Kingsize Previa weer markante verschijning <SB> TOYOTA Politie past prima in Picasso '-circuit vol met Italianen reaanse midi-MPV Tacuma jgt instapprijs van 36 mille rkere turbodiesel in Zafira ssan op maat voor meubels chuifdak in veilige auto's Weg en wiel Pinksterklassiekers bijeen in Lisse Prijzig dragertje van aluminium \G 9 JUNI 2000 wordt het succesvolle lent Viva Italia! voor de keer gehouden op het uit van Assen. Centraal p pinkstermaandag 12 «mruchte Italiaanse au- notormerken als Fiat, Al- 0, Lancia, Ferrari, De Maserati, Laverda, •n Ducati. Een speciale eggelegd voor het auto- iet de briesende stier, rghini. Vanuit de Lam- iek in Bologna komen wste modellen naar As- k de officiële testrijder nborghini, Valentino 1, zal naar Nederland af- im met de exclusieve op de baan een demon stratie te geven. Viva Italia! staat garant voor veel doe- en kijkplezier. Zo is er de mogelijkheid mee te doen aan de vele actieve onderdelen. Een spectaculair item is het te gen betaling meerijden met een coureur. Bedrijvenshows laten alles op het gebied van tuning, styling en audio zien en natuur lijk zijn ook diverse merken- clubs aanwezig. Het circuit is maandag geopend van 10 tot 17 uur. De entree prijs is 25 gulden, kinderen t/m 12 jaar gratis. Leden van mer- kenclubs ontvangen 5 gulden korting. Meer informatie: tel. 016 5503 554. Tacuma dringt Daewoo mber binnen in de roeiende autoklasse, die nidi-MPV's. Volgens de fabrikant gaat dat koste van de gevestigde laar betekent het alleen :n uitbreiding van het it. Zoals we van Daewoo zijn, krijgt de Tacuma itrekkelijke prijsstelling: 6 mille. Die scherpe 'in- zal in ieder geval de Ine maanden na de in- ie gelden, maar wat er u «beurt is nog niet dui- Vaarschijnlijk gaan de prijzen dan wat omhoog. Tegen die tijd denkt Daewoo echter al zo'n 2.000 Tacuma's te hebben verkocht. Ook daarna ziet Dae woo de toekomst voor deze au to in Nederland zonnig in, want voor 2001 mikt men op 5.000 tot 6.000 exemplaren. Samen met de Tacuma komt er in september ook meer duide lijkheid over de toekomst van de noodlijdende autofabrikant uit Zuid-Korea. Dat die overge nomen gaat worden lijkt zeker en volgens Daewoo zelf zal dat door Ford of General Motors gebeuren. \N HAASTEREN MOTORS B.V. TOUWBAAN 22 2352 CZ LEIDERDORP TEL. 071-5899256 rvangt de 82 pk sterke eselmotor van de Zafïra n exemplaar met meer en. De 100 pk DTi-16V reeds bekend uit de ictra, is vanaf augustus ar in de populaire mid- se ruimteauto. Opel it veel van de nieuwe esel, want de diesel is in met een aandeel van 40 net zo populair als de iet 1.8 liter benzinemo- ^Jederland zullen de ge- elk geval anders ko- iggen, omdat de Neder- werheid kopers van zo'n zuinige en schone kracht bron bestraft met een extra be lasting van 2.000 gulden. Overi gens is nog niet bekend wat de nieuwe Zafira DTi-16V in ons land gaat kosten. In verband met de populariteit van de Zafi ra (in zijn klasse inmiddels marktleider in Nederland, De nemarken, Duitsland, Finland, Griekenland, Ierland, Noorwe gen, Oostenrijk en Zwitserland) heeft Opel de productie opge schroefd tot 220.000 auto's per jaar. Daarmee hoopt men de lange levertijden terug te kun nen brengen. blazen Lotus, Rover en MGF orteur van het Britse igenmerk Lotus biedt Dit een mechanische issor aan voor de Lotus e MGF en bepaalde Ro et deze zogenoemde su- :ger kan het vermogen 1.8 liter motor worden pt tot 190 of 215 pk. Het een systeem van Turbo cs, waarvan Lotus Im- n der Kooi uit Lochem de importeur is geworden. Vol gens Van der Kooi sluit de com pressor naadloos aan op de motortechniek en kunnen 'be handelde' auto's het extra ver mogen van de 'geblazen' motor gemakkelijk aan. Er is met op-, zet gekozen voor een mechani sche compressor om de ietwat vertraagde reactie van een uit laatgasturbo te vermijden. heeft een speciale uit- van de Cabstar E in het nma opgenomen, die de vervoersbehoeften ubelzaken en wit- >edwinkels. De auto ndien gewenst afgele- et bedrijfsnaam en logo. noemde branches zijn Nissan 7.700 bedrijven )e meeste van deze be- leveren de goederen aan en hebben dus veel aan npacte, wendbare be- ito met veel ruimte. De r E voldoet volgens Nis san precies aan deze wensen. De besteller heeft een kleine draaicirkel en een gesloten op bouw met een hoogte van 2,15 meter. Er is keuze uit een op bouw van 3,60 of 5,10 meter, de laatste is zeer geschikt voor het vervoer van rollen tapijt. Als op ties zijn een zijdeur en een laadklep leverbaar. De Cabstar E is leverbaar met een 2.7 liter turbodiesel van 90 pk of een 3.0 liter turbodiesel met 110 pk. Op beide auto's geeft Nissan drie jaar garantie. lakenspecialist Eller- ïeeft een schuifkantel- twikkeld dat speciaal ge- s om te worden inge- in auto's met extra be ing tegen zijwaartse ingen. Zulke auto's heb- i versterkingsbalk in het niet mag worden ver- hetgeen volgens Eller- veelal de inbouw van luifkanteldak verhindert. Speciaal voor deze auto's is nu een dakje ontwikkeld met zoda nige afmetingen dat het toch kan worden ingebouwd. Het dak kan volgens de fabrikant bijvoorbeeld goed worden inge bouwd in de Volkswagens Polo en Golf, de Mazda 323 sedan en Premacy, de Ford Ka en de Opel Frontera. Het nieuwe dak is er vanaf 699 gulden inclusief montage. ;antie-actie voor klanten Toyota biedt rijders van minstens drie jaar oude modellen van het ierk de mogelijkheid om voor slechts 45 gulden een vakan- rolebeurt uit te laten voeren. De auto wordt daarbij op een ritale punten nagekeken, waaronder de banden, de rem- i. de schokdempers en de V-snaar. Na inspectie en het eel uitvoeren van reparaties verstrekt de dealer gratis drie en HolidayCare. Daarmee is hij of zij verzekerd van hulp- ng in Europa in geval van pech, een ongeval of ziekte. De Toyota loopt tot en met 15 augustus. 'De enige echte Amerikaanse sportwagen' wordt hij vaak genoemd: de Chevrolet Corvette. Met de ze wagen reageerde General Motors begin jaren vijftig op het toenemende succes van Europese sportwagens als MG, Jaguar en Porsche in de VS. Van buiten was het een lekkere 'klantenlokker' die onderhuids was volgestopt met onderdelen uit be staande Chevy's om hem betaalbaar te houden. Op de foto een 'Vette' van de tweede generatie, een roadster uit 1961. Deze auto is aanwezig op het pinksterfestival te Lisse (zie bericht hierboven). FOTO SUPER OLDTIMERFESTIVAL Het artistiek gelijnde 'ei', dat volgens Citroen erg goed ver koopt, werd kort geleden uit verkoren tot Gezinsauto van het Jaar 2000 door bezoekers van de Huishoudbeurs en Negen Maanden Beurs. Om nog meer aandacht op de Picasso te vesti gen hoopt Citroën nu diverse overheidsdiensten en beveili gingsbedrijven te interesseren door middel van een kant en klare surveillance-auto. Het kan voor een automerk een positie ve uitwerking op het imago hebben als de politie in het be treffende merk gaat rijden. Politiemensen zijn niet de minst kieskeurige autokopers. Maar dat is natuurlijk niet ver wonderlijk want er wordt be hoorlijk wat geëist van een doorsnee politiewagen. Actieve en passieve veiligheid, milieu en bedrijfszekerheid zijn be langrijk, maar ook moet een pa trouille-auto snel en wendbaar zijn, compact van buiten en veel binnenruimte bieden. Maar daarbij wordt er tegen woordig steeds meer op de kos ten gelet. En dus moet hij te vens economisch in het gebruik zijn, een gunstige kilometerprijs hebben en een uitgebreid dea- lernet achter zich hebben staan. Als basis voor de politie-Picasso koos Citroën voor de 2.0 liter HDi met een zeer complete uit rusting. Daaronder valt onder meer ABS, airbags voor be stuurder en passagier, zijair bags, elektrisch verstelbare en verwarmbare buitenspiegels, centrale portiervergrendeling met afstandsbediening en elek trisch bedienbare ramen voor in. Volgens de fabrikant wordt het strr&s bijna leuk om tot staan gebracht te worden door de po litie, als die tenminste in een Pi casso rijdt. FIETSSTROOK redactie: Theo van der Kaaij Traditiegetrouw zijn de Ho- baho-hallen te Lisse tijdens het pinksterweekeinde gevuld met klassieke auto's. Enkele hon derden oldtimers van de meest uiteenlopende merken zullen aanwezig zijn te midden van vele kramen met onderdelen en automobilia, zoals boeken, fol ders, speldjes, modelauto's etc. De meeste wagens op het Super Oldtimerfestival zijn niet alleen te bewonderen maar kunnen ook gekocht of geruild worden. Ze variëren van heel goedkoop tot peperduur, afhankelijk van de staat van onderhoud en na tuurlijk de populariteit van het betreffende model. Het festival is morgen, zaterdag 10 juni, open van 11 tot 18 uur, op zon dag 11 en maandag 12 juni van 12 tot 18 uur. Een kaartje kost 15 gulden, kinderen tot en met 12 jaar betalen de helft. De al lerkleinsten mogen voor niets naar binnen. BUK IN HET VERLEDEN Enige jaren geleden werd voor speld dat het fenomeen 'ruimtewa gen' het helemaal zou gaan maken. Daarover bestaat inmiddels geen enkele twijfel meer, want de multi functionele minivan of MPV is een doorslaand succes. Alleen heeft het fenomeen zich gesplitst in grofweg drie segmenten: de mini-, midi- en maxi-MPV's (Multi Purpose Vehicle voor meerdere doeleinden te ge bruiken voertuig). Aan het begin van de 'ruimtehype' stonden de grote jongens Chrysler Voyager en Renault Espace volop in de belang stelling. Inmiddels hebben de mi- di-MPV's, de wat compactere en betaalbaardere ruimtewagens, alle aandacht voor zich opgeëist. Dit segment, waar succesnummers als de Renault Scénic en Opel Zafira zich bevinden, is momenteel dé grote groeimarkt. In het segment van de oorspronkelijke, grote ruim tewagens zit niet veel beweging meer. Het beslaat zo'n twee pro cent van de Europese personenau- tomarkt en de algemene verwach ting is dat dat niet veel meer zal veranderen. Toch komt er ook in die categorie nog wel eens iets leuks op de markt. Zoals de nieuwe Toyota Previa. De vorige Previa was een eigen aardig geval. De imponerende verschijning, die in 1990 in Ne derland op de markt kwam, had een eigen gezicht en een afwij kende opbouw. Dat betreft dan vooral de motor, die centraal onder de vloer was opgeborgen. Onder de motorkap waren al leen de voor het onderhoud be nodigde onderdelen te vinden. Misschien dat die niet alledaag se bouwwijze, in combinatie met de forse aanschafprijs en het ontbreken van een diesel versie, het succes in de weg stond. Hoe dan ook, in ons land gingen er in tien jaar niet meer dan 520 Previa's over de toon bank. Andere Europese mark ten gaven een soortgelijk beeld en het zag er dan ook naar uit dat de Previa niet meer zou worden vervangen. Maar zie: opeens staat daar een nieuwe, frisse Previa. En weder om oogt die bijzonder. Vooral de voorkant onderscheidt zich duidelijk van de concurrentie middels een vrolijk glimlachen de grille en schuin staande pijl vormige koplampen. De zijkant, met links én rechts een schuif deur, is voorzien van enkele subtiele plooien die de wagen een markant aanzien geven. De achterkant is wat 'gewoner' van vorm. De Previa ziet er modern uit maar is wat traditioneler van samenstelling. Toyota heeft de kostbare gescheiden inbouw van de motor namelijk laten va ren en heeft weer gekozen voor een motor voorin die de voor wielen aandrijft. Ook is hij in verhouding redelijk betaalbaar. Een beginprijs van 66.400 gul den is natuurlijk niet echt wei nig, maar het is minder dan wat de Previa tien jaar geleden kost te. De nieuwe Previa meet in de lengte 4,75 meter en heeft een royale wielbasis van 2,90 meter. Dat staat garant voor veel ruim te in het interieur. Het aantal zitplaatsen aan boord is afhan kelijk van de gekozen versie. De basisuitvoering heet Linea Ter ra en heeft ruimte voor acht mensen aan boord. Twee voor in, drie op de tweede en drie op de derde rij, waar verschuifbare en opklapbare banken staan. Wie voor de 2.500 gulden duur dere Linea Luna kiest heeft standaard maar vijf zitplaatsen. Naast de twee normale plaatsen voorin krijgt men in plaats van de banken op de tweede rij drie aparte stoelen, die verschuif baar, opklapbaar en uitneem- baar zijn. Twee extra uitneem- bare en verschuifbare stoelen op de derde zitrij kosten 1.000 gulden extra. In dit geval is er ruimte voor zeven mensen. De uitvoering Linea Sol (74.900 gulden) heeft nog een zitplaats minder, maar wat er overblijft zijn luxueuze verschuifbare, opklapbare en uitneembare 'captain seats', waarvan er op iedere zitrij twee te vinden zijn. Meer betalen betekent dus minder zitplaatsen, maar wel meer zitcomfort. De kingsize Toyota-MPV is net jes en degelijk ingericht. De de signtrend om het instrumen tenpaneel centraal op het dash board te plaatsen is ook in deze wagen toegepast. Dominant aanwezig is de middenconsole, waar onder meer de bediening van radio, verwarming en venti latie is te vinden. Her en der zit ten opbergvakken verborgen, die tezamen goed zijn voor een royale bergruimte. De hoeveelheid bagageruimte is uiteraard afhankelijk van het aantal stoelen en de stand er van. In het ongunstigste geval is De nieuwe Previa heeft een vrolijk voorkomen en twee schuifdeuren. Op het dash board is het instrumenten paneel centraal geplaatst boven de dominant aanwe zige middenconsole. FOTO'S TOYOTA er 280 liter laadvolume, als de derde zitrij is verwijderd is er 1.285 liter ruimte tot aan de on derkant van de achterruit. Zon der tweede en derde zitrij is er bijna cjrie kubieke meter laad ruimte voorhanden. Voor de aandrijving zorgt een 2.4 liter 4-cilinder motor met variabele kleptiming en 156 pk. Het is voorlopig de enige krachtbron, later volgt nog een direct ingespoten turbodiesel met een inhoud van 2.0 liter. Dit wordt een wat sterkere ver sie van de diesel uit de Avensis. De benzinemotor geeft de 1.500 kilo wegende Previa vrij vlotte prestaties. De acceleratie van 0 tot 100 km/uur kost 11 secon den en de topsnelheid bedraagt 185 km/uur. In combinatie met de precieze besturing en het uitstekende weggedrag ontstaat een bijna sportieve combinatie die heel plezierige rijeigen- schappen heeft. Men heeft ei genlijk niet het idee in zo'n for se ruimtewagen te rijden. Met deze nieuwe generatie moet het allemaal wat beter lukken in de grote MPV-klasse, verwacht Toyota. In elk geval lijkt de Previa genoeg in huis te hebben om de verkoopcijfers van zijn voorganger ruim te overtreffen. De concurrentie bestaat vooral uit de grote ver sies van de Renault Espace en de Chrysler Voyager. In het rijk der midi-MPV's (de wat compactere ruimtewagens) heersen de Renault Scénic en de Opel Zafira met grote voor sprong op 'de rest'. Een opval lende nieuwkomer uit Frank rijk, de Xsara Picasso, wil niet bij die rest horen maar een seri euze bedreiging vormen voor het leidende tweetal. Citroën ontwikkelde de Picasso van idee tot productiegereed model in slechts 151 weken. Dat blijkt een record te zijn bin nen de PSA-groep (Peugeot en Citroën). Het ontwerp van de auto stamt van de eigen design afdeling, die er een opvallend model van heeft weten te ma ken. De Picasso ziet er namelijk uit als een groot ei op wielen. En deze vorm wordt conse quent doorgezet in het lijnen spel van de portieren en zelfs in het interieur. Fiets in de trein Om de service aan reizigers die met een fiets de Op deze bagagedrager kunnen de tassen hoog of laag hangen. TEKENING JACOBSONS BV trein in willen te vergroten, is vanaf deze maand het treinkaartje voor de fiets ook te koop bij de kaartjesautomaten op alle NS-stations. Eveneens is nieuw dat de vier tarieven voor het fietskaartje gelijk zijn getrokken tot één tarief van 12,50 gul den. De Fietsersbond is blij met deze verande ring waar ze lang op heeft aangedrongen. Het meenemen van de fiets in de trein wordt zo een voudiger en gemiddeld goedkoper. Praktisch is dat de fiets nu ook meekan vanaf stations zonder loket of met beperkte openingstijden. Het fiets kaartje is een hele dag geldig. Het vervangen van onderdelen aan de fiets kan lastig zijn, omdat de keus zo groot is. Of het nu om complete wielen gaat of een paar boutjes, onderdelen vari eren in alle prijsklassen van spotgoedkoop tot peperduur. Een aardig voorbeeld daarvan is de bagagedra ger. Er zijn stalen dragers te koop van een paar tientjes. In aluminium zijn ze meestal duurder met als uitschieter de Tournee Trekking, topmo del van het Duitse SL Bike Components. Deze kost in titaniumkleur 179 gulden. In zwart of zil ver is de prijs een tientje lager. De drager is van aluminium en weegt slechts 750 gram. De tassen kunnen hoog of laag opgehangen worden, zon der hinder voor de hielen bij het fietsen. De dra ger is verstelbaar en past zowel op ATB's met 26 inch-wielen als op race- en toerfietsen met wie len van 28 inch..Het draagoppervlak meet 12 bij 35 centimeter en er valt maximaal dertig kilo op mee te torsen. De Duitse fabrikant voert een collectie van zeven soorten lichtgewicht bagagedragers voor het ach ter- en het voorwiel. Ze worden standaard ge monteerd op de merken Koga-Miyata, Multicy cle, Cannondale en de fietsen van Mercedes- Benz. Importeur jacobsons BV in Leiden geeft meer informatie via tel. 071 5420 606.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 29