Cohen werkt asieldebat soepel af Sla uw Slag VD Binnenland e Woon ma II is 2e pinksterdag open k in tijden van oorlog heerst het poldermodel TOT 50% KORTING GroenLinks wil snel beleid zendmasten Havenloods tijdelijk cellencomplex De voetballers gaan, de regels blijven Hoogervorst wil via omweg lagere WAO van tilMftiftlfi 9 JUNI 2000 th Algemeen Nederlands Persbureau CPD Geassocir leweld in Ter Apel Het is bepaald onrustig in het verwijdercentrum voor cedeerde asielzoekers in Ter Apel. Vorig jaar waren er 'em ehonderd ruzies tussen asielzoekers, meldt directeur ers n het jaarverslag. Hij zegt zoveel incidenten nog nooit jnijl n meegemaakt in zijn vijftien jaar als manager in peni le a inrichtingen. De oorzaken zijn volgens hem de botsing een iren en de frustratie bij de asielzoekers. Ook de onerva- pro van het personeel heeft bijgedragen aan de problemen, ijp j lad tweederde van de werknemers in Ter Apel geen s |a >rvaring in het gevangeniswezen. Volgens Merkus is de >eni ïiddels verbeterd. De asielzoekers hebben meer moge- itap 1 gekregen om te sporten en zelf hun eten te koken. wij (centrales: Minder C02 ^sco zeven kolengestookte elektriciteitscentrales gaan der kooldioxide uitstoten, hebben ze beloofd aan de in| 5 Pronk van milieu en Jorritsma van economische za- J. ;entrales zullen met elkaar in 2010 zes miljoen ton min- a'bo iet broeikasgas kooldioxide (C02) de lucht in blazen e b( '90- Pr011^ noemt het akkoord een belangrijke door- (e or het Nederlandse klimaatbeleid. Nederland wil in it di igen 25 miljoen ton C02 minder uitstoten dan in "out overige 25 miljoen ton waartoe Nederland zich heeft cai] wil het kabinet 'kopen' in het buitenland door daar te ,n i ;n in schonere industrie. béi jes tegen Oostenrijk blijven tere Minister Van Aartsen van buitenlandse zaken voelt er W0I ëment niets voor de sancties tegen Oostenrijk te ver- i, heeft hij gisteren in de Tweede Kamer laten weten, r da wil de sancties helemaal afschaffen. De WD is voor 'koi !ün8 en *s voor aanPassing op voorwaarde dat alle vai aten één lijn trekken. De PvdA en GroenLinks zijn voor bel ring van de maatregelen. Van Aartsen heeft overigens de at de boycot werkt. „De aanhang van de FPö is afgeno- onstateerde hij. illo voorlopig hier houden' Minister Korthals van justitie moet de Bask Esteban Eubiri niet uitwijzen zo lang het Europees Hof voor de van de mens geen uitspraak heeft gedaan over de tigheid van zijn uitlevering aan Spanje, vindt Groen- 1 dj grder bekrachtigde de Hoge Raad een uitspraak van de nn|i ïse rechtbank dat uitlevering van Murillo, die wordt ver- 1 Tu n activiteiten voor de terroristische Baskische afschei- 00( weging ETA, in principe toelaatbaar is. Groenlinkser We i vindt net als Murillo's medestanders dat hij groot ge- ge pt gemarteld te worden en dat hij daarom in elk geval in zo| id zijn zaak bij het Europese Hof hier moet kunnen af- agentschappen sterven uit PTT Post wil de komende jaren steeds meer gebruik fran gewone winkels, en minder van postkantoren en titschappen. Dit zal grotendeels gebeuren door de 150 postagenten die jaarlijks zelf hun contract opzeggen, jervangen door nieuwe. Om in te spelen op de verander den van de consument wil PTT Post in het vestigingsbe- I uitgaan van de plaatsen waar mensen wonen, maar plaatsen waar ze naar toe gaan om te winkelen. PTT Post let het plan ook te voldoen aan eis van de overheid dat Ikernen met meer dan 5.000 inwoners altijd een 'dienst- Igspunt' moet zijn binnen een afstand van vijf kilometer. Groen licht voor nieuwe Vreemdelingenwet na drie dagen praten Een zware klus, noemde staatssecretaris Cohen van justitie de nieuwe Vreemdelingen wet tevoren. Maar na het vele vooroverleg binnen de coalitie heeft hij het driedaagse politieke debat in de Tweede Kamer op zijn gemak kunnen afwerken. Cohen hoeft slechts op een paar punten in te schikken. Zo moet hij straks onder meer ook aange ven waarom een asielzoeker in Nederland mag blijven, en niet alleen waarom iemand moet vertrekken. den haag anp Daarnaast zei hij wel te voelen voor het coalitievoorstel om de Immigratie- en Naturalisatie dienst (IND) meer tijd te geven om de aanvragen van asielzoe kers zonder papieren te beoor delen. De IND mag hen wat Co- hen betreft maximaal drie we ken 'in de wachtkamer' zetten. In andere gevallen moet dat binnen 48 uur. Bijna alle fracties zijn bang dat de IND zijn zaakjes niet voor de geplande invoeringsda tum van 1 januari 2001 op orde heeft. De ondernemingsraad schreef de Kamer daar deze week een brandbrief over. Co- den haag'hans jacobs Groen Links wil dat staatssecre taris De Vries van verkeer en waterstaat haast maakt met landelijke regels voor het plaat sen van zendmasten voor mo biele telefonie. Volgens Kamer lid Vendrik is dat nodig nu de Haarlemse rechtbank eerder deze week bepaalde dat de ge meente Haarlemmermeer te recht een bouwvergunning eist voor het neerzetten van een zendmast. De gemeente wil zo grip krijgen op de huidige wild groei van zendmasten. KPN, Li- bertel en Ben vrezen dat ze op kosten worden gejaagd als iede re gemeente eigen voorschrif ten hanteert. Ook kunnen ze daardoor hun landelijke dek king niet waarmaken omdat ge meenten wellicht minder mas ten in woonwijken zullen toe staan. Staatssecretaris De Vries heeft eerder al eens gezegd dat gemeenten in hun recht staan wanneer ze een bouwvergun ning verplicht stellen. Op die manier kan ook een halt wor den toegeroepen aan het woud van masten dat in overal in het land ontstaat, omdat de vijf aanbieders van mobiele telefo- /an 10.00-7 7.00 uur. nmall Alexandrium, de grootste woonbelevenis van Nederland. U vindt ons aan de A20 Rotterdam-Gouda, afslag 16. Openbaar vervoer: NS- en metrostation Rotterdam Alexander. Geopend 10.00 18.00 uur. Maandag vanaf 13.00 uur. Zaterdag tot 17.00 uur. Vrijdag tot 21.00 uur. Elke eerste zondag van de maand 12.00 17.00 uur. W o o n m all ALEXANDRIUM EU] ;ksa 'olitieke loopbanen Bakker en de zijnen vaarschijnlijk beter er wél van alles be- mis was gegaan. Als 'Ss eeld zou zijn gebleken V01 oninklijke Lucht- de Kosovo-crisis :oup het landsbestuur Ml genomen. Of dat de isters Voorhoeve en lo premier Kok tij- isprebrenica-crisis bui- ïadden gezet. Of - er- dat dit drietal in ehJ8ie de Kamer voor het d gehouden door de i& 'an de missie te ver- iel 'en er echter niet naar uit ioi indrapport dat de Tij- 1 lommissie Besluitvor- zendingen in septem- den eeuwige roem zal Drie weken lang hoor de de commissie in totaal 34 hoofdrolspelers bij de besluit vorming over alle internationa le vredesmissies van de laatste tien jaar waarbij Nederlandse militairen waren betrokken. Op de achtergrond van al die verhoren speelde steeds weer de vraag of het er in Nederland ook in tijden van oorlog demo cratisch genoeg aan toe gaat. De commissie-Bakker kan na al die verhoren weinig anders dan concluderen dat dat inderdaad het geval is. Ook in tijden van oorlog heerst in Nederland het poldermodel. Dat wil overigens niet zeggen dat er niets fout ging. Zo liep de communicatie tussen de drie meest betrokken departemen ten van defensie, buitenlandse zaken en algemene zaken niet altijd even gesmeerd. Codebe richten kwamen soms helemaal niet en soms met te grote ver traging ter bestemder plekke. Oud-minister Ter Beek van de fensie ontdekte bij voorbeeld dankzij de commissie dat een brief van hem aan VN-secreta- ris-generaal Boutros Ghali over de Nederlandse inzet rond Sre brenica door het ministerie nooit is verstuurd. De omissie ontstond zelfs niet eens door een duistere machtsstrijd: Ter Beeks eigen topambtenaren verzuimden hun minister over de actie van Buitenlandse Za ken te informeren. Die relatieve onschuld geldt ook de vraag, hoeveel zekerheid Nederland in 1994 kreeg over de luchtsteun voor het geval de Nederlandse VN-militairen in Srebrenica door de troepen van Mladic zouden worden be dreigd. „Met wat ik toen wist, zou ik het allemaal weer zo doen als ik het toen heb ge daan", aldus Ter Beek voor de commissie. „Met wat ik nu weet, was ik er nooit aan be gonnen". Daarbij veranderde tussen toen en nu niet zozeer de manier waarop Nederland de risico's inschatte, maar vooral het vertrouwen in de slagkracht van de Verenigde Naties. De overtuigendste aanwijzing dat er in Nederland eigenlijk heel democratisch oorlog wordt gevoerd, kwam echter van de Kamerleden die de afgelopen jaren bij al die vredesoperaties waren betrokken. Ongeacht hun politieke kleur prezen zij de manier waarop zij door het kabinet steeds werden inge licht, al dan niet via vertrouwe lijk overleg. De druk die zij soms voelden met een operatie in te stemmen, kwam niet van ambitieuze ministers of oor logszuchtige militairen, maar vooral van de hartverscheuren de beelden van oorlogsslachtof fers en hun effect op de publie ke opinie. Profiteer van de vooropruiming bij Vroom Dreesmann. Een hele week tot 50% korting op jacks, lantels, pullovers, sweaters en pantalons voor de hele fanhilie. Deze actie loopt vanaf morgen, zaterdag 10 juni t/m zaterdag 17 juni 2000. Vroom Dreesmann hen wil voor het einde van deze maand uitsluitsel geven of die datum haalbaar is. Vooral CDA en D66 dringen aan op uitstel als de IND tegen grote proble men aanloopt. Cohen verwierp de kritiek van alle oppositiepartijen dat de wet er met achterkamertjes politiek doorheen was gedrukt. Dat overleg achter gesloten deuren tussen de coalitiepartij en was noodzakelijk, maar van 'monistische onderonsjes' was geen sprake. Het daadwerkelij ke debat en de vele voorberei dende Kameroverleggen waren openbaar, benadrukte hij. De PvdA-bewindsman weet zich inmiddels verzekerd van de te genstemmen van GroenLinks en SP. De grootste oppositie partij CDA wikt en weegt nog. De christen-democraten vin den de wet eigelijk te soft. Om dat toegelaten asielzoekers drie jaar een tijdelijke verblijfsver gunning krijgen met veel rech ten, vreest Kamerlid Wijn dat er juist meer asielzoekers zullen komen in plaats van minder. Aan de andere kant vindt ook hij dat er 'iets' moet gebeuren. Als de Eerste Kamer ook ak koord gaat met het wetsvoor stel, krijgen alle toegelaten asielzoekers (nu circa 20 pro cent) gedurende drie jaar een tijdelijke vergunning. Na die periode wordt deze eventueel omgezet in een permanente verblijfstitel. Aan de tijdelijke vergunning zitten rechten vast als scholing, gezinshereniging en onderdak in normale wonin gen. Cohen hoopt Nederland hiermee onaantrekkelijker te maken voor asielzoekers. Door kortere procedures weten zij sneller of zij hier mogen blijven. De wet voorziet ook in een speciale regeling voor oorlogs vluchtelingen. Zij mogen hier gedurende een jaar blijven, en kunnen terug zodra de rust in hun vaderland is hersteld. Deze groep ontheemden blijft op de ze manier buiten de gewone asielprocedure. De oorlogs vluchtelingen krijgen niet de rechten die aan een tijdelijke vergunning zijn verbonden. nie het liefst hun eigen mast neerzetten en die niet willen delen met anderen. Volgens de aanbieders is dat niet altijd mo gelijk. Het verplaatsen van be staande antennes zorgt voor een kettingreactie, omdat daar door de gebieden die worden bestreken niet precies meer op elkaar aansluiten. De Vries heeft beloofd voor het eind van het jaar met uniforme regels te komen, maar Vendrik vindt dat 'mosterd na de maaltijd'. Duidelijkheid is juist nu no dig omdat de overheid op het punt staat vijf frequenties te veilen voor de zogeheten der de-generaties gsm's. Die ge bruiken een nieuwe techniek, UMTS, waarmee onder meer mobiel internetten mogelijk wordt. De veiling van die fre quenties bracht in Groot-Brit- tannië 85 miljard gulden op en minister Zalm van financiën verwacht ongeveer 20 miljard voor de Nederlandse schatldst. Voor UMTS is echter een veel dichter netwerk van zendmas ten nodig. Voordat ze miljarden guldens neertellen voor een UMTS-licentie, willen de tele foonaanbieders wel weten of ze de benodigde masten straks ook mogen neerzetten. Amsterdam Jarenlang lag er cacao opgeslagen, maar vanaf morgen kunnen er voetbalsupporters worden vastgehouden. De loods in het westelijk havengebied van Amsterdam is zo goed als klaar. De ruimte is ingedeeld in acht afgescheiden vakken. Zo kunnen rivaliserende sup porters afgezonderd van elkaar worden vastgehouden. Een flinke meter tussenruimte en hekken van ruim twee meter hoog moeten de groepen uit elkaar houden. Luxe is het allemaal niet: een doorsnee politiecel heeft meer te bieden dan de hal van 4.000 vierkante meter. Maar wél is er een mega-scherm waarop de supporters de voetbalwedstrijden kun nen volgen. foto gpd jeroen poortvliet OPINIE DEN HAAG ANS BOUWMANS De overheid roept ons toe dat het EK een feest moet worden. Het is 'fans only'. Maar de onderliggende boodschap is: geen paniek. We zijn een vesting die wordt bedreigd door wilden uit alle windstreken. Zwaarbewapend bereiden we ons op het ergste voor. De overheid heeft er van alles aan gedaan om de voetbal-bijverschijnselen in de hand te houden. Behalve het meest voor de hand liggende: een verbod op zwarthandel in voetbalkaartjes. Het is gênant om te zien hoeveel tickets in de aanloop naar het toernooi illegaal van eigenaar zijn verwisseld, met alle risico's op supportersrellen van dien. Alle aandacht is gericht op de handhaving van openbare orde. Er is extra grensbewaking, meer politie, voldoende cellen, snelrecht. Er zijn twee wetten gemaakt om de openbare orde krachtiger te kunnen handhaven. Groepen supporters die dreigen te gaan muiten, mogen twaalf uur lang worden vastgezet. Let wel, nog voordat ze ook maar één strafbaar feit hebben begaan. Ook medeplegen kan nu worden aangepakt. Niet alleen de stenengooier is strafbaar, degene die het projectiel aangeeft gaat tevens voor gaas. Dat is vooral bedoeld om gewelddadig groepsgedrag beter te kunnen bestrijden. Met het oog op Euro2000 lijken het hele gerechtvaardigde maatregelen. De burger moet worden beschermd tegen relschoppers. Voetballiefhebbers moeten de kans krijgen datgene te doen waarvoor Het voetbalfeest in Nederland en België begint, maar het onbehagen groeit. De straten kleuren oranje, de steden worden schoongeveegd. De junks moeten wij ken, want de hooligans komen eraan. Eu ro 2000: drie weken strijd tussen voet- balplezier en overlast. Zelfs de wet wordt ervoor aangepast. Maar wat gebeurt er né het Europees voetbalkampioenschap? voetbal bedoeld is: genieten van het spel. Kwaadwillenden verdienen niet beter dan een dagje in de cel of de sporthal. Was er niks gebeurd, dan had iedereen met een beschuldigende vinger naar Den Haag gewezen. Het zaakje niet op orde? Foei. Het is niet uitgesloten dat de verwijten alsnog komen, want de politie had nog meer opsporingsbevoegdheden gewild. Ook in de politiek menen sommigen dat er te weinig is gedaan om ongelukken te voorkomen. Maar wetten zijn er niet voor even. Als straks de invasie van de hooligans weer voorbij is, gaan die ruimere bevoegdheden voor de politie niet mee de grens over. Daarmee is dus een stap gezet op weg naar een veel strikter politietoezicht. De wet bestuurlijke ophouding tast het recht aan van mensen om zich te begeven in de openbare ruimte waar zij dat willen. De bedoeling is de wet terughoudend toe te passen, maar dat vergt veel van het inschattingsvermogen van politie en burgemeesters. De kans bestaat dat ordehandhavers te ver gaan. Niet alleen rondom Euro2000, ook bij hoog bezoek staat het Hollands prestige heel hoog op de agenda. Voor een Europese Top werden demonstranten onterecht opgepakt. De burgemeester van Leiden raakte zo in de stress van de komst van de koningin, dat hij het centrum op slot deed. En de behandeling van Indische demonstranten bij het bezoek van de Japanse keizer Akihito was ronduit schandelijk. Zij mochten niet eens een bordje omhoog houden. Welke zwaarwegende redenen waren er eigenlijk om het recht op meningsuiting zo vergaand te beknotten? Ondanks alle onrust over het hooligan optreden, beginnen de mogelijke gevolgen te benauwen. Die relschoppers zijn ook niet aan hun uiterlijk te herkennen. Is het straks al verdacht als je met een glaasje op in een groepje over straat loopt? Moet je erop verdacht zijn door de politie te worden opgepakt als je in een uitgelaten bui op een monument klimt? En vooral: worden straks protestacties verhinderd, als dat het (inter) nationaal prestige aantast? Het was beschamend dat tijdens de EU-top grondrechten van mensen opzij werden geschoven, alleen omdat ze er een andere mening op nahielden. Met de nieuwe wet in de hand, wordt de kans op herhaling alleen maar groter. den haag gpd-anp Via een omweg wil staatssecre taris Hoogervorst van sociale zaken de WAO-uitkeringen ver lagen. Hij denkt dat te bereiken door het moeilijker te maken om volledig arbeidsongeschikt te worden verklaard. Bij de keu ring voor de WAO bepaalt de uitkeringsinstantie wat iemand met zijn of haar handicap nog kan doen en hoeveel geld hij of zij daarmee kan verdienen. Het verschil tussen dit (fictieve) sa laris en het tijdens de loopbaan verdiende salaris bepaalt de mate van arbeidsongeschikt heid. Uitgangspunt bij de vaststel ling van dat fictieve loon is het salaris van een 23-jarige. Hoo gervorst wil die leeftijd optrek ken tot iemand van 30 jaar. Die verdient als regel méér dan een 23-jarige, zodat het verschil met het 'oude' salaris kleiner wordt. Daarmee valt ook de uitkering lager uit. Hoogervorst laat op dit moment onderzoeken hoe zo'n aanpassing uitpakt. De vraag is of bij zo'n wijziging (te) veel mensen helemaal geen WAO-uitkering meer krijgen. Het voorstel van WD en CDA om bij het fictieve loon uit te gaan van het salaris van een 40- jarige, vindt de staatssecretaris in ieder geval veel te ver gaan. Al kreeg Hoogervorst gisteren het groene licht voor zijn pak ket 'noodmaatregelen', de Ka mer bleef verdeeld over de vraag wat er nog meer moet ge beuren. Een commissie van wijzen onder leiding van de CDA'er Donner moet uitkomst bieden. De politiek komt er niet uit, concludeerde PvdA-Kamer- lid Smits na afloop van het WAO-debat. „Iedereen in de Kamer trekt zijn eigen plan. Het wachten is dus op de commis sie." De commissie moet vol gend voorjaar rapport uitbren gen. Onze gevel wordt verbouwd. Daarom verkopen wij op onze afdelingen (modern, klassiek en slaapkamers) honderden showmodellen uitl Diverse meubelen van topmerken als Leolux, Montis, deSede, Poliform, Rolf Benz gaan met scherpe korting weg. Zolang de (bestelde) voorraad strekt kunt u profiterenl TIL VERBOUW!: H PRnFUTRT -DESIGNCENTRUM

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 3