SLIPS Justitie onderzoekt botsing vliegtuigen boven Smilde GRATIS ïrheid Antillen wil irgerdienst' invoeren SLOGGI s/°°& Binnenland Cabaret voor vuilcontainers 'Herdenken en moed putten uit saamhorigheid' Zeekaarten herzien na expeditie rond Afrika Tien jaar ongelukken in kleine luchtvaart Iraakse bezetters beschuldigd van brandstichting 'Mobiel bellen in auto kan echt niet meer' 19 JUNI 2000 «^appelen mogen naar China Nederlandse pootaardappelen mogen China binnen, gt Chinese quarantainebureau vandaag besloten tijdens oek van minister Brinkhorst van landbouw. Nederland, ■>3 narktleider in pootaardappelen, is het eerste land dat C -stemming krijgt. Doorslaggevend was een geslaagde aineproef op een eiland in de baai van Korea. „We gooi- laag een werelddeel open", zei directeur Coumou van erlands Instituut voor Aardappelafzet (NIVAA) in de hoofdstad. Farm Frites uit Oudenhoorn gaat samen Amerikaanse Simplot aardappelen telen in China en ten in een patatfabriek bij Peking. De 237 McDonald's- gen in China importeren hun frites nu uit de VS. vaalf jaar voor moord Leek |wa fihüi De 36-jarige man uit het Groningse Leek wurgde Bndin met een steigertouw, poogde een prostituee van E n te beroven en probeerde zijn ex-vrouw meerdere ma- erkrachten. Bij elkaar goed voor twaalf jaar cel en tbs, u de gisteren officier van justitie Weel. De man handelde Jtt de. Zijn vriendin zou hem hebben verteld dat ze besmet t aids, een virus dat tijdens autopsie op haar lichaam 5{ns ni t werd aangetroffen. „Ik dacht dat ik dood zou Bs dat zo was, moest zij ook dood", verklaarde hij tegen- politie. Officier Weel benadrukte dat de man 'ongeremd ten botvierde' op vrouwen. >n tbs voor verkrachter 09 i§N_i De rechtbank in Groningen heeft een 24-jarige mmer wegens drie verkrachtingen en twee pogingen ■j veroordeeld tot zes jaar cel en tbs met dwangverple- e slachtoffers waren vooral jonge meisjes en vrouwen die traat aansprak of van hun fiets trok. Hij sleurde ze in de reed soms uren met hen rond waarbij hij hen bedreigde en iet meewerkten. De man heeft veel meer soortgelijke fei- vin end. Justitie kon hem daarvoor niet vervolgen, omdat /an nooit aangifte werd gedaan. De politie heeft lang ge- aar de man die grote onrust veroorzaakte. Dankzij een gnalement dat een 13-jarig slachtoffertje uit Garrelsweer strekken, werd hij begin dit jaar aangehouden. gingen begint grondbank ;en« De provincie Groningen begint een grondbank op 17 t. Aannemers en andere organisaties die licht vervuilde I iodig hebben of juist willen verkopen, kunnen dat op de tpagina melden. Tot nu toe kunnen bedrijven die ver grond over hebben, deze naar een stortplaats brengen. P site kunnen ze voortaan in contact komen met bedrijven gt ;rond bijvoorbeeld kunnen gebruiken in geluidswallen, lament voor wegen of voor andere activiteiten. De pro- oopt met de digitale grondbank het storten van grond ortplaats te verminderen en hergebruik te bevorderen. i| liter overlijdt onder tractorwiel -jjiuLOWNA» Een 5-jarig jongetje uit het Noord-Hollandse aulowna is gistermiddag om het leven gekomen nadat er een tractorwiel was terechtgekomen. De kleuter was LM spelen op het erf achter de woning van zijn ouders en jgen een tractorwiel opklimmen dat schuin tegen een 'U isten stond. Het wiel kantelde en kwam bovenop het terecht. Een medewerker van het bedrijf dat op het ter- ;evestigd, vond de kleuter in zijn benarde positie. Nadat n I eel van de traumahelikopter assistentie had verleend, j et jongetje overgebracht naar het ziekenhuis in Alkmaar, verleed hij korte tijd later aan zijn verwondingen. arrestaties bij drugsactie |en_ï Tijdens een gecombineerde actie van de Nederland- uitse politie zijn op verschillende plaatsen negen ver- d opgepakt in verband met de handel in drugs. De politie ie tijdens een drugsdeal op een parkeerterrein in Eind- Dat leidde tot de aanhouding van vijf Nederlanders en itser. Gelijktijdig arresteerde de Duitse politie in Krefeld trdachten, onder wie een Eindhovenaar. De politie nam ook 100.000 XTC-pillen in beslag. te conducteurs mishandeld itn de zaan Op het station Koogbloemwijk in Koog aan li zijn vanmorgen vroeg twee conducteurs mishandeld 'Pen man. Beide medewerkers van de spoorwegen zijn met Verwondingen overgebracht naar ziekenhuis De Heel in km. Wat de aanleiding is geweest, is onbekend. iaanse regering wil een ienst' invoeren waarin verplicht inburgerings- :it voor jongeren die Ierland willen vertrek- heeft de Antilliaanse Pourier gisteren laten an minister Van Boxtel ie) en staatssecretaris (koninkrijksrelaties) rgerdienst op de eilan- et een eerdere afspraak Nederlandse en Antilli- igering vervangen, om- Antilliaanse parlement |t aan wilde. In die af- Iwerd neergelegd dat op de Antillen ver- 1 de eilanden moeten ten alvorens ze naar pd kunnen vertrekken. de overzeese parle ys komt dat neer op jpisverbod, wat in strijd I met internationale be- Pourier kiest daarom DAMES- OF [RENSLIPS Geldig voor alle modellen en kleuren van 1 t/m 30 juni 2000. ANP Algemeen Nederl GPD Geassocieerde Pers D'ens^n j 'sGRavendeel Vanaf 2001 moet het huisvuil uit verschillende Zuid- Hollandse gemeenten per binnenvaartschip worden afgevoerd. De overlaadinstallatie van de vuilcontainers naar de binnenschepen in 's voor een burgerdienst waarin de inburgering wordt opgeno men. Hoe die dienst er precies uit moet gaan zien, is nog niet bekend; zijn regering is nog be zig met een ontwerpverorde ning. De Vries is erg tevreden met de voorgestelde regeling. Om de jeugd- en jongerenproble- matiek op de eilanden tegen te gaan tekende hij gisteren met de Antilliaanse minister Lamp (Onderwijs/Jeugdzaken) een akkoord om kansarme jongeren meer mogelijkheden te geven. Met dat akkoord zijn „enkele tientallen miljoenen guldens" gemoeid, waarmee in de ko mende twee jaar diverse initia tieven en projecten kunnen worden gefinancierd. Het gaat dan vooral over projecten tegen schooluitval, naschoolse op vang en het betrekken van ou ders bij opleidingen van hun kinderen. Op een groot scherm werden bij de herdenkingsbijeenkomst in de Diekmanhal in Enschede teksten geprojecteerd. Ook de namen van de slachtoffers werden daarop vermeld, foto cpd charel van tendeloo enschede anp Volgens een zichtbaar geëmo tioneerde burgemeester Mans van Enschede waren alle aan wezigen gisteravond bij de her denkingsbijeenkomst van de vuurwerkramp samen om de doden weer te doen 'leven'. „Er zal geen dag meer voorbij gaan dat we niet meer denken aan deze vreselijke ramp. Het ver schrikkelijke mes van deze ramp heeft ons diep verwond. Verbijstering, woede, verdriet en opstandigheden kruisten ons pad. Laten we echter sa men herdenken en moed put ten uit de grote saamhorigheid die na de ramp zo treffend is gebleken in deze stad. Laten we ons aanmoedigen in die kracht." Burgemeester Mans sprak in zijn toespraak over 21 doden. Officieel zijn er achttien slacht offers geïdentificeerd, drie mensen worden vermist. Aan genomen wordt dat ook deze personen zijn omgekomen. De herdenkingsbijeenkomst voor de slachtoffers van de vuur werkramp in Enschede op za terdag 13 mei werd gisteravond bijgewoond door 3.400 mensen in de Diekmanhal en zo'n acht honderd personen buiten. Die konden de bijeenkomst volgen op een groot beeldscherm. De gemeente had bewust geko zen voor de hal. Ook en juist omdat die hal op de dag van de ramp en de dagen erna een be- Gravendeel (Zuid-Holland) werd gisteren gedemonstreerd. Een caba retgroep uit Nijmegen zorgde voor de komische noot. foto anp koen suyk Stroming volgens Bos-atlas bestaat niet den haag anp Zeekaarten en atlassen moe ten worden herzien na een wetenschappelijke expeditie rond Afrika. Nederlandse on derzoekers weten zeker dat de sterke zuidwaartse stroming in de Straat van Mozambique, waardoor koopvaardijschepen liever een omweg rond het ei land Madagascar nemen, he lemaal niet bestaat. „Wel zijn er linksom draaiende wervels die zich langzaam naar het zuiden verplaatsen", zegt dr. H. Ridderinkhof van het Ne derlands Instituut voor On derzoek der Zee (NIOZ). Daar mee zou een witte vlek op de zeekaarten kunnen worden ingevuld. Opmerkingen van zeezeilers hadden Ridderinkhof („ocea- nograaf in hart en nieren") al doen twijfelen aan de stro ming. „Dit moet echt in de nieuwe editie van de Bos-at- las. Van de stromingen op zeekaarten blijkt niets te klop pen." Hij baseert zich op me tingen tijdens de deze maand beëindigde expeditie van het onderzoekschip R.V. Pelagia. De dreiging van de cycloon Hudah heeft geen wezenlijke invloed gehad op het werk van de onderzoekers. „In tegen deel", meent Ridderikhof. „We kregen de complimenten van het Zuid-Afrikaanse weer-, station dat zij maar zelden waarneming van zo dichtbij hadden ontvangen. In de Straat van Mozambi que zetten de onderzoekers voor het eerst verankerde stroommeters uit. Die worden volgend jaar opgehaald, waar na met meer zekerheid iets over de stromingen aan de Afrikaanse oostkust kan wor den gezegd. De wetenschappelijke expe ditie, een tocht van ongeveer 35.000 kilometer rond Afrika, heeft vijf maanden geduurd. De bemanning van de Pelagia was direct al na het verlaten van de thuishaven Texel met de metingen begonnen. Be halve met onderzoek naar stromingen hielden de weten schappers zich onder meer bezig met de zogeheten An- gulhaswervels die vanuit de Indische Oceaan de Atlanti sche Oceaan binnendringen. Ook speurden zij naar oploss- singen voor het raadsel van het stikstoftekort in zee. Oorzaak ongeluk mogelijk 'verrassingsstunt' Justitie in Drenthe is een onderzoek begonnen naar mo gelijk strafbare feiten, gepleegd door de piloten van de vliegtuigen die gisteren boven Smilde met elkaar in bot sing kwamen. Daarbij kwamen drie inzittenden van één van de KLM-lesvliegtuigen om het leven. De piloten van beide toestellen wilden waarschijnlijk een verrassings stunt uitvoeren voor hun jarige KLM-instructeur. Door een noodlottige handeling raakten de toestellen elkaar. Een toestel kon in een weiland achter Bovensmilde een noodlanding maken, het andere stortte neer. de grond werd gezet. Ik zag de piloot uitstappen. Ik dacht aan motorpech en ging kijken of ik hulp kon bieden." Het viel de veehouder op dat het toestel aan de bovenzijde fors inge deukt was. „Dat moest al in de lucht gebeurd zijn", vertelde de veeboer. Twee inzittenden ble ken zwaargewond te zijn. De verslagenheid onder leer lingen en personeel van de KLM-luchtvaartschool in Eelde was gistermiddag groot. Wat een verrassing voor een jarige instructeur had moeten worden bleek te zijn geëindigd in een drama. Woordvoerder A. Blaauw van de school kon gis teren nog niet ingaan op de toedracht. Volgens de school moet er sprake zijn van een menselijke fout, de toestellen waren goed onderhouden. Het is niet voor het eerst dat lesvliegtuigen van de school neerstortten. In 1990 boorde een Beechcraft Bonanza zich in de grond bij Aduarder- zijl nadat het toestel de dijk van het Reitdiep had geraakt. De drie inzittenden, een instruc teur en twee leerling-vliegers kwamen om het leven. In 1988 stortte een lesvliegtuig neer in het Ilsselmeer. Daarbij kwamen toen twee leerlingen om. SMILDE GPD-ANP Behalve justitie stellen ook de Raad voor Transport en Veilig heid en de Dienst Luchtvaart van het Korps Landelijke Politie een onderzoek in naar de oor zaak van het ongeluk. Onbe kend is nog of de piloten in for matie over het huis van de in structeur zijn gevlogen. Forma- tievliegen is verboden. Drie ooggetuigen van het ongeluk hebben zich gisteren gemeld bij de instanties. Officier van Justi tie Dirk ten Boer gaat voorlopig niet uit van strafbare feiten. Een man die een fietstochtje maakte in de buurt, zei dat hij de twee toestellen 'bijzondere manoeuvres' zag maken. „Ze maakten vreemde bewegingen. Ze zwenkten als het ware om elkaar heen." Bij de daarop vol gende botsing werd één van de vliegtuigen zo beschadigd, dat het zich in het weiland achter de woning van de jarige collega boorde. Alle drie inzittenden waren op slag dood. Een veehouder uit Bovens milde was getuige van de nood landing van het andere toesstel, vlak bij een weiland met koeien en dacht aanvankelijk niet aan een ongeluk. „Het vliegtuigje scheerde zo'n tachtig meter over het weiland voordat het op Bij ongelukken met sportvlieg tuigjes in Nederland zijn in de afgelopen tien jaar zeker der tig mensen om het leven ge komen. Een overzicht: 2000, 8 juni: twéé sportvlieg- tuigjes botsen bovert Smilde; drie doden, drie gewonden. 1999, 22 december: een F16 van de Koninklijke Lucht macht botst bij Hoeven met een Piper Sierra; de twee inzit tenden van het sportvliegtuig je komen om. 1998, 13 juni: op vliegveld Hil versum botsen twee sport- vliegtuigen vlak voor de lan ding met elkaar; vier gewon den, van wie twee ernstig. 1997, 22 november: Cessna- vliegtuigje stort neer bij Rhoon; een dode, twee ge wonden. 31 oktober: sport vliegtuigje stort neer in wijk in Middelburg; twee doden. 19 september: eenmotorig vlieg tuigje crasht bij Zeewolde; een dode. 24 juni: zweefvliegtuig stort neer op vliegveld van Ae- roclub Salland in Lemelerveld; een dode, een gewonde. 1996, 22 april: sportvliegtuigje vliegt tegen de Fokker-fabriek in Hoogeveen; de piloot komt om, de andere inzittende raakt zwaargewond. 19 janua ri: lesvliegtuigje stort neer bij Swifterband; instructeur en leerling komen om. 1995, 14 oktober: lesvliegtuig crasht op vliegveld Midden- Zeeland in Arnemuiden; een parachutist komt om op de grond, vier anderen raken ge wond. 20 mei: reclamevlieg tuig stort na de start neer op ZeStienhovén; de piloot konit ofn. 1993,5 december: op het vliegveld Gilze-Rijen stort een Piper neer; een dode. 13 au gustus: zweefvliegtuig stort neer in het Zuid-Limburgse Schinveld; een dode 22 juli: nabij Stavoren stort een sproeivliegtuigje neer; de pi loot overlijdt aan zijn verwon dingen. 1992, 20 september: sport vliegtuigje crasht ten noorden van Tholen; vier doden. In Hoogeveen stort dezelfde dag een vliegtuigje neer op het vliegveld; vier doden. 29 au gustus: tijdens een luchtvaart show op vliegveld Lelystad stort een sportvliegtuigje vlak voor de landing neer; twee ge wonden. 16 mei: sportvlieg tuigje stort kort voor landing op vliegveld Midden-Zeeland bij Arnemuiden neer; een do de. 1990, 24 augustus: een een motorig sportvliegtuigje stort neer in een bouwland bij Nieuwvliet; vier gewonden. 10 mei: lesvliegtuig van Rijks luchtvaartschool in Eelde stort neer in Aduarderzijl (Gronin gen); drie doden. langrijke rol speelde. Ze diende als eerste opvang voor de uit hun huizen verdrevenen. Later werden er hulpgoederen voor de slachtoffers uitgegeven. Bij eenkomen op die plaats draagt bij aan de rouwverwerking, zo meende de gemeente Ensche de. De meeste aanwezigen in de hal stemden gisteravond in met die stelling, een enkeling dacht er anders over. In de hal waren alleen bewo ners uit het rampgebied, hulp verleners en nabestaanden van slachtoffers. Andere belangstel lenden konden op stoeltjes bui ten de hal plaatsnemen. Zoals het echtpaar Tonnis (44) en Henriëtte (34) de Haan met hun twee kinderen van elf en vijf jaar. Ze woonden net buiten het rampgebied, maar waren wel erg betrokken bij de ramp. Ze verloren een vriend en twee speelkameraadjes. Toch moch ten ze niet naar binnen. Het echtpaar had er alle begrip voor. Nog altijd hebben ze een 'machteloos gevoel'. „De kinde ren zijn vreselijk bang als het onweert", verhalen Tonnis en Henriëtte. De herdenkingsbijeenkomst was sober. Behalve burgemees ter Mans sprak onder anderen de Overijsselse commissaris van de koningin J. Hendrikx. Het Enschedees Byzantijns Ko- zakkenkoor, het Valeriusen- semble en het kinderkoor Mul tiple Voice verzorgden stemmi ge optredens. purmerend gpd Van de achttien Irakezen die woensdagavond een politiebu reau in Purmerend hebben be zet, zaten er vanochtend nog zes mannen vast. Zij zijn aange houden op verdenking van po ging tot brandstichting en be dreiging. De groep, onder wie veertien kinderen, drong rond zes uur het bureau binnen met flessen en jenycans benzine en sprenkelde dat in het rond. Een 34-jarige man uit Purmerend, de hoofdverdachte, overgoot zichzelf met de brandstof en eiste dat hij zijn ex-vrouw te spreken zou krijgen. De bezet tingsactie werd even voor elf uur 's avonds, kort voor het ver strijken van het door de Irakees gestelde ultimatum, beëindigd door een arrestatieteam en de ME. De hoofdverdachte woont sinds 1992 in Nederland en is genaturaliseerd. Hij maakte eerder deze week al amok irt een politiebureau in Zaandam. De Irakees werd daar onder vraagd wegens mishandeling van zijn ex-echtgenote, die in middels in een Blijf-van-mijn- lijfhuis zit. Bellende automobiliste veroordeeld voor dood door schuld utrecht gpd Een automobiliste uit Bussum is gisteren veroordeeld tot 240 uur dienstverlening en een rijontzegging van vier jaar omdat zij bellend in haar auto een dodelijk verkeers ongeluk veroorzaakte. Volgens verkeersvei ligheidsorganisatie 3VO is de uitspraak een duidelijk signaal naar andere bellende au tomobilisten en de politiek. „Mobiel bellen in de auto kan echt niet meer." De vrouw wilde vorig jaar juni met een telefoon aan haar oor de snelweg A27 op draaien. Zij zag daarbij een tegemoetko mende motorrijder over het hoofd. De man overleed in het ziekenhuis aan zijn verwon dingen. De rechtbank in Utrecht kwam met een andere straf dan de officier van justitie had gevraagd. Hij had negen maanden cel straf geëist en twee jaar ontzegging van de rijbevoegdheid. Dat laatste onderdeel van de straf werd door de rechtbank verdub beld. De rechter oordeelde dat de vrouw 'bewust een risico nam door tijdens het rij den te bellen.' Hij stelde dat het algemeen bekend is dat bellen en rijden niet samen gaan. De uitspraak is ook een steun in de rug voor PvdA-Kamerlid Valk, die een initiatief wetsvoorstel heeft ingediend om het bellen in de auto met een losse telefoon te verbie den. ,Als deze wet is ingevoerd, kan de po litie het bellen in de auto eindelijk aanpak ken". zegt Woudenberg. Ook in andere Eu ropese landen wordt gewerkt aan een ver bod op het rijdend bellen. Zo is in België, Duitsland en Spanje een verbod op niet- handsfree bellen op komst. In Italië en Griekenland is het telefoneren in de auto al verboden. Andere landen hebben jurispru dentie op dit gebied. In Engeland is bij voorbeeld al een automobilist veroordeeld omdat hij boodschappen op zijn mobiele telefoon aan het afluisteren was en daar door een dodelijk auto-ongeval veroor zaakte. Hij kreeg zes maanden cel. „Dez# zware straffen komen steeds vaker voor"*, zegt Woudenberg. „Want alle international le onderzoeken bewijzen dat het bellen iii de auto levensgevaarlijk is." Onderzoek van de Stichting Wetenschapt pelijk Onderzoek Verkeersveiligheid (SWOV) wijst uit dat door gebruik van eert mobiele telefoon de kans op een verkeers» ongeval wordt verdubbeld. Op grond van Duitse en Canadese gegevens heeft de SWOV bovendien berekend dat het jaarlijks 25 tot 30 doden zou schelen als er helemaal niet meer mobiel zou worden gebeld tij dens het rijden. Volgens Woudenberg is hél nog altijd het beste om helemaal niet te bellen vanuit de auto. „Een parkeerplaats opzoeken is nog altijd het veiligste. Dan kun je tenminste je aandacht bij het ge sprek houden." vtijflf

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 5