Karin Bloemen versiert de stad 'Wij zijn een democratisch koor' Korn maakt gewoon Korn-muziek' Cultuur Kunst Alexander de Roekeloze unst kijken en kopen voor Ded doel in de Pieterskerk Pinkpop vol en gevarieerd JlJDAG 9 JUNI 2000 )ali-expositie in Alkmaar yMAAR De serie van honderd houtsneden die Salvador Dali aakte op basis van de Goddelijke Komedie van Dante, is vanaf iterdag te zien in de Grote Sint Laurenskerk in Alkmaar. De ieks was niet eerder in Nederland te zien. De expositie toont rca 350 grafische werken van Dali. Op lithografiën, etsen en uitsneden is te zien hoe Dali (1904-1989) zich liet inspireren 1 >or onder meer de literatuur, zoals Alice in Wonderland, De- jnerone en Faust. Dali illustreerde ook ruim honderd boeken, e tentoonstelling in Alkmaar duurt tot en met 3 september. ohnny Halliday viert jubileum - rusj Fans van de Franse rockzanger Johnny Halliday kunnen lf orgen aan de voet van de Eiffeltoren in Parijs hun hart opha- n. De Franse rocker geeft 's avonds een gratis concert om zijn a ertigjarige jubileum in de muziek luister bij te zetten. De 56- ;0 rige zanger bracht in maart 1960 zijn eerste singeltje uit. a ndsdien heeft hij veertig albums opgenomen. amenwerking Naturalis en Vietnam si den» Natuurhistorisch museum Naturalis in Leiden en het etnamese Instititute of Biology and Natural Resources (IEBR) art samenwerken. Doel is onder meer een volledige inventari- tie van de Vietnamese dierenwereld. Vorig jaar hielden de in- ellingen al een gezamenlijke zoölogische expeditie in Noord- etnam. De Vietnamese collega's hebben Leiden gevraagd de ganisatie van het onderzoek naar de fauna van Vietnam ook versterken door uitwisseling van ervaring, training en de ont- kkeling van collecties en bibliotheken. oijmans wil expositie bij Van Nelle itterdam Museum Boijmans Van Beuningen in Rotterdam iderzoekt of het een tentoonstelling van grote sculpturen kan richten in de vroegere Van Nelle fabriek. Het gaat om werken wegens hun formaat vrijwel nooit worden getoond. Boij- ans hoopt nog net voor het einde van 2001, het jaar waarin jtterdam samen met Porto Culturele Hoofdstad van Europa het vernieuwde museum officieel te openen. Voorprogramma het hoogtepunt bij Rapenburgfestival en- iterkt door het succes van jaar houdt de Kiwanis b Leiden op 17 en 18 juni >r de tweede keer de Kunst- nifestie Pieterskerk. Tweeën- rtig hedendaagse Neder- ise schilders en beeldhou- s exposeren en verkopen hun werk. De kunstenaars op grond van hun kwaliteit •lecteerd door onder andere beroepsvereniging van Beel- de kunstenaars. Een groot tal van hen is afkomstig uit Leidse regio. Deze manifes- e is bedoeld om een breed iliek n aanraking te laten ten met het werk van he- daagse kunstenaars en jt uitgroeien tot een jaarlijks nement. en van de kunstenaars is Le- Lima, die zich specialiseert unst voor monumentale ge- iwen. In de kerk bevindt straks een kunstwerk, ge- akt door Lima, van maar st tien meter hoog. Er han- veel olieverfschilderijen op manifestatie in de Pieters- k, figuratief en abstract, en ijn beelden van onder ande- Flory Italianer, Atie Emme rik en Marijke van Dooren. Kiwanis is een serviceclub die zich inzet voor de minderbe deelden. Een deel van de op brengst uit verkoop van de kunstwerken gaat dan ook naar een goed doel. Dit jaar is dat een project in Albanië, het Leh- za kinderziekenhuis. Vorig jaar nog was het nog onzeker of de manifestatie een financieel suc ces zou worden. Volgens mede organisator Bert van der Schoor van "Kiwanis Club Leiden is dat deze keer anders, omdat ver schillende nationale en regio nale sponsors bereid zijn een deel van de kosten op zich te nemen. De Leidse burgemeester Jan Postma reikt op de openings avond de eerste 'Cees Goekoop Award' uit aan een kunstenaar met opvallende artistieke kwali teiten. Er is geen geldbedrag aan verbonden. „Deze onder scheiding zal voortaan jaarlijks op de kunstmanifestatie wor den uitgereikt", aldus Van der Schoor. De kunstmanifestatie in de Pieterskerk is op zaterdag 17 en zondag 18 juni van 10.30 tot 16.30 uur toegankelijk voor pu bliek susanne lammers De wind staat goed. Thuis aan de keukentafel waaien flarden muziek naar binnen. Tijd om de stad in te gaan. Het Rapen burgfestival ter ere van het 425- jarig bestaan van de Leidse uni versiteit is begonnen. De opzet is duidelijk 'voor elk wat wils'. Na de opwarming volgt er eerst een klassiek gedeelte, dan geeft Karin Bloemen kort maar hevig een show weg en ten slotte mag de publiekstrekker Van Dik Hout het festival feestelijk af maken. Bloemen is trouwens al vóór dat haar echte optreden begint prominent aanwezig. In een enorme rode robe helpt ze Coen Gelinck presenteren en dat komt er op neer dat er voor hem eigenlijk geen plaats op het podium overblijft. Het Lei den English Choir, zo zegt diri gent Stef Collignon, koos voor breed repertoire, van 'sublime' tot 'ridiculous'. Het eerste nummer, het Kyrie uit de Petite Messe Solennelle van Rossini, bereikt het publiek echter nau welijks. Onversterkt komt het koor niet boven de borrelpraat, de telefoongesprekken en de wind uit. Ook John Rutters 'The Owl and the Pussycat' valt in het water. Dan treedt een afvaardiging van het Toonkunstkoor aan. Zij zingen een fragment uit een hymne van Parry en, begeleid door het Collegium Musicum- orkest, een hyperkort stukje uit de Parelvissers van Bizet. Zo kort, dat Bloemen als een gek het podium op moet rennen om nog op tijd de Akademische Festouverture van Brahms te kunnen aankondigen. Dat is precies het goede stuk. Afwisse lend, feestelijk en CM speelt het met schwung. Het publiek is in middels in omvang gegroeid en na de a-capella stukken van het CM-koor arriveert ook de rector magnificus, door Bloemen blij onthaald met een 'Meneer Wa genaar! Welkom! Eindelijk!'. Saul de Caluwé krijgt met zijn overpeinzende ballad 'In de wetenschap' de aandacht die hij verdient en ook de finale, een strak, vooral niet bombas tisch 'O Fortuna' uit de Carmi- na Burana van Orff, kan de goedkeuring wegdragen. Karin Bloemens eigenlijk te bescheiden optreden laat een tijdje op zich wachten. Zij heeft weliswaar alleen maar een knoppenman meegebracht, maar het podium wordt met een klaargemaakt voor Van Dik Hout, waardoor Bloemen wel heel ruim de tijd krijgt zich te verkleden in een zilveren en We hebben het dorp moeten Vernietigen om het te redden', was een gevleugelde uitspraak van militairen tijdens de Viet nam-oorlog. Het is een cynische uitspraak die zich leent voor ve le varianten. Recentelijk bracht een inspre ker bij het Aalmarktproject een De ambtelijke formatie van de afdeling monumentenzorg zal wel versterkt worden, denk je dan. Maar wat blijkt het geval? De afdeling monumentenzorg is ergens in de loop van vorig jaar opgeheven! Het is de filosofie van: om monumentenzorg meer accent te geven, hebben we de variant van wethouder Pechtold afdeling monumentenzorg moe- in herinnering. Vorig jaar, bij ten opheffen, een voorlichtingsbijeenkomst in - Waag, Karin Bloemen gaf gisteren een korte maar hevige show weg op het Rapenburg. foto taco van der eb wederom prachtig gewaad. Maar ze maakt wel* meteen tempo met 'Signed, sealed and delivered'. En sfeer. De tafelbladen van de geïmproviseerde eersterangs staanplaatsen buigen gevaarlijk door. Ze zingt over haar huid, een satirisch lied over Neder land in het Zuid-Afrikaans, spe ciaal voor de jongens 'Satisfac tion' van de Stones en voor de meisjes 'Sisters are doing it for themselves'. Een meisje achter de tralies van het hek van het nieuwe on derkomen van het College van Bestuur, de oude UB, zingt bloedenthousiast mee, flauwe opmerkingen over dierentuinen negerend. Daar staat ze letter lijk boven. Bloemens laatste nummer, een liedje voor de Universiteit 'Wetenschap maakt de Samenleving' op de wijs van 'This is my Life', is magistraal dubbelzinnig. Citerend uit het officiële programma vol ambte lijke wendingen ('De Universi teit Leiden, die kwaliteit hoog in het vaandel heeft', enzo voort) maakt ze in deze verneu keratieve ode gehakt van alle pretenties die stiekem boven drijven met dit lustrum. Na zo'n voorprogramma moet Van Dik Hout goed zijn best doen om niet alleen de toegestroomde fans te gerieven. De geluidskwaliteit helpt daar, zeker in het begin, niet aan mee. De 'niet helemaal echte fan' naast me twijfelt in het be gin of ze het eigenlijk wel zijn. Maar Bij 'Alles of niets' geeft ie dereen zich gewonnen. Twee meisjes op één fiets, bier in de hand, zingen overtuigend en luidkeels 'Stil in mij' mee. Ze gaan alleen de verkeerde kant op: weg. sprak de wet houder over de Aalmarkt- school de his torische woor den: 'Juist om dat ik zoveel respect heb voor een oud gebouw, vind ik dat als je het moet aanpas sen aan een nieuwe functie, je het gebouw beter kunt af breken. Juist uit respect moet je een helder besluit spraak van Alexander Pechtold seri eus nemen, zijn er nogal wat monumenten ten onrechte blijven staan: het Gravensteen, het Academiege bouw, De Waag, het Heren loge ment, de Stadstimmerwerf, de Lakenhal, de Pieterskerk, het Weeshuis, de Latijnse School en alle andere monumenten uit het verleden die dankzij hergebruik weer een toekomst kregen. Moet het Gemeenlandhuis van Rijn land, één van de fraaiste voor beelden van Hollandse renais sance, worden afgebroken om dat het Hoogheemraadschap er uit vertrokken is? Er zijn natuurlijk wel gebou wen, waarvan de functie niet verandert. Bij de meeste woon huizen en kerken is dat het ge val, en ook bij het Leidse Stad huis. Maar over het Stadhuis is onze Alexander ook niet tevre den. 'Weet je wat ik nou echt een schande vind? De stadhuis gevel, dat men die indertijd heeft laten staan. Het is een ge vel voor een ander gebouw, dat te dienen te gen het Ont werp Stads- vernieu wingsstruc tuurplan Aal markt en om geving. Dit Ontwerp treft onder meer vergelijkingen tussen ener zijds de bin nenstad van Leiden en an derzijds Woonhart Zoetermeer, Winkelhof leiderdorp, Rijnekeboule vard, Lisse- centrum en vergelijkbare onherbergza me nieuw- bouwoorden. Het onderzoek naar de bouw-historische en ar chitectuur-historische waarden die de Leidse binnenstad zo bij zonder maken, ontbreekt echter. De wethouders lijken te den ken: 'omdat de cultuur- en bouw-historische aspecten van de binnenstad zo essentieel zijn, hebben we die gegevens niet wil len betrekken bij de plannen voor het hart van die binnen stad.Op 7 juni - jawel, precies een dag na het sluiten van de bezwarentermijn - presenteert Alexander Pechtold in zijn raadscommissie alsnog een bouwhistorische verken n ing van het Aalmarktgebied. Het past in het denken: 'van die ge gevens hebben al die lastige bur gers, verenigingen en stichtingen lekker geen gebruik kunnen ma ken. Zij zouden die gegevens toch maar misbruiken voor een pleidooi om behoedzaam met de historische binnenstad om te gaan. Zij begrijpen toch niet dal hoort niet', aldus de wethouder je de binnenstad moet afbreken voor monumentenzorg. Geluk kig zijn de overschrijdingen van de kosten van renovatie dan het Stadhuis niet verder verhoogd door ook nog eens de voorgevel te vervangen. Met enige trots werd onlangs gemeld dat Leiden in aantal monumenten weer de derde monumentenstad van Neder land is. Tientallen bescher- mingswaardige Leidse gebou wen zijn terecht aan de Rijks monumentenlijst om haar te behouden Zelfvoldaan schrijven de wet houders in het Ontwerp dat zij gaan voor een 'moediger aan pak' van de binnenstad. Voot het monumentenbeleid is het maar de vraag of wij ons Alexander zullen herinneren als Alexander de Moedige. Mis schien wordt het Alexander de Overmoedige. Vooralsnog houd ik het op Alexander de Roekelo 'egenover de meevaller van ien razendsnelle uitverkoop .taan voor Pinkpop enkele on- roorziene hobbels. Zoals het Uitvallen van Anouk wegens tververmoeidheid als belang- ijke nationale troef voor de g (maandag) van de 11ste aflevering. The The is de vervanger. In de praktijk komt iet erop neer dat de populaire Nederlandse rockgroep Kane openingsact maandag 12 uni op het Noordpodium iromoveert tot slotact op dat lodium. The The mag op die lühne openen. Andere tegenvaller voor 'inkpop is het plotse opstap- pen van gitarist (en tweede zanger) Noel Gallagher uit Oasis voorzover het de tour neeverplichtingen- buiten En geland betreft. De Britpopfor- matie, geboekt als dé pu bliekstrekker voor vanavond, heeft Matt Deighton welis waar als bekwame vervanger naar voren geschoven. Maar de vraag is natuurlijk of Oasis zonder een van de broertjes Gallagher nog wel kan. Blijft niettemin voor de ruim 60.000 bezoekers een ka merbreed aanbod over, dat loopt van de Maastrichtse Dead Punk Society, als win naar van de Grote Prijs van Limburg uitverkoren tot ope ningsact, tot en met de New Yorkse 'technocraat' Moby, die maandagavond rond elven mag tekenen voor het slotak koord. De meeste belangstelling zal, enkele uren eerder, wel licht uitgaan naar de act voor wie acht jaar geleden de op mars in Nederland met een spetterend optreden op Pink pop begon: Pearl Jam, zojuist teruggekeerd aan het interna tionale front met het meer dan degelijke album 'Binau ral'. Ook opvallend: de aanwe zigheid van Krezip, de Til- burgse tienerformatie (gemid delde leeftijd 17 jaar) die op zondag geschiedenis schrijft als 'de jongste act ooit op Pinkpop'. Niet in de Roskilde- tent, die vorige week in Dene marken bij noodweer onher stelbaar werd beschadigd, maar in de open lucht op het zogenaamde Noordpodium. Verder moet 'Pinkpop 31' het vooral hebben van de ver trouwde (festival)namen, zo als Bush, Live, Korn, Counting Crows, Laurent Gamier, Go mez, 16 Horsepower, Junkie XL, alsmede De Dijk, dat maandag op het hoofdpodi um het spits afbijt. indgraaf gpd •pooky-core?" Korn-gitarist Brian Welch inkt oprecht verbaasd bij het horen van ie term. Nee, hij heeft nog nooit gehoord at de muziek van zijn band wel eens zo tnoemd wordt. Sterker nog, Welch heeft iwieso nog nooit van spooky-core ge oord. De gitarist, die in Korn-kringen aorgaans 'Head' wordt genoemd, houdt et liever simpel. „Wij maken gewoon eavy muziek. Korn-muziek." Hoe het ook zij, met zijn harde muziek aert Kom de laatste jaren meer dan aar- g- Zowel in Amerika als in Europa is het jftal uit Bakersfield, Californië de toon- ingevende band in de - zoals we het hier as plegen te noemen - spooky-core. Niet >or niets doet Kom na onlangs een uit- •rkochte Rotterdamse Ahoy' en afgelo- ïn zaterdag Dynamo Open Air op tweede nksterdag als afsluiter van de Europese emee ook nog Pinkpop aan. Daarna •eft de band even twee weekjes vrij om irvolgens in thuishaven Amerika met on- meer Metallica en Kid Rock op toer te n. -Ia, het is een druk leven", klinkt Head Dg enigszins vermoeid, enkele uren voor at Korn in Nijmegen het Dynamo-podi- n zal betreden. „Reizen en spelen is zo'n aetje alles wat we de laatste tijd doen. "ns mis ik m'n familie en vrienden thuis, aar dan bedenk ik me weer waar ik als chie altijd van gedroomd heb en kan ik ertegenaan." Head draait er niet omheen. Het huidige 'cces van Korn is voor hem als een Kom. foto gpd droom die is uitgekomen. Een droom die zeven jaar geleden begon toen Head, Ja mes 'Munky' Shaffer (gitaar), Reggie 'Fiel- dy' Arvizu (bas) en David Silveria (drums) ene Jonathan Davis tegen het lijf liepen. Davis' getergde zang bleek perfect te pas sen bij de keiharde, groovende mix van metal en hiphop van de vier muzikanten. „Korn was bom", blikt Head met een ongetwijfeld vaker gebruikte woordgrapje terug op het begin van de band. „We wa ren vooral op zoek naar een heel vette sound. We zijn met zeven-snarige gitaren gaan experimenteren. Gitaarvirtuozen als Steve Vai gebruiken de zeven snaren voor al om te soleren, maar wij gebruikten de gitaren als stemmen. Daardoor werden de grooves nog zwaarder." Dat Korn met die zware sound uit zou groeien tot de smaakmaker van een hele stroom nieuwe, alternatieve metalbands in de jaren negentig, had Head niet be paald verwacht. Wel had hij al snel in de gaten dat Korn niet maar zo een bandje was. „Ik was er redelijk zeker van dat we een platencontract zouden krijgen", ver telt de gitarist. „Zo goed vond ik ons wel. Maar dat Korn zo groot zou worden, dat durfde niemand van ons te hopen." Ondanks alle drukte en hectiek is Kom een behoorlijk produktieve band als het om albums gaat. Na het debuut Korn uit 1994 en het navolgende Life is peachy uit '96 verscheen in 1998 Follow the leader en kmp een jaar later alweer Issues. En ook het vijfde Kom-album zal niet al te lang op zich laten wachten, als we 'Head' mogen geloven. „We hebben al vier nummers voor de nieuwe plaat klaaï", vertelt de gi tarist. „Schrijven doen we vooral voor en na de concerten. Ja, zelfs als we nat be zweet van het podium komen, gaan we nog een tijdje lekker jammen. We hebben altijd mobiele opnameapparatuur bij de hand, dus goede ideeën leggen we direct vast." Om er grinnikend op te laten vol gen: „Zo blijven we tenminste een beetje bezig." Kom speelt 12 juni op Pinkpop in Land- Rumor di Mare presenteert cd vol zeemansliederen in Leidse Volkshuis leiden casper wichers Scheepskaak en oorlam ontbre ken niet bij de presentatie van de eerste cd van zeemanskoor Rumor di Mare. En natuurlijk zingt het koor morgen bij deze gebeurtenis in het Leidse Volks huis enkele van de 21 liedjes die het heeft opgenomen. „Maar 'Het Kleine Café aan de Haven' zul je ons niet horen zingen. Dat is te veel voor landrotten", aldus Frits van der Mark, lid van dit Leidse koor. Hij is bio loog, maar heeft een grote inte resse voor oude zeevaart en klassieke zeilschepen. „Ons koor zingt alleen liederen die vroeger op de schepen werden gezongen." Van der Mark: „In 1994 plaatsten drie mensen een klei ne advertentie in het Leidsch Dagblad. Op de oproep voor een 'workshop zeemansliede ren' kwamen zo'n twintig man nen af. De eerste reactie was van Ko Zonneveld, die onlangs de respectabele leeftijd van tachtig heeft bereikt, maar nog steeds als voorzanger actief is bij ons koor. Na een tijdje brachten enthousiaste vaders hun zoons mee. Maar er zijn ook zoons die hun vader zover krijgen om mee te zingen over kluivers en kaapstanders." Die twintig mannen zijn er nu vijf tig en inmiddels is er een le denstop ingesteld. De zangers worden begeleid door onder andere viool, accordeon, trom, lier en gitaar. Bijna alle koorleden hebben wel enige affiniteit met de scheepvaart. Onder de zangers zijn enkele oude zeerotten en de meesten zijn wel op een of andere manier actief in de wa tersport. „Bij bak- en stuur boord, weet iedereen waar het over gaat", verduidelijkt Van der Mark. „Iedereen heeft ei genlijk zijn eigen verhaal." Dirigent Jan Marten de Vries, sinds kort zelf eigenaar van een zeilboot, wilde vroeger altijd naar de zeevaartschool in Rot terdam. Daar heeft hij echter Onder de zangers van het zeemanskoor zijn enkele oude zeerotten. nooit aangemonsterd, want uit eindelijk verkoos hij het nabij gelegen Rotterdams conserva torium. „Wij zijn een heel de mocratisch koor", legt hij uit. „Wanneer iemand een nieuw lied kent, vraag ik hem naar vo ren te komen en het voor te zingen." Zo ontstaat er ter plek ke een meerstemmig lied. De koorleden zingen zo min moge lijk van teksten op papier. „Dat komt de oorspronkelijkheid ten goede", aldus de dirigent. „De liederen die wij zingen, ont stonden altijd aan boord van de schepen, vaak tijdens het werk. Eén man zong voor en de rest viel in. Met een tekstbriefje in de ene hand en een roeispaan in de andere is het namelijk niet gemakkelijk roeien." Deze werkmansliedjes wor den aangeduid met de Engelse term shanty. De bemanning op een schip was altijd erg interna tionaal, vandaar dat de meeste liedjes^n het Engels werden ge zongen. De dirigent van Rumor di Mare geeft een voorbeeld van een van de weinige Neder landstalige zeemansliederen. Langzaam beginnend maar steeds meer tempo makend zingt hij: „En kele blok wie mijn parté, To ballast sjotten op'e re." Het lied slaat op het vullen van de ruimen van de zeilsche pen op de Waddenzee met zandballast. De voorzanger ver zon de tekst zelf en gaf tegelij kertijd het werktempo aan. De Vries: „Voor het tempo van een liedje moet je dus altijd kijken naar het soort werk dat men deed." Soms zit er een dubbelzinnig heid in de tekst. Zo kan je een ander Nederlandstalig liedje, 'douwe, jongens, douwe', inter preteren als het lichten van het anker met behulp van een kaapstander. Van der Mark: „Maar de term 'douwe' is ook Haags dialect voor de ge slachtsdaad." Naast shanty's wordt hel re pertoir voor een belangrijk deel gevormd door forebitters, vrije tijdsliederen. De naam herin nert aan de plaats op het vooi dek waar ze werden gezongen. Deze liederen gaan vaak over afscheid en thuisvaart. Voor de nieuwe cd Rumor di Mare - de oplage bedraagt dui zend stuks - is een keuze gc maakt uit een repertoire van zestig liederen. „Vorm, tempo, instrumentatie en taal wisselen elkaar op een verantwoorde manier af aldus de dirigent „Iedereen komt aan bod, hoe wel voor sommige liedjes de bezetting is aangepast. Origina liteit staat voorop, want de meeste liedjes zijn nog niet eer der opgenomen door een van de vele andere Nederlandse ko ren." Het zeemanskoor presenteert zijn cd morgen om 16.00 uur in het Leidse Volkshuis aan de Apothekersdijk 33a.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 23