Kuerten is geen eendagsvlieg meer Hollywood op Roland Garros Verstappen is g altijd populair Sport ajicek start met winst lodies' naar record anks Paul Haarhuis gen verdedigt De Bruijn Everse ziet af van RBC Vrouwen zijn klaar voor Spelen, mannen hebben nog hoop werk Dekker roeit naar twee nationale titels 13 JUNI 2000 5-7 6-2. Jan Siemerink verloor op Queen's te Londen zijn eerste partij op gras van de Italiaan Gianluca Pozzi in drie sets: 3-6 6-4 1-6. Ook Raemon Sluiter kwam op Queen's niet door de eerste ronde. Hij kreeg klop van de Roemeen Andrej Pavel. Slui ter vocht zich wel succesvol door de eerste set: 7-6 met 12- 10 in de tiebreak maar verloor de volgende twee met 3-6 en 4- 6. Bij de vrouwen in Birming ham behaalde Miriam Oremans wel een overwinning: 6-4 7-6 (tiebreak 7-1) tegen de Belgi sche Laurence Courtois. rajicek is het grassei- ekend begonnen. In iloeg hij gisteravond kaan Jef Tarango in Hij verloor de eerste oor een tiebreak (13- pakte vervolgens de inde sets met 6-4. speelt voor Wimble- toernooien op gras- ille en volgende week bi. vvas de verliesbeurt uitser Tommy Haas eplaatst) opvallend, i hoop verloor van de ibicic in drie sets: 6-2 nog ontbrekende Grand Slam- toernooi. Ze grepen hun laatste kans, want Woodforde stopt na dit seizoen. Met Jacco Eltingh had Haarhuis dat kunstje al eerder geflikt. De Nederlanders wonnen in 1994 de Australian Open en de US Open, in 1995 Roland Garros en in 1998 Ro land Garros en Wimbledon. „Wij hebben iets unieks gepres teerd en dat verliest hierdoor echt z'n glans niet", stelde Haarhuis. „Toch is het jammer dat het hun ook is gelukt. Aan de andere kant, de Woodies en wij hebben de afgelopen tien jaar het dubbelspel bepaald." Haarhuis speelde in Parijs zijn zesde toernooi met Stolle en stond met de Australiër alweer in de vierde eindstrijd. Alle fina les werden verloren. PARUS GPD Mary Pierce regisseert Frans feestje Uiterst secuur heeft tennisster Mary Pierce (25) haar eigen Franse feestje geregisseerd. De Amerikaanse met Frans bloed wist het Parijse publiek op Ro land Garros handig aan zich te binden en toonde zich ook op de tennisbaan stabiel. Na overwinningen op de nummers een (Hingis) en drie (Seles) van de wereld versloeg ze zaterdag in de finale ook de nummer vijf Conchita Marti nez: 6-2, 7-5. Pierce is na Fran- coise Durr in 1967 de eerste 'Fran^aise' die het Grand Slam- toernooi op gravel heeft ge wonnen. Ze had de regie in handen en speelde zelf de hoofdrol. Voor het script kreeg ze hulp van verloofde Roberto Alomar (de Puertoricaanse honkballer van de Cleveland Indians) en broer en coach David Pierce. De vrouw die zich op de baan kon als een diva, die vooral met het herschikken van haar jurkje of haardos bezig was, bleek de afgelopen twee weken in Parijs ook een vol wassen tennisster. Het was het plot van een ver haal dat twaalf jaar geleden be gon. Vader Jim Pierce wilde zijn 13-jarige dochter onder brengen bij de Amerikaanse tennisbond. Maar bij de USTA moesten ze niets hebben van de drammer die van Mary kos te wat het kost een topper wil de maken. Ze vertrokken naar Frankrijk, waar Mary's Franse moeder Yannick, toen al ge scheiden van de te vaak explo derende Jim, wel een behulp zame tennisbond vond. „Ik was in een vreemd land, sprak de taal niet en had geen vrien den", vertelde Pierce na de fi nale. ,,lk heb bijna elke avond gehuild." Nu tennist Pierce voor Frankrijk, het land waarmee ze in 1997 de Fed Cup won. Na een finale tegen Nederland overigens. De jonge Mary kon het amper vinden met het Franse publiek, dat haar maar een theatrale aansteller vond. Bijna had ze de kritiek met een succes kunnen laten verstom men, maar in 1994 verloor ze op Roland Garros in de finale van Arantxa Sanchez-Vicario. „Mary wist niet hoe ze het pu bliek moest gebruiken", vertel de haar voorgangster Durr. „Net als Cedric Pioline, voor wie het ook lang duurde eer hij populair werd in Frankrijk. Nu is Mary een stuk rustiger, heeft ze niet meer zoveel van die rare maniertjes. En ze communi ceert met het publiek." Haar aanpak was uiterst slim. Ze droeg om haar hals een rozenkrans, het symbool van het hervonden katholieke geloof. Gretig beantwoordde ze twee weken lang vragen over religie, wetende dat veel Fran sen dat zouden waarderen. Pierce, nu 25 jaar, bepaalde het gebeuren op Roland Garros. Dat ze na haar gewonnen halve finale tegen Martina Hingis met kramp de arena moest ver laten, kwam de dramatiek al leen maar ten goede. Veel belangrijker, ze was op de tennisbaan vooral bezig met waar het om draaide: tennis. Nog steeds plukte ze aan haar jurkje, legde ze de blonde paar denstaart even recht. Maar ze wist het te beperken. „Tot voor kort was Mary een tennisster die alleen maar hard sloeg en verder weinig nadacht", ver duidelijkte Durr. „Nu kijkt ze naar haar tegenstander, zoekt ze zwakke plekken, bepaalt ze een tactiek." Dat werd overduidelijk in de finale tegen Martinez. De ko ningin van de 'maanballen' werd op intelligentie afge troefd. Stond de Spaanse me ters achter de baseline, dan sloeg Pierce met halve kracht. En moest Martinez weer naar voren rennen. Mary, nu twee weken lang Marie, deed mee aan de wave en sloeg op haar derde match point toe. De armen omhoog, de felicitaties, het bedankje aan het publiek en dan het hoofd verborgen in een handdoek. „Ik bedankte God." Meteen was Pierce voor hon derd procent Fran<;aise. Ze werd gezoend door premier Lionel Jospin, het Franse voet balelftal feliciteerde haar per telegram. Heel eventjes sprak Pierce Engels tijdens haar lan ge speech in het Frans. Ze be dankte vader Jim, met wie ze begin dit jaar de vrede tekende en vriendje Roberto, die op de zelfde dag een wedstrijd moest spelen. Een handvol Fransen durfde te fluiten, de rest 'ver gaf het 'Mooie Mary'. Het slot was mooi en ingetogen, het publiek tevreden. „Dit is altijd, altijd, altijd mijn droom ge weest. Door alle emoties die ik hier heb gevoeld, is Roland Garros een zeer speciaal toer nooi", sprak Pierce als in een Hollywood-film. Paul Haarhuis heeft rivalen Mark Wood- 'odd Woodbridge van en record zien vesti- Woodies' versloegen ovenaar en zijn Au- partner Sandon Stolle n de dubbelfinale op irros met 7-6, 6-4 en samen 58 titels ach- im. tralische koningskop- ide zich boven de il- ?e uo's Peter Fleming- :nroe en Bob Hewitt- :Millan, die 57 toer- Dnnen. McEnroe was k aanwezig om zich irdboeken geslagen te en. Voor de 'Woodies' jid Garros hun enige Braziliaan verslaat Norman op Roland Garros en grijpt de tennismacht INP/AFP gen, de Amerikaanse van Inge de Bruijn, /erdachtmakingen adres van de Neder- vemster over doping lardigd van de hand verklaarde dat hij al tweeënhalf jaar in- net de Bruijn bezig- dat haar progressie ;t uit de lucht komt le wordt getest als ie- r. Vaak ook onaange- tijdens de trainings- e gebruikt 'géeri'ver- irestatiéb'é^OTidërëhdiè' zei Bergen, endrechtse verbeter de Janeiro opnieuw :ldrecord op de 50 ije slag, tot 24,39 se- Een week eerder tikte NK in Drachten aan Omdat die zondag, itelling tot de dag er- :en dopingcontroleur was, besloot De Bruijn er een naar Eindhoven te laten komen om die toptijd erkend te krijgen. Verongelukt Bij een verkeersongeluk in Rio de Janeiro zijn viqr getalen teerde Braziliaanse zwemmers om het leven gekomen. De slachtoffers zijn Daniel Matos (17), Felipe Freitas (17), Fran cisco de Almeida (19) en Ra fael Alves (15). Een vijfde inzit tende van de auto, de 19-jari- ge Pablo Vieira, ligt zwaarge wond in het ziekenhuis. Hët Vijftal' Was völ£ëris de berichten op weg haar huis ha hét' ^lótfëé^Gtef gel'e'gëhheid van de nationale clubkampi oenschappen, waar Inge de Bruijn startte namens Vasco da Gama. Het toernooi gold tevens als selectiewedstrijd voor de Olympische Spelen. De precieze toedracht van het ongeluk is nog niet be kend. Volgens de politie is wel duidelijk dat de chauffeur veel te hard reed. ziet af van een baan als technisch directeur bij RBC. De jaar bij Sparta ontslagen coach geeft de voorkeur aan :rsfunctie. Eindhoven is de belangrijkste optie, maar de isieclub is met nog een kandidaat in onderhandeling, racht ligt op het veld", meent de trainer, die over het sa- tel van RBC wel te spreken was. „Maar op het veld neem s minder genoegen", zegt de oefenmeester, die ook nog etaald wordt door Sparta. De graveltennissers van de toekomst hebben op Ro land Garros vast de macht gegrepen. Niks Agassi of Sampras, Rafter of Kraji- cek. Gustavo Kuerten (23), de beste man op rode steentjes van dit seizoen, won het toernooi door in de finale zijn hardnekkige schaduw Magnus Norman (24) te kloppen: 6-2, 6-3, 2- 6, 7-6. PARUS MARTUN VAN BEETEN De twee knokten in de finale bovendien om de eerste plaats in de Champions Race, de in ja nuari ingevoerde jaarlijst. De Braziliaan nam de leiding over, de Zweed maalde er niet om. „Ik kwam hier om mijn eerste Grand-Slamtoernooi te winnen, dat was het enige dat telde. Ik dacht hier kampioen te wor den, maar speelde gewoon te slecht in de finale." Norman, normaal een ijskonijn, toonde tegen Kuerten opeens emoties. „Logisch toch, als je in zo'n wedstrijd zo matig tennist." Kuerten had zich in Parijs evenmin ten doel gesteld de 'wereldmacht' over te nemen. Hij wilde bewijzen dat zijn titel in 1997 geen toevalstreffer was. „Nu ga ik proberen ook eerste te blijven in de Champions Ra ce." Het leek een lauwe partij te worden, tot Kuerten op 5-4 in de vierde set zijn eerste match point dacht te hebben verzil verd. De Braziliaan liep al naar het net, dacht dat Norman de bal had uitgeslagen. Maar de Franse umpire Francois Pareau oordeelde dat heel licht de lijn was geraakt. Kuerten danste in zijn hoofd al samba's, maar moest nog 43 minuten tennis sen. Pas op zijn elfde match point (een record in een Grand Slamfinale) kreeg Kuerten wat hij al dacht te hebben. „Ik dacht dat de wedstrijd elk Gustavo Kuerten heft voor de tweede keer in zijn carrière de beker voor het winnen van Roland Garros. moment in mijn voordeel zou kunnen omdraaienzei Nor man. „Ik werd nog aardig ner veus", beaamde Kuerten, die meteen na het laatste punt zijn vriend Braga opzocht. „Aan hem heb ik ontzettend veel te danken. Op mijn zestiende speelde ik het juniorentoernooi in Parijs en Braga kwam kijken. Hij waardeerde mijn manier van werken, stopte me geld toe na elke overwinning. Voor een Braziliaan is het ontzettend moeilijk om je als sporter te ontwikkelen, dus ik ben hem zeer dankbaar." Kuerten was blij, zei hij, om dat hij een ander vreugde had kunnen geven. „Braga was een vriend van Ayrton Senna (de verongelukte Braziliaanse For mule 1-coureur, red). Zijn dood heeft hem ontzettend veel pijn gedaan. Door mijn overwinning is Braga weer een jaar vrolijk en dat is me veel waard." De winnaar toonde zoals wel vaker zijn sociale gezicht. In het dankwoord richtte hij zich vooral tot zijn familie. De band met zijn naasten is groot, ook omdat zijn vader al overleed toen Gustavo pas acht jaar oud was. Met een handkusje groette hij zijn in Brazilië achtergeble ven moeder Alice en zijn gees telijk gehandicapte broertje Guilherme. Rafael, Kuertens foto reuters oudere broer, zat wel op de tri bune. De Braziliaan mag zich in Pa rijs weer eens hebben bewezen als een groot tennisser, het liefst dompelt hij zich in rust. „Ik probeer de komende dagen van de stilte te genieten, de din gen te doen waar ik van hou. Ik hoop dat jullie me niet kunnen vinden sprak hij tot de media. Wat dat betreft is hij wel te vergelijken met Norman, de Zweedse workaholic die het liefst in alle stilte een nieuwe aanval op de macht voorbe reidt. Norman kreeg in Parijs prominente steun, met Martina Hingis op de tribune. Is hier sprake van een relatie, werd hem uiteraard gevraagd. „We zijn duidelijk goede vrienden, maar daar laat ik het bij," zei Norman. „Privé is privé." Wat dat betreft onderschei den de nieuwe grootheden zich van gevestigde namen als Sampras en Agassi. Iedereen mag bijvoorbeeld weten dat 'The Las Vegas Kid' en Steffi Graf elkaar hebben gevonden. Eerlijk is eerlijk, een gevecht tussen deze twee Amerikanen spreekt nog steeds meer aan. Maar dat ze elkaar in Parijs ooit in de finale treffen, lijkt zo goed als uitgesloten. Beiden probeer den dit jaar met minimale voor bereiding het maximale te be reiken. Sampras strandde in de eerste ronde, Agassi in de twee de. Roland Garros heeft zich be wezen als plek waar je onvoor bereid niet kunt winnen. Van de tien beste graveltennissers van dit seizoen stonden er zes in de kwartfinales. Drie van de vier halve-finalisten (Kuerten, Norman en de verrassende Ar gentijn Franco Squillari) won nen dit jaar een toernooi op gravel. Kuerten en Norman alleen als gravelspecialist betitelen zou overigens een vergissing zijn. De Braziliaan haalde vorig jaar al de kwartfinales op Wimble don en de US Open. Dit jaar verloor hij pas in de finale van Key Biscayne, vaak het vijfde Grand Slam-toernooi genoemd, van Sampras. Norman won in januari het hardcourttoernooi van Auckland en stond in de halve finales van de Australian Open. Agassi, op basis van zijn fina le op Wimbledon en zijn zege op de US Open nog steeds nummer één op de wereldrang lijst oude stijl, zal tot het WK in Lissabon in december steeds meer achterom kijken. een fenomeen. Wat •000 mensen om op zondag naar het cir- 'andvoort te gaan om ppen 9 rondjes te zien k weet eigenlijk niet •e komen", lacht Ann de pr-dame van Ver team Arrows, duinencircuit presen ts zich zondag aan irlandse publiek, om de sponsors te beha keuze viel op Zand- al mag Arrows vol- «trikte regels maar 50 rijden. •ireurs zijn aanwezig, fiter maar één man in stelling. De dag is een lonstratie van de on populariteit van Jos !n. Een deel van de dan grindbak-grap- iem maken, een kern te fans blijft onver achter hem staan, oud juicht hem toe, o zijn aandacht als hij 3°pt. Zelfs mevrouw ln deelt handtekenin- teur zelf staat er van te Ht is heel mooi. Ik had 15- en 20.000 mensen Er is toch ook voetbal Nog altijd moet de de grootste fanclub na Schumacher wennen loratie voor zijn per soon. Verstappen wil het liefst een gewone jongen zijn. Alle glamour en plichtplegingen die bij de Formule 1 horen, kunnen hem gestolen worden. „De an dere kant van de medaille", noemt hij het. Bij de presentatie aan het publiek loopt hij, an ders dan zijn teamgenoten, niet in teamkleding maar in spijker broek en T-shirt. Eén gaspedaal intrappen, daar heeft 'Jos the Boss' echter geen moeite mee. Hij scheurt rond, vraagt het maximale van zijn auto. Het ronderecord dat Ralf Schumacher vorig jaar reed, wordt met twee seconden verpulverd tot 1.22,053. De 28- jarige racer haalt een topsnel heid van 309 kilometer per uur. „Het is maar hoeveel risico je wil nemen", zegt hij droog. „Ik wist niet eens wat het record was. Ach, ik wil de wagen ook niet stuk maken. We hebben hem nog nodig." Verstappen zou het zo graag in de Grote Prijzen laten zien. Hij staat na zeven races nog op nul. „We hebben punten laten liggen", geeft hij toe. „Het wordt steeds moeilijker om te scoren, want de andere teams maken progressie." Arrows be gon, het seizoen goed, maar de laatste wedstrijden waren vol problemen. Na Monaco liet Verstappen de eerste kritische geluiden horen over zijn werk gever. „Het is elke keer moeilijk te accepteren als je uitvalt", AMSTERDAM ANP De Nederlandse vrouwenacht lijkt klaar voor de Olympische Spelen, de mannen van de Holland Acht hebben nog (heel wat) werk te doen. De vlaggenschepen van de olympische roeiploeg haalden beide met enorme voorsprong kampi oensmedailles op. De vrouwen, zonder de Leidse roeister Hadewych Jansen, deden het mèt een baanrecord in 6.00,21. Het oude was van Canada met 6.05,62. De mannen gaven met 5.30,87 ruim zeven seconden toe op het baanrecord van Hol land Acht I uit 1994: 5.23,10. Toch was er bij de Nederlandse kampioen schappen op de Bosbaan weinig reden tot onte vredenheid. De wissel met Gijs Kind voor de door een hernia geplaagde Richard Jansen ging soepel en het euvel van de trage start in de wereldbeker in München vorige week leek bedwongen door vanaf het begin langere halen te zetten. „De eer ste 500 meter ging in 1 minuut en 19 seconden", meldde stuurman Merijn van Oijen. Niels van der Zwan wist geen ploeg die veel sneller zou starten. Het verval zat in de tweede 500 meter. 1.24. Coach Korzeniowski kon daar niet vrolijk over zijn. „Geen commentaar", bromde hij herhaal delijk met zijn gezicht op onweer. „We kregen golven van de volgboot", klaagde Van Oijen. Waarop Nico Rienks, die ongeveer zijn veertigste kampioensmedaille in de tas stopte, meende: „Ach, daar verlies je geen vijf seconden door. Wel weet ik dat als de Russen en Duitsers naast ons liggen, dat we dan geen vijf seconden inleveren. Dan ga je het tweede stuk zelfs harder." Over twee weken wordt meer duidelijk tijdens de Koninklijke Maas Holland Beker op dezelfde Bosbaan.- AMSTELVEEN Het fenomeen Jos Verstappen trok 27.00 toeschouwers naar het circuit van Zandvoort. De Limburger stelde het ronderecord met twee seconden scherper. foto anp zegt hij. Verstappen is blij dat het team ontdekte dat mechani sche pech de oorzaak is van zijn uitvallen op de Nürburgring en in Monaco. „In de ogen van het publiek ga ik er op zo'n mo ment zelf vanaf." Een goede test op Monza heeft Verstappen weer wat vertrouwen gegeven. „De betrouwbaarheid gaat met ups en downs. We hebben nog een lange weg te gaan. Het is zaak om de auto goed voor el kaar te hebben, want als de Fer rari's en McLarens heel blijven, zijn er maar weinig plaatsen over." Zandvoort bevalt Verstappen prima. „Voor een Grand Prix moeten verschillende bochten wel iets worden verschoven. Vooral Bosuit, de bocht voor het rechte eind. Als je daar met deze snelheden af gaat, kunnen ze je bij elkaar vegen. Om van daag hier te zijn, moest ik wat afzeggen, maar ik vond het ab soluut heel leuk om hier te ra- CHARLOTTE NOORLANDER Tijdens de Nationale roeikam- pioenschappen boekten Leid se roeiers veel successen, zo wel in de hogere als in de lage re velden. Die Leythe-roeister Eeke van Nes moest haar dub- beltwee-partner Piëta van Dis- hoeck voor laten gaan in de skiff. Van Dishoeck werd na tionaal kampioen in een tijd van 7.37.05. Van Nes en Van Dishoeck werden in de dub- beltwee nationaal kampioen met een tijd van 6.50.97. Ex-Die Leythe roeister Fem ke Dekker werd eveneens dub bel nationaal kampioen. Dek ker, die tegenwoordig voor de Amsterdamse studentenver eniging Nereus roeit, won een maal samen met Marloes Bol- man in de tweezonder, en nog eens in de vierzonder in een Nereus/Orca combinatie. Dekker en Bolman kunnen nog steeds een uitzending naar de Olympische Spelen krijgen, zij moeten dan wel goed presteren op de Konink lijke Maas Holland Beker-wedstrijden en in Lu- zern. Ook Njordroeiers Harmen van den Hondel en Bas Altorf mogen zich een jaar lang na tionaal kampioen noemen. Zij wonnen het lichte achten-veld in een combinatie met ver schillende verenigingen. De jeugdroeiers Cees van Leeuwen en Valentijn Leijh van Die Leythe werden niet al leen nationaal kampioen in de tweezonder, maar voeren ook nog een internationaal bos baanrecord met hun tijd van 7.01.07. Beide roeiers gaan binnen kort seatraces varen, waarmee zij uitzending naar het Junio ren WK kunnen krijgen.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 27