Leidse Marathon ZATERDAG 1.0 JUNI 2000 Afzi ien Jaap van de Leeden, huisarts te Leiderdorp en hoofd van het me disch team van de Leidse marathon in het Leidsch Dagblad van 12 juni 1999: „Maar er is geen wetenschappelijk onderzoek waaruit blijkt dat het lopen van een marathon een positief effect heeft op de gezondheid." Lopers van de marathon hebben dus geen zeker heid dat hun afzien (letterlijk: zich opofferingen getroosten, lijden) zin heeft. Gelukkig geldt volgens Van de Leeden over het algemeen dat na veertien dagen een gevoel van lichamelijk herstel optreedt. Voordat botten, spieren en pezen zijn hersteld zijn er nog twee we ken voorbij. B ezemwagen De laatste loper die nog voor de bezemwagen mag, wordt altijd op grootse wijze binnengehaald. foto archief In de meest letterlijke zin een opruimingsvoertuig met bezems dat zand en puin van wegen verwijdert. De bezemwagen tijdens de marathon is dus eigenlijk een vrij denigrerende term. De volgauto pikt uitvallers op en rijdt net achter de laatste loper, die volgens verwachting binnen de gestelde tijdslimiet - vijf uur - binnenkomt. Alles wat daarachter loopt of zwalkt wordt met zachte dwang ver zocht de bezemwagen in te stappen. Passagiers van de bezemwa gen hoeven zich niet te schamen. Duizenden beter getrainde atle ten zijn hen reeds voorgegaan. Chips De chip moet na afloop ook weer verwijderd worden. foto archief Sinds 1995 lopen de deelnemers met een chip in hun schoenen. Dringen bij start en finish heeft daardoor geen zin meer, want door het technische snufje worden alleen de netto-prestaties be oordeeld. De tijd van de loper gaat immers pas in als«hij de startlijn overschrijdt. In 1995 was er wat verwarring omdat de manier van bevestigen van de chip in het marathonboekje verkeerd was afge beeld. Sommige lopers moesten zijwaarts over start en finish om geregistreerd te worden. Een enkeling speldde de chip op zijn borst en moest dus door de knieën om door de computer herkend te worden. Dranghekken Langs het gehele marathonparcours worden alle kruispunten afge zet met dranghekken. Vooral in het start- en finishgebied op de Willem de Zwijgerlaan zijn veel dranghekken nodig. Daar worden ook hoge hekken geplaatst. Op het terrein van de Groenoordhallen wordt met behulp van de afzetting een rijbaan gecreëerd zodat au tomobilisten toch de Merenwijk kunnen bereiken en verlaten. Ehbo Ongelukkigen worden kundig afgevoerd. foto archief Onontbeerlijk om tot een goed einde van de marathon te komen. De ambulancedienst zet 6 ambulances in op strategische plekken, zodat direct actie kan worden ondernomen als er een melding bin nenkomt. Het LUMC vertegenwoordigt de ziekenhuizen in de re gio bij calamiteiten groter dan een verrekte spier. Het massage team is op het laatste stuk van de marathon en in de Groenoord hallen actief om spierproblemen op te lossen of te verzachten. Ie dereen kan worden gemasseerd na afloop, maar pas nadat er een frisse douche is genomen. ravoriet Abraham Limo is de uitgespro ken favoriet om de marathon te winnen. De Keniaan heeft ver reweg de beste tijd achter zijn naam staan. Vorig jaar werd hij tweede in Reims met een tijd van 2.11.37. Bij de vrouwen valt een herhaling te verwachten. De Poolse Karina Szymanska won vorig jaar de Leidse mara thon en is opnieuw favoriet. Zij liep haar snelste tijd (2.34.46) in Rome. Op de tien kilometer be looft de strijd bij de vrouwen uitermate spannend te worden. Iliyna Nadeshda komt tijdens de Olympische Spelen van Syd ney uit voor Nederland en bindt op de voor haar korte af stand de strijd aan met de Ne derlandse topper Wilma van Onna en de plaatselijke favoriet Erika van de Bilt. Groenoordhallen Donderdag is de eerste paal ge slagen van de verbouwing van de Groenoordhallen. Het blijft tot volgende week bij die ene paal, om de marathonwerk zaamheden niet te verstoren. In het complex aan de Willem de Zwijgerlaan gebeurt dit jaar na melijk meer dan in andere ja ren. Vanaf vrijdagavond verrijst onder de naam 'Expo' een pro modorp. Het is de bedoeling dat ook niet-lopers een bezoek je aan de hallen brengen. Een animatieprogramma, mode shows en sponsorstands zullen daar vanaf vrijdagavond voor moeten zorgen. De Leidse ma rathon krijgt een professioneler uiterlijk. De rommelmarkt is daarom gesneuveld. Hitte De Leidse Marathon beleeft morgen zijn tiende editie. Dit is het alfabet van alles wat u moet weten over het grootste Leid se sportevenement van het jaar. Van 'Afzien' tot 'Zondag* De hoogte van de temperatuur heeft een beperkte invloed op het wel of niet door laten gaan van de marathon. De Leidse marathon is de enige in Neder land die zich heeft geconfor meerd aan de officiële regels van de KNAU. Via een ingewik kelde formule met als parame ters de temperatuur, de wind snelheid, de luchtvochtigheid en de historie van het weer in de afgelopen week, wordt een beslissing genomen. Als bij voorbeeld de temperatuur op de dag zelf te veel afwijkt van de temperatuur van de laatste ze ven dagen, heeft dat een nega tieve invloed op de uitkomst van de toegepaste formule. Als de grens wordt bereikt, schrapt de organisatie de langste af stand om de veiligheid van de deelnemers te waarborgen. Morgen verwacht het KNMI een maximumtemperatuur van 21 graden. Inschrijving Organisator Tjeerd Scheffer gaat ervan uit dat Leiden dit jaar weer evenveel deelnemers trekt als vorig jaar. „Tijdens de voorinschrijving hebben zich drieduizend mensen aange meld. Dat is vergelijkbaar met vorig jaar. De voorverkoop komt pas laat op gang, omdat de mensen weten dat ze tot het laatste moment kunnen in schrijven. De aantallen die nu bekend zijn wijzen er echter op dat we evenals 1999 de negen duizend deelnemers halen. We hopen dit keer zelfs de tiendui zend, inclusief skaters, te kun nen passeren." In tegenstelling tot de lopers, die zich tot op de wedstrijddag nog tussen 08.30 en 11.00 uur bij de Groenoord hallen kunnen aanmelden, is er voor de skaters geen mogelijk heid om zich nog op het laatste moment in te laten schrijven. In Leiden kunnen maximaal 2500 mensen aan de 20 kilome ter lange tocht meedoen. „We willen niet op het laatste mo ment met explosie in het aantal skaters worden geconfronteerd. Dat levert niet alleen proble men in praktische zin op, maar ook veiligheidsproblemen", verdedigt Scheffer de inschrij vingslimiet. Wat het aantal deelnemers betreft is de mara thon geen kleintje. Leiden neemt in Nederland zelfs de tweede plaats in. Wordt alleen gekeken naar het aantal mara thonlopers, dan deelt de Sleu telstad samen met de mara thons van Eindhoven en En schede de derde plaats. Joggen De uitvinding van de jaren tachtig. Joggen is een vorm van beweging, die het midden houdt tussen hardlopen en wandelen. Eigenlijk is een paar kilometer joggen dus een war- ming-up voor de chte mara thonlopers. Het fenomeen jog gen waaide over uit Amerika, waar de gezondheidsmanie on danks fastfoodketens als Mc Donald's en Burger King steeds grotere vormen aannam. Ook in Nederland hulden hordes mannen en vrouwen van 8 tot 80 zich in de soepele jogging pakken om wat aan de conditie te doen. Sindsdien schoten loopverenigingen zoals de Lei den Road Runners als padde stoelen uit de grond. Jan Karstens: naar hem is een plein vernoemd. foto archief Tijdens de marathondag wordt het deel van de Willem de Zwij gerlaan voor de Groenoordhallen omgedoopt in het Jan Kar- stensplein. De organisatie heeft daarvoor zelfs speciale naam bordjes laten maken. Op deze wijze wil de 3M Marathon zijn dank betuigen aan Karstens. Hij was medeoprichter van het evenement en de Leiden Road Runners. In het bestuur van de marathon bekleedde Karstens bijna tien jaar lang de functie van secretaris. Lewandowski Vijf jaar had Jaroslaw Lewandowski een abonnement op het win nen van de Leidse marathon. Van 1993 tot 1997 ging de Poolse vrachtwagenchauffeur als eerste over de finishlijn. In 1995 bracht hij het parcoursrecord op 2.20.14. Die tijd bleef tot 1998 niet te kloppen. In dat jaar legde Dimitri Riyoukine de marathon af in 2.19.27. Vorig jaar werd Lewandowski twaalfde in 2.34.02. Muziek Veel en vaak tijdens de marathon. Een kort overzicht. In Oegst- geest is zoals elk jaar melkboer Henk Heemskerk weer van de partij met muziek in de Dorpsstraat. Bij café de Gouwe aan de Rhijngeesterstraatweg staat dweilorkest De Kanjers. In Leiden bij Het Haagsche Schouw dweilorkest De Gespleten Klomp. Zanger John Frisco is evenals vorig jaar weer te vinden aan de Boshuizerlaan ter hoogte van het Gezinsvervangend huis 'De Blauwe Zwaan'. De Blues Diamonds is niet meer weg te denken bij de Tregter, Herenstraat hoek Witte Singel. Big Deal speelt bij de slijterij van mevrouw Van der Voort aan de Zijlsingel. Music Dreams stelt zich op bij café 't Spoortje aan de Herensingel. But the Beez Kneez is met C-Jane te beluisteren bij Het Kompas, Maresingel 75. Maar liefst drie verschillende Nederlandstalige optredens bij de Zijlpoort hoek Lage Rijdijk, terwijl Hans Wol- ting van Het Lisser Veerhuis evenals andere jaren een typisch Hollands sfeertje maakt. Snackbar Bram zorgt elk jaar weer voor een gezellige sfeer, vlak voordat de lopers op de finish afgaan. Downstream staat op de bekende lokatie Maresingel hoek Haarlemmerweg en wisselt af met Short Cut. De Keietoeters zijn present bij de Groenoordhallen, net als De Pretnoten. Op het Dorpsplein in Zoeterwoude musiceren The Back Seat Windows. Just Casual staat bij Joop van der Pol weer op zijn vertrouwde plek aan de Veldzichtstraat. Tjeerd Scheffer, ook dit jaar weer de hoofdorganisator, foto archief Organisator De organisatie van de Leidse marathon is dan wel het werk van meerdere mensen, Tjeerd Scheffer, voorzitter van de stichting Leidse Marathon, is onmiskenbaar hun boegbeeld. De 46-jarige 'racedirecteur' is de geestelijk vader van de marathon. Scheffer verklaarde vorig jaar nog zeker tot 2002 door te gaan met zijn gees teskind. Dan moet de Leidse marathon van een regionaal tot een nationaal evenement zijn uitgegroeid. Parcoursrecord Het parcoursrecord van de Leidse marathon dateert van 1998. De Rus Dimitri Ryoulchi- ne liep destijds 2.19.27 over de 42 kilometer en 195 meter. Bij de vrouwen staat de beste tijd van Leiden al wat langer in de boeken. Natalia Baliakina (Rus land) liep in 1993 een tijd van 2.38.32. Op de halve marathon toonden de Kenianen Tesfaye Tola en Mary Ptikang zich vorig jaar de snelsten. Tola liep bij de mannen 1.02.46, terwijl Peti- kang bij de vrouwen goed was voor 1.13.23. Ook op de 10 kilo meter zijn lopers uit het Afri kaanse land verantwoordelijk voor de parcoursrecords. Philip Singoei liep vorig jaar 29.05. Milkah Chepkieng bereikte, ook in 1999 de finishlijn in 32.48. Uuaestor Latijn voor penningmeester. Thijs Hemmes is dit jaar schat bewaarder en heeft de geldkist overgenomen van Helmut van Veen. De absolute begroting bedraagt 400.000 gulden. Dat is tien procent meer dan vorig jaar. Wordt de waarde van ge sponsorde diensten en materia len meegerekend dan komt de (transparante) begroting op ruim zes ton. Aan prijzengeld wordt 65.000 gulden uitge keerd. De winaar en winnares van de marathon ontvangen 7500 gulden. De Leidse mara thon streeft in de toekomst naar een totaal prijzengeld van rond de 200.000 gulden. Rolstoelers Tot vorig jaar deden er nooit meer dan een handvol rolstoe lers mee aan de Leidse mara thon. In 2000 zullen dat er meer zijn, omdat de landelijke club van rolstoelers (met een spor tievere naam 'wheelers' gehe ten) haar leden enthousiast heeft gemaakt voor deelname in Leiden. De circa dertig whee lers hebben zelf gezorgd voor deskundige vrijwilligers die hen na de wedstrijd zullen helpen met douchen. Hoewel er wel een apart klassement voor de wheelers wordt gemaakt, wor den er geen extra prijzen uitge reikt. Neuspleister Vier jaar geleden ontstond er een enorme hype rond de neuspleister. Het tijdens het EK voetbal in Engeland geïntroduceerde 'vleugeltje' moest voor extra lucht zorgen. Vele amateursporters geloof den in de werking van het pleistertje. Inmiddels wordt het artikel door weinig atleten meer opge daan. „Ze worden nog wel gebruikt door profsporters die proberen hun grenzen te verleggen", zegt Herman van der Toom van 3M, dat mede-producent is van de neuspleister. Toch groeit de omzet van het artikel gestaag. „Elk jaar gaan de verkopen met zo'n tien tot vijftien procent om hoog." Dat heeft volgens Van der Toom alles te maken met de kwaal waarvoor de neuspleister ei genlijk is ontwikkeld: snurken. „Het is een belangrijk middel om dat tegen te gaan. Mensen die snurken zorgen voor tachtig tot negentig procent van de omzet, al werkt het niet bij iedereen." Spiridon Louis Zonder twijfel de grootste held van de eerste moderne Olympische Spelen van 1896, gehouden in Athene. De Griekwon.de marathon en trad daarmee in de voet sporen van Pheidippides. De boodschapper rende met volle wapenuitrusting op een warme septemberdag in het jaar 490 voor Christus van Marathon naar Athene om het grote nieuws van de zege op de Perzen aan de Athe- ners over 'te brengen. De gedachte dat de afstand tussen Marathon en Athene precies 42 kilometer en 195 meter bedraagt, is op niets gebaseerd. Spiridon Louis - volgens de overlevering wa terdrager, postbode en schaapherder - loopt maar 40 kilometer in 1896, terwijl pheidippides vermoedelijk sleiphts 35 kilometer heeft af gelegd. De slimmerik heeft een verkorte route door de bergen genomen. De echte marathonafstand, 42.195 meter, wordt pas in 1908 gelopen tijdens de Olympische Spelen in Lon den. Verantwoordelijk voor de 195 meter extra is de En gelse koningin, die eist dat ze de start vanuit haar slaapka mer in Windsor Castle kan zien. Pas in 1923 wordt be sloten dat die afstand de eni ge juiste is. Spiridon Louis, destijds overladen met goud en geschenken, zal na 1896 nooit meer een marathon lo pen. Wel duikt hij nog een keer óp in een Olympisch Stadion. In 1936 biedt hij in Berlijn Adolf Hitler een olijf tak aan. Vier jaar later sterft hij, eenzaam en straatarm. T ussensprint De tussensprints in de Leidse. marathon zijn afgeschaft. De organisatie hoopte dat atleten zich op de spurts zouden rich ten en zo langer bij de koploper zouden blijven. In de praktijk kwam er niet zo veel van de tussensprints terecht. Het pu bliek was nauwelijks op de hoogte van de plek waar de sprints werden gehouden, ter wijl het voor de atleten ook niet altijd even duidelijk was. De spurts stonden namelijk in Ne derlands aangekondigd, terwijl de toplopers veelal uit het bui tenland komen. Bovendien moesten de winnaars van de sprints bij de eerste acht in het eindklassement eindigen om in aanmerking te komen voor de extra prijzen. Dit jaar heeft de marathon daarom een nieuw premiestelsel ontwikkeld. Atle ten die onder een bepaalde eindtijd lopen komen in aan merking voor een bonus. Zo krijgen de eerste vijf sporters die op de marathon onder de 2.15.00 uitkomen ieder acht honderd gulden. In totaal heeft de organisatie vijftienduizend gulden gereserveerd voor de ex tra prijzen. Huub Pragt, verant woordelijk voor het atletenveld, verwacht uiteindelijk zes- tot zevenduizend gulden te moe ten uitkeren. Uitvallers IJke Zondag Een van de bekendste 'uitvalverhalen' dateert al van P den met de Leidse cafébaas Hans Seisveld in de hoo voor het eerst de halve marathon lopen en prepareei d ter dege op. Doorzakken was er in zijn Vergulde Krui e de voorafgaand aan het 3M-festijn niet meer bij om( ochtends vroeg op moest. 'Drie bier en neem er zelf '81 gewoon 'drie bier', terwijl de barman een bruine bot;n berde. Op de grote dag stonden veel stamgasten op 1 sen langs de route om hun held aan te moedigen. Te 21 kilometer had moeten worden, eindigde al na 12( v stoepje op de Willem de Zwijgerlaan deed zijn enkel s| leedvermaak over de allereerste uitvaller van dat jaai maanden. „Voor straf heb ik het jaar daarna opnieui1 ve' ingeschreven en hem helemaal uitgelopen. Sinds de tien kilometer 'met handicap'. Dat wil zeggen: eeo klanten loopt met mij mee."

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 42