Rijnwoude stevent af op fors tekort □s# 'Ik pak die Netelenbos bij lurven Rijn Veenstreek Jacobswoude: rem op planschadeverzoeken Alphense Montessorischool maakt verhalenklankpaal VRIJDAG 9 JUNI 2000 974 Bejaarde Veense trapt in babbeltruc roelofarendsveenTwee vrouwen hebben een 75-jarige in woonster van Roelofarendsveen gistermiddag met een babbel truc om de tuin geleid en sieraden meegenomen. De twee, ver moedelijk tussen de 25 en 30 jaar oud, belden aan bij het huis van de vrouw aan de Breitnerlaan en vertelden haar dat ze in dezelfde straat kwamen wonen. Vervolgens liepen ze door het huis heen en gingen in de achtertuin zitten. Omdat er maar twee stoelen stenden, ging de 75-jarige een derde stoel halen. Na een kort gesprek vertrokken de twee vrouwen weer. Later merkte de Veense dat ze enkele sieraden mist. Scooter rijdt door na aanrijding alphen aan den run Twee mannen op een scooter zijn er gister nacht vandoor gegaan, nadat ze een 36-jarige vrouw uit Wou- brugge in het Weteringpark in Alphen hadden aangereden. De vrouw fietste omstreeks 3.30 uur ter hoogte van de fietstunnel onder de Kalkovenweg toen ze ten val kwam. Het slachtoffer liep een gekneusde schouder en arm op. Woensdagavond rond 23.00 uur raakte een 26-jarige vrouw uit Alphen in haar woon plaats gewond. Ze reed met haar scooter over kuilen in de Bachsingel toen ze viel. De Bachsingel ligt vanwege werkzaam heden hier en daar open. Met vermoedelijk nekletsel is ze over gebracht naar het Rijnlandziekenhuis in Leiderdorp. Kadastrale Atlas 18 aarlanperveen Het boek Kadastrale Atlas 1832 van Aarlander- veen is af. Het eerste exemplaar wordt op 21 juni overhandigd aan wethouder Groen in 't Wout door de Stichting Rijnlandse Historiën. Dat gebeurt in De Vergulde Wagen in Alphen aan den Rijn. Openbare vergadering WD Ter Aar ter aar De Ter Aarse afdeling van de WD kiest voor openheid. Na een radiostilte van een halfjaar zetten de liberalen op dins dagavond 13 juni de deur van partycentrum Parola in Langeraar wijd open voor leden en sympathisanten. Tijdens de openbare vergadering doet wethouder Hoogervorst verslag van het reilen en zeilen van de eenmansfractie. Daarna presenteert bestuurs lid J. Vermeer een plan dat er op is gericht om niet-leden en jongeren aan de partij te binden. De bijeenkomst begint om 20.15 uur. Waterspektakel en rommelmarkt nieuwe wetering Wie bang is voor water kan zaterdag 17 juni beter niet naar Nieuwe Wetering gaan. De Oranjevereniging or ganiseert dan een waterspektakel. Kinderen en volwassenen kunnen in een bootje van de helling glijden, in het water ring steken en zonder peddels aan de overkant komen. Het water festijn begint om 14 uur. De hele dag staat er langs de Voorweg een rommelmarkt en vanaf 10.30 uur zijn er kinderspelen. Er zijn nog kramen te huur voor 30 gulden. Informatie bij Leo van den Broek (071-3314976) of Karin van de Berg (071-3316191). Personeelsgebrek kost ruim een miljoen De gemeente Rijnwoude stevent eind dit jaar af op een tekort van ruim negen ton. Dat blijkt uit de tussentijdse rapportage. Verreweg de grootste oorzaak is het perso neelstekort waarmee ook deze gemeente te kampen heeft. Burgemeester Boelen sprak daarover enige maan den geleden al zijn zorg uit. „Ik heb dit tekort dan ook zien aankomen", reageert hij. lossen mag van mij gelijk mi nister worden." Simpelweg een vacature laten vervullen na het zetten van een advertentie is er lang niet altijd meer bij. De gemeente ziet zich nogal eens genoodzaakt dure wervings- en selectiebureaus in te schakelen. Zo heeft de ge meente bij het zoeken naar een beleidsmedewerker ruimtelijke ordening een bureau in de arm genomen voor bemiddeling na dat twee advertentierondes niets hebben opgeleverd. Som mige vacatures zijn zo moeilijk vervulbaar dat Rijnwoude duur tijdelijk personeel moet inzet ten. Boelen weet inmiddels hoe hij het tekort van negen ton - tegenover de personeelskosten staan enkele kleine meevallers - moet aanvullen. Omdat hij die dekking eerst nog in de college vergadering moet bespreken, wil hij die nog niet vrijgeven. marietakroft In het rapport worden de extra personele kosten voor de ge meente Rijnwoude op 1,1 mil joen gulden geraamd. Een tij delijke vervulling van vacatures kost 625.000 gulden meer dan verwacht. Het budget werving en selectie slokt een bedrag van 85.000 gulden meer op. Het budget voor vervanging van langdurige ziekten en zwanger schapsverloven valt vier ton ho ger uit. Boelen wijdt de oorzaak van het tekort aan mensen vooral aan de arbeidskrapte. „Dit pro bleem speelt overal bij gemeen ten en ook de rijksoverheid. Het bedrijfsleven betaalt over het algemeen beter dat de over heid." Een oplossing is nog niet in zicht, aldus Boelen. „Het is een gigantisch probleem. Ie mand die dit probleem kan op- annette lameuer Samen met de middenbouw- kinderen van de Alphense Montessorischool gaat beel dend kunstenaar/beeldhouwer Frits Garenfeld een grote verha lenklankpaal maken. De ge meente trekt ruim 11.500 uit voor het project. „Het wordt een gedeeltelijk in hout en metaal uitgevoerd voorwerp", zegt Garenfeld. „De bedoeling is om te kijken welke ideeën en eigentijdse verhalen de kinderen zich voorstellen bij een verhalenpaal." Een door de storm gevelde esdoorn of eikenboom uit de gemeente moet de kunstenaar en de kinderen inspireren tot een heus kunstwerk. Dit kunst werk wordt geplaatst bij het speelterrein bij de kinderboer derij in het Zegerplasgebied. De speelplaats achter de kin derboerderij bij de Zegersloot heeft het afgelopen voorjaar een opknapbeurt gekregen. Leerlingen van de Montessori school uit Alphen hebben op uitnodiging van de gemeente een ontwerp van een soort wild-west dorp gemaakt. Dit ontwerp heeft de afdeling woonomgeving verder uitge werkt. In maart is de gemeente met de werkzaamheden begon nen. De oude speeltoestellen zijn vervangen door nieuwe toestellen en wigwams. jacobswoude janneke de jonge Burgemeester en wethouders van Jacobswoude willen het toenemende aantal planscha deverzoeken een halt toeroe pen. Daarom stellen zij de raad voor mensen die zo'n verzoek indienen 2.500 gulden aan leges te laten betalen. De raadscom missie ruimtelijke ordening rea geert op 19 juni op het voorstel. De raadsfracties gaven eind vorig jaar al aan moeite te heb ben met het toenemende aantal planschadeverzoeken. Deze verzoeken dienen inwoners in als zij te lijden hebben onder een gerealiseerd bouwplan in de omgeving van hun huis. Zij willen financiële genoegdoe ning voor de waardeverminde ring van hun huis als gevolg van het verminderde uitzicht en de beperktere ruimte. Het CDA deed in april een voorstel aan het gemeentebe stuur om de planschadeverzoe ken beter af te handelen. De partij stelde voor een planscha defonds op te richten, waaruit de gemeente schadeclaims kan betalen. Projectontwikkelaars die ergens in de gemeente bou wen zouden dit fonds voor een deel kunnen vullen. Verder stel de het CDA voor de beoorde- v lingscommissie van drie terug te brengen tot één deskundig lid. Tot slot wilde de partij dat meer ruchtbaarheid gegeven wordt aan de mogelijkheid een planschadeverzoek in te die nen, omdat anders rechtsonge lijkheid ontstaat. Burgemeester en wethouders van Jacobswoude gaan deels in op de voorstellen van het CDA. Ook zij stellen voor de verzoe ken niet langer door drie perso nen te laten beoordelen. „In de praktijk blijkt dit een omslachti ge en kostbare werkwijze", al dus het gemeentebestuur. Als een planschadeverzoek wordt gehonoreerd, verrekent de ge meente dat met de 2.500 gul den aan leges. koudekerk aan den run De buitenkant van de ge reformeerde kerk van Koudekerk aan den Rijn wordt een monument. Zo luidt althans het voorstel van burgemeester en wethouders van Rijnwoude aan de raad. Ruim een jaar geleden wilden B en W nog dat de hele kerk op de monumentenlijst zou worden geplaatst. Dat leidde tot protest van het kerkbestuur. Het vreesde beperking van de vrijheid om het interieur aan te passen aan de laatste litur gische inzichten. Als er toch een aanwijzing moet komen, dan desnoods alleen de buitenkant van het gebouw, smeekte het kerkbestuur de raad eind april 1999. De .gemeenteraad streek de hand over het hart en gaf burgemeester en wethouders op dracht om nog eens met het bestuur van de gere formeerde kerk om de tafel te gaan zitten. Het ge sprek dat op 11 april jongstleden plaatshad, heeft het college en het kerkbestuur dichter bij elkaar ge bracht. B en W zien in dat het interieur niet zomaar meer kan worden veranderd als het een monument is. Het kerkbestuur verzet zich niet langer tegen een monumentale status van de buitenkant. B en W wijzen op de cultuur- en architectuurhistorische waarde. Het gebouw is overwegend in neo-renais- sancestijl ontworpen. Het is door zijn rijke detaille ring en decoratie, hoofdvorm, indeling en bouw kundige staat een voorbeeld van een goed bewaar de gereformeerde zaalkerk van rond 1915. Boven dien is de kerk aan de Dorpsstraat beeldbepalend. De commissie ruimtelijke ordening bespreekt het voorstel dinsdagavond. FOTO HIELCO KUIPERS Hoogmadenaren verontwaardigd over beslissing pergola hoogmade janneke de jonge Bij het woord 'pergola' denk je doorgaans aan een lommerrijke tuin met een dak van bladeren dat je be schermt tegen zon en wind. In Hoogmade daarentegen ondokken de drie lettergrepen kreten van af schuw. 'Dat rotding', 'geen gezicht', 'verschrikkelijk' en 'waardeloos' klinkt het op donderdagochtend in de plaatselijke Troefmarkt. Aan de Graaf Willem II Laan, waar de be woners straks uitzicht hebben op de snelle HSL-constructie, is de stem ming nog bedrukter. „Ik weet niet of de kinderen straks nog met de ra men open kunnen slapen." De term 'pergola' dook zo'n zeven jaar geleden voor het eerst op in het dorp aan de Does. De flitstreinen die uit de richting van Schiphol ko men, moeten in de Bospolder bij Leiderdorp de Groene-Harttunnel in. Daarom kruisen het spoor en de A4 elkaar ter hoogte van de Blauwe- molenweg in Rijpwetering, recht te genover het dorp Hoogmade. De constructie die hiervoor nodig is heeft wel wat van een bloembak op poten. Vandaar 'pergola'. 'Een gedrocht' vonden de be stuurders van de gemeente Ja cobswoude het bedenksel jaren ge leden al. Een spoor dat meters bo ven het maaiveld uitsteekt, dat mocht nooit gebeuren. Maar de strijd die zij voerden om de kruising verdiept aan te leggen, hielp niets. Afgelopen maandag besloot minis ter Netelenbos dat zij het spoor op een hoo'gte van zevenenhalf of tien meter boven het maaiveld laat aan leggen. Alleen de Tweede Kamer kan dit besluit nog tegenhouden. Hoogmade is boos. „Wat ik ervan vind? Slecht!" foetert meneer Van Tol die in de Troefmarkt zijn groen te staat uit te zoeken. „Ónder de grond met dat ding! Het belemmert het hele uitzicht. Ik ben er ver schrikkelijk boos over. Die Netelen- Essen uit op de zacht ruisende A4, met daarachter de Blauwe Molen. Als de HSL voorbijraast, ziet hij die molen niet meer. Zijn gezin heeft dan een eersterangs uitzicht op de betonnen palen die het spoor dra gen. Eén kilometer lang wordt het viaduct, omdat het schuin over de A4 heen gaat. „Het is een complete Chinese Muur die we hier achter ons huis krijgen." Toch heeft hij niet de meeste zor gen over het uitzicht. Voor het la waai is hij veel banger. „Mijn kinde ren slapen aan de achterkant. Ik weet niet of ze straks nog met de ra men open kunnen slapen." Ook vraagt hij zich af hoe het straks met de weidevogels gaat. „Onze oudste van twaalf is daar helemaal wild van, is ook lid van zo'n vogelclub." Vader Van der Essen moet er niet aan denken dat het lawaai van de trein alle vogels verjaagt. Niet iedereen in Hoogmade is goed op de hoogte van wat er staat te gebeuren. Maar als zij uitleg over de pergola hebben gekregen, komt de verontwaardiging „Komt 'ie hier zo hoog ovi de achtienjarige Ralph l die aan de Graaf Willei woont. „Niet prettig. Dat rizonvervuiling. Heeft I dat besloten? Boud van I vaak vissen daar achter land." Maar of hij dat sti doen, weet hij niet. Een bewoonster van de verweijdeweg heeft zich ziggehouden met de strijt pergola. „Gek eigenlijk héj kijken er zo op. Gisteren nieuws uit de krant vooi| man, en hij zei: „Eigei me niets schelen." Daar| toch wel van." Hoe teleurgesteld woners ook zijn, de cobswoude hoeft zich schuldig te voelen. Ook Hoge Snelheids Logica krijgt complimenten. „Ze hebben hun Maar Netelenbos heeft doorgedrukt." z —r -- - - Uitzicht vanuit de weilanden achter de Graaf Willem II Laan in Hoogmade. Voor de Blauwe Molen (links) kruisen A4 en HSL elkaar straks. FOTO MARK LAMERS bos zou ik wel bij d'r lurven willen pakken." Marga Lieverse, die achter de kassa zit, sluit zich daarbij aan. „Ik had liever gehad dat de kruising verdiept was aangelegd. Als ze dan toch bezig zijn, doe het dan goed. Er kan best wat meer geld tegenaan." Eigenlijk is de hele HSL een pres tigeproject, waarmee minister Nete lenbos wil scoren, vinden de dorps bewoners. „Het is onzin dat die lijn er komt", zegt Paula van der Putten geholpen. „Het is jammer dat nu tijdens haar boodschappenronde. precies gaat gebeuren wat ze in het „Voor een kwartiertje tijdwinst gaan begin hebben bedacht. Ze luisteren ze het landschap zó verpesten." Het nergens naar", zegt Ab van der Es- steekt de Hoogmadenaren dat alle sen, die aan de Graaf Willem II Laan inspraak klaarblijkelijk niets heeft woont. Vanuit zijn keuken kijkt Van der De pergola zoals automobilisten uit de richting Amsterdam hem str krijgen.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 22