Leidsch Dagblad i Zwarte handel zorgt voor meeste overlast Syrische president Assad begraven Inpakken en uitklappen £tos 22 Minder lopers marathon Groenen en Groen Links overwegen samengaan 'Bomgrap' kost scholier vijftig mille 2 WEKEN GRATIS LEIDSCH DAGBLAD 13 JUNI 2000 OPGERICHT 1 MAART 1860 NR. 42334 LOSSE NUMMERS/2,00 ZATERDAG 2,50 intrale Amsterdam het eindvoorstel Raider Kohier over de van de taxistand- Amsterdam van de voorstel zou een te mstenderving voor urs tot gevolg heb- daarom niet te ver- de achterban, aldus eur Grijpink. De had voorgesteld de ïkste standplaatsen ellen voor alle taxi- Tachtigjarige Ymkje danst nog steeds op het hoogste niveau 15 Alphense zeeverkenners maken graag een gebaar Volleyballers ~wj»V halen eerste S?)*, overwinning in - C* 4X World League 27 Gustavo Kuerten grijpt tennismacht met toernooizege op Roland Garros 28 Katwijk moet tegen Achilles '94 laatste krachten aanspreken plossing :onflict (14) sterft kkramp -I utfig meisje uit Hoorn ei in het VU-zieken- (jiisterdam overleden amp. De ziekte ging iet bloedvergiftiging, plicatie werd het aal. Volgens arts F. van de GGD West- het meisje binnen "ty na de eerste ziekte- ).Gelen overleden. Bengalezen door tijgers »ers hebben eind bos van Sunderban den van Bangladesh en mensen gedood. slachtoffers waren x,n houthakkers vol- Van de koning- Ie e alleen in Bangla- drkomt, zouden nog etionderd exemplaren )e Verenigde Naties et bos van Sunder- jaar op de lijst van lufeoederen geplaatst. zijn ontruimd. Koreaanse s begonnen airische topontmoeting 0 le presidenten van 1 n Zuid-Korea is van- Ubegonnen in Pyongy- c|(ioofdstad van Noord- Ie noordelijke leider verwelkomde zijn ambtgenoot Kim op het vliegveld. Het |V' ite keer sinds het Ko- chiereiland een halve 1'eden verdeeld raakte )l« :ommunistisch noor- en kapitalistisch zui- leiders van de twee ti taar ontmoeten. rijs stijgt tot b 30 dollar Samenleving /an de Dag 'Gekte regeert onder naïeve koning Kevin' leiden gpd De reacties vanmorgen in de Engelse kran ten na de 3-2 nederlaag van Engeland te gen Portugal logen er niet om. Middenvel der Paul Ince wordt in The Guardian afge schilderd als een roestig anker en in The Ti mes als een te kleine brandweerman voor zon grote Portugese brand. Verder krijgen zo'n beetje de hele verdediging en de aan val ervan langs. Libero Tony Adams was te traag, spits Shearer en doelman Seaman oogden als roestig ijzer. Coach Kevin Keegan deugt evenmin. Vol gens The Times is hij een overdreven opti mist, die gisteren tegen de 'meedogenloze moordenaars' uit Portugal een hoge tol be taalde voor zijn te vergaande loyaliteit aan oude spelers als Shearer en Seaman. „Gekte regeert onder naïeve koning Kevin", aldus vervolgens de Daily Mail. „Alleen on der deze manager is het mogelijk na een 2- 0 voorsprong alsnog te verliezen." Alleen Paul Scholes en David Beckham worden in de meeste kranten geroemd. Op de Markt in Eindhoven verwerken twee Engelse fans hun verdriet na de nederlaag te gen Portugal. foto anp bas rutten 'Winst Holland stinkt aan alle kanten' leiden gpdlend op de door de Italiaan Collina toege kende penalty. Over de zege van Nederland schreef het In de Tsjechische pers kreeg de arbiter het Duitse boulebardblad Bild: 'Deze overwin- er helemaal van langs. 'Collina, cerny svi- ning stinkt aan alle kanten', daarmee doe- ne'. Collina, zwart zwijn! ME grijpt in om feestvierders in Alphen tot bedaren te brengen ruswuk-leiden anp De grootste Nederlandse problemen in de drie eerste da gen van Euro 2000 hadden met toegangskaarten te ma ken. Zwarte handel en kritiek op de toegangscontrole waren de enige wanklank in een verder gemoedelijke opening van het EK. „Een droomstart", meende Harry Been, een van de toernooidirecteuren. van dit zevental waren nog zo'n twintig zwarthandelaren in de stad actief, die honderden kaar ten verkochten. Ook in Luik ar resteerde de politie rondom Duitsland-Roemenië ongeveer tien fans, onder wie zwarthan delaren. Een Franse arrestant had 80 tickets en ruim 55.000 gulden op zak. De politie in de organiseren de landen verrichtte in de aan- vangsdagen in totaal tientallen arrestaties, vooral voor kleine vergrijpen, dronkenschap en handel in kaartjes. Alle arres tanten vallen onder het snel recht. Alleen in Den Haag kwam het zondagavond na de wedstrijd Vooral in Arnhem en Amster dam kreeg de politie te maken met mensen die hun tickets il legaal van de hand wilden doen. De grootste zondaar was een man in Amsterdam, die voorafgaand aan Nederland- Tsjechië liefst 125 kaartjes op zak had. De stichting Euro 2000 kondigde strijdvaardig aan de gemaakte veiligheidskosten op de zwarthandelaar en de oor spronkelijke bezitters te verha len. In Arnhem, bij Turkije-Italië, hield de politie veertien men sen aan, de helft van hen we gens zwarte handel. Afgezien Nederland-Tsjechië tot kleine relletjes. De politie heeft ne gentien overwegend jonge per sonen aangehouden. De arres tanten, veertien Hagenaars en vijf Zoetermeerders, maakten zich schuldig aan ordeversto ringen. In de Alphense Horstenbuurt greep de ME zondagavond in om een groep feestvierders tot bedaren te brengen. Zo'n der tig uitgelaten oranjefans gingen voor de wedstrijd en tijdens de rust de straat op. Maar elke keer dat de gealarmeerde poli tie arriveerde, zaten de fans al weer voor de buis. Na de over winning van Nederland ging de groep opnieuw de straat op. Zij hinderde daardoor het verkeer op de President Kennedylaan ter hoogte van de Horsten- buurt. De politie had te weinig menskracht om de rijbaan vrij te maken en riep de hulp in van de ME. Rond half één was het weer rustig in de wijk. sieven bij ndse Signaal e politie heeft van- en deel van het Lan- out afgezet bij het Hollandse Signaal la (HSA). Daar was »cht pakketje aange- ïmiddels is het pakje u ld en meegenomen onderzoeker van de Opruimingsdienst lolgens een politie- rster gaat het moge- n bom; het pakje be- öcplosieve lading. Het aan de deur van het ,it tape vastgemaakt. anden aan het Lange ziin ontruimd. leiden De magi sche grens van 10.000 deelnemers werd bij lange na niet gehaald, maar toch sloot de orga nisatie met een te vreden gevoel de tiende editie van de Leidse marathon af. Geen ongelukken, geen grote proble men. Alleen een huilende Poolse marathonloper die als winnaar over de finish ging, maar minder dan 42 kilo meter en 195 meter had afgelegd omdat hij door een motoragent de verkeerde kant was opgestuurd. De Keniaan Abraham Limo bleek even later echt de snelste op de langste afstand. Hij verbeterde het parcoursrecord. Op de verschillende afstanden gingen afgelopen zondag in totaal 6000 lopers van start, 2000 minder dan vorig jaar. Voor hen uit reden 800 skaters. Pagina 31 en verder: Limo soleert naar parcoursrecord. Alle uitslagen staan ook op de internetsite www.leidschdagblad.nl foto henk bouwman haarlem/leiden foto epa ramzihaidar Begeleid door de politieke en militaire elite werd het overschot van Hafez al-Assad door Damascus gedragen. damascus ap-gpd De zaterdag overleden Syrische president Hafez al-Assad is vanmiddag begraven in zijn geboorteplaats Qardaha. Voorafgaand aan de begafenis werd hem in heel Syrië de laatste eer bewezen. Eerder op de dag nam het volk afscheid op een plein in Damas cus, waar Assad enkele uren lag opgebaard. Daarna ging het richting al-Shaab-paleis, waar buitenlandse hoogwaardigheidsbe kleders hun laatste eer zullen bewijzen. Voor de plechtigheden waren veel buiten landse kopstukken naar Syrië gekomen, onder wie de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken Albright, de Egyptische president Mubarak, de Palestijnse leider Arafat en de Franse president Chirac. Ne derland werd vertegenwoordigd door mi nister van buitenlandse zaken Van Aartsen. Veel Syriërs lijken oprecht bedroefd over het overlijden van hun leider, ook al waren er duidelijk georkestreerde uitingen van massaal verdriet. In steden en dorpen gin gen vele tienduizenden de straat op om hun overleden president en diens zoon en opvolger Bashar luidkeels te prijzen. Om te voorkomen dat er een machtsva cuüm zou ontstaan, benoemde het parle ment de jonge medicus Bashar zondag tot luitenant-generaal - de rang van zijn va der - en tot bevelhebber van de strijdmach ten. Ook verlaagde het parlement de mini mumleeftijd voor het presidentschap van 40 naar 34 jaar, de leeftijd van Bashar. De regerende Ba'athpartij besloot daarop unaniem de zoon van de overleden presi dent als enige kandidaat voor het presi dentschap voor te dragen. De Syrische me dia brachten niets over de broer van de overleden president, Rifaat, die gisteren vanuit Spanje de macht opeiste. Rifaat woont sinds 1984 in ballingschap, na een mislukte coup tegen zijn broer. Pagina 2: Commentaar Pagina 5: Meer nieuws over overleden president Assad van een vat olie is gis- de Londense markt tot boven de dertig r aarmee is het niveau 'ran begin maart. Op vergadert het oliekar- ei]C in Wenen. Tot dat blijft de productie AAC 40 PAGINA'S .11,13,15,17 21 t/m 40 Grote ravage in Alphense flat door vuurpijl alphen aan den run» Een lawinevuurpijl heeft in een flatwoning aan de Alphense Wederikstraat gisternacht een enorme ravage aangericht. Rond 1.00 uur werd de vuurpijl vanaf de openbare weg afge schoten en belandde in een studeerkamer op de vijfde eta ge. Door de explosie raakte een groot deel van de woning ont zet en sprongen de ruiten. De studeerkamer was totaal ver woest. De bewoner die een verdie ping hoger lag te slapen, bleef ongedeerd. Of het incident ver band houdt met de ongeregeld heden door voetbalfans eerder die avond verderop aan de Pre sident Kennedylaan is nog niet bekend. Campingbed 60 x 120 cm met matras en tas von 149.- naar Waar haal je de energie vandaan? 'Moordenaar van Marianne Vaatstra komt uit de buurt' leeuwarden gpd De moordenaar van Marianne Vaatstra moet worden gezocht in een straal van vijftien kilo meter rond de plaats van het misdrijf. Het gaat om een blan ke West-Europeaan. Dat blijkt uit onderzoek van haren die bij het slachtoffer zijn aangetrof fen. Vermoedelijk woont de dader nabij het weiland in Veenkloos- ter, de plek waar het 16-jarige meisje vorig jaar in de nacht na Koninginnedag werd verkracht en vermoord. Zes gedragsdes kundigen hebben het dader profiel de afgelopen maanden concreter gemaakt. Binnenkort wordt in het pro gramma 'Opsporing Verzocht' uitgebreid op het profiel inge gaan. monique van hoogstraten De Groenen en Groen Links voeren gesprekken over een fu sie van de twee partijen. Het iniatiatief komt van Roel van Duijn, raadslid voor de Groe nen in Amsterdam en statenlid in Noord-Holland. Hij is een beeldbepalende figuur binnen de partij. De Groenen zijn er sinds hun oprichting in 1984 nooit in ge slaagd een zetel te verwerven in de Tweede Kamer. Vooral de verkiezingen van 1998, toen de partij slechts 15.000 stemmen kreeg, werden als een bittere te leurstelling ervaren. Voor Van Duijn zou een samenwerking met Groen Links een mogelijk heid kunnen bieden alsnog een Kamerzetel te verwerven. „Dat zou een mooie kroon op zijn politieke carrière zijn," zegt B. Kooijman, fractieassistent van Van Duijn en voorzitter van de afdeling Haarlem. Van Duijn zegt geen persoon- Hogeschool Haarlem f ORIENTATIEDAG 16 JUNI 071-5143 545 HET WOORD IS AAN Disraeli Geen beter leermeester dan tegenslag. 9*/22° 13*/26° 1*722° nccr\ljft 30% 10% 10% SSSS?? 30% 50% 70% amsterdam anp De 14-jarige jongen uit Best die op 1 mei op een servetje had geschreven dat in een vliegtuig op Eindhoven Airport een bom zou zijn geplaatst, moet de KLM 50.000 gulden betalen. De luchtvaartmaatschappij heeft de ouders van de jongen de re kening gestuurd. De bom was verzonnen. De jongen, die werkte bij een cateringbedrijf in zijn woon plaats, schreef op een servet "bomb on airplane'. Dat servet je kwam later terecht op een grote stapel servetten en werd samen met de maaltijden naar Eindhoven Airport gebracht. Een passagier kreeg de servet en waarschuwde een stewar dess. Het vliegtuig was die avond zojuist vertrokken naar Londen. De piloot besloot terug te keren naar Eindhoven waar mede werkers van de marechaussee en EOD het toestel afzochten naar het explosief. Een groot aantal van de 68 passagiers moest hierdoor noodgedwon gen een extra nacht in Eindho- vense hotels blijven. De scho lier heeft zichzelf een paar da gen na de bomgrap aangege ven. Hij zou niet met opzet hebben gehandeld, maar uit balorigheid. lijk belang bij een fusie van de partijen na te streven. „Samen werking is in het belang van de groene politiek. Gemeenschap pelijk staan we sterker." Wat hem betreft zou de fusie voor de volgende gemeenteraadsver kiezingen - in 2002 - zijn beslag moeten krijgen. M. de Rijk, voorzitter van Groen Links, bevestigt dat er gesproken wordt over een sa menwerking. „In Amsterdam en Noord-Holland wordt al vruchtbaar samengewerkt tus sen de twee partijen. Een fusie zou de energie kunnen bunde len." Het is de bedoeling om het eerste gesprek dat Van Duijn en zij onlangs hadden een vervolg te geven. Of Roel van Duijn kans maakt op een goede plaats op de kandidaten lijst voor de Tweede Kamer be paalt het congres, zegt De Rijk. „Dat wordt geen deel van de deal". Pagina 3: 'Grootste onderlinge verschillen verdwenen' Ja, ik wil een abonnement jj op het Leidsch Dagblad. (l.v.m. controle bezorging) I Na de eerste twee weken betaal Ik mijn abonnement: Per maand automatisch (ƒ34,80) Per kwartaal automatisch (ƒ99,90) j J Per kwartaal acceptgiro (ƒ100,90) Bank/giro nr: Handtekening Bij machtiging tot automatische betaling krijgt u bovendien I een 1/5 staatslot met I jackpot cadeau. Leidsch Dagblad I DE WERELD OM JE HEEN. Stuur deze bon In oon envelop, zonder postzegel, naar: I Leidsch Dagblad, abonnoe service, Antwoordnummer 10050, 2300 VB Lelden. Bollon kan ook: 071-5128 030 of abonneren vla: I www.leidschdagblad.nl

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 1