'Bisschop bedient zich van botte-bijlcentralismi Plaats van nonnen blijft omstreden in boeddhisme Geloof Samenleving Bestaat God? Daar heeft de wetenschap geen antwoord opQ VRIJDAG 9 JUNI 2000 WEEROVERZICHT BUITENLAND Priester en bisschop kruisen degens over ervaringscathechese DEN BOSCH ONNO VAN 'T KLOOSTER Katholieken in het bisdom Den Bosch kunnen de komende tijd kiezen uit catecheseles 'met' en 'zonder' bisschoppelijke zegen. De onlangs ont slagen bisschoppelijk gedelegeerde H. Schuma cher gaat namelijk gewoon door met cursussen geven, terwijl deze week ook het Regiovicariaat van start is gegaan. Dat verzorgt dezelfde soort catechese voor volwassenen. Voor 'gewone gelovigen' is het niet zo duidelijk waarom Schumacher uit de gratie is gevallen. Vi caris Mij gaarden zegt namens het bisdom dat pastoraal werkers van het Regiovicariaat zich strikt aan de 'openbaringscatechese' houden, terwijl Schumacher het accent ligt op 'ervaring- catechese'. Schumacher, die als priester in het bisdom Breda werd uitgeleend aan Den Bosch, zegt dat hij zijn ontslag te danken heeft aan het 'botte-bijlcentralisme' van bisschop Hurkmans. „Ik verzorg de catecheselessen sinds 1990 en weet jaarlijks zo'n 400 mensen warm te krijgen voor de cursussen. Dat mag je wel succesvol noe men." De in ongenade gevallen priester denkt dat zijn stijl van werken de nieuwe bisschop niet beviel. „Onder het mom van een reorganisatie, waardoor de bisschop dichter bij de mensen zou komen te staan, ben ik van de ene op de andere dag ontslagen." Vicaris en tijdelijk persvoorlichter W. Mijgaar den ontkent de aantijgingen van Schumacher. „Er zijn verschillende gesprekken en brieven ge weest, voordat hij werd ontslagen. Dat bewijs kan ik zo geven. De werkelijke reden voor zijn ontslag was dat hij een solist was. Niemand kon vat op hem krijgen. Neemt niet weg dat hij al die jaren met veel verve en enthousiasme catechesecur sussen gaf." Mijgaarden noemt Schumacher een man met 'veel charisma'. „Hij doet dingen op zijn eigen manier. Dat brengt met zich mee dat er bij hem weinig ruimte is voor 'teamwork'. In de nieuwe opzet, waarin de parochies steun vra gen aan een regiovicariaat, ook op het gebied van catechese, zou Schumacher zich waarschijnlijk ook niet op z'n gemak hebben gevoeld." Het bisdom en Schumacher hadden, volgens Mijgaarden, de afspraak gemaakt dat ze de reor ganisatie als officiële reden voor het ontslag naar buiten zouden brengen. De inhoudelijke geschil len zouden binnenskamers blijven. Hoogleraar kerkgeschiedenis in Nijmegen, P. Nissen, brak echter in het Brabants Dagblad een lans voor zijn vriend Schumacher. Hurkmans vroeg daarop een gesprek aan met Nissen. Sinds ook Trouw over de kwestie is gaan schrijven, ligt de affaire op straat. Schumacher spreekt nu openlijk over de geschillen. Hij wijdt zijn ontslag aan de ver- rechtsing binnen de kerk, als gevolg schopbenoemingen. Iets dat niet volj van Rome gaat wordt afgekapt, zegt Si Mijgaarden op zijn beurt wil niet Schumacher de openbaringscateche! liggen, „maar het accent ligt bij hei ringscatechese", aldus de vicaris, ervaren is heel belangrijk. Maar uitei het bij catechese om de openbarinj cher was daarbij 'bisschoppelijk g< Het geeft dan geen pas om geheel die schop voorbij te gaan." Schumacher sen, zoals hij zegt 'op verzoek van ve Op parochies' door met het geven catech sen aan volwassenen. „Ik geloof', zepee er in die cursussen iets nieuws wordeyc Iets waardoor de kerk en geloven kuni Vla gen aan je menszijn. En het is doodj de leiding van een kerk daar zo raar ov Mi JOHAN LAMORAL In Zuidoost-Azië blijkt bij vrou wen een hernieuwde belang stelling te bestaan voor het boeddhistische kloosterleven. Er hebben in de lange geschie denis van het boeddhisme al tijd wel vrouwelijke kloosterge meenschappen bestaan, maar hun aanwezigheid heeft door de jaren heen tot heftige con troverses geleid. Hoe dan ook, vrouwelijke kloosterlingen hebben in het boeddhisme nooit dezelfde rechten gehad als de monni ken, en nonnen hadden steeds een ondergeschikte positie. De vraag is dan ook hoe moderne Aziatische vrouwen daar tegen aankijken en of er in het boed dhisme nog plaats is voor vrou welijke religieuzen. Deze vraag stelt zich ook Ann Heirman, die promoveerde in talen en culturen van Zuid- en Oost-Azië aan de universiteit van Gent. Tijdens lunchge- sprekken in het Centrum voor Genderstudies te Gent belichtte zij de vaak bewogen geschiede nis van de boeddhistische non nen. „Feit is", zegt Heirman, „dat het boeddhisme reeds vroeg vrouwen heeft toegelaten tot de kloostergemeenschap. Volgens de overlevering zou Boeddha zelf daar aanvankelijk zeer af wijzend tegenover hebben ge staan. Pas na twee weigeringen en na opnieuw aandringen van zijn geliefde volgeling Ananda, zou de 'Wereldgeëerde' zijn stiefmoeder Mahaprajapati Gautami samen met vijfhon derd Sakya-vrouwen uiteinde lijk toch toestemming hebben gegeven 'heen te treden' of zich uit de wereld terug te trekken om in de kloostergemeenschap of sangha te gaan leven." Heirman citeert in dat ver band de bekende woorden van Boeddha dat door de toelating van nonnen de leer 'slechts half zo lang zal standhouden'. On danks zijn toestemming blijft Boeddha (de verlichte, de naam waaronder de stichter van het boeddhisme Siddhartha Gauta ma bekend is geworden) in de aanwezigheid van vrouwen in de kloostergemeenschap een gevaar zien voor de leer en voor het moreel van de boeddhisti sche gemeenschap. Hij laat vrouwen dan ook slechts toe op voorwaarde dat zij zich strikt houden aan de 'acht regels' of gurudharma, die de nonnenge- meenschap aan de monniken gemeenschap onderwerpen. Uit hun historische context gelicht komen deze regels vol gens onze sociale opvattingen wel erg discriminerend over. Zo moet een non in alle omstan digheden, ook al is zij reeds honderd jaar geordineerd, kaarsrecht staan wanneer zij een pas geordineerde monnik ontmoet en zij moet hem eer betuigen en hem een zitplaats aanbieden. Verder mag een non een monnik nooit verwij ten de moraliteit, de juiste in zichten of het correct gedrag te hebben veronachtzaamd. Een non mag een monnik ook niet bestraffen, noch hem weren uit ceremonies van de gemeen schap en zij mag een monnik niet berispen terwijl een mon nik wel een non mag berispen. Vrouwelijke kandidaten voor het kloosterleven moeten kaal geschoren en gehuld in non- nenkleren, de nonnengemeen- schap eerst meedelen dat zij hun toevlucht nemen tot Boed dha, tot de leer en tot de ge meenschap. De kandidate vraagt dan driemaal de toe stemming om heen te treden onder begeleiding van haar le rares. Wordt haar dit toege staan, dan wordt zij aspirant non of novice en moet zij zich strikt houden aan tien voor schriften. Deze luiden: zij mag niet do den, zij mag niet stelen, geen onkuis gedrag hebben, niet lie gen, geen alcohol drinken, geen bloemen dragen of parfum ge bruiken, zij mag niet zingen, dansen en musiceren en zij mag ook niet naar zang, dans of muziek gaan kijken of luisteren. En ten slotte mag zij geen hoog, breed en groot bed gebruiken, zij mag niet op de verkeerde tijd eten, dit is na de middag, en zij mag geen goud, zilver of kost baarheden bezitten. Heirman merkt op dat in de beginperiode van het boeddhis me in China een vrouw enkel novice kon worden en er geen ordinatie was voorzien. Later gebeurden de wijdingen in aan wezigheid van nonnen uit Sri Lanka. Van dan af werd de Chi nese ordinatielijn algemeen als rechtsgeldig beschouwd, of schoon de twijfels, de discus sies en de bezorgdheid voor de rechtsgeldigheid bleef bestaan. AFKE VAN DER TOOLEN Wetenschap, dat is zo'n beetje syno niem met vooruitgang. Van zeepkist naar cabrio, van tamtam naar chat- box. Maar hoe zit het in een wat min der tastbare academische bezigheid: de theologie? Gaat die wel met z'n tijd mee? Of hoeft dat helemaal niet? Aan twee generaties Leidse godge leerden was gisteren de taak om daar een boom over op te zetten. Het twee gesprek tussen godsdiensthistoricus E. Meijering (1940) en godsdienstfilo- soof A. Goudriaan (1969) was onder deel van het lustrumfeest van de Leid se universiteit Juist als het om theologie gaat zijn het precaire vragen. Want theologen kunnen niet meeliften op de voort denderende vooruitgangstrein. In te gendeel. Hoe wetenschappelijker ons wereldbeeld, hoe heikeler juist de po sitie van de godgeleerdheid wordt. Godsdiensthistoricus Meijering ziet echter geen probleem. Hij vertolkt het bekende schizofrene standpunt dat wetenschap en geloof twee verschil lende werelden zijn. Meijering: „Be staat God? Daar kan de wetenschap geen antwoord op geven. Maar daar om hoef je als gelovige nog niet te concluderen dat Hij ook inderdaad niet bestaat." De veel jongere godsdienstfilosoof Goudriaan is 'somberder gestemd'. Hij weigert het probleem onschadelijk te maken door het simpelweg niet als probleem te zien. „Ik denk dat geloof voor een belangrijk deel steunt op een bepaalde visie op de werkelijkheid. Als de resultaten van historisch onder zoek botsen met de bijbelse teksten heb je een conflict." Veel verder dan dit voert de discus sie niet. Tot onvrede van een nog jon ger persoon uit het publiek, die een poging doet de zaak op sch ten: „Wordt het niet eens j I theologie zich gaat bezigho wat een joodse denker als I stein over de werkelijkheid zegd?" laf De oudere generatie waij) z Meijering toont zich 'best bjnd zich te verdiepen in het wei Va stein. Maar: „Ik denk niet d >rd plezier zal doen om vervol je godsbeeld daaraan aan te pk Weersvooruitzicht HWS Geldig tot en met zaterdag. Noorwegen: Eerst nog perioden met zon en op de meeste plaatsen droog. Middagtemperatuur tussen de 10 en 15 graden in het noorden, in het zuiden rond 20 graden. Zweden: Flinke perioden met zon. Zater dag vanuit het westen meer be wolking en later kans op regen. Maxima in het noorden tussen 14 en 18 graden, in het zuiden 22 graden. Finland: Vrijdag naar het oosten wegtrek kende bewolking en regen. Maxi ma uiteenlopend van 12 graden in het noorden tot 20 in het zui den. Denemarken: Vrijdag zonnige perioden en droog. Zaterdag meer bewolking en enkele buien, mogelijk met onweer. Engeland, Schotland, Wales, Ier land: Wisselend bewolkt en vooral vrij dag enige tijd regen, mogelijk ook onweer. Zaterdag de meeste buien in Ierland en Schotland, elders ook af en toe zon. Maxima uiteenlopend van 15 graden in het noordwesten tot 20 bij Lon den. België en Luxemburg: Droog, tropisch warm en perio den met zon, later op vrijdag of zaterdag regen- of onweersbuien. Middagtemperatuur rond 29 gra den. Noord- en Midden-Frankrijk: In het oosten eerst nog zon en warm. Vanuit het westen meer bewolking. Middagtemperatuur tussen de 25 en 30 graden, za terdag aan zee en in een bui minder warm. Zuid-Frankrijk: In het zuidoosten eerst nog zon nig, warm en droog. Van het wes ten uit flinke regen- of onweers buien met veel neerslag. Mid dagtemperatuur tussen 25 en 30 graden. In neerslag en zaterdag minder warm. Spanje: Vooral in het noorden veel wol ken en enkele pittige regen- of onweersbuien. In het zuiden dro ger en ook meer zon. Maxima aan de Golf van Biskaje tussen 15 en 20 graden, landinwaarts 25, in het zuiden mogelijk 30 graden. Portugal: In het zuiden eerst nog zonnig en droog. Vanuit het noordwesten meer bewolking en regen- of on weersbuien. Maxima uiteenlo pend van 18 graden aan de noordwestkust tot 31 in het bin nenland. Vrijdag minder warm Mallorca, Ibiza, Menorca: Vrijdag eerst nog zonnig, warm en later op vrijdag, maar vooral op zaterdag enkele regen- of on weersbuien. Maxima eerst 28 graden. Zaterdag in buien min der warm. Marokko: Westkust: eerst hier en daar wol kenvelden. Meest droog. Zater dag meer zon. Middagtempera tuur meest tussen 20 graden vlak aan zee in het zuiden en 30 graden langs de noordwestkust. Zaterdag een stuk koeler. Tunesië: Zonnige perioden en zaterdag in het noorden een kleine kans op een regen- of onweersbui. Warm met maxima aan de kust tussen de 25 en 30 graden. Madeira: Wolkenvelden en later meer zon, meest droog. Maxima rond 20 graden. Canarische Eilanden: Perioden met zon en eerst ook wolkenvelden. Meest droog weer. Maxima ongeveer 25 graden. Ge leidelijk minder warm. Duitsland: Zonnig en warm, vrijdag nog droog. Later op zaterdag in het westen kans op een bui, mogelijk met onweer. Maxima tussen 25 en 30 graden. Oostenrijk: Flinke perioden met zon en droog. Tropisch warm met een middagtemperatuur rond 30 gra den. Zwitserland: Vrijdag flinke perioden met zon en droog. Op zaterdag vanuit het westen meer bewolking en kans op enkele regen- of onweersbui en. Italië: Perioden met zon, ook enkele wolkenvelden. Vrijdag hier en daar een enkele onweersbui. Vooral zaterdag vanuit het wes ten pittige regen- of onweersbui en. Middagtemperatuur meest tussen 26 en 32 graden. Corsica en Sardinië: Geregeld zon en later op zater dag vanuit het westen enkele flinke regen- of onweersbuien. Griekenland en Kreta: Vooral op Kreta eerst zonnig en nog lange tijd droog. Vanuit het noordwesten enkele (onweers) buien. Vooral in het noorden veel neerslag mogelijk. Maxima uit eenlopend van 28 graden aan zee tot 33 plaatselijk in het bin nenland. Turkije en Cyprus: Flinke perioden met zon en droog. Maxima aan zee tussen 25 en 30 graden. Weerrapporten 090605 u ZATERDAG 10 JUNI 2000 Zon- en maanstanden Zon op 05.21 Zon onder 21.57 Maan op 14.48 Maan onder02.55 Waterstand IJmuiden Katwijk Hoog 11.14 23.55 10.47 23.28 Laag 06.25 19.35 06.06 19.16 Amsterdam De Bilt onbewolkt Eindhoven licht tx Rotterdam Twente Vlissingen Maastricht Aberdeen Bt :elona Berlijn Boedapest Bordeaux Dublin Frankfurt Genève Helsinki Innsbruck Istanbul Klagenfurt Kopenhagen Las Palmas Lissabon Locarno Londen Luxemburg Madrid Malaga Mallorca Malta licht bew. licht bew, onbewolkt onbewolkt licht bew, licht bew. onbewolkt onbewolkt onbewolkt onbewolkt onbewolkt onbewolkt licht bew licht bew. onbewolkt onbewolkt licht bew. half bew. licht bew. licht bew onbewolkt half bew. 21 3 0,0 21 12 0.0 23 8 0.0 13 8 1.0 32 21 0.0 25 15 0,0 22 12 0.0 26 14 0.0 31 15 0.0 23 7 0.0 27 19 0.0 14 10 2.5 23 12 0.0 24 10 0.0 11 10 3.0 25 8 0.0 26 18 0.0 23 9 0.0 17 13 0.0 24 20 0.0 27 17 0.0 21 15 12.9 22 12 0.0 22 10 0.0 32 10 0.0 26 15 0.0 27 13 0.0 28 18 0.0 L O F LEIDSCH DAGBLAD (Opgericht 1 maart 1860) •a* bewolkt onweer W warmtefront regen sneeuw V koufront opklaringen hagel lagedruk mist windrichting H hogedruk zonnig 19 temperatuur mnn luchtdruk in 1000 hecto pascal KANTOOR Rooseveltstraat 82 071-5356 356 Postadres: Postbus 54, 2300 AB Leiden ABONNEESERVICE Abonnementen 071-5128 030 Geen krant ontvangen? Bel voor nabezorging: Ma. t/m/ vr. 18.00-19.30 uur en Zaterdag 10.00-12.00 uur 071-512 DIRECTIE B.M. Essenberg, W.M.J. Bouterse (adjunct) J. Kiel (adjunct) HOOFDREDACTIE J.G. Majoor, T. van Brussel (adjunct) L.F. Klein Schiphorst (adjunct) REDACTIE A. Maandag, chef eindredactie algemeen T. Brouwer de Koning, chef redactie Rijn- en Veenstreek D.C. van der Plas, chef eindredactie regio J. Rijsdam, chef redactie kunst W. Spierdijk, chef sportredactie E Straatsma, chef redactie Regio Leiden R.I.M. van der Veer, chef redactie Duin- en Bollenstreek W.F. Wegman, chef redactie Leiden er TELEFAX j Advertenties: 071-5323», Familieberichten: 023- 531, 023- 5320 216 Redactie: 071-5321 921 lad Hoofdredactie: 071- 5315G ADVERTENTIE Maandag t/m vrijdag v, 071-5356 230 RUBRIEKSADVERT&- Maandag t/m vrijdag v. 071- 5143 545 ABONNEMENT bij vooruitbetaling: per maand (acceptgiro) per kwartaal (acceptgiro) per half jaar (acceptgiro) per jaar (acceptgiro) Abonnees die ons een machtigi\ het automatisch afschrijven var j abonnements- geld, ontvanger betaling. VERZENDING PER Voor abonnementen die per po >s worden verzonden geldt er aan portokosten per verschijnd- LEIDSCH DAGBLAD OPC/HC Voor mensen die moeilijk lezi Vic hebben of blind zijn (of ei leeshandicap hebben), is een |sn van het regionale n' |(j Dagblad op geluidscassette informatie 0486-486486 (Centrum voor Gesproken Le ate 20 13" 4.0 22 12 0.0 27 21 0.0 ar bew. Split Stockholm Warschau Wenen onbewolkt zo 2 25 14 0.0 onbewolkt ver 1 20 6 0.0 onbewolkt nol - 16 0.0 onbewolkt nw2 - 22 0.0 onbewolkt n 5 onbewolkt w 1 licht bew. zo 4 onbewolkt nw Bangkok zwaar bew. Buenos Aires zwaar bew. Casablanca licht bew. Johannesburg onbewolkt Los Angeles half bew. New Orleans zwaar bew. New York zwaar bew. TelAviv licht bew. 35 26 1,2 15 13 37.0 24 19 0 0 K E N H U 16 0.0 14 8 0.0 Tokyo 18 12 0.0 23 10 0.0 24 8 0.0 Toronto 21 15 0.0 31 18 0.0 29 16 0.0 28 19 0.0 30 21 0.5 26 16 0.0 25 19 2.0 18 12 0.0 ONGEVALLENDIENST Rijnland Ziekenhuis, vestiging St. Elisabeth: 24 u. per dag. Diaconessenhuis: maandag t/m vrijdag 08.00-17.00 u. (uitgezon enl feestdagen). Leids Universitair Medisch Centrum: 24.u. per dag. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Rijnoord: geen ongevallendienst oe( INLICHTINGEN BEZOEKUREN ZIEKENHUIZEN Diaconessenhuis: tel. 071-5178178. Br Rijnland Ziekenhuis, vestiging Elisabeth: tel. 071-5454545. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Rijnoord: tel. 0172-463131. Leids Universitair Medisch Centrum: tel. 071-5269111 VANDAAG Vandaag 47 jaar geleden, op 9 juni 1953, brak er op de Generale Synode der Gereformeerde Kerken in Utrecht een fikse rel uit. De krant meldde dat kerkscheuring dreigde. Het ging om het ontslag van dr. Steenbeek uit Gouda als docent op de theologische school. Dominee van de Berg voerde een groep verontrusten aan, die de geloofsopvattingen van Steenbeek niet konden waarderen. Drie van Steenbeeks collega's en twee ouderlingen waren fel tegen dit ontslag, en overwogen uit de kerk te stappen. De synode reageerde door twee van de vijf protestanten als curator van de theo logische school van hun taak te ontheffen, Op de 9-de juni 1837 stierf ook Annamaria Taigi, een Itali aanse die voor haar dertigste zeven kinderen kreeg. Ze werd zaligverklaard in 1920, toen vrouwen kiesrecht kre gen. Nieuw dak voor kerkje aan de dijk BEROEPINGSWERK NEDERLANDSE HERVORMDE KERK Beroepen: te Bodegraven (wijkgem. 1), H. Markus te Woerden. GEREFORMEERDE KERKEN Bedankt: voor Rotterdam-Hillegersberg/Schiebroek, J. Stander te Oude- ga- GEREFORMEERDE KERKEN (VRIJGEMAAKT) Beroepen: te Zuidlaren (wijk Oost), H.J. Messelink te Voorthuizen-Barne- veld. Sint Jeroen viert jubileum pastor noordwukHet dames- en herenkoor van de parochie Sint Je roen in Noordwijk zingt op Tweede Pinksterdag de Laurentius- mis in de Sint Jeroenskerk aan de Limburg Stirumstraat. Met een plechtige eucharistieviering, die om tien uur begint, viert de parochie die dag het 35-jarig priesterfeest van pastor Bart van der Helm. Hirsch president lutherse synode bennekom De Amsterdamse predikante H. Hirsch (46) is be noemd tot gedelegeerd president van de lutherse synode. Zij is werkzaam bij het Samen-op-Wegproject Op weg naar een mul ticulturele gemeente. Hirsch is sinds 1993 lid van het dagelijks bestuur van Evangelisch-Lutherse Kerk. Zij zal zich bezighou den met het SoW-bestuur en de triosynodes. Ook zal zij de Lu therse Kerk vertegenwoordigen bij officiële contacten in bin nen- en buitenland. sluk-ewuk Het veertiende-eeuwse witte kerkje aan de Waaldijk in Slijs-Ewijk krijgt een nieuw dak en nieuwe dakgoten. Regen water dreigde de fundering van het gebouw aan te tasten. De restauratie wilde koperen dakgoten aanbrengen, maar daar be taald het rijk niet aan mee. Den Haag vindt zinken goten voor het kerkje in de Betuwe mooi genoeg. De restauratie moet in 2002 klaar zijn. foto wfa

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 16