Geloof Samenleving Nieuwe klok voor Heilige Michael Godsdienst vrij hef vrouwen geschon ft DINSDAG 13 JUNI 2000 VANDAAG 13 juni Vandaag 13 jaar geleden, op 13 juni 1987, was paus Johannes Paulus II op bezoek in zijn ge boorteland Polen. Hij had daar een gesprek met generaal Jaruzelski, de sterke man in Po len van dat moment. Jaruzelski verliet de conferentiezaal met een strak gezicht, meldden de kranten. Polen onder hield al sinds de Tweede Wereldoorlog, nadat de commu nisten de macht grepen, geen betrekkingen meer met het Vaticaan, terwijl toch ruim 94 procent van de bevolking in Polen katholiek bleef. Na de val van de muur in 1989, twee jaar na het pausbezoek aan Polen, roemen allerlei wereld leiders de rol van Johannes Paulus II bij de val van het communisme. Op de 12-de juni 1231 stierf de heilige Portugees Antonius van Padua. Hij was een franciscaanse volksprediker die zich in Italië en Frankrijk vooral richtte op de bekering van Katharen. 'Jan Saliegeest in christendom' biddinghuizen De Pinksterbeweging heeft waarschijnlijk te veel het accent gelegd op het spreken in tongen. ,,We moeten het aan de Geest overlaten welke gave Hij schenkt. Dat kan tongen- taal zijn." Met deze woorden erkende voorzitter Kees Goedhart van de stichting Opwekking kritiek op de pinksterbeweging. Hij sprak in Biddinghuizen op de conferentie Pinksteren 2000, die door een recordaantal van 40.000 mensen werd bezocht. Otto de Bruyne van de Evangelische Omroep hekelde de 'Jan Salie geest' die in het Nederlandse christendom heerst. „Wij zijn be toverd door onze rijkdommen. God vraagt zich af: Hoe kom ik er doorheen? Tegen Nederlanders moet je niet alleen zeggen: Geef je hart aan Jezus, maar ook: Geef je portemonnee. Chattende kardinaal op internet utrecht Onwennig en een beetje sceptisch kroop de 'zalige di gibeet' kardinaal Simonis vrijdag in Utrecht achter het toetsen bord om een uurtje te chatten op internet. Zo doende lanceerde hij de nieuwe website en het internetpastoraat De Oase van het aartsbisdom Utrecht. Nadat de provider de eerste godlasteren de 'grappenmakers' van de site had gehaald, maakten ongeveer twintig mensen van de gelegenheid met de kardinaal te chatten. De gesprekjes bleven beperkt tot groeten en felicitaties. Diepere geloofskwesties bleven achterwege. Op de vraag of de kardinaal voortaan ook virtueel de biecht gaat afnemen, pareerde hij: „Je zoent toch ook niet door een ruit." Het aartsbisdom Utrecht is na Den Bosch en Roermond het derde bisdom in Nederland dat online is. 'Bijbelse boodschap' in Pokémon Londen De Anglicaanse Kerk in Engeland heeft een bijbelse boodschap in de populaire Pokémonfiguren ontdekt. De dieren uit een Japanse tekenfilm zouden tegen duivelse krachten strij den, elkaar liefhebben, zich voor de naaste opofferen en van het kwaad worden bevrijd. Waar een ander alleen maar actie en ge weld ziet, heeft dr. Anne Richards van de zendingsafdeling van de Anglicaanse Kerk ontdekt, dat het bij Pokémon gaat om de fundamentele zingevingsvragen: Wie ben ik? Waarom ben ik hier? De behoudende protestantse organisatie Bijbel en Onder wijs in Amersfoort heeft deze week juist gewaarschuwd tegen het spel. Het leert kinderen meedogenloos te handelen, prikkelt hun begeerten en brengt hen in de greep van de Japanse religie. Pokémon vertegenwoordigt een denken dat 'haaks staat op zo wel het humanisme als het christendom'. Nederlander bisschop in Nieuw-Guinea teteringen De Nederlandse missionaris H. te Maarssen (66) is door paus Johannes Paulus II benoemd tot bisschop van Kun- diawa op Papoea-Nieuw-Guinea. De nieuwe bisschop is lid van de congregatie Missionarissen van het Goddelijk Woord, waar van het Nederlandse provincialaat in Teteringen is gevestigd. Te Maarssen werd in 1933 in Groenjo geboren. Hij ontving in 1960 de priesterwijding. Sinds 1962 werkt hij in het vroegere Australi sche deel van Nieuw-Guinea. De nieuw benoemde bisschop vertaalde na het Tweede Vaticaans Concilie alle liturgische tek sten in de voertaal op het eiland, het Pidgeon Engels. Bisschoppen eisen vrije verkiezingen harare De rooms-katholieke bisschoppen van Zimbabwe heb ben er bij president Mugabe op aangedrongen dat de komende verkiezingen vrij en eerlijk zullen zijn. Verder hebben ze het re cente geweld veroordeeld, waar vooral leden van Mugabe's par tij verantwoordelijk voor worden gehouden. In de aanloop naar de parlementsverkiezingen op 24 en 25 juni is het politieke kli maat in het land verslechterd, stellen de bisschoppen in een dit weekeinde uitgegeven verklaring. „Het geweld heeft al tot de dood van 26 mensen geleid en tot veel meer gewonden. Men sen moesten hun eigen huizen ontvluchten en leven nu als vluchtelingen in hun eigen land. Wij veroordelen het geweld voorafgaande aan de verkiezingen en de moorden die in ons land hebben plaatsgevonden.aldus de bisschoppen. Lubbers krijgt eerste exemplaar boe den haag anp G_; Duizenden mensen keken zondag toe hoe de nieuwe grote kilogram zware luidklok wordt pas op maandag 19 juni in de toren i de Sint Michael kerk in Hamburg in de takels ging. De 7.542 gehesen. foto reuters Van vrouwen wordt het recht op godsdienstvrijheid vaker ge schonden dan van mannen. In sommige moslimlanden moe ten alle vrouwen, ook die niet moslim zijn, hoofddoekjes dra gen. In andere, geseculariseer de landen worden vrouwen ge discrimineerd omdat zij om re ligieuze redenen een hoofd doekje dragen. Dit zijn enkele voorbeelden uit het boek 'Freedom of reli gion: a precious human right' (Godsdienstvrijheid: een kost baar mensenrecht), waarvan vandaag het eerste exemplaar wordt aangeboden aan oud premier Lubbers, voorzitter van de Adviesraad Internationale Vraagstukken. Het boek is uitgegeven in het kader van een gezamenlijk pro ject over godsdienstvrijheid van de bisschoppelijke commissie Justitia et Pax (gerechtigheid en vrede), de Nederlandse Zen dingsraad en het Bureau Be leidsvorming Ontwikkelingssa menwerking. Verder zijn er moslimlanden waar de overgang van de islam naar een ander geloof bij de wet verboden is. In sommige geval len wordt dan de doodstraf uit gesproken. Het recht om van godsdienst te veranderen is op genomen in de Universele Ver klaring van de Reel Mens. In het boek is ook stuk gewijd aan religieuze onverdra in West-Europa. in Frankrijk en Be zwarte lijsten van secten opgesteld, kers zijn niet in staa reid een ondersche tussen criminele da dividuen en die v Zij neigen ertoe de te wakkeren door op te leggen aan gn wel individuen d hebben gepleegd. Ook de oprichti vies- of observati het publiek tegen groepen moeten \v is een zorgwekkem ling. Zulke centra z jaren in het leve door de regeringen Frankrijk en Oostem In een woord oud-directeur Th. van het VN-mensei reau in Genève, dat mentele recht op vrijheid nog steeds belang. Hij wijst van mensen van uit culturen en religiei ging, die vaak met genhaat worden teerd en op religieu gediscrimineerd. [77j Het ultieme bewijs dat God bestaat. Dat is volgens de ontdekkers het gewicht dat we aan de zogenaamde Bijbelcode moeten hechten. En het is nu eens geen theoloog die Gods verborgen boodschap aan de mens heid ontdekt, maar een beoefenaar van de wiskunde, de onverbiddelijkste van alle we tenschappen. Tien jaar geleden kwam de Israëlische wis kundige Eliyanu Rips naar buiten met zijn bewering dat hij met behulp van een com puter verborgen boodschappen had blootge legd, profetieën die waren verstopt in het Oude Testament. Boodschappen over perso nen en gebeurtenissen die op het moment dat de boeken op schrift werden gesteld nog in de verre toekomst lagen. Zo ontdekte Rips het woord 'Yitzak Rabin' in de tekst, gekop peld aan de boodschap 'de moordenaar die moordt'. Verontrust waarschuwde hij de premier, maar die wilde van geen profetie weten. Kort daarop werd Rabin door een joodse activist doodgeschoten. Nog meer historische feiten konden vol gens Rips uit de Torah worden gedestilleerd. De Russische revolutie, aids, en tal van feiten uit de joodse geschiedenis. De opwinding was voorstelbaar: Had Rips de belangrijkste ontdekking aller tijden gedaan? Dat zou een religieus keerpunt betekenen. Al die tijd had de mensheid de bijbel slechts oppervlakkig gelezen, onwetend van de voorspellingen onder de oppervlakte. Die daar door nie mand anders dan Jehovah zelf in kunnen zijn gelegd! Toch was Rips niet de eerste om de Torah met een wiskundig oog te bezien. De ge schiedenis van de joodse tekstwetenschap is één groot spel van geschuif met letters in plaats van cijfers en cijfers in plaats van let ters. Niet voor niets had volgens de joodse traditie God de tekst letter voor letter aan Mozes gedicteerd. Nachmanides schreef al: „Alles staat geschreven in de Torah, expliciet of impliciet, verborgen in woorden, in nu- 'God' ls een van de meest voorkomende woorden op het Internet Het zoekprogramma Altavista geeft zes en een half miljoen verwijzingen naar pagina's waar je je licht kan opsteken over religieuze zaken. Zowel kerke lijke organisaties als obscure religieuze groeperingen hebben pagina's waar ze zich presenteren. Deze afleve ring: de Bijbelcode. http://cs.anu.edu.au/~bdm/dilugim/torsih.html V *1 T\ "3, Vs ti s n "V Ml ft >3^ ft S T\ Tv i ft K T\ T\ I merieke waarden, in de vorm van de letters." Torah-vorsers als Nachmanides verwij derden alle spaties uit de tekst zodat ze een raster van 304.805 lettertekens overhielden, dat ze verdeelden in tabellen van 10 bij 10. In dit letterblok speurden zij (als in het spelletje Bogglenaar woorden die horizontaal, verti caal of diagonaal door het raster lopen. Het was toegestaan om over letters heen te springen. Een woord kon dan worden ge vonden door bijvoorbeeld elke eerste, 15ste, 30ste, 45ste letter te nemen. Ook achteruit lezen is toegestaan. Monnikenwerk, natuur lijk. Pas met de komst van de computer kon deze puzzelarij daarom in een stii snelling komen. Sceptici stonden met hun mond den. Rips leek een statistisch goed merd verhaal te hebben, dat zelfs in pectabele tijdschrift Statistical Scien hield. Hij wist aannemelijk te makei kans dat de gevonden betekenissen val berusten uiterst klein is. Geen si die daar iets op kon afdingen. Maai gen profetieën, dat kon niet. Er moe een denkfout zitten, maar waar? Internet gonst van de tegenstrijd ningen over de Bijbelcode. Iedereen onder de oppervlakte van de Torah ken kan decoder-programma's dowi Websites rapporteren de meest uitee de vondsten. Op de ene plaats wc weerd dat de naam van Bill Gates Schrift voorkomt, terwijl een ander dat de Torah juist allerlei blasfemie bergt als 'Jehovah bestaat niet'. Het of iedereen in de bijbelcode leest w« wil vinden. Dat zeggen ook de sceptici die zit discussie op internet mengen. Ze hel moed nog niet opgegeven om de bij onderuit te halen. Toegegeven, er zij lig precieze woordcombinaties uit df te halen. Maar is de Torah daar unie! aan te tonen dat de bijbelcode niet' is dan statistisch gezichtsbedrog hale boek Moby Dick erbij. Niet bepaald e waar je een Goddelijke boodschap verwachten. Toch slagen de wiskund in de meest gedetailleerde informati tekst te halen. De dood van Diana, de op Trotski, Kennedy, en óók die op En dat alles met alle plaatsen, tij k moordwapens en namen van betro En als niet alleen de Torah, maar oo Dick, of Suske en Wiske of het telefc profetieën bevatten, moet dan niet statistiek nog eens worden nagekekei silvan schoonhoven WEEROVERZICHT BUITENLAND C O Weersvooruitzicht HWS Geldig tot en met woensdag. Noorwegen: Eerst zeer onbestendig met van tijd tot tijd regen, vooral langs de westkust. Daar ook een stormach tige wind. Woensdag rustiger en droger en vooral in het zuidoosten kans op wat zon. Maxima veelal tussen 13 en 19 graden. Zweden: Eerst veel wind. Verder geregeld zon, maar dinsdag in het westen en noorden meest bewolkt en en kele (onweers)buien. Maxima uit eenlopend van ongeveer 14 gra den bij bewolkt en nat weer tot rond 25 in het zuiden met veel zon. Finland: Tamelijk windering. In het zuiden geregeld zon en droog. Naar het noorden toe meer bewolking en nu en dan regen, misschien ook onweer. Maxima uiteenlopend van 16 tot 23 graden. Denemarken: Vrijwel overal droog. In het zui den van tijd tot tijd zon, naar het noorden toe meer bewolking. Dinsdagmiddag ongeveer 21 gra den, woensdag een fractie lager. Engeland, Schotland, Wales, Ier land: Afwisselend zon en wolkenvelden en vooral in het westen kans op regen. Dinsdag eerst nog veel wind. Maxima uiteenlopend van 13 graden in het noordwesten tot rond 20 in de omgeving van Lon den. België en Luxemburg: Flinke zonnige perioden. Dinsdag warm met maxima van 24 graden in het westen tot een graad of 28 in het oosten. Woensdag iets la ger maxima. Noord- en Midden-Frankrijk: Flinke zonnige perioden en droog. Middagtemperatuur om streeks 25 graden, maar langs de kusten van het Kanaal minder warm. Zuid-Frankrijk: Flinke zonnige perioden. In het zuidoosten meer bewolking en kans op enkele onweersbuien. Middagtemperatuur tussen 23 en 29 graden. Spanje: Vrij zonnig en alleen in het uiter ste noordoosten mogelijk een bui. Warm met aan zee bijna overal maxima van een graad of 25, landinwaarts meer dan 30 graden en lokaal zelfs meer dan 35. Portugal: Zonnig en warm met maxima van meer dan 30 graden. Alleen aan zee plaatselijk wat lagere maxi ma. Mallorca, Ibiza, Menorca: Perioden met zon en kans op een onweersbui. Maxima rond 27 gra den. Duitsland: Vrij zonnig. Woensdag vooral in het zuidoosten mogelijk een on weersbui. Dinsdag warm met op veel plaatsen maxima rond 30 graden. In het noordwesten, en woensdag ook elders, iets lagere maxima. Oostenrijk: Van tijd tot tijd zon. Ook enkele regen- en onweersbuien, vooral in het zuiden. Warm met maxima in de buurt van 30 graden. Zwitserland: Enkele forse (onweers)buien en vooral in het zuiden kans op veel neerslag. Met name in het noor den ook af en toe zon en dinsdag lokaal 30 graden. Verder maxima meest rond 27 graden. Polen: Flinke zonnige perioden en vrij wel overal droog. Middagtempe ratuur rond 30 graden, alleen langs de kust in het noorden iets minder warm. Tsjechië en Slowakije: Flinke perioden met zon. Woens dag later op de dag kans op enke le onweersbuien. Warm met bijna overal maxima van 30 graden of meer. Italië: Perioden met zon en daarnaast enkele forse regen- of onweers buien. Vooral in het noorden lo kaal veel neerslag. Middagtempe ratuur meest tussen 25 en 30 graden. Corsica en Sardinië: Afwisselend zon en enkele regen- of onweersbuien. Maxima rond 25 graden. Griekenland en Kreta: Flink wat zon en droog. Middag temperatuur uiteenlopend van 28 graden aan zee tot 33 plaatselijk in het binnenland. Malta: Perioden met zon. Ook kans op een regen- of onweersbui. Maxi ma rond 28 graden. Turkije en Cyprus: Zonnig en droog. Maxima aan zee uiteenlopend van een graad of 25 in het noorden rond de Bosporus tot meer dan 30 graden in het zuiden en op Cyprus. WOENSDAG 14 JUNI 2000 Zon- en maanstanden Zon op 05.20 Zon onder 22.00 Maan op 19.26 Maan onder04.18 Waterstand IJmuiden Katwijk Hoog 02.56 15.19 02.29 14.52 Laag 10.45 23.25 10.26 23.06 bewolkt onweer V warmtefront süü regen sneeuw V koufront êm» opklaringen Jfefe hagel lagedruk mist windrichting hogedruk zonnig 19 temperatuur luchtdruk in 1000 hecto pasca| KANTOOR Rooseveltstraat 82 071-5356 356 Postadres: Postbus 54, 2300 AB Leiden ABONNEESERVICE Abonnementen 071-5128 030 Geen krant ontvangen? Bel voor nabezorging: Ma. t/m/vr.18.00-19.30 uur en Zaterdag 10.00-12.00 uur 071-512 DIRECTIE B.M. Essenberg, W.M.J. Bouterse (adjunct) J. Kiel (adjunct) HOOFDREDACTIE J.G. Majoor, T van Brussel (adjunct) L F. Klein Schiphorst (adjunct) REDACTIE A. Maandag, chef eindredactie algemeen T. Brouwer de Koning, chef redactie Rijn- en Veenstreek D.C. van der Plas, chef eindredactie regio J. Rijsdam, chef redactie kunst W. Spierdijk, chef sportredactie E. Straatsma, chef redactie Regio Leiden R.I.M. van der Veer, chef redactie Duin- en Bollenstreek W.F Wegman, chef redactie Leiden LEIDSCH DAGBLAD (Opgericht 1 maart 1860) TELEFAX Advertenties: 071— 53235 Familieberichten: 023-5. 023- 5320216 Redactie: 071-5321 921 Hoofdredactie: 071-531! ADVERTENUi Maandag t/m vrijdag 071- 5356 230 RUBRIEKSADVERTi Maandag t/m vrijdag 071- 5143 545 ABONNEMENT! bij vooruitbetaling: per maand (acceptgiro) per kwartaal (acceptgiro) per half jaar (acceptgiro) per jaar (acceptgiro) Abonnees die ons een machtig* het automatisch afschrijven1 abonnements- geld, ontvangen betaling. VERZENDING PERI Voor abonnementen die per pos worden verzonden geldt aan portokosten per verschijn» LEIDSCH DAGBLAD OP a Voor mensen die moeilijk Ie» hebben of blind zijn (of eenf leeshandicap hebben), is eens van het regionale nieuws uit! Dagblad op geluidscassette!* informatie 0486-486486 (Centrum voor Gesproken let INTERNET: Dag iv.leidschdagblad.nl MAIL redactie ld©damiate.hdc.nl K N H U I l Warschau licht bew Wenen half bew. Bangkok zwaar beu Buenos Aires zwaa Casablanca zwaa Johannesburg - Los Angeles half 22 11 0.0 31 20 0.0 24 15 0.0 33 26 0.0 Tokyo 19 12 0.0 Toronto 24 18 0.0 Tunis 20 5 0.0 Vancouver 23 16 0 0 New Orleans onbewolkt New York zwaar bew Tel Aviv onbewolkt 30 22 0.0 23 13 11.1 31 22 0.0 20 16 22.0 17 11 0.0 28 18 0.0 19 10 16.0 ongevallendienst Rijnland Ziekenhuis, vestiging St. Elisabeth: 24 u. per dag. Diaconessenhuis: maandag t/m vrijdag 08.00-17.00 u. (uitgezoni feestdagen). Leids Universitair Medisch Centrum: 24 u. per dag. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Rijnoord: geen ongevallendienst inlichtingen bezoekuren ziekenhuizen Diaconessenhuis: tel. 071-5178178. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Elisabeth: tel. 071-5454545. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Rijnoord: tel. 0172-463131. Leids Universitair Medisch Centrum: tel. 071-5269111.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 12