m. Zidane leidt de dans PL M 'Op karakter kunnen we in dit toernooi nog ver komen' Beste man van Italië heeft een plek op de reservebank Euro 2000 e Wilde schopt de bal öortaan in de tribune um imacho duldt geen spionnen trdam De Spaanse bondscoach Jose Antonio Camacho It geen spionnen bij de training, dat is duidelijk. Bij de be en training van zijn selectie joeg de trainer een door de anse bond ingehuurde man weg. De ongewenste bezoeker d speciaal voor de bond een internetsite over de trainingen aCamacho vreesde voor spionage. „Wie daarvoor verant- rdelijk is, kan zich maar beter niet meer laten zien." Ca- ;ho was niet op de hoogte van de overeenkomst van de man Ie Spaanse bond. „Als dat waar is, moeten de mensen van iond hier ook maar niet meer komen." fa legt Turkije boete op frdam De Europese voetbalbond (Uefa) heeft de Turkse nf d een boete van bijna 13.500 gulden opgelegd wegens mis- kb ringen van supporters. De fans gooiden zondag in Arnhem wa |ns de EK-wedstrijd in groep B tegen Italië (2-1 verlies) aller- g< irojectielen op het veld. De Schotse arbiter Dallas gaf Italië strafschop, die uiteindelijk benut werd. V001 Inzaghi de pe- Jykon nemen, moesten spelers en arbiter onder meer fles koen aanstekers van het veld rapen. aseige waarschuwt voor gele kaarten nj De Belgische bondscoach Robert Waseige heeft zijn dk n gewaarschuwd niet onnodig tegen gele kaarten op te lo- Dat zou de kansen op een succesvol toernooi weieens kun- t'erpesten. Waseige: „De gele kaart die Van Kerckhoven eg in de wedstrijd tegen de /.weden vond ik onnodig en ik n." De verdediger kreeg geel toen hij de bal niet teruggaf de Zweden voor een vrije trap. „De kaart voor Nilis daaren- inwas terecht. Hel toonde de inzet van Nilis en hij stopte gevaarlijke tegenaanval af." di Isson mist tweede groepsduel is erwuk/tegelen De Zweedse verdediger Roland Nilsson li'lgische doelman Filip de r is een man van weinig nes. Zaterdagavond viel hij '11 rol. I'ocn scheidsrechter is Merk een punt zette I België - Zweden, viel hij ploeggenoten uitbundig huls. De opluchting, om zijn blunder geen onher- II e averij had veroorzaakt, immens. „Dit had veel lier kunnen aflopen", be lle 35-jarige perfectionist al te goed. rug naar zaterdagavond: de minuut. Léonard speelt op De Wilde. Filip ziet ll'v komen en probeert uit te spelen. Maar hij kelt over de bal en de n :d krijgt een prachtkans hoteld. Scoren is ver is een fluitje van een cent. en verklaring? Heb ik nog niet", draaide De Wilde s na de feiten de film op- af. „Ik had wel de indruk e grasmat er in de tweede droger en dus stroever bij an voordien. Maar of dat plausibele verklaring is? :t ook niet uit, ik zoek geen ses. Het had gewoon niet ■n gebeuren. Punt uit. Ik ir alvast een les uit getrok- Wereldkampioen boekt overtuigende zege op Denemarken Het compliment kwam uit de mond van een echte liefhebber. Denemarken werd zon dagavond in Brugge weggespeeld door wereldkampioen Frankrijk en incasseerde een zware 3-0 nederlaag bij de ouverture op Euro 2000. Maar de Deense bondscoach Bo Johansson kon daar mee leven. Hij had genoten, vooral van Zinedine Zidane, de oog strelende regisseur van de Fransen. „Ik heb met grote bewondering naar hem zitten kijken", liet Johansson ondanks de nederlaag zijn voetbalhart spreken. BRUGGE «GERT VAN PUK GPD-VERSLAGGEVER Zinedine Zidane is de grote baas van het Franse elftal. Een heel volk maakte zich zorgen of hij na een slopend seizoen in de Serie A nog wel de kracht kon opbrengen om te stralen op Euro 2000. De 27-jarige mid denvelder van Juventus gaf zondagavond in het Jan Brey- delstadion zelf het antwoord. Hij liet zijn fluwelen voeten spreken. Zidane danste over het veld tegen Denemarken. Het was een genot om naar de man te kijken. d ii de nacht van zaterdag op zondag doorgebracht in het zie- huis. Nilsson liep in het duel met België een hersenschud- m >op. De international, die zaterdag zijn 112de interland elde, voelde zich duizelig. Volgens teamarts Valentin mist hij tweede HK-duel legen Turkije, morgen in Eindhoven. lt( aldini recordhouder EK-interlands e km» Paolo Maldini is sinds zondag de speler met de mees- H-K-interlands in Italië achter zijn naam. De 31-jarige aan- rder van het Italiaanse elftal kwam in Arnhem tegen Turkije rde 28ste keer in actie tijdens een eindronde van het Euro- s kampioenschap. Maldini maakte zijn debuut op het EK in 8, toen Nederland in Duitsland de Europese titel veroverde, oude record stond op naam van verdediger Giacinto Fac- Jj K-menen kwaad op organisatoren De Roemeense voetbalploeg is kwaad op de organisato- de EK-wedstrijden in Luik. De buschauffeur kon zon vuur de afsluitende training ter voorbereiding op het duel Duitsland an maandag de ingang van het stadion niet vin- h 1. I oen dal uiteindelijk met vertraging was gelukt, stonden nencn in hel Sclessin Stadion onder een koude douche, janisatie in l.uik is slecht", luidde de boze reactie van jdscoach lenei. „Met dit soort wantoestanden kunnen we -I goed voorbereiden op ons eerste groepsduel." sjiderberg wil twee scheidsrechters [erwijk I )e Zweedse bondscoach Tommy Soderberg heeft pleidooi gehouden voor twee scheidsrechters in één wed- jil. Lent je per speelhelft. Hij zei dit op het trainingskamp van aiulinax icis in Oisterwijk. Tegen België kreeg Zweden een ■tiei,t doelpunt tegen. Daarna volgden in andere duels du- siuitschoppen ten gunste van Italië en Nederland. „Een optie is gebruik maken van herhalingen op de televisie", [Soderberg. „Twee arbiters heeft echter mijn voorkeur. Zie lorheeld ijshockey. Wanneer een scheidsrechter slechts één •llielli in de galen hoeft te houden, kan hij zijn werk beter ken. In de toekomst volg ik het voorbeeld van Peter Schmei- chel. Die heb ik destijds bij Manchester regelmatig de bal in de tribune zien jagen. Wel, dat doe ik in het vervolg ook." Maar daarmee verdwijnt de misser van De Wilde niet uit de lijst met bloopers van Euro 2000. Zonder het te willen, schreef hij zaterdag geschiede nis. „Ik besef dat ik in de jaar overzichten nog regelmatig met die beelden geconfronteerd zal worden", grijnsde De Wilde. „Daar maak ik geen drama van. Kijk, als dit me tien of vijftien jaar geleden overkomen was, zou ik er niet goed van zijn ge weest. Maar ik denk dat ik in de loop der jaren toch wel een ste vige reputatie heb opgebouwd. Die is niet om zeep door dit ene incident." „Natuurlijk is het niet prettig om weten dat honderden mil joenen mensen dit gezien heb ben. Op het moment zelf kon ik dan ook door de grond zakken. Maar achteraf gezien, heeft die tegengoal gelukkig geen fatale gevolgen gehad. Want dan zou ik me waarschijnlijk ellendig hebben gevoeld. Nu heb ik ta melijk moeilijk de slaap kunnen vatten. Maar daar is het ook bij gebleven." De wedstrijd Groep D, eerste ronde 11 juni 2000, Brugge Frankrijk Denemarken 3 doelpunten 0 6 schoten op doel 6 7 schoten naast 1 9 overtredingen 11 0 gele kaarten 1 0 rode kaarten 0 5 corners 9 8 buitenspel 0 51 balbezit in 49 Opstelling Frankrijk: 4-4-2 - Barthez Thuram BlancDesailly Lizarazu Djorkaeff Deschamps Zidane Petit Anelka Henry Tomasson Sand Grankjaer Toftlng Nielsen Bisgaard Heintze Schjenberg Henriksen Colding Opstelling Denemarken: 4-4-2 Scoreverloop: 1-0: 16' Blanc, 2-0: 64' Henry, 3-0: 90' Wiltord. Scheidsrechter: Benkö (Oos). Toeschouwers: 29.000. Frankrijk - Wissels: 58' Vieira voor Djorkaeff, 82' Wiltord voor Anelka. Denemarken - Wissels: 72' Jorgensen voor Bisgaard, 72' Gravesen voor Toftlng. Kaarten: Geel: Schjonberg. Buiten het veld is Zidane de bescheidenheid zelve. Hij durft bijna niet hardop te praten, stuurt zijn woorden op fluister toon de wereld in. En de mid denvelder heeft er een enorme hekel aan om over zichzelf te praten. Het onderwerp Zidane is dan taboe. De prestaties van het Franse elftal komen in zijn belevingswereld altijd op de eerste plaats. Dat was na de ga lavoorstelling tegen Denemar ken niet anders. „Deze overwinning is een be vrijding voor de ploeg. De eer ste wedstrijd van een groot toernooi is altijd erg belangrijk. We stonden onder druk, na tuurlijk. Frankrijk is wereld kampioen en dan weet je dat je door iedereen in de gaten wordt gehouden. Er waren twij fels over onze vorm. Maar die zijn nu wel weggenomen, denk ik. We hebben goed gevoetbald en ook bewezen dat we op elk moment in de wedstrijd kun nen scoren. Dat is misschien nog wel belangrijker. Dat geeft pas echt vertrouwen." Bondscoach Roger Lemerre vond dat de Fransen het aan hun stand verplicht waren om het duel tegen Denemarken in winst om te zetten. Aan die op dracht werd keurig voldaan. Maar Lemerre constateerde net als Zinedine Zidane tevreden De Deense bondscoach Bo Johansson gaf toe genoten te hebben van de Franse balkunstenaar Zinedine Zi dane. foto ap dat zijn ploeg meer had 1 dein winnen alleen. „We heb ben opmerkelijk goed gepres teerd. Dat is knap voor een ploeg die na het veroveren van de wereldtitel twee jaar lang in de etalage heeft gestaan. Ieder een hield ons in de gaten, elke wedstrijd van het Franse elftal werd onder een vergrootglas gelegd. Dat was niet altijd even leuk. Maar na deze wedstrijd zal de kritiek wel eventjes ver stomd zijn. Dit was die grote overwinning waar iedereen op zat te wachten." De Deense krachtpatsers werden in het Jan Breydelstadi- on vernederd door de wereld kampioen. Bondscoach Bo Jo hansson is echter niet bevreesd voor de ontmoeting met Oran je. „Ik denk niet dat we dan met zo'n goede tegenstander als Frankrijk te maken krijgen. Dat bestaat bijna niet. Tegen Ne derland krijgen we beslist meer kansen dan tegen Frankrijk. Maar ik zal het enthousiasme van mijn spelers wel iets moe ten temperen. Op sommige momenten denken ze toch iets te aanvallend, trekken ze met te veel mensen naar voren. Bij balverlies wordt dat op dit ni veau keihard afgestraft." De Denen bezorgden de Fransen zondagavond alleen in de beginfase de nodige proble men. Feyenoorder Jon Dahl To masson liet twee ideale kansen liggen om de Scandinaviërs op voorsprong te zetten. Na de openingstreffer van verdediger Laurent Blanc was het verzet van de Denen gebroken. Vooral in de tweede helft waren de Fransen heer en meester onder aanvoering van de excellerende Zidane. Met twee flitsende counters, doeltreffend be kroond door de pijlsnelle aan vallers Thierry Henry en Sylvain Wiltord, werden de Denen nog eens hard om de oren geslagen. De wereldkampioen had ge sproken in Brugge. Hoofdrolspeler Emile Mpenza gelooft in kansen België Emile Mpenza viert feest met Bart Goor, de maker van het eerste Belgische doelpunt. Later zou Mpenza de tweede treffer voor zijn rekening nemen. foto reuters BRUSSEL» ALBERT GEESING Emile Mpenza maakte een dui velse droom waar: scoren voor België tegen Zweden (2-1) bij de opening van Euro 2000. De 'Eurofolie' in Brussel is groot, maar morgenavond wacht al „vveer Italië. „Dan zullen we heel wat beter moeten spelen dan zaterdagavond", relativeert bondscoach Robert Waseige het 'vet betaalde succes'. Was het de hand van God, of is dat het exclusieve recht van Diego Armando Maradona? De Argentijn sloeg tegen Engeland, bij het WK in Mexico, de bal met de hand in het doel. Ieder een zag het, behalve de scheidsrechter. De Engelsen werden uitgeschakeld en Ar gentinië zou een week later we reldkampioen worden. Veertien jaar later, in het Ko ning Boudewijnstadion, kijkt een stel Zweden versteend toe hoe Lokonda Emile Mpenza de bal met de hand meeneemt en een machtig schot loslaat dat in het dak van het doel verdwijnt. De Duitse scheidsrechter Merk ziet niets of kan het niet zien. Het is in feite dé beslissing in een wedstrijd die 90 minuten trilde van spanning maar als kijkspel geen voer voor fijn proevers was. Daarvoor viel er te weinig te genieten in een hi larische hardloopwedstrijd tus sen nerveuze Belgen en fysiek sterke Zweden. De volgende dag, in de rustie ke en gemoedelijke omgeving van de Kempen, in Tielen, is de handsbal nog niet vergeten. Maar Mpenza. omringd door verslaggevers, geeft opnieuw geen krimp. Hij zweert op zijn eerste communiezieltje dat het de schouder was en niet de hand. „Als je de televisiebeel den goed bekijkt, zie je gewoon dat ik de bal via de schouder meenam. Daarna heb ik niet meer nagedacht. Gewoon een vlam tegen de bal geven en maar hopen dat-ie in het net dwarrelt. Dat gebeurde ook. Gewoon onbeschrijfelijk wat er op dat moment door je lijf gaat." Het was niet de mooiste goal uit z'n carrière, vindt Mpenza zelf. „Maar misschien wel de belangrijkste. Het is een doel punt dat de mensen zich zullen blijven herinneren." Emile Mpenza is ineens een populaire Belg. Hij werd bijna 22 jaar geleden geboren in Brussel, zijn ouders zijn opge groeid in Kinshasa in Bélgisch Kongo. Samen met zijn twee jaar oudere broer Mbo, die ook tot de Belgische selectie be hoort, maakte het tweetal furo re bij Moeskroen om samen de overstap te maken naar Stan dard Luik. Daar scheidden een half jaar geleden hun wegen. Mbo voetbalt nu voor Sporting Lissabon en Emile voor het Duitse Schalke dat hem voor 17 miljoen Mark kocht. „Ze heb ben altijd gezegd dat we op het veld niet zonder elkaar kon den", zegt Emile. „We hebben bewezen dat het wel kan." Op deze mooie pinksterdag in Tielen juichen de Belgen hem toe. Maar niet alleen Emile Mpenza. Alle Rode Duivels, tot de reserves toe. „Iets heel won derlijks voor België", zegt Gert Verheyen. „Deze atmosfeer kennen we niet bij de Rode Duivels. Er wordt altijd pas ge juicht als er gewonnen is. Nu applaudisseren ze al bij de trai ning. Heel onwerkelijk. Want zo goed ging het tegen Zweden natuurlijk niet. Daar sluiten we de ogen niet voor. Dat maakt ook het verschil tussen deze bondscoach en Leekens. Wasei ge heeft ons meteen weer met beide voeten op de grond ge zet." Emile Mpenza dicht zijn land goede kansen toe. „Op karakter kunnen we in dit toernooi nog ver komen. Ik weet ook wel dat Italië geen gemakkelijke klus is, maar we kunnen in gedroomde omstandigheden naar deze match toeleven." En over zich zelf: „Maak van mij alsjeblieft niet het godenkind van de ploeg. Ik wil geen ster zijn en gewoon mijn steentje bijdra gen. Positief is alleen dat nu de stress geweken is We gaan nu vooral genieten, zonder daar over euforisch te doen. Maar wat we hebben, kunnen ze ons niet meer afpakken." De wedstrijd FMÉ Opstelling België: 4-4-2 Groep B, eerste ronde 10 juni 2000, Brussel België Zweden 2 doelpunten 1 4 schoten op doel 5 10 schoten naaast 4 25 overtredingen 24 3 gele kaarten 2 0 rode kaarten 1 3 corners 8 5 buitenspel 7 54 balbezit in 46 Strupar E. Mpenza Pettersson K. Andersson Mellberg P. Andersson Björldund Nilsson Hedman Opstelling Zweden: 4-4-2 Scoreverloop: 1-0: 43' Goor, 2-0: 46' E. Mpenza, 2-1: 53' MjSllby. Scheidsrechter: Merk (Dui). Toeschouwers: 50.000. Belgiè - Wissels: 69' Nilis voor Strupar, 72' Van Kerckhoven voor Léonar< 88' Peeters voor Verheyen. Kaarten: Geel: Verheyen, Nilis, Van Kerckhoven. Zweden - Wissels: 46' Lucic voor Nilsson, 50' Larsson voor Pettersson, 69' Osmanovski voor D. Andersson. Kaarten: Rood: P. Andersson (2x geel). Groep B, eerste ronde 11 juni 2000, Arnhem kije De wedstrijd e Italië doelpunten 2 schoten op doel 11 schoten naast 8 overtredingen 10 gele kaarten 0 rode kaarten 0 corners 8 buitenspel 2 balbezit in 41 Opstelling Turkije: 3-5-2 Tayfun Nesta Cannavaro Toldo Opstelling Italië: 3-5-2 verloop: 0-1: 52' Conté, 1-1: 61' Okan, 1-2: 70' Inzaghi. jjsrechten Dallas (Sch). Toeschouwers: 28.000 'je - Wissels: 76' Tugay voor Omit, 81Arif voor Sergen, gün voor Okan. - Wissels: 62'luliano voor Pessotto, 75' Del Piero voor Fiore, Livio voor Totti. ARNHEM HENK HOUTINK Driekwart van de toeschouwers in het Gelredo- me was hevig teleurgesteld. Zij waren Turken, zij verloren. Anderen, overwegend in het blauw ge kleed, maalden er niet om. Zij waren Italianen, zij wonnen. Maar de neutrale liefhebber gruwde zondag bij Italië - Turkije (2-1). Er werd erbarme lijk gevoetbald en de enige die er iets aan kon veranderen, mocht heel lang niet meedoen. Alessandro del Piero werd door de Italiaanse bondscoach Dino Zoff vijf kwartier aan de kant gehouden. Hij mocht vijftien minuten spelen. Eén van zijn eerste acties was een vrije trap. Del Piero joeg de bal tegen de kruising. Zo wil zijn ty pe speler iets duidelijk maken. Even later leek hij alsnog te gaan scoren, maar de Turkse verdediger Alpay duwde de bal van de doellijn. Daardoor won Italië niet door Del Piero, zijn beste voetballer. En als in de Italiaanse sportcul- tuur wordt gewonnen, is alles vergeven. De kri tiek op Zoff, aangewakkerd na vier nederlagen in de laatste zeven interlands, zal even luwen; in elk geval tot morgen, de dag van de tweede wedstrijd tegen België. Italië en Turkije gingen in hun eerste duel van Euro 2000 onstuimig en. erger nog, onbezonnen te werk. Het niveau was een Europees kampioen schap onwaardig. Als de beste voetballers van Europa elkaar treffen, mag toch met enige regel maat een fijne steekbal worden verlangd, of een zuivere pass over afstand, of een geslaagde één- twep. Bij Italië-Turkije werd de bal te hard gege ven, te zacht, te ver voor of achter de medespeler. Nooit goed. De nummer tien van Italië (waarom heeft hij dat rugnummer gekregen?) moest het, op de bank, knarsetandend aanzien. Achter de diepste spits van Italië, Filippo Inzaghi, liep niet Del Pie ro, maar Francesco Totti van AS Roma. Zoff heeft iets bedacht waarin voorlopig voor het tovenaar- tje van Juventus geen plaats is. De voormalige doelman is niet de eerste trai ner bij wie een begaafde speler plots niet meer blijkt voor te komen in vaak ondoorgrondelijke tactische gedachten. Daarin zal Zoff ook niet de laatste zijn. Als de bedenksels van de trainers blijken te werken, hebben de liefhebbers weinig te zeggen. Maar dat gaat voor het huidige Italië niet op. Totti toonde zich zondag een machtelo ze draver in een Italiaanse ploeg die een over maat aan strijdlust koppelde aan een gebrek aan vernuft. Dat is verklaarbaar. In de Italiaanse Serie A ge ven hoogwaardige buitenlanders op het midden veld richting aan de topploegen: Zidane en Da vids bij Juventus, Veron bij Lazio Roma, om er een paar te noemen. De Italiaanse nationale ploeg heeft brekende middenvelders en lopende middenvelders. Del Piero mag sinds november 1998, toen de kruisbanden van zijn linkerknie scheurden, dan niet meer in grootse vorm verke ren, in dit verschraalde Italiaanse team mag hij niet ontbreken. In dit gezelschap is hij nog steeds de enige met ideeën, de enige met fijnzinnig in tellect. Gemeten naar zijn nationale selectie, is Italië voorlopig groot voetballand af. Gelukkig voor Zoff en de zijnen is die ontwikkeling nog niet doorgedrongen tot de conservatieve wereld van de arbiters. De Schot Dallas bevoordeelde Italië zondag als een grote natie. Hij gaf een straf schop, toen Inzaghi tegen de schouder van Ogun opliep. Het was een cruciale dwaling. Inzaghi zelf ver zorgde vanaf elf meter de beslissing (2-1). Voor dien hadden beide teams eenmaal gescoord, op een wijze die de chaos op het veld tekende. Con té sloeg toe met een omhaaltje in het Turkse doelgebied (1-0). De gelijkmaker kwam van het hoofd van uitgerekend de kleine Okan, op wie geen enkele Italiaanse mannetjesputter lette 1 -1 Zoff was tevreden. Een trainer die wint, kan zeggen dat zijn strijdplan klopte. Zoff loofde zijn middenveld, waar Conté, Albertini en Pessotto een extra afweerlijn voor de drie verdedigers vormden. Daar was controle uitgeoefend, vond de coach. Maar van controle was zondag op de renbaan van het Gelredome alleen sprake in de rust. Toen Alessandro del Piero de baJ, tussen de overige wisselspelers, even hoog hield.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 25