Geloof Samenleving Pelgrimage met opgeschorte rokken Leidse fieUifl 'Uw volk is mijn volk en uw God is mijn God' te ZATERDAG 10 JUNI 2000 VANDAAG j n Vandaag 412 jaar geleden, op 10 juni 1588, I U stierf de Duitse wijsgeer en mysticus Valentin JUNI Weigel. Hij wordt gezien als de voorloper van de protestantse mysticus Jacob Böhme (1575-1624), die grote invloed had op de starre protestant se theologie van zijn dagen. Voor Weigel en Böhme ver smolten religie, filosofie en theosofie. In de 19-de eeuw werden veel van Böhmes ideeën overgenomen, eerst door de romantiek, later door filosofen als Hegel en Schelling. Op 10 juni krijgt de heilige maagd Oliva van Palermo haar eerbetoon in de katholieke kerk. Oliva moet ergens in de tiende eeuw in de buurt van Palermo hebben geleefd. Vol gens de legende werd ze op 13-jarige leeftijd door Sarace- nen, of islamieten, van deze stad naar het heidense Tunis gesleept. Hier werd ze onthoofd. Zondag 11 juniVandaag 475 jaar geleden, op 11 juni 1525, trad reformator Maarten Luther in het huwelijk met Katharina von Bora. Het paar kreeg zes kinderen. Katharina von Bora ging na de dood van haar moeder het klooster in. In4de paasnacht van 1523, het jaar waarin de eerste protestante martelaren vielen, vluchtte zij met acht andere nonnen naar Witten berg. Na een ander aanzoek te hebben afgewezen, zag ze in 1525 haar wens om met Maarten Luther te trouwen in vervulling gaan. Na Luthers dood in 1546 leefde ze nog zes jaar onder moeilijke omstandigheden. Op de vlucht voor de pest overleed ze in Torgau. Haar graf is nog te zien in de stadskerk te Wittenberg. Katholieken vieren op de 11de juni de feestdag van Jo- landa van Polen. Als abdis van een door haar man koning Stanslav VI gesticht klooster, overleed zij op 11 juni 1298. m ty Maandag 12 juniVandaag 1184 jaar geleden, op I lm 12 juni 816 stierf Leo III, de paus die veel van zijn macht te danken had aan Karei de Grote. Leo's initiatief om Karei tot 'keizer der Romei nen' te kronen, heeft grote gevolgen gehad voor de ver houding tussen kerk en wereld. Pas acht eeuwen na Leo's dood wisten de kerkelijke autoriteiten weer meer macht naar zich toe te trekken. Leo III zocht Kareis hulp in eerste instantie, omdat hij door adellijken werd beschuldigd van immoraliteit. In 799 kwam het zelfs tot een handgemeen tussen de adellijken en de paus. Katholieken herdenken vandaag de heilige maagd Adel- heid van Schaarbeek. Dit Nederlandse meisje ging al op 7- jarige leeftijd het klooster in. Ze kreeg lepra en werd blind. Haar lijden droeg ze op aan de zielen in het vagevuur. Orthodox protest in Praag praag Tientallen orthodoxe joden uit heel Europa hebben in het centrum van Praag gedemonstreerd tegen de aanleg van een ondergrondse parkeergarage op een oude joodse begraaf plaats. De begraafplaats, die na 1478 in onbruik raakte, werd twee jaar geleden ontdekt bij de bouw van de garage onder een gebouw van Ceska Pojistovna, de grootste verzekeringsmaat schappij van Tsjechie. Met leiders van de joodse gemeenschap werd besloten de begraafplaats in een betonnen omhulsel te vatten, waarna de bouw van de garage door zou kunnen gaan. Orthodoxe joden verwerpen deze oplossing. Moslimraad behoudt zendtijd Hilversum De Nederlandse Moslimraad (NMR) behoudt de zendtijd, die door de Nederlandse Moslim Omroep wordt ver zorgt. Het commissariaat voor de media heeft een aanvraag van de Raad van Moskeeën afgewezen, omdat die uitsluitend Turks- islamitische organisaties vertegenwoordigt. De NMR vertegen woordigt volgens het commissariaat de moslimgemeenschap 'in de breedte'. De tv-zendtijd van de NMR wordt verdubbeld naai- 52 uren per jaar wegens de omvang van de achterban. Bisschoppen: Missie leeft te weinig den bosch Missie leeft te weinig bij rooms-katholieke gelovi gen. Ze hebben altijd hun 'missionaire verantwoordelijkheid' afgekocht door geld in te zamelen en religieuzen naar missiege bieden te sturen. Dat zei bisschop Hurkmans van Den Bosch namens zijn collega 's tijdens een bijeenkomst van de Neder landse Missieraad (NMR). Nederland heeft volgens hem een rij ke missietraditie, maar de betrokkenheid van de 'gewone' gelo vigen is nooit groot geweest. ,,Het lijkt er de laatste decennia niet beter op geworden te zijn", zei Hurkmans. BEROEPINGSWERK NEDERLANDSE HERVORMDE KERK Beroepen: te Dordrecht (SoW- wijkgem. Sterrenburg), A.J. Ren- kema te Ouwersthaule-Schar- stenburg. Toezegging van beroep: te Bode graven (wijkgem.2) H. Markus te Woerden GEREFORMEERDE KERKEN (VRIJGEMAAKT) Beroepen: te Amersfoort-Oost, A.O. Reitsema te Bunschoten- West. GEREFORMEERDE GEMEENTE IN NEDERLAND Beroepen: te Rhenen, J. Roos te Opheusden. Vaticaanse zorg over nieuw boek Schillebeeckx den bosch anp Het Vaticaan is bezorgd over een boek over de sacramenten waaraan de progressieve rooms-katholieke theoloog Ed ward Schillebeeckx de laatste hand legt. Dr. D. van Ooijen, overste van de Nederlandse do minicanen (de orde waartoe Schillebeeckx behoort), beves tigt deze week in het opinieblad De Bazuin dat hij een brief met die strekking uit Rome heeft ontvangen. De Vaticaanse congregatie voor de geloofsleer, die waakt over de zuiverheid van het ge loof, heeft driemaal een onder zoek naar het werk van Schille beeckx ingesteld. Tot een ver oordeling is het nooit gekomen. Ook het nieuwe boek van de vermaarde godgeleerde blijkt het Vaticaan zorgen te baren. Van Ooijen heeft Rome laten weten, dat het 'moeilijk oorde len' is over boeken die nog niet verschenen zijn. De Katholieke Universiteit Nijmegen doopte onlangs on der druk van het Vaticaan de Schillebeeckxleerstoel om tot 'leerstoel voor theologie en cul tuur'. De bisschoppen hebben volgens De Bazuin nog een ap peltje met Schillebeeckx te schillen. De theoloog zou bin nenkort een gesprek met bis schop Hurkmans van Den Bosch en oud-hulpbisschop Lescrauwaet van Haarlem heb ben over enkele interviews die hij vorig jaar rond zijn verjaar dag heeft gegeven. Daarin stel de hij het kerkelijke dogma van de goddelijke en menselijke na tuur van Christus ter discussie. sevilla Spaanse vrouwen op bedevaart naar het Rocia-klooster bij de stad Sevilla, in de traditionele kle derdracht van Andalusië, schorten hun rokken op om ze te beschermen tegen het water van de rivier de Quema. De pelgrimage, die bekend staat als De Weg naar Rocio, is een jaarlijks terugkerend evenement. FOTO EPA De Leidse kerken zijn op zoek naar heili gen. Tien moeten het er worden, en denaars zelf hun idool, ir bron of voorbeeld gen. Een jur leiding van meester maakt op Allerheili- JJ U gen (1 november) het uitverkoren tiental bekend. Inzenc naar de Leidse Raad van Kerken, Oi b/c,2312 HG Leiden. Het Leidsch Dag komende maanden een aantal Leic voorzet geven. Vandaag is de beurt Berkel, oftewel de bekende vol Kees. u éEen groot voorbeeld van mij is absoluut Martin Luther King. Het kwam bij hem allemaal vanuit het innerlijk naar bui ten, het kwam niet uit een boekje. Hij was niet alleen een groot voorvechter voor het geloof, maar hij was ook tegen geweld, discriminatie, en alle andere narigheden op de wereld die je maar kan be denken. Helaas heeft hij dit met de dood moeten beko pen. Betere opvolgers van de heili gen zijn er niet meer vandaag de dag, mijns inziens. Ik zou in ieder geval geen betere we ten. Ik begrijp alleen niet, dat als er werkelijk een f (waar ik soms vj ga twijfelen), datp goede mensen ij en dergelijke nafï haalt - dood laat |s slechte mensen gn hun gang laat om je heen wat gebeurt: roven, sie, zinloos gewi wereld! Maar ja, ik wil ni gaan doen. Er ook nog heel ve gezellige mensen tijd tot tijd mijn mag zingen. En v hen doen we toch allemaal, Gods zegen! We hebben nog even respijt. Pas volgende week komt er weer een stuk waardoor je de bijbel het liefst in de hoek zou keilen. Een vrouwonvrien delijker stuk tekst dan Numeri 5:11-31 is nauwe lijks denkbaar. Maar deze week zijn het juist twee vrouwen die het hart verwarmen. De normale leesorde wordt doorbroken omdat het Sjawoeot is, Wekenfeest. Op de tweede dag Sjawoeot wordt het bijbelboek Ruth gelezen. Het verhaal is gesitueerd tijdens de oogst en gaat over het accepteren van de ene God. Een kort, maar schitterend verhaal in de beste verteltraditie van de bijbel. Het boek Ruth wordt gelezen als een _0 extraatje. Want de eigenlijke Tora- -stukken zijn Exodus 19:1 - 20:22, Numeri 28:26 - 3 en Deuteronomi- um 15:19- 16:17. Exodus gaat over de Tien Gebo- den en een aantal andere voor- aa schriften. Numeri en Deuterono- ULJ mium verwijzen expliciet naar het Wekenfeest.Het Wekenfeest is een Xvan de drie pelgrimsfeesten, naast Pesach (joods Pasen) en Soekot (Loofhuttenfeest). Drie keer per jaar moesten joden de tocht ma- ken naar de Tempel in Jeruzalem Uib om daar offers te brengen. Sja- <woeot is van oorsprong een oogst feest. Met Sjawoeot werd een offer gebracht van de eerste vruchten. 2^ Het eerste gerst dat was geoogst, de eerste vruchten die waren ge- plukt, de eerstelingen van de kud de. Iedereen moest naar deTem- Lhb pel komen 'met zijn eigen gift, in overeenstemming met de zegen waarmee de Heer je God je heeft In de tijd dat de Tempel nog overeind stond was het een vrolijk feest (en dat is het gebleven, maar om een andere reden). De Misjna, de Mondelin ge Traditie, zegt er dit over: „Alle boeren van het land kwamen bij elkaar buiten de muren van de dichtsbijzijn- de stad. Ze vormden een stoet. Vooraan de stoet liep een os. Zijn horens waren versierd met goud en mettjlijftakken. Elke man had een vrolijk versierde mand bij zich met de eerste vruchten die hij had geplukt. Als de stad dichtbij Jeruzalem lag hadden de boeren rijpe vij gen en druiven bij zich. Als de stad ver van Jeruzalem lag, had- Aden ze gedroogde vruchten en rozijnen bij zich. Bij de poorten van Jeruzalem stonden de in woners op hen te wachten. Ze zeiden: Kom in vrede onze stad binnen, broers uit... (Dan of Ga- lilea, of waar ze ook maar van daan kwamen). Ter herinnering aan dat oogst feest wordt de sjoel versierd met bloemen, want als het gerst rijp is zijn de velden van Israel be zaaid met bloemen. Het land dat er zo droog en bar uit kan zien, breekt los in een symfonie van kleuren. Het heet Wekenfeest omdat het vijftig dagen, oftewel zeven weken, komt na Pesach. Het is dus ook geen toeval dat het in de buurt van Pinksteren valt. De vernietiging van de Tempel in het jaar zeven tig was een van de redenen om het karakter van Sjawoeot te veranderen. Van een oogstfeest werd het het feest waarbij wordt gevierd dat God de Tora, Zijn levensinstructies, aan het joodse volk heeft gegeven. Met Pesach wordt de bevrijding uit de slavernij van Egypte gevierd. Maar vrijheid alleen is niet genoeg, vrijheid om de vrijheid kan inhoudsloos worden. Vrijheid moet worden ge bruikt om het leven vorm te ge ven. Richting, doel en het stre ven tot verwerkelijking van dat doel zijn de tegenhangers van de vrijheid. En daartoe is, wat het joodse volk betreft, de Tora noodzakelijk. Zonder Tora zou het joodse volk weliswaar een vrij volk zijn geweest, maar onbetekenend. Het zou het zoveelste etnische groepje zijn geweest dat zijn vrijheid had bevochten, om daarna nooit meer iets van ze te horen. Het is dankzij het god delijke programma van eisen, dat het zijn speciale plek in de geschiedenis heeft gekregen. De Roemeens-Franse filosoof Cioran beweert dat de joodse God de hemel heeft gekoloni seerd. Er is geen andere God meer in het universum. Als dat al zo is, dan is het dankzij de dwingende kracht van de teksten die Mozes mee terugnam van de berg Sinaï. Daar hoorde het hele volk de stem van God. Abraham Joshua Heschel, de rabbijn uit de vorige eeuw met de prachtigste schrijfstijl die er maar bestaat, maant ons geen voorstelling te maken van de Openbaring, want het gaat elke voorstelling te boven dat een heel volk tegelijkertijd rechtstreeks contact heeft met de God die alle andere goden volgens Cioran heeft verdrongen. Dat het boek Ruth wordt gelezen met Sjawoeot ligt voor de hand. Ze is de schoont Naomi, de vrouw van Elimelech. V hongersnood was Elimelech uitger het land Moab getrokken. Moab, d cestueuze relatie voortgekomen afi van Lot, neef van Abraham. Moab, wordt gehaat omdat het het joodse slecht behandelde toen het uit Egy Moab, het volk waarmee niet mag trouwd. En toch trouwen de twee z Naomi en Elimelech met twee Mo: pah en Ruth. Elimelech sterft, zijn sterven en Naomi wil terugkeren n eel, het Land Israel. Orpah blijft in Ruth gaat met haar schoonmoeder niet zomaar mee omdat haar dat g niet uit gemak, niet uit onbeslisthe omdat het niets uit zou maken wa: De woorden die Ruth gebruikt om denheid met Naomi tot uitdrukkin raken recht in het hart. „Waar u he gaan, waar u woont zal ik wonen: i volk en uw God is mijn God, waar zal ik sterven en daar zal ik begravi Ruth blijft bij Naomi en komt uitei dens de gerstoogst - in de armen v recht. Een oude man, die door en vrijgevig, oplettend, gastvrij, besch delijk. Een man vol gevoel voor de ze vreemdelinge. Boaz betekent 'ki kracht zit in zachtheid en mededoj Ruth geeft net als aartsvader Abrah Ze laat alles wat vertrouwd is achte en die Ene God. Haar beloning: zo er geen koning David zijn geweest; dus ook geen messias, want die sta David af. Een onheilsgeschiedenis heilsgeschiedenis, dankzij de loyali vrouw voor de andere. WEEROVERZICHT BUITENLAND O F Weersvooruitzicht HWS Geldig tot en met zondag. Engeland, Schotland, Wales, Ier land: Wisselend bewolkt en vooral vrij dag enige tijd regen, mogelijk ook onweer. Zaterdag de meeste bui en in Ierland en Schotland, el ders ook af en toe zon. Maxima uiteenlopend van 15 graden in het noordwesten tot 20 bij Lon den. België en Luxemburg: Droog, tropisch warm en perioden met zon, later op vrijdag of zater dag regen- of onweersbuien. Mid- dagtemperatuur rond 29 graden, zaterdag in het westen van Belgi minder warm. Noord- en Midden-Frankrijk: In het oosten eerst nog zon en warm. Vanuit het westen meer bewolking en enkele flinke regen- of onweersbuien, plaatselijk met veel neerslag. Middagtempera- tuur tussen de 25 en 30 graden, zaterdag aan zee en in een bui minder warm. Zuid-Frankrijk: In het zuidoosten eerst nog zon nig, warm en droog. Van het wes ten uit flinke regen- of onweers buien met veel neerslag. Middag- temperatuur tussen 25 en 30 graden. In neerslag en zaterdag minder warm. Spanje: Vooral in het noorden veel wolken en enkele pittige regen- of on weersbuien. In het zuiden droger en ook meer zon. Maxima aan de Golf van Biskaje tussen 15 en 20 graden, landinwaarts 25, in het zuiden mogelijk 30 graden. Portugal: In het zuiden eerst nog zonnig en droog. Vanuit het noordwesten meer bewolking en regen- of on weersbuien. Maxima uiteenlo pend van 18 graden aan de noordwestkust tot 31 in het bin nenland. Vrijdag minder warm Mallorca, Ibiza, Menorca: Vrijdag eerst nog zonnig, warm en later op vrijdag, maar vooral op zaterdag enkele regen- of on weersbuien. Maxima eerst 28 graden. Zaterdag in buien minder warm. Tunesië: Zonnige perioden en zaterdag in het noorden een kleine kans op een regen- of onweersbui. Warm met maxima aan de kust tussen de 25 en 30 graden. Canarische Eilanden: Perioden met zon en eerst ook wolkenvelden. Meest droog weer. Maxima ongeveer 25 graden. Ge leidelijk minder warm. Duitsland: Zonnig en warm, vrijdag nog droog. Later op zaterdag in het westen kans op een bui, mogelijk met onweer. Maxima tussen 25 en 30 graden. Oostenrijk: Flinke perioden met zon en droog. Tropisch warm met een middagtemperatuur rond 30 gra den. Zwitserland: Vrijdag flinke perioden met zon en droog. Op zaterdag vanuit het westen meer bewolking en kans op enkele regen- of onweersbui en. Middagtemperatuur rond 28 graden. Hongarije: Zonnig en droog. Middagtempe ratuur rond 30 graden. Italië: Perioden met zon, ook enkele wolkenvelden. Vrijdag hier en daar een enkele onweersbui. Vooral zaterdag vanuit het westen pittige regen- of onweersbuien. Middagtemperatuur meest tussen 26 en 32 graden. Corsica en Sardinië: Geregeld zon en later op zaterdag vanuit het westen enkele flinke regen- of onweersbuien. Maxima vrijdag rond 28 graden, zaterdag minder warm. Griekenland en Kreta: Vooral op Kreta eerst zonnig en nog lange tijd droog. Vanuit het noordwesten enkele (onweers) buien. Vooral in het noorden veel neerslag mogelijk. Maxima uit eenlopend van 28 graden aan zee tot 33 plaatselijk in het binnen land. ZONDAG 11 JUNI 2000 Zon- en maanstanden Zon op 05 20 Zon onder 21.58 Maan op 15.59 Maan onder03.15 Waterstand IJmuiden Katwijk Hoog 12.30 00.00 12.03 23.33 Laag 07.46 20.45 07 27 20.26 MAANDAG 12 JUNI 2000 Zon- en maanstanden Zon op 05.20 Zon onder 21.59 Maan op 17.09 Maan onder03.35 Waterstand IJmuiden Katwijk Hoog 00.54 13.35 00.27 13.08 Laag 08.56 21 35 08.37 21.16 DINSDAG 13 JUNI 2000 Zon- en maanstanden Zon op 05.20 Zon onder 21 59 Maan op 18 18 Maan onder03.55 Waterstand IJmuiden Katwijk Hoog 02.05 14 35 01.38 14.08 Laag 09 44 22 46 09.25 22.27 Weerrapporten 090608 u licht bew onbewolkt 41 31 \28 ...V >4fes 51 0F-- \30 ,,26 Cd T c.< 3-j cS- 1» fyic* ■Mft. bewolkt ft onweer warmtefront regen mÊÊL sneeuw koufront opklaringen hagel lagedruk mist windrichting H hogedruk zonnig 19 temperatuur luchtdruk in -1000- hect0 pasca| onbewolkt ver. 2 16 5 00 New Orleans half bew 20 9 0.0 Zurich Buenos Aires zwaar bew Casablanca zwaar bew Johannesburg onbewolkt 23 14 00 New York 24 11 0.0 TelAviv 35 26 0.2 Tokyo 15 13 22.0 Toronto 24 19 0.0 Tunis 16 3 0.0 Vancouver half bew. half bew. regenbui 29 18 00 27 16 0.0 28 21 0.0 30 21 6.5 26 16 0.0 25 15 102.0 18 12 Ó.O kantoor Rooseveltstraat 82 071-5356 356 Postadres: Postbus 54, 2300 AB Leiden abonneeservice Abonnementen 071-5128 030 Geen krant ontvangen? Bel voor nabezorging: Ma. t/m/ vr. 18.00-19.30 uur en Zaterdag 10.00-12.00 ui directie B.M. Essenberg, W.M.J. Bouterse (adjunct) J. Kiel (adjunct) hoofdredactie J.G. Majoor, T. van Brussel (adjunct) L.F. Klein Schiphorst (adjunct) redactie A. Maandag, chef eindredactie algemeen T. Brouwer de Koning, chef redactie Rijn- en Veenstreek D C. van der Plas, chef eindredactie regio J. Rijsdam, chef redactie kunst W. Spierdijk, chef sportredactie E. Straatsma, chef redactie Regio Leiden R.I.M. van der Veer, chef redactie Duin- en Bollenstreek W.F. Wegman, chef redactie Leiden LEIDSCH DAGBLAD (Opgericht 1 maart 7860) TELEF Advertenties: 071-5; Familieberichten: 023 023- 5320 216 Redactie: 071- 5321! Hoofdredactie: adverte Maandag t/m vrijdag vi 071- 5356 230 i rubrieksadv 071-5128 030 Maandag t/m vrijdag vi 071-5143 545 ABONNEU bij vooruitbetaling: per maand (acceptgiro) per kwartaal (acceptgir per halfjaar (acceptgiri per jaar (acceptgiro) Abonnees die ons een ma het automatisch afschrijve abonnements- geld, o betaling. VERZENDING Voor abonnementen die p< worden verzonden geldt e aan portokosten per versd leidsch dagblad Voor mensen die moeilij hebben of blind zijn (of leeshandicap hebben), is van het regionale niei Dagblad op geluidscasse informatie 0486-486486 (Centrum voor Gesproke Auteursrechten v( ZIEKENHUI ONGEVALLENDIENST Rijnland Ziekenhuis, vestiging St. Elisabeth: 24 u per dag. Diaconessenhuis: maandag t/m vrijdag 08.00-17.00 u (uitge feestdagen). Leids Universitair Medisch Centrum: 24 u per dag. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Rijnoord. geen ongevallendie INLICHTINGEN BEZOEKUREN ZIEKENHUIZEN Diaconessenhuis: tel. 071-5178178. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Elisabeth: tel. 071-5454545. I Rijnland Ziekenhuis, vestiging Rijnoord: tel. 0172-463131. )i Leids Universitair Medisch Centrum: tel. 071-5269111

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 14