Volleyballers boeken net op tijd succes: Bart Brentjens stijgende lijn Stanley Cup voor New Jersey Devils Sport Tyler Hamilton dankt zege Dauphiné aan Armstrong Winst Den Bosch, verlies Bloemendaal in Europese bekers Indiana Pacers terug in de race Ladies' Day in Alfa r/ Districtstitel Van Duijvenbi DINSDAG 13 JUNI 2000 SALLANCHES Tyler Hamilton heeft bij zijn eindzege in de Dauphiné Li- béré zijn kopman Lance Arm strong de hemel ingeprezen. „Zonder hem had ik deze mooie overwinning nooit be haald", loofde de Amerikaan zijn landgenoot, die gezien zijn derde plaats op tijd in vorm lijkt te komen voor de Touwde France. De slotetappe naar Sallan- ches kwam op naam van Lau rent Jalabert. De nummer één van de wereld fietste weer eens in Frankrijk. Hij had de koersen in zijn geboorteland lange tijd geboycot vanwege de slechte behandeling van de renners bij dopingcontroles. Jalabert maakte zijn landge noten blij. Hij betreurde dat het WK niet in Sallanches plaatsheeft, zoals in 1980 toen Bernard Hinault zegevierde, maar in de Vendee op een aanzienlijk lichter parkoers. Eindwinnaar Hamilton is een oud-skiër. Hen zware rug blessure na een ongeluk in de sneeuw zette hem op de fiets en bracht hem in de wieler sport. In de door Armstrong gewonnen Tour de France (1999) diende de 29-jarige coureur als excellente helper op de bergflanken. Behalve mooie prestaties op de racefiets klonken er protes ten in Frankrijks tweede etap pekoers. Er was namelijk geen enkele dopingcontrole. ,,Dit kan niet", klaagde de Spaanse ploegleider Manoio Saiz na mens alle collega's. De reden was dat er geen door het mi nisterie van sport erkende arts beschikbaar was. Het departe ment reageerde daags nadien met de verklaring dat de strijd tegen doping beslist zal door gaan en dat er 10.000 contro les zijn geweest in de sport in het jaar 2000. In de Ronde van Luxemburg won de gereputeerde Italiaan Alberto Elli voor de Luxem burger Joachim Benoit en zijn landgenoot Nicola Loda. Geen der meerijdende Nederlan ders Finishte in de top-10. De slotrit met start en finish in Diekirch was ook al voor een Italiaan: Alessandro Petacchi. De Ronde van Oostenrijk viel ten prooi aan de Oosten rijker Georg Totschnig die kon bogen op de steun van de sterke Telekomformatie. Hij was de eerste Oostenrijker die in de eigen nationale ronde zegevierde sinds 1994. In 1993 zegevierde Totschnig even eens, destijds als amateur. „Ik hoop dat ik nu word opgesteld in de Tour de France", zei de winnaar die ook al tweede was in de Midi Libre. De Italiaanse semi-klassieke Ronde van de Appenijnen werd gewonnen door de Itali aan Mauro Zanetti. Hij was het best bestand tegen de bar re weersomstandigheden en het zware parkoers. Het re gende van start tot finish. Za netti versloeg in de sprint zijn medevluchter Eddy Mazzole- dallas rtr New Jersey Devils heeft de Stanley Cup veroverd. In de zesde wedstrijd van de NHL-fi- nale. de Noord-Amerikaanse ijshorkcycompelilie, versloeg de ploeg Dallas Stars in de tweede \cilenging met 2-1 en bepaalde de eindstand in de best-ol-seven serie op 4-2. De Devils pakten dé Cup voor de tweede keer in de geschiede nis. Herder won de club de prijs in 199a. Met zijn doelpunt in de achtste minuut van de tweede verlenging bezorgde Jason Ar- nott zijn ploeg na een ware thrillei do titel. Na 25 minuten had Reunion Arena de score voor de Devils geopend. Een minuut later zorgde Scott Nie- dormayor voor de gelijkmaker. Petr Sykora moest het kampi oensfeest van de Devils missen. Hij kreeg in de eerste periode een klap tegen het hoofd van een verdediger van de Stars en werd naar het ziekenhuis ge bracht. Als dank voor zijn bij drage aan de titel droeg match winner Arnott tijdens de cere monie het shirt van Sykora om de schouders. Verdediger Scott Stevens, die in 1995 ook al deel uit maakte van het Devils-team dat de Stanley Cup won, werd gekozen tot waardevolste speler van de play-offs. „Een droom komt uit voor het team en voor mijzelf', aldus Stevens, die tijdens de wedstrijden vele doelpunten wist te voorkomen. „De Stars gaven nooit op. Het was een slopende serie." glasgow/cannock anp De hockeysters van Den Bosch hebben voor de eerste keer de I uropese beker voor landskam pioenen veroverd. In Glasgow waren de Bosssche speelsters oppermachtig. In de finale werd Berliner HC met Nastascha Keiler, de beste hockfyster van de wereld in '99, in de gelederen met 7-0 (3-0) van het Schotse kunstgras ge speeld. Esther Verhoeven scoorde vier keer en werd top scorer van het toernooi met acht treffers. Een stukje zuidelijker, in het Engelse Cannock, slaagden de mannen van Bloemendaal niet in de missie. Tegen Der Alster uit Hamburg verloren ze na de 1-1 op strafballen. Teun de Nooijer mikte de vierde strafbal op de paal. De Duitsers maak ten geen fout, 5-3. Door de zege won Der Alster de triple: het landskampioenschap, de Duit se beker en de Europese beker. Bloemendaal begon als to renhoge favoriet aan de finale. In de drie groepswedstrijden hadden ze veertien keer ge scoord (Van Wijk 8x) en geen tegendoelpunt geïncasseerd. Tegen Der Alster hadden de Bloemendalers een overwicht, maar waren de Duitsers gevaar lijk in de counter. Max Lands hut gaf Der Alster in de 19de minuut uit een strafcorner de leiding, 0-1. Drie minuten later maakte Rutger Wiese gelijk, 1-1. In de tweede helft was Bloe mendaal vrijwel constant op de helft van de Duitsers, maar sco ren deed de Oranje-voorhoede niet. Strafballen moesten de be slissing brengen. Froger, Jazet en Van der Meer brachten Bloe mendaal drie keer naast Ham burg. Teun de Nooijer werd de pechvogel. Zijn bal trof de paal, waarna routinier Thomas Tihl de cup voor Hamburg veilig stelde. In Glasgow huppelde Den Bosch door het toernooi. Alleen Kolos Borispol uit de Oekraine slaagde erin drie keer tegen te scoren (5-3). Maar wel nadat interim-coach Gijs van Heu- men zijn dragende speelsters Van den Boogaard, Donners en Boomgaardt rust had gegeven. In de eindstrijd was de Bossche ploeg tegen Berliner HC al na acht minuten zeker van de Cup. Margje Teeuwen en Esther Verhoeven (2x) rondden de bliksemstart van Den Bosch af met drie treffers, 3-0. In de tweede helft voerden Van den Boogaard, Verhoeven (2x) en Boomgaardt de score op naar 7-0. „Den Bosch was super", zag de Duitse coach Stupp. „Mijn ploeg had in doelvrouw Louisa Walter haar beste speel ster." Met de overwinning nam Den Bosch revanche voor de nederlaag in de finale van vorig jaar op eigen veld tegen Rot Weiss Köln. Toen verspeelde de Bossche ploeg in de slotfase de voorsprong van 2-0 en verloor het op strafballen. Gijs van Heumen was na de zege een gelukkig man. Hij nam na zeventien competitiewed strijden het roer over van Bas Swildens. „Met de speelsters heb ik afgesproken de landstitel en de Europa Cup te winnen. Daarin zijn we geslaagd." Volgend seizoen staat Her man Kruis, die overkwam van Tilburg, voor de ploeg als coach. Van der Horst mist geen minuut De Nederlandse volleyballers hebben de eerste zege in de World League binnen. En niet tegen de minste tegen stander. Oranje versloeg Rusland, alom getipt als de nieuwe olympische kampioen, met 3-2. Het spel was goed en het enthousiasme aanstekelijk. Martin van der Horst miste geen minuut. De langste van het stel (2,14 meter) leverde een belangrijk aandeel in de winst en ge noot met volle teugen. „Natuurlijk, na de nederlagen van de afgelopen weken. Bo vendien ging het met mijzelf wel redelijk. Vrijdag werd ik nog gewisseld, nu bleef ik staan. Dat geeft voldoening. Maar ik heb er totaal geen probleem mee als Albert Cristina goed speelt en er dan in staat. We zullen met zijn tweeën dat plekje moeten in vullen", zei Van der Horst. De 35-jarige volleyballer van het jaar in België - hij speelde samen met Cristina bij Roesse- lare - is de komende competitie in eigen land actief bij Vrevok. De verschillen met de Antilli aanse allrounder Cristina zijn groot. ,Ap heeft een goede sprongservice en is handiger en sneller in de aanval. Ik heb meer hoogte en moet het heb ben van blokkeren. Het hangt van de tegenstander af waar je het meeste baat bij hebt." Van der Horst had zaterdag in Moskou vooral baat bij de aanwezigheid van Misha La- tuhihin. Bondscoach Toon Ger- brands begon met Kars van Ta- rel als spelverdeler maar kwam daar al na een set van terug. De opening was heel behoorlijk (7- 3), het vervolg niet. Zoals eigen lijk al meer dan een jaar ging een zorgvuldig opgebouwde voorsprong in een mum van tijd door fouten verloren. De gretige Latuhihin bracht ervaring en elan binnen. Daar profiteerden Martijn Dieleman en Reinder Nummerdor aan vallend relatief het meeste van, maar ook Van der Horst. „Met Misha heb ik vaker gespeeld. Hij speelt graag eerste tempo en kan me goed vinden. Door alleen te blokkeren blijf je niet in de wedstrijd. Door ook aan te vallen raak je betrokken." Van der Horst scoorde regel matig vanuit de hoogte. De Russen, winnaar van de World Cup in nagenoeg dezelfde op stelling, verloren de tweede set en hun nieuwe ster Roman Jak- ovlev. De in heel Italië gewilde aanvaller verzwikte de linkeren kel. Stanislav Dineikin, 2,16 me ter, is niet zoveel minder dan Jakovlev, die zijn handtekening heeft gezet onder een contract bij Modena. Iets dat Bas van de Goor ook zal doen, tenzij rivaal Treviso hem beduidend meer geld biedt. Van een Russische verzwakking kon door het uit vallen van Jakovlev dan ook nauwelijks sprake zijn. Knap derhalve dat Nederland zo goed overeind bleef. Joost Kooistra leerde in Mos kou in anderhalf uur meer dan in een jaar eredivisie. Hij hand haafde zich als libero tegen het geweld van de wereldtop opval lend zelfverzekerd. Nederland verloor de derde set door een Russische netser- vice. Die is sinds kort toege staan. Het is misschien wel de slechtste regelwijziging in de geschiedenis van volleybal, be doeld om vaart in het spel te houden maar niet om dat op 24-25 te beslissen. Dat is te veel eer voor een fout. De tegenvaller was groot, maar werd snel verwerkt. Oran je hield de Russen onder druk. Bovendien werden in de slotfa se die eerlijk verdiende punten niet terug cadeau gedaan. Ook niet in de 'oude' rallypointset tot vijftien. Het succesje kwam precies op tijd in de aanloop naar het olympisch kwalificatietoernooi in Frankrijk. Dat moet worden gewonnen om Van der Horsts laatste kunstje in Sydney ook mogelijk te maken. „Voor At lanta viel ik net af. Dit is dus mijn allerlaatste kans. Die pak je, ook al ben je weer de hele zomer onderweg. Als je het niet zou doen, dan vergeef je jezelf dat misschien nooit." los angeles De Indiana Pacers zijn terug in de race om de Amerikaanse basketbal- titel. Na twee nederlagen in Los Angeles versloeg Indiana zondag de LA Lakers in Indianapolis met 100-91. Na drie wed strijden in de best-of-seven leiden de La- kers met 2-1In het tweede duel, zater dag in Staples Center in Los Angeles (111-104), was Shaquille O'Neal weder om de uitblinker. De center van 2 meter 16 en 143 kilo scoorde 40 punten en plukte 24 rebounds. Alleen vanaf de vrije worplijn was hij niet effectief: 14 op 38. Rice en Harper scoorden beiden 21 pun ten. Bij de Pacers stak Jalen Rose er bo ven uit met 30 punten. Croshere kwam tot 24 punten en Miller tot 21Rik Smits raakte snel in foutenlast en stond vijftien minuten in het veld. Daarin scoorde hij vier punten. De overwinning had voor de Lakers een vervelend schaduweffect. Ko be Bryant viel uit met een nare enkel blessure. De 21-jarige ster bleef zondag in Conseco Fieldhouse aan de kant. In de eerste thuiswedstrijd was Reggie Miller in de uitverkochte hal (18.345) ouderwets op schot. Hij scoorde 33 pun ten. Evenveel als O'Neal voor de Lakers, die ook nog 13 rebounds pakte. Maar Miller vond steun in zijn ploeg. Jalen Ro se was goed voor 21 punten. O'Neal stond alleen bij de Lakers. Indiana stond in de eigen hal nooit achter. Het leidde bij de rust met 53-42. Rik Smits was als verdediger van O'Neal afgelost door Dale Davis. „Dale deed goed werk", complimenteerde coach Bird zijn power forward. „Hij hield O'Neal verder van de basket af." Desondanks pikte Smits drie persoonlijke fouten in drie minuten op. De 2 meter 24 lange center uit Eindho ven stond 19 minuten in het veld. Hij maakte zes punten, pakte zes rebounds en blokte twee schoten. „Rik is te gre tig", aldus Bird. „Hij maakt te veel dom me fouten." In het laatste kwart kwamen de Lakers van dertien (79-66) tot vier punten terug, 89-85. Een driepunter van Travis Best betekende de nekslag. FOTO AP Sb zandvoortJakob dekkerGaby Uljee was duidelijk steld. Zij had de beste uil lar Sandra van Sloot uit Alphen aan den tie, maar die werd door et ]- Rijn heeft de zinderende Pearle Alfa met Van Vliet tenietgeda .q 156 race op haar naam geschreven. Berend Gesman zat de rat oe Op het Circuit Park Zandvoort op. Hij knalde in de open ag, (13.000 toeschouwers) startte plaats- tegen een gespinde auto nr genote Gaby Uljee vanaf poleposi- daarbij veel schade op. f tion, maar zij moest Marcel van Vliet venvoorde uit Noordit een tijdje voor zich dulden. De rege- werd vijfde. p, rend titelhouder maakt evenals Van Mario Bik uit Vogelenzai 1(j der Sloot deel uit van het Alphense zich na afloop van de Rens 1(j Versatel Rialto Team. Van Vliet ver- ne race dik tevreden mett ge remde zich voor de Tarzanbocht en plek in de Junior klasse. Hf verspeelde daarbij zijn voorbanden, twee plaatsen achter No „Dat was voor mij het moment om Bert Ploeg als tiende. ht toe te slaan", zei Van der Sloot. „Ik Tim Coronel kwam met liet het namelijk bij de start duidelijk subishi Carisma uit in de n liggen. De motor viel dood en zo lag DTCC race. De eerste raceH ik gelijk weer vierde." Uljee bleef af op de vierde plaats. L aandringen, maar ook bij haar was De tweede race bracht het beste van de banden. „Marcel vankelijk dezelfde klassei reed direct achter haar en daar rijgedrag leverde de Alphe moest zij ook mee strijden. Daar- ter een stop-and-go po; door kreeg ik in de slotfase wat meer waardoor hij terugviel naï rr< ruimte", aldus Van der Sloot. plaats. wielrennen rieën sportklasse A en ni dames als tweede. De H Ton van Duijvenbode is in Numans- coureurs André en Gerbe dorp districtskampioen van Zuid- Reep, die beiden 112 Holland geworden. De veteraan uit moesten afleggen, kwame Noordwijk bleef Theo Vierling uit kort voor het ereschavot Den Haag en Hans Lap (Hendrik Ido werd vijfde bij de eliteren Ambacht) voor. jongere broer kwam als vi Ook Leiderdorper Martijn Suk en amateur binnen. Ook Robe Suzanne de Goede tiit Zoeterwoude- Salm (Stompwijk) was met Dorp stonden op het podium. Zij fi- stek bij de sportklasse A nishten respectievelijk in de catego- eremetaal. Martin van der Horst smasht tegen Rusland. Mountainbïker pakt WK-brons sierra nevada anp Bart Brentjens heeft zondag laten zien weer terug te zijn aan de inter nationale top. Met zijn derde plaats op het WK mountainbike in Sierra Nevada zette hij de progressie voort die in maart begon met de vijfde plaats in de wèreldbekèrwedstrijd in Napa (Californië) en een vervolg kreeg met het veroveren van de Ne derlandse titel. Met het brons, achter de Franse lichtgewicht Miguel Martinez en de Canadees Roland Green, werd Brentjens beloond voor een con stante race op het op 2000 meter hoogte gelegen parkoers in Sierra Nevada. Hij bezette vrijwel de gehele wedstrijd de vijfde plek en schoof in de voorlaatste ronde door naar de derde plaats door oud-wereldkampi oen Hubert Pallhuber en publieks lieveling Roberta Lezaun te passe ren. Martinez was op dat moment al lang uit het zicht verdwenen. Green had een voorsprong van slechts veertig seconden. „Aan de tweede plaats heb ik echt niet meer gedacht. De laatste ronde was meer een ge vecht tegen mezelf. Mijrl benen ver zuurden en ik had het gevoel dat elk moment de kramp erin kon schie ten", zei Brentjens realistisch. De tevredenheid over de derde plaats geeft aan hoe het voor Brentjens voelde terug de internationale top. pische goud in 1996 maar bergafwaarts met tainbiker uit Schaijk. Vo toen hij tot twee keer toe been brak, was een ra ommekeer kwam afgelop Brentjens onderging eet aan een vërnauwde lit kreeg in de persoon van Piei Ier een nieuwe coach en P trainingsschema's op advi Amerikaan aan. In de voorbereiding o - was het wereldkampioen genlijk ondergeschikte Brentjens. „Maar omdat ht "y ken geleden op het NK zo heb ik in overleg met Mue beerd mijn vorm vast te hc is gelukt, al heb ik het gei voor de Olympische Spelet kan verbeteren." Het aantal Nederlande podium in Sierra Nevada groter kunnen uitvallen Dooren niet twee keer lek den. De Brabander bezetti plaats toen dat voor het beurde. „Het ging super v zeg niet dat ik had gewon: een podiumplek had er ii keek Van Dooren teleurf rug. Bij de vrouwen finish Dorland als vijftiende. De naar de Spaanse Marga Fu

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 22