,URO 2000 L Zoveel geluk krijgt Oranje nooit meer 'Nederlands elftal niet bestand tegen druk' Rijkaard ontevreden over rol van Seedorf i fraaie salto en een onberispelijke penalty 13 JUNI 2000 300 21 tiechtingen in ooglid van Stam Nerveuze en chaotische wedstrijd met een onvoorstelbaar happy end Jaap Stam had rekening gehouden met het feit dat mtatie met de Tsjechische spits Jan Koller een slijtage- Arorden. De mandekker van het Nederlands elftal liep Hl tie helft bij een kopduel met de boomlange aanvaller ir op in zijn linker ooglid. Bondsarts Huib Plemper ïgs de zijlijn acht hechtingen aan, maar bondscoach kaard achtte het onverantwoord om Stam weer in het en terugkeren. Bert Konterman was in het laatste ;ijn bekwame vervanger. Stam, die vrijdag in Rotter- n Denemarken waarschijnlijk weer van de partij is, alkl 5 de wedstrijd tegen Tsjechië uitgespeeld. ,,Ik zag al- igel beetje wazig, maar wat mij betreft had ik kunnen door- 71 ;d heeft knie- en enkelblessure Een dag na Nederland - Tsjechië blijkt Pavel Nedved forse blessures aan de ontmoeting te hebben overge- De uitblinker heeft last van zijn linkerenkel en rechter- spelers van de Tsjechen doorstonden de verloren in de Arena niet schadevrij. Vratislav Lokvenc en Ra tal hielden er beiden een knieblessure aan over. Gullit wil weer coachen Ruud Gullit wil weer terugkeren als voetbalcoach. De ge international liet in de Engelse krant Mail on Sun- n dat het EK hem inspireert het trainerschap weer op Gullit nam negen maanden geleden ontslag als n Newcastle United. In maart nog zei hij geen trek te ils trainer weer aan de slag te gaan. Tijdens Euro 2000 ictief als tv-commentator. voor één duel geschorst De Tsjech Radek Latal is naar aanleiding van zijn rode le EK-wedstrijd tegen Oranje voor één wedstrijd ge- De middenvelder van SchaJke '04 mist daardoor de 1 van vrijdag tegen Frankrijk. Scheidsrechter Collina gaf P risselde Latal (30) zondag de rode kaart, nadat deze reservebank fel had geprotesteerd tegen de aan Neder- ;ekende strafschop. Op het EK van vier jaar geleden in liep Latal ook tegen een schorsing aan. Toen werd hij ien rode kaart voor twee duels geschorst en miste hij de ale en de finale. Latal kan tijdens Euro 2000 vanaf de lepswedstrijd op woensdag 21 juni weer meespelen. hische fans gewond na busongeval Zeker 22 Tsjechische voetbalfans zijn gisteren in d gewond geraakt door een busongeluk. Vier suppor- e chauffeur zijn er ernstig aan toe. De touringcar waar- ]en, reed door nog onbekende oorzaak tegen een via- ;loeg vervolgens over de kop, aldus de Duitse politie. Juk gebeurde op de snelweg tussen Würzburg en Neu- De groep bezocht zondag in de ArenA de wedstrijd van onale ploeg tegen Oranje. I De 1-0 overwinning die het Nederlands elftal op de tweede speeldag van Euro 2000 onverwacht in de schoot kreeg geworpen, was zwaarbevochten, on verdiend en volstrekt in strijd met de krachtsver houdingen. Geen moment kon de hooggeprezen titel- favoriet Tsjechië zijn pre tenties waarmaken. AMSTERDAM GUSBERT SPIERENBURG Normaal hadden vandaag in heel het land de vlaggen half stok gehangen voor het won- derteam van Rijkaard. Gelukkig gebeurde zondagavond in Am sterdam een klein mirakel en werd het debuut van het Ne derlands elftal op Euro 2000 net geen fiasco. Met alle geluk van de wereld won Oranje de eerste groepswedstrijd tegen Tsjechië (1-0), dat in de Arena na afloop alle reden had zich mistroostig en bekocht te voelen. Wankelend als een aangesla gen bokser en zuchtend van opluchting haalde de thuisfavo- riet het einde van een nerveuze en chaotische wedstrijd met een onvoorstelbaar happy end dat door niemand meer voor mogelijk was gehouden. De blijdschap van het Oranje-le gioen was dan ook volledig on gepast. Zoveel geluk als Oranje zon- Mi Opstelling Nederland: 4-4-2 Groep D, eerste ronde 11 juni 2000, Amsterdam Nederland Tsjechië doelpunten schoten op doel schoten naast overtredingen gele kaarten rode kaarten corners buitenspel balbezit in Seedorf Cocu Davids Zenden Bergkamp Kluivert Koller Gabriel Repka Rada Latal Srnicek Opstelling Tsjechië: 4-5-1 Scoreverloop: 1-0: 89' F. de Boer (strafschop). Scheidsrechter: Collina (Ita). Toeschouwers: 50.000. Nederland - Wissels: 57' R. de Boer voor Seedorf, 75' Konterman voor Stam, 78' Overmars voor Zenden. Kaarten: geel: F. de Boer, Van Bronckhorst Tsjechië - Wissels: 70' Bejbl voor Latal, 83' Kuka voor Smicer, 90' Lokvenc voor Nedved. Kaarten: Geel: Nedved, Poborsky, Repka. Rood: Latal. dag had, krijgt het nooit meer. Op deze nationale avond kon het eenvoudig niet op, want paal en lat behoedden Neder land voor een gedenkwaardige afstraffing. En alsof dat nog niet genoeg was, schoot ook scheidsrechter Collina het Ne derlands elftal op de valreep nog te hulp. De beslissing van de Italiaan om in de 89ste mi nuut naar de penaltystip te wij zen, was op formele gronden juist, maar strikt genomen na tuurlijk overdreven. Het gesjor van Nemec aan het shirt van Ronald de Boer had nauwelijks iets om het lijf. Na een bemoedigend eerste halfuur (met liefst 65 procent balbezit) bleek de equipe van Rijkaard fysiek een wrak, men taal gesloopt en tactisch een ru- ine. Niets stelde Oranje meer voor toen de Tsjechen eenmaal in de gaten hadden dat er veel meer te halen was tegen deze tegenstander, die lang niet zo goed bleek als alom wel was be weerd. In die fase schudde een dynastie op z'n grondvesten. Twee jaren van voorbereiding en oeverloos gezever over prog noses, opstellingen en syste men werden bij de eerste de beste gelegenheid bijna naar de knoppen geholpen door een Nederlands elftal dat zichzelf te kijk zette op een manier die weinig goeds belooft voor het verdere verloop van het toer nooi. Dat de zenuwen op de openingsavond mogelijk een rol hebben gespeeld, is wat al te gemakkelijk gesteld. De spelers van Rijkaard zwoegden en ploeterden, in hun eerste serieuze testcase na een reeks van zeventien oefen duels, voort als kippen zonder kop. Tactisch klopte er weinig van, hoewel het 4-3-3 concept van de bondscoach er logisch uitzag. Bergkamp en Seedorf namen hun opdrachten echter niet serieus. Op de rechterflank maakten ze er beiden een potje Seedorf verloor na een uur z'n plaats aan Ronald de Boer, en misschien voorgoed. Berg kamp, de begenadigde, be schikte als rechtsbuiten over te veel privileges. Hij maakte daar misbruik van, meer dan verant woord was voor de balans van het elftal. Niet de tactiek, of de gebrekkige uitvoering daarvan, speelde Oranje zondagavond parten, maar de nadrukkelijke wil om te winnen. De mannen van Oranje zou den een voorbeeld moeten ne men aan Pavel Nedved, de ster- Pavel Nedved, de Tsjechische uitblinker, kan niet geloven dat scheids rechter Pierluigi Collina een strafschop heeft toegekend aan Nederland. FOTO REUTERS JERRY LAMPEN speler van de Tsjechen, of aan Zinedine Zidane, de crack van Frankrijk. Zondag tegen Dene marken was Zidane een fantas tische voetballer en een formi dabele bikkelaar tegelijk, en on dertussen gutste het zweet van z'n voorhoofd. En Frankrijk won met 3-0. De Denen zijn in poule D nog niet verloren. Ze weten sinds zondag dat ze vrijdag tegen Ne derland absoluut niet kansloos zijn. Het duel in De Kuip is voor de Scandinaviërs van cruciale betekenis. Maar voor Oranje evenzeer. Zoveel geluk als tegen Tsjechië, krijgt het nooit meer. AMSTERDAM GPD Jozef Chovanec kroop met een ziedende blik en een kokend lichaam achter de mi crofoon. Woest over zoveel onrecht, over de beslissing van de Italiaanse arbiter Colli na om een penalty toe te kennen aan Ne derland ('voor wat?') en over het uitblijven van een beloning voor zijn ploeg. Zo'n vijf, zes minuten hield hij zich in en bleef hij netjes in zijn commentaar. Maar net voordat hij de volle perszaal van de Arena verliet, kwam de Tsjech nog met een uitsmijter die duidelijk maakte dat hij alles behalve onder de indruk is van het weken lang zo opgehemelde Nederlands elftal. ,,Na deze wedstrijd", beet Chovanec zijn gehoor toe, „weet ik dat Tsjechië technisch en mentaal beter is dan Nederland. Ieder een praat maar over de kwaliteiten van Ne derland. Maar de ploeg lijkt helemaal niet bestand tegen de druk. De spelers waren veel te nerveus in het veld." U voelt zich erg tekort gedaan? Chovanec: „Natuurlijk. Tsjechië heeft fan tastisch gespeeld. Pavel Nedved zei in de kleedkamer dat hij zich niet kon herinne ren dat hij ooit zo'n wedstrijd heeft verlo ren. Nederland heeft gewoon ontzettend veel geluk gehad. Als je met paal, lat en red dingen van de keeper zo overeind moet blijven in je eigen toernooi, is dat geen goed teken. Ik kan mijn spelers niets ver wijten. Ik ben trots op hen. We hebben ge lukkig nog twee wedstrijden, onze tijd komt nog wel." Waarom ging Tsjechië niet eerder aanvallen als de ploeg zo goed is? Chovanec: „Je speelt tegen het gastland, dat een heel stadion achter zich heeft ge staan. Ik zei tegen mijn spelers dat ze maar een ding moesten doen en dat was de boel achterin dicht houden. In de eerste helft wilden we even kijken waar de kracht en de zwakte van Nederland lag. Dat is keurig ge lukt, daarna hebben we Nederland in de tweede helft onder druk gezet." Waarom ontplofte iedereen op de bank? Chovanec: „Ik begrijp nog steeds niet waarom er rode kaarten werden uitge deeld. Mijn spelers hebben de regels niet overtreden. Ze bleven ook netjes in de afge lijnde zone. De beslissing van Collina om mensen toch weg te sturen was net zo raar als zijn beslissing om een penalty te ge ven..." Veranderingen op komst in opstelling Oranje AMSTERDAM GPD Het is nagenoeg ondenkbaar dat het Nederlands elftal vrij dagavond tegen Denemarken in dezelfde samenstelling aan treedt als in de openingswed strijd tegen Tsjechië. Ondanks de winst die Oranje boekte (1- 0) is er voor bondscoach Frank Rijkaard na één optre den op het EK al reden om het mes te zetten in zijn elftal. Rijkaard was de voorbije twee seizoenen, toen het Neder lands elftal louter vriend schappelijke partijtjes speelde, naar buiten lief en aardig voor zijn spelers. Een enkele keer liet hij zich gaan en uitte hij kritiek, op Jerrel Hasselbaink bijvoorbeeld. Een paar weken later viel de topscorer van Spanje bij Oranje prompt bui ten de boot. Na Nederland- Tsjechië uitte Rijkaard zijn on genoegen over het functione ren van de rechtervleugel. Niet de speelwijze van het Ne derlands elftal was verkeerd, maar het opereren van een pi on als Clarence Seedorf. „Als Bergkamp naar binnentrekt en dicht bij Patrick Kluivert komt te staan, hoort er op de rechterkant iemand door te komen. Dat gebeurde tegen Tsjechië in de eerste helft veel te weinig", mopperde Rijk aard. Tien minuten na rust haalde Oranjes bondscoach Clarence Seedorf naar de kant. De nummer zes van Nederland keek met een vernietigende blik naar de dug-out, weigerde een bidon met water aan te nemen en nestelde zich nors op een hoek van de reserve bank. Ronald de Boer was zijn vervanger en over hem was Rijkaard, zo zei hij later, dik tevreden. Dat duidt op de eerste veran dering in de basiself van Ne derland. Wijziging nummer twee zou de vervanging van Boudewijn Zenden door Mare Overmars op de linkervleugel kunnen zijn. Overmars was volgens Rijkaard nog niet wedstrijdfit. „Ik durfde hem niet vanaf het begin te laten spelen. Ik vond het beter om Zenden te laten starten en Overmars later in de strijd te gooien", zei Rijkaard. Zijn gok pakte goed uit. Over mars maakte na 88 moeizame minuten de beslissende actie, toen hij op de linkerflank een messcherpe voorzet gaf die Ronald de Boer en Nederland een strafschop opleverde. Twee gouden wissels, dacht Rijkaard stilletjes op de bank. Maar ook Frank Rijkaard be seft dat een grote dosis geluk niet ontbrak tegen Tsjechië. Rijkaard: „In de tweede helft deden de Tsjechen het uitste kend. Alles was afgestemd op de lange Jan Koller. Hij is een handenbinder. Als spits fysiek heel sterk, maar tegelijk een slimme voetballer. Hij kopte alles door zonder dat wij er bovenop zaten." Toch hield de technische staf van Oranje tot de laatste mi nuut hoop dat Nederland zich aan de druk kon ontworstelen. Rijkaard: „Natuurlijk viel het tegen dat we zoveel moeite hadden om het spel te maken. We hebben gewoon heel veel geluk gehad in de tweede helft. Zo eerlijk moet je zijn." 12 juni Duitsland Luik 18,00 uur 1-1 Roemenië 10 juni België Brussel 20.45 uur 2 - 1 Zweden 13 juni Rotterdam 18.00 uur SpanjeNoorwegen 11 juni Brugge 18.00 uur Frankrijk 3-0 Denemarken 12 juni Portugal Eindhoven 20.45 uur 3-2 Engeland 11 juni Turkije Arnhem 1-2 14.30 uur Italië 13 juni Charleroi 20.45 uur Joegoslavië Slovenië 11 juni Amsterdam 20.45 uur Nederland 1 - 0 Tsjechië 17 juni Roemenië Arnhem 18 00 uur Portugal 14 juni België 20.45 uur Italië 18 juni Amsterdam 18.00 uur Spanje Slovenië 16 juni Frankrijk 18.00 uur Tsjechië 17 juni Engeland Charleroi 20.45 uur Duitsland 15 juni Zweden Eindhoven 20.45 uur Turkije 18 juni Luik 20.45 uur Noorwegen Joegoslavië 16 juni Rotterdam 20.45 uur Nederland Denemarken 20 juni Duitsland Rotterdam 20.45 uur Portugal 19 juni België Brussel 20.45 uur Turkije 21 juni Spanje 21 juni Amsterdam 20.45 uur NederlandFrankrijk 20 juni Engeland Charleroi 20 45 uur Roemenië 19 juni Italië Eindhoven 20.45 uur Zweden 21 juni Arnhem 18.00 uur Slovenië Noorwegen 21 juni Luik 20.45 uur DenemarkenTsjechië 3 Joegoslavië 0 0 0 0 0 0-0 rollen voor gebroeders De Boer GGEVER :en wandeling van vijf- naar de stip. Frank de d bestormd door ge- vrees, hoop. De aan ban Oranje keek naar bord - 89ste minuut - (reep; dit was het mo- 1 hij begreep: dit was pent om zijn verant- kheid te nemen. Frank schoot de strafschop uiver in. achtige salto van Ro- een harde trap van n toch nog 1-0. Dat te 'vroeger' nooit kun- n. Een stukje theater, ude 'pingel', het past bij de Noord-Holland- ng. „We zijn ouder en worden", zei aanvoer- itje van Pierluigi Colli- taliaanse scheidsrech- ld de Boer was aan het astgehouden en be ar spontaan een mooie artse sprong bij. Frank tegreep de combinatie, niet eens zo lang gele hij geen strafschop wil- ;n. Als een collega de dan draaide de ver- zich steevast om. De werd Frank de Boer te sa, in een WK-kwalifi- I tegen Turkije op 2 7, moest hij in de slot- strafschop nemen. Hij keek naai' Wim Jonk, ndidaat, en zag dezelf- 1, dezelfde angst in de larence Seedorf pakte bal. En schoot hoog inje verloor met 1-0. was het breekpunt", ank de Boer. „Ik Ie me. Omdat ik - als Ider, als eerst aangewe- niijn verantwoordelijk- t durfde te pakken. Dat n, ik nam me voor dat e nooit meer zou over- |Je weet nu dat je num- bent. Dan mag je het een ander overlaten, et je het gewoon zelf at zijn dingen die je 'aren als voetballer." ro 2000, na de besloten in, moet iedere speler trafschoppen nemen. Boer miste er tot dus- één. Dat gaf wel ver- vond hij. Maar hij en 1 anders mag bij Oranje i wie de strafschop ..Ik sta bovenaan de iivert is tweede, Stam iden vier. Als ik me niet •el, mag ik een ander :n." 89e minuut van Neder- j -sjechië was de verlei- ijna onweerstaanbaar. 3ot door Frank de Boer heen op zijn lange wandeling naar de strafschopstip. De aan voerder pakte zijn verantwoor delijkheid, pakte de bal, haalde één keer diep adem en schoot onberispelijk raak. De strafschop stond ter dis cussie, want was er wel een overtreding aan vooraf gegaan en was de buiteling van Ronald de Boer - een halve achter waartse salto - niet overdreven? Ronald de Boer: „Het was een optelsom. Eerder werd ik ook achterover getrokken, anders had dat schot volgens mij wel gezeten en niet over gegaan. De tweede keer wees hij resoluut naar de stip. Meestal zijn wij de schlemielen. Nu een keer niet. Ja, daar ben ik tevreden over." Jan Koller (links) en Frank de Boer vallen elkaar na de wedstrijd in de armen.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 21