Omroep begint bescheiden Tandenborstelsetje als dank voor medewerking aan lelievlettenrace J\jlt nóty 'Lichte muziek met een zekere heftigheid' Rijn Veenstreek jCcJht OC öö$<C /ld AG 13 JUNI 2000 houder opent vernieuwde Kompas d. Ruim veertien maanden na de brand van de openbare "hooi Het Kompas in Ter Aar gaat het nieuwe gebouw Op vrijdag 23 juni om 14.30 uur verricht wethouder Van i de officiële opening van het pand aan het Meester Jon- 1. Het onderkomen biedt tevens ruimte aan peuterspeel- Veldmuisje en kinderdagverblijf Mikado van Alphakids opvang. Na de brand moesten leerlingen en personeel kelders hun intrek nemen. De man die de school in de van 12 op 13 april vorig jaar in brand stak, is inmiddels akt en berecht. at over 'nieuwe Nederlanders' >en run Vijf politieke partijen uit Alphen doen mee n forumdiscussie van de Marokkaanse stichting Horizon, tandag 19 juni voeren zij een publiek debat over de plaats jeuwe Nederlanders' in de samenleving. De forumdiscus- en vervolg op een eerdere bijeenkomst in aanwezigheid irgemeester Schoof. Het debat in De Bron aan de Trouba- g 2 begint om 19.30 uur. immerdamse naar NK-rekenen krdam Marloes Krebaum uit Zwammerdam doet op 17 ïee aan het Nederlands kampioenschap hoofdrekenen in lfinarium in Harderwijk. De leerlinge van de Koningin Ju- chool heeft zich de afgelopen maanden gekwalificeerd via lorronde op haar eigen basisschool en provinciale kampi- happen. Tweeduizend basisscholen schreven zich voor de ijd in. De Smiths 24 Game, zoals de wedstrijd officieel vordt dit jaar voor de vijfde keer gehouden. Zanger Marco to reikt de prijs uit. De beste hoofdrekenaar van Neder- nag met de hele klas twee dagen naar Warner Bros Movie 1 in Duitsland. Jansen opent nieuw pand pRiNGBouwbedrijf Jos Jansen in Rijpwetering opent op i officieel het nieuwe pand aan de Zuidweg 11c. Daar- viert het bedrijf die dag zijn zestigste verjaardag. Om de nijlpalen te markeren houdt Jansen tussen 14.30 en 17.30 •ceptie, waarbij alle geïnteresseerden welkom zijn. Voor de ren is er een springkussen. Net als bij het 50-jarig bestaan het bouwbedrijf een fonds voor jeugdactiviteiten in Al- de opgericht. Wie een cadeau wil geven, kan geld voor dat in een bus stoppen. Met minimaal één nieuwsuitzending per week wil het Alphense college de lokale omroep nieuw leven inbla zen. Burgemeester en wethouders stellen voor een com missie in het leven te roepen, die een alternatief bedenkt voor de Lokale Omroep Alphen, die al bijna een jaar niet meer uitzendt. De twee WD-wethouders hebben moeite met het voorstel, dat de commissie algemene zaken en middelen donderdag bespreekt. alphen aan den run Zij aan zij ploegen twee lelievletten zich door het Aarkanaal. FOTO MARK LAMERS nercentrum dit najaar open Alphense zeeverkenners maken graag een gebaar jongeren van twaalf :ien jaar kunnen dit na- het stedelijk tienercen- Twee beroeps- i Martine Polderman :a Poelstra treffen voor- igen. Een bouwkundige ilannen voor de verbou- het voormalige pand ïgerencentrum Madon- ris de bedoeling dat er dagelijks na schooltijd een ruimte open is. Er komen onder meer workshops op al lerlei gebieden. Eens in de twee weken is er een grotere activi teit zoals een disco of een hip hopwedstrijd. Het tienercentrum heeft nog geen naam. Wie iets weet mag die naam mailen (tienercen- trum@hotmail.com), doorbel len (0172-493329) of opsturen (Stedelijk Tienercentrum, Post bus 591, 2400 AN Alphen aan den Rijn). alphen aan den run* tim brouwer de koning Alle lagen van de bevolking gaan de boot in bij de achtste lelievlettenrace van de Holland- sche Nachtegalen. Alleen de zeeverkenners houden zich op de zonnige zaterdag voor Pink steren afzijdig van het gespetter op het Aarkanaal, want zij moe ten zorgen voor een rimpelloze organisatie. Met de weergoden aan hun zijde is dat een gemak kelijke klus voor organisator Dick Raaphorst en zijn gevolg. De enthousiaste spil van het jaarlijkse natte verzetje voor Al phen en omgeving kan het zich zelfs veroorloven om tijdens het evenement rondleidingen te ge ven. Terwijl de brandweer en personeel van verpleeghuis Oudshoorn elkaar op de klan ken van en een vrolijk hoempa- orkestje opjutten in de typische zeeverkennersboten, vertelt Raaphorst in alle rust wat de opzet van het waterspektakel is. „Dit is voor ons een manier om aan de weg te timmeren", zegt de 32-jarige Alphenaar terwijl hij van het imposante wacht schip Zuid-Holland naar een westlander zeilboot op de Ze- gerplas kuiert. „Ook hechten wij aan' goede contacten met andere instanties. Vaak wagen wij medewerking of subsidie van brandweer en gemeente. Met de lelievlettenrace kunnen wij eens iets terugdoen." Aarkanaal noch Zegerplas is zijn territorium, want de zee verkenners huizen langs de Heimanswetering aan de ande re kant van Alphen. Het kruis punt van de Westkanaalweg en de Bijlenweg vindt Raaphorst bij uitstek geschikt voor de jaar lijkse lelievlettenrace. „Eigenlijk zouden we het liefst op de Ou de Rijn varen", zegt de organi sator eerlijk, „maar acht jaar geleden was dat nog ondenk baar vanwege de drukte met ke- rosinetankers. Nu die zijn ver dwenen, hoeven we niet meer zo nodig weg van deze plek." Raaphorsts grootste zorg is de verplaatsing van alle plezier- bootjes langs de kant. Twee we ken tevoren parkeer ik mijn au to hier om alle boten langs te gaan. Ze krijgen een keurige brief om deze plaats vrij te ma ken, maar ik kan ze, ondanks mijn vergunning, niet dwingen. Gelukkig begrijpen de meesten het wel, al merkt een enkeling op dat wij toch verzekerd zijn als een lelievlet een andere boot zou beschadigen. Ook leggen er steeds weer andere pleziervaar- ders aan, zodat we niet ieder een kunnen inlichten over onze activiteiten. Maar iedereen die wij kunnen bereiken, krijgt als dank voor de medewerking van ons een tandenborstelsetje." Dat de Hollandsche Nachte galen hun vlettenrace helemaal aan het randje van Alphen hou den, heeft ook zo zijn voorde len. „We zitten weliswaar bui ten het centrum, maar de men sen weten ons te vinden. Ook dit jaar doen er weer twintig teams van zeven personen mee. Elk jaar vallen er teams af en melden nieuwe zich weer aan. Ook hebben we in juni al jaren geluk met het weer." De krachtsverschillen op het water zijn soms groot. Niet elk team slaagt er in zes pedellaars in de boot te krijgen. Ook de voorbereiding op het ludieke prestigegevecht loopt uiteen. De serieuze roeiers wachten met een alcoholische versnape ring tot na de laatste heat, maar het pretteam van café Santé combineert bierdrinken op de wal met water maaien in de boot. Ondanks hun wankele optre den in de vlet komen zij in hun tweestrijd met de politie („Van middag geen bekenden ge zien") als eerste over de finish. Ver voor het keerpunt heeft de stuurvrouw op aandringen van haar bemanning al de steven gewend. Geintje, moet kunnen, zeggen de stamgasten eensge zind. „Waarom moeten wij dan ook tegen goedgetrainde teams als de politie en de brandweer", zegt Willem Kuper quasi teleur gesteld. Diep in zijn hart is hij allang blij dat hij een team op de been heeft gebracht. „Vorig jaar waren we hier met drie ca fés aanwezig: Piperbag, waar ik zelf de eigenaar van ben, 't Ja gertje en Santé." Zijn verklaring voor de afne mende belangstelling komt in de buurt van die van Raaphorst. Het Europese kampioenschap voetbal speelt ook de Holland sche Nachtegalen parten. Raaphorst: „Ik durf het niet hardop te zeggen, maar ik ver moed dat mensen toch bang zijn dat zij de openingsceremo nie missen als zij hier te lang blijven hangen." Kuper: „Er zijn mensen die zich nu al bij ons grote tv-scherm installeren, ook al begint de eerste wed strijd pas over enkele uren." Uitslag Mannen: 1. Buurtcentrum Gouwehoek, 2. Liam, 3. Jan- maat's Super, 4. Verantwoord Roeien Vrouwen: 1. Kameloen Zeef druk, 2. Politie, 3. Ka'tjes Originaliteitsprijs: Buurtcen trum Gouwehoek Pechprijs: Verpleeghuis Ouds hoorn De nieuwe lokale omroep voor radio en televisie in Alphen moet een bescheiden begin maken met één nieuwsuitzen ding van een half uur per week. Dat is de opdracht van burge meester en wethouders aan de toekomstige zender. Het college wil eerst een commissie benoe men die de opzet van de nieu we omroep met zowel lokale ra dio- als televisie-uitzendingen begeleidt. De afdeling commu nicatie van de gemeente gaat deze opdracht uitvoeren. Woordvoerder Kolster van deze afdeling kan nog geen namen van kandidaten noemen. Wel meldt hij dat de gemeente zoekt naar omroepliefhebbers die breed gesteund worden in Al phen. Contacten Voor de radio-uitzendingen vindt het college contacten met maatschappelijke organisaties belangrijk, zodat de nieuwe omroep doelgericht kan wer ken. Voor de tv-uitzendingen eist het gemeentebestuur de jaarlijkse samenstelling en uit zending van een video-jaar- overzicht met in opdracht van de gemeente gemaakte video opnamen. Uit het voorstel wordt duide lijk, dat burgemeester en wet houders niet eenstemmig zijn. De WD-wethouders Van der Veen Meerstadt en Lyczak heb ben reserves bij het voorstel. Eerstgenoemde voelt er niets voor. Lyczak gaat akkoord, „omdat er nu eenmaal een zendgemachtige nodig is om gemeentelijke informatie te ver spreiden via een lokale om roep." Ook stelt het college onom wonden dat de gemeente voor de nieuwe omroep niet meer dan een ton geld kan neertellen en 63.000 gulden per jaar als ondersteuning wil bijdragen. Dit betekent dat de omroep ex tra financiën moet werven. Het voorstel wijkt ook af van het advies dat een onafhankelij ke commissie van deskundigen met VARA-bestuurder Cees Waal en tv-presentator Kees Jansma van Canalvorig jaar gaf. Zij beval een professionele opzet van de lokale omroep aan, waarvoor zij een eenmali ge investering van een kwart miljoen gulden en een jaarlijkse bijdrage noodzakelijk achtte. Oecumenisch koor op uitzendbasis saskia stoelinga nge dirigent en andere Voor het Christelijk in Koor LAOZI zijn dat impulsen om het te naken in de Rijn- en eek. Het donkerblauw is vervangen door kaki kerbloes. En de nieuwe Leon van Veen, kan ie weken het Haags con- irium vaarwel zeggen t felbegeerde diploma op koor met zo'n veertig n en mannen, afkomstig iele regio, dat staat voor istelijke lied. Wat moe ons daarbij voorstellen? Iter Carla Boot gaat er 'or zitten: „Je draagt iets je zang. De liederen zijn op het christelijk zijn. is er niets anders aan. gen met veel enthousias- er zit ook veel ritme en n de liederen. Dus geen 'n of psalmen. Ons re- 1 gaat in de richting van en gospel. Wij zijn ook toonden aan een kerk of aschap. We kunnen bngen. Van verpleeghuis mogelijke kerken en za- m Leger des Heils tot iensten. Liefst voor zo'n "ogelijk publiek." ti de bezielende leiding odid Elvira van Doorn do muziekcomrhissie tot een keus. In samen- met dirigent en koor be- ■j dan de uiteindelijke sa- Mng van repertoire. „Zo n we nummers van het Gospel Choire, Remco Dirigent Leon van Veen (rechts) vindt het prachtig dat zijn koor uitvoert wat hij in zijn hoofd heeft. FOTO TACO VAN DER EB Hakkert, Jan Blei en Legerström op het programma staan. We proberen het zo modern en ac tueel mogelijk te houden. We zijn tenslotte jong." Het gaat hier dus om een oe cumenisch koor op uitzendba sis met een eigen bezield reper toire. „Zo zouden we het kun nen samenvatten. Waar we ge vraagd worden, treden we op Alleen ons repetitielokaal is vast: de Maranathakerk in Al phen aan den Rijn, elke don derdagavond. Verder vragen we voor elk optreden een vergoe ding. Niet om winst te maken, maar meer om uit de kosten te komen." Aan het koor is ook een vijf man sterk combo verbonden met keyboard, piano, gitaar en slagwerk. Bij hele belangrijke uitvoeringen, het jaarlijkse con cert van LAOZI (LAat Ons Zin gen) bijvoobeeld, nodigen we ook nog wel eens gelegenheids muzikanten uit. We huren onze ruimtes en we hebben een ech te dirigent. Dat lukt niet zonder financiën." Over Leon van Veen uit Benthuizen, die pas enkele maanden in dienst is, is het koor juichend. „Gedreven en enthousiast. Hij kan ook goed piano spelen. Hij staat er stra lend voor en is heel precies, op het perfectionistische af. Soms ben je wel een half uur bezig met een bepaalde wending in een lied." Die veertig kelen zijn dus jouw werkgevers? Van Veen ook bekend als organist van de her vormde kerk in Hazerswoude, schraapt zijn keel en zegt: „Hoe meer je dirigeert, hoe beter het contact wordt met het koor. De band groeit nog steeds. Het is geweldig als ze gaan doen wat jij in je hoofd hebt. Het aardige van dit koor is dat het repertoi re bestaat uit lichte muziek die toch een zekere heftigheid heeft. Daarnaast kan ik mijn kennis ook aan de instrumenta listen kwijt. Even een nummer tje voor drummen." Zoals ieder koor kan ook LAOZI nieuwe zangers en zan geressen gebruiken. Mannen genieten daarbij de voorkeur. In gemengde koren zijn altijd te weinig mannen. Waarom willen die mannen niet? Van Veen: „Dat is bijna een traditie. Man nen schijnen meer onregelma tig werk te hebben." Maar hij hecht weinig geloof aan deze smoes. „Misschien toch een beetje schaamte om alleen te zingen of tussen dames. Ik weet het niet goed. Het is elk geval onnodige angst", aldus de wijze dirigent. Inlichtingen en aanmeldin gen Carla Boot: tel. 0172- 426870. Leidsch Dagblad i RCIII liVIÜlV ANNO 1900 Woensdag 13 Juni LEIDEN - Sinds den laatsten grooten brand in deze gemeente heeft plaats gehad, en het spoedig daarop gevolgd onderzoek van de groote stoombrandspuit door den ingenieur van het stoomwezen, is de nood zakelijkheid van de aanschaffing van nog een twee de groote stoombrandspuit gebleken. Niet alleen toch heeft het grondgebied onzer gemeente in 1896 zoodanige uitbreiding ondergaan, dat bezit van slechts één groote en één kleine stoombrandspuit niet overmatig kan worden geacht, maar bovendien begint de groote stoomspuit, na 27 jaren te hebben dienst gedaan, gebreken te vertoonen, welke het niet raadzaam maken zich geheel op deze machine te verlaten. Zoo zijn onlangs na afloop van den brand op den Nieuwen Rijn de vlampijpen gesprongen, ten gevolge waarvan de spuit 21 dagen buiten gebruik moest worden gesteld, terwijl bij het kort daarop in gesteld onderzoek van den ingenieur van het stoom wezen bleek, dat de dikte van de ketelplaat zoodanig is afgenomen, dat de groote spuit bij geregeld ge bruik nog slechts eenigen tijd zal kunnen dienst doen en dan zal moeten worden afgekeurd. ANNO 1975 Vrijdag 13 juni LEIDEN - Wanneer de vereiste goedkeuringen van de zijde van de gemeente en provincie geen vertra gingen ondervinden, zal medio oktober de eerste paal worden geslagen voor de bouw van een nieuw academisch ziekenhuis in de Leeuwenhoek (in het gebied naast het huidige AZ). Deze verwachting werd gisteravond van ambtelijke zijde uitgesproken, nadat vertegenwoordigers van het ziekenhuis in de vergadering van de raadscommissie ruimtelijke or dening een toelichting hadden gegeven op de stede- bouwkundige opzet van het nieuwe gebouwencom plex. De bouw van het nieuwe ziekenhuis zal ongeveer acht jaar duren. ALPHEN AAN DEN RIJN - Toen Jan Zeeman (nu 33) acht jaar geleden zijn eerste textielwinkel in Al phen aan den Rijn opende, had hij er geen flauw idee van dat hij in 1975 aan het hoofd zou staan van LEIDEN-Juf frouw Van der Kroft, hoofd ei leidster aan de j Pacelli kleuter- ",i school, laat 2 aan haar kleu- ters haar on derscheiding zien. Gister morgen kreeg zij de ereme daille in goud verbonden aan de orde van Oranje Nassau opgespeld door loco-bur gemeester Van Aken. Na ruim 48 jaar in het kleuteronder wijs gewerkt te hebben, gaat zij nu met pensioen. FOTO ARCHIEF LEIDSCH DAGBLAD 19 Zeeman textielsupermarkten en 10 Vinke mode magazijnen waar respectievelijk 160 en 190 men sen hun brood verdienen. Juist in een tijd dat het niet zo goed gaat in de tex- tielbranch wist Jan Zeeman zijn textielbedrijf steeds meer uit te breiden en binnenkort zullen nog eens zes textielsupermarkten worden geopend. Vmke's modemagazijnen, dat begin oktober 1974 door Zee man werd overgenomen, zal dit jaar als de prognose uitkomt, waarschijnlijk uit de rode cijfers komen. Jan Zeeman begint zijn loopbaan in het textielbe drijf van zijn vader in IJmuiden. Toen deze ook filia len ging openen kreeg hij tien jaar geleden de lei ding over een winkel in Lisse. Het zakelijk inzicht van vader en zoon bleek echter zo te verschillen, dat Jan Zeeman op 25-jarige leeftijd het bedrijf verliet en zelf met een krediet van het Waarborgfonds (nu Centraal Instituut voor het Midden- en Kleinbedrijf) een winkel in Alphen aan den Rijn begon. Foto's in deze rubriek kunnen worden nuhcsteld door binnen veertien dagen na plaatsing een ingevulde cheque (geen overschrijvingskaart) ter waarde van vijf gulden (voor een exemplaar van 13 Bij 18 In zwart wit) op te sturen naar het leldsi Dagblad, La.v. Leidsch Dagblad Archieven, postbus 54, 2300 AB Leiden of door contante betali Dagblad aan de Roosevoltstraat 82. U ontvangt de foto binnen drie w

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 15