Geen steun voor plannen Molkenboer dikker de stroop' Hoe groter de gemeente, hoe Ik houd niet van Regio Het panel WIL EEN SPORTSCHOOL MET <\UNA OVERNEMEN, ELKE EISEN GELDEN ERVOOR? VJcaU- Er is in Leiderdorps nauwelijks politieke steun voor de tijdelijke verkeersmaatregelen van wethouder Molken- boer. Eenrichtingsverkeer op de Acacialaan en Hoogma- deseweg lost de problemen in het oude dorp niet op, vinden de meeste fracties. Bovendien kosten de plannen veel te veel geld. Alleen de PvdA houdt nog een slag om de arm. „Er moet iets gebeuren, maar of het verstandig is om dat op deze manier te doen, is een andere vraag", stelt fractievoorzitter R. Thunnissen. „Wij gaan tegenstemmen", geeft D66-ffactievoorzitter H. Veldstra nu al aan. Met name eenrichtingsverkeer op de Aca cialaan en Hoogmadeseweg is voor haar partij onbespreek baar. „Deze plannen zijn veel te ingrijpend en kosten veel te veel geld. Laten we eerst maar eens wachten op het grote ver keersplan. Dat is eind dit jaar klaar." Ook het CDA en de AOV- Unie 55+ voelen niets voor nieuwe 'ingrijpende incidentele maatregelen'. „Even rust in de tent", bepleit CDA'er G. Hoger- vorst. „We hebben net de peri kelen rond de Van der Valk Boumanweg achter de rug. Het zou zonde zijn als straks blijkt dat deze nieuwe maatregelen niet passen in het integrale ver keerscirculatieplan." Hij heeft bovendien de indruk dat de voorstellen van wethouder Molkenboer maar door een heel klein groepje bewoners ge dragen wordt. „Van bewoners VOOR U IS DIE VRAAG MISSCHIEN NIEUW. VOOR ONS NIET. Wat u ook onderneemt, u kunt putten uit meer dan honderd jaar kennis van zaken. Bedrijfsinformatie, starten van een onderneming, internationale handel of bedrijfsoverdracht. Bij de kamer van koophandel krijgt u een to-the-point antwoord op uw zake lijke vragen. Meer weten? Kom eens langs. Of beter nog: surf naar www.kvk.nl of bel 071 - 525 05 00. EERST EVEN LANGS JE KAMER VAN KOOPHANDEL. uit de Oranjewijk hoor ik alleen maar kritiek. Ik kan me niet voorstellen dat er genoeg draagvlak voor deze maatrege len is." Het voorgestelde pakket maatregelen gaat ook de WD veel te ver. „Sluipverkeer in het oude dorp is te voorkomen door de aanleg van een rotonde op de Acacialaan-Hoogmadese weg, vindt fractievoorzitter H. Zilverentant. „En daar zou het dan bij moeten blijven. Dat er vooruitlopend op het grote ver keersplan een aantal knelpun ten moet worden aangepakt, daar zijn wij voor. Maar er wordt nu van alles en nog wat bijgehaald." Datzelfde vindt ook D. Mac Gillavry van GroenLinks: „Rijks weg 11 heeft al voor flink wat ontlasting gezorgd. Met de aan leg van een rotonde op de Aca- cialaan-Hoogmadeseweg is het probleem opgelost. Dus waar om zou je dan nog andere maatregelen nemen?" BBL schort het definitieve oordeel over de plannen op tot duidelijk is hoe omwonenden over de maatregelen denken. „Maar vooruitlopend daarop kan ik nu al zeggen dat eenrich tingsverkeer op de Acacialaan en Hoogmadeseweg voor ons geen optie is", aldus A. van Dijk. Alleen de PvdA is voorzichti ger in haar oordeel. „Het is nog maar een eerste voorstel en nog geen besluit. Dan vind ik het jammer dat mensen nu al in paniek raken en handtekenin- genakties op touw zetten", vindt fractievoorzitter R. Thun nissen. Dat er iets moet gebeu ren is duidelijk, vindt hij. „Maar het blijft jammer dat iedereen aangeeft hoe het niet moet, zonder voorstellen te doen hoe het dan beter kan." Wethouder Molkenboer schrikt niet van de kritiek op zijn plannen: „Waar het om gaat is dat er gekeken wordt naar het terugdringen van het verkeer, en deze oplossing moet daar aan getoetst worden. We staan wat dat betreft nog maar aan het begin van de dis cussie en ik hou me aanbevolen voor betere suggesties." Met duizenden ra winkelplezier de grootste buitensportbelevenis van Nederland AC 13 JUNI 2000 Ymkje Boogert met danspartner Henk Schaap. „Ze moeten me niet zielig gaan vinden. Dan stop ik." Ymkje Boogert (79) danst op hoogste niveau JAN PREENEN Soms vraagt Ymkje Boogert of ze niet te oud is. En vooral of anderen haar niet uitlachen als een 'ouwe taart'. En steeds krijgt ze dan te horen dat ze nog gemakkelijk kan meedan sen op het hoogste niveau. In de masterclass. Zaterdagavond was er 'jonge taart'. Anderhalve meter lang. Op 10 juli wordt de Leidse dan seres tachtig. Omdat dans school Karei van der Linden dan dicht is, werd zaterdag avond al feest gevierd. Op de plek waar ze het best uit de voeten kan, aan de Prinsenhof in Leiderdorp. „Aan het dansen, de omgang en het praten merk je niet dat ze tachtig is. Ze is nog altijd een wereldmens en heel gezellig." Henk Schaap, haar 46-jarige partner, zegt het bepaald niet voor de vorm. Waar anderen op die leeftijd aan een rollator denken (ais ze daar al niet ach ter lopen), laat Boogert zich lei den door Schaap. En bepaald niet op aangepaste wijze. „Ze is erg perfectionistisch. Als ze iets fout doet zegt ze meteen sorry. Dan geneert ze zich." Of zoals ze het zelf zegt: „De afwerking moet goed zijn. Ik houd niet van rommelarijtjes. Ik vind het naar als het niet goed gaat." De naam Ymkje heeft ze van haar beide Friese grootmoe ders, die 90 en 93 werden. Het dansen heeft ze van zichzelf. „Nee, vroeger ben ik nooit op dansles geweest. Ik danste met m'n man. We hebben het ons zelf een beetje aangeleerd. Mijn man is in 1982 overleden. Door m'n zoon Rob heb ik het dansen twaalf jaar ge leden weer opgepakt. 'Wat zij doet Eerst in oegst- is echt heel geest, bij de senioren. Een Uitzonderlijk cursus van de Stichting Wel zijn Ouderen Oegstgeest. Dat dansen was echt aangepast aan oude ren. Geen moeilijke figuren en vooral niet zo snel. Ik vond het leuk hoor, maar ik wilde meer. Zei Karei van der Linden, die ook les gaf in Oegstgeest: kom naar Leiderdorp." Die overstap leidde bepaald niet tot een 'tsja, tsja, tsja, ook al geeft ze de voorkeur aan de ballroomdansen ('de slowfox, met dat heerlijk romantische en slepende, de Weense wals en de quickstep') boven de Latijns- Amerikaanse dansen, zoals de rumba, de chachacha en de ji ve. „In Oegstgeest danste ze op een heel bescheiden niveau. Daar zat ook iemand van 95. Ook een hele prestatie natuur lijk. Maar nu danst ze op héar niveau. Het hoogste in een dansschool", juicht Karei van der Linden de verandering van vloer en klasse toe. En zijn vrouw, partner en mede-eige naar Corien: „Wat zij doet is echt heel uitzonder lijk." Dat het geen promo tiepraatje is, benadrukt David Simon, secretaris van de Nederlandse Vereniging van Dansleraren in Amtelveen: „Er zijn vierhonderd dansscholen in Nederland. Dat iemand op die leeftijd zo hoog danst, nee, daar heb ik nooit eerder van ge hoord." Hij krijgt bijval van Gerrit Wensink, secretaris van de concurrerende Nederlandse Bond van Dansleraren in Apel doorn: „Zelf heb ik ook een leerling van tachtig op les, maar die doet al jaren aan de tweede of derde cursus mee. Zilver of goud. Het zou dus best wel eens een unicum kunnen zijn wat er in Leiderdorp gebeurt." Ymkje Boogert vindt het leuk, maar gaat er niet door naast haar schoenen lopen. In elk ge val niet figuurlijk. Hoogstens letterlijk, maar dan alleen naast de oude. Zaterdagavond kreeg ze nieuwe tijdens het door dochter Inge georganiseerde feest met 120 leerlingen van de school en wat familie. „Ze zei altijd dat ze die ouwe schoenen nog wel kon afdragen, omdat ze toch niet meer zo lang zou dan sen. Dat weten we inmiddels wel." Onder het motto 'oud wor den is geen kunst, maar een gunst' heeft Yrnkje Boogert in middels nog een jaar bijgete kend voor de danslessen. „Daarna zie ik wel. Ik ga nu eerst op vakantie naar Spanje. Lekker elke dag zwemmen. Ik heb het geluk dat ik nog hele maal gezond ben. En daarna weer lekker dansen. Het is ge zond, zeker voor ouderen en je bent sociaal bezig. Dat ik zo'n jonge partner heb vind ik wel prettig. Jongeren zijn vrolijk. Ze hebben nog een toekomst. Daar geniet ik van. Ik heb zelf ook geen ouwelijke gedachten. Maar ze moeten me niet zielig gaan vinden. Dan stop ik." Het panel dat reageert op de stellingen bestaat uit: 1 De Leidse wethouder ruimtelijke ordening en regiozaken R. Hillebrand (PvdA). 2 Warmonder C. van der Zalm, oud-wethouder (Progressief Warmond) en oud-Statenlid (PvdA). 3 C. van Schagen, oud-wethóuder in Warmond namens het CDA, woont nu in Sassenheim. 4 D. Brouwer de Koning, voormalig burgemeester van Wou- brugge, dat in 1991 met Hoogmade, Bilderdam, Leimuiden en Rijnsaterwoude werd samengevoegd tot de gemeente Ja- cobswoude. per" doorWIM KOEVOET j, mwer de Koning: „Dat is fhankelijk van de ge- e waaraan Warmond toegevoegd. Uit ervaring wel dat hoe kleiner een nte is, hoe korter de lij- n. Ik weet nog goed dat 'faubrugge druk doende met rioleringen in het gebied. Daar waren in optimale subsidierege- - p4voor. Wij hebben toen D n t'en milj°en gulden 11 fond gestopt." [eel grotere Alphen wilde in buitengebied ook aan ien maar toen was de iepot leeg. Woubrugge ttebi kwijls slagvaardiger dan 1. Woubrugge vormde Lec >k een overzichtelijk ge- i[bf loe groter de gemeente, p kker de stroop." jn tijd werd ook als argu- ^ebruikt vóór herindeling jafstand tussen burger en wat groter werd, wat 'as voor de objectiviteit, ne dorpen als het mijne n uitkeringen in het ka li de bijstandswet op zorJgeregeld, heette het en suit den boze. Nou, in is de afstand inder- reel groter. Daar kun je !gen dood in huis liggen 7 dat er een haan naar la. gemeentelijke herin- maakt veel bij me los, ook al praat ik nu vanuit ge beurtenissen die alweer tien jaar achter me liggen." F. Vergeer: „Slagvaardig? Welke slag moet Warmond nog ma ken waartoe het dorp als het zelfstandig blijft niet in staat is? Grote bouwplannen zijn er niet. Alles wat er moet gebeuren is 'binnendorps' en de enige functie die de gemeentegren zen overstijgt, namelijk die van recreatiegemeente, vervult Warmond met verve. Ik heb me laten bijpraten door een War- mondse gemeente-ambtenaar en die wees mij op het model dat Warmond heeft ontwikkeld voor zowel bestuurders als het ambtelijk apparaat. Ze zijn al len multi-inzetbaar. Warmond kweekt generalisten, geen spe cialisten. Dat is een adequaat middel tegen verkokering. Ambtenaren van volkshuisves ting weten wat hun collega's van milieu doen en andersom. Bij de provincie zijn we er ook achter dat integraal werken het beste is. Warmond brengt dat kennelijk al in zijn eentje in praktijk. Dat lijkt me getuigen van slagvaardigheid." „Zou Warmond bij Leiden wor den getrokken dan wordt War mond een wijk met 5.000 inwo ners en dus krijgt het dan een deelraad, met eigen wethou ders en eigen raadsleden. De vraag die ik daarbij heb is: wat ben je dan eigenlijk opgescho- )el jn doet aangifte mishandeling ,orpj Een 19-jarige Leiderdorper heeft afgelopen week- aangifte gedaan van mishandeling door een tot nog toe cende man. Het incident vond zondagavond plaats in eeen dorpse voetbalkantine, waar een groep van ongeveer erd personen de wedstrijd Nederland-Tsjechië had beke- |e man zou de vriendin van het slachtoffer hebben lastig- ed :n. Toen de Leiderdorper deze man een duw gaf zou er ip zijn uitgedeeld. «fstandigheid van Warmond staat op het spel nu de meestersvacature niet wordt opengesteld en er een zoek komt naar de bestuurlijke toekomst van het In een serie van zes afleveringen gaat het Leidsch lad in op de voors en tegens van een eventuele ge- C Itelijke herindeling. Aan een panel van tien perso- ijn vijf stellingen voorgelegd. Vandaag, in deel 2, re- i op de stelling: herindeling van Warmond levert lagvaardiger bestuur van de nieuw gevormde ge- Ite op. ten? Waar Warmond in elk ge val niet slagvaardiger van wordt is dat het nu wordt afgescheept met een interim-burgemeester. Dat vind ik echt onzin. Als al het besluit valt om Warmond te herindelen, dan gaat daar nog wel een jaar of drie tot zes mee heen. Voor zo'n periode kun je toch net zo goed een volwaardi ge burgemeester benoemen?" M. Zonnevylle van Leiderdorp: „De stelling is juist. Een grotere gemeente kan meer kennis in huis halen en houden en dat is van belang voor de belangen- hartiging." R. Hillebrand: „In de stelling ligt de suggestie besloten dat een zelfstandig Warmond door een grotere gemeente wordt opgeslokt. Ik wijs erop dat in het Leidse Rijnstadplan War mond niet wordt opgeslokt door Leiden, want Leiden heft in dat plan zichzelf op in. Ik maak ook een onderscheid tus sen dienstverlening en andere taken. Warmond heeft zijn dienstverlening aan de burgers voor elkaar, dus herindeling le vert in dat opzicht geen verbe tering op. De andere taken voert Warmond uit in samen werkingsverbanden en ik stel vast dat Warmond een goede partner is. Je kan met Warmond zaken doen, men geeft wat, men neemt wat. Kortom, zou Warmond onderdeel zijn van Rijnstad, dan zou in de uitvoe ring van de beide types niet veel veranderen. Maar het grote voordeel van de deelraad War mond zou zijn dat hij democra tischer, beter controleerbaar en transparanter kan opereren" J. Hoekema: „Ik ben het met de stelling eens. Warmond is te klein om zijn taken in de 21ste eeuw naar behoren uit te voe ren. Het huidige takenpakket is in feite al te zwaar. Niet voor niets moet Warmond tal van sa menwerkingsverbanden aan gaan. En het takenpakket zal in de toekomst alleen maar meer omvattend worden." C. van der Zalm: „Critici wijzen naar de wegkwijnende War- mondse middenstand en zeg gen dat met een slagvaardig be stuur dit probleem al lang zou zijn opgelost. Nou, kijk maar naar Oud Ade, een kern van Al kemade. Ook daar kalft de mid denstand af. Maar ook daar is dat een autonoom proces, dat je niet kunt beïnvloeden door een supermarkt je dorp in te halen. Het enige effect is dat de bestaande kruideniers het moeilijker krijgen. Alleen als je op grote schaal winkels je dorp binnenhaalt, keer je het tij. Maar de Warmondse schaal past niet bij zo'n ingreep. Met een supermarkt haal je echt die it ;enaar ramt bushokje )rp Een bushokje op de hoek Engelendaal-Bosdreef is i aanrijding tussen een 71-jarige Wassenaarder en een 25- d 1 Hagenaar compleet vernield. De Hagenaar werd met on- h. d letsel naar het ziekenhuis afgevoerd, de verwondingen isei >n 86-jarige bijrijdster van de man uit Wassenaar konden ikke worden behandeld. De Wassenaarder reed vanaf de idijklaan de Engelendaal op toen hij van opzij door de jaar, die al op de Engelendaal reed, werd aangereden. Na irijding schoot de auto van de Hagenaar door, belandde stoep en ramde de bushalte. Volgens de politie reed de iaar te hard. foto loek zuyderduin ;iei ndigt viert Dag van het Paard jaar» Renbaan Duindigt in Wassenaar viert woensdag 12 33ste Dag van het Paard. Wat destijds begon als een gele- tid waarbij de verschillende takken binnen de paarden- Hfen paardenhouderij met elkaar konden kennismaken, is r!|groeid tot een evenement met een eigen karakter. Bezoe- |«unnen wedden op rennen en draverijen, er is een trom- te paard, een spnngconcours en er zijn acitiviteiten stil ony's en trekpaarden. Verder treden de beroemde Friese lannen op en is er een défilé van alle stamboeken met een ;t en twee merries. Er zijn ook speciale activiteiten voor d ren. Het hippische evenement begint om 12.00 uur. De Dorpsstraat in Warmond, waar de mid denstand langzaam 'wegkwijnt'. foto dick ho- gewoning verwende Warmonders die nu naar Oegstgeest gaan voor hun boodschappen je eigen Dorps straat niet binnen. Je krijgt hier hooguit een C-vestiging van zo'n ketenwinkel. En die heeft die camembert niet, waarvoor die zeikerdjes wel een rit naar Oegstgeest over hebben. Bo vendien is er nu internet. De jonge Warmonders gaan straks echt niet meer met boodschap pentassen zeulen, zoals wij. Nog even en alles wordt ge bracht, joh. Een supermarkt is geen basisvoorziening." „Weet je wat pas erg is? Als je geen postkantoor meer hebt, geen dokter en geen school. Maar laten we nu niet gaan doen alsof Warmond in de pol ders van oostelijk Groningen ligt. In een straal van vijf kilo meter hebben we een universi teit en drie ziekenhuizen!" 5 M. Zonnevylle, burgemeester van Leiderdorp. 6 A. Meerburg, burgemeester van Alkemade. 7 Mevrouw F. Vergeer, Leidse, Statenlid namens de SP. 8 Mevrouw C. Huigen, Leiderdorpse, Statenlid namens de WD. 9 J. Hoekema, Tweede Kamerlid namens D66. 10 G. van Eisen, wethouder Oegstgeest (PO). f 179,- KOMPAS

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 13