'Raketschild VS laat zich foppen' Montenegro stemt morgen voor of tegen Milosevic Buitenland 'Ethiopië lanceert nieuw groot offensief Frans-Duits plan voor Europees systeem van spionagesatellieten Conflict Suriname-Guyana koloniale erfenis Poetin plaatst Tsjetsjenië onder gezag van Kremlin Strafzaak tegen Soeharto mag worden voorgezet IJmuiden-Newcastle bAG 10 JUNI 2000 lier Solomon-eilanden vrij De premier van de Solomon-eilanden, die sinds [ag door rebellen werd gegijzeld, is gisteren vrijgelaten, idende partijen op de eilandengroep in de Stille Oceaan 'ct-het-vuren overeengekomen, voor het bezoek van Jvoordigers van het Britse Gemenebest. Vandaag evacu- Ausatralische marine de buitenlanders van de Solomon- fen. De tien Nederlanders die er verblijven beraden zich Traag of ze mee zullen gaan. ist ex-communisten Roemenië De ex-communistische Partij van de Sociale Demo- jpDSR) van voormalig president Iliescu is de winnaar van Jeenteraadsverkiezingen in Roemenië. Dat blijkt uit de n gepubliceerde definitieve resultaten. Van de 706 burge- rsposten die er te vergeven waren, sleepte de PDSR er men. De Democratische Unie van Magyaren, een rege- rtij, reikte tot 110 posten, coalitiepartner Democratische g er 96. el gaat vooruit De Tsjechische president, Vaclav Havel, heeft gisteren insive care verlaten. Dat gebeurde vier dagen nadat hij rniaoperatie had ondergaan. Behandelend arts Ilja Kotik ÈHavels ademhaling weer vrijwel normaal is. Dinsdag- kreeg de patiënt ademhalingsproblemen. Bij Havel, vroe- Ji kettingroker, werd in 1996 eenderde van zijn longen Herd wegens een longtumor. sman breekt zeilrecord De Franse solozeiler Philippe Monnet heeft gisteren een laar oud record gebroken door in 151 dagen de wereld zeilen, tegen de windrichting en de stroom in. Het oude a* 84 stond op naam van de Brit Golding, die er tien dagen over deed. Monnet vertrok 19 januari uit Brest, waar hij door duizenden mensen werd ingehaald. ers over Zweeds-Deense brug agen» Zo'n 35.000 Denen en Zweden zijn gisteren voor st over de nieuwe verbinding tussen de Deense hoofd- - Dpenhagen en het Zweedse Malmö gefietst. De 17 kilo- lange verbinding bestaat uit een tunnel, een brug en, aan zijde, een kunstmatig schiereiland. Het hoogste punt brug bevindt zich 70 meter boven de zeespiegel. Op 1 ju- lt de verbinding, waaraan ruim vijf jaar is gewerkt, offici- ipend voor auto's en treinen. Vandaag en morgen mogen igers en skaters de verbinding beproeven en maandag o'n 91.000 hardlopers deelnemen aan een halve mara- ussen Kopenhagen en Malmö. ken doen Rhodos sidderen De Griekse havenstad Rhodos is gisteren opgeschrikt en hevige explosie voor de kust. De ontploffing werd ver- - ikt door de Turkse marine, die voor de kust aan het oefe ras. Dat zei een woordvoerder van de Turkse kustwacht in ris, aan de overkant van de straat die het eiland Rhodos t Turkse vasteland scheidt. Volgens de woordvoerder erde de Turkse marine een oud schip tot zinken te bren- or de explosie sprongen ruiten in Rhodos en brak enige uit onder bewoners. ndikking MP3.com en Warner Music OOI GO2 MP3.com is tot een schikking gekomen met de pla atschappijen Warner Music en BMG. Die hadden de in- muziekdistributeur aangeklaagd wegens schending van ghts. De regeling voorziet in een licentie voor MP3.com uziek van de twee platenmaatschappijen op internet te Verdere bijzonderheden van de schikking werden niet dgemaakt. rleg Fiji blijft vruchteloos Een delegatie van invloedrijke stamhoofden is gisteren et parlement van de Fiji-eilanden getogen om op couplei- eorge Speight in te praten. Het was de bedoeling Speight treden zijn al drie weken durende gijzeling van ongeveer mn politici op te geven. De stamhoofden vertrokken echter dat een akkoord werd bereikt. Het leger heeft een week begin van de gijzeling de staat van beleg afgekondigd en cht overgenomen. Legerleider Frank Bainimarama heeft pi loor Speight gewraakte grondwet van 1997 buiten werking d en de president afgezet, maar weigert verdere eisen van it in te willigen zolang de gijzeling voortduurt. bouwt mini-raffinaderijen Irak werkt aan de bouw van kleine olieraffinaderijen innen worden vervoerd naar de plaats waar ze nodig zijn. lakse staatskrant Al-Thawra heeft dat gisteren gemeld. De aderijtjes, die worden ontwikkeld door de Commissie voor lire Industrie, kunnen 10.000 vaten olie per dag verwerken :osine, benzine en andere olieproducten. Welke bedoeling lering van Irak precies heeft met de verplaatsbare raffina- n is niet bekend. Ideren misbruikt als dienstboden Zeker 470.000 kinderen tussen de 10 en 16 jaar worden ilië als dienstboden misbruikt. Voor de verboden werk- [heden krijgen de jongeren, meestal meisjes, in het gun- fe geval een fractie van het wettelijke minimumloon be- |De gedupeerde kinderen mogen vrijwel nooit hun school- 'ng afmaken, zo meldde gisteren een Braziliaans onder- ïstituut. !uw bij Rechten: Onderneming, recht en management en The European and International Law School Idek de verschillen tussen de nieuwe en •ekende Leidse juridische opleidingen. informatie. Of kom en beleef |en op vrijdag 23 juni. Op Leiden- Itraal wijzen studenten vanaf 10 uur veg naar het Studiekeuzefestival www.studereninleiden.nl of bel voor programma 071 527 11 11 Raadsverkiezingen hebben karakter van referendum PODGORICA HARALD DOORNBOS CORRESPONDENT Het zal niet vaak gebeuren dat de ogen van de wereld zijn gericht op gemeen teraadsverkiezingen in twee steden in een piepklein gebied als Montenegro. Maar met de verkiezingen voor de ge meenteraden van Montenegro's hoofdstad Podgorica en de stad Her- ceg-Novi is dat wel degelijk het geval. De stembusgang van morgen is dan ook veel meer dan een lokale aangele genheid. De verkiezingen worden al gemeen beschouwd als een referen dum onder de Montenegrijnen over het beleid van hun pro-Westerse presi dent Milo Djukanovic. Deze gematigd linkse leider steeft naar een onafhan kelijker Montenegro en hij geldt als fel tegenstander van de loegoslavische president Slobodan Milosevic. Djukanovic' grote probleem is dat Montenegro in het loegoslavische staatsverband is verenigd met het veel grotere en sterkere Servië. Van een ei gen weg van Montenegro wil de Servi sche sterke man Milosevic niets weten en hij beschouwt Djukanovic dan ook als een 'separatist'. Vorige week nog werd een vriend en veiligheidsadviseur van Djukanovic door onbekenden doodgeschoten in Podgorica. Servië wees met de beschuldigende vinger richting Amerikanen, maar in Mon tenegro gaat de verdenking uit naar Servië. Nu al ruim twee jaar probeert Djuka novic Montenegro stapsgewijs los te weken uit de loegoslavische federatie. Zo distantieerde de Montenegrijnse president zich nadrukkelijk van de Ser vische moordpartijen in Kosovo, noemt hij Milosevic een oorlogsmisda diger en bleef Montengro neutraal tij dens de luchtoorlog van de NAVO te gen Servië. Ook voert Djukanovic, on afhankelijk van Belgrado, een eigen economisch beleid. Van de Europese Unie heeft hij als beloning inmiddels' 170 miljoen dollar gekregen, van de Amerikanen ruim 55 miljoen. Djukanovic kan bij zijn pogingen Montenegro los te weken van Servië echter niet te hard van stapel lopen. Zou hij te snel gaan, en bijvoorbeeld eenzijdig de onafhankelijkheid uitroe pen, dan zou Milosevic wel eens kun nen ingrijpen. In dat geval dreigt er oorlog, net als eerder het geval was in Slovenië, Kroatië, Bosnië en Kosovo. Over de vraag of Montenegro een ei gen weg moet gaan of juist met Servië moet blijven samenwerken, is de Mon tenegrijnse bevolking zeer verdeeld. Ongeveer 52 procent steunt president Djukanovic, 48 procent staat achter pro-Servische oppositiepartijen die ge leid worden door Predrag Bulatovic. Dit pro-Servische blok wordt gevormd door communistische en extreem rechtse partijen die trouw zijn aan Milosevic. Ze vinden dat Djukanovic Montenegro uitverkoopt aan het Wes ten. In Podgorica behaalde Djukanovic' partij bij de vorige verkiezingen een zeer kleine meerderheid, in Herceg- Novi won de pro-Servische oppositie. Mocht Djukanovic de verkiezingen van morgen winnen, dan zal hij zich gesteund voelen om sneller met Bel grado te breken. Wellicht schrijft hij dan een referendum uit waarin de Montegrijnen zich kunnen uitspreken over losmaking uit JoegosIaviëAls morgen de pro-Servische partijen met de winst gaan strijken, dan betekent dat niet alleen knauw voor Djukano vic. Tevens zal de oppositie in dat ge val eisen dat er snel vervroegde alge mene verkiezingen worden gehouden. Die zouden wel eens een einde kun nen maken aan de prille Mon tenegrijnse democratie. FOTO AP JEAN-MARC BOUJU Een Ethiopische soldaat wacht in Eritrese krijgsgevangenschap af wat de toekomst hem brengen zal. ASMARA Rtr-DPA Ethiopië heeft een grootscheep se aanval ingezet op het zuide lijke front, dicht bij de Eritrese havenstad Assab. Dat is giste ren van Eritrese zijde meege deeld. De aanval begon donderdag avond met een serie kleine aan vallen en aanhoudende bom- Economie Japan krabbelt overeind De Japanse economie is in de eerste drie maanden van dit jaar met 2,4 procent gegroeid. Dat heeft het Economisch Plan bureau in Tokyo gisteren be kend gemaakt. De groei in het op 31 maart afgesloten begro tingsjaar 1999 is daarmee uitge komen op 0,5 procent. Met de groeicijfers in het eer ste kwartaal lijkt de Japanse economie eindelijk uit het dal te krabbelen. Planbureau-direc teur Sakaiya zei dat hij nu een gestadige economische groei verwacht. „Vanaf de tweede helft van het jaar zal de groei ende consumptie de economie vanzelf aanzwengelen." De cijfers zijn een opsteker voor de regerende Liberaal-De mocratische Partij, die aan de vooravond staat van moeilijke parlementsverkiezingen op 25 juni. bardementen, aldus het Eritre se ministerie van buitenlandse zaken. Ethiopië bevestigt dat er hevige gevechten zijn rond As sab maar ontkent dat zijn troe pen een offensief zijn begon nen. Volgens Addis Abeba vechten de Ethiopische troepen alleen omdat ze door Eritrese eenheden onder vuur zijn ge nomen. De gevechten spelen zich vooral in de nacht af, wanneer het niet zo heet is. Het Ethiopi sche leger heeft de laatste da gen versterking aangevoerd. Volgens Eritrea gaat het om meer dan 20.000 manschap pen. Het grensconflict tussen Ethiopië en Eritrea duurt al twee jaar. Vorige maand begon Addis Abeba met een nieuw of fensief. Internationale bemid delingspogingen zijn tot nu toe op niets uitgelopen. De vluchtelingenorganisatie van de Verenigde Naties, de Unhcr, zegt dat meer dan 750.000 Eritreeërs in de afgelo pen weken zijn gevlucht. Dat is bijna 20 procent van de hele bevolking. Afhankelijkheid van VS lijkt ten einde MAINZ AFP-Rtr Duitsland en Frankrijk streven naar een onafhankelijk Euro pees systeem van militaire ob servatiesatellieten. Dat staat in een gemeenschappelijke slot verklaring van de Frans-Duitse Defensie- en Veiligheidsraad. De bijeenkomst werd gisteren gehouden in de Duitse stad Mainz. Tijdens de Golfoorlog en het conflict rond Kosovo moesten de Europese NAVO-partners voor sateüietgegevens aanklop pen bij de Amerikanen. Vooral Parijs wil die afhankelijkheid doorbreken en eigen Europese spionagesatellieten lanceren. Voor de nieuwe militaire He lios-satellieten (een variant van de bestaande civiele observatie satellieten van Frankrijk, Zwe den en België) zocht Parijs al partners in andere landen. On der bondskanselier Kohl stapte Duitsland in 1997 juist uit een ambitieus militair satellietpro gramma. In Mainz spraken ook de Franse president Chirac en de Duitse kanselier Schroder met elkaar. Ze kwamen onder meer overeen de Europese vliegtuig bouwer Airbus de opdracht te geven voor respectievelijk vijftig en 75 militaire vrachtvliegtui gen van het type A400M. Ook de Britse regering heeft al ge zegd dit type te willen aan schaffen. Het aanbod van Rus land en Oekraïne voor de leve ring van Antonov-vrachtvlieg- tuigen lijkt daarmee kansloos geworden. De Duitse minister van de fensie, Scharping, omschreef de Frans-Duitse verklaring giste ren als een doorbraak voor de Europese luchtvaartindustrie en voor de Europese samen werking op het gebied van de fensie. Schroder heeft tijdens de be sprekingen overigens zijn steun toezegd aan Franse plannen voor een Balkantop. Parijs en Berlijn zullen nu een bijeen komst voorbereiden van voor malige Joegoslavische republie ken. Wanneer die wordt gehou den is nog niet bekend. Plaats van handeling zal waarschijn lijk de Kroatische hoofdstad Za greb zijn. PARAMARIBO-GEORGETOWN ANP „Het is nu menens", zei de Surinaamse le- gerchef kolonel Sedney deze week over het grensconflict dat tussen Suriname en buur land Guyana is opgelaaid. Het gaat om een geschil waarvan de wortels reiken tot diep in het koloniale verleden. Zowel Nederland, Groot-Brittannië als de opeenvolgende regeringen in de beide in middels onafhankelijke Zuid-Amerikaanse landen hebben tot dusver nagelaten de kwestie voor eens en altijd uit de wereld te. helpen. De rivier Corantijn vormt de natuurlijke be grenzing tussen Suriname en (voorheen Brits) Guyana. De hamvraag is echter of de grens in het midden van de stroom ligt of dat de hele rivier aan een van beide oever- staten toebehoort. Suriname wijst voor zijn claims op een akkoord uit 1799 dat de Co rantijn aan de Nederlandse oud-kolonie toewijst. Guyana bestrijdt de geldigheid daarvan. Steen des aanstoots zijn ditmaal olieboringen waarvoor Guyana in juni 1998 toestemming gaf aan het Canadese bedrijf CGX. Er zou moeten worden geboord in de kustwateren voor de monding van de Co rantijn, in Guyanese wateren, zo meent Guyana. Paramaribo is er echter heilig van overtuigd dat het om Surinaamse kustwa teren gaat. Nadat de ruzie was losgebroken, hebben de Canadezen het olieplatform weggesleept. Ze wachten nu op het moment dat er dui delijkheid komt. Een Guyanese krant stelde donderdag dat Guyana geheel in zijn recht staat en dat Suriname zich 'vijandig en on vriendelijk opstelt'. De Surinaamse minis ter Alibux (Natuurlijke Hulpbronnen) heeft echter laten weten dat zijn regering niet zal wijken. Hoewel beide landen benadrukken dat ze een diplomatieke oplossing voor hun ge schil willen zoeken, hangt toch wel degelijk de dreiging van een militair conflict in de lucht. De laatste keer dat het tot een gewa- pens conflict kwam, was in 1969. Inzet was destijds een andere betwist gebied: een 'driehoek' tussen de bronrivieren van de Corantijn in het dichtbeboste zuidwesten van Suriname. Guyana maakte zich in 1969 van de betwiste driehoek meester, maar Suriname houdt tot op de huidige dag staande dat het om Surinaams grondge bied gaat. Zou het conflict rond de Corantijn over- hoopt op een militaire krachtmeting uitlo pen, dan lijkt het 705.000 inwoners tellende Guyana in theorie betere papieren te heb ben dan Suriname, dat door 430.000 men sen wordt bevolkt. Volgens gegevens van de Amerikaanse geheime dienst CIA kan Guyana 152.000 tot 202.000 militairen op de been brengen. Suriname moet het stel len met 69.000 tot 118.000. Materieel staat Suriname er echter beter voor. Het beschikt in elk geval over marine en luchtmacht, ter wijl Guyana alleen landstrijdkrachten heeft. Cohen ziet weinig in Russisch voorstel Het nieuwe Amerikaanse schild tegen kernraketten ver toont volgens critici een fundamentele fout. Het zou geen onderscheid kunnen maken tussen echte vijande lijke raketten en nepdoelen die het systeem op het ver keerde been willen zetten. Dat heeft de Amerikaanse krant New York Times gisteren gemeld. ervaren kernmachten als Iran, NEW YORK-BRUSSEL Rtr-AP De experts spuien hun kritiek na het inzien van de plannen van het Amerikaanse ministerie van defensie. Uit de eerste twee proeven is gebleken dat het ra ketschild geen onderscheid maakt tussen echte raketten en nepdoelen. Daarna paste het Pentagon de tests aan door er minder nepdoelen in op te ne men die ook nog eens makkelij ker te herkennen waren. Een aantal experts en zelfs een hoge regeringsfunctionaris zijn het eens over de kritiek. De hoge ambtenaar, die anoniem wil blijven, zegt dat het duide lijk is dat het Pentagon geen re delijke hoeveelheid tegenmaat regelen, die de vijand kan ne men om het systeem te foppen, heeft getest. Een woordvoerder van het Amerikaanse ministerie van de fensie heeft tegengeworpen dat het raketschild zeer goed bruik- Irak of Noord-Korea. Hij ont kende dat de proeven zouden zijn aangepast om gebreken van het systeem te verhullen. Het nieuwe schild heeft al zo'n 60 miljard dollar gekost. Bij de Amerikanen is het Rus sische voorstel om met de NAVO een gezamenlijk raket schild te ontwerpen niet in goe de aarde gevallen. De Ameri kaanse minister van defensie, Cohen, maakte dat gisteren duidelijk in Brussel. Het Russi sche plan voor een beperkt ra ketschild biedt geen bescher ming voor de Verenigde Staten en voor een groot deel van Eu ropa evenmin, aldus Cohen, omdat het geen gebruik maakt van raketten' voor de lange af stand. Hij zei dat tijdens een bijeenkomst in Brussel van af- gevaardigden van de NAVO en Rusland. Op de bijeenkomst gaf de Russische minister van de fensie, Sergejev, tekst en uitleg baar is tegen aanvallen van on- over het Russische voorstel. MOSKOU AP De Russische president Poetin heeft het afvallige Tsjetsjenië gisteren onder direct bestuur van het Kremlin geplaatst. De status van Tsjetsjenië als een van de 89 republieken van de Russische Federatie is opge schort. Daarmee onderstreept Poetin de vastbeslotenheid van het Kremlin om Tsjetsjenië geen onafhankelijkheid te ver lenen. Tevens geeft hij impliciet toe dat de Tsjetsjeense rebellen nog lang niet zijn verslagen. Het hoofd van de Russische binnenlandse veiligheidsdienst, de FSB, voorspelde vrijdag dat Tsjetsjenië 'een aantal jaren' vanuit Moskou zal worden be stuurd. Verrassingsaanvallen en aan slagen van de rebellen kosten wekelijks het leven aan Russi sche soldaten, al beweert Mos kou dat de rebellen zijn versla gen. Drie Russische medisch specialisten kwamen gisteren om het leven toen de auto van het ministerie van noodsitua ties waarin ze zaten in de buurt van een ziekenhuis in de Tsje tsjeense hoofdstad Grozny doQr rebellen onder vuur werd geno men. Drie andere inzittenden, ook medici, raakten gewond. Donderdagavond kostte een bomaanslag in Grozny het le ven aan twee militairen, zo gaf een Russische legerwoordvoer- der gisteren toe. In Grozny en twee andere steden die in han den zijn van de Russen werden donderdag bommen onschade lijk gemaakt. nooit had mogen heropenen. Het eerdere besluit om de ver volging te staken, nog genomen onder de regering-Flabibie, was volgens de advocaten immers onherroepelijk. In een aparte procedure eiste ze daarom dat justitie het hui dige strafrechtelijk onderzoek tegen Soeharto zou staken. Bo vendien moest zijn huisarrest worden opgeheven. De rechter oordeelde gisteren echter dat justitie zelfstandig kan beslis sen een strafrechtelijk onder zoek te heropenen. DEN HAAG-JAKARTA ANP De advocaten van de Indonesi sche oud-president Soeharto zijn er niet in geslaagd het straf rechtelijk onderzoek tegen hun cliënt te laten verbieden. Een rechtbank verklaarde de eis van Soeharto gisteren niet-ontvan- kelijk. Soeharto wordt verdacht van grootschalige verduistering van overheidsgeld. De advocaten vonden dat procureur-generaal Marzuki Darusman het onderzoek tegen Soeharto in december vorig jaar Nu Retour voor de Prijs van 'n Enkele Reis Boek nu een retour IJmuiden- newcastle met zo'n 40% korting bij vertrek op maandag, dinsdag en woensdag in juni en juli. tel. 0800 - 022 78 80 of www.dfdsseaways.nl

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 5