Gespierde acts domineren Pinkpop J)cv6 Protestactie De Appel trekt duizenden belangstellende Klaterend spel op Leidse orgeldag Voorstelling balletschool verrassend en veelzijdig Leiderdorps Kamerkoor toont muzikale rijpheid Cultuur Kunst DINSDAG 13 JUNI 2000 Kunstenaar George Segal overleden George Segal, een Amerikaan se pop-artkunstenaar uit de jaren zestig die bekend werd door zijn levensgroot uitge voerd gipsen beelden, is vrij dag in zijn huis in New Jersey overleden. Hij was 75. Segal begon zijn carrière als schil der, maar legde zich later toe op ruimtelijke beelden. Be kende werken van Segal zijn onder meer 'Cezanne's Still Life', een ontbijttafel met rijp fruit, theepot en melkkan naar het bekende schilderij, en "Woman on Orange Bed'. Ook beeldde hij levensgroot een rij wachtenden bij de uitdeling van brood in de crisisjaren uit voor het Franklin Delano Roo sevelt-monument in Washing ton. Een van de vijf figuren in de rij is Segal zelf. Zijn werken zijn aangekocht door 150 mu sea en vele particuliere verza melaars. Vorig jaar verleende president Bill Clinton hem een National Medal of the Arts. dans recensie maarten baanders Voorstelling: 'Leerlingenuitvoering Ballet school Inge van den Broek. Gezien: 10/6 Leidse Schouwburg. ,,Een ernstig stuk", noemde In ge van den Broek haar choreo grafie op muziek van Nicolas Lens. Ze zei het bijna veront schuldigend, alsof er op een leerlingenuitvoering geen plaats mag zijn voor ernst. Maar het publiek applaudis seerde na dit stuk niet minder dan na de overige programma onderdelen. Juist dit stuk was het meest verrassend en karak teristiek van de hele avond. Het ernstige zat in de wijde, dramatische gebaren en in de verheven, bijna kosmische sfeer. Vooral een monumentale groepsopstelling die telkens te rugkeerde en armen die als vleugels gespreid werden, vormden de basis van de cho reografie. De dans had iets van een ritueel dat leven en dood omvatte. Uitgestrekte armen suggereerden dat er hoge krachten vereerd werden. De dansers van de selectie volwas senen hebben veel van dit be wegingsmateriaal aangedragen en dansten krachtig. Met dit stuk liet de school van Inge van den Broek zich van een origine le en creatieve kant zien. In de overige stukken brach ten verschillende leeftijdsgroe pen een afwisselende, vrolijke reeks dansscènes. 'Kyo' bijvoor beeld was een krachtig num mertje jazzdans door de jeugd- selectie, vlot, uitbundig en ge stroomlijnd. De kostuums met muziek recensie susanne lammers Concert: Flora Concert'door het Leider dorps Kamerkoor o.l.v. Peter Dijkstra. Ge hoord: 11/6, Oranjerie van de Hortus Bo tanicus. Leiden. Andere Floraconcerten: 18/6, 25/6, 2/7, 27/8 Als de palmen uit hun winter verblijf mogen, komt de muziek binnen, Elke zomer houdt de Leidse Hortus in zijn Oranjerie de Flora-concerten, met mu ziek die haar wortels in het plantaardige vindt. Dit jaar opent het Leiderdorps Kamer koor de vierdelige serie met niet alledaagse stukken, die trou wens niet alleen de bloemetjes maar ook de beestjes bezingen. Het koor opent enigszins pa radoxaal met zwanengezang. Maar het lied van de stervende zwaan van Orlando Gibbons roept de koekoek van Lorenz Lemlin wakker, en vooral de smakelijke gans van Orlando di Lasso. Daar demonstreert het koor zelfverzekerd zijn kunnen met een volle klank, goed ge plaatste dynamische accenten en een precieze articulatie. Van Edward Elgar worden drie Partsongs gezongen, ver rukkelijke muziek, waar het koor volkomen in zijn element is. De overgang naar de ver schillende sferen in 'The Foun tain' worden subtiel door bete kenisvolle pauzes gemarkeerd. Elke stemgroep krijgt de moge lijkheid zich op zijn voordeligst ndZAw&n. Nescafé oploskoffie Cappuccino, koffie verkeerd, Wiener melange of espresso. Navulzak/pot j (/V yy van 7.79/6.99 voor kj j j fLdlActt u, ocrft /ZÓ éT-A De gratis marathonvoorstelling van de Haagse toneelgroep De Appel uit pro test tegen de dreigende subsidiestop heeft zaterdag ruim zesduizend be langstellenden getrokken. Doorgaans krijgt De Appel op zaterdag maximaal vijfhonderd cultuurliefhebbers bin nen. De marathonvoorstelling liep van de symbolische tijdstippen vijf voor twaalf 's middags tot vijf voor twaalf 's avonds. Een woordvoerder van De Ap pel noemt de belangstelling 'ongeloof lijk en fantastisch'. ,,De Appel is echt iets van en voor het publiek. De mas sale belangstelling voor deze protest dag zien wij als een mooie steun in de rug." De Appel kreeg zaterdag medewer king van een keur aan artiesten. Onder anderen Yvonne Keuls, Will van Kra lingen, Geert de Jong, Eric Schneider, en Trudy Labij gaven voorstellingen. Zowel de Raad voor Cultuur als het Haagse college van burgemeester en wethouders ziet niets meer in het ge zelschap. Zij willen het geld liever be steden aan nieuwe initiatieven, hoewel De Appel nog altijd kan bogen op een trouw publiek. Dat is voor de subsidie gevers onvoldoende. Volgens de Raad voor Cultuur maakt artistiek leider Aus Greidanus, die Erik Vos na vele jaren opvolgde, de ver wachtingen niet waar en is de trouw van het publiek het enige waar het ge zelschap nog op drijft. Dat daar in de toneelwereld zelf anders over wordt gedacht, lijkt op te maken uit onder meer de nominatie van Appel-actrice Sacha Bulthuis voor de belangrijkste toneelprijs voor vrouwen, de Theo d'Or. Bulthuis komt in a< dank zij de vertolking van Zi der in De Herinnering van D In Den Haag en in de toi is met verbijstering op de opheffing van het gezelsch geerd. 'Grande dame' Mai huys (93) verscheen zelfs op nale televisie om haar oi kenbaar te maken. de koorden gaven er een extra zwierig accent aan. Veel plezier straalden ook de jongste deel nemers uit. Vrolijk bewogen ze met hun armen, huppelden ze rond, gaven ze kusjes en lagen ze op de grond alsof ze gezellig op het strand aan het genieten waren. Ze wisten al aardig hoe je een leuk stukje theater weg geeft. Vermelding verdient ook 'Skunk Anansie', licht van stemming, maar toch ook met iets dramatisch. Fraai werden contrasten verenigd in 'Five', waarin de tienergroep gevecht- sportbewegingen maakten en tegelijk lekker relaxed stond te jazzdansen. Spannende, ex pressieve gebaren sloten mooi aan op de mysterieuze muziek in 'Yo-Yo-Honey'. Stoer én grappig was 'Tough boys freak out', waarin de jongens met veel mime-talent hun act op voerden met plastic flessen. Alsof het programma nog niet veelzijdig genoeg was, le verde de flamencogroep van Wil Lambregts een bijdrage met twee gastoptredens. In een ech te Spaanse sfeer, compleet met gitaar en klaaglijk gezang, maakten de vrouwen hun trot se, sobere bewegingen, impo neerden de mannen met een stampdans en zorgden de vrou wen voor een kleurrijk geheel in een zwierige dans met veel jurkgezwaai. Het was een leerlingenuitvoe ring waarin het enthousiasme van de leerlingen rijkelijk van het toneel afstraalde en waarin veelzijdigheid en karakter ver rassend verenigd waren. De 31ste editie van Pink pop in Landgraaf gaat de annalen in als de oranje Pinkpop. De keuze tussen popmuziek en het kijken naar de wedstrijd van Oranje tegen Tsjechië viel voor vele duizenden Pink- popgangers uit in het voordeel van het voetbal. Ook de traditionele T- shirts van popgroepen ver loren het zondag van de oranje outfit. Toch viel er op het weken van tevoren uitverkochte Pinkpop ook muzikaal weer het nodige te genieten. Op maandag, traditioneel de belangrijk ste festivaldag kleurden de ruim 60.000 bezoekers Pinkpop weer in de kleur die er het best bij past: ro- De tienduizend roze Amnesty Internationalpetjes en de ontel bare verbrande nekken en schouders gaven het zonnige Pinkpop weer een vertrouwde aanblik. Oranje-shirts zag je nauwelijks meer en de bands kregen weer volop aandacht. Pinkpop verliep ook dit jaar ook weer zonder noemens waardige incidenten. Wel kreeg de politie 160 meldingen van diefstal uit tenten en auto's. Voor de ingang van het festival zijn enkele drugsdealers en zwarthandelaren opgepakt. Het aantal mensen dat met valse te laten horen, maar het totaal effect is niet bestudeerd, het blijft natuurlijk en vanzelfspre kend klinken. Zo moet dat. Ook 'Shower' is èen juweeltje waarvan het koor elk facet tot flonkeren brengt. De drie liede ren uit Bo Holtens 'Marriage of Heaven and Heil' vallen daarna wat tegen. Het eerste, het ra zend ingewikkelde 'The sick ro sé', waarin het koor zich in drie - elkaar 'saboterende' - koren verdeeld, is vooral technisch knap. Het knagen van de worm klinkt verontrustend, maar de muziek beklijft niet. De drie lie deren van Paul Hindemith zijn spannender. De akoestiek in de Oranjerie maakt ze wat steviger en vierkanter dan strikt geno men nodig is, maar het con templatieve karakter krijgt des ondanks vorm. 'Five Flower Songs' van Ben jamin Britten sluiten het con cert af. Het bijzondere 'The Succession of the Four Sweet Months' overdondert ondanks een klein schoonheidsfoutje. Het best gekozen stuk is ech ter 'Marsh Flowers', waarin de stadsflora bezongen wordt. Ver rotting, stank, stekelige giftig heid, daarmee geselt het koor de oren. De laatste resten na tuur blijken onvermoed drei gend en overweldigend. Uit zo'n intelligente interpretatie blijkt eens te meer de muzikale rijpheid van het Leiderdorps Kamerkoor. kaarten het terrein op wilde, bleek mee te vallen. De snel rechtbus van justitie die dit jaar bij wijze van proef op Pinkpop stond, is geen doorslaand suc ces geworden. Slechts acht keer werd er het afgelopen weekend snelrecht toegepast waarvan zes keer op zaterdag. Vooral kleine feiten als diefstal werden direct berecht. Of de bus vol gend jaar naar Landgraaf terug keert, is de vraag. De Pinkpopmaandag opende ^sterk met de Amerikaanse band Venice. Hun geluid deed sterk aan Crosby, Stills, Nash Young denken en voerde daar mee terug naar Woodstock, moeder van alle festivals. Op het hoofdpodium kreeg De Dijk met een eveneens rustige set vol klassiekers als Bloedend Hart en Ik heb een groot hart het publiek, moeiteloos plat. Het ingetogen begin stond in contrast met het overgrote deel van de programmering. Stevige, potige rock van acts als Kom, Pearl Jam en Live drukten een stempel op de laatste festival dag. Korn beukte er op los als eën groep volleerde metaalbe werkers. Dergelijke meedogen loze, maar ook vrij monotone muziek, tref je niet vaak aan op het vooral op mainstreambands mikkende Pinkpop. Voeg daar bij ook de luidruchtige verrich tingen van mindere goden als Muse, een soort Radiohead voor armen en de modale punkrock van Die Toten Hosen, en je mag rustig spreken van een gespierde Pinkpopeditie. Veel festivalgangers verwel komden de Postmen na drieën op het Noordpodium als een broodnodig rustpunt. Likkend aan een ijsje of languit liggend in de zon kon je lekker wegdro men op de lome reggae. De Postmen en later ook de gitaar rockers van de Counting Crows zagen wel publiek wegtrekken naar publieksfavorieten als res pectievelijk Pearl Jam en Live. Live was bij de Pinkpopenquête als populairste band uit de bus gekomen. Pearl Jam bewaart goede herinneringen aan het festival. Hun vorige optreden, in 1992, geldt nog altijd als een van de meeste memorabele momenten uit de Pinkpopge schiedenis. De toppers Live en Pearl Jam deden wat van ze ver wacht werd, maar konden niet echt verrassen. Veel festivalgan gers konden daarnaast vrij wei nig meekrijgen van deze grote jongens, voor het hoofdpodium was het behoorlijk dringen en het geluid was niet om over naar huis te schrijven. De 'toppers' op zaterdag, Bush en Oasis, stelden danig te leur. Oasis, ooit de ongekroon de koning van de Britpop, werd zelfs bekogeld met bier en bier viltjes. De band, zonder Noel Gallagher, dreigde het optreden stil te leggen als er nog meer zou neerdalen. Het Nederland se Caesar daarentegen wist moeiteloos het publiek vast te houden in de 3FM-tent, terwijl Oasis al aan haar optreden was begonnen. Opvallend was dat de Neder landse en Belgische bands in veel gevallen niet onder deden voor de vaak veel duurdere Britse en Amerikaanse toppers. De melodieuze Belgenpop met hoge zang van Novastar en Arid en de breekbare folk van Laïs bleken voor menigeen een aan gename verrassing. De Dijk, de springerige pop van het jonge Krezip en Postmen sprokkelden de Nederlandse punten bij el kaar. De smaakvolle maar toch uiterst dansbare techno van de Fransman Laurent Gamier op zondag en de Noorse belofte Madrugada sloegen nog meer een deuk in de Britse-Ameri kaanse rockhegemonie. 16 Horsepower hield met meeslepende donkere roots- rock zondag de Amerikaanse eer hoog. De groep had de niet geringe taak het te moeten op nemen tegen Nederland-Tsje- chië. Het banjogetokkel, de striemende slideuithalen op de gitaar en de klagerige stem van David Eugene Edwards zorgden tegen de achtergrond van een opkomende maan en een on dergaande zon voor een van de meest sfeervolle Pinkpopoptre dens. Pinkpopbaas Jan Smeets had dit jaar de pech dat enkele acts plots wegvielen. Zangeres Anouk meldde zich af wegens oververmoeidheid. Zondag bleek dat triphopgroep Moloko ook verstek moest laten gaan. Zangeres Roisin Murphy die last had van haar keel moest op doktersadvies een week rust ne men. Daardoor daalde het aan deel dance nog iets meer. Moby mocht dat gemis gisteravond als slotact nog proberen recht te trekken. Op een steenworp afstand van het festivalgedruis likte de Deense EK-selectie gisteren de wonden van het verloren duel tegen Frankrijk. Voor de Deen se voetballers was er een schra le troost: ze mochten zich mel den voor een Pinkpop-kaartje. Althans, zo merkte burgemees ter Bert Janssen van-Landgraaf fijntjes op, 'na de straftraining'. Dominee s een Rom en Julia weinig wot theater recek Julia, naar Shakespeai bewerking: Jaap Metzlar. van Rijn, Joost Schlleker, Ulrike Leyendi van der Hulst, Nanneke Hoff, Jason Los, Wendd Nelly Faneythe. Kostuun groepen AC Voorschoten het Cultureel Centrum, op 10 juni. Nog te zien: in het Imperium Theate In de eerste scèni Romeo en Julia gee en dat is ook nerg nodig. Ze zijn duid liefd. Romeo omli verboden vriendin, hem weg omdat hoort, maar geeft haar ring. Het is dit wordt een drai de geliefden horeo schillende familie eeuwen ruzie hebt mand weet meer maar als ze elkaar z de emoties hoog hoog dat er zei vloeit. De acteurs van Doi theatergroep voor met een verstandel dicap, hebben weii den nodig om hi van Shakespeares drama te spelen. Zt les zien, met tragie mor. Sommige mai len vrouwenrollen dersom, en dankzij ving van de spele mooie kostuums prima. Een decor de muziek (mooie uit Romeo en Julia kofjef) en de uitgek lichting van Teije zijn genoeg. Wilma van Rijn sp Ze is heel mooi vert geërgerd tegelijk al (Joost van Gelder) liefde verklaart ent huis Angelica (eern sche rol van Jason steeds doorheen der Lorenzo (Nell the) heeft het ook i kelijk wanneer de liefden bij hem Maar hij wordt ove eerst om hen te tr< dan om Julia uit de heden te helpen drankje dat haar sc maakt. Romeo wee en zijn verdriet is scheurend. Regisseur Jaap werkt al drie jaar m no. Hij maakt bev van het wereldi voor de groep - Parsifal, nu Romeo en laat zijn spelei ren. Hij wordt du handen gedragen: mooiste emoties van de acteurs na a een geslaagde vooe Michiel Ras steelt show in Evangelisch-Lutherse kerk muziek recensie lidy van der spek 16e Orgeldag Leiden, door de organisten Jan Verschuren, Anton den Boer, Henk Kooiker, Erik van Bruggen. Folkert Grondsma, Michiel Ras en Theo Visser, m.m.v. het Noordhollands Koperkwartet en het Toonkunstkoor Leiden en Omstre ken. Gehoord 10/6, op diverse locaties, Leiden. Het gaat goed met de Leidse Orgeldag. Steeds meer vakkun dig gerestaureerde orgels, dit jaar het schitterend vergulde Mittenreither-orgel, en steeds meer mensen die op dit zo- merevenement afkomen. Deze alweer 16e Orgeldag mag bo vendien bogen op twee nieuwe organisten. Theo Visser heeft de plaats ingenomen van de legen darische Joop Brons (Hoog landse Kerk), en voor Henk Jas- perse is Michiel Ras aangesteld. En deze Ras steelt onvoor waardelijk de show tussen tien over drie en tien over half vier op het orgel van de Evange lisch-Lutherse kerk. Ras is de zesde, tevens voorlaatste orga nist die zaterdag 'zijn' orgel laat klinken en dat doet hij fantas tisch. Dat ligt niet zo zeer aan het instrument, Leiden kent grotere beroemdheden. Het is Ras' sprankelende vitale spel en zijn originele programmakeus die werkelijk iets nieuws en ver rassends te vertellen heeft. Scarlatti hoor je meer, dat is waar. Maar de Sonate in F krijgt door zijn klaterende, transpa rante spel een opfrisbeurt. Het is of je piano en orgel tegelijk hoort. In het tweede blokje zet Ras twee Preludes en Fuga's naast elkaar die ener zijds niets, an derzijds alles met elkaar te maken hebben. Toen Bach zijn 'VVohltempe- rierte Klavier' (24 preludes en fuga's) schreef had hij geen weet van zijn bewonderaar Dmitri Shostakovich. Deze componeerde ruim tweehon derd jaar later (1951) zijn 24 preludes en fuga's, geobse deerd door Bachs polyfone denken. Ras getuigt van durf om zichzelf te introduceren als organist met puur pianomu ziek. Maar hij speelt het zo hartveroverend, laat zoveel nieuwe verrassende klankkleu ren horen, fluweel omfloerste dalende lijnen, vaag schurende dissonanten dat zijn 'brutaliteit' slechts bewondering afdwingt. Ook de 'Troika' uit 1932 van Rodion Shchedrin (in Leiden een bekende door de uitvoering van zijn vocale werk 'De verze gelde engel' enkele jaren gele den) is nieuw en opwindend. Ras speelt opzwepend als een getergd paard, in bedwongen razernij. Rit misch strak in drenzen de tot gie rende osti- nato-grapjes dramt hij in steeds wisse lende regi straties naar de finish. Daar verbleken de andere concerten een beetje bij, die ie der op hun eigen, maar redelijk traditionele wijze de Orgeldag kleuren. Zo zorgen vader en zoon Kooiker in de Waalse kerk voor de vrolijke noot in de 'Toc cata Atalanta' van Aurelio Bo- nelli voor orgel en clavecimbel, een stuk met grappige echoef fecten. Erik van Bruggen tovert kristallen fluittoontjes in P. van Evenement trekt steeds meer publiek Dalems 'Canzona' en een den derend mooie klankkleur in Scheidts 'Modus pleno organo pedaliter' op ons aller Hager- beer. Ren Verhoeff brengt zijn heel eigen rituele sfeer in de Harte- brugkerk met het derde deel van Frescobaldi's 'Fiori Musica- li'. Zijn Schola Cantorum laat in evenwichtig samenspel met Folkert Grondsma horen waar toe een romantisch orgel en een groepje 20e eeuwse liefheb bers van het Gregoriaans in staat zijn. En op al deze wan delconcerten verwelkomt vro lijk schallend het Noordhol lands Koperkwartet voor wijd openstaande kerkdeuren de toestromende mensen. Theo Visser is de hekkesluiter in de Hooglandse kerk met on der meer een strijdlustig werk 'Suonata prima' van Kuhnau. Arnold Vroman jr. doet met vlammende stem het 'gevecht van David en Goliath' meebele ven.' Het Toonkunstkoor geeft deze dag een romantische nim bus met de breed uitgesponnen hymne 'Blest pair of Sirens'. Als afscheidsgroet aan Orgeldag 2000 een (on) afgebroken zang van 'cherubijnen en serafijnen'. voorschoten Het dixielandorkest 'The Willick Square ji zorgde afgelopen zaterdag voor veel sfeer op het jaarlijks 'Jazz in de Voorstraat'. Het pubiek werd 's middags al in ming gebracht door het looporkest 'The Citywalkers'. Dai nog bands op zoals 'Master of Swing', het 'Voorschotens tet' en 'The Soulsearchers'. foto

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 18