij neemt zijn twaalfde banaantje van de dag en danst van vreugde op de klanken van De Leino's. Als hij een videocamera ontwaart, trekt hij zijn shirt over zijn hoofd zoals de Italiaanse voet baller Fabrizio Ravanelli dat deed na een doelpunt. Geluk wensen zijn zijn deel. Als Slingerland zijn weg heeft vervolgd, komt organisator Tjeerd Scheffer even buurten. Hij weet wat de marathon in Leiden teweegbrengt, maar is even afgestapt van de volgmo- tor om sfeer te proeven. „Elk jaar sta ik maar in dat start/fi- nishgebied", zegt hij. „Ik wilde ook wel eens iets van het par cours zien. Wat een gekken huis." De laatste lopers zijn dan in aantocht. De klok kruipt naar half vijf en dat betekent dat de tijdslimiet in zicht komt. Een kleine drie kwartier moet ge noeg zijn om de laatste zeven kilometer te volbrengen. Poli tiemotoren escorteren de rijen- sluiter, die er meer dood dan levend uitziet. Of hij de aan moedigingen hoort, is de vraag. Het is te hopen. De adem van de bezemwagens in de nek moet heet aanvoelen, de benen als was, het lichaam als een zak aardappelen. Een natte spons kan het rode hoofd maar een klein beetje verkoelen. De enige redding lijkt die fraaie Mor spoort, die de laatste man de stad in zuigt en voortstuwt naar die laatste, afschrikwekkende, zeven kilometer. e< iet van dijk le Leidse marathon luidend minder deel- getrokken dan ver- esduizend lopers en erd skaters versche de start, tweeduizend lensen dan vorig jaar. isatie hoopte op een cord van (meer dan) nd deelnemers. Scheffer, hoofd van lisatie, kijkt deson- 'een heel goed ge- op het Leidse loop- nt. Problemen deden elijks voor, bijna nie- uit en in de EHBO- dden zich alleen een aters met schrammen met blaren. Een gro- te misser was dat twee wed strijd-marathonlopers, een Pool en een Ethiopiër, de ver keerde kant werden opge stuurd en een lus te weinig lie pen. Scheffer is vooral tevreden over het verloop van de tien- kilometerwedstrijd, waar vijf Kenianen onder het parcours record doken en samen voor de eindoverwinning sprintten. Winnaar Limo (2.18.27) haal de een minuut van de beste Leidse marathontijd af, maar over het algemeen vielen de tij den op de langste afstand te gen. De organisatie rekende op een winnende tijd van rond de 2.16. „We hadden meer poten tiële snelle lopers dan andere jaren maar om een goede tijd te lopen, moeten ze lang bij el kaar blijven. Bovendien zitten we met gedeelten in het par cours die vrij bochtig zijn en in het zonnetje lijkt het wel alsof de stad opwarmt, waardoor het veel warmer aanvoelt dan 18 of 19 graden." Scheffer hoopt toch, mede door de inbreng van 'topveld- coördinator' Huub Pragt, de komende jaren meer snelle deelnemers te trekken, zodat over een of twee jaar in Leiden tijden van rond de 2.10, 2.12 gelopen worden. De organisatie gaat de skate- tocht 'goed evalueren' .nu het maximumaantal deelnemers van 2500 bij lange na niet werd gehaald. Mede door de vroege start vormt de tocht een zware belasting voor de vrijwilligers. Vorig jaar waren er 1500 ska ters. „Ik denk dat de hype toen groter was", aldus Scheffer. Dat er minder lopers aan de start verschenen - ongeveer evenveel als vier jaar geleden - heeft volgens Scheffer te ma ken met het feit dat de mara thon voor het eerst in tien jaar in het Pinksterweekeinde viel, waardoor veel mensen op va kantie waren. De loop over de nog niet geopende brug tussen Denemarken en Zweden, met ongeveer drieduizend Neder landers, was volgens hem een grote concurrent. Scheffer: „Het lijkt alsof we instorten, maar dat is niet het geval, ze ker als je kijkt naar de getallen zonder de skaters. Ik denk dat we het volgend jaar in een klap weer goed maken." Vanwege het Pinksterweek einde leken er ook minder vrij willigers te zijn dan andere ja ren, maar uiteindelijk meldden zich voldoende mensen aan, bijna 900. Scheffer: „Vorig jaar had ik een heel slecht gevoel, omdat er op het organisatorische vlak een aantal dingen fout ging. Nu is het organisatorisch alle maal goed verlopen, en we hebben toch ook wat sportieve succesjes geboekt. En verder krijg je kippenvel van alle en thousiaste reacties van de lo pers bij de finish. Daar doen we het voor." leiden Je moet wat doen om op te vallen voor het goede doel. An- toon Claassen nam de verfkwast ter hand en schilderde op zijn bo venlichaam een singlet dat hardlopers normaal om de schouders hebben hangen. Ter hoogte van de navel was plek gereserveerd voor de 'sponsomaam': Stichting Vluchtelingenwerk in Den Haag. Op het geschilderde hoofd prijkte het gironummer. De 54-jarige Wassenaarder hoopte zo geld bijeen te krijgen voor de aanleg van waterputten in Afghanistan. „En dan moet je wel een beetje opval len. Ik leef om te lopen, in Afghanistan lopen de mensen om te le ven. Ze moeten vluchten en doen dat niet voor de lol. Het is oorlog en in het westen wordt daar weinig rekening mee gehouden." Op zijn actie kreeg Claassen vele positieve reacties. Het was niet de eer ste keer dat hij zich liet 'sponsoren'. „Een paar jaar geleden heb ik me tijdens de marathon van Rotterdam vol laten plakken met logo's van bedrijven." Veel last van de verf had hij tijdens het lopen niet. „Ik ging een klein beetje extra zweten, maar voor de rest merkte ik er niets van. Alleen is de verf wat uitgelopen. Ik ben tevreden over mijn tijd. Ik wilde voor de marathon gaan, maar een maand geleden raakte ik geblesseerd." Claassen finiste op de 'halve' na 1 uur en 45 minuten. foto henk bouwman De finishklok stond op 4.49.42 toen Bryan Nicholson binnen kwam. Een mooie tijd om als laatste binnen te komen, maar de Engelsman, die al zestien jaar in Nederland woont, was niet de allerlaatste. Rekening houdend met de netto-chiptijd was Ernst Gudelhöfer uit Bonn namelijk de enige echte lang zaamste finisher van al die ma rathonlopers die hun 42 kilo meter officieel in vijf uur moch ten afleggen. De Duitser kreeg dan ook in zijn ultieme vijfhon derd meter de traditionele be geleiding van een legertje vrij willigers. Zijn officiële tijd was 5.01.55. Nicholson was van de twee 'hekkensluiters' de meest strijd bare. „Volgend jaar loop ik de marathon in vier uur zei de 48-jarige inwoner van Lelystad terwijl hij door zijn vrouw werd opgevangen. „Ik had last van mijn knieën, en dat is het enige waarom ik nu zo laat ben. Let in 2001 maar op mij." „Ben ik laatste?", vroeg Gu delhöfer, 49 jaar, op het mo ment dat de organisatie al bezig was om het finishgebied op te ruimen. „Is het zo? Ach dat is niet zo belangrijk. Vorige week liep ik in het Eiffelgebergte ook een marathon. Ik wandelde de bergen op en liep naar bene den. Daar heb ik nog een half uur langer over gedaan. Dat was pas echt zwaar. De volgen de keer ga ik iets harder trainen en dan gun ik een ander de eer om laatste te worden. Het is toch ondanks alles erg leuk om met zo'n groep juichende vrij willigers over de finish te gaan. Dat geeft een leuke opkikker en dat plezier mag een ander ook eens meemaken „Vroeger liep ik de marathon onder de drie uur. Dat is zo'n vijftien jaar geleden. Dat lukt me natuurlijk nooit meer. Mijn vriendin liep hier vandaag ook, ik hoorde dat zij er 3.38.00 over gedaan heeft. Dat vind ik nou leuk. Ik ben trots op haar. Wat zegt u? Jaloers? Nee hoor, zo ie mand ben ik niet."

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 31