Topman Procter Gamble weg Justitie bekijkt schikking met Microsoft Economie Eerste mosseloogst KPN blijft deur voor Telefonica openhouden [eineken: Vertrouwen onderzoek Commissie OPTA geeft KPN boete van 1 miljoen Transavia-tickets komende winter tien procent duurder EG-recht zit fiscus dwars IJDAG 9 JUNI 2000 enzine en diesel cent goedkoper ki haag Benzine wordt iets goedkoper. Met ingang van mor- ^verlaagt marktleider Shell de prijs met 1 cent per liter. Euro gelood kost dan 2,66 gulden. Ook de prijs van diesel gaat met ent naar beneden. Zoals gebruikelijk noemt Shell de prijsont- kkeling op de internationale markten als reden voor zijn be- iit om de prijzen te wijzigen. chiphol biedt op vliegvelden Rome hiphol/rome Schiphol en ABN Amro hebben met tien part us een bod uitgebracht op de exploitatie van twee vliegvelden Rome. Het consortium, Enea gedoopt, wil een belang van ,2 procent van het Italiaanse staatsbedrijf Aeroportia di Roma rememen van de Italiaanse staatshoudermaatschappij IRI. Die 1 de vliegvelden privatiseren. Aeroportia di Roma exploiteert umicino, het vliegveld van Rome, en het kleinere vliegveld ampino. Schiphol zit voor 1 procent in het consortium omdat aatsbedrijven van de Italiaanse overheid maar voor 2 procent logen meedoen. Twee andere consortia, Hermes en Gemina, >bben ook een bod uitgebracht. liniwarmtekrachtcentrale Gasunie Om de pieken in de schommelende stroomprijs te omzei- i, heeft Gasunie een microgasturbine ontwikkeld. De distribi- ur kan zo zijn eigen stroom opwekken als de prijs hem even te >og wordt. De miniwarmtekrachtcentrales zijn verder bedoeld ior zwembaden en kleine fabrieken, die zowel stroom als armte gebruiken. De microcentrale, met een vermogen van 30 1100 kilowatt, gaat volgens Gasunie een grote vlucht nemen ndat de miniturbine bijna geen onderhoud nodig heeft. 'latenbazen bijna rond met MP3.com KHiNGTONDe Amerikaanse muziekindustrie zou de juridi- :he strijd tegen internetonderneming MP3.com willen schik- !n voor 230 miljoen gulden. Muzieksite MP3.com maakt vol- ns platenmaatschappijen inbreuk op de auteursrechten door ateriaal van hun artiesten via het net beschikbaar te stellen, overkoepelende organisatie van de muziekindustrie in de VS ite aanvankelijk 14 miljard compensatie. Na een akkoord mag P3.com voortaan producten van de platenmaatschappijen via :t internet aanbieden. 'extielindustrie heeft nieuwe CAO swük» De ongeveer 12.000 werknemers in de textielindustrie •bben een nieuwe CAO. Vandaag bereikten bonden en werk- vers een akkoord, dat per 1 juli een loonsverhoging van 3,5 ocent oplevert. Daar komt per 1 januari volgend jaar 0,5 pro nt bij in verband met veranderingen in de premieverdeling n het prepensioen. De regeling voor kinderopvang is uitge- eid met een mogelijkheid voor naschoolse opvang. De werk- iver betaalt maximaal 50 procent mee aan de regeling, die zo el voor mannen als voor vrouwen geldt. luitse ambtenaren gaan staken ittgart De leden van de Duitse ambtenarenbonden gaan iken. De staking van politiemensen, leraren, buschauffeurs, ilnisophalers en anderen begint waarschijnlijk volgende week ïsdag. De onderhandelingen liepen vorige week vast, omdat vakbonden een laatste door een onafhankelijke instantie be- lald loonbod afwezen. Het is de eerste Duitse ambtenarensta- in acht jaar. 'akketpost wordt 50 cent duurder 'erdam PTT Post vraagt vanaf 1 augustus twee kwartjes eer voor de verzending van pakketten. Het minimumtarief imt op 9,50 gulden. Ook verhoogt het postbedrijf de portokos- voor een brief binnen Europa met een dubbeltje tot 1,10 lden. Verder worden aangetekende post en verzendingen on- tr rembours duurder. Voor gewone binnenlandse post blijft :t tarief 80 cent. Dat is sinds 1991 niet meer omhooggegaan; el zijn sindsdien briefkaarten naar het niveau van 80 cent ge- ükken. forus verkoopt onttinningsfabrieken IN' Staalbedrijf Corns doet zijn onttinningsfabrieken in leuwarden en in Brugge van de hand. Met het Duitse bedrijf IP Rohstoffhandel is overeenstemming bereikt over de ver- >op. BHP levert onder meer schroot aan het staalbedrijf in Vel- n. Corus ziet onttinnen van verpakkingsstaal niet als kernacti- :eit en besloot daarom tot,verkoop. De beslissing heeft geen volgen voor de werkgelegenheid. In beide fabrieken werken taal 27 mensen. 'ombi-abonnement voor telefoon rERPAM Gsm-bedrijf Dutchtone en kabelonderneming UPC ïderland brengen in juli samen een nieuw product op de irkt dat het vast en mobiel bellen combineert. Het product, ike 2, bestaat uit een vast en een mobiel telefoonabonnement. Ie consument betaalt geen aanschaf- en installatiekosten en jofiteert van lagere abonnementskosten en gratis belminuten, [et is voor het eerst in Nederland dat telefoonaanbieders vast h mobiel bellen combineren in één abonnement. )lg van voorpagina neken-woordvoerder A. zappel denkt dat de aantij gen over prijsafspraken met sisser zullen aflopen. ,,We een onderzoek van de Eu- :se Commissie met vertrou- tegemoet. We hebben geen irmatie over deze beschuldi gen ontvangen. Als het echt stig zou zijn, dan communi ën ze dat toch eerst naar ons oo rdat de pers wordt inge- t?" oo 'e verdenking van concur- tievervalsing kreeg steeds tere vormen na een eerste' 12 il vorig jaar juli bij Interbrew ielgië. Mede op basis van de •ieren die daar werden aan- 'offen besloot de Commissie een tweede inval in oktober Mken Maes. Daarna volgden anuari Frankrijk (Heineken, Nederlandse 'wervel wind' Durk Jager oogstte stom1 in VS De Nederlandse topman van Procter Gamble, Durk Jager, heeft gisteren onverwacht zijn vertrek bekendgemaakt. De schoonmaak- en wasmiddelengigant in de VS kampt met tegenvallende winstcijfers. Als opvolger wees de fabrikant van Pampers, Ariel, Dash en Oil of Olaz de Amerikaan Alan Lafley aan, die de divisies schoonheidsproduc ten en Noord-Amerika leidde. John Pepper, die tot Jagers benoeming in 1999 de lei ding had over de onderneming, wordt de nieuwe bestuursvoorzitter. rotterdam gpd-ap-anp Jager (57) gaat op 1 juli met pensioen na dertig jaar bij het bedrijf te hebben gewerkt. De afgelopen tijd gaf hij leiding aan de wereldwijde reorganisatie bij het bedrijf dat 300 producten verkoopt in 140 landen en we reldwijd 110.000 mensen in dienst heeft. Hij wilde 15.000 banen schrappen en tien fa brieken sluiten. De snelle ver anderingen gingen echter ten koste van de inkomsten. De nieuwe topmannen verklaar den gisteren dat de herstructu rering te snel werd doorge voerd, waardoor de resultaten onder druk kwamen te staan. Drie maanden geleden viel Jager al uit de gratie bij de Ame rikaanse beleggers wegens een kwartaalwinstdaling van tien procent. Jager deed dat toen nog af als 'incident'. Nu Procter and Gamble gisteren waar schuwde dat de winst ook dit kwartaal niet hoger wordt, had Jager geen andere keus meer dan op te stappen. De waarde van het aandeel was in maart al bijna gehal veerd van 118 dollar tot net bo ven de zestig. Na het bekend maken van de nieuwste tegen vallers daalde het aandeel giste ren tot onder de zestig dollar. Volgens Jager zelf heeft zijn besluit ontslag te nemen per soonlijke redenen. ,,Ik ben trots op de visie die wij uiteengezet hebben voor de komende jaren en we hebben belangrijke voor uitgang geboekt. Het is jammer dat de omzetgroei in het hogere marktsegment heeft geresul teerd in een teleurstellende winst." De dalende beurskoers baart P&G grote zorgen. Begin dit jaar mislukten ook twee overnames, die van Gilette en Warner-Lam bert. Het met veel bombarie door Jager gepresenteerde reor ganisatieprogramma 'Organiza tion 2005' lijkt op niets uit te lo pen. Het concern wijt de tegen vallende resultaten aan een lage productiegroei en sterke con currentie. Maar analisten zien bruinisse Mosselvisser Jan Bout uit Bruinisse seis aan draden groeien die later kunnen wor- was gisteren bezig met de eerste oogst van den opgehaald. Deze tak van de visserij mosselen in het nieuwe seizoen. Bout werkt brengt zijn waar zo'n zes weken eerder op de met een zogeheten hangcultuur, waarbij mos- markt dan collega's die de mossels van de Waddenzee en uit de Oosterschelde halen. De vraag is zo groot dat Bout nauwelijks aan de behoefte kan voldoen. FOTO ANP WIM VAN VOSSEN den haag anp KPN en het Spaanse Telefonica zijn nog steeds in elkaar zijn geïnteresseerd. Dat zei een KPN-woord voerster vanochtend. Vori ge maand ketsten besprekingen af toen na zes weken onderhandelen negen van de twintig leden van de raad van commissaris sen van Telefonica tegen de fusie stemden. KPN zag hierin te weinig steun en haakte af. „Bij zo'n megafusie moetje er zeker van zijn dat beide partijen er voor 100 procent in zitten", aldus KPN-topman Smits vorige maand. Volgens de Financial Times van vandaag heeft de Spaanse bestuursvoorzitter Juan Villalonga inmiddels druk uitgeoefend op de dwarsliggende commissarissen, verte genwoordigers van grote banken en de Spaanse staat. De topman zou de bezwaren die commissarissen hebben tegen het be lang van de Nederlandse staat in KPN bijna hebben opgelost. Naar verluidt wilde premier Aznar om persoonlijke redenen Villalonga een hak zetten. „Er zijn daar interne politieke peri kelen aan de orde die je niet eens wilt we ten", aldus Smits. Desalniettemin is Villa longa nog steeds een fervent voorstander van een fusie met KPN. Ruim twee weken geleden hebben beide bedrijven een brief naar de premiers Kok en Aznar gestuurd, waarin zij vragen om politieke steun. De woordvoerster bena drukt dat het probleem niet bij de Neder landse staat ligt. Minister Zalm (financiën) zei eerder al dat hij het belang van 43 pro cent van de hand wil doen. Volgens de woordvoerster van KPN zijn er op dit moment geen nieuwe onderhan delingen gaande met Telefónica. Mocht dat wel gebeuren, dan zal KPN eerst de rand voorwaarden goed bekijken, zo zei ze. „Een van de vragen die wij stellen, is waarom het de eerste keer niet tot een fusie kwam." Van een gebrek aan vertrouwen wilde ze niet spreken. STEVENHAGEN Kronenburg), in maart Italië (Heineken, Carlsberg) en Ne derland (Heineken, Grolsch, Bavaria) en tot slot in mei De nemarken (Carlsberg). Interbrew kan omdat het als eerste werd onderzocht, nog deze zomer het officiële be zwaarschrift verwachten, verze kert Monti's woordvoerder. De overige brouwers zijn naar ver wachting dit najaar aan de beurt. De producenten krijgen de mogelijkheid op de beschul digingen te reageren. Blijft de Commissie bij haar oordeel van concurrentievervalsing, dan volgt uiteindelijk een boete van maximaal tien procent van de omzet. De bierbrouwers kun nen vervolgens naar het Hof van Justitie stappen. Heineken is de grootste brouwer in Euro pa, gevolgd door Carlsberg, Danone en Interbrew. torn* jHINGTON-ROTTERDAM GPD-AFP I Amerikaanse ministerie van justitie bekijkt of het [gelijk is met Microsoft tot een schikking te komen Ben de rechter om. „Het is in het belang van de in- ftrie, het bedrijf en het land dat er niet een zeer fedurige gerechtelijke procedure komt", zei het pfdvan de antitrustafdeling Klein gisteren. .Schik- |is in dit soort zaken altijd beter", reageerde hij op Rechterlijke belissing dat Microsoft moet worden lesplitst. I concern gaat tegen die uitspraak in beroep en dat lleiden tot een jaren durende rechtszaak. Als dat loep direct naar het Hooggerechtshof gaat, zonder ilagere instanties zich erover buigen, kan er begin ^1 een oplossing zijn via een schikking, aldus Klein. Microsoft-topman Ballmer spuide gisteren tijdens een bezoek aan Rotterdam stoere taal. „De rechter kan roe pen wat -ie wil, maar we splitsen Microsoft niet in tweeën. Als het toch gebeurt, dan gooien we de prijzen van computers en software omhoog. Daar worden mil joenen consumenten de dupe van." De avond ervoor had hij met lede ogen via internet de uitspraak van de Amerikaanse rechtbank moeten le zen. Ballmer: „Het is een gruwel van een uitspraak. Ty pisch een uitspraak van iemand die niet weet waar hij het over heeft. Je kunt ons bedrijf niet simpel in tweeën delen", benadrukt hij. „Het is alsof je de zanger van een succesvolle band verbiedt om te zingen omdat de band anders te veel hits maakt. Kortom: alle onderde len hangen met elkaar samen", verdedigt hij zich. Dat is nu net het probleem van Microsoft. Bij hun pro ducten hangt zoveel met elkaar samen dat de consu ment niet kan overstappen naar de concurrent. Want software van andere aanbieders wordt met Windows, dat op tachtig procent van de computers draait_ door steeds terugkerende foutmeldingen onbruikbaar. Ballmer beweert dat Microsoft dat niet expres heeft ge daan. „We hebben alleen geprobeerd de computers en de software zo goedkoop mogelijk te produceren. Daarvoor moesten we alle krachten en kennis in het bedrijf met elkaar bundelen." Volgens Ballmer heet de rechtbank een fout begaan. „De rechter heeft simpelweg het advies van zeventien Amerikaanse staten en de centrale overheid overgeno men. Eigen onderzoek hebben ze niet gedaan. Micro soft heeft amper kunnen reageren. Dat is juridisch on juist." den haag anp Telecomtoezichthouder OP- TA legt telecombedrijf KPN een boete op van 1 miljoen gulden. KPN moest het aan meldingssysteem voor tele foonverbindingen via con currenten verbeteren maar heeft dat volgens OPTA niet gedaan. KPN gaat in beroep en legt het besluit voor aan de rechter. Het gaat om een telefoon dienst waar consumenten bij KPN kunnen aangeven via welke concurrent ze willen bellen. Mensen die op een dergelijke manier bellen, maken voor een deel nog wel gebruik van het KPN-net- werk maar toetsen een extra telefoonnummer in. Via een speciaal telefoonnummer kan de klant de (goedkopere) aanbieder van zijn keuze in stellen. OPTA heeft verschillende klachten over dat aanmel dingssysteem ontvangen. Op 10 mei beval OPTA verbete ring van het systeem. Daar is volgens een woordvoerder nog weinig van te merken. „We gaan ons nu beraden over verdere stappen. KPN is wettelijk verplicht hier wat aan te doen." Volgens KPN is er wel de gelijk aan het systeem ge werkt. „OPTA zou ons de norm opsturen waaraan het moet voldoen. Die norm hebben we nooit ontvangen. We wachten er nu nog op", zegt een woordvoerster. Ze stelt dat het louter om technische problemen ging, die onder meer zijn veroor zaakt door een volledig nieuw systeem. „We wilden geen halve, tijdelijke oplos sing", verklaart de woord voerster. „Als het nu zo was dat we niks doen, maar we doen er alles aan." dat anders: „Jager is goed in sa neren, maar niet in vernieuwen en geld verdienen", zo luidt de kritiek. Jager opereerde als een 'wervelwind'. Als hij zaken doet, heeft hij nooit veel tijd nodig om beslissingen te ne men. Hij luistert, analyseert en beslist. Jager kondigde in die stijl 'de meest verstrekkende reorgani satie in de geschiedenis van het bedrijf aan. Doel was om nieu we producten te ontwikkelen. „Niet het makkelijkste deel van het werk, maar daar zijn we groot mee geworden. Niemand had bijvoorbeeld van wegwer- pluiers gehoord toen wij er mee kwamen. Hetzelfde geldt voor wasverzachters," zei hij. Reorganisatie bij Wehkamp-moeder LONDEN ANP Het Britse detailhandelscon cern Great Universal Stores (GUS), in Nederland eigenaar van postorderbedrijf Wehkamp, gaat reorganiseren wegens te leurstellende resultaten. De in greep kost 800 banen. Voor de 1.100 werknemers van Weh kamp heeft dit geen gevolgen. De keten cataloguswinkels Ar- gos gaat samen met de postor deractiviteiten en moet zorgen voor flinke kostenbesparingen. Argos, vergelijkbaar met de Kijkshop, trok zich in 1998 uit Nederland terug. GUS zag de winst voor belasting in het afge lopen boekjaar dalen met 13 procent tot 1,6 miljard gulden. Bij de postorderactiviteiten in Nederland, Oostenrijk, Zwitser land en Zweden zakte het resul taat met 15 procent tot 87 mil joen. De omzet groeide met 3,5 procent tot 19,7 miljard. ABN Amro: Nederland kan EK 2000 beter niet winnen amsterdam anp Nederland kan maar beter geen Europees kampioen worden. Dit concludeert ABN Amro in een onderzoek naar de economi sche effecten van voetbal. Een kampioenschap zou de Neder- lanse economie op hol doen slaan. De beste uitkomst is volgens de bank een overwinning voor Duitsland. ABN Amro bestudeerde de economische gevolgen van de af gelopen kampioenschappen. Het EK van 1996, georganiseerd door Engeland en gewonnen door Duitsland, leverde het gast land slechts een extra groei op van 0,02 procent van het Bruto Binnenlands Product. Toen Frankrijk in 1998 wereldkampioen werd, stuwde dat de economie met 0,05 tot 0,1 procent op. Belangrijker is dat inwoners van het zegevierende land lekker der in hun vel zitten. Het consumentenvertrouwen in Neder land (Europees kampioen 1988), Denemarken (Europees kam pioen 1992), Duitsland (Europees kampioen 1996) en Frankrijk (wereldkampioen in 1998) nam na het succes een hoge vlucht. Deze economische stimulans kan volgens de onderzoekers het best gaan naar een groot land in de eurozone, waarvan de economische groei achterblijft. De Mannschaft moet dus win nen. De ideale finale is volgens de bank Duitsland-Italië, omdat ook de Italianen een opkikker kunnen gebruiken. amsterdam anp Luchtvaartmaatschappij Trans- avia gaat in het winterseizoen de ticketprijzen met ruim 10 procent verhogen. Toch zal de dure kerosine ook het komend jaar flink inhakken op de resul taten, voorspelde topman Legro gisteren. Daar staat tegenover dat directe concurrent Air Hol land failliet is gegaan en slechts met één toestel doorstart. „We verwachten een groei van de Nederlandse markt, wat mede te maken heeft met Air Holland. We hebben duidelijk meer boe kingen ontvangen van tourope rators." Vorig jaar nam het aantal vluchten juist wat af, omdat Transavia is gestopt met de ver liesgevende vluchten voor bui tenlandse reisorganisaties. Ja renlang vloog Transavia niet al leen vanuit Nederland, maar ook vanuit andere landen naar de zon. Maar de diensten van uit het buitenland, goed voor 170.000 passagiers, waren nooit een succes. Transavia voert steeds meer lijndienstvluchten uit: het afge lopen jaar zorgden ze al voor 28 procent van de omzet. Hoewel Transavia de bulk uit charters wil blijven halen, lokken de goedkope lijndiensten wel. Bui tenlandse prijsvechters als Easyjet en Virgin hebben er veel succes mee, al valt hun concurrentie in Nederland tot nog toe mee. Zodra dat anders wordt, gaat ook Transavia om. Transavia-directeur Legro, al tijd klaar met kritiek op de luchtvaartpolitiek, hekelt verder het besluit om Schiphol te pri vatiseren. „Je bent een mono polist aan het privatiseren", waarschuwt hij. Hij pleit voor strenge regulering. Verder wil hij dat luchtvaartmaatschappij en delen in de winst van de lu cratieve winkeltjes op Schiphol. BELASTING BELICHT De invloed van de Europese Unie begint steeds meer voel baar te worden. Ook in het be lastingrecht. Deze week bleek weer een Nederlandse belas tingregeling in strijd te zijn met EG-recht. Het is de bedoeling binnen de EG één gemeenschappelijke markt te creëren. Daarom mo gen werknemers werken bin nen de EG waar ze willen en mogen hierbij niet belemmerd worden. Ook on dernemers mogen zich binnen de EG vestigen waar ze willen en dienstver leners (banken, ver zekeraars) mogen hun diensten in de hele EG aanbieden. Een paar weken ge leden besliste het Europese Hof in een zaak aange spannen door Pri- ceWaterhouseCoo- pers dat een rege ling in de Neder landse vermogens belasting in strijd met EG-recht is. Nederlandse grootaandeel houders krijgen namelijk tot een bepaald bedrag vrijstelling voor de vermogensbelasting voor de waarde van de aande len die zij in hun vennootschap hebben. Deze gunstige regeling geldt echter alleen als een aandeel houder aandelen houdt in een vennootschap die in Nederland is gevestigd. Dus niet als men de aandelen heeft in een ven nootschap gevestigd in bijvoor beeld EG-lidstaten als België of Ierland. Volgens het Europese Hof worden hierdoor buiten landse vennootschappen gedis crimineerd. En dat is in strijd met de vrijheid van vestiging voor ondernemingen binnen de EG. Deze week was het weer zo ver. In een zaak aangespannen door Loyens Loeff bleek dat de Ne derlandse dividendvrijstelling niet EG-proof was. Voor ont vangen dividenden geldt in ons land voor de eerste 1.000 gul den (bij gehuwden 2.000 gul den) een vrijstelling. Dat geldt echter alleen voor dividend uitgekeerd op aandelen in Ne derlandse vennoot schappen. Als ie mand aandelen heeft in een buiten landse vennoot schap heeft hij geen recht op de divi dendvrijstelling. Volgens het EG-Hof worden beleggers DENNIS WEBER hierdoor afgest hltt 1 Docent belastingrecht om aandelen in bui- Universiteit Amsterdam tenlandse vennoot schappen te kopen. Dividend uitgekeerd op buitenlandse aandelen wordt immers fiscaal ongunsti ger behandeld. Het EG-Hof oordeelde dat dit binnen de EG in strijd is met de vrijheid van kapitaal. Weer een regeling die in strijd is met EG- -recht. De Nederlandse belas tingwetten staan nog steeds vol met regelingen die wel eens in strijd met EG-recht zouden kunnen zijn. Het is te hopen dat de regering zijn verant woordelijkheid neemt en der gelijke regelingen aanpast. Al leen dan kan men zeggen dat Nederland, toch één van de grondleggers van de EG, een volwaardig lid van de EU is.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 11