Leidsch Üi Dagblad EC: Bierdrinker betaalt te veel >F20 m Suriname entert vier schepen op grensrivier met Guyana 2e PINKSTERDAG F Drie doden bij vliegtuigbotsing Decaan: Universiteit kan meer naar buiten treden ■i'IUUVI 4' BLAD? Rugzak met juwelen zoek zomers r warm f open van 10 tot 17 uur 2 WEKEN GRATIS LEIDSCH DAGBLAD 9 JUNI 2000 OPGERICHT 1 MAART 1860 NR. 42332 LOSSE NUMMERS 2,00 ZATERDAG 2,50 15 Vriendschap tussen Leiden en Nicaragua verbeeld 18 Katwijk krijgt bungalowparkje op camping Noordduinen 19 Leiderdorp neemt komst asielzoekers rustig op 22 'Pergola' roept in Hoogmade gevoelens van afschuw op ijegips of gips in AMC kunnen de ko- weken in het AMC in kiezen tussen ips of bobogips. Naar ïting gaan bij de echte gebroken polsen en in het oranje. Officials Szich blazerblauw gips anmeten, waarin ook ?nde gouden knopen aangebracht. ie zoekt naar lijkje op belt tie en mobiele eenheid vandaag op de vuil- lats in Terneuzen naar n bylijkje. Een 26-jarige ster van de gemeente isse bekende eerder eek dat ze op 9 mei haar jren zoontje om het le eft gebracht en het stof- verschot in de vuilcon- teeft gestopt. kstraf voor iel bellen hter in Utrecht heeft uw uit Bussum tot 240 ienstverlening veroor- mdat ze mobiel bellend auto een dodelijk on- reroorzaakte. 3VO ziet vonnis een signaal dat bellen in de auto echt •er kan'. ibank verrast half procent ropese Centrale Bank Jsteren alle financiële ;n verrast met een ver van het belangrijkste se rentetarief met een icent. Er was een kwart verwacht. De euro de direct en schoot g maar viel later terug. 10 DAAG 30 PAGINA'S Brouwers Heineken, Grolsch en Bavaria verdacht van prijsafspraken De Europese Commissie verdenkt Heineken, Grolsch en Bavaria van prijsafspraken en verdeling van de afzetmarkt. De bierdrinker zou daardoor onnodig veel betalen. De drie brouwers zijn 'hoogstverbaasd' maar reageren vol vertrouwen op de aantijgingen. ,,In principe houden we ons aan de wet. We maken ons dus niet druk en hechten hier niet zo veel waarde aan", aldus woordvoerder A. Holzappel van Heineken. brussel gpd dimitri walbeek De brouwers kunnen eind dit jaar de officiële aanklacht van de Commissie verwachten. Bij een uiteindelijke veroordeling hangt hen een fikse boete bo ven het hoofd. Het aanpakken van de eventuele afspraken tus sen de brouwers maakt deel uit van een actie tegen de grote bierproducenten in de Europe se Unie. In een jaar tijd zijn in vallen gedaan bij hoofdkanto ren van het Belgische Interbrew (Stella Artois, Dommelsch, Oranjeboom) en Alken Maes (Maes, Jupiler), het Franse Dan- one (Kronenburg) en het Deen se Carlsberg. Woordvoerder Monti van de Europese Commissie: „Aan de invallen liggen altijd stevige vermoedens ten grondslag. Het in beslag genomen materiaal dient als bewijs. Het is geen jungle waar we in ronddolen, we weten wat we doen." De Commissie zegt aanwij zingen te hebben over afspra ken rond prijzen en marktver- deling op nationaal en Euro pees niveau. Dergelijke ak koordjes zijn volgens nauw be trokkenen eenvoudig te maken omdat de bierbrouwers elkaar geregeld treffen. De producen ten zouden onder meer geza menlijk de prijs vaststellen waartegen zij bier aan super markten en cafés leveren. Verder bestaat er volgens de Commissie de stilzwijgende overeenkomst om niet op el- kaars exclusieve contracten met kroegen te bieden. Zo zijn de brouwers verzekerd van een vaste afzet. Naast deze nationa le regelingen vermoedt de Commissie ook een verdeling van de markt. Haar inspecteurs constateren dat er in Kopenha gen nauwelijks Heineken-bier is te verkrijgen, terwijl op de Nederlandse markt Carlsberg een uitzondering is. De drie brouwers zijn nog niet op de hoogte gebracht van deze aan tijgingen. Woordvoerder P. Kö- nings van Grolsch: „We zijn hoogstverbaasd. We hebben helemaal geen afspraken. Ster ker nog, we zijn eikaars concur renten. Om elk café wordt ge streden. En prijzen in de super markten verschillen ook sterk." Bavaria kent de bevindingen ook niet en wil derhalve nog geen commentaar geven. eprogramma s verzicht Wiel smilde Bij een botsing tussen twee lesvliegtuigen boven Smilde (Drenthe) zijn gistermiddag de drie inzittenden van één van de toestellen om het leven gekomen. Drie mensen raakten gewond, van wie twee ernstig. De vliegtuigen kwamen neer in weilanden bij Smilde en bij Laaghalerveen. De twee vliegtuigen van het type Beechcraft Bonanza waren af komstig van de KLM-vliegschool op vliegveld Eelde. Ze waren 'op een trainingsvlucht en deden een aantal vliegoefeningen' boven Smilde. Geruchten dat er sprake zou zijn ge weest van stuntvliegen ter gelegenheid van de verjaardag van een bij Smilde wonende instructeur, konden door de politie worden bevestigd noch ontkend. Pagina 5: Justitie on derzoekt botsing vliegtuigen boven Smilde FOTO GPD HARRY TIELMAN eschool Haarlem f leiden onno havermans De Leidse universiteit zou wat vaker naar buiten moeten tre den. De feestweek heeft laten zien dat tal van activiteiten aan trekkelijk zijn voor een groter publiek dan de besloten univer sitaire gemeenschap. Dat zei de decaan van de letterenfaculteit, F. van Oostrom, gisteren in het Academiegebouw. Van Oostrom sprak bij de presentatie van het eerste deel van de geschiedenis van de Universiteit Leiden. Het ver schijnen van Bolwerk van de vrijheid van hoogleraar Willem Otterspeer vormde gisteren het hoogtepunt van de 425ste ver jaardag van de universiteit. In tussen werd buiten op het Ra penburg het 'Leidse volk' op een festival getrakteerd. Van Oostrom noemde het festival, maar ook lezingen, de beta-lerarendag, het socratisch gesprek en de rondrit met de paardentram, die stuk voor stuk veel publiek trokken tijdens de lustrumweek. „Dat kan vaker. Zoals mijn promoter al zei, toen ik in Leiden werd benoemd: In Leiden bestaat de universiteit nog." Met het verlenen van drie eredoctoraten aan gerenom meerde buitenlandse weten schappers sluit de Leidse uni versiteit vandaag in de Pieters kerk haar feestweek af. Het Bolwerk van de vrijheid wordt vandaag besproken op de boekenpagina (pagina 24). Morgen in het Zaterdags Bij voegsel een interview met Ot terspeer. Vliegtuig aan de grond na beleefde groet detroit ap Een vriendelijke begroeting die verkeerd werd verstaan door de verkeerstoren van het vliegveld van Oakland bij de Amerikaanse stad Detroit heeft grote gevolgen gehad. Aan boord van het vliegtuig van een bedrijf werd de copiloot maandag vrolijk begroet door een kennis. „Hi, Jack!", schal de het door de cockpit. „Hij ack!" (kaping) meenden de wakkere luchtverkeersleiders in Oakland te verstaan, en ze kwamen onverwijld in actie. De verbijsterde piloot kreeg het bevel terug te vliegen naar de luchthaven, en speciale eenheden van de politie en de FBI waren snel ter plekke. HEMA De nieuwste trends in keuken- en wastafelbladen vindt u bij Erbi. Kom zaterdag 10 juni a.s. kijken in showroom de Connection en vraag hier deskundig BladAdvies. van 09.00-17.00 uur I de maand geopend van 09.30-15.30 uur Pierce bezorgt Hingis weer nare middag in Parijs leiden herman joustra Kort nadat hij werd gevonden, is een rugzak vol met juwelen weer zoekgeraakt. De eerlijke vinder, de Nootdorpse discus werper Piet van der Kruk, lever de de rugzak die hij zondag in de bosjes naast de atletiekbaan van de Leidse Hout had gevon den de volgende dag keurig netjes af in de kantine. En het personeel van de kantine bracht de zak weer keurig net jes naar het hoofdbureau van politie aan de Langegracht. Zeggen de betrokkenen ten minste. Probleem is alleen dat niemand van de politie zich kan herinneren dat de zak is bin nengebracht. Er is ook niet één formulier te vinden waarop de rugzak wordt genoemd, zegt de politievoor- Üchter. „We hebben gehoord dat er zo'n tas is gevonden. We hebben ook gehoord dat hij hier binnen zou zijn gebracht. Alleen is er niemand die daar iets van af weet. Ik heb even na gevraagd wat er de afgelopen week is binnengebracht, maar ze kwamen niet verder dan een gevonden teckel. En het lijkt me toch stug dat we zo'n tas over het hoofd zien. Neem van mij aan dat er niet elke dag juwelen worden binnengebracht. Zeker niet in die hoeveelheden." In de tas zaten verder nog een fotocamera, een kistje met vermoedelijk geld erin en een draagbare CD-speler. Zeggen Van der Kruk en het kantine- personeel. „Kan best", zegt de politievoorlichter. „Ik geloof ik niet dat ze dat uit hun duim zuigen. Maar niemand hier heeft de rugzak gezien." HET WOORD IS AAN Wolfgang Eschker Het hemd was hem nader dan de rok. Dat rook je. f** J» 127190 107200 12726° »g 50% 20% 10% 30% 50% 70% Miljoenenclaim Alitalia op komst milaan anp-bridge Alitalia overweegt een schade claim van 550 miljoen gulden tegen de KLM in te dienen we gens het verbreken van de alli antie. De Italiaanse zakenkrant II Sole 24 Ore citeert een brief van de directie van Alitalia die wordt opgenomen in het jaar verslag. Dat wordt op 16 juni gepresenteerd op de jaarlijkse aandeelhoudersvergadering. Een woordvoerder van Alitalia zei dat de maatschappij zich in het jaarverslag het recht zal voorbehouden schadeloosstel ling van de KLM te eisen. Hij wilde niet zeggen of dat ook zal gebeuren en zo ja tot welk be drag. De KLM zegt niets te heb ben vernomen over een moge lijke claim. Prima gelegenheid om te komen genieten van alle woon- ideeën op hèt Meubelplein van Nederland. In een gezellige sfeer met attracties voor jong en oud! U vindt ons pal aan de A4 tussen Rotterdam en Amsterdam, afslag Leiderdorp. Meer in- MEUBELPLEIN formatie: 071-5416585. LEIDERDORP Prins loopt bij Spelen in Sydney geen polonaise den haag anp Een dolenthousiaste kroon prins die medaillewinnaars om de nek vliegt en in de polo naise meehost, dat beeld zal tijdens de Olympische Spelen in Sydney ontbreken. Willem- Alexanders staat daarvoor te ver af van de huidige generatie olympische sporters, zegt hij vandaag in een vraaggesprek met VWS-bulletin. „Van de sporters die in Atlanta daar goud behaalden - de hockey ers, de roeiers en de volleybal lers - ken ik er een aantal vrij goed. Met hockeyer Maurits Crucq heb ik op de middelba re school en op de universiteit in Leiden gezeten. Ik ken hem al vijftien jaar. Dat ik Maurits enthousiast feliciteer na het behalen van zijn gouden me daille, vind ik volstrekt nor maal." Ja, Ik wil een abonnement op het Leidsch Dagblad. (i.V.I orglng) I Na de eerete twee weken betaal Ik mijn abonnement: Per maand automatisch (ƒ34,80) Per kwartaal automatisch (ƒ99,90) J Per kwartaal acceptgiro (ƒ100,90) Bank/giro nr: Handtekening ROEGE VLUCHT KORTING 5. ZATERDAG 10 JUNI LUILAK. KORTING TUSSEN 8.00 EN 10.00 UUR*. 10/04/00 10/04/00 llllllllllllllllllllll 3EZONDERD LEVENSMIDDELEN EN AFGEPRIJSDE- EN AKTIE-ARTIKELEN paramaribo anp De Surinaamse marine heeft gisteren vier sche pen geënterd op de Corantijn, de omstreden grensrivier met Guyana. Het gaat om twee Guy- aanse en twee Venezolaanse vaartuigen, vermoe delijk vissersschepen. Ze zijn nu onderweg naar de Surinaamse hoofdstad Paramaribo. Suriname heeft zijn leger in het grensdistrict Nickerie in staat van maximale paraatheid ge bracht, nadat Guyana troepen had geconcen treerd op zijn oever van de Corantijn. Het land dreigt met acties als een boorplatform niet onge hinderd naar zijn plaats in de potentieel olierijke riviermonding kan. Een week geleden werd de bemanning van het platform door de Surinaamse marine gemaand het gebied te verlaten. Volgens de Surinaamse autoriteiten bevonden de vier geënterde schepen zich illegaal op Suri naams grondgebied. De Surinaamse legerchef kolonel Sedney zei gisteren dat het conflict met Guyana een grimmiger karakter krijgt. „Het is nu menens", aldus de kolonel. Naar aanleiding van de opgelopen spanningen sprak president Wijdenbosch gisteren met de le gerleiding. Na afloop zei hij dat Suriname 'geen enkele grondwettelijk middel ongebruikt zal la- 'ten als het gaat om maximale verdediging van zijn soevereiniteit'. Wijdenbosch wil echter 'tot het bittere eind' overleg voeren met Guyana om een 'evenwichtige oplossing' te vinden voor het geschil. Het deze week begonnen diplomatiek overleg tussen de buurlanden moet dinsdag door technische commissies worden voortgezet in Ge orgetown. Volgende week zaterdag moeten die commissies bijeenkomen in Paramaribo. Wij denbosch betwijfelt echter of ej nog wel een ba sis is om het overleg door te zetten. Hoofdprijs: BIJ machtiging tot 1 automatische betaling J krijgt u bovendien I een 1/5 staatslot met I jackpot cadeau. I Leidsch Dagblad I DE WERELD OM JE HEEN. Jackpot: 1 Leidsch Dagblad, abonnee service, Antwoordnummer 10060, 2300 VB Lelden. Bellen kan ook: L Speel mee in de loterij van juni en wordt één van onze 1,4 miljoen winnaars! Meer kans, meer geld, in de Staatsloterij. -S<

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 1