Spitsen laten Engeland in de steek oemenië legt tekortkomingen Duitsland feilloos bloot Euro 2000 Scheidsrechtersbaas Blankenstein uit kritiek op EK-arbiters )elers op audiëntie Ij Frank Rijkaard JU 3 Drinkende Denen )AG 13 JUNI 2000 maakt. De strafschop die de Schot Dallas aan Italië gaf noemde Blankenstein 'niet passen in het beeld van de wedstrijd'. Over het geval-Collina markte hij op: „Het is simpel. De spelregel luidt dat vasthouden een overtreding is en als dat in het straf schopgebied gebeurt is het een strafschop". Blankenstein wees erop dat internationaal besloten is dat de arbiters op moeten treden tegen trekken en duwen. „En nu dat eens gebeurt, is het ook weer niet goed", aldus Blankenstein. Volgens hem is er dan ook geen enkel beletsel om Collina nog meer wedstrijden tij dens het EK te laten fluiten. „Mits de scheidsrechterscommissie van de Uefa het natuurlijk met mij eens is". En spreekt van droomstart jam Met zweet in de handen had Harry Been de ouver- ian het Nederlands elftal in Amsterdam zitten bekijken. De hting na de zeer moeizame overwinning (1-0) op Tsjechië root voor een van de twee directeuren van het organisatie- „Dit is voor Euro 2000 een droomstart. Zaterdag wint i zondag Nederland. We hebben er als stichting Euro 2000 gbij dat beide landen de eerste ronde doorkomen." Been wee dagen Euro 2000 uitermate tevreden over het verloop et toernooi. „Op alle fronten loopt het goed." ;es tegen whiskeyfabrikant Walker De Belgische bondscoach Robert Waseige doet whisky- ^nt Johnny Walker een proces aan. De bondscoach eist Icse schadevergoeding omdat het whiskymerk in enkele the zaterdagkranten een paginagrote advertentie publi- Je met de afbeelding van Waseige. In die advertentie wordt ieschilderd als 'vader der Belgen' en aangemoedigd met |on Walking'. „Ik was er niet van op de hoogte", aldus Wa- I„Ik ben nooit benaderd door die mensen. Mijn zoon, die lezighoudt met mijn portretrecht, heeft me getipt. Als men len als verwaarloosbaar goed ziet, vind ik een schadever- Jng gerechtvaardigd. DEN HAAG GPD De winnende goal van Emile Mpenza voor België tegen Zweden had nooit mogen gelden omdat de spits bij de balaanname hands maakte. De Italianen hadden geen penalty mogen krijgen tegen de Turken omdat spits Inzaghi alleen via een simpele schouderduw uit balans werd gebracht. Daarentegen was de strafschop die Nederland kreeg van scheidsrechter Collina in de duel met Tsjechië terecht. Deze mening is scheidsrechtersbaas John Blankenstein toegedaan. Hij bepleitte het gebruik van ca mera's die het strafschopgebied observeren. Bij overtredingen binnen 'de zestien' waarbij twijfel bestaat over opzet en hard heid zouden de beelden bekeken moeten worden door de vier de official. Deze zou de arbiter vervolgens moeten aangeven of zijn beslissing juist was of niet. Zat de scheidsrechter er naast dan zou de wedstrijd hervat moeten worden met een scheids- rechtersbal. Blankenstein bestreed dat met zijn voorstel het ge zag van de scheidsrechter wordt ondergraven. „Het is het oog dat faalt". In het Belgische geval erkende Blankenstein dat de scheids rechter, de Duitser Merk, en de grensrechter vanuit hun respec tievelijke posities niet konden waarnemen dat hands werd ge- Luis Figo en Rui Costa smaakmakers bij Portugal ILQOMARK CALDENHOVEN jSLAGGEVER waterkoud in Hoender- na de avond er- iranjè loopt ontspannen nning uit het vermoei- ar gelukkige lijf. Fysio- aymond Verheijen leidt oton. In de achterhoede rank Rijkaard mee. Met want de bondscoach eel wat te bepraten, k de Boer, twaalf uur in de Arena met hop nog matchwinnaar tiet onfortuinlijke Tsje- ïeldt zich als eerste bij is. De bondscoach wil ijn aanvoerder horen et bij Nederland - Tsje- rganisatorisch is misge- i individuele gesprekjes bij de werkwijze van d. „Kort na de wedstrijd reen te emotioneel, zit en nog in de hectiek van istrijd. Om zo'n wed- iet de spelers toch te re in, zijn korte, persoon jesprekjes prettig. Ze 1 kwijt wat hen dwars it is mijn manier 'J6( uniceren, zo wissel ik y0 nlijke informatie uit." ^)aar rondjes verder laat en de selectie, minus iservekeepers Sander veld en Ed de Goey, wat ljuf 1 strekoefeningen doen. inderloo breekt de zon im door. Clarence See- isselt Frank de Boer af. htshalf wijst al snel in 0 ting van de bossen, als et de linkerflank van de en. Rijkaard praat met rmen. Het geloof van heeft geen knauw ge- benadrukt Seedorf. pel was niet goed, maar e winst groeien we heus |e het toernooi. Het zelf- iwen is honderd pro- We moeten alleen de punten meenemen in "*2 orbereiding op Dene- lel r ;tt| sche noten van de bui- yht worden domweg iaccepteerd. Jaap Stam zelfs niet te praten. Zijn nn van een half etmaal ^in Amsterdam - toen al tatie - moeten voldoen- ish de zijn. „We moeten niet altijd van het negatieve uitgaan. Dat is typisch Nederlands, vind ik. Andere landen zijn altijd heel blij met drie punten. In Neder land heeft altijd iedereen wat te klagen. Dat is zo negatief." Het is te hopen dat de inter nationals bij hun privépraatjes met Rijkaard meer openheid en zelfkritiek aan de dag leg gen. Op een enkeling na, de broers De Boer, steekt zelfs na een nachtje slapen geen speler de hand in de eigen boezem. Seedorf gaat, Edgar Davids komt. De audiëntie in Hoen- derloo gaat onverdroten voort. Het komende etmaal zijn de spelers een dagje vrij. De ver bale fijnstemming tussen spe lers en het overleg over de speelwijze moet welhaast van daag plaatsvinden. Rijkaard: „De sterke punten houden we erin, maar ik ben al wel bezig met Denemarken. Ik moet de wedstrijd tegen Tsjechië nog analyseren, maarjiet is duide lijk dat de rechtervleugel niet goed liep." Na Davids gaat Phillip Cocu op audiëntie. Hij blijft, wijzend en discussiërend, het langste bij Rijkaard hangen. Dan is het duo weer in galop, dan staat 't stil. Cocu is tenslotte de bewa ker van het systeem van Oran je. Het kerstboom-model van Oranje, een 4-3-2-1-speelwij ze, wordt niet tegen het licht gehouden. Rijkaard houdt ook vrijdag tegen Denemarken vast aan het nog nauwelijks beproefde concept, waarin de controle rende rol is weggelegd voor Cocu. Rijkaard: „Het bevalt me om iemand voor de defensie te posteren. Als we tegenstanders treffen die ons middenveld in bezit nemen, zoals Tsjechië, is het goed een speler te hebben die het spel in verdedigend opzicht controleert." Na een klein uurtje is de eni ge praatsessie van tweede pinksterdag voorbij. De basis van Oranje houdt het eerder voor gezien. De meesten hol len in gestrekte draf, op weg naar een vrije dag. Oranje hoeft zich vanmiddag om vijf uur pas weer te melden. Onge twijfeld voor praathuis van Oranje deel 2. Het grootste buitenlandse supporterslegioen bezorgt de organisatie van het EK al maanden hoofdbrekens. De komst van Engeland, dat in een poule met de Duitsers zit, leverde overspannen situaties op. Maar als de ploeg van Kevin Keegan niet gauw beter gaat presteren, zijn Nederland en België weer snel verlost van de Britten. Bij het eerste optreden ging Engeland meteen onderuit. Portugal, als voetbalnatie met al zijn char me en balkunstenaars niet voor niets het Brazilië van Europa genoemd, was te sterk voor het land met de op dit moment mooiste voetbalcompetitie ter wereld: 3-2. EINDHOVEN MARCEL VAN DER KRAAN GPD-VERSLAGGEVER Zaterdag dreigt het meteen D- day voor de Engelsen te wor den. De ploeg moet in Charle roi van regerend Europees kampioen Duitsland winnen om te voorkomen dat het in een hachelijke positie terecht komt. Maar hoe dat moet ge beuren, weet waarschijnlijk ook Keegan niet. Zijn spitsen scoren moeizaam en kwamen ook gis teravond niet op het scorebord voor. Alan Shearer staat al twee sei zoenen onder druk, Michael Owen werd na een helft gewis seld en Emile Heskey kon als invaller ook niet imponeren. De grote sterren op het EK zijn so wieso geen spitsen meer. Het publiek geniet voorlopig van geniale middenvelders, die als entertainers in de stadions rondlopen. Bij wereldkampioen Frankrijk is Zinedine Zidane de grote regisseur, gisteravond ga ven de Portugees Rui Costa en Engelands David Beckham eveneens een staaltje hoge schoolvoetbal weg. Het bijna volgepakte Philips- stadion in Eindhoven genoot met volle teugen van de twee Europese virtuozen. Rui Costa verdient zijn brood in de Itali aanse serie A bij Fiorentina, Beckham in de Premier League bij Manchester United. Bij hun club zijn ze ieder de vedette. In de nationale ploeg willen Beek- ham en Rui Costa dat ook zijn, maar tot op heden was geen van beide spelers erin geslaagd grote successen te boeken. Costa moppert al jaren over het gebrek aan kwaliteit om hem heen. Hij vindt zichzelf fantastisch en mist vooral een echte spits bij Portugal, die zijn voorbereidende werk kan af ronden. „Als we die hadden, waren we al lang een keer Euro pees kampioen geworden of hadden we op het WK hoge ogen gegooid", zei Costa voor de start van het EK. Het liefst zou hij een speler als Batistuta, zijn ploeggenoot bij Fiorentina, in het Portugese elftal hebben. De wedstrijd Opstelling Portugal: 4-4-2 Groep A, eerste ronde 12 juni 2000, Eindhoven Portugal Engeland 3 doelpunten 2 5 schoten op doel 3 9 schoten naast 4 17 overtredingen 11 1 gele kaarten 1 0 rode kaarten 0 11 corners 6 4 buitenspel 0 54 balbezit in 46 Vitor Baia Dimas J. Costa Couto Xavier J. Pinto Bento R. Costa Vidigal Nuno Gomes Vigo Opstelling Engeland: 4-4-2 Scoreverloop: 0-1: 3' Scholes, 0-2: 18' Mcmanaman, 1-2: 22' Figo 2-2: 37' Joao Pinto, 3-2: 59' Nuno Gomes. Scheidsrechter: Frisk (Zwe). Toeschouwers: 32.000 Portugal - Wissels: 76' Conceicao voor Pinto 85' Beto voor R. Costa, 90'Capucho voor Gomes. Engeland - Wissels: 46'Heskey voor Owen, 58' Wise voor Mcmanaman, 82' Keown voor Adams. Kaarten: Ceel Ince. Die uitspraak werd hem niet in dank afgenomen. „Als hij zo graag met Batistuta wil spelen, moet hij zich tot Argentijn laten naturaliseren", counterden z'n medespelers. David Beckham wilde op het vorige WK al bewijzen waarom hij tot de beste middenvelders behoort. Door zijn rode kaart tegen Argentinië en de daarop volgende uitschakeling van En geland werd hij echter uitge hoond. Zijn zonden zijn hem inmiddels vergeven en Beek- ham heeft op dit EK opnieuw de kans zich als een Engelse prins te presenteren. In Engelands openingsduel greep hij die kans met beide handen aan. Dankzij de 'Spice- boy' stond Engeland binnen achttien minuten al met 2-0 voor tegen Portugal. Twee tref fers die konden worden inge lijst. De traptechniek van Beek- ham is fabuleus. De Portugezen hadden daarvoor gewaar schuwd moeten zijn. Twee keer vertrok de bal vanaf zijn rech tervoet. De eerste keer kopte Paul Scholes raak, bij de tweede voorzet vond Steve McMana- man het net. Maar de wereldklasse die En geland in de vorm van David Beckham had, had Portugal in Barcelona's Luis Figo en Rui Costa. De eerste bracht zijn ploeg met voorlopig het mooi ste doelpunt van het EK (af standschot van 22 meter in de kruising) terug in de race, daar na stond Rui Costa aan de basis van 2-2 en 2-3. Sa Pinto en Nu no Gomes waren de doelpun tenmakers. In de tweede helft, toen Enge land het spel moest maken, bleek hoe beperkt de ploeg tac tisch en technisch in zijn geheel is. Veel meer dan de lange bal op Shearer en Heskey zat er niet in. In de achterste linie werd ook duidelijk dat Tony Adams als centrale verdediger zijn langste tijd heeft gehad. Te oud, te statisch en te langzaam. Al leen Paul Scholes was nog twee keer dicht bij de gelijkmaker, maar die zou niet verdiend zijn geweest. De overmacht van Portugal in beeld. Alan Shearer legt het af tegen Fernando Couto (links) en José Vidigal. foto reuters SLAGGEVER Li;' ar geleden in Engeland Duitsland het EK met •0 zege op Tsjechië en raJoen tot en met de finale jen. Het aura van on- nnelijkheid dat altijd om itse nationale elftal hing, 01 dsdien behoorlijk ver- De Mannschaft bleef gis- l3i id in Luik weliswaar ld tegen Roemenië (1-1), Hi ?kelinS van het Duitse 1 had desondanks niet n beeld kunnen worden Van de ploeg die vier jaar ge leden voor de derde keer Euro pees kampioen werd, stonden in Luik nog vier spelers in het veld: Babbel, Ziege, Scholl en Hassler, die gisteravond zijn honderdste interland speelde. Lothar Matthaus ontbrak toen vanwege een blessure en begon in de grauwe industriestad aan zijn negende grote toernooi. Zijn eerste optreden op dit EK was gênant en pijnlijk tege lijk. Al dankte de Duitse ploeg het uitgerekend aan hem, met 39 jaar de oudste speler die ooit op een EK heeft gespeeld, dat •Viorel Moldovan de bal halver- De wedstrijd aa 'foep A, eerste ronde 12 juni 2000, Luik Opstelling Duitsland: 4-4-2 land doelpunten schoten op doel schoten naast overtredingen gele kaarten rode kaarten corners buitenspel balbezit in Kahn Linke Matthaus Nowotny Babbel Scholl Jeremies Hassler Zlege Rink Blerhoff 45 Hagi Munteanu Galea Petrescu Chivu Filipescu Popescu Ciobotariu Stelea Opstelling Roemenië: 4-4-2 el Brioop: 0-1: 5' Moldovan, 1-1: 28' Scholl échter Nielsen (Den). Toeschouwers: 30.000. ind - Wissels: 46' Rehmer voor Linke, 73' Hamann voor Hassler, 5ler_voor Matthaus. - Wissels: 69' Contra voor Petrescu, 73' Mutu voor Hagi, voor Moldovan. Kaarten: Ceel: llie, Hagi. wege de tweede helft niet in het lege doel kon krijgen. Matthaus redde op de doellijn. Zes minu ten later haalde bondscoach Erich Ribbeek de veteraan naar de kant en verving hem door Sebastian Deisier, een van de schaarse talenten in het Duitse voetbal. Duitsland - Roemenië was een wedstrijd van de oude gar de, over en weer. Aan beide kanten stonden vijf spelers in het veld die de dertig al ruim zijn gepasseerd. Daartoe be hoort ook Gheorghe Hagi die dit seizoen veel opzien baarde bij Galatasaray. Maar net als Matthaus teerde de 'Maradon- na van de Karpaten' nu op zijn roemrijke verleden en demon streerde hij slechts in de eerste twintig minuten iets van zijn formidabele inzicht en trap techniek. Daarna liep hij er voor spek en bonen bij en solli citeerde ook nog eens nadruk kelijk naar een rode kaart, na dat hij even daarvoor al geel had gekregen van de Deen Kim Nielsen. Ook Hagi haalde het einde van de wedstrijd niet, net als een anderedertiger, Thomas Hassler. De kleinste man van het veld (met Scholl) was een uur lang de beste Duitser, maar slaagde er in z'n eentje ook niet in enige lijn te brengen in het chaotische Duitse spel. De aan vallers Rink en Bierhoff, die nog eens overduidelijk aantoonde hopeloos uit vorm te zijn, kwa men er anderhalf uur lang niet aan te pas tegen Filipescu en Ciobotaru, prima gesoufleerd door de oud-PSV'er Popescu. De Roemeen Cosmin Contra wordt hard onderuit gehaald door de Duitser Christian Ziege. foto reuters Het voetbal van de Duitsers was net zo troosteloos als de omgeving van het Sclessin Sta dion, met op de achtergrond de rokende schoorsteenpijpen van een staalfabriek. Het decor pas te voorbeeldig bij het niveau van de wedstrijd. Toch was het begin veelbelovend. Al in de vijfde minuut verslikte Thomas Linke zich aan de zijlijn in een passeeractie van Adrian Hie. Uit zijn voorzet schoot Viorel Mol dovan de bal hoog en hard in het dak van het doel. De Duit sers waren aangeslagen en vooral in het centrum van de verdediging kwetsbaar door een gemis aan snelheid. Na 25 minuten waren de Duitsers over de ergste schrik heen en testte Bierhoff doel man Stelea met een goede kop bal. Drie minuten later bleef hij echter als versteend op de lijn staan bij een schot van Mehmet Scholl en was het ineens weer gelijk. Vlak voor rust claimde Roemenië een strafschop, maar kregen llie en Hagi in plaats daarvan beiden een gele kaart. Heel even na rust ging Duits land nog op zoek naar de twee de treffer, maar even snel doof de hét vuur. Op de levensgrote kans voor Moldovan na hadden beide ploegen het laatste half uur net zo goed schriftelijk af kunnen doen. Saaier als dat deel van Duitsland - Roemenië kan een wedstrijd niet zijn. OP VERPLAATSING T)?\ Dat was even schrikken zon dag in Brugge. De stilte van de Middeleeuwen werd ruw verstoord door grote hordes Franse en Deense voetbal fans. En na de relletjes in Brussel hielden de Bruggelin gen toch eventjes hun hart vast. Maar alle zorgen waren geluJckig voor niks. Er ont vouwde zich zondag een waar volksfeest in de oude stad. Een kleurrijk feest bo vendien, waar de oude mees ter Breugel een mooie prent van had kunnen maken. De Fransen en Denen stapten als ware broeders door het leven. Dat was mooi om te zien. Voor de wedstrijd in het Jan Breydelstadion was het stampvol op 't Zand en De Markt, de twee grootste en belangrijkste pleinen van Brugge. Het zal geen verba zing wekken dat de Denen de grootste feestvierders waren. In Scandinavië is alcohol pe perduur In België is het bier voor de Denen net zo goed koop als het kraanwater in ei gen land. Skol, proost. Meni ge Deense fan had uren voor het begin van de wedstrijd al zwaar geofferd aan vriend Bacchus. Maar nergens liep het uit de hand. Dronken, okay. Lastig, beslist niet. De massaal opgetrommelde Bel gische agenten sloegen de ar men over elkaar en zagen dat het goed was. Zwalkend met een grote roodwitte Deense vlag om de schouders geslagen, liep die ene Deense fan door de stra ten van Brugge. Elke manne lijke Franse supporter die zijn weg kruiste, kreeg een hand van de goedlachse dronk aard. Maar helemaal gek was de man niet. De confrontatie met de vrouwelijke fans van de tegenpartij was zo moge lijk nog hartelijker. Zij werden door de Deen onmiddellijk aan de borst gedrukt en ge trakteerd op drie klinkende zoenen. En alle Fran^aises maakten zich lachend los uit de armen van de Deen. Zo'n middag was het in Brugge. De echte stammenstrijd werd uitgevochten in het Jan Brey delstadion. Natuurlijk. Dat gebeurt als er gevoetbald moet worden. Fluiten, joelen, schreeuwen en elkaar be schimpen. Dan zijn Denen en Fransen ook maar gewone mensen. In het vuur van de strijd vervagen grenzen, wint de oerdrift het altijd van de beschaving. Negentig minu ten waren de Denen en Fran sen zondagavond geen vrien den van elkaar. Maar de grote verzoening voltrok zich later op de avond weer in het cen trum van Brugge. Samen mosselen eten op de Markt, en nog snel even een pintje pakken in café 't Putje. De Fransen en de Denen trokken weer broederlijk met elkaar op. Alsof er helemaal niet ge voetbald was. GERT VAN PUK

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 23