'Een goeie paard is nog geen goeie ruiter' ZATERDAG 10 JUNI 2000 Sandor Popovics moet elke keer weer een puzzel in elkaar zetten verblijf van 37 jaar in dit land en dertig jaar Nederlands itsburgerschap hebben Iet kunnen beletten dat vibrato van de csardas veranderd op zijn tong danst. Een papieren utatie kan nu eenmaal tooit de ware identiteit verbloemen. Eens ongaar altijd Hongaar. Tot zijn afgrijzen is de zestiger dikwijls voor mpwn versleten vanwege p emotionele gedrag als trainer en zijn pittig ikruide, de lachspieren masserende oneliners. Sandor Popovics, die 1 onlangs in België vergeefs Verbroedering •el trachtte te behoeden voor degradatie, moest Igens hem daarom zijn okmanschap de laatste l wintig jaar bewijzen in de marge van het betaalde voetbal. „Het as telkens van niets iets naken. Als ik een reëele ns had gekregen had ik 'rie keer meer bereikt in mijn carrière. Vergeet het maar dat San dor Popovics als voetbal trainer bij het Belgische Verbroedering Geel zojuist opa's laat ste kunstje heeft gedaan. Zijn outfit geeft al aan dat hij zich als bijna 61- jarige nog op en top voetbalman voelt. Gestoken in het korenblauwe trainingspak van MTK Boedapest, valt hij op in het Roosendaalse straat beeld met zijn imposante en al even blauwe pet. Mocht een voetbalbe stuurder overwegen hem de techni sche verantwoordelijkheid over de selectie toe te vertrouwen, Popovics is er klaar voor. „Ik heb heel veel vita liteit en ambities in mij. Ben geen ou we man. Ik voel me nog kiplekker, fy siek en geestelijk. In elk geval blijf ik in de voetballerij. Maar in welke hoe danigheid, weet ik pas over drie tot vier weken. Ik ben met verschillende partijen in onderhandeling." De puissant rijke voorzitter van MTK Boedapest, waaraan Sandor Popovics als technisch adviseur ver bonden is, vroeg hem begin dit jaar het Belgische Verbroedering Geel van degradatie te redden. De man was van zins, zeker ingeval van handha ving in eerste klasse, de club over te nemen. Achteraf moet geconstateerd dat de vijf Hongaarse huurlingen die vanuit Boedapest werden gestuurd, een paar wedstrijden te laat zijn gear riveerd. En Popovics wil niet over zichzelf opscheppen, maar in het be lang van Geel ware het volgens hem ook beter geweest dat hij eerder ge- roepen was voor de uitvoering van het reddingsplan. Het heeft niet veel gescheeld of hij had het nog bijna ge flikt. Onder zijn leiding haalde Ver broedering Geel 16 punten van de 28 die er te vergeven waren. Maar toen Charleroi als mede-degradatiekandi daat slechts één punt op zijn ploeg achter stond na de voorlaatste wed- '^fftjcf, wist Popovics dat zijn club ge- l^keld, zou worden. Charleroi had immersalle medewerking te ver wachten van kampioen Anderlecht, waar Enzo Scifo als beoogde nieuwe president/speler van de Waalse club rondhuppelde. Daarentegen had Club Brugge er als tegenstander van Verbroedering nog alle belang bij om drie punten binnen te slepen als ze kerheidstelling voor Europees voet bal. „Het bestuur heeft mij gevraagd te blijven. Maar de vijf Hongaren zijn weg. En mijn drie beste spelers heb ben zich al verkocht. Dat wordt, als het een beetje tegenzit, volgend sei zoen opnieuw degraderen. Met alle respect voor de mensen die zich daar op hun manier allemaal maximaal in zetten voor de vereniging, wil ik mijn naam niet aan een kansloze missie verbinden. Ik heb er drie maanden gezeten. Ik denk dat een Nederlandse amateurhoofdklasser een betere structuur en organisatie kent dan een topklasser in België. Laat staan een lager geplaatste club. Kijk maar naar de accommodaties. Wat er hier te veel aan franje in en om stadions wordt aangebracht, daar zie je in Bel gië de ene na de andere bouwval. Een paar weken geleden speelde ik met Verbroedering Geel in Beveren. Het was er nog net zo als in 1982, toen ik met Waregem tegen Beveren de fina le van de Flamand Cup speelde. Ik zag nog dezelfde deuken in de deu ren. Dezelfde planken. En ook de si garettenpeuken die ik toen heb weg gegooid, liggen er nog." Beperkingen Sandor Popovics was als trainer nooit anders gewend dan werken vanuit de beperking. Nooit is het hem vergund geweest ergens anders dan bij kleine clubs technisch opperhoofd te spe len. „Had ik een reële kans gekregen - tussen aanhalingstekens - dan had ik misschien drie keer zo veel bereikt als nu. Maar ik moest overal bij de letter a beginnen. Ik kon nooit op iets voortborduren. Ik kwam bij SW, dat was niks. Moest nieuwe elftal opbou wen. Ik ging naar Waregem. Ook niks. Cambuur, weer niks. Eindhoven, De Graafschap, Excelsior, het ene ver haal was nog armoediger dan het an dere. Telkens als ik kwam, waren de beste spelers net vertrokken. En elke keer nieuw elftal opbouwen. Ik heb ook een visie, maar kon die nooit uit dragen met een gerichte aankoop. Popovics moest elke keer weer een puzzel in elkaar zetten. Ik moest altijd experimenteren. Bij Excelsior mocht ik niet eens een gewezen amateur op stellen. De daarvoor benodigde acht duizend gulden waren er niet. Ik kon niet eens een poster kopen, laat staan een speler. Desondanks heb ik zes keer nacompetitie gespeeld." Hij heeft de tijd nog meegemaakt dat ook oud-topvoetballers zich van onderaf moesten bewijzen om top- trainer te worden. Popovics haalt het voorbeeld aan van Ernst Happel, die begin jaren zestig eerst prestaties moest leveren bij ADO om in aan merking te komen voor een contract bij Feyenoord. Voor hem, Popovics, was klimmen naar de top niet eens weggelegd. „Ik zeg dat niet uit teleur stelling, ik kan er alleen met mijn pet niet bij dat oud-voetballers nu zoveel krediet krijgen. Rijkaard is zonder een minuut trainerservaring aangesteld als bondscoach. Met alle respect, ik ken Frank goed. En ik hoop dat hij een geweldige succes boekt tijdens het EK. Maar in wezen botst het met elke logica. Wanneer jij chirurg wil worden, moet je eerst naar de lagere school, dan naar het atheneum en vervolgens naar de universiteit. Elk vak moet je leren, heb ik ook moeten doen als ex-semi prof bij Sparta en Zaanstreek. Natuurlijk is het meege nomen dat iemand een aardig bal letje heeft getrapt. Maar dat is slechts eentiende van het totaal pakket. Fy siologie, psychologie, pedagogie, di dactiek, mensenkennis, met mensen en met je omgeving omgaan, dat is tegenwoordig wel zö'n complex aan factoren waar trainers zich op moe ten richten. Ik heb bij de negen clubs waar ik ben geweest in totaal 270 voetballers meegemaakt. En wanneer mij nu de vraag wordt gesteld wie daarvan het in zich hadden trainer te worden, dan kom ik niet eens tot tien. Ik wil maar zeggen: een goeie paard is nog niet een goeie ruiter." Nu nog rijdt Popovics, die op grond van zijn leeftijd best aan een teruggetrokken bestaan buiten de hectiek van de voetballerij zou mo gen denken, elke woensdag naar het bondsbureau van de KNVB in Zeist. In de hoop er misschien nog iets op te steken. Want Popovics zal naar ei gen zeggen nooit te oud zijn om iets te leren. „Mocht er morgen vaklitera tuur over medische begeleiding op de markt verschijnen, dan koop ik die en dan lees ik die. Ik wil, nee moet een goeie gesprekspartner zijn voor de dokter en voor de fysiotherapeut. En zo is me er ook alles aan gelegen up to date te zijn aangaande voetbalken nis. Er zijn trainers die oefenstof heb ben uit de tijd van Adam en Eva, maar ik ben van een ander slag. Ik ben eergevoelig en nog steeds leer gierig." Toptrainer Popovics stelt de retorische vraag wie of wat een toptrainer is. Wel, geeft hij zichzelf antwoord, de toptrainer be staat niet. Wel topmateriaal, als hij het heeft over spelers. „Alle respect voor Louis van Gaal. De man is fan tastisch geweest bij Ajax. Maar ook hij heeft het bewijs geleverd dat de per fecte mens niet bestaat. Naar mijn idee hij is de beste trainer ter wereld, zolang hij te maken heeft met spelers die de top nog niet hebben bereikt. Bij Barcelona heeft hij de fout ge maakt dat hij belangrijker wilde zijn dan zijn spelers. Maar Van Gaal kan nog zo'n goeie vakman zijn, Rivaldo is op het veld in z'n eentje tien keer zo belangrijk als tien Van Galen langs de lijn. En dat heeft Van Gaal nog niet door." Zelf meent Popovics zich nooit be langrijker te hebben gemaakt dan zijn spelers. Wel zegt hij, de balans opma kend, voor hooguit zeven ton aan voetballers te hebben gekocht en voor negen miljoen te hebben ver kocht. „Maar Popovics heeft nooit gezegd spelers te hebben gemaakt, want dat hebben hun vaders ge daan." Reputatie Hij beweert dat zijn reputatie tegen hem heeft gewerkt. Altijd maar weer dat gezeur over zijn clowneske doen en laten in de buurt van de dug out en zijn soms grappig klinkende krompraat. „Ene meneer Derksen van Voetbal International heeft dat stempel op mij gedrukt. Heb ik hon derd prozent last van gehad. Hij be weerde dat een trainer die zenuwach tig doet, en meeleeft met zijn spelers nooit niet zijn eigen spelers en de te genstanders kan analyseren. Flauwe kul! Wanneer ik Louis van Gaal de he le wedstrijd zie schrijven, kan ik dan net zo goed zeggen dat hij de helft van wat er tijdens de speeltijd ge beurt niet ziet." Daarbij is Popovics altijd een man van de primaire reactie geweest. Wat door zijn hoofd spookte, lag ook op de tong. Soms kon hij op zijn geheel eigen en onnavolgbare koeterwaals rake dingen zeggen, die hem naar ei gen zeggen niet altijd even geliefd maakten. Soms ook verpakte hij ver ontwaardiging of wanhoop in een boodschap, die dusdanig komisch klonk dat de ernst ervan velen ont ging. „Wat andere, echte Hollanders konden zeggen, werd mij niet in dank afgenomen. Wanneer Van Hanegem zegt dat roken slecht voor de gordij nen is, lacht iedereen. Korbach wordt gepruimd door zijn manier van pra ten en doen. Maar wanneer ik, zoals destijds bij Eindhoven, zeg te moeten werken met een bestuur dat een tweede wasmachine koopt als ik een nieuwe koelkast nodig heb, dan ben ik die clown." Die benaming heeft Popovics, dunkt hem, geen recht gedaan aan zijn vakmanschap. Er zit veel meer kennis en intelligentie in het hoofd dan menigeen veronderstelt. Vraag maar gerust na bij de clubs waar hij door de jaren heen langs kwam. Niet dat hij nu nog staat te dringen zich zelf alsnog te bewijzen, maar kan een leeghoofd met goed fatsoen functio neren als procuratiehouder bij een bedrijf of als hoofd algemene zaken bij een semi-profclub?! Vergissing Dat hij die laatste functie heeft be kleed bij ADO Den Haag spijt hem achteraf. „Dat is uitgedraaid op de grootste deceptie van mijn carrière. Als ik de film terugdraai, dé vergissing van mijn leven. Als trainer van De Graafschap had ik na afloop van een gestaakte wedstrijd voor de nacom petitie in het Zuiderpark gezworen nooit meer terug te komen in Den Haag. Er was een bom gegooid, van daar. Helaas heb ik geen woord ge houden. Ik ben daar in 1995 toch in dienst getreden als manager Algeme ne Zaken. Volgens afspraak zou ik me niet met technische zaken bemoeien. Tachtig tot negentig uur heb ik per week gewerkt. Door Den Haag ben ik in ziekenhuis terecht gekomen, daar ben ik heilig van overtuigd. Lichte hartinfarct. Op een smerige minder waardige manier ben ik daarna op een zijspoor gezet. Stank voor dank. Ik zal er niet verder over uitweiden, omdat ik me niet tot hun niveau wil verlagen. Maar ik heb me er nooit happy gevoeld. Als manager werd ik geacht namens het bestuur brieven te sturen aan supporters, die een stadi onverbod was opgelegd. Dan kreeg ik telefoontjes van het niveau 'tering Hongaar' en 'kanker Hongaar'. En meer dan me lief was, werden de banden van mijn auto doorgesne den." Maar overal elders waar hij langs kwam als trainer, is Sandor Popovics naar eigen zeggen jaren later nog een graag geziene gast. Onlangs keerde hij terug naar de allereerste vereni ging, die hij als oefenmeester diende: MW'27 in het Westlandse Maasland. Hij, Popovics, bij die amateurvereni ging benoemd tot trainer van de eeuw, wist tot verbijstering van zijn gehoor nog feilloos de namen van zijn vroegere elftal in de microfoon te brullen. Alle selecties die hij heeft ge traind, zitten trouwens nog in zijn natuurlijke harde schijf opgeslagen. Compleet met alle mitsen en maren die bij de spelers horen. „Waar ik ben geweest, daar wordt met respect over mij gesproken. Geen speler die ik on der mijn hoede heb gehad, die over Popovics negatieve dingen zal zeg gen. Elk jaar rond kerst kan ik erop rekenen nog zeker vijfentwintig kaar ten te ontvangen van gewezen spe lers. En als een van mijn oud-voetbal lers weer eens vader is geworden, dan glijdt er bij mij gegarandeerd een ge boortekaartje door de brievenbus. Fantastisch toch. Ik heb een aparte pot voor cadeautjes. Die band met mijn oud-spelers is voor mij het mooiste getuigschrift. De rest interes seert mij niet." Bezwaar De voetballerij in Nederland dreigt dol te draaien. Vooral na het zogehe ten Bosman-arrest is volgens Popovic iedereen op hol geslagen. Halverwege de jaren tachtig hoefde hij als oefen- meester van NEC niet bij het bestuur aan te komen met de vraag of zijn spelers op kosten van de club een warme maaltijd mochten nuttigen na een uitwedstrijd. „Nu lees ik dat bij diezelfde club een doorsnee speler als Renfurm een salaris van een mil joen gulden van de hand wijst. Mijn grootste bezwaar is dat in het betaal de voetbal de salarissen tot absurde hoogten zijn gestegen, terwijl het ni veau almaar omlaag gaat. Ik vind niet dat het een rijmt met het ander." Denk vooral niet dat Sandor Popo vics gefrustreerd zijn dagen slijt in Roosendaal, omdat hij nooit de top heeft bereikt. Dank zij het voetbal is hij in het vrije westen terecht geko men, zegt de Nederlander die zich nog altijd Hongaar voelt. En Popovics vindt dat hij, al met al, als buitenlan der aardig carrière heeft gemaakt in zijn nieuwe vaderland. „Daar mag ik best trots op zijn. Ik heb veel gezien en aardig wat bereikt. Maar kijk, ieder mens is eerzuchtig. Ik wil nog aan de slag. Als ik zie hoeveel jonge trainers voor de leeuwen worden gegooid, dan zou een type-Popovics met zijn kennis als rugdekker nog veel goeds kunnen doen. Maar ik ga niemands kont Heken om ergens bij een club binnen te komen; dan word ik nog liever straatmaker. Financieel ben ik dan wel niet onafhankelijk, geestelijk wel. En dat vind ik het grootste goed van mijn leven, dat laat ik me door geen mens afnemen." JACOB VAN DER MEULEN GERARD VAN PUTTEN Sandor Popovics tijdens een training van het Bel gische 'Verbroedering Geel' waar hij terecht kwam voor een red dingsoperatie van drie maanden. Die tijd was te kort, vindt Popovics. Even leek het erop dat zijn ploeg het ging red den, maar uiteindelijk degradeerde 'Verbroe dering Geel' toch. FOTO BERT DE DEKEN

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 53