Frankrijk kan potje breken ;eserveerde Hoddle is de pijn voorbij Euro 2000 Bij Oranje maakt niemand zich druk jingcontroleurs ïen steekproeven Iedereen is fit Bruins Slot 'waakt' over tegenstanders Oranje er voor Leonard Na zijn collega Bart Goor is ook de Belgische inter- 'hilippe Léonard vader geworden van een pronte ba- rerd in de nacht van donderdag op vrijdag geboren, wonde de bevalling bij in een Luiks ziekenhuis en gisterennamiddag terug naar Tielen. Moeder Angéli- or„ Philippe en dochter Julia maken het allemaal prima. köiies geblesseerd tijdens training Duitsland is een van de weinige teams in EURO 2000 ilpn n openbaar trainingen afwerkt. Er was vrijdagmiddag imzinnigs aan in het oude stadion Kaalheide van Ro- erkrade. De in ruime mate toegestroomde Duitse fans 0) waren er getuige van dat Jens Jeremies tijdens een letvolley kermend ter aarde stortte. Zijn gekwetste lin- erd haastig met een dik pak ijs omwikkeld, waarna Je- Dr nader onderzoek werd afgevoerd. MARK CALDENHOVEN izoekje aan het trai- van de Duitsers is e commissie van de ;e week begonnen iigekondigde doping- ij de zestien deelne- s voor het eerst dat internationaal voet- 'out of competi- gecontroleerd. aangekondigde con- voor en tijdens Eu- jelmatig uit elk van pen één land geloot, oek van de contro- medische commis- UEFA moeten vier n urine inleveren, el, gepensioneerd 'an de KNVB en lid edische commissie: 'ooral op zoek naar n, middelen die als ing voor de training jruikt." Kessel ver lat de controles veel wallen' zullen ople- [ochten we de ko- cen spelers betrap- illen dat zogenaam- positievenzijn. door gebruik van iets 'verkeerds' toe- )ben gekregen." ^gf^al kent een aantal dopinggevallen. In :t WK in Duitsland, iet eerst bij een in- toernooi op do- ltroleerd. Jean Jo- van dreumes Haïti, rste 'slachtoffer'. In Ivano Fontolan van na de eerste Euro- 'zondaar. Er zouden nog enkele dopinggevallen vol gen, met Maradona als be roemdste bij het WK in 1994. Afgezien van de 'out of com petition' controles wordt ook direct na afloop van de 31 EK- wedstrijden gecontroleerd. Na elk duel moeten twee spelers per ploeg hun plasje doen. Een voorbeeld: Luc Nilis is gecontroleerd. Hoe is de proce dure? Wat gebeurt er met het plasje van de Belg? Kessel: „Twee flesjes urine, een A- en B-monster, gaan naar het do- pinglab van Keulen of Gent. Controles rond Luik, in Zuid- Limburg, rond Eindhoven en Arnhem gaan naar Keulen, de rest - vermoed ik - naar Gent. Binnen 24 uur wordt de uitslag gecommuniceerd. Als iemand positief wordt bevonden dan worden de speler en zijn bond geïnformeerd. Ze krijgen tijd om te onderzoeken óf er vorm fouten zijn gemaakt en kunnen een verzoek doen het B-mon ster te laten controleren. Willen ze dat, dan is ook die uitslag binnen 24 uur bekend. Is de uitslag hetzelfde, dan kunnen speler en bond getuigendes- kundigen oproepen en moet er weer een uitspraak komen. Van deze procedure zijn alleen de medische commissie van de UEFA, betrokkenen en secreta ris-generaal Gerhard Aigner op de hoogte." Het hele traject neemt vol gens Kessel minimaal zes dagen in beslag. Mocht er een positief geval tussen zitten, dan zal het dus niet eenvoudig zijn de spe ler al vóór de volgende wed strijd te schorsen. HOENDERLOO YPE MINKEMA De voetballers van Oranje ho ren pas morgen, vlak voor de wedstrijd tegen Tsjechië, wie er zullen aftrappen op EURO 2000. Dat is rijkelijk en opmer kelijk laat. Voetbalkenners fron sen de wenkbrauwen. Of twijfe len hardop. Waar je je al niet druk over kunt maken. EURO 2000 na dert, de final countdown is be gonnen. Maar gisterochtend wisten de voetballers van Oran je nog niet wie er zullen spelen, morgen. Of welk systeem er nu eigenlijk gehanteerd gaat wor den. Ze horen het pas morgen. Het land schuift inmiddels toch wat onrustig heen en weer. Het zal toch wel goed komen met Oranje? Frank Rijkaard, de bondscoach, zal toch wel weten wat hij doet? Ronald de Boer: „Joh, het is alleen maar goed om meerdere systemen te kun nen spelen..." Wie maakt zich zorgen? Ie dereen, lijkt het. Behalve spe lers en de coach van Oranje. Ronald de Boer: „Wij weten precies wat er van ons in welk systeem wordt verwacht." Frank Rijkaard: „Ik hou van een stukje gezonde spanning. Ik zie geen reden om het anders te doen." Oranje heeft twee jaar lang in alle rust en ruimte mogen rom melen met opstellingen en con cepten. Er werd door bonds coach Frank Rijkaard ook flink geëxperimenteerd. Er werd een legertje spelers opgeroepen, er werden diverse systemen uitge probeerd. In beide gevallen bleef het succes zeer beperkt. In de serieuze, korte aanloop naar EURO 2000, moest het dan maar gebeuren. Normaal ge sproken vormt een coach sa menhang in zijn elftal door ruim van tevoren te kiezen voor speelwijze en spelers. Maar Rijkaard heeft andere, minder orthodoxe ideeën. Ook over de manier van voet bal heeft Rijkaard zo zijn eigen opvatting. Die strookt niet altijd met de 'wens van het volk', dat Oranje vooral mooi wil zien voetballen. „Mooi voetbal", zegt hij, „is een uitgangspunt." Maar er is ook realisme. „Ik ben ook heel erg gesteld op veldbe- zetting. Je moet zo veel moge lijk de verrassing van een tegen stander uitsluiten." Het was een intentieverklaring voor de kerstboomvariant, met vier ver- Warm welkom wereldkampioen in Wavre De wereldkampioen is op reis en dan wordt er niet op een paar stuivers gekeken. De Franse ploeg is voor Euro 2000 neergestreken in Chateau de Luc in Genval, een ge hucht onder de rook van Brussel. Voor iedere overnach ting in dat sjieke onderkomen moet per persoon het mooie sommetje van 680 gulden op tafel gelegd worden. Het beste is nog niet goed genoeg voor de wereldkampi oen. De Fransen laten op het EK niks aan het toeval over, alle randvoorwaarden zijn optimaal ingevuld. WAVRE GERT VAN DUK Edgar Davids, Michael Reiziger en Aron Winter spannen zich niet te veel in bij de laatste trainingen voor de eerste wedstrijd. foto reuters dedigers, één verdedigende middenvelder, twee controle rende middenvelders, twee zwervende aanvallers en één diepe spits: 4-3-2-1. De voetbalwereld vindt het maar raar, het land wordt on rustig. Frank Rijkaard liep rustig zijn rondjes om het trainings veld. En in de perszaal kon hij hardop lachen over de foto graaf in de helikopter, die bo ven een besloten training dacht te hangen. rlijk zijn het mijn jongens, maar ik ben niet jaloers op Keegan MARCEL VAN DER KRAAN lijft de meest uitge- ndscoach die Enge- gekend. Zijn open- over reïncarnatie, Isgenezers en over van gehandicapten ld kostte hem even- Na het WK in as het snel gedaan Hoddle als bonds- eserveerd door de le Football Associa- ibrand in de media, le steun van God is Is trainer van Sout- lat hij zowaar be- ir degradatie. Hij is n de schijnwerpers ernationale voetbal. en België volgt de an Tottenham Hot- stcommentator En- et EK. pijn doen om een idscoach met 'jouw' het EK te zien ver- id 1 bondscoach heb ik it mijn lichaam en derd. Ik heb het los- enige wat me nog dat bepaalde men de Engelse voetbal- jo tegen mij hebben had dat niet ver- •arom is het moeilijk in. Op Kevin Keegan' jaloers zijn. We zijn pd bevriend en dat blijven. Het is eén k als je je land op ei VK mag coachen. Ik an en de jongens cces en hoop dat ze unpioen worden." ajn toch jouw spe- De twee beste spe- ?eland, David Beck- Scholes, heb ik i gemaakt. Ik heb ze e wegwijs gemaakt iale ploeg en ik heb men naar het WK in al eckham en Scholes dit EK de sleutelfi- Engeland. Het zijn dj tnten die een leer- )ben doorgemaakt. zijn ze uitgegroeid Met Manchester «ben ze ook grote nonnen. Nu wordt ze hun ervaring en exploiteren in het tal. Ze zijn nu 25 ogen de perfecte te pieken. Ruud HOENDERLOO GPD Oranje is klaar voor de eerste wedstrijd van EURO 2000. Gisteravond begon de voltalli ge selectie van 22 spelers aan de laatste, besloten training. Ook Marc Overmars, die an derhalve week last heeft gehad van een spierblessure. De se lectie is de laatste week ge plaagd door veel spierblessu res. Dat is een gevolg van de zware trainingskampen in Nyon en Hoenderloo. De laat ste dagen is de intensiteit flink afgebouwd. Dat heeft de groep goed gedaan. Ronald de Boer: Deze paar dagen ko men voor ons goed uit. De pijntjes verdwijnen weer." Op de laatste, besloten trai ning, besteedde Rijkaard weer veel aandacht aan zowel de defensie als de aanval. De coach noemde dat 'accenten leggen'. Daarnaast was er nog een kort partijtje waarbij één elftal de Tsjechen mochten nabootsen. Maar ook helden op voetbal schoenen moeten trainen. Dat doen de Fransen in Wavre in het stadionnetje van Racing Jeunesse Wavre. Honderden toeschouwers zijn afgekomen op de oefensessie van bonds coach Roger Lemerre en zijn manschappen. De hoofdtribu ne zit bijna vol en buiten achter de hekken trachten ook nog eens tientallen fans een glimp van de wereldkampioenen op te vangen. Dat is mooi voor hoofdsponsor Arrivero Pizza van RJ Wavre. Hij maakt op bij na alle reclameborden in het stadion duidelijk dat hij thuis en op kantoor pizza's bezorgt. Met zoveel mensen op de tribu ne zal de telefoon van de geld schieter 's avonds wel overbe last raken. Roger Lemerre knijpt zijn spelers niet meer af in de aan loop op het eerste EK-duel te gen Denemarken, zondag in het Jan Breydelstadion in Brug ge. Kleine partijtjes van zes te gen zes en afwerken op grote doelen. Daar springt het hart van elke voetballer van open. Zelfs bij de duurbetaalde en verwende Franse vedetten. De spelvreugde druipt er vanaf. En elke treffer wordt door het pu bliek beloond met een klate rend applaus. De fans zijn mild. Ook een knalhard schot op de paal van Zinedine Zidane levert veel verbale bijval op. De we reldkampioen kan een potje breken in Wavre. Zinedine Zidane, onsterfelijk in Frankrijk na zijn twee treffers in de WK-fïnale tegen Brazilië, geniet van het enthousiasme van de fans. Maar de Franse spelmaker realiseert zich ook heel goed, dat het applaus al leen gevoed kan worden met nieuwe overwinningen op Euro 2000. „De druk is enorm groot, de mensen verwachten bijna het onmogelijke van ons. Ze willen dat we na de wereldtitel ook onmiddellijk de Europese titel veroveren. Dat is volgens mij nog nooit gepresteerd door een ploeg. Natuurlijk is dat een enorme uitdaging voor ons, maar het geeft ook wel aan dat het een loodzware klus wordt om twee titels op rij in de wacht te slepen." De middenvelder van Juven- tus, die tijdens Euro 2000 28 jaar wordt, had veel tijd nodig om te herstellen van een lood zwaar seizoen in de Italiaanse Serie A. Fysiek, maar ook zeker mentaal. Want het was volgens Zidane een enorme klap dat La- zio Roma over de rug vah Ju- ventus op de laatste speeldag naar de titel kroop. „Wij heb ben praktisch het hele seizoen aan kop gestaan. Ik kan ieder een verzekeren dat het dan hard aankomt als je op het laat ste moment nog naast de hoofdprijs grijpt. Dat was echt een van de pijnlijkste momen ten in mijn loopbaan." Zidane is de klap inmiddels redelijk te boven, maakt hij zijn uitgebreide gehoor in Wavre met een glimlach op het gezicht duidelijk. De Fransen maken zich zorgen over hun parade paardje. De vedette zelf veegt alle twijfels van tafel. „Ik voel me goed. En ik heb er alles aan gedaan om op tijd fit te zijn voor dit EK. Ik stel het op prijs dat jullie zo bezorgd om mij zijn, maar dat vind ik eerlijk ge zegd toch een tikkeltje overdre ven. Het gaat op dit toernooi niet om Zinedine Zidane, maar om het Franse elftal. De ploeg komt duidelijk op de eerste plaats, daar mag geen enkel misverstand over bestaan." En met die Franse ploeg zit het wel goed, denkt Zidane. De stellige prognose die uit zijn mond vloeit, zal door de Neder landse bondscoach Frank Rijk aard met gejuich worden ont vangen. „Ik hoor iedereen zeg gen dat de groep van Frankrijk, Nederland, Denemarken en Tsjechië de groep van de ver rassingen wordt. Dat begrijp ik niet zo goed. Frankrijk en Ne derland halen allebei de vol gende ronde. Tsjechië en Dene marken zijn twee goede ploe gen, natuurlijk. Maar Neder land is in eigen land topfavoriet en Frankrijk is nog altijd de we reldkampioen. Duidelijker kan ik het niet zeggen." Er is de Fransen veel aan ge legen om in het duel tegen De nemarken direct al drie punten te pakken. „Dan zit je vanaf de eerste wedstrijd goed in het toernooi", trapt Zidane maar eens een open deur in. De mid denvelder met de fluwelen voe ten zal zondag met een gevoel van weemoed in het veld staan. Die persoonlijke ontboezeming wil hij gelukkig ook nog wel kwijt. „De broers Laudrup spe len niet meer voor Denemar ken. Dat vind ik jammer, een enorm verlies voor de voetbal lerij. Het waren twee prachtige spelers, Michael en Brian. Ik zal zondag nog wel even aan ze denken." Glenn Hoddle: „Ik ben al jaren goed bevriend met Keegan en wens hem en de ploeg alle succes." foto cpd Gullit en Frank Rijkaard waren ook 25 toen ze met Nederland Europees kampioen werden in 1988. Jürgen Klïnsmann was tij dens het WK in 1990 eveneens 25 jaar toen hij voor Duitsland schitterde en wereldkampioen werd. En Zinedine Zidane was 25 toen hij twee jaar geleden met Frankrijk wereldkampioen werd." Kunnen Beckham en Scholes Engeland kampioen maken? „Absoluut. Van Paul Scholes is binnen de jeugdopleiding van Manchester United al jaren ge leden gezegd dat hij het beste inzicht heeft van alle midden velders die ze bij die club heb ben opgeleid. Hij is helemaal geschapen voor het internatio nale voetbal. Hij doorziet situa ties, creëert openingen en heeft de drang om te scoren. Beek- ham heeft de beste voorzet en vrije trap ter wereld, al zie ik hem op den duur centrale mid denvelder worden. Hij had nog wat wilde haren, maar op het WK in Frankrijk is hij die kwijt geraakt. Hij heeft geleerd van zijn rode kaart en heeft daarna bewezen dat hij ook met de druk kon omgaan. Achterin zit het wel goed bij Engeland, daar lopen al jaren dezelfde mensen. Our defence is solid as a rock." Toch heeft Engeland al sinds Alf Ramsey niets meer gewon nen. „Zonder de rode kaart van Beckham hadden we op het WK voor een sensatie kunnen zor gen. Ik geloof wel dat EURO 2000 een zwaarder toernooi wordt dan de eindronden van het laatste WK. Ik onderschat echt de kracht van landen als Brazilië en Argentinië niet wan neer ik die vergelijking maak. Maar op het WK heb je altijd een paar zwakke landen in de eerste ronde. Met die landen reken je makkelijk af. Op dit EK zijn zestien landen die in wezen allemaal Europees kampioen kunnen worden. In 1992 werd Denemarken, op het laatst toe gevoegd, zomaar eerste. Dat zie je met Marokko, Egypte of Iran op een WK niet gebeuren." Alan Shearer heeft de laatste paar jaar weinig betekend voor Engeland. Wordt het geen tijd voor een nieuwe spits? „Ik denk dat Kevin Keegan zit te wachten op het oplaaien van die discussie. Keegan en ik we ten namelijk allebei dat Shearer dan op z'n best is. Hoe groter de kritiek, hoe beter hij pres teert. Begrijpt nu niemand dat Alan Shearer altijd het laatste woord heeft? Toen Engeland aan het vorige EK begon, in 1996, werd hij zo ongeveer uit gekotst omdat hij amper scoor de voor Engeland. Drie weken later werd hij gekroond tot top scorer van het EK. Shearer snoerde iedereen de mond. Shearer is een klassespits. Hij weet wat hij moet doen. Hij is een geboren goaltjesdief en zal ook op dit EK iedereen weer het zwijgen op" VIJF VRAGEN AAN.. In de rubriek Vijf Vragen geeft een speler, trainer of begelei der van Oranje antwoord op een aantal uiteenlopende vra gen. Vandaag Tonny Bruins Slot, spion van Oranje. Tonny Bruins Slot werd als eerste toegevoegd aan de tech nische EK-staf van Oranje. Als hoofdspion en assistent van Frank Rijkaard wordt de voor malige rechterhand van Johan Cruijff geacht alles te weten van de tegenstanders van het Nederlands elftal bij het EK. 1. Na Ruud Krol zit nu ook Stanley Menzo bij Oranje. Hoe is dat zo gekomen „Toen Stanley bij Ajax was ge.- stopt, is hij langzaam maar ze ker mijn assistent geworden bij het tweede elftal. Hij kwam ei genlijk om af te kicken. Als keeper was zijn loopbaan in eens voorbij. Ik heb hem bij het tweede trainingen laten verzorgen. Hij heeft zelfs een keer als coach gefungeerd bij een wedstrijd. Dat deed Stan ley zo goed dat ik hem heb in geschakeld bij België - Portu gal. Stanley, Krol en ik zijn nu de scouts van Oranje." 2. De staf van het Nederlands elftal telt met Menzo weer een Amsterdams gezicht. Zijn ne gen, tien Amsterdammers niet te veel van het goede? „Ja, ja. Maar maakt dat wat uit? Trouwens, Johan Neeskens komt uit Heemstede..." 3. Waar moet een goede scout aan voldoen? „Er moeten hem in het spelle- Tonnie Bruins Slot. tje dingen opvallen. Uit een wedstrijd kan een scout 1001 zaken halen. Een goede scout pikt de drie tot vijf aspecten er uit die hout snijden. Om welke voetbalzaken het precies gaat, is heel moeilijk onder woorden te brengen. Maar Stanley kan dat, en dat verrast me niet. Als •keeper was hij ook al een coach van het elftal." 4. Wat is uw rol als hoofdscout van Oranje? „Mijn opdracht is dat ik in de huid kruip van de trainer van de tegenstander. Ik ga zo diep mogelijk in op details. Of dat lastig is? Nou, analyseren is meer dan een rapportje schrij ven. Het komt er kortweg op neer dat Rijkaard helemaal op de hoogte moet zijn van Tsje chië. Vanaf juni vorig jaar houd ik al een archief bij van alle mogelijke tegenstanders op het EK. Dat is nu een heel boekwerk geworden." 5. Geef'm dan maar, die sterk te-zwakte analyse van Tsjechië, de eerste tegenstander van het Nederlands elftal? „Ik zeg niets over Tsjechië. Ja, foto gpd jaap de boei ik kan zeggen dat de rechts back niet ineens linksbuiten staat. Maar op details van hun spel ga ik niet in. Nee, dat is niet 'top secret'. Het is een ere code. Wat ik je wel kan vertel len is dat Nederland niet voor verrassingen komt te staan. Dat is haast niet mogelijk. Het zijn slechts details die kunnen verschillen. Tuurlijk kan ik de opstelling uittekenen en, ja, Jan Koller zal bij Tsjechië wel in de basis staan. Maar verder hoor je van mij niets."

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 39