Fruit smaakmaker voor siertuin >k 'Vleeseters' in de tuin beperken aantal insecten Rijp en Groen Aflegger IC 9 JUNI 2000 REDACTIE MARGOT KLOMPMAKER 023-5150261 ik u bidden mag: zoek voord nimmer op in verklarend woorden- Er staan uitsluitend itieve betekenissen :er dit trefwoord en die ren van een mislukt ent tot een afgedragen ingstuk. Voor planten- iebbers uiterst stige bete- Het is de hode bij :ek voor vermeerde- van vooral tige gewas die moei- >f niet te ken zijn. kun je een ;elijke it verme- ruldigen? ien lukt c niet en duurt jaren we een ce plant ben die Brievi iets an- posti blijkt te 3002 Pfl dan de ïderplant omdat het niet zaadecht is. In geval kan afleggen uit- ïst bieden, al lukt het n met takken die we de grond kunnen bui- Bij een hoogstam kun- we er dus niet aan be ien. ïu het tijdstip. Över het meen wordt de herfst dviseerd om te gaan af- en maar naar mijn er- ng lukt het rond deze ook wonderwel. Er is volop groeikracht in de rit en daar moeten we van hebben. We begin niet het zoeken naar tak die buigzaam is en ider al te veel inspan- g en vooral zonder be- adiging naar de grond ogen kan worden, irgaans is dat een tak vrij jong hout. al weet lat bijvoorbeeld de ro- lendron ook prima aan- it als de tak al tamelijk lis. tak moet daar waar hij >rond raakt stevig vast gezet worden. Dat kan met een stuk ijzerdraad, maar elke andere oplossing is goed, als we de tak maar op zijn plaats kunnen houden want dat is heel belangrijk. Weten we waar de tak de grond raakt dan zorgen we ervoor dat deze goede, los se grond be vat. Eventueel kan men op die plaats ook een royale aardewerken pot ingraven, gevuld met GREET BUCHNER geeft antwoord op Dan komt het meest belang rijke. Met een schoon scherp mesje brengen we een snede aan in de bast van de tak precies daar waar hij de grond raakt. Die sne- wragenP de komt uiter- naar aard aan de is 507 onderkant van AARLEM dg (afc djg jn de grond wordt gebogen en stevig vastgezet. Er zijn er die vei ligheidshalve nog een steen erboven op leggen. Nu wordt het restant van de tak zo mogelijk nog met be hulp van een steun verti caal omhoog gehouden en dan is het een kwestie van afwachten en dagen tellen. Bij langdurige droogte eventueel vochtig houden. Zodra er meer leven komt in de tak die nog uitsteekt, weten we dat er wortels ge vormd worden, maar dan is het beter om een tijd ge duldig te wachten. Door gaans kan men het best tot volgend voorjaar wachten eer men de nieuwe plant afsteekt van de moeder plant en op de bestemde plaats zet of iemand ten ge schenke geeft. Volgens mij is afleggen een van de meest eenvoudige en dank bare manieren om bepaal de struiken te vermeerde ren en we kunnen er nu mee beginnen. We kennen een moestuin, kruidentuin, boomgaard, en siertuin. En zo zijn nog wel wat andere tuinen te beden ken. Maar waarom zouden we niet in de siertuin een vrucht boom of een besheester neer zetten? Het eten uit eigen tuin is een beetje in de vergetelheid ge raakt. Appels, peren, kersenen ander fnait liggen volop in de supermarkt of bij de groente man. De winkel kan al die pro ducten bovendien veel vroeger aanbieden, vaak zelfs het hele jaar rond. Ook om de prijzen hoevenwe het niet te doen. Daar kun je zelf niet tegen op kweken. Fruit uit eigen tuin heeft echter heel andere kwaliteiten: het kweken geeft een bepaalde vol doening. Daarbij komt dat veel vruchtdragende bomen en heesters fraai ogen met bloe sems in het voorjaar en vol vruchten, noten of bessen in het najaar. Terwijl in de super markt de seizoenen nauwelijks meer merkbaar zijn, vertellen vruchtbomen en besheesters in de tuin precies in welk jaargetij de weieven. Het leuke van fruit in eigen tuin is dat je soorten kunt kweken die je in de supermarkt nauwe lijks tegenkomt. Daar liggen ap pelsoorten als Golden Deli cious, Jonagold en Elstar. Als tegenhangerkunt u in uw tuin bijvoorbeeld ouderwetse rassen als 'Zijden hemdje', 'Sterappel', 'Dubbele Bellefleur' en 'Gro ninger Kroon' aanplanten. Of een kwee, mispel of moerbei. Een hoofdstuk apart vormen de vruchten uit warme landen. Probeer zelf eens perzik, abri koos, of amandel te kweken op een beschutte, zonnige plek in de tuin. Wanneer dat lukt, is het plezier des te groter. Maar afge zien daarvan zijn deze vrucht bomen vaak een aanwinst voor de siertuin. Net alsde (sier) kers zijn het Prunus-soorten. Dat wil zeggen dat zij in het vroege voorjaar prachtige bloesems dragen. De moderne fruitteelt kenmerkt zich door zogenaamde laag stambomen. Dat is makkelijk voor de oogst. Boomgaarden met hoogstamvruchtbomen zijn daarom nauwelijks meer te vinden. Dat is jammer, want juist die boomgaarden dragen met hun monumentale bomen bij tot een uniek landschaps beeld. Verenigingen proberen daarom de laatste hoogstam vruchtbomen voor het land schap te bewaren. Er zijn zelfs nog steeds vruchtboomkweke rijen, die ze kweken. Ook een kleine stadstuin is ge schikt om fruit te kweken. Zo zijn er appels en peren die zijn gekweekt als leibomen. Die zijn zo gesnoeid dat ze plat tegen een muur kunnen groeien. Ook bieden de tuindentra vruchtbo- Wie het een beetje uitkient, kan maandenlang van zijn tuin snoepen. Maar deze appelboom, die gelijktijdig vruchten en bloesems draagt, maakt het wel erg bont. foto archief men in pot aan. Zet ze thuis in een grotere pot en u kunt er een paarjaar plezier van hebben. Verwacht geen wonderen. Wie het een beetje uitkient, kan maandenlang van zijn tuin snoepen. Neem alleen al de bessen. Van de aalbes 'Jonkheer van Tets' kunt u in juli al begin nen te plukken. Zet er behalve een 'Rolan' ook een 'Roodneus' naast, dan heeft u een vroeg, middellaat en laat ras te pak ken. Een bessenoogstvan we ken is verzekerd. Er zijn ook vruchtdragende klimplanten, zoals de druif. Met een pergola valt een speciaal sfeertje in de tuin te maken. Neem druivensoorten die in ons klimaat tot hun recht ko men. Dat zijnbijvoorbeeld de witte 'Vroege van der Laan' of de blauwe 'Boskoop Glory' De kiwi doet net als de druif aan zuidelijker streken denken. Maar ook deze uiterst smakelij ke klimplant past in de Neder landse tuin. Zet een vrouwelijke ('Hayward') en een mannelijke ('Atlas') plant bij elkaar in de buurt, dan is de kans groot dat u binnenkort kiwi's uit eigen tuin eet. Overigens is de kiwi een van de weipige vruchtdra gers waar u absoluut een man netje cn een vrouwtje voor no dig hebt, om tot een goed, eet baar resultaat te komen. In plaats van een schutting of een rij coniferen kan ook een eetbare erfscheiding met de bu ren worden gemaakt. Zoals een gemengde haag van krente- boompje, appelbes ('Nero', 'Se- rina' of 'Viking'), gele kornoelje, duindoorn ('Leikora' gecombi neerd met 'Pollmix'), slee doorn, egelantier,Japanse bot telroos en gewone vlier ('Haschberg'). Een haag met deze heesters heeft wel de ruimte nodig. Voor de kleinere stadstuin is deze oplossing dan ook niet zo geschikt. Maar met bijvoorbeeld framboos of braam is ook uitstekend een eetbare haag te maken. Daartoe moet er eerst wel een eenvoudig hekwerk komen van palen met draad. De ranken van de framboos of braam moeten namelijk langs die dra den worden geleid. Die palen zijn te koop bij het tuincentrum of houthandel. Daar kan door gaans ook een grondboor wor den gehuurd, om de paal goed te kunnen plaatsen. Wil een paal een beetje stevig staan, dan moet die minstens voor eenderde in de grond staan. Voor een hekwerk van 1,20 me ter hoog zijn palen van mini maal 1,80 meter nodig. Om straks de ranken van een framboos of braam te kunnen leiden, spant u tussen de palen op regelmatige afstand van on geveer twintig centimeter ge galvaniseerde of groene, ge plastificeerde draden. Wilt u ge lijk al een beetje 'body' in uw tuin hebben, breng dan ge vlochten gaas of kant-en-klare- gaaspanelen tussen de palen aan. De rode ribes heeft met zijn rosrode bloemtrosjes al lang ge bloeid. Met die vroege bloei ge niet deze sierheester bij een breed tuinpubliek grote popu lariteit Eigenlijk is de rode ribes een zusje van de rode of witte aalbesfde zwarte bes en de kruisbes. Met hun overdadige bessendracht passendeze hees ters uitstekend in een siertuin. De bessen zijn niet alleen heer lijk om op te eten, maar ook een lust voor het oog. Zelfs in pot op het terras of op balkon kunt u plezier beleven aan bes- sendragers. Neem daarvoor een rode bes als de vroege 'Jonk heer van Tets'. Die kan evenals andere rode aalbessen in een pot staan. Hoe groter die pot, hoe minder vaak er water hoeft te worden gegeven. Denk er wel aan dat wanneer de wortels uit drogen, het snel met uw bes- senstruikgedaan is. Een andere bekende bes is de kruisbes. Het is een van de vroegste bessen die rond eind mei kunnen worden geoogst. De halfrijpe vruchten zijn dan uitstekend geschikt voor het maken van jam of compote. Wie tot half juli wacht, krijgt de zoetste vruchten. Liefhebbers van cassis zouden eigenlijk een zwarte bes in de tuin moeten hebben. Want zwartebessensap vormt immers de basis van cas sis. Een volwassen struik levert al gauw vijf tot zes kilo vruchten op, die zich uitstekend laten- verwerken tot sap, likeur of ge lei. De jostabes is een kruising tus sen onder andere een zwarte aalbes en een kruisbes. Van de 'moedersoorten' heeft deze bes alle goede eigenschappen mee gekregen. De zwarte bessen zijn opvallend groot. Daarbij komt dat de jostabes een kerngezon de bes is. Aalbessen en kruisbessen rijpen het best in de volle zon. Voor een plekje in de tuin met wat meer schaduw, komt de bosbes in aanmerking. De bosbes doet het zelfs in pot op terras of bal kon. De blauwe bosbes, de rode bosbes of vossebes, de rijsbes, de Europese cranberry en de veenbes(Amerikaanse cranber ry) zijn allemaal familie van el kaar. Ze houden allemaal van 'zure' grond.Doe tijdens het planten flink wat tuinturf in de grond. Tot de vruchtdragende heesters en bomen behoren ook de ha zelnoot, walnoot en tamme kastanje. De eerste vormt een struik van enkele meters hoog. De twee andere worden echte bomen. Plant die alleen aan als u een grote tuin hebt. Tuincentra hebben de brochure 'Fruit voor uw tuin' liggen, vol adviezen en tips over vruchtbo menen besheesters in de parti culiere tuin. De brochure kan ook ivoren besteld bij Plant Pu blicity Holland, Postbus 81, 2770 AB Boskoop door het over maken van 3,50 gulden op post banknummer 14533,o.v.v. bro chure "Fruit voor uw tuin" met duidelijke vermelding van uw naam en adres. Sterkere botten door tuinieren In de tuin werken is voor oude re vrouwen een prima oplos sing om botontkalking tegen te gaan. Een andere optie is oefe- ningen doen met gewichten, zo blijkt uit Amerikaans onder zoek. Volgens dr. Lori Turner van University of Arkansas kunnen de tuinliefhebsters hun hart op halen. Tuinieren en gewichtoe feningen blijken namelijk de meest optimale oefeningen om de botten sterk te houden en osteoporose tegen te gaan. Tur ner onderzocht 3310 vrouwen van 50 jaar en ouder. 57% bleek een verlaagde botdichtheid of osteoporose te hebben. De vrouwen die minimaal één maal per week in de tuin werk ten, hadden sterkere botten dan vrouwen die passief waren. Dit gold eveneens voor vrou wen die zwommen, wandelden of aan yoga deden. Turner be nadrukt dat oefeningen alleen niet genoeg zijn. Ook een ver dere gezonde lifestyle is belang rijk. Bron: Fit met Voeding Handleiding tegen plaaggeesten Ooit gehoord van de bladroller? Dit is een groene of bruine rups die bladeren tot een rolletje spint waarbinnen hij zich schuilhoudt. Dat lijkt misschien onschuldig, maar het diertje vreet ook het blad op. Veel wetenswaardigheden over de relaties tussen plaaginsecten en hun natuurlijke vijanden zijn te vinden in de recent ver schenen tweede druk van het boekje 'Plant en Plaag, gids voor het herkennen, voorko men en beheersen van ziekten en plagen in de tuin'. Als de na tuurlijke weg niet helpt, kan worden teruggevallen op een overzicht van biologische en milieuvriendelijke bestrij- dingstrucs. De handzame, ruim honderd pagina's tellende gids past in de achterzak, maakt een vrij com plete indruk. Heel praktisch is de checklist om de veroorzaker van een bepaalde aantasting van boom, heester of bloem te achterhalen. Verder passeren allerlei infectieziekten en pla gen de revue. De informatie wordt ondersteund door tien tallen fraaie en duidelijke kleu renfoto's. ALEX VAN HOOF» 'Plant en Plaag; gids voor het her kennen, voorkomen en beheersen van ziekten en plagen in de tuin'; uitgeverij Roodoont, Zutphen; ISBN 90-75280-26-2; 24,90 gulden. beker van de nepenthes kan ruim een liter vocht zitten, waarin 'f een muis kan verdrinken. foto cpd Vleesetende planten zijn on schuldig, maar ze blijven vrees inboezemen. Onuitroeibaar is het verhaal dat ze zelfs een mensenvinger kunnen ver schalken. Liefhebbers kunnen echter met een gerust hart exemplaren aan de oever van hun vijver planten: alleen in secten staan op de menulijst. De vleeseters vormen eigenlijk gewoon een handig middel om muggen- en vliegenoverlast binnen de perken te houden. In de Hortus Botanicus, de plantentuin van de Leidse uni versiteit, is de angst vaak waar neembaar. Bezoekers deinzen steevast terug bij het zien van een vleesetende plant. „Men sen zijn bang om in de buurt van een exemplaar te komen. Juist daarom spreken vlees etende planten tot de verbeel ding", vertelt tuinbouwkundige en medewerker bij de Leidse hortus, Art Vogel. Dertig jaar geleden begon hij vleesetende planten te kweken in de botani sche tuin van de Amsterdamse Vrije Universiteit. Later zette hij dat in Leiden voort. Behalve kweker is hij voorzitter van Carnivora: de Nederlandse vereniging voor liefhebbers van vleesetende planten. „Er zijn momenteel honderd leden, maar dit aantal neemt gestaag toe. Niet alleen de opvallende wijze waarop ze aan voedsel komen maakt de planten inte ressant; ze zien er ook prachtig uit. Er bestaan bijvoorbeeld soorten met bijzonder fraaie bloemen en bladeren. Liefheb bers kunnen bij de Leidse hor tus een kijkje komen nemen." Wie op zoek wil gaan naar de opvallendste en grootste wilde vleesetende planten, moet in Zuidoost-Azië zijn. In de tropi sche regio daar groeit onder meer de zogenoemde nepen thes. Deze plant kan tien meter hoog worden en behoort tot de weinige soorten vleesetende planten die grotere dieren, zo als ratten en muizen verorbert. In Nederland gaat het er alle maal wat onschuldiger aan toe. Drie families van vleesetende planten komen in ons land voor en die beschouwen uit sluitend insecten als lekkernij: de zonnedauw, het vetblad en de blaasjeskruidsoorten. Laatst genoemde zijn waterplanten en itaal: 1Weet de slager er antwoord op? (8); 5. Autoweg? (8); 6. Hierop speelt men risico (4); 8. Steeg het gewricht terug? (4); 10. Hierin wordt een baby niet actiever In een Kroatische rok (5). al: 1. Verblijven van een dik meisje (6); 2. Stad en land (6); 3. Het raadsel van een trommel (5); 4. Op de wijze van een honds bevel bij carnaval (5); htplaats voor mens en dier (5); 9. Als een vis in het water (4); 11. De staart van dit ten vijl (3). iing van donderdag: ONTAAL: 1. Hoog; 4. oude; 7. en; 8. esp; 10. or; 13. pianosolo; 16. er; 17. de; la; 19. zege; 20. eg; 22. pi; 23. grandioos; 25. al; 27. alp; 29. zo; 30. mini; 31. ijver. AAL: 1Heep; 2. on; 3. ge, 4. op; 5. do; 6. ergo; 9. Sion; 11 aardgas; depop; 14. ieder; 15. legio; 21. edel; 23. gram; 24. snor; 26. li; 27. ai; 28. pij; 29. ze. prima geschikt voor een vijver. Het blaasjeskruid heeft vacu- umblaasjes en tastharen op de bladeren. Zodra een insect de tastharen aanraakt, gaat een soort dekseltje van het blader blaasje open waardoor het dier tje naar binnen wordt gezogen. De deksel sluit vervolgens weer. Daarna breken verterende en zymen en zuren het insect af tot voedingssappen en eiwitten die de plant kan opnemen. Pas in 1875 bewees de bioloog en grondlegger van de evolutie theorie Charles Darwin, het be staan van vleesetende planten. Ruim honderd jaar daarvoor beschreef een Amerikaanse bioloog weliswaar het lokken van insecten door planten, maar dat ze diertjes ook veror berden ging de wetenschap in die tijd veel te ver. Inmiddels is er veel meer be kend, zoals de reden waarom ze eigenlijk vlees eten. „Dit heeft te maken met overlevings drang", legt Vogel uit. „Van oorsprong komen de planten alleen op zand- en zure gron den voor. waar alle belangrijke voedingsstoffen zijn uitge spoeld. Vlees eten was de enige mogelijkheid om toch eiwitten binnen te krijgen." De opzet is geslaagd, want er bestaan ruwweg 450 soorten, die over de hele wereld zijn ver spreid. Naast de techniek van de vacuümblaasjes bestaan er nog twee methoden om hapjes te vangen. Sommige planten zoals de nepenthes, hebben be ker- tot tonvormige bladeren die aan de binnenkant glad zijn en waarin vocht zit. Gaat de prooi de beker in, dan glijdt het dier uit, verdrinkt en wordt ver volgens verteerd. Andere vlees etende families scheiden op hun bladeren een kleverige stof af waaraan insecten blijven vastplakken. De bladeren slaan dicht en houden het diertje in dodelijke omarming gevangen. De roodgekleurde Nederlandse zonnedauw en de rozetvormi- ge. uit de Verenigde Staten af Deze vlieg is vast blijven kleven aan de kaapse zonnedauw en ten dode opgeschreven. foto cpd komstige venus vliegenvanger komen zo aan hun maaltijd. Hoewel de vleeseters ofwel car nivore planten zich goed aan voedingsarme gronden hebben aangepast, worden ze overal in de wereld door onder meer uit droging bedreigd. Ook in gebie den met overbemesting lopen ze tegen problemen aan, want daar moeten de vleeseters con curreren met sneller groeiende andere planten in de buurt. Vandaar dat alle Europese soor ten zijn beschermd. Alleen het groot- en klein blaasjeskruid mag in Nederland nog uit het wild worden gehaald. „Helaas bestaat er nog steeds een bloei ende illegale handel in vlees etende planten: er wordt volop geroofd", zegt Vogel. Plukken in het wild is overigens overbodig, want in tuincentra zijn planten vanaf 5 tot onge veer 65 gulden te koop. Boven dien houden in Nederland twee kwekers zich bezig met de teelt van vleeseters. „Veel liefhebbers zetten een zonnedauw in de buurt van een vijver om ihsectenoverlast te bestrijden." Niet alleen Neder landse soorten zijn in de tuin te houden, in terraria, kassen en zelfs de woonkamer gedijen ook tropische vleeseters. Een van de dankbaarste is de zoge noemde trompetbeker. Deze vangt niet alleen huisvliegen, maar verorbert ook wespen en bromvliegen. Belangrijk is dat alle vleeseters geen kraanwater krijgen, omdat daarin teveel kalk zit. Vogel: „Ook overbemesting is bijzon der schadelijk. Bovendien moe ten de planten in natte grond staan." Verder is het verstandig om de exemplaren in het voor jaar te verpotten, in de zomer in een grote met water gevulde schaal te zetten en in de winter de afgestorven plantendelen te verwijderen. Als voedingsbo dem volstaat een mengsel van turf en gewassen Rijnzand. Wanneer tijdig de bloemknop pen worden verwijderd, dan vormen de planten volop nieu we bekers of bladeren. ALEX VAN HOOF Info: Carnivora, 023 - 584.83.42. rondkijken, genieten en wat u tekort komt, nou, dat is gewoon te koop bij: bloemendaal bv rijksstraatweg wassenaar

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 9