Verstappen trakteert fans WEER Jonge Assad groot vraagteken Het Gesprek van de Dag Limburger wereldkampioen-kruipen DINSDAG 13 JUNI 2000 152 Het is altijd wat potsierlijk hoe na het overlijden van een despoot allerhande analisten hoop investeren in diens opvolger - louter omdat die nieuw is, jonger en, meestal, moderner geschoold. Uit zonderingen daargelaten, vervliegt die hoop meestal snel. Hetzelf de voltrekt zich nu president Hafez al-Assad in Syrië de geest heeft gegeven. Nu de dictatoriale heerser de laatste adem heeft uitgeblazen, wor den aan diens zoon en opvolger Bashar al-Assad plots positieve ei genschappen toegedicht die hoop zouden rechtvaardigen. De 34- jarige Bashar heet intelligent en vriendelijk te zijn, hij studeerde in het Westen, leidde in Syrië een campagne tegen corruptie en is - jawel, hoe modern - voorzitter van een vereniging van intemetor- ganisaties. Sommigen wijzen er voorts op dat Bashars generatiege noten koning Abdallah van Jordanië en Mohammed VI van Ma rokko proberen hun landen politiek en economisch wat te moder niseren. Vooralsnog zijn het slechts praatjes voor de vaak. Om te beginnen valt er nog geen peil op te trekken welk vlees de wereld met Bashar al-Assad in de kuip heeft. Het is twijfelachtig of dat op korte ter mijn wèl duidelijk wordt. De allereerste taak die de jonge Assad wacht, is immers het veiligstellen van zijn eigen positie binnen de Syrische machtsconstellatie, waarin het leger en veiligheidsdien sten hoofdrollen spelen. Hervormingsgezinde neigingen kunnen hem daarbij gemalckelijk de kop kosten. Hoeveel minpunten de overleden Hafez al-Assad ook op zijn con duitestaat had - twee rampzalige oorlogen, een armoedige econo mie, hoogst ondemocratische politieke verhoudingen - hij heeft van Syrië de afgelopen dertig jaar in elk geval een stabieler land ge maakt dan het voordien was. Het is, zeker voor de buurlanden, van het grootste belang dat zoon Bashar die stabiliteit weet te handha ven. Pas later komen de vastgelopen besprekingen met Israël weer aan de orde. Die leden schipbreuk omdat de oude Assad volhield dat vrede met Israël slechts mogelijk is als dat land de hele Golan aan Syrië teruggeeft. Assad junior heeft al aangegeven dat ook hij dat standpunt huldigt. Of daarover te marchanderen valt, is voorals nog een groot vraagteken. Datzelfde geldt voor tal van andere kwesties van binnen- en buitenlandse politiek. Afwachten is dus voorlopig het parool. Onze held Hercules. Attilla de Hun. Ivanhoe. Jaap Stam. Mooi rijtje. Jaap Stam. Die vierkante kop. Die onbewogen blik. Wat een gewel denaar. Nog geen neushaartje trilt als de dokter de scheur boven zijn rechteroog hecht. Wij zien het naakte vlees, de vlijmende naald, en rillen. Hij denkt maar aan één ding. Koller. Hoe hij die gaat pak ken, straks, als 'ie weer terug mag in het veld. Onze held. Eén dag eerder. In de openingswedstrijd gaat Belg Verheyen neer. Dat draafpciard dat eruit ziet of 'ie z'n goudvissen in z'n hersenpan houdt. En dan gebeurt het. Enschedese toestanden. Vijf mannetjes komen met een brancard het veld opgerend. Vier om te dragen, een tje om het verkeer te regelen. Ze hebben modderkleurige pakken aan. Met een rood kruis erop. Maar bovenal: ze hebben allevier, zo wel de brancardiers als de coördinateur, een witte helm op. Een helm! Vraag: waarom zet een Belg een helm op? Antivoord: omdat ie bang is dat de duizenden ballonnen die hij bij de openingsmanifestatie heeft opgelaten naar beneden vallen. Waarom anders? Nou ja, misschien om de wereld te verrassen. Die Amerikanen hadden tivee jaar geleden die maanwagentjesDan moet je met iets komen, niet? Een denkbeeld dat direct de volgende dag werd gelogenstraft. Maanwagentjes? Helmen? Hebben we in Nederland allemaal hele maal niet nodig. Onze Jaap Stam marcheert zwaargewond als hij is zelf het veld af, om zich doodgemoedereerd zonder verdoving te la ten hechten, door een dokter die zo onder de indruk is dat zijn han den trillen als juffershondjes. Zo. Die hebben we vast binnen. WIL BUYS MENSELIJ Een voormalige stripteas res heeft een schadeveri van zo'n 70.000 gulden wezen gekregen, nadati plastisch chirurg in New had aangeklaagd omdat operatie op haar billen a ben laten mislukken. De borstimplantaten voor dj fraaiing van de billen gel De 43-jarige MARY GAL! schuldigde haar plastisc rurg onder meer van nalj en wanprestatie bij deoj Volgens de vrouw lijdt zëj chisch en lichamelijk orj operatie en kan ze nietn] ruim 1000 gulden pernj dienen door in clubs te ij Daarom werkt ze nu als» vrouw. „Borstimplantat] in borsten thuis", vond] per. Volgens de chirurg* in die tijd echter nog ge] implantaten voor billent markt. Na 100 dagen is het Dui Brother afgelopen. De re soap werd vrijdag verras; wonnen door JOHN, een ge ex-timmerman en ex-i uit Oost-Duitsland. John met 250.000 mark (281 gulden) naar huis. Vano als laatsten overgebleve ners van het Big Brother werd hij als minst waarsi ke winnaar beschouwd.l favoriet was Jürgen, een ge Keulenaar die onlang een krant werd omschrei de typische Duitser dier voelens niet durft te toni hij was heel geliefd bij d kers. Ook de werkloze m Zlatko was erg populair. Prins WILLEM-ALEXAN woont morgen het 217e gres bij van de Nederlan Maatschappij voor Nijve Handel in Rotterdam. L van het congres is water anderen staatssecretarii Vries van Verkeer en Wa zal een toespraak houdi dens het congres wordt premier Lubbers de Pen Verdienste uitgereikt. Wolkenvelden Onofficieel baanrecord op oranje gekleurd Circuit Park Zandvoort Jos Verstappen, de nationale held van de autosport, genoot zichtbaar toen hij zondag op het Cir cuit Park Zandvoort (CPZ) werd voorgesteld aan zijn trouwe publiek. Geduldig deelde hij vele handtekeningen uit, poseerde hij voor talloze fotografen en liet hij zich vereeuwigen met de kers verse 22-jarige 'Miss Circuit Park Zandvoort 2000'. Daarna deed Verstappen waarvoor hij geko men was en gaf hij een flitsende demonstratie in zijn Orange Arrows A21 Formule 1-bolide. Hij reed zelfs een nieuw onofficieel baanrecord met een tijd van 1.22.053. Koningin BEATRIX woor derdag de uitreiking bij Zilveren Anjers in het Ko Paleis in Amsterdam. Di de Rijksvoorlichtingsdie kendgemaakt. De Zilvere worden dit jaar uitgereik oud-minister Brinkman, ter van het Prins Bernhai tuurfonds. Hij vervangtd die herstellende is vane operatie. De zangeres CELINE Dll verwachting. Dat heeftz bekend gemaakt. In haa ring zei Dion dat zij enh Rene Angelil 'compleet! zijn. Dion en Angelil hoe een tijd op een baby, m toe lukte het niet. De 32 Dion heeft onlangs in Ne een vruchtbaarheidsbeti ohdergaan. Volgens Dior woordvoerder wordt de t maart verwacht. In febni spande de zangeres eer zaak aan tegen de krant Enquirer, omdat deze at lijk had gemeld dat ze in wachting was van een t* Dion zei dat dit berichtl zonder veel verdriet dee: ze juist zo graag een bat ,,Dit keer is het echt", ai haar verklaring. ,,En we: dankbaar voor het grote- dat we hebben ontvange De politie heeft een inva in de keuken van Buckir Palace, waarbij een klei' veelheid cannabis is gei Dat heeft Scotland Yard gemeld. De politie wasg door een paleismedewe schreef de tabloid-krant the World. De vondst bö „minieme hoeveelheid" ren van een hasjplant, d „waarschijnlijk niet voo' sumptie geschikt zijn".! geen arrestaties verricht ninklijk paleis wilde gee mentaar leveren op de a dat het een politieaange heid is. Het grijze sombere weer van vanmorgen vormde een fel contrast met het tamelijk zon nige en heldere weer van gister middag en gisteravond. Hetgrij- ze weer hing samen met het binnendringen van opnieuw veel vochtigereoceaanlucht, waardoor de minima zacht ble ven. In Schiphol werd het niet- kouder dan 14 graden, in Val kenburg kwam het tot 13.7 gra den. Ook de volgende dagen blijven overwegend zwal&e sto ringen nog dicht in debuurt, voordat vanaf donderdag een hoog het heft in handen neemt met in toenemende mate zon nig en warm weer boven onze streken. Vanavond is het nog niet zo ver. Op de nadering van een zwakke storing neemt van het westen uit de bewolking overal terug toe en in de loop van de nacht is er kans op wat lichte (mot)re gen. Grote hoeveelheden wor den zeker niet verwacht. Het blijft zacht met minima tussen 12 en 14 graden. Tegen de och tend kunnen misschien al t en kele opklaringen binnendrijven. Morgen wordt het wisselend bewolkt en het blijft droog. Bij de nadering van een nieuwe storing neemt na de middag en 's avonds de bewolking wel Veel rondjes reed Verstappen echter niet. In de week voor de Grand Prix in Canada mag een Formule 1-rijder namelijk niet meer dan 50 kilometer aan af stand afleggen. Dus werden het elf rondjes, inclusief een instal latieronde, maar het ging wel hard. Verstappen reed in een tijd van 1.22.053, een nieuw on officieel baanrecord met een gemiddelde snelheid van 188.65 kilometer per uur. Even leek het mis te gaan, toen Verstappen razendsnel de pits inreed en een muur dreigde te raken. Ge lukkig kon hij nog net op tijd een stuurcorrectie maken. De fans waren tevreden. Ze wa ren op eerste pinksterdag met tienduizenden tegelijk geko men, waardoor de politie van Zandvoort alle zeilen bij moest zetten om het verkeer in het dorp te regelen. Motoragenten, politiemensen uit de regio, agenten in opleiding en zelfs le den van de vrijwillige politie waren opgetrommeld om het evenement in goede banen te leiden. Het was echter een rus tig publiek. Zondag kwamen er 27.000 en gisteren waren er 13.000 bezoekers, aldus pers voorlichter Dirk Buwalda. Sommige bezoekers waren ge heel gekleed in oranje met het oog op de voetbalwedstrijd van Nederland tegen Tsjechië later op de avond. Een aantal men sen droeg een oranje schuim- Steun voor Brits Koninklijk Huis op dieptepunt Het Brits Koninklijk Huis heeft nog nooit zo weinig aanhangers gehad als momenteel. Slechts 44 procent van de Britten denkt dat het Land slechter af zou zijn zonder monarchie. Begin jaren negentig was dat nog meer dan 70 procent. Vooral jongeren zien weinig in de 'royal family". Dat blijkt uit een opiniepeiling van het Britse dagblad The Guardian en het onderzoeksin stituut ICM waarvan de resulta ten gisteren bekend werden. Het laatste dieptepunt was in augustus 1997 toen de popula riteit van het koningshuis voor het eerst onder de 50 procent dook. Vlak daarna kwam prinses Diana bij een auto-ongeluk om het leven en kreeg de monar chie weer meer aanhang. Kroonprins Charles heeft dui delijk minder charisma dan zijn ex-vrouw. Bijna de helft van de bevolking wil dat prins William, die op 21 juni 18 jaar wordt, ko ningin Elizabeth opvolgt. Steeds meer Britten staan eer der onverschillig tegenover de koninklijke familie dan dat zij een republiek voorstaan, zo blijkt uit het onderzoek. Bijna eenderde van de bevolking weet niet of de natie beter af is als monarchie. Gezien de ver grijzing van de monarchisten, moet het eeuwenoude instituut serieus vrezen voor zijn toe komst. Alleen bij de Britten bo ven de 55 wil een meerderheid het koningshuis per se handha ven. Meer dan driekwart van de jeugd is het daar niet mee eens of interesseert het niet. ANP Wachtlijsten als garantie het pinkersweekend spannend. De eerste Miss Circuit Park Zandvoort', tandartsassistente en studente Mondhygiëne, ont ving Verstappen met open ar men, reikte prijzen uit en deed van zich spreken in het VIP-res- taurant. Voor de meerderheid die niet tussen de VIPS mocht komen, waren er talrijke stand jes en attracties rondom het cir cuit. De internetsite www.be- keuring.nl probeerde passanten ervan te overtuigen dat zij een bezwaarschrift moeten indie nen als zij een boete krijgen en tv-zender Veronica polste de bezoekers of zij het autopro gramma De Heilige Koe wel kenden. En daarna toog de massa massaal naar de eet tentjes met warme beenham en hamburgers. STEFAN EGBERTS Het was afzien tijdens het Open NK Kruipen in Middelburg. Deze twee deelnemers halen de eindstreep maar net. De 30-jarige J. Macnack uit Venlo mag zich sinds tweede pinksterdag de eerste wereld kampioen kruipen noemen. Hij legde in Miniatuur Wal cheren in Middelburg de af stand van vijftig meter op han den en kniëen over een rode loper af in 18,92 seconden. Van de vijftig deelnemers mochten er na een voorronde twintig door naar de finale van de eerste wereldkampioen schappen kruipen.Het was echt afzien", zegt directeur S. van Rijswijk van het Middel burgse miniatuurpark aan de gezichten van de deelnemers te hebben kunnen aflezen. „De deelnemers waren na afloop kapot." C. Funk (28) uit Middelburg eindigde op de tweede plaats met 19,16 seconden. De derde plaats was voor J. Bramer (28) uit Brussel. De Limburger Macnack kan volgens Van Rijswijk rekenen op een ver melding in het Guinness Book of Records. Er is volgens aan wezige officials aan alle voor waarden daarvoor voldaan. Miniatuur Walcheren kende dankzij de kruip wedstrijden een verdubbeling van het aan tal bezoekers. Het is de bedoe ling het evenement jaarlijks met Pinksteren te herhalen. Er was eens een Nederlander die een nieuw hart wilde hebben. Voor de tiveede keer. De verzekering schreef dat hij voor zijn tiveede transplantatie óf langer op zijn beurt moest wachten, óf dat hij zelf moest be talen. Dat kon hij niet, zei de hartpa tiënt. Hij had noch de tijd om te wachten, noch beschikte hij over liet geld om voor een directe maar zelf te betalen transplanta tie in Engeland. De man wendde zich lot Ook Dat Nog. „Ik ben door de mijn verzekering ter dood veroor- eeld", schreef hij. Hij viel nogal op tussen de lekkende keukens en verkeerd gelegde tapijten. Ik moest van zijn dossier een goedlopend, in dringend gesprek maken. Maar het leek mij volstrekte onzin dat iemand een tweede ruilhart zou krijgen, terwijl nog honderden mensen in de rij ston den voor hun éérste. Dus helaas, meneer. Het is één ruilhart per per soon. Wij kunnen en willen niets voor u doen. Ook wat Ook Dat Nog JUSTUS VAN OEL betreft zult u spoedig sterven. De redactie deelde mijn mening ongeveer, maar het leek onverstandig de kandidaatdode dat nieuws via Hans Böhm ofGregor Frenkel Frank mee te delen. Ik vermoed dat er een beleefd briefje is verstuurd dat we al erg veel medische items behandeld hadden dit seizoen. Of is het item toch gemaakt en uitgezon den? Dat ben ik eerlijk gezegd vergeten, maar niet wat ik sinds die dag zeker weet: de wachtlijsten in de gezondszorg zijn onoplosbaar. Vanaf het moment dat iedereen in Nederland zonder oponthoud kan worden voorzien van nieuwe nieren en nieuwe har ten, ontstaat direct een enorme extra vraag. Nu nog maakt relatieve schaarste dat belangen wor den afgewogen. Door het bestaan van een wachtlijst is een tweede kunstheup voor een 94-jarige vandaag de dag niet even belangrijk als een nieuwe nier voor een jonge moeder van twee kinderen. Als er geen wachtlijst meer is wil iedereen alles, en nü. Aan de dokters dan de taak om, zonder het prettige excuus van een wach tlijst, zelfstandig een moreel oordeel te vellen over hoe ver de service moet gaan. Maar ze mogen van de Consumentenbond niet voor God spe len. en ze houden daar ook niet van. Dus zullen dokters ja' gaan zeggen, en 'nee' doen, door zo snel mogelijk een nieuwe wachtlijst te creëren. Binnen een jaar of wat zullen wij vergeten zijn dat het hier een wachtlijst voor luxe gevallen betrof, is iedereen weer even schrijnend en zijn we terug bij af. Maar niet alleen zijn wachtlijsten onoplosbaar, ze zijn vermoedelijk ook nuttig. Een van de allerslecht ste plaatsen om je te laten opereren, is een zieken huis. Nergens zijn de bacterieën zo dodelijk en zelfs na jaren kan de simpelste ingreep - even een buisje in het oor zetten - leiden tot, bijvoorbeeld, een her senvliesontsteking met bijna fatale gevolgen. Be denktijd. vrijwillig of niet, is in veel gevallen juist nuttig. Het mes hoort de laatste oplossing te zijn. De doden die nu vallen door gedwongen uitstel van een ingreep zullen, als iedereen per mórgen op de snijta fel kan, onvermijdelijk aan de andere kant gaan vallen. En zo zal het geschieden. De moderne levensconsument is panisch ook maar één dag te vroeg te sterven, en eist bovendien waar neembare ingrepen. Wie bang is wil altijd dóen, ook als laten beter zou zijn. En wie wenst met zoveel du re apparaten binnen handbereik nog te betalen voor een verstandig advies als 'slaap eens lekker uit, neem 's avonds een borrel en een warm bad en kom volgende week nog 'ns terug'? Wachtlijsten zijn onze enige garantie dat af en toe nog eens iemand nadenkt. gaandeweg toe. De eerst zwak ke wnw-wind krimpt dan naar zw en neemt tegen de avond toe tot matig in het binnenland en tot vrij krachtig aan de kust. De maxima zijn aangenaam met waarden tussen 20 en 22 graden. Aan zee blijft het kwik wat achter. Morgennacht wordt het be wolkt en van het westen uit is er dan kans op watregen. De mi nima liggen rond 13 graden. De matige of vrij krachtige zw: -wind, met windstoten rond 60 km/u, ruimt tegen de ochtend naar nw. Donderdag komen er snel opklaringen binnen drijven en de rest van de dag blijft het wisselend be wolkt maar overwegend droog. Met een naar nnw ruimende wind wordt dan veel koelere lucht gio s aange voerd met maxi ma slechts rond 16 of 17 graden. De volgende dagen wordt het zonnig en stil aan warmer zomerweer. Jos Verstappen deelt handteke ningen uit voor zijn demonstra tie met de For mule l-wagen op het circuit van Zandvoort. FOTO UNITED PHOTOS DE BOER POPPEDEBOER rubberen hoed in de vorm van een Formule 1-bolide, maar de echte fans hadden natuurlijk het unieke katoenen EK-voetbalshirt van Jos Ver stappen aangeschaft, het nieuwste artikel van de officiële fanclubshop. Zo zagen de dui nen langs het circuit er vooral oranje uit. Het CPZ had daarnaast nog een primeur. Voor het eerst ver scheen de Formule 1 two seater van Arrows (het team van on der andere Verstappen en zijn teammaat; de Catalaan Pedro de la Rossa) op de baan, om tien genodigden van Arrow-s ponsors Lostboys en Chello het echte Fl-gevoel te geven. Ook RTL's Formule 1-anchorman Ruud ter Weijde zat op de pas sagiersstoel achter 'piloot' Mark Webber (rijder van het F3000 Eurobet Arrows junior team), en de beroemde pianist Wibi Soerjadi mocht van de snelheid proeven. „Ongelooflijk, wat gaat die wagen hard de bocht door!" riep die pianist, die voor af verklaarde dat hij altijd al eens in een F l-wagen had wil len zitten. Zijn jongensdroom was uitgekomen. Ook voor de 22-jarige Marieke van Zanten uit Rotterdam was naar onze re-

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 2