Politiek noemt optreden politie Brussel 'onnodig' Euro 2000 En Frank de Boer, hij scóórt.... Oranje mol loopt zich klem Dé risicowedstrijd eindigt in volksfeest Tickets zonder naam, niemand kijkt ernaar Groenoordstraat Leiden maakt grc feest van tv-spelle DINSDAG 13 JUNI 2000 Veel tv-kijkers, lage waardering Hilversum De openingswedstrijd van het Nederlands elftal bij het EK-voetbal tegen Tsjechië heeft zondagavond 9,3 miljoen tv-kijkers getrokken. In totaal is dat zo'n 66 procent van de Ne derlandse bevolking. De waardering van de kijkers was niet zo hoog: 6,9. Volgens de cijfers van de dienst Kijk- en Luisteron derzoek van de NOS en onderzoeksbureau Intomart volgden 6,3 miljoen mensen de wedstrijd voor de eigen buis. De overigen deden dat buiten de deur. Het aantal kijkers van zondagavond is geen record. De openingswedstrijd van het Nederlands elftal op het WK in 1998 tegen België trok 9,7 miljoen liefhebbers. Het record staat op 11,7 miljoen kijkers bij de halve finale van het zelfde WK. Nederland werd in dat duel via strafschoppen ver slagen door Brazilië. Inbraak bij EK-gangers arnhem» Aan de Stationsstraat in Arnhem is zondag in vier Itali aanse auto's ingebroken. De eigenaren hadden hun auto's daar laten staan om per pendelbus naar het stadion Gelredome te gaan. Uit de auto's werd in totaal 3300 gulden aan geld gesto len, alsmede een telefoon, kleding en een fotocamera. Even bui ten de stad werd ingebroken in een Duitse auto, waarvan de ei genaar eveneens in Gelredome was. De man mist driehonderd gulden. Turkse familie te laat bij stadion arnhem Vijf Turkse supporters hebben zondag een vergeefse reis naar Arnhem gemaakt. Omstreeks vijf uur zondagmiddag arriveerden ze vanuit Keulen bij het stadion Gelredome. Daar zagen ze grote supportersgroepen lopen. Vol goede moed liep de groep, ouders en drie kinderen richting stadion. Daar kwa men ze erachter dat de wedstrijd Italië-Turkije reeds gespeeld was en niet 's avonds om acht uur begon, zoals ze dachten. De familie had trouwens ook geen kaarten bij zich. ,,Ik had gedacht die bij het stadion te kunnen kopen", aldus de vader die wel hartelijk kon lachen om de vergeefse tocht van honderdvijftig kilometer. Duitse vlag in beslag genomen luik-brussel» De politie van Luik heeft zondagavond in een café een Duitse vlag met symbolen van de marine uit de Tweede Wereldoorlog in beslag genomen. De actie verliep zonder pro blemen. De burgemeesters van Luik en Charleroi, waar Duits land en Engeland wedstrijden spelen in de eerste ronde van Eu ro 2000, hadden al eerder aangekondigd streng te zullen optre den tegen alle uitingen van fascistoïde gedrag. De Arnhemse politie heeft op het terrein van stadion Gelredome een tas vol vlaggen van de rechts-extreme Turkse organisatie Grijze Wolven in beslag genomen. Vooral Turkse Koerden beschouwen open lijke uitingen van sympathie voor de Grijze Wolven als aan stootgevend. Engelsen helpen Enschede eindhoven De Engelse overkoepelende supportersorganisatie The Football Supporters Association (FSA) zamelt geld in voor de slachtoffers van de explosie in Enschede. Gisterochtend speelden Engelse en Nederlandse supporters een vriendschap pelijke wedstrijd in Eindhoven. De benefietwedstrijd is in sa menwerking met Nederlandse voetbalsupporters georgani seerd. Verder hoopt de FSA geld op te halen door een shirt van het Engelse nationale elftal en een bal te veilen. Het hele Engel se team heeft beide attributen gesigneerd. Eerder tijdens de jaarlijkse conferentie van de FSA is ook geld opgehaald voor de slachtoffers in Enschede. Oranje doet kassa's horeca rinkelen Amsterdam Het voetbalduel Nederland-Tsjechië deed zondag avond in Amsterdam de kassa's in de cafés rinkelen. Het was soms net een gekkenhuis, aldus een woordvoerder van Ritz Ca fé op het Rembrandtplein. Normaal is zijn etablissement niet een echt voetbalcafé, maar voor deze gelegenheid stond binnen een groot tv-scherm opgesteld, waar de bezoekers de wedstrijd konden volgen. Het was er hierdoor twee keer zo druk dan an ders, waardoor een dubbele omzet wérd gedraaid. Ook in de andere cafés was het „lekker druk en gezellig". In de gelegenhe den waar geen schermen stonden was het juist rustiger dan an ders. Politie stopt verkoop bierblikjes eindhoven De spoorwegpolitie heeft gistermiddag een einde gemaakt aan de verkoop van blikjes bier op het Centraal Station in Eindhoven. De daar gevestigde horecabedrijven wisten ken nelijk niet dat de verkoop van blikjes niet is toegestaan. Suppor ters moesten op het plein voor het NS-station de blikjes bij de ME inleveren of ze ter plekke leeggieten. Het is momenteel in Eindhoven verboden om op straat bier uit blik te drinken. Al leen in plastic bekers getapt bier is toegestaan. Bovendien komt uit de tap van de meeste horecabedrijven zogenaamd evene mentenbier. Dat heeft een lager alcoholpercentage dan het ge bruikelijke gerstenat. Brit loopt risico uitkering te verliezen londen Werkloze Britse voetbalfans lopen het risico hun uitke ring kwijt te raken als ze tijdens Euro 2000 in België en Neder land worden gearresteerd. Een woordvoerder van het Britse mi nisterie van sociale zaken liet dat zondag weten. „Als mensen zich houden aan de regels rond de werkloosheidsuitkeringen is er niets aan de hand", zei de woordvoerder. „De uitkeringen zijn er voor mensen die actief op zoek zijn naar een baan. Ie mand die Euro 2000 bezoekt en in de cel belandt, is niet be schikbaar voor een baan. Die persoon loopt dan de kans de uit kering kwijt te raken, want we worden uitermate goed geïnfor meerd." Kritiek socialisten en groenen op ingrijpen bij relletjes brussel anp-gpd Socialisten en groenen in België hebben forse kritiek op het optreden van de Brusselse politie bij relletjes in de binnenstad, afgelopen zaterdag, na afloop van de ope ningswedstrijd van Euro 2000. Volgens parlementsleden van Vlaamse en Franstalige groenen was het politie-op- treden 'overdreven en totaal onnodig'. problemen ontstonden. Zij vin den dat leden van de oproerpo litie te snel reageerden en jon geren uitdaagden. De Brusselse burgemeester De Donnéa had de Grote Markt zaterdagavond afgesloten voor fans, die de overwinning van België op Zweden wilden vie ren. Hij vreesde dat bij gevech ten tussen fans het plein moei lijk zou zijn te evacueren. Toen De Franstalige socialisten (PS) spreken zelfs van 'provocerend gedrag' van de politie. Zij zullen de Belgische minister van bin nenlandse zaken Duquesne hierover vrijdag interpelleren in de Kamer van Volksvertegen woordigers. Politici van beide groene partijen en PS waren zelf aanwezig in Brussel toen de enkele honderden fans toch toegang eisten tot de Grote Markt grepen troepen van de oproerpolitie in en voerden en kele charges uit. Ook werd traangas gebruikt. Enkele tien tallen fans werden gearresteerd. Het harde ingrijpen stuitte op onbegrip van de Belgen die de overwinning op de Zweden op het imposante Brusselse plein wilden vieren, maar was geheel in overeenstemming met de verwachte harde aanpak van de Belgische politie. Het leek alsof de autoriteiten met de aanpak, ook van de thuisfans, de toon voor de rest van het toernooi wilden zetten: weinig zaken door de vingers zien en krachtig en hard optreden. Volgens de Donnéa en de Brusselse politie bevonden zich onder de fans een honderdtal gemaskerde le den van jongerenbendes, die uit waren op rellen. Ooggetui gen konden echter geen gemas kerde jongeren ontdekken. De Brusselse burgemeester beraadt zich er nog op of hij het plein ook na volgende wedstrij den van de Rode Duivels zal af sluiten voor feestvierende fans. Formeel heeft de burgemeester de eindverantwoording voor het optreden van de gemeente politie. De liberaal De Donnéa is een partijgenoot van minister Duquesne. amsterdam gpd „We zijn binnen!" gillen Mark (21) en Ed win (23) vanaf de tribune door hun mobie le telefoon. De twee oer-Hollandse jon gens, beiden blond en groot, zijn onder de namen Ahmed en Mohammed moeiteloos door de poorten van het stadion Amster dam Arena geglipt. Een dag eerder hadden ze de felbegeerde kaartjes voor 500 gulden op de zwarte markt gekocht. „Een goede wedstrijd hè", schreeuwen ze tegen hun maten die met kaarten zonder naam in vak Zuid zitten, de plek voor fanatieke Oranje fans. Supporters met naamloze toegangsbewij zen komen voor het duel Nederland-Tsje chië moeiteloos het stadion Amsterdam Arena binnen. De dreigende taal van orga nisator Euro 2000, dat fans met naamloze kaarten van de zwarte markt de toegang wordt geweigerd, blijkt een wassen neus te zijn. Een apparaat aan de toegangspoort contro leert slechts de streepjescode van het kaart je. Vervolgens stuiten de fans op een kor don van mannen in blauwe blazers die de oranje meute steekproefsgewijs op naam moet controleren. Met de armen over el kaar kijken de veiligheidsmensen gewichtig voor zich uit, maar bijna geen enkele sup porter wordt tegengehouden. Ook fouille ren blijkt een overbodige bezigheid voor de mannen in pak. Rugzakken gaan ongezien mee het stadion in. En degene die zijn naamloze kaart openlijk laat zien om de weg te vragen, wordt uitermate vriendelijk geholpen. „Links af, drie trappen op en dan zit u in vak Zuid. Plezierige wedstrijd!" Drie jongens uit Brabant zijn stomverbaasd over de gemakzuchtige kaartcontrole. „Dit slaat nergens op", zegt Eric Mous (35) uit Ossendrecht. „We hebben tickets zonder naam, maar niemand heeft er een blik op geworpen. Zelfs de afscheurstrook hebben ze niet van het kaartje gehaald. Ook zijn we niet gefouilleerd. Tijdens het wereldkampi oenschap in Frankrijk ging het er veel strenger aan toe. Daar werd in ieder geval de strook van het kaartje gescheurd." Eric heeft een stoel gekocht van zijn vriend Patrick die via de supportersvereniging drie plaatsen had voor het debuut van het Ne derlands elftal. Als Eric een rel trapt, is Pa trick verantwoordelijk, zo luiden de regels van de KNVB die zelf tienduizenden naam loze tickets heeft verspreid. In vak Noord, het domein van de Tsjechen, zit een enkele verdwaalde Oranjesupporter. „Een uur voor de wedstrijd heb ik van een handelaar een kaartje van 85 piek gekocht met een Tsjechische naam. Ik kwam eigen lijk alleen even de sfeer proeven bij het sta dion, maar deze aanbieding kon ik niet la ten lopen." Overigens zijn twee Tsjechen met Neder landse namen op hun tickets wél tegenge houden. Het duo was de enige vangst in Amsterdam Arena, zo meldt Euro 2000- woordvoerder Erik van Leeuwen. Hij erkent dat de steekproef een zeer beperkte groep betreft: „Het is geen risicowedstrijd. Stren ge controle is dan niet nodig. De sfeer tus sen Tsjechische en Nederlandse fans is ge weldig. Daar gaat het om." noorden Van voetbal moet Al- bert Hartog uit Noorden weinig hebben en van mollen nog min der. Daarom keek hij zondag verbaasd op dat ongeveer ten tij de van de wedstrijd Nederland- Tsjechië een mol zich had vast gelopen in één van de klemmen onder zijn gazon. Met dank aan zijn dorpsgenoot Arie Hellinger- werf haalde hij namelijk niet zo maar een mol boven de aarde, maar een zeldzaam oranje exem plaar. Hartog wist zo gauw niet wat hij met dat exemplaar aan moest, maar Hellingerwerf scha kelde zijn neef Anco de Beer in. Die is van beroep rattenvanger van de provincie, met als specia liteit mollen. „Maar zo'n mol heb ik van mijn leven nog niet gevangen", zegt De Beer opge togen. „Zo'n rood-bruin-oranje vacht komt maar sporadisch voor. Ik heb gelijk aan Hartog gevraagd of ik de mol mag heb ben om hem te prepareren. Ja, ik ga bij mij thuis hem opzetten." Hartog heeft er geen enkele moeite mee om 'zijn' mol af te staan. „Sterker nog: ik wil van alle mollen in mijn tuin af. Het is een ware plaag. En wat dat voet bal betreft", zegt hij lachend, „ik ben weliswaar geen liefhebber, maar zondag zat ik wel te kijken naar Nederland-Tsjechië. Maar verder heb ik geen oranje poes pas in mijn huis, tuin of keuken. Dus voor een oranje mol moet je niet bij mij wezen." foto eric taal eindhoven gpd Eindhoven haalt opgelucht adem. Dé Nederlandse risico wedstrijd in de eerste ronde van Euro 2000, Portugal-Engeland, is gisteren uitgelopen op een internationaal volksfeest. Mas saal aanwezige Engelsen zon gen en feestten samen met Por tugezen en Nederlanders op de Grote Markt en andere pleinen in de Eindhovense binnenstad. Ook na het verlies van de En gelsen kwam het in de lichtstad niet tot ongeregeldheden. Er waren wel enkele tientallen ar restaties, maar die hadden te maken met zaken als kleine vechtpartijen en zwarthandel. Naast de ruim zesduizend En gelsen met een ticket, hielden zich naar schatting zesduizend fans zonder een entreebewijs in de stad op. Tegen vijven begon de mo biele eenheid met bussen af en toe langs de drukste cafés te rij den. Zo lieten zij, op het mo ment dat de alcohol meer en meer een rol ging spelen, zien dat ze er waren. De tactiek bleek te helpen. De ME was de hele dag visueel op afstand aanwezig, maar zonder schild en helm, zodat de Engelsen niet werden geprovoceerd. Anders dan in andere steden werd in Eindhoven openbare dronkenschap getolereerd zo lang dit niet tot problemen leid de. Ook dit gebeurde om esca latie te voorkomen. Duidelijk was dat de fans zich welkom voelden in Eindhoven, wat de lokale autoriteiten ook wilden bereiken. Ook de nacht na de wedstrijd bleef het rustig omdat het over grote merendeel van de Engel sen teleurgesteld naar huis of logeeradres vertrok. In Eindhoven, waar de span ning door de beladen wedstrijd veel voorpret aan het EK ver pestte, vieren ze vandaag alvast een eerste feestje op de goede afloop. De stad kan zich nu richten op haar 'thuispubliek', de Zweden. Die zullen er twee keer spelen, tegen Turkije en Italië, en zijn al massaal in de stad. Dat leidt allerminst tot spanningen. baambrugge De penalty van Frank de Boer... Een elftal van Nederlandse en Tsjechische koeien speelde gisteren de wedstrijd van zondagavond na. De dieren zorgden voor een enorme verkeersopstopping op de A2. Voetbalsupporters stopten massaal om dit schouwspel bij Baambrugge te bewonderen. De eigenaar van de koeien werd vervolgens door de politie gesommeerd het spel te staken. foto anp Raymond rutting De 'Tsjech' Harold Fleurke achter de bar in Wessels. foto» dick ho q Euro 2000 door de ogen van een tegenstander. In de eer ste aflevering de Leidse bar man Harold Fleurke, Tsjech van geboorte. Hij volgde het duel op grootbeeld in café Wessels, onder de schaduw van de Zijlpoort en temid den van ongeveer honderd uitzinnige en van top tot teen in het oranje gehulde hockeyers. „Eigenlijk kan je mij niet echt een Tsjech noemen", veront schuldigt de Leidenaar zich. „Ik ben sowieso maar half Tsjech en half Oostenrijker. Toen ik vijf weken oud was, ben ik geadopteerd en in Ne derland gaan wonen. Je be grijpt; normaal gesproken ben ik gewoon voor Oranje. Neemt niet weg dat ik eigen lijk Robert Hesek heet en ik bij sportevenementen toch altijd een bijzondere interes se voor Tsjechië ontwikkel. Niet alleen bij ijshockey, maar ook bij grote voetbal toernooien - als Nederland eruit ligt, zoals vier jaar gele den op het EK met Tsjechië als finalist. Dat vond ik gewel dig. Toch ben ik niet iemand die bijvoorbeeld alles weet of bijhoudt van de nationale ploeg. Ik kan uit mijn hoofd maar een paar namen van spelers opnoemen. Pobors- ky...uh...Poborsky en uh... Nedved." Een kwartier voor de wed strijd kleurt Wessels helemaal oranje. De hockeyers, afkom stig van een pinkstertoernooi in Leiderdorp, hebben de mafste uitdossingen aange trokken en Fleurke valt met zijn oranje Pippi Langkous pruik nauwelijks uit de toon. Tussen al het bar- en tapwerk door bemoeit hij zich ook met de muziek en naar het enthousiasme van de kers te oordelen is hei Dennisbier nu al dé het EK. „De drukte zorgt voor dat Fleurke in di goed, gaat het goed?' hij, terwijl hij weer vij tegelijk uitserveert. Nr de wedstrijd vordert chië steeds sterker wo men het tumult dranklust onder de be zichtbaar af en heeft man voldoende tijd een schuin oog de tv gen. Als iedereen zi vasthoudt bij een 1 kans van de Tsjech: Fleurke zijn kans schi wat houtblokjes op h te gooien. Tegen aan bekenden, die weten afkomst, zegt hij: „Ge ze hè, die Tsjechen. H niet verkeerd." Prom den aan de toog ee vingers opgestoken keer niet met als doelf te bestellen. Als één minuut vt verstrijken van de speeltijd Oranje do; strafschop op 1-0 juicht Fleurke net mee als de rest van hel valeske Wessels-publ zo'n uitgelaten sfeer tijd voor nuance. winst en dat wordt Fleurke haalt glim! zijn schouders op. „N ik ervan gezien heb, h chië gewoon moeten Nu kan ik alleen no hopen dat 'we' één worden in de poule, heeft enorm gezwijm goed, nu wordt het minste lekker bal." loman leefmans leiden onno havermans Hoe komt het toch dat Leidena- ren niet goed kunnen voetbal len dan? Presentator Sjaak Bral vraagt het een beetje treiterig, met dat leipe Haagse accent van hem. Tom Hulsegger sput tert eerst nog even tegen. Noemt Alfons Groenendijk en Glenn Helder, Leidse jongens die het toch hebben gemaakt in het betaalde voetbal. Dan ziet hij de prestaties van zijn eigen Groenoordstraat onder ogen: slechts vier ballen schoten zijn ploegmaats en hij in de grote opblaasbeker. „Maar wij zijn goed in kantelen." Platte humor in een plat pro gramma. De Leidse Groenoord straat stond zondagavond te kijk in het tv-spelletje De Oran jestraat van RTL5. De bewoners scoorden slechts 53 punten en kunnen de titel 'Oranjestraat van het EK 2000' wel vergeten. Maar het straatje van Oma van Dam (ze woont op nummer 23) maalde er niet om. Massaal in oranje gestoken bouwden de bewoners een vrolijk feestje tij dens de opnamen, afgelopen Van vier uur 's middags dreunt de muziek door de buurt. De meeste bewoners hebben hun stoelen buiten ge zet, er is volop bier, honden dragen een oranje strik of shirt en alle huizen zijn voorzien van vlaggetjes. Op nummer 6 zijn die niet oranje, maar zwart, geel en rood, want hier woont een Belg. Verderop huizen nog een Engelse en een Sloveen, waar mee de Groenoordstraat liefst vier deelnemende landen 'in huis' heeft. Elke dag van het EK-voetbal bezoekt de Haagse grappenma ker Bral voor RTL5 een straat vol hartstochtelijke voetbalfans ergens in Nederland. De straat die na negentien afleveringen de meeste punten heeft be haald, wint 2000 euro om de straat mee te verfraaie: De Groenoordstraal dagavond als tweedf beurt, uitgerekend 0" dat het Nederlands eerste wedstrijd speel ik de aankondiging 0 heb ik meteen per e i aanmeldingsformuliei vuld", zegt Ruud nummer 1). „Het was een grap, maar ze z kijken en twee daj hoorde ik dat we wail kozen. Toen heb ik Ir pas ingelicht." Gedwee ondergaat de aanwijzingen vanl allereerst probeert dei er in te krijgen. Als 01 de mooie beelden opnieuw moet worde: men, schreeuwen de net zo enthousiast keer. 'Overnieuw', gevleugelde kreet Groenoordstraat. Het tv-spel bestaaifer onderdelen waarmee zijn te verdienen. Edk van vijf missen uit de sT EK-kennisquiz en ten mikken om zovet ballen in de cup te scl dith (van nummer dankzij haar feloranjel fraaie Spaanse jurk punten van jurylid Sjc nager. Veel waarderii mooie meiden Groenoordstraat heeffh der niet, maar hun tol punten is altijd nog de score van de hei kennisquiz beantwc slechts één vraag goec ge vraag die niet ovefer maar over de straat en bij het prijsschietei re nen er meer oranje bi li bomen en de dakgoot hoge beker. De vreuj Groenoordstraat is er der om. Menig kind, kele oudere, verdwijn met een plastic bal arm zijn huis in.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 26