Tranen van geluk bij de Morspoort Parcours 3M Marathon Leiden 2000 Intal deelnemers ar nieuwe record Leidse Marathon 3AG 10 JUNI 2000 Rijnsburg START FINISH Afrit 8 N206 Leiden Leiderdorp Leiden centrum .Zoeterwoi Afrit 6a Zoeterwoude-Rijndijk Voorschoten Afrit 7 N206 Zoeterwoude-Dorp Zoeterwoude-Dorp remies iet eerst worden in de Leidse marathon voor het lopen itl :herpe tijden tijdpremies uitgekeerd. Er zijn bonussen te p ?nen als een loper binnen van te voren vastgestelde tijden jg( t, op alle drie afstanden. In totaal is hiervoor een bedrag *".000 gulden uitgetrokken. «latversierprijs meer straten knokken onderling om de felbegeerde versierprijs van 2000 gulden. In de voorgaande jaren ging D jrijs steeds naar de Vrouwenweg in Zoeterwoude. Vorig e ras er een grote strijd met de Leidse Jacob Catslaan. De lo- leslisten in 1999 dat de Vrouwenweg en de Jacob Catslaan i gedeelde eerste plaats eindigden. Ook dit jaar maken kemphanen weer veel werk van het versieren van hun rathon Expo Groenoordhallen wordt dit jaar een professionele Expo iniseerd. De deelnemende hardlopers en skaters moeten e hal hun startnummers ophalen. Bovendien worden ook toners van Leiden en omgeving uitgenodigd om op zater- zondag deze Expo te bezoeken. De entree is gratis. Op I g )dium zal een compleet animatieprogramma worden ge- ili ;n. De organisatie rekent op 30.000 tot 35.000 bezoekers. Ic:d doel idse marathon bestaat 10 jaar. De organisatie heeft daar- gèsloten eenmalig een goed doel te kiezen. Gekozen is voor 3i chting Vluchteling. Deze stichting is het samen werkings- Tnd van kerken, instellingen en hulporganisaties, dat zich 3m vluchtelingen in arme landen een menswaardig be te bieden. Stichting Vluchteling is in veertig landen over e wereld actief. De stichting bouwt scholen en klinieken, ai vaterputten en legt latrines aan, steunt de voedselproduc- helpt vluchtelingen bij vrijwillige terugkeer naar huis. i/illem spierdijktijdschema in de war", aldus j organisator Tjeerd Scheffer. Hij j lelnemersveld van de verwacht zo'n achthonderdlo- marathon zal volgens pers die de langste afstand, de jting van de organisato- 42 kilometer en 195 meter, zul- 10.000 kunnen overstij- len afleggen. Daarmee is, vol- nder die 10.000 zitten gens de organisatie, de Leidse q deelnemers die vanuit marathon achter Rotterdam het a le naar Leiden komen tweede loopevenement van Ne- de Marathon in eigen derland. De laatste jaren Dr de voorwerkramp van schommelde het aantal deelne men terug werd afgelast, mers aan de marathon steeds ;rans van 10.000 wordt rond de 550. hangt met name af van Probleem voor de organisatie ïtocht die aan het loop- is het tekort aan vrijwilligers, lent vooraf gaat. Er wor- „De deelnemers zullen daarvan totaal 2500 skaters ver- niets merken", denkt Scheffer. Dat is ook meteen het „Doordat de marathon in het Kim. De skaters leggen pinksterweekeinde valt, zijn h nden van tien kilometer mensen die ons de vorige keren wedstrijdtocht is ge- hebben geholpen, verhinderd. „Wij dachten dat die We proberen nog met man en een hoog tempo zou- macht nieuwe mensen aan te len, maar in het begin trekken. Dat betekent dat we de het kalm aan", vertelt volgende jarèn in elk geval goed „Daardoor raakte ons zitten." PROGRAMMA TIENDE LEIDSE MARATHON Zaterdag 10 juni op Groenoordhalterrein, vrij toegankelijk ;erste Marathon Expo in Sluiting na-inschrijving ïordhal Groenoordhal Start reclamekaravaan 11.59: Zingen Wilhelmus door onparcours Ronald van der Lee Voorprogramma Gouden 12.00: Startschot voor de 10 ki- iportpark de Leidse Hout lometer door Jan Postma, Bur- Aanvang 29ste Gouden^ gemeester van Leiden en Jim sportpark De Leidse Maskas, Managing Director van 3M Nederland B.V. Sluiting Marathon Expo 12.00: Muziekgroepen langs het inoordhal hele parcours 12.15: Startschot voor de 21,1 11 juni 2000 en 42,195 kilometer ierste marathon Expo in 13.00: Prijsuitreiking 10 kilome- lordhal ter na-inschrijving in 14.15: Prijsuitreiking halve ma- lordhal rathon Opening Entertaindorp, 15.15: Prijsuitreiking marathon ïordhal terrein met onder 17.15: Sluiting Marathon Lei- het K2 Skate Park, een den, Marathon Expo en Enter- ussen, kleine attracties, tainpark :monstraties. 18.00: Marathonfeest, tent bij itart Kinder- en G-loop, Leiden Road Runners Club stens Plein 20.00: Begin muziek van huis- Groepswarming-up voor orkest Watt's Enough, Mara thonfeest itart Skate Tour 20 kilo- 20.45: Gezamenlijk kijken naar Jan Karstens Plein Nederland - Tsjechië, Mara- Grote groepswarming up thonfeest Parcoursrecords onder vuur leiden wilmar kortleever De kans is groot dat de Leidse Marathon diep in de buidel moet tasten na de jubileumuit voering van morgen. De atle- tiekkalender is niet erg rijk ge vuld in juni en winstpremies van duizenden guldens trekken hardlopers uit vele windstreken naar de Groenoordhallen. Vooral het parcoursrecord van Dimitri Ryoukhine ligt onder vuur met onder meer de Kenia- nen Abraham Limo (2.11.37 in 1999) en Daniel Gigon Kibaru (met een oud persoonlijk re cord van 2.12.08). Nederlanders maken alleen kans op de tien kilometer. Goede tijden is het voor naamste waar het de Leidse Marathon nog aan ontbreekt voor een doorbraak als nationa le marathon. De parcoursre cords zijn met 2.19 en 2.38 nog weinig indrukwekkend. Al en kele keren lagen de koplopers op koers voor snellere tijden, maar kwam de klad er in. Mochten de weergoden mee werken, dan heeft de Leidse Marathon dit jaar een kans als nooit tevoren, want atletenma- nager Huub Pragt heeft een veelbelovend veld bijeen ge bracht. Op de startlijst staan niet alleen de numtners één en twee van 1999, de Rus Gennady Panin en Omar Moussa uit Dji bouti, maar ook Limo en Kiba ru en dan nog de Ethiopiër Abate Astatike die al eens 2.14 liep. Als die voortekenen niet bedriegen, zou daaruit voor het eerst een grotere kopgroep kunnen ontstaan die langer bij elkaar blijft, wat in een mara thon zonder hazen (zoals in Leiden) belangrijk is voor het tempo. Bij de vrouwen is het veld minder diep of breed, maar lijkt een tweestrijd te ont staan tussen Polen (met titel verdedigster Karina Szymanska en Violette Uryga) en Rusland (met Irina Lebedinskaya en Tat- jana Perepelkina). In het geweld van de interna tionale broodlopers (de mara thonwinnaar verdient 7500 gul den) komen de Nederlanders er waarschijnlijk alleen bij de tien kilometer aan te pas - en dan nog vooral bij de vrouwen (hoofdprijs 2000 gulden). Met de olympische marathonloop ster Nadezhda Wijenberg, met Wilma van Onna als winnares van het nationaal wegcirciut en 'met thuisfavoriete Erika van de Bilt (die vandaag ook start bij de Gouden Spike) heeft de or ganisatie voor nationale begrip pen een topveld verzameld. Bij de mannen ondervindt Leiden concurrentie van de Zwitserloot Dak Run in Groesbeek. Wijenberg is bezig met een lange aanloop naar de olympi sche marathon. De geboren Russische toonde al in maart vormbehoud, maar zal in Lei den uit zijn op revanche. Afge lopen zondag stapte ze name lijk uit in de Tilburg Ten, een sterkbezette 'tien kilometer waarin Van Onna en Van de Bilt daarna de beste Nederlandse atletes waren. Zoals vaker de laatste jaren is de tien kilometer van de Leidse Marathon ook absoluut gezien de sterkstbezette afstand. Er is een grote kans dat bij de man nen het één jaar oude par coursrecord van 29.05 sneuvelt. De houder ervan, Philip Singoei uit Kenia, krijgt tegenstand van zijn landgenoten Wilson Om- woyo en Wilson Kigen. Ook de nummers één en twee van de hele marathon in 1998, Dimitri Ryoukhine en Vladimir Ton- chinski, kiezen voor de korte af stand. Marathon Willem de Zwijgerlaan (richting Leiderdorp), Zijlbrug over, rechtsaf Engelendaal (Leider dorp), rechtsaf Persant Snoep- weg, rechtsaf Van der Valk BouwmanWeg, linksaf Span- jaardsbrug over Lage Rijndijk, rechtsaf Sumatrastraat, linksaf Willem de Zwijgerlaan noorde lijke rijbaan, op de kruising Wil lem de Zwijgerlaan en Floris Versterlaan naar linker rijbaan richting Schipholweg, linksaf Schipholweg op linkerrijbaan, bij kruising Parmentierlaan op het fietspad langs Golden Tulip Hotel, rechtsaf Schuttersveld, onder spoorviaduct door, rechtsaf Boerhaavelaan, linksaf Oegstgeesterweg, rechtsaf Laan van Oud-Poelgeest (Oegst- geest), linksaf Kennedylaan, rechtsaf J.H. Oortbrug over, Ar thur van Schendelpad, Marga Mincopad, linksaf Morsebel laan, rechtsaf Haaswijklaan, linksaf fietspad Haarlemmer straatweg, Dorpsstraat, Rhijn- geesterstraatweg, ter hoogte van de voormalige Jelgersma Kliniek (raadhuis) rechts op het fietspad, Endegeesterstraatweg, Wassenaarseweg (Leiden), rechtsaf Max Planckweg, linksaf Einsteinweg op fietspad, onder Verbeektunnel door, Van Rave- lingenstraat, linksaf (via fiets pad) Lage Morsweg, rechtsaf Damlaan, onder Dam tunnel door, Diamantlaan, rechtsaf Smaragdlaan, rechtsaf Hoge Morsweg, over Haagse Schouw brug, fietspad Stevenshofdreef, linksaf v.d. Blom Vijlbriefstraat, rechtsaf op fietspad Rijndijk, rechtsaf op fietspad Dobbe- dreef onder Stevenshofdreef door, direct linksaf via het fiets pad richting De Vink, rechtsaf via het fietspad onder het spoor door, linksaf Leidseweg over steken, langs het Korte Vlietka- naal, onder Vijf Meibrug door, onder de Hooghkamerbrug door, (rechter fietspad) Voor- schoterweg (richting Leiden), langs het clubhuis Leiden Road Runners Club, over Lammen- schansbrug, onder Lammer- brug, rechtsaf Vrouwenweg op linker rijbaan, rechtsaf Kruishe- renweg, over viaduct A4, linksaf Kruisherenweg (Zoeterwoude), rechtsaf Miening, Noordbuurt- seweg, Dorpsstraat, rechtsaf Veldzichtweg, rechtsaf Am bachtsherenweg, linksaf Dirk Santhorstweg, rechtsaf Europa- weg via busbaan, over viaduct A4 links rijbaan, Vrouwenweg (Leiden) linker rijbaan, over Lammerbrug, onder fietstunnel door rechtsaf (rechter fietspad) Lammenschansplein, linksaf Zoeterwoudseweg, linksaf Vrij heidslaan (voor de brug naar rechterbaan), rechtsaf Boshui- zerlaan, Boshuizerkade, Ter Haarkade, linksaf op het fiets pad tot aan tunnelkruising, rechtsaf onder fietstunnel Haagweg door, over Churchill- brug, Dr. Lelylaan, rechtsaf Damlaan, Vondellaan, rechtsaf Plesmanlaan, onder Plesman- viaduct door, Stationsplein, rechtsaf Morssingel, linksaf on der Morspoort door, rechtsaf Eerste Binnenvestgracht, Kort Galgewater, over Rembrandt- brug, Weddesteeg, rechtsaf Noordeihde, linksaf Witte Sin gel, Zoeterwoudsesingel, over Utrechtsebrug, Utrechtseveer," Zijlsingel, Herensingel, Mare- singel, rechtsaf Haarlemmer weg, rechtsaf Willem de Zwij gerlaan. 21,1 kilometer Willem de Zwijgerlaan (richting Leiderdorp), Zijlbrug over, rechtsaf Engelendaal (Leider dorp), rechtsaf Persant Snoep- weg, rechtsaf Van der Valk Bouwmanweg, linksaf Span- jaardsbrug over Lage Rijndijk, rechtsaf Sumatrastraat, linksaf Willem de Zwijgerlaan, noorde lijke rijbaan, op de kruising Wil lem de Zwijgerlaan en Floris Versterlaan naar linker rijbaan richting Schipholweg, linksaf Schipholweg op linkerrijbaan, bij kruising Parmentierlaan- Schipholweg op het fietspad langs Golden Tulip Hotel, rechtsaf Schuttersveld, onder spoortunnel door, rechtsaf Boerhaavelaan, linksaf Oegst geesterweg [splitsing hele en halve marathon), linksaf Laan van Oud-Poelgeest (Oegst- geest) overgaand in Warmon- derweg, de kruising Leidse- straatweg/ Rijnsburgerweg/ Warmonderweg oversteken de Nachtegaallaan in, linksaf Roodborststraat, rechtsaf Blau we Vogelweg, Wassenaarseweg oversteken en rechtsaf via fiets pad, linksaf Trambaan, linksaf fietspad Einsteinweg, linksaf Archimedesweg, rechtsaf Zemi- kedreef, rotonde oversteken via het fietspad, rechtsaf Darwin- weg, rechtsaf fietstunnel tegen over het Motorhuis, fietstunnel onderdoor, rechtsaf op hef fietspad lopend langs de Ples manlaan langs het benzinesta tion tot aan de verbinding met Jan Luykenlaan, hier linksaf en gelijk linksaf Jan Luykenlaan, Muiderkring, rechtsaf Gerard Brandtstraat, linksaf Jacob Catslaan, (samenkomst hele en halve marathon), linksaf via fietspad Vondellaan, rechtsaf Plesmanlaan, onder Plesman- viaduct door, Stationsplein, rechtsaf Morssingel, linksaf on der Morspoort door, rechtsaf Eerste Binnenvestgracht, Kort Galgewater, over Rembrandt- burg, Weddesteeg, rechtsaf Noordeinde, linksaf Witte Sin gel, Zoeterwoudsesingel, over Utrechtsebrug, Utrechtseveer, Zijlsingel, Herensingel, Mare- singel, rechtsaf Haarlemmer weg, rechtsaf Willem de Zwij gerlaan. 10 kilometer Willem de Zwijgerlaan (richting Leiderdorp), rechtsaf Kooilaan in, rechtsaf Herensingel, Mare- singel, rechtsaf Schuttersveld, rechtsaf Schipholweg, zuidelij ke tunnelbuis in, einde tunnel linksaf Morssingel, linksaf on der Morspoort door, rechtsaf Eerste Binnenvestgracht, Kort Galgewater, over Rembrandt- burg, Weddesteeg, rechtsaf Noordeinde, linksaf Witte Sin gel, Zoeterwoudsesingel, over Utrechtsebrug, Utrechtseveer, Zijlsingel, Herensingel, Mare- singel, rechtsaf Haarlemmer weg, rechtsaf Willem de Zwij gerlaan. Kinderloop Start Willem de Zwijgerlaan richting Leiderdorp, rechtsaf Marnixstraat, rechtsaf Maresin- gel, rechtsaf Haarlemmerweg, rechtsaf Willem de Zwijgerlaan finish. Marathon Halve marathon 10 kilometer - Skate race Muziek Haagweg. Met gratis busje naar Start/Finish. Leidse marathon is onge- er een uur onderweg, het idagmiddag. Bij de Mors- staat het zwart van de houwers. Horden hard- s hollen langs. Daar er eentje in een oranje zwart petje op zijn 1. Hij lijkt het moeilijk te en. Voor de Morspoort hij stil en barst in tranen r is niets ernstigs aan de de tranen zijn van ge- )e hardloper is Jan Slin- nd uit Leiderdorp. Hij zojuist zijn 40.000ste ki- ter voltooid. ïrland is 63 jaar, maar pas tien jaar hard. En het open heeft zijn leven ver- 'd. „De laatste tien jaar e mooiste van mijn leven est", zegt Slingerland. Als gint te praten springt het nvel op zijn armen. „Ik de bank op zondag- i. ik woog 108 kilo. Mijn v Nel zei: joh, je moet sporten. En dat heb ik ge- Tot mijn grote geluk." t begin ging het niet mak- het eerste halfjaar heeft moeten lopen als training, om precies voor de Morspoort uit te komen. Het moet de kroon op zijn werk worden. „Ik heb ervoor gevochten. Maar het ge voel, dat is het mooiste dat ik ken, ook al heb ik het pas op la tere leeftijd leren kennen. Al vanaf het begin: die eerste keer lopen door de natuur. Vanuit Zoeterwoude liep ik eens om vijf uur's morgens door de pol j der. Daar waren negen jonge j haasjes aan het spelen, echt achter elkaar aan aan het sprin gen en huppelen. Dat zie je niet I als je in je bed ligt." Slingerland moet weer even een traantje wegpinken. „Als ik j een paar schoenen koop, dan j krijg ik echt een kinderlijk ge- i voel van geluk. Daar kan ik weer twaalfhonderd kilometer lang heel mooie uren op bele- ven. Die gevoelens krijg je niet in een auto. Door het lopen leef ik nu meer dan ooit." „Ik weet dat ik het zondag even j moeilijk krijg bij de Morspoort. Maar de mensen mogen me zien huilen. Die tranen zijn echt van geluk." leiderdorp anton diedrich Jan Slingerland loopt morgen zijn 40.000ste kilometer zijn kilometers bij. „Sommige mensen willen dingen graag vergeten, ik wil alles onthou den", grijnst de geboren en ge togen Zoeterwoudenaar. Hij en zijn vrouw hebben het even na zitten rekenen: 40.000 kilome ter, dat is een rondje om de we reld. Het is 3335 keer van zijn huis naar Avifauna of 1300 keer naar Spanje heen en weer.Als ik de deur uitstapte, vroeg Nel: waar ga je heen? En dan zei ik: ach, ik denk dat ik even naar Avifauna loop." Morgen loopt Slingerland zijn laatste halve marathon. Een moeilijk moment, voor iemand die van lopen, zelfs van praten over lopen, zo emotioneel wordt? „Dat valt wel mee. Ik voel aan mijn lichaam dat er een keerpunt aankomt. Ik kan beter nu gecontroleerd gaan af bouwen, dan kan ik iedere week nog wel drie 'ritjes' van veertien kilometer maken. Lie ver dan dat ik over twee jaar in één klap moet ophouden." De veertigduizendste kilometer is grondig gepland. In de afge lopen drie maanden heeft Slin gerland nog 600 kilometer Slingerland - nu 85 kilo - alleen gewandeld. Rustig beginnen, vijf of zes kilometer op een avond. „Ik kreeg meer longin- houd, op een gegeven moment kon ik gaan hollen. En dat ging steeds harder, steeds beter. Binnen de kortste keren was ik verslaafd." Net zo verslaafd als hij vroeger was aan roken: die zondag had hij nog twintig sigaretten weg- gestoomd. Maar maandag was hij in één klap gestopt. „Ik taal de er niet meer naar, heb nooit meer een trekje genomen. Daar was helemaal geen discipline voor nodig, de behoefte was er gewoon niet." Wat wel discipli ne vergt, is het hardlopen. Slin gerland: „Natuurlijk zijn er avonden geweest dat ik lekker voor de open haard zat, buiten was het ijskoud. Maar na vijf minuten begin je weer te zwe ten en dan is die kou weg. En hoe harder ik mijn lichaam een douw geef, hoe lekkerder ik me voel na afloop. Het gevoel dat iemand een kwartier lang in mijn zij heeft staan schoppen, daar kan ik blijkbaar goed te gen." Jan Slingerland. TACO VAN DER EB Vroeger was de loopverslaafde een fanatiek wielrenner, maar in 1955 kreeg hij een ongeluk op de fiets en drie jaar later was hij betrokken bij een auto-on geluk. Beide malen liep Slinger land een schedelbasisfractuur op. Fietsen was er niet meer bij ën het duurde heel lang voor dat Slingerland weer ging spor ten. Nu voelt hij zich een bevoor recht mens. „In die tien jaar ben ik nooit geblesseerd ge weest. Dat is heel wat, ook om dat de leeftijd natuurlijk mee gaat tellen. Maar ik heb altijd goed naar mijn lichaam geluis terd. En dat ik 40.000 kilometer erop heb zitten aanstaande zondag, dat doet me heel veel. Het is niet iets om over op te scheppen, het is me gegeven. Dat ik zo'n gezond lichaam heb, goede benen. Daar ben ik iedere keer dankbaar voor." Tranen van geluk springen in zijn ogen. Slingerland heeft er 900 halve marathons opzitten, 350 keer 28 kilometer, 750 keer 15 kilo meter en twee hele marathons. Vanaf de eerste dag houdt hij

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 43