Barak probeert bestaande coalitie overeind te houden Bosniërs handhaven nu zelf vrede op Oost-Timor China verrast met kritiek op Drie-Klovendam Buitenland Noord-Korea nodigt Poetin uit voor bezoek Slapende rechter houdt tribunaal bezig Soeharto eenzaam en alleen op verjaardag Filipijns feest +)AG 9 JUNI 2000 ne». De linkse terreurorganisatie 17 November heeft zich intwoordelijk verklaard voor de moord op de Britse militaire :hé in Athene. De organisatie zegt de aanslag van gisteren te jen gepleegd vanwege de rol die de Brit in de Kosovo-crisis ilde. De beweging heeft een tekst waarin ze de aanslag op- naar de krant Eleftherotypia gestuurd. De 52-jarige Stephen aders werd gisterochtend in zijn auto beschoten door twee ekenden die op een motorfiets passeerden. De man over- in het ziekenhuis aan zijn verwondingen. De guerrillagroep lovember heeft sinds 1975 een reeks aanslagen op haar m staan, waarbij met name Amerikanen en Turken het doel- varen. De beweging is vernoemd naar de dag van een bloe studentenopstand in 1973 tegen de Griekse junta. foto epa si mela pantzartzi fetraffen na dodelijke brandstichting ;bqrg Een rechtbank in de Zweedse stad Göteborg heeft jongens van Iraanse komaf in de leeftijd van 19 tot 21 jaar ildig bevonden aan brandstichting in een discotheek in B. Daarbij kwamen 63 jongeren om, en raakten 160 mensen ond. De verdachten werden veroordeeld tot straffen van tot acht jaar. Een jongen van 19 kreeg acht jaar voor het steken van het brandje in het trappenhuis. Twee anderen jen zes jaar, omdat zij de brandstichter met raad en daad den hebben bijgestaan. Een vierde verdachte werd veroor- Id tot drie jaar in een jeugdinrichting. De jongens hebben it verteld waarom ze het vuur hebben aangestoken. De dis- verd vooral door jonge immigranten bezocht. venslang voor Dieter Zurwehme .enz» De beruchte Duitse moordenaar Dieter Zurwehme is ens viervoudige moord tot levenslange gevangenisstraf ver- ieeld. De rechters in Koblenz achtten bewezen dat de 57-ja- man in 1999 twee oudere echtparen in de plaats Remagen ft vermoord. Het proces tegen de 'moordmachine uit Bo ni' begon begin vorige maand. In augustus vorig jaar beken- ïij de moord op de vier ouderen al. Zurwehme zat sinds vast voor e^en andere moord. In 1998 nam hij echter de be- waarna eeri grote klopjacht begon. De naam van de be- ïte misdadiger werd ook even in verband gebracht met de ord op twee Nederlandse echtparen in Frankrijk in mei 1999. esident Sri Lanka vraagt om kalmte 'mbo* President Kumaratunga van Sri Lanka heeft de be ing gisteren opgeroepen kalm te blijven, na een bomaan- die onder anderen een minister het leven kostte. De staats- lia stelden zware straffen in het vooruitzicht voor degenen ivraak willen nemen op de vermeende verantwoordelijken, "amil Tijgers (LTTE). Het is al eerder voorgekomen dat leden de Singalese meerderheid hun woede botvieren op Tamils, overigens lang niet allemaal de LTTE steunen. De politie t vier mannen opgepakt die mogelijk bij de aanslag betrok waren. Bewindspersonen is dringend verzocht voorlopig zo mogelijk in het publiek te verschijnen. De LTTE strijdt al Is 1983 voor een eigen Tamilstaat. cretaresse Kohl sluisde giften door .unDe secretaresse die de Duitse oud-kanselier Kohl al ja- lang dient, heeft toegegeven dat zij donaties voor de CDU de penningmeester doorsluisde. Het blijft echter onduide- welke rol zij in het financieringsschandaal heeft gespeeld, ane Weber getuigde gisteren voor de parlementaire commis- die de zwart-geldpraktijken van Kohl's partij onderzoekt, 'r de herkomst van de giffen wilde ze niets loslaten, alleen het niet om immense bedragen ging. Weber, die al 35 jaar r Kohl werkt, zei dat ze niet met haar baas over de voorval- had gesproken. Ze kent daarom ook geen namen van dona- s. De weigering van Kohl om namen te noemen, leidde eind igjaar tot een grote crisis bij de conservatieven. rensrivier Bulgarije ernstig vervuild Ai De Timok, de rivier die de grens vormt tussen Bulgarije oegoslavië, is ernstig vervuild. De vervuiling heeft al talloze en het leven gekost, en zou zijn veroorzaakt door de Servi- e industrie. Inmiddels hebben de Bulgaarse autoriteiten het ien in de naar ammoniak stinkende, vies-bruine rivier verbo- Volgens milieudeskundigen zijn een koper- en uranium- n en een lederfabriek stroomopwaarts in Servië de boosdoe- s. Zij zouden giftige afvalstoffen lozen in de Timok. Bulgarije ift al gezegd dat 300 hectare landbouwgrond door de vervui- van de rivier onbruikbaar is geworden, maar Belgrado wei- gehoor te geven aan het verzoek de vervuilende industrie te leggen. rerkiezingen Zimbabwe niet eerlijk' are» De kans dat de parlementsverkiezingen van 24 en 25 i in Zimbabwe eerlijk verlopen is klein. Dat constateert Am ity International na onderzoek in het door politiek en raciaal veld getroffen Afrikaanse land. Volgens Amnesty maken nsenrechtenschendingen deel uit van een bewuste campag- van de regering van president Mugabe. Aanhangers van de tositie zouden daardoor in de aanloop naar de verkiezingen )ang moeten worden dat ze zich wel twee keer bedenken )r ze tegen Mugabe stemmen. De laatste tijd zijn zeker dertig nsen omgekomen door politiek geweld. Ruim 1.400 boerde- n van blanke boeren zijn bezet door aanhangers van Muga- partij ZANU-PF. evechten in Congo gaan door >ngani Er lijkt weinig terecht te komen van het bestand dat eren werd gesloten in de Congolese stad Kisangani. Troepen Rwanda en Uganda blijven er tegen elkaar vechten. De twee irlanden van Congo waren aanvankelijk bondgenoten in de id tegen de Congolese president Kabila. Maar nu zijn ze riva- van elkaar, net als de rebellenbewegingen die ze steunen, landen hebben al verscheidene keren gevochten om de con- e over Kisangani, centrum van de diamanthandel in Congo, de gevechten van deze week zijn inmiddels zo'n vijftig bur- s omgekomen. Zo'n honderd gewonden proberen verzor- g te krijgen in een ziekenhuis in de stad, maar daar zijn de dische voorzieningen uitgeput. De hulporganisatie IRC heeft ekend dat als gevolg van de strijd in het oosten van Congo in kleine twee jaar tijd 1,7 miljoen mensen zijn overleden. jdelijk bestand op Solomon-eilanden ÜARA_t De strijdende partijen op de Solomon-eilanden zullen verband met het bezoek van een ministersdelegatie van het tse Gemenebest een tijdelijk bestand in acht nemen. Ze zeg- t de ministers tijdens hun aanstaande verblijf niet in gevaar rillen brengen. Het Gemenebest wil een poging ondernemen ^Tede te herstellen op de eilandengroep, waar deze week een 'isch conflict escaleerde. De delegatie wordt geleid door de •tralische minister van buitenlandse zaken Downer. Er be id twijfel of het sturen van de delegatie wel moest doorgaan 'erband met de gevechten bij het vliegveld van Honiara. Een ig met twee europarlementariërs werd beschoten toen opsteeg. Vijfjaar geleden begonnen internatio nale vredesbewaarders in Bosnië-Her- cegovina toete zien op de naleving van een bestand dat een eind had ge maakt aan een bittere oorlog tussen de drie etnische gemeenschappen in het Balkanland. Vandaag de dag is een multi-etnisch politieteam uit Bosnië zelf betrokken bij een vredesmissie. In Oost-Timor zien de agenten toe op de fragiele vrede. Voor VN'ers uit vrijwel alle betrokken landen is het een ongewone taak om politie-agent te zijn in een land dat herstelt van bloedvergieten en ver woesting. Maar voor de in april gearri veerde Bosniërs is zo'n situatie maar al te bekend. „Helaas hebben wij veel er varing met de problemen waar Oost- Timor zich voor gesteld ziet", zegt ser geant Samir Muslic, een moslim, ter wijl hij zijn ronde doet tussen de ru ines van Dili. „Wij weten hoe dit soort conflicten be gint en wat je moet doen om ze op te lossen", aldus Muslic. Bosnië heeft de afgelopen jaren inderdaad enige voor uitgang geboekt bij het weer opbou wen van een verenigde gemeenschap. Maar toch zijn moslims, Serviërs en Kroaten ernstig verdeeld gebleven, en ondervinden pogingen tot verzoening nog altijd grote tegenwerking van de extremisten die het land in puin heb ben geschoten. Ook Oost-Timor is bijna vollëdig ver woest door de terreur die pro-Indone- sische milities ontketenden nadat de bevolking vóór afscheiding van Indo nesië had gestemd. Acht maanden na dat een door Australië aangevoerde in ternationale troepenmacht een eind maakte aan de vernieling en het bloedvergieten zijn er nog 8.300 VN- militairen in Oost-Timor om te voor komen dat de vlam weer in de pan slaat. VN-bestuurders proberen een civiele orde te creëren, waaronder een nieuw politiekorps. Zolang dat nog niet func tioneert, nemen 1.200 politieagenten uit 37 landen de honneurs waar. De her en der in het gebied gestationeer de agenten regelen eigendomsconflic ten, en bieden bescherming aan zowel terugkerende vluchtelingen als sympa thisanten van Indonesië. Maar ook de opvang van dronken tieners op zater dagavond en toezicht op de naleving van nieuwe verkeersregels behoren tot hun werkterrein. De dienst op het tropische eiland is geen sinecure voor de twaalf Bosniërs. Hun leefomstandigheden zijn Spar taans en de hitte is meedogenloos. Al lemaal missen ze het Bosnische eten. „Oost-Timor is een gevaarlijke plaats. Niet vanwege wapens, maar vanwege de muggen", zegt Muslic, verwijzend naar de malaria en andere door mus kieten verspreide ziekten waardoor al verscheidene VN'ers zijn geveld. Maar in de moeilijke omstandigheden hebben de twaalf Bosniërs nauwe on derlinge banden gesmeed. Zij voelen zich eensgezind in hun missie. „Nu we elkaar hebben leren kennen, zijn we elkaar gaan vertrouwen", zegt Mirko Luzic, een Serviër. „De problemen van ons vaderland bestaan nu vooral tus sen politici." Een woordvoerder van de VN-missie, Douglas Coffman, vertelt dat de agen ten bij het begin van hun opleiding in Bosnië in etnisch gescheiden groepjes in de klas zaten. Maar na een paar da gen zaten ze al door elkaar, werd er ge lachen en werden er grapjes gemaakt. Coffman: „De boodschap voor de mensen in Oost-Timor is dat voorma lige vijanden kunnen samenwerken, en zelfs ergens anders de vrede kun nen bewaren." MOSKOU Rtr-ANP-AFP De Israëlische premier Barak wil de komende dagen proberen zijn coalitieregering in de huidige samenstel ling voort te zetten, of hooguit 'een paar kleine wijzigin gen' aan te brengen. Hij zei dat gisteren in een interview met de Israëlische radio. TEL AVIV AD BLOEMENDAAL CORRESPONDENT Drie rechtse coalitiepartners lieten Barak woensdag in de steek, toen ze in de Knesset de oppositie steunden bij de stem ming over een motie voor nieu we verkiezingen. De motie werd aangenomen met 61 tegen 48 stemmen, maar wordt pas wet als er nog driemaal over is ge stemd. De drie dwarsliggende partij en zeggen met hun stemgedrag een waarschuwing te hebben willen uitdelen aan de premier. De Nationaal Religieuze Partij en de immigrantenpartij Israel b'Aliya zijn bang dat Barak te veel concessies zal doen aan de Palestijnen. De religieuze partij Shas - met 17 zetels de op een na grootste coalitiepartner - stem de met de oppositie mee, om dat het ministerie van onder wijs geen 30 miljoen gulden ex tra wil uittrekken voor het noodlijdende eigen schoolsys teem van de partij. Voor de stemming van woensdag begon, waarschuwde Barak ministers die de motie zouden steunen. Zij zouden zichzelf de regering uitsturen, maar toen al was duidelijk dat dat dreigement met een korrel zout moest worden genomen. Het enige alternatief voor een regering zonder de drie partijen is een minderheidskabinet, en dat zou Barak alleen maar nog meer problemen bezorgen. Het extra bedrag voor het Shas-onderwijs lijkt geen on overkomelijke hindernis voor het oplossen van een regerings probleem dat het vredesproces mét de Palestijnen kan maken of breken. Maar minister van onderwijs Yossi Sarid, van de liberale par tij Meretz, heeft zich diep inge graven. Hij zegt dat Shas vol gens het regeerakkoord geen recht heeft op het geld. Barak is dat in principe met hem eens, maar vroeg de partijen gisteren opnieuw dringend tot een ver gelijk te komen over het onder wijsbudget. PEKING ANP Chinese milieubeschermers hebben en thousiast gereageerd op een onverwacht kritisch overheidsrapport over de gevol gen van de Drie-Klovendam. Het enor me waterbouwkundige project in de ri vier Yangtzekiang maakt de verhuizing van ruim een miljoen mensen noodza kelijk. De gevolgen voor de natuur zijn nog niet te overzien. Volgens de bekendste milieuactiviste van China, Dai Qing, is het de eerste keer dat een officiële instelling openlijk vraagtekens bij het project plaatst. „Dit is uitstekend. Het is in feite waar we al jaren op wachtten", zo citeert het Japan se persbureau Kyodo de dissidente jour naliste. Het officiële Chinese natuurbescher mingsbureau publiceerde eerder deze week een overzicht van de mogelijke ge volgen van de bouw van de dam. Het vreest bodemerosie, ontbossing, aard verschuivingen en verstoringen van trekroutes van vogels. In het verleden durfde geen enkele overheidsinstantie het prestigeobject te laken. „Er zijn nog nooit zulke duidelijke woorden ge bruikt", stelt Dai Qing. Activisten sluiten niet uit dat het rapport tot stand kwam onder druk van premier Zhu Rongji. De regeringsleider wil dat er geen grote verschillen ontstaan tussen de welvarende kustprovincies en het economisch achtergestelde westen, waar de dam wordt gebouwd. Met het verslag zou Zhu de projectleiders er toe willen dwingen meer aandacht aan het milieu te besteden. Volgens de niel-officiële milieubescher mers onderschatten de autoriteiten ech- De Russische president Poetin gaat binnenkort op bezoek in Noord-Korea. Volgens Russische media heeft de Noord-Koreaanse dictator Kim Jong-il Poetin uitgenodigd. Daarmee is de Russische president de eerste wereldleider die een invitatie van Kim Jong-il ontvangt. Het is bovendien voor het eerst zijn dat een Russisch of Sovjet staatshoofd de stalinistische staat bezoekt. Sinds de val van de Muur zijn de relaties tussen de staten koel. Een datum staat nog niet vast, maar gerekend wordt op eind juli. Het gesprek tussen Poetin en Kim Jong-il gaat volgens een hoge Russische diplomaat opder meer over het ABM-verdrag uit 1972. Rusland verzet zich tegen het voorstel van de Verenigde Staten om het akkoord aan te passen om een ruimteschild tegen ballistische raketten te kunnen bouwen. Washington beschouwt Noord-Korea als een van de 'schurken staten' die Amerika met dergelijke raketten kunnen bedreigen. De Amerikanen hebben met instemming gereageerd op het bericht over het voorgenomen bezoek. Vorige week bezocht Kim voor het eerst sinds het overlijden van zijn beruchte vader Kim U-sung in 1994 het buitenland. Hij reisde per trein naar China. Premier Japan niet diep genoeg door de knieën TOKYO HESTER VAN NUNEN CORRESPONDENT Presidenten, premiers, prinsen en politieke leiders uit de hele wereld hebben gisteren deelge nomen aan een plechtige rouw- ceremonie in Tokyo. Met 6.000 genodigden namen zij afscheid van de onlangs overleden oud premier Obuchi. De nieuwe premier liet echter een steekje vallen in de etiquette. De echtgenote en drie kinde ren van de op 14 mei gestorven Keizo Obuchi begeleidden zijn as naar een groot altaar, waar boven een reusachtige portret foto hing, gedrapeerd met zwarte linten. Volgens Japans gebruik leggen de rouwenden daarna witte chiysanten op het altaar, bloemen die uitsluitend bij sterfgevallen worden ge bruikt. Op weg naar het altaar maken de genodigden drie bui gingen. Premier Yoshiro Mori vergat echter tijdens dit laatste ritueel een tweede buiging te maken terwijl zijn vrouw dat duidelijk wel deed. Volgens enkele aan wezigen mochten Mori's ande re buigingen bovendien wel wat dieper zijn. Mori was tijdens de herdenkingsrede voor zijn voorganger en jarenlange vriend al zichtbaar nerveus. Toch kunnen zijn buigingen gevoelig liggen. Niet of niet diep genoeg buigen, wordt vaak opgevat als een gebrek aan res pect. In tegenstelling tot Mori boog bijvoorbeeld de Ameri kaanse president Clinton wel voorbeeldig. Mori's populariteit is de laat ste tijd in de opiniepeilingen toch al sterk gedaald als gevolg van een aantal controversiële uitspraken. Japan zou bijvoor beeld een 'een goddelijke natie' zijn, een term die herinnert aan het pijnlijke oorlogsverleden. Met de parlementsverkiezingen voor de deur komt een nieuwe misser slecht uil. Obuchi stierf zes weken na- dal hij in coma was geraakt als gevolg van een beroerte. Zijn 26-jarige dochter heeft zich na zijn dood kandidaat gesteld voor verkiezingen op 25 juni. Obuchi werd zelf op 26-jarige leeftijd het jongste Japanse par lementslid ooit. Hij werd 62. ter nog steeds de afzetting van slib in het toekomstige waterreservoir, dat zich over ruim zeshonderd kilometer zal uit strekken. De activisten vermoeden dat het rivierslib het waterbekken in een mum van tijd vult, waardoor de kans op overstromingen weer groeit. Peking Iaat de dam juist bouwen om de jaarlijkse overstromingen door China's hoofdstroom te voorkomen. Verder moeten centrales in de dam elektriciteit opwekken.De dam, die minstens 140 miljard gulden kost, moet in 2009 zijn voltooid. DEN HAAG'GPD Ze wilden 'niet oneerbiedig zijn' en rechters van het Joego- slavië-tribunaal 'niet persoon lijk bekritiseren'. Maar na deze omzichtige aanloop moest het hoge woord er gisteren voor het tribunaal toch uit. De advoca ten van de Bosnische moslim Esad Landzo, tot 15 jaar cel ver oordeeld voor oorlogsmisda den, eisen een nieuw proces omdat één van de rechters tij dens hoorzittingen had zitten slapen. „Rechter Karibi-Whyte was op vele momenten in diepe slaap. En dat is volkomen on aanvaardbaar", zei advocaat Peter Murphy tegen de vijf rechters van de Kamer van Be roep. De Nigeriaan Adolphus Karibi-Whyte leidde vanaf maart 1997 het proces tegen drie moslims en een Bosnische Kroaat. De vier waren ervan be schuldigd dat zij Servische ge vangenen aan een gruwelbe- wind hadden onderworpen in het concentratiekamp Celebici. Al in de zomer van 1997 was duidelijk dat er problemen wa ren met Karibi-Whyte, wiens snurken tot op de publieke tri bune hoorbaar was. Door de hazenslaapjes van de rechter tijdens het hoger beroep in stel ling te brengen, vervolmaakte advocate Cynthia Sinatra haar persoonlijke vendetta met de magistraat. Het hele Celebici- proces werd namelijk al geken merkt door eindeloze scher mutselingen tussen de flam boyante raadsvrouw uit Los An geles en de nurkse rechter uit Abuja. Sinatra was dan ook zo wijs de behandeling van dit heikele punt over te laten aan haar col lega Murphy. Die schetste hoe Sinatra 'alle mogelijke stappen' had genomen om de kwestie discreet .en achter de schermen op te lossen. Landzo zelf had ook een klachtenbrief geschre ven aan de president van het tribunaal, die daarop met Kari bi-Whyte en andere rechters zou hebben overlegd, „leder een wist dat er een probleem was", concludeerde Murphy. „Maar niemand greep in." De aanklagers mengden zich gisteren amper in de slaap-dis- cussie. Volgens aanklager Upa- wansa Yapa is de verdachten geen onrecht aangedaan, en zegt een videoband van Karibi- Whytes slaapmomenten niets, omdat er niet constant een ca mera op de rechter was gericht. Murphy wees fijntjes op de on waarschijnlijkheid dat de Nige riaan buiten beeld 'een miracu leuze transformatie' onderging. Karibi-Whyte werd niet herko zen bij het tribunaal en keerde terug naar het Hooggerechtshof van Abuja, waai- hij zich in stil zwijgen hult over de aantijgin gen. JAKARTA Rtr-AFP De vroegere Indonesische pre sident Soeharto heeft gisteren zijn 79ste verjaardag alleen ge vierd. Zijn gezondheid is wan kel, hij staat onder huisarrest en hem wacht mogelijk een proces wegens corruptie. Terwijl de oud-president een zaam in zijn woning in de villa wijk Menteng in Jakarta zat, eis ten demonstranten enkele hon derden meters verder de be rechting van de man die Indo nesië 32 jaar lang met harde hand regeerde, en die zich in mei 1998 na onlusten genood zaakt zag af te treden. Procureur-generaal Darus- man heeft gezegd dat hij Soe harto misschien in augustus voor de rechter daagt. De oud- president wordt eivan beschul digd dat hij en zijn familie zich op kosten van de Indonesiërs een fortuin hebben vergaard. Soeharto's advocaten zeggen ,dat hij door zijn zwakke ge zondheid niet terecht kan staan. Justitie heeft hem een paar keer willen verhoren. Vol gens Soeharto's artsen stijgt zijn bloeddruk tot onverant woorde hoogte als hem moeilij ke vragen worden gesteld. quezon Traditionele dansers op de Filipijnen maken zich op voor een landbouwfeest in gezichten uitbundig en bewegen op opzwepende slagwerkmuziek. Het maakt ze graag Quezon. De zogenoemde Ati-atihan dansers kleden zich in felle kleuren, beschilderen hun geziene gasten op feestdagen en vieringen. foto ap aaron favila

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 7