Katwijk moet laatste krachten aanspreken Korving komt in vorm Alles klopt bij Erika van de Sport DINSDAG 13 JUNI 2000 996 Trainer Wim van Zwam staat een puzzel te wachten KATWUK WILLEM SPIERDIJK Het was 2-1 voor Katwijk geworden tegen Achilles '94, maar al leen bij doelman Hugo van Duijn gingen de handen omhoog. Ei genlijk overheerste de teleurstelling bij Katwijk; over het feit dat de 2-0 voorsprong niet kon worden uitgebreid, over de drie gele kaarten die drie belangrijke schorsingen opleveren en over het uitvallen van Peter van Duijn met een ernstige liesblessure. De Katwijkers realiseerden zich dat de algemene amateurtitel nog ver weg is. Van Zwam. Als Katwijk zaterdag de titel in As sen moet laten, kan het wijzen op een kwartiertje na rust, waarin de ploeg de grootste schade opliep. Na 15 minuten in de tweede helft kwam Achilles terug in de wedstrijd. Linkerspits Arafath Heuvel was voor de zoveelste keer langs zijn bewaker Eric Bouwmeester gelopen en had de bal zuiver op het hoofd van Mark Mulder geplaatst. Die zorgde met een fraaie bal voor 2-1. In dezelfde fase kregen John van der Meer en Danny Guyt de gele kaart voorge houden. Maar als Katwijk de titel wint, moet het ook nog eens terugdenken aan de tweede helft tegen Achilles. De ploeg uit Assen liet namelijk na om de 2-2 te maken. Dat was pech voor de elf van trainer Ron Jans. Verdediger Rutger Feyer kopte de bal uit een corner steenhard op de onderkant van de lat en Mark Mul der kreeg een hele beste kans toen hij vrij op de rand van het straf schopgebied was gekomen, maar schoot de bal naast. Katwijk kwam er in die tweede Trainer Wim van Zwam. moet deze week gaan puzzelen over de elf man die hij zaterdag in Assen in het veld brengt. Z'n spelbepalers lohn van der Meer en Vincent Bon zitten dan geschorst langs de kant, mogelijke vervanger Danny Guyt treft hetzelfde lot. Bovendien is Van Zwam weinig optimistisch over het meedoen van de geblesseerde Peter van Duijn. Er was ook nog goed nieuws voor de trainer. 'Twaalfde man' Pieter Sloot weg gaat deze week op vakantie naar Ierland, maar hij vliegt komend weekeinde heen en weer. Toch moet Katwijk het zaterdag in Assen met minder creativiteit doen dan de ploeg gewend is. ,,We zullen opportunistischer spelen, meer de lange bal hanteren. Maar daar heb je energie voor nodig. In de tweede helft kon je zien dat het de ploeg daaraan ontbrak. We hebben een lang en slopend seizoen gespeeld, bij sommige spelers is de pijp leeg. We moeten zaterdag de laatste krachten aanspreken", analyseerde helft niet meer aan te pas. Combina ties lukten niet meer en daarom speelde de ploeg veel de lange bal. Die was niet besteed aan Barry Dub- beldeman die een zware middag had tegen Rutger Feyer. „Die vent was geloof ik twee meter zeventig", dacht de Katwijk-spits. „Dan speel je Achilles in de kaart door hoge ballen te spelen." De eerste helft zag het er nog naar uit dat Katwijk een gemakkelijke middag zou hebben. Achilles was gevaarlijk via linkerspits Arafath Heuvel, maar hij deed te weinig met het gegeven dat hij veel sterker was dan Katwijk-verdediger Eric Bouw meester. Zonder tot sprankelend spel te ko men, sloot de thuisploeg die eerste helft met een 2-0 voorsprong af. Eerst liet De Ridder (in de 30ste mi nuut) vanaf 30 meter een dwarre lend schot los, waar keeper Mark Ek- hart zich op verkeek. De Ridder stond ook aan de basis van het tweede doelpunt. Hij ver overde met een sliding de bal, Dub- beldeman zette voort met een goede voorzet op Karim Hajji, die fraai bij de eerste paal inschoot: 2-0. De tweede helft leek bestemd om Katwijk een grotere voorsprong te bezorgen. Maar Vincent Bon had het optimisme al in de rust getemperd. „Er zijn geen elftallen in de nacom- petitie die zich een wedstrijd lang weg laten zetten. Dat moet je verge ten, het zijn zulke goede elftallen." Dat Katwijk zich zo liet wegzetten was toch een verrassing. „We ver- LEIDEN PIM VAN ESSCHOTEN Met een zoen van de juffrouw. Robin Korving kreeg de felicita ties van trainster Ineke Bonsen, die hij juist de eer toeschoof. „Ze heeft het weer voor elkaar gekregen om mij op tijd in vorm te krijgen. Goed gepland, het moest nu zo ongeveer ko men", zei de hordeloper na zijn 13.28 seconde. Weliswaar met rugwind (3,2 m/sec), maar zo veel voordeel put een hordelo per daar niet uit. Korving liet zaterdag in Lei den nog maar eens zien dicht achter de wereldtop te zitten. Logisch dan ook, dat hij de Gouden Spike won. Afgelopen week in Praag werd hij met 13,56 al tweede werd achter Tony Dees (13,48), maar voor olympische kampioen Allen Johnson (13,57). Goed ging het daar volgens hem niet eens, wel versloeg hij voor het eerst Johnson. „Mare Crear is nu de enige die ik nooit heb versla gen." In het voorseizoen kampte Korving - reeds gekwalificeerd voor Sydney - nog met proble men aan z'n achillespezen. „Dat betekende dat ik aange past moest trainen. Want gaat het fout, is het einde carrière." De Heerhugowaarder had zijn komst naar Leiden afhan- Heidema derde in Bodegraven LEIDEN WILMAR KORTLEEVER Wiebe Heidema is zaterdag in Bodegraven afdelingskampioen geworden op de olympische af stand van de triatlon. De Leide- naar van De Zijl/LGB won de wedstrijd over 1500 meter zwemmen, veertig kilometer fietsen en tien kilometer hard lopen niet, maar was wel de snelste deelnemer uit Zuid-Holland en Zeeland. In de Reeuwijkse plassen kon Heidema meekomen met de eerste groep, maar op de fiets nam de Duitser Martin Horste meier afstand van zijn achter volgers. In de slotetappe moest Heidema ook de Brit Jack Belt laten lopen. Achter Heidema waren Willy Boogers en Harco Schaafsma vooral sterk op de fiets. Boogers verdiende er een zesde plaats mee en de afdelingstitel voor veteranen 40+. Bij Schaafsma (daags later ook in de halve ma rathon van Leiden actief) was de wedstrijd vooral een opste ker over de langzaam stijgende vorm. Achter Boogers completeerde Peter Harteveld het Leidse suc ces met zilver bij de M40+. Waar Heidema de olympische afstand aflegde in 2.02.13 (win naar Horstemeier 1.59.07), was Royce Kortekaas gisteren ruim vijf minuten sneller. De triatleet uit Lisserbroek won er in Eind hoven een regionale wedstrijd mee in 1.56.56. Dat was 35 tel len minder dan Swalmenaar Geraedts, die tweede werd. kelijk gemaakt van de achilles pezen. „Vanmorgen stapte ik zonder stijfheid uit bed en dat is een indicatie dat het goed zit." De start verliep nog niet helemaal naar wens, net als in Praag. Het is Korvings minste deel van de race. Liet Robin Korving in Leiden goed nieuws achter, Patrick van Balkom riep twijfels op. De Brabantse sprinter verloor za terdag op de 100 meter van Al- phenaar Martijn Ungerer. En zeker zijn tijd (10,50 - met rug- wind) was. zorgelijk. Op het middenterrein sprak hij lang durig met trainer Peter Verlooy. „Is dit de vorm of een incident? We kwamen nog nergens op uit", zei Van Balkom. Ook op de 200 meter (20,79) bleef hij ver beneden zijn niveau. „Wel beter dan verwacht", verklaar de hij de twee vuisten in de lucht. Van Balkom droomde dik wijls hardop over het bereiken van de olympische finale op z'n favoriete 200 meter, maar voor lopig heeft hij zelfs nog geen ticket voor Sydney. In maart al had hij in Zuid-Afrika de limiet (20,40) willen lopen. Van Bal kom slaagde met 20,36 - een evenaring van zijn eigen natio naal record - maar dat was tij dens een wedstrijd die niet gel dig was als limietpoging. Terug in Nederland moest hij de planning van zijn seizoen om gooien, om in de komende we ken alsnog te slagen. „Het komt wel", hield hij zaterdag de moed erin. Kamiel Maase hield een te vreden gevoel over aan zijn te rugkeer op de baan. Lang moest hij buiten competitie blijven vanwege een hielblessu- re. Vorige week liep hij in Den Haag al een tien kilometer op de weg in 29,02. Komende za terdag in Lille wil hij vormbe houd tonen, zoals vereist door NOC*NSF. Een tijd van 28,10 is genoeg voor Sydney. „Normaal gesproken moet dat kunnen", aldus de nationaal recordhou der met 27,34,02. In Leiden won hij de 3000 meter in 7.55,55. „Een mooi begin", vond Maase. Pijnvrij is hij nog altijd niet. „Die dagen zijn zeldzaam." De microbio loog heeft nog altijd geen keuze gemaakt tussen 10.000 meter en marathon in Sydney. Wel sprak hij zaterdag duidelijker dan eerder zijn voorkeur uit voor de marathon. „Als Euro peaan heb je in de onvoorspel bare marathon wellicht meer kans. In Sevilla werd ik achtste op de 10.000 meter en het wordt heel moeilijk dat te over treffen." In augustus wil hij in Glas- zuimden om vol gas te geven. Onbe wust deden we toch een stapje te rug. Daarbij speelde een rol dat de spelers die geel kregen zich reali seerden dat ze zaterdag niet mee doen. Die hadden even tijd nodig om dat te verwerken", dacht Van gow vormbehoud tonen op de halve marathon. „Ik hou beide sporen nog altijd open. Want stel dat de testloop over 25 ki lometer toch tegenvalt." Vorig jaar finishte hij in Rotterdam in 2.10,09 - toen als doorgelopen haas. Het is zijn enige mara thon tot nog toe, omdat de hielblessure hem weerhield van een nieuw optreden in Rotter dam in april. LEIDEN WILMAR KORTLEEVER Met dank aan Patrick van Bal kom deden Martijn Ungerer en Christoph Kempen gisteren goede zaken tijdens de Gouden Spike. Tegelijk met een aantal andere regionale atleten grepen de beide jonge sprinters de na tionale tegenstand aan om zich sterk te verbeteren. Ungerer voor een kleine sensatie door Patrick van Balkom te ver slaan op de 100 meter en Chris toph Kempen greep de eind overwinning in het Nationaal Baancircuit op de dubbele af stand. Ungerer had al weken uitgeke ken naar de confrontatie met Van Balkom, die sinds de schorsing van Troy Douglas de beste Nederlandse sprinter is. Een bliksemstart was genoeg om Van Balkom te kloppen en een beste seizoenstijd te reali seren van 10,45. „Dit is de eer ste keer dat ik Patrick versla", aldus de vier jaar jongere Al- phenaar (21). „Terwijl ik niet eens bepaald voluit doorliep ook nog." Toch is het nog niet allemaal rozengeur en manenschijn voor Ungerer, want de 200 meter moest hij op het allerlaatste moment afzeggen. „Toch weer last van mijn hamstrings bij het instarten", aldus de frêle sprin ter, In toernooien en kampi oenschappen speelt hem dat ook dikwijls parten. „Ik weet niet wat het is, waarschijnlijk gewoon niet sterk genoeg." 10,45 met rugwind is boven dien nog een stuk verwijderd van Ungerers persoonlijk re cord van 10,30 uit 1999 en ver weg van de 'olympische' 10,18. Kempen benutte de Gouden Spike om het vertrouwen juist een nieuwe impuls te geven. Op een teleurstellende 100 meter van 10,85 liet de Oegstgeestse leeftijdgenoot van Ungerer een uitstekende 21,36 volgen op zijn specialiteit. Dat was slechts 0,07 boven het twee jaar oude persoonlijke record en leverde Kempen bovendien een extra- tje op: met onder anderen Van Balkom en Ungerer mag hij over drie weken naar de Europa Cup voor landenploegen. Behalve de sprinters deden di verse atleten van Leiden Atle tiek het goed tijdens de eigen wedstrijd. Renate Beunder kwam langzaam op gang, maar bewees zich met een slinger worp van 60,16 in de laatste po gingen. Ger Wessel (48,08 op de 400 meter), Joost La Lau (1.53,09 op de 800 meter), Ram ses Bekkenk (8.11.41 op de drie kilometer), Roelof Flierman (8.27,99) en Jan-Hendrik van Steensel (8.32,27) liepen alle maal beste Voor de laatste dnl)l lopers betekende dien een persoonlij als voor Miranda de vrouwen (9.2: was daarmee n echter niet helerr „Lornah Kiplagat el de Bilt) gingen gevsl daarachter moest t, maal alleen doen e| mer." Van de andere r gingen kwam van Blitterswijk i leet van De Spai verdienstelijke 100 ter (11,13 om 22,42 van zijn clubgent twee dagen later n Pinksterinstuif die i,i nig uitschieters b( ,p bezet waren zond Zuid-Hollandse o| schappen, waar 1 mans (AAV '36) n voor de zoveelste 1 n soonlijk record be jj( 58,19 meter. Opvz u rendrecht was het schotense verspi s) Maarten Kokshoorm ter). Christian Tai n slotte is de natio m ontgroeid en probe .u polsstokhoogsprinj leren in Parijs: 5, 2 een tweede plaats. j> Leidse atlete naar indruhvekkende tijd op 3000 meter LEIDEN PETER VAN DER HULST Op het seizoensschema van Er ika van de Bilt prijken nog veel wegwedstrijden. Ze hebben prioriteit gekregen boven de nummers op de baan, maar lang zal dat niet meer duren. Na een simpele 3000 meter op haar eigen thuisbaan in de Leidse Hout kan het schema overboord. Van de Bilt verpul verde zaterdag tijdens de Gou den Spike haar oude persoonlij ke record (9.12.62) met een kleine 15 seconden. Voor het eerst dook de lange-afstand- loopster onder de 9 minuten. Haar 8.57.84 is goed voor de vijfde plaats op de Nederlandse ranglijst aller tijden. Anderhalf jaar geleden zette Van de Bilt haar zinnen nog op het veroveren van een olym pisch ticket op de 5000 meter. Een hardnekiage hielblessure wierp haar het afgelopen sei zoen ver terug. De aspiraties le ken verdwenen. Niet voor niets nam de Leidse vele wegwed strijden in haar schema op. Maar een goede race doet bij Van de Bilt toch weer het vuur ontbranden dat voorgoed ge doofd leek. Met de armen in de lucht en zwalkend van vermoeidheid liet ze zich enkele meters na haar finish op de 3000 meter fêteren. De atlete Van de Bilt is te klein voor het tafellaken en te groot voor het servet. Nationaal be hoort de Leidse tot de top, maar internationaal stelt ze nog te weinig voor om tot grote at- letiekgala's toegelaten te wor den. Tijdens de Gouden Spike trof Van de Bilt eindelijk eens een sterke nationale wedstijd en prompt resulteerde haar goede vorm van de afgelopen wéken in een toptijd. Oud-topatlete Yvonne van der Kolk zorgde in het begin van de race voor een hoog tempo. Op het mo ment dat zij uitstapte maakten Van de Bilt en de latere winnares Lornah Kip lagat de wedstrijd hard. „Ik voelde me de afgelopen weken goed en heb altijd ge zegd dat ik het kan, als de te genstand maar goed is. Wan neer krijg je de kans om zo'n wedstrijd te lopen, met zo'n te genstandster en haas. Dat lukt in Nederland bijna nooit. Het ging heel goed. Dat voelde ik al na de eerste tweehonderd me ter. Ik kwam in een bepaald rit me. Voor ik het wist zaten we al op de 1500 meter. Dan weet je al datje het redt." Van de Bilt voelde zich, on- 'Ik ben in hogere sferen en dan lijkt alles mogelijk' danks het warme weer, in haar nopjes. „Met het werk en met mezelf gaat het goed en dan ko men de prestaties vanzelf. Ik werkte op de universiteit, maar ging er de laatste jaren met te genzin naar toe. Nu ben ik part time vertegenwoordiger voor laboratoria. Ik werk in de bui tendienst. Daar heb je, net als in de sport, dat competi tieve. Je moet scoren en dat bevalt me. Het kost een hoop tijd, maar ik heb er wel heel veel lol in. Als je niet lekker in je vel zit dan komt het er ook in de at letiek niet uit. Alles moet klop pen." En al les klopte, zelfs haar schoenen. „Ik had de laatste tijd proble men met mijn spikes. De bin nenzool raakte los. Nu bleef de zool goed vast zitten. Dit wor den mijn geluksschoentjes." Een keer eerder, tijdens de competitie, liet Van de Bilt al zien dat de vorm goed was. Ze liep toen haar beste tijd tot dan toe. „Maar in de competitie moet je het toch in je eentje doen. Lornah loopt in één tem po en ik kon achter haar blijven hangen." De won in 8.52.82. Van de Bilt gei in Leiden. „Dit is tisch. Het is net ol het dromen ben.fb moet opstaan, on®sl dag nog moet begif wel gedacht dat ikgtc maai' dit... even tot mezelf veel tijd had Van niet voor, want zc al weer de tien kik de 3M Marathon, voor om het daarf'e aan te doen ma; kroop het bloed niet gaan kon. Zei eindelijk als derde {g Voorzichtig dei ondertussen toch| Sydney. „De limit ver weg. Ik moetlja Mijn beste tijd op ter is 15.53. Maar meter in 9 minutefk komen dan heb voor de resterend! Ik wil wel voor dit maar het hangt eri ik internationale pen." „Eerst wil ik metj met mijn trainer Eek van der Sluijsj schien dat man; mens wat mogel bieden om in wedstrijden te st; kijk ik wel weer ik gewoon nog in en dan lijkt alles m(

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 28