c Champagne in trek TV WEER Het Gesprek van de Dag Uitvinder Tae Bo eist naamsbescherming Lukulu in het zonnetje gezet Prostituee stapt uit 'het h van Spaanse Big Broth VRIJDAG 9 JUNI 2000 152 COMMENTAAR Strijk vlag boven KLM Voor de zoveelste keer onderneemt de KLM een poging om in Eu ropa aansluiting te krijgen bij een krachtige bondgenoot. Deze keer met British Airivays. Feitelijk komt samenwerking met zo'n reusachtige partner neer op een overname. Beide partijen bezigen liever het nettere woord 'fusie', bang als ze zijn om nationale ge voelens te kwetsen. Want het gaat hier immers om onze rood-wit- blauwe trots. Een zakelijke discussie over de pro's en contra's van zo'n kongsie lijkt onmogelijk. Terwijl het in het internationale bedrijfsleven heel gewoon is dat ondernemingen over de landsgrenzen heen samenwerken, fusies aangaan en overnames plegen voor bedragen waarbij de beurs waarden van KLM en BA in het niet vallen, komt heel het land in rep en roer als de KLM op avontuur gaat. De media trekken blik ken 'deskundologen' open die onbeschaamd mogen jammeren over de schurken die opnieuw een stukje Nederland aan het bui tenland verkwanselen. De luchtvaart is zeker een apart bedrijfstak. Bijna geen andere in dustrie is zo onderworpen aan overheidsbemoeienis en aan inter nationale afspraken. Overheden bepalen wie waar naar toe mag vliegen. Diezelfde overheden houden zwakke maatschappijen met miljardensubsidies in de lucht. Inkomsten op internationale lucht- verbindingen worden via speciale sleutels onderling verdeeld. De internationale luchtvaart blijkt ingekapseld in een systeem dat van vlak na de oorlog dateert. Bureaucraten op de ministeries van vervoer maken de dienst uit, niet de markt. Terwijl het vliegtuig de wereld voor de massa een stuk kleiner maakte, blijft de bedrijfstak als geheel in de dwangbuis van nationale grenzen geketend. De Europese Commissie loopt zich al warm om een mogelijke deal tussen de KLM en BA in de grond te boren. Anno 2000 gaat de internationalisering van het bedrijfsleven on verminderd voort. Bedrijven bundelen hun krachten om de slag op de wereldmarkt te winnen. Voor een bedrag van 56 miljard gul den nam deze week het Brits- Nederlands bedrijf Unilever de Amerikaanse concurrent Bestfood over. Een meesterzet, zo luid den de reacties op het kordate optreden van het bestuur van Uni lever. Het wordt tijd dat de nationale vlag boven de KLM wordt gestre ken. Samenwerking, of die nu op een fusie of overname neerkomt, is onontbeerlijk voor de toekomst van de KLM en haar medewer kers. Chauvinisme en protectionisme zijn begrippen van de vorige eeuw. Voor valse sentimenten is helemaal geen plaats in de keihar de wereld van zakendoen. Schroevendraaier Ja hoor! Het moest er een keer van komen. Een paragnost op televi sie die op verzoek in zijn glazen bol naar de voetballers heeft geke ken. En die met een bloedserieuze kop de einduitslag van de EK uit de doeken doet. Want wat moet je anders voor onderwerpen aan roeren in heel die lawine van voorbeschouwingen op de EK, als je geen greintje fantasie hebt? Het was in Euro 2000 Actueel van Veronica, gisteravond. Een van de vierhonderdzevenendertig EK-program ma's op televisie. Ene Mi ke, een reus met het uiterlijk van een struikrover, legde vanachter een tafeltje dat rijkelijk was gevuld met flessen sterke drank, de na bije voetbaltoekomst bloot. Nee, Nederland zou geen kampioen worden. Hij had 'iets van blauw-geel' gezien. Zweden dus. In elk ge val zou het een land worden dat een stukje van Nederland aflag. Hij was toch wel een goede paragnost hè, klepte presentator (nou ja, presentator) Bob Fosko, ex-zanger.(nou ja, zanger) van de Raggende Mannen. Hij had prima voorspellingen op zijn naam staan hè. Of Mike de kijkers eens een voorbeeld wilde geven. Nou, dat in 1992 een land met de kleuren rood-wit zou winnen, had-ie voorspeld: Denemarken. Haha, dat land deed helemaal niet mee, had iedereen hoofdschuddend tegen hem gezegd. Moesten de Denen toch op het laatste moment de plaats van Joegoslavië innemen. En werden ze toch Europees kampioen! Goh, keek Bob triomfantelijk. Die man had hij toch maar mooi in zijn programma. Er was ook nog een heel klein filmpje over Tsjechië, de eerste tegen stander van Nederland. Met beelden van de recente oefenwedstrijd tegen Duitsland. Een goed team, dat Tsjechië, zei een commentaar stem. „De conclusie: Nederland pas op! Het is nog geen zomer, kijk uit voor een Praagse lente. "Niet meer naar kijken dus, deze rotzooi. Wel naarVüla BVD, op RTL. Barend en van Dorp dus. Met stoor zender Jan Mulder. Ook zij doen aan voorbeschouwingen en terug blikken. Maar dan veel losser. Met echt gevoel voor humor. En met veel deskundigheid. Zo hoorden en zagen we gisteren dat Frank de Boer een kalknagel aan zijn linkervoet heeft. Omdat hij nauwe voetbalschoenen draagt, zei hij. Hij zag er niet uit, die nagel. Ty pisch iets voor een voetballer, zei Mulder. Die laten niets aan zo'n nagel doen. Die houden niet van pedicures. Die pulken er het liefst zelf in. Met een een schroevendraaier of zo. Die ene halve minuut was veel leuker dan een half uur Euro 2000 Actueel. WIL BUYS Zomerse piek alweer voorbij Het zonnige en zomers warme weer dat vandaag het beeld be paalde, hing samen met de aanwezigheid van een hoge- drukgebied boven het oosten van Europa. Langs de westelijke flank ervan werd zeer warme lucht van subtropische oor sprong naar ons land gevoerd. Het zomerse liedje is echter van korte duur. Een frontale storing die de subtropische luchtsoort vervangt door van oorsprong polaire lucht, trektmorgen ons land binnen en zorgt voor grijs weer met veel lageretemperatu- ren. Vanavond en vannacht wisse len velden middelbare en hoge bewolking elkaar af.Zoals het er nu voorstaat is de kans op on weer beperkt, maar nietgeheel uit te sluiten. De wind ruimt vanavond al van z naar wzw, waarmeetegen de ochtend ook velden lage bewolking binnen drijven. Koud wordt hetniet met minima rond 16 graden. De zaterdag begint op de meeste plaatsen grijs en nevelig met hier endaar neerslag, voor al in het oostelijk deel van de streek. Aanvankelijk iser nog kans op onweer. In de loop van de dag trekt de wolkenbasis wat op en later kunnen er mis schien zelfs enkele opklaringen voorkomen. Het wordt een stuk minder warm dan vandaag met maxima van 17 of 18 graden vlak aan zee tot rond 21 graden in de buurt van Schiphol. De wind waait zwak of matig uit westelijke sector. Zondag ziet het weer er wat minder grijs uit. Na een neveli ge start wisselenwolken en op klaringen elkaar af en er is kans op een bui. De wind trekt aan- tot matig en aan zee tot vrij krachtig uit het westen. Het kwik doet nog eenstapje terug met maxima tussen 16 en graden. De dagen daarna zet zich opnieuw een geleidelijke weersverbetering door metstilaan meer ruimte voor de zon en maxi ma die vanaf woensdag op- nieuwzomerse waarden zou den kun nen berei ken. Nederland heeft smaak van 'feestdronk' te pakken na millenniumwisseling Champagne mag dan van oudsher om twaalf uur oudejaarsavond worden ontkurkt of bij het te waterlaten van een schip, het feestelijke vocht wordt steeds gangbaarder. De verkoopcijfers van de drank die het gevoel van luxe en euforie versterkt, stijgen sterk. Natuurlijk was vooral 1999, het 'angstjaar' voor de millennium wisseling, voor de champagne- bottelaars een goed jaar. In Ne derland werd maar liefst ruim 45 procent meer champagne verkocht. In totaal gingen ruim 3,4 miljoen flessen over de toonbank tegen ruim 2,3 mil joen flessen in 1998. In 1997 werden nog 2,2 miljoen flessen 'feestdrank' verkocht en in 1996 2,1 miljoen. De minimumprijs van een 'redelijke' fles cham pagne ligt rond de 40 gulden. Alsof Nederlanders de smaak te pakken hebben, zet de groeien de verkoop na het millennium door, weet C. Hart van het In formatiecentrum van de Cham pagnewijn in Rotterdam: „Door de eeuwwisseling heeft de drank een opwaartse stoot ge kregen. De mensen zijn er meer bekend mee geraakt." Volgens Hart wordt de mousse rende wijn de laatste tijd ook steeds meer per glas verkocht. En vooral aan jongeren. „Zij hebben meer geld en besteden dat aan luxe artikelen, zoals champagne. Zij gaan toch wat makkelijker met geld om", al dus Hart. „Omdat vooral jongeren cham pagne steeds meer drinken is het calvinisme rond het prikke lende drankje verdwenen. Ne derlanders moesten vroeger al tijd een reden hebben om uit eten te gaan. Hetzelfde gold voor het drinken van champag ne. Maar dat kan nu ook zonder reden worden gedronken", licht een woordvoerster bij het Champagnehuis Charles Heids- ieck toe. Daarnaast heeft de eu forie rond de economische voorspoed de champagne goed gedaan. Geen beursnotering zonder knallende kurken en klinkende flütes. Maar het feestelijke vocht vloeit ook rijkelijk op feesten en dans party's anno 2000, zoals de maandelijkse dansfeesten van SpeedFreax in de Amsterdamse Westergasfabriek, waar de mu ziek ook wel champagnehouse wordt genoemd. Daar wordt het geschonken bij een portie oesters aan de mobiele oester bar. „Na de millenniumnacht blijft het gedronken worden, waarschijnlijk om het luxege- voel te behouden", zegt Peter van der Meulen van Speed Freax. Een glas champagne op zijn party's kost 14 gulden. „Het is de hang naar luxe", zegt Ans Groenewegen van Horeca Nederland. De Nederlander wil volgens haar steeds meer wor den verwend, alleen kan het ni veau zeer uiteenlopend zijn. „Vandaag wil men uit eten in het eetcafé en morgen naar een sterrenrestaurant. In de keuken van die restau rants wordt champagne ook steeds meer als ingrediënt ge bruikt, weet Anton Dijk van het Gilde van Nederlandse Mees terkoks: „Puur om de luxe uit straling. Je moet dan niet den ken aan grote volumes, maar champagne meer zien als on derdeel van een gerecht of saus die daardoor een specifieke smaak krijgt." Het drinken van champagne raakt in Nederland steeds meer in. „Door de eeuwwisseling heeft de drank een opwaartse stoot gekregen." foto anp De uitvinder van het werelwijd razend populaire fitnesspro gramma Tae Bo, de Amerikaan Billy Blanks, wil dat Nederland se fitnesscentra met onmiddel lijke ingang stoppen zijn merk naam te gebruiken. Houders van zeven sportscholen, uit on der meer Amstelveen, Haarlem en Breda, moesten gisteren voor de rechtbank in Breda ver schijnen in een kort geding dat door Blanks was aangespan nen. De scholen geven trainingen en cursussen onder de naam Tae Bo, zonder toestemming van Blanks. De sportschoolhouders leidden instructeurs op en ver strekten licenties om Tae Bo- lessen te mogen geven. De grondlegger van Taé Bo heeft de merlnechten verworven van deze vorm van fitness. Het is een combinatie van taekwon do, kickboxen en aerobics. Blanks en zijn bedrijf NCP Mar keting Group Incorporated uit Californië, willen naast stopzet ting van de activiteiten ook dat de scholen via een accountant aangeven wat hun opbrengsten zijn geweest door het gebruik van de merknaam, wat ze ver- diend hebben aan de verkoop van t-shirts, videobanden, en andere TaeBo-producten. Volgens advocaat Verhaag, die Blanks vertegenwoordigde, was er in 1999 in Nederland in de Tae Bo-business een omzet van ruim tweehonderd miljoen dol lar. „Met het beoefenen van de ze sport hebben wij natuurlijk geen problemen, maar wel dat de naam overal op geplakt wordt." De advocaten van de sport schoolhouders vonden dat Tae Bo een naam van een sport is, en daarom vrij is om te gebrui ken. De Bredase rechtbank doet volgende week vrijdag uit spraak. Nijlpaardmoeder Rikke genoot gisteren van het zonnetje met haar pasgeboren kind Lukulu. Het nijlpaardje werd woensdag geboren in het Noor der Dierenpark in Emmen. Vader Bill vertoefde met de kudde elders in het park. foto anp Wees wijs, ga nu op reis De Spaanse televisiekijkers smullen van Gran Hermano, de Spaanse versie van het interna tionale Endemol-succes Big Brother. Gisteravond liet het programma alle kijkrecords sneuvelen, toen Monica Ruiz, een van de deelneemsters, toe gaf dat zij prostituee is geweest. Monica was een dag eerder uit het Gran Hermanohuis gestapt, toen haar door de programma leiding was verteld dat haar vroegere beroep al wekenlang in alle toonaarden door de rod delbladen werd beschreven. Hiermee verbrak Tele 5, de commerciële zender die het programma uitzendt, de regels van het spel. De bewoners mo gen immers geen enkel contact hebben met de buitenwereld. Een woordvoerder van het pro gramma zei dat de leiding hier toe toch had besloten omdat er sprake was van „ernstige fei ten" die haar en haar familie raakten. Dat rechtvaardigde het besluit haar in te lichten. Moni ca besloot daarop zelf uit de groep te gaan. Het is niet het eerste schandaal waarmee Gran Hermano wordt geconfronteerd. Een van de an dere deelneemsters, Maria José Calera heeft vroeger voor een escortbureau gewerkt. In tegen stelling tot Monica heeft zij dat bij de selectie wel gem de programmaleiders. n Maria José heeft inmii n intense liefdesrelatie a knoopt met Jorge, een deelnemer van het pre13 Deze verliet vrijwillig!,a omdat hij heimwee hacr Maria José, die er eenf1 der ook uit was gestap liefdespad wordt nu d televisiezenders gevol met de bekentenissen ria José over haar esco den. De verwikkelingen in 1 van Gran Hermano, d;:e buiten Madrid is gebo ie houden heel Spanje bf 19 zijn twee belangrijke si 9' gen. De ene zegt dat di grammaleiding er foul r heeft gedaan Monica i programma te halen. !n hierdoor wordt iemani crimineerd die het ber j prostituee uitoefent. A vinden het besluit tere dat je de andere bewoi01 met een prostituee kui l> samenleven zonder da zelf voor hebben geko; 5 is sinds het begin vai3} Hermano de meest help1 zender van Spanje. Henk van den Boom MENSELIJK Scheidend zanger NOEL GAL LAGHER van de Britse band Oasis heeft een nieuw bezigheid gevonden. Volgens het Engelse muziekblad New Musical Ex press zal Gallagher op 12 juni commentaar leveren voor de En gelse radio bij de voetbalwed strijd Engeland-Portugal. De zanger zal daarvoor afreizen naar Eindhoven, waar het treffen wordt gespeeld. Het wordt het eerste optreden van Gallagher sinds hij vorige maand na ruzie met zijn broer Liam uit Oasis stapte. Hij zal er bij het concert van de band op Pinkpop aan staand weekeinde dan ook niet bij zijn. Wel doet de opstandige voorman later dit jaar nog een paar optredens met Oasis. jarige Marshall Mathers werd gis teren voor de tweede keer in kor te tijd voor een aanval met een dodelijk wapen aangeklaagd. Volgens diverse Amerikaanse media beschuldigt het openbaar ministerie in de deelstaat Michi gan Eminem ervan dat hij zater dag een andere rapper met een pistool heeft bedreigd. Hij zou daarbij DOUGLAS DAIL van de groep Insane Clown Posse heb ben toegevoegd: ik leg je om. Justitie klaagde de blanke rapper woensdag aan wegens ongeoor loofd wapenbezit en het aanval len met een dodelijk wapen. Af gelopen weekeinde bedreigde hij een al te enthousisaste bewon deraar van zijn vrouw Kimberley. Eminems album The Marshall Matters staat momenteel op de eerste plaats in de Amerikaanse hitlijsten. Er zijn sinds eind mei al zeker 1,75 miljoen exempla ren van verkocht. Maanden zocht ze naar een veilig huis in de Britse hoofdstad en nu moet ze er toch aan gelo ven: in het pe perdure huis van MADONNA is ingebroken. Volgens het Britse persbureau Press Association verschaften onbekenden zich woensdag toegang tot de tuin van haar huis in het westen van de stad. In het gedeelte van de woning waar de tuinlieden wo nen, namen de dieven onder meer een creditcard en een tas mee. Madonna was niet thuis. Van een goede vriend die directeur is van een reisbu reau heb ik vernomen dat het hele Nederlandse reis bureauwezen in zak en as zit. Er worden geen reisjes geboekt. Niemand wil het land uit omdat het EK voor de deur staat. Wie verstandig is en rustig op reis wik moet nu zijn kojfers pakken. Geen lange rijen op Schiphol, en je kunt overal heen met een last minute flight' want niks is volgeboekt. Het eigenaardige is: je kunt ook horen dat ieder een thuisblijft want terwijl je anders 's zo mers in het dorp waarin ik woon vanaf vijf uur niet meer slapen kunt omdat elke paar minuten een dalend vliegtuig over je hoofd heen davert, is het nu tamelijk stil en kun je zelfs met open ramen sluimeren. Wat merkwaardig dat iedereen thuisblijft om de verrichtingen re volgen van elf gastarbeiders die eventjes genadiglijk vanuit Spanje, Italië en Engeland zijn overgekomen om - nou, vooruit dan maar - voor Nederland te spelen! En wat vreemd dat we met z'n allen zonder enig protest het wrede, onmenselijke schouwspel hebben aan gezien dat drie van de oorspronkelijk geselecteerde MAARTEN 'T HART vijfentwintig spelers naar huis zijn gestuurd. Hoe zou het voelen om mee te mogen naar het trainings kamp om dan aldaar te horen dat je alsnog je bie zen kunt pakken? Goed. Bogarde is blijkbaar geblesseerd, maar die an dere twee, Ooijeren Hasselbaink - hebben die nu nog een leuke zomer? Me dunkt dat 't wel uiterst pijnlijk is om op een dergelijke manier voor het front van heel Nederland aangezegd te krijgen dat je kunt opsodemieteren. Zoiets mag je enig mens toch niet aandoen? Wat een door en door gemeen en kwaadaardig bedrijf is toch dit voetbal. En als je al iemand naar huis stuurt, dan toch eerst en vooral die verschrikkelijke Patrick Kluivert. Zie je z'n arrogante smoelwerk op de buis dan herinner je je meteen weer hoe hij een schouwburgdirecteur heeft doodgereden en hoe hij vervolgens betrokken was bij een verkrachtingszaak. Alleen al om de ge voelens te sparen van de nabestaanden van de schouwburgdirecteur en het verkrachte meisje dien je er toch zonder meer vanaf te zien om die snotneus ooit op te stellen. Wie huivert niet, die Kluivert ziet? En nog arroganter is het smoelwerk van onze natio nale kampioen strafschopppenmisser: Clarence See- dorf. Jaren terug heb ik eens vanwege wat onderzoek voor mijn roman De nakomer die vooreen deel in Drenthe speelt een paar dagen doorgebracht in hotel Braams te Gieten. Laat daar nu net ook Jong Oranje bivakkeren! Je hoorde ze op de trappen, je zag ze in een aparte eetzaal. Eén ventje had voortdurend het hoogste woord: Clarence Seedorf. Wat een verschrik kelijk kereltje! Dat zijn nu de knullen waar heel Nederland voor thuis blijft. Zo'n Van der Sar die oogt als een op- windbare harlekijn, van wie de kop nog niet in de verf gezet is. De gebroeders De Boer die op verschil lende vragen altijd hetzelfde antivoord geven. Eén troost hebben we. Verzuilen ze niet komen. Rijkaard had er verstandiger aan gedaan het hele elftal van Heerenveen op testellen. Of misschien het elftal van RBC. Met de Roosendaalse boys Europees kampioen, dat zou wel fantastisch zijn geweest. Dan was het re begrijpen geweest dat het reisbureauwe zen dit jaar zo'n enorme strop heeft. Onbekenden hebben d( ,r kat van Groot-Brittannii ,s voerd. De langharige Ty gora TONI zou 870.00( J waard zijn. De kater, w< lijk een van de weinigei p| voor nageslacht kan zor 1( nen zijn zeldzame ras, len uit een woning is Lo (Suffolk). De politie vre het dier naar het buiter wordt gesmokkeld. Hav^. luchthavenautoriteiten om ingelicht over de ka Nederlanders lijken ste ei een wasbeer als huisdie e' den. Bij de stichting AA l opvangcentrum voor uit dieren, in Almere kwarr eerste maanden van dit wasberen binnen. De in die van een invasie spre biedt inmiddels onderd bijna twintig wasberen, ten zijn vaak aangescha huisdier, maar worden i al weer binnen een jaar staan omdat het onopvo vernielzuchtige roofdiert ken te zijn. STEPHEN GATELY, lid van populai re jongens band Boyzo ne, wil met zijn Neder landse vriend ELOY DE JONG een duet op nemen. De Jong was eerder lid van - derlandse band Caught i Act. Volgens het Britse L reau Press Association tely niet aan een romant nummer. De 'bekenteni Gately dat hij homoseks r was, kreeg vorig jaar vee p, dacht van de internatior e De Boyzone-zanger had v; suele voorkeur en zijn re de Nederlander naar vei n heim gehouden uit angs e< commerciële schade voi gensband. |c o Ober-kelner SYDNEY Mtg gekozen tot gastheer vai ir jaar. De prijs is in het Ie rl roepen door zes organisjSi de betere restaurants in u land vertegenwoordigen zes genomineerden beln ook PETER BRUINS, mi De Bokkedoorns in Over ra Winnaar Sydney Mossel restaurant Valuas in Ver|er kandidaten werden vooi ir door de gasten van de 1 o nemende restaurants, z d De griffier van de provin 1 burg, mrHARO OPPENI JONG (50), komt vrijwel per 1 januari naar Noor land. Hij is de opvolger huidige griffier in deze drsCEES VERSTEDEN, 1 juli volgend jaar met\ Een griffier is de hoogs naar in de provincie en neert als algemeen dire vergaderingen van prov staten zit hij pal naaste missaris van de koningi overigens alleen in Lim! verneur heet. Oppenhui! studeerde rechten in Uti heeft bij enkele ministei werkt. Vanaf 1984 maal zich sterk voor de herstn ring van de economie in |j Limburg en hij staat ero kend dat hij een ambtel nisatie als een provincie maal kan laten function! Provinciale staten van N Holland moeten de bent nog goedkeuren, maar if is duidelijk dat er geen b zijn.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 2