eiden Regio De strijd tegen het water ik E Bijdrage aan regio gaat fors omhoog Moedig Voorwaarts moet het hebben van aardige mensen 'Ze kunnen hier hun verhaal kwijt' Wetenschappers praten in Leiden over DNA-computers Buurt 'trekt alles uit de kast' voor wijkfeest in Stevenshof De rugzak die vorige week werd gevonden in de Leidse met juwelen is terecht. Of sterker nog: de rugzak is nooit geweest. Al die tijd bevond de zak zich in het hoofdbureau lolitie aan de Langegracht. Maar omdat men daar de hele ]d voorwerp voor voorwerp registreerde, was in de admi re 'geen rugzak meer te vinden', laat een politievoorlich- eten. Discuswerper Pieter van der Kruk trof de zak vorige aan in de bosjes langs de atletiekbaan in de Leidse Hout acht hem naar de kantine. Het personeel daar droeg de ervolgens over aan de politie. Die zei aanvankelijk van te weten. Hoe de zak in de bosjes is terechtgekomen en e eigenaar is, is vooralsnog onduidelijk. tomobiliste ramt twee auto's Een 32-jarige automobiliste uit Leiden heeft zondag- fop de Beethovenlaan twee auto's geramd. De vrouw e de macht over het stuur kwijt en reed eerst tegen de wa- ian een 37-jarige plaatsgenoot en vervolgens bovenop de jrkap van de wagen van een 68-jarige Leidenaar. Wonder ni1 n wonder raakte niemand gewond, er is alleen blikschade ild. gzak met juwelen terecht aatroof op Wagnerplein Een 84-jarige vrouw is zaterdag beroofd van haar bood- ar ïpentas toen zij van het Wagnerplein in de richting van het jad liep. De dader, een jongen van een jaar of zestien, be rde haar per fiets van achteren en trok de tas met geweld aar handen. In de tas zaten boodschappen en een porte- tra informatieavond Hogeschool l» De Hogeschool Leiden houdt op dinsdag 20 juni een ex- formatieavond. Dat gebeurt wegens de grote belangstel- 'oor de hbo-opleidingen. Eerder dit jaar trokken enkele avonden telkens ongeveer 900 belangstellenden. Overi- zitten de opleidingen sociaal juridsiche dienstverlening en therapie volgend schooljaar al vol. Wel kan voor het eerst en ingeschreven voor de nieuwe opleiding informatica en matiekunde. Verder zijn er tal van deeltijdstudies, onder- verpleegkunde, maatschappelijk werk en de pabo. De ho- tool, gevestigd aan de Zernikedreef 11, zet z'n deuren open n 19.30 en 21.00 uur. dng over Rijnsburgs archief Drs. Hanneke van Aalst van de Vereniging Jan van Hout Drgt vanavond een lezing in het Leidse Gemeentearchief. Ze ltover de archieven van de gemeente Rijnsburg, die zijn jebracht naar Leiden en toegankelijk gemaakt voor onder- De lezing begint om 20.00 uur, het gemeentearchief is te en aan de Boisotkade 2a. chrijvingen Zomer 50+ li Ouderen kunnen deze zomer deelnemen aan een keur ictiviteiten in verband met 'Zomer 50+'. Het programma onder andere bustochten, excursies, jeu.de boule en zin- Het openingsfeest is in het gerestaureerde Volkshuis, waar ergroep Utrecht het stuk 'Leeftijden' opvoert, onder regie .uc Lutz (75). Morgen kunnen belangstellenden bij de Har- ïgkerk (Haarlemmerstraat, hoek Lange Mare) inschrijven activiteiten. Vanaf donderdag kan dat ook tijdens kan- ïren bij de LWO aan de Breestraat 117. Manege zamelt geld in voor zomerpaardrijkamp ONNO HAVERMANS Buiten staat een nieuwe trekker en naast de stalboxen hangt een elektro nische takel om ruiters uit hun rolstoel op een paard te tillen. Dankzij een in gelaste extra les is de wachtlijst voorlo pig weer schoon. Kortom, het gaat goed met Manege Moedig Voorwaarts. Maar de achterwand van de binnen- bak kiert en het zomerkamp staat weer voor de deur. Er is dus alweer geld no- dig. Met een demonstratie paardrijden en een sponsorloop probeerde de Stichting Paardrijden Gehandicapten voor Leiden en omstreken gisteren geld bijeen te brengen om zoveel mo gelijk deelnemers te laten genieten van een weekje zomerkamp. Daarvoor is acht- k tienduizend gulden nodig. „De paarden gaan mee en er is be geleiding nodig van een-op-een", legt voorzitter W. Innemee uit. „We willen niet tegen een kind zeggen: 'Jij mag niet mee, want jij kunt niet betalen'. Er is dus zoveel mogelijk geld nodig. Want zo'n week is leuk voor een kind, maar ook voor de ouders. Die hebben dan ook eens even tijd om iets voor zichzelf te doen, of voor de andere kin deren in het gezin." Zo'n 240 leerlingen telt de manege aan de Wassenaarseweg. Zeventien paarden en pony's dragen de gehandi capte ruiters (zowel fysiek als geeste lijk) elke week een keer. Paardrijden geeft niet alleen plezier, het werkt ook als therapie om even de rolstoel of de krukken te verruilen voor het leren za del. Een stoet aan vrijwilligers zorgt er voor dat de manege zo goed draait. „Zoals bij elke manege lopen hier ook van die meisjes rond, die af en toe een uurtje mogen rijden als ze daarvoor werken. Die zijn soms een hele dag met een aangelijnd paard aan het lo pen, omdat je niet kunt riskeren dat zo'n paard opeens de benen omhoog gooit als er iemand op zit", aldus In nemee. Ook kan Moedig Voorwaarts niet zonder sponsors. „De lessen betalen de leerlingen uit hun bijdrage van de Algemene Wet Bijzondere Ziektekos ten. Maar reparaties, zoals aan die achterwand, daar is nou nooit geld voor. We hebben ook geen echte kan tine, zoals een gewone manege. Daar wordt in de kantine vaak nog heel wat verdiend, maar hier is het een komen en gaan van aangepast vervoer waar mee die kinderen worden gebracht. Even een colaatje drinken is er zelden bij." Dus moet de manege het hebben van aardige mensen. „Gelukkig zijn er nog steeds veel Nederlanders met het hart op de juiste plaats. Bij de gemeen te Leiden hoeven we niet aan te klop pen. Van burgemeester Goekoop kre gen we drie jaar geleden, bij het 25-ja- rig bestaan, een mooie cheque, maar met zijn opvolger Postma heb ik nog geen contact gehad. Maar van die man is met Koninginnedag en het bezoek van de Japanse keizer al zoveel ge- Bijdragen voor het zomerkamp van Moedig Voorwaarts zijn welkom op gi ronummer 1917000 van de Stichting Paardrijden voor Gehandicapten. Voorzitter M. van der Meijden-van der Meer van de ouderensociëteit Hartebrug: „Elke tien weken hebben we prijzenmiddag. Daar lopen ze voor alsof het ijskasten zijn." foto henk bouwman VENBERICHTEN iven vlogen dit weekeinde Morlincourt en Tours, ag van de wedvlucht uit :ourt: liderdorp loode 1, 2, 8, 9; D. van en 3,4, 5; W. van Oosten 'olboom en zn. 7, 10. Jt Oosten Srooten zn. 1, 3, 4, 5, 6; 12; J. de Koekkoek 7; G. jsbergen 8; P. Mooten 9; Putten 10. )e Rijnklievers 1,5, 7, 8; Hogenboom 2, iraan 3; Van der Poel 4; lyden 10. Vriendenclub Nieuwendijk en zn. 1, 3, .0; R. v.d. Nieuwendijk 2; teveel 4; L. Koopman 6, 7; Jac. de Schrijver 8. De wedvlucht uit Tours: P.V. Leiderdorp B. van Mil. 1; D. van Seggelen 2, 3; W. de Roode 4, 6, 8; E. Broug 5; comb. J. Hartevelt 7; W. van Oosten 9; J. Knijnenburg 10. P.V. Het Oosten N. de Groot en zn. 1, 3, 10; G. *\/an Rijsbergen 2; B. van Putten 4, 5; J. de Koekkoek 6, 7; S. van Iterson 8; L. Degen 9. P.V. De Rijnklievers Kraan 1; Ladan 2, 4, 9; Hogen boom 3, 8; J. van Leyden 5; Van Leyden 6; H. van der Poel 7, 10. P.V. De Vriendenclub F. v.d. Nieuwendijk en zn. 1, 3, 8; R. v.d. Nieuwendijk 2, 5, 6; Ch. v.d. Voorn 4; Th. Habraken 7, 9; H. Bodijn 10. GERRY VAN BAKEL Elke woensdagmiddag kaarten en sjoelen, met bingo toe. Tussendoor een kopje koffie of thee. Een keer per jaar een uitstapje naar, bijvoorbeeld, een tuincentrum. Het programma van de ouderensociëteit Harte brug is eenvoudig. Maar het werkt al vijftig jaar. In 1950 begonnen een paar dames uit de katholieke Hartebrugkerk aan de Haar lemmerstraat met een sociëteit om de ou dere parochianen een leuke middag te be zorgen. Nu komen er elke week zestig ou deren uit heel Leiden naar de zaal van de Hartebrugkerk. Sommigen al twintig jaar. „Elke tien weken hebben we prijzenmid dag", vertelt voorzitter M. van der Meijden- van der Meer. „Daar lopen ze voor alsof het ijskasten zijn. Dan schenken we ook een borreltje. Verder wordt elke week de score bijgehouden. Degene met het hoogste aan tal punten krijgt een prijs en degene met het laagste aantal punten krijgt de poedel prijs. Een pak koek of een reep chocola. Als mijn collega of ik iets winnen, verloten we het. Dat is altijd dolle pret." Mevrouw Van der Meijden begon in 1968 als gastvrouw. „Mijn voorgangster Lub woonde een paar huizen verderop. We kwamen elkaar tegen bij de bloemenkoop- man. Ze vroeg mij toen of ik een paar keer gastvrouw zou willen zijn bij de sociëteit. Ze had tijdelijk iemand nodig." In 1984 nam mevrouw Van der Meijden de voorzit tershamer over. „Er is wel wat veranderd. Vroeger als we een lunch hadden, kocht mevrouw Lub twee pakjes roomboter. We smeerden zelf de broodjes en die gingen dan in een schone vuilniszak. Mevrouw Lub deelde ze persoonlijk uit. En tegen ie dereen zei ze: het is echte roomboter hoor, proef maar." Wat niet veranderd is, is dat er nog steeds veel wordt gedaan met weinig geld. De ge meentelijke subsidie is genoeg voor de zaalhuur. Verder wordt alles betaald uit het koffie- en kaartgeld. Een middag klaverjas sen kost anderhalve gulden en de koffie of thee eveneens. Voor bijzondere gelegenhe den wordt gespaard. Sinds het vijfenveer tigjarige bestaan van de sociëteit gooien al le bezoekers elke week een kwartje in de spaarpot. En nu bij de vijftigste verjaardag e bovenbuurvrouw aan de gaat, loopt het via zijn pla- i muur en aanrecht zo zijn iteen in. Het lijkt alsof het nd een extreem geval van heeft want boven de keu- astjes bladderen de schil led af van groenbruine o's vol schimmelculturen, alleen in de keuken, ook in il> in de douche en in het van André Cuvelier zijn me vochtplekken steeds ire stukken huis aan het tten. En het enige wat de ngbouwvereniging doet is betuigen. „Dan komt er iemand met een metertje langs en het enige dat ze kunnen zeggen is ja het is nog nat, het is nog nat. Ja hè, hè, dat zie ik zelf ook wel." Cuvelier (60) woont goedbe schouwd al vijfjaar alleen aan de Bartokstraat. Maar sinds twee jaar heeft hij gezelschap gekregen: het immer aanwezige water. Het lekt aan de Bartok straat. In '98 kwamen ze van de wo ningbouwvereniging Zijl en Vliet de boel opnieuw kitten. In '99 lekte het nog. In augustus van dat jaar werden de stand- De Blauwe Steen, die al 700 jaar in de Breestraat ligt, is het symbolische middelpunt van de stad. leidingen van de wc vernieuwd. „Maar het bleef lekken. Toen kwam er iemand anders van de woningbouwvereniging en die zei het komt van het dak. Een beetje vreemd als je bovenbu ren nergens last van hebben. Goed, dak gerepareerd. Bleef lekken. Daarna hebben ze de naden van de schoorsteen aan gesmeerd. Bleef lekken." En zo lekte meneer Cuvelier het nieuwe jaar in. Twee maan den geleden verhuisde de bo venbuurman. En de woning bouwvereniging maakte van de gelegenheid gebruik om de keuken te inspecteren. „Lag er een gigantische plas water ach ter het keukenblok. Ze wisten het zeker. Het lag aan de keu- kenafvoer van de bovenburen." „Maar dan hoor je er weer niets van. Van de week hebben ze me een kwartier aan de tele foon laten wachten. Toen ik eindelijk het hoofd van toe zicht, meneer Mattijssen, te spreken kreeg en ik zei dat ik de media had ingeschakeld, zei die dat het deze week nog in orde zou komen." Mattijssen van de woning bouwvereniging („Ik zit er pas sinds vier maqpden hoor") kan zich huurders wanhoop wel voorstellen. Maar vertelt er ge lijk bij dat hoogstwaarschijnlijk 14 juni het ongemak wordt ver holpen. Waarom duurt het zo lang? „Met een kijkoperatie hebben we ontdekt dat de standleiding van de keuken bij de de buren is gescheurd. Om bij hun de boel open te breken, hebben we hun toestemming nodig. En die mensen krijgen we maar niet te pakken." Cuvelier: „Onzin. Ik heb een goed contact met mijn buren en als ik ze bel heb ik ze zo aan de telefoon. Die mensen heb ben me al laten weten dat ze er alles aan willen doen om de lekkages te verhelpen." Mattijssen vindt het trouwens sowieso raar dat de buren nog steeds gebruik maken van hun 'voorzieningen', terwijl ze we ten dat meneer Cuvelier daar last van heeft. Cuvelier: „Ja, moetje dan tegen die mensen zeggen dat ze niet meer naar de wc mogen of zo?" En bij nader inzien blijkt de on bereikbaarheid van de buren ook behoorlijk mee te vallen. Want een paar uur later belt Mattijssen naar de krant om te zeggen dat het gelukt is om een afspraak te maken voor de vol gende ochtend. Volgende ochtend meneer Cu velier weer gebeld. Die staat op het balkon omdat de mannen van bouwbedrijf Huurman de muren bij de buren met veel kabaal openbreken. „Ja, het kan dus toch. Minpunt'is wel dat er asbest is gevonden. Ze zijn nu bij de buren bezig en ik ben volgende week aan de beurt." Maar of het asbest ook wordt weggehaald weet hij niet. Heeft meneer Mattijssen daar nog iets over gezegd? „Matrijs- Door een langdurige lekkage bladderen bij André Cuvelier de schilfers verf van het plafond. foto hielco kuipers sen? Ik heb helemaal niets ge hoord van Mattijssen. Ik ben opgebeld door Huurman." Maar klagen doet hij niet meer. Voorlopig zit meneer Cuvelier twee hoog en droog. Gemeenten duurder uit op 7 juni is de hele club een dagje uit ge weest. Een boottocht met lunch, dan een borreluurtje en een diner. Zestig deelne mers waren er. Mevrouw Van der Meijden: „We hebben ook een pianist gevraagd en die speelde voor ons gratis. Kijk, dat is toch leuk." Morgen is er een receptie om het vijftig jarige bestaan te vieren. De buurt is uitge nodigd, de welzijnsorganisaties en de poli tiek. Burgemeester Postma komt ook. Van der Meijden: „We hebben aan iedereen die op de sociëteit komt gevraagd of ze iets wil den opschrijven waarom ze naar ons toe komen. Wat ze vinden van de woensdag middag. Daar hebben we een klein boekje van laten maken en de burgemeester krijgt die dag het eerste exemplaar." Het leuke van dit vrijwilligerswerk is voor mevrouw Van der Meijden het contact met de mensen. „Ze kijken zo naar die woens dag uit. Een mevrouw van 88 jaar, komt hier elke week binnen met: 'ik ga weer naar mijn moedertje'. Ze kunnen bij ons hun verhalen kwijt. Voorlopig blijf ik dit nog ge woon doen." De bijdrage die de gemeenten in de Leidse regio betalen aan het Samenwerkingsverband Leidse Regio Ruimtelij ke Ordening en Volkshuisvesting gaat de komende jaren fors omhoog. Betalen de gemeenten in 2000 nog 2,66 gulden per inwoner aan de regio, voor 2001 staat een be drag van 4,64 gulden in de begroting. Ook in de daarop volgende jaren stijgen de kosten van het samenwer kingsverband. Voor Leiden betekent dit dat de bijdrage zal oplopen van 310.000 gulden dit jaar tot 710.000 gul den in 2004. De aanzienlijke kostenstijging is een direct gevolg van het begin dit jaar genomen besluit om de samenwerking in de regio te in tensiveren. In het samenwer kingsverband werken Leiden, Leiderdorp, Voorschoten, Oegstgeest, Alkemade en Zoe- terwoude samen op het gebied van bouwen en wonen. Naast dit verband kent de regio een apart forum waarin de samen werking bij verkeer en vervoer is geregeld, en een meer alge meen samenwerkingsverband. Ook de bijdragen aan deze sa menwerkingsverbanden gaan in 2001 sterk omhoog. De samenwerking in de regio kreeg begin dit jaar een sterke impuls door de discussies in de werkgroep Krachtige Gemeen ten. Leiden kwam in dat ver band met het plan de gemeen ten in de Leidse regio en de Duin- en Bollenstreek samen te voegen tot één 'Rijnstad', waar in de huidige gemeenten als deelgemeenten voort blijven bestaan. De andere gemeenten in de regio reageerden afwij zend op het Leidse plan, maar beloofden wel zich te willen in zetten voor een intensievering van de samenwerking, die bo vendien minder vrijblijvend moest worden. De regio wil in 2001 vooral een grote berg papier verzetten. In de planning staan de uitwer king van het beleidsplan wo nen, het opstellen van een re gionale reactie op de Vijfde No ta Ruimtelijke Ordening van minister Pronk en het samen voegen van een aantal rappor ten tot een 'integrale visie voor de Leidse regio'. Daarnaast wil de regio in 2001 beginnen met de daadwerkelijke uitvoering van een aantal projecten die voortvloeien uit het land schapsbeleidsplan. LEIDEN ONNO HAVERMANS Het Informatica-instituut van de Leidse universiteit houdt de ze week een internationaal con gres over DNA-computing. We tenschappers uit de hele wereld buigen zich hier over de nieuwe computertechnologie, die ge bruik maakt van natuurlijke processen. Het Leidse instituut heeft on der leiding van hoogleraar Ro zenberg veel deskundigheid op gebouwd in wat algemeen wordt gezien als een van de technologische trends van de 21ste eeuw. Hierbij wordt ge werkt met biologische hard ware, die bestaat uit moleculen en enzymen. De mogelijkheden vhn DNA- computers lijken schier onbe grensd. Waar de krachtigste he dendaagse computers ongeveer een triljoen operaties per se conde uitvoeren, doen DNA- computers er meer dan dui zend triljoen per seconde. Ook kunnen ze meer berekeningen tegelijk uitvoeren. Bovendien zijn ze veel zuiniger met energie en hebben ze veel minder op slagruimte nodig. Het congres duurt van dins dag tot en met zaterdag. vijf uur. Tussendoor, van tien tot elf verzorgt het orkest Nieuw Leven een optreden. Verder kan er 's middags op een pony wor den gereden. In de muziektent geeft eerst Four B een demonstratie, van tien tot twaalf. Daarna is het de beurt aan Rob Belinda. Hot Cargo sluit het rijtje optredens af. Van twaalf tot twee trekt nog het Haarlems Straatorkest door de buurt. Andere activiteiten op het wijkfeest zijn: een playback- show in het buurthuis, wed strijden levend tafelvoetbal, springen op een luchtkussen en een show van goochelaar Peter Steyaart. De dag eindigt met een feest in het buurthuis. Er is daar live muziek te horen van de band NO Stress. Ze trekken er weer 'alles voor uit de kast', melden de organi satoren van het wijkfeest in de Stevenshof. Het feest is dit jaar op zaterdag 17 juni en alle eve nementen vinden plaats in de omgeving van winkelcentrum de Stevensbloem. Kermis, vrijmarkt, braderie en muziek zijn de vaste ingredi ënten van het wijkfeest. De kin dervrijmarkt begint om half tien 's ochtends en duurt tot twaalf uur. De braderie is de gehele dag te bezoeken, evenals de kermis trouwens. Leden van de scoutingvereni- gingen Franciscus- en Sleutel- groep geven in het wijkpark de monstraties tussen half tien en Inbraken in twee huizen Kruisstraat en ander huisraad. Bij één van de twee inbraken is de dader overigens gezien door getuigen. PABLO CABENDA In de Kruisstraat is afgelopen weekeinde in twee huizen inge broken. De bewoners missen nu gereedschap, een telefoon De politie beschikt over een goed signalement.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 11