Rechter gelast opsplitsing Microsoft in twee firma's Economie Meer vrouwen naar de top Uitzendbureau Start wil asielzoekers bemiddelen dooi voor terugdringen tair gebruik luchtruim Brussel wil BTW-heffing op verkopen via internet Transportsector zucht onder hoge dieselprijs Leidse handelshuizen DNC en vck begraven strijdbijl luchtvaart geen ruimte voor nationale sentimenten NUON spaart flink voor expansie tRDAG 8 JUNI 2000 or schrapt tachtig arbeidsplaatsen am Uitzendketen Vedior gaat zijn grootste werkmaat- ij in Nederland, Vedior Personeelsdiensten, reorganise- arbij verdwijnen tachtig arbeidsplaatsen. Vedior wil ge in ontslagen zoveel mogelijk vermijden. Inmiddels is het pi met vakbonden en ondernemingsraad in gesprek over jaal plan. Vedior handhaaft de huidige 140 vestigingen, ankt de overkoepelende organisatie af. Daarbij zal een jnderdelen vervallen, gewijzigd worden of samengaan, denkt eind dit jaar het totale personeelsbestand te heb- uggedrongen van bijna 1.000 eind 1999 tot 800. dstad trekt in bij Heineken oo puDE Randstad heeft een vestiging binnen het hoofd- van Heineken Nederland in Zoeterwoude geopend. Zo uitzendbureau beter op de wensen van de bierbrouwer exwerkers kunnen inspelen. Randstad, dat al jaren per nor Heineken zoekt, zegt dat de bierbrouwer een gelief- ;gever is waar veel mensen willen werken. „Door onze igheid in het gebouw kunnen wij op een zeer directe en ïlijke wijze contact onderhouden met de flexwerkers." lachte Lovebug niet vervolgd De Filipijnse justitie heeft besloten de verdachte in de lerviruszaak 'I love you' niet te vervolgen. Het openbaar rie heeft niet de wettelijke middelen om een aanklacht inen tegen de 27-jarige hoofdverdachte. Al direct nadat bug was gelanceerd, begin mei, bleek dat de Filipijnse ng nauwelijks voorzag in cybercriminaliteit. Het e-mail- zien van een bestand met de naam 'I love you' zorgde wereldwijde verspreiding van het virus waardoor mil- •omputers werden ontregeld. De schade loopt volgens in de miljarden guldens. f na vraagt spoedadvies Octrooiwet j Staatssecretaris Ybema (economische zaken) vraagt van State spoedadvies uit te brengen over de impasse octrooiwet. Een Kamermeerderheid wil door een amen- in die wet vastleggen dat geen octrooi kan worden ver planten en dieren. Volgens Ybema kan dit helemaal idat de octrooiwet juist uitvoering moet geven aan een e richtlijn die beoogt dit wel te doen. De Raad van State UÓ tsluitsel geven over de vraag of het amendement strijdig ■•20 e Europese richtlijn. Er is spoed geboden, omdat ons richtlijn voor 31 juli vertaald moet hebben in eigen wet- 4C lo niet dan gaat de Europese richtlijn 'rechtstreeks' voor ons land. >hol aast op Indonesisch vliegveld •jakarta De luchthaven Schiphol is nog steeds geïnte- in een gedeeltelijke overname van het vliegveld Soe- o]95 latta in Jakarta. Het gaat om 49 procent van de aande- |.|j iphol probeerde vorig jaar juli al om samen met het 2|3( mcern BAA, exploitant van onder andere Heathrow, een an dezelfde omvang te verwerven. De transactie zou 1 afgeketst omdat Jakarta het bod te laag vond. Schiphol haar bod vorig jaar niet in behandeling is genomen we- regeringswisseling in Indonesië. Schiphol wil niet zeg- et weer met BAA optrekt. „Wij zijn nog met onze part- inderhandeling", aldus de woordvoerder. pese spoorwegalliantie 1 De Duitse, Oostenrijkse en Zwitserse spoorwegen uwer samenwerken en hebben daarvoor gisteren een komst getekend. De alliantie wordt gevormd naar voor- ji de samenwerking in de luchtvaart. De maatschappij- 4I8C1 hun spoorboekjes op elkaar afstemmen, lagere tarie- 3>4! len en als één partij op de spoorwegmarkt naar voren T)it geldt alleen voor het personenverkeer! De alliantie Rail Alliance heten. TEE staat voor TransEuropeanEx- De partners hopen ook kosten te besparen door sa- kingsvoordelen en gezamenlijke inkoop van treinstel- 5)21 illiantie staat open voor meer partners. Deutsche Bahn 1'® imenteel 5 spoorlijnen naar Zwitserland en acht naar ijk. De netwerken van ÖBB (Oostenrijk) en SBB (Zwit- zijn al op elkaar aangesloten. van het militaire ge- is^ïi het luchtruim om i6,2|en in het luchtverkeer 'gjken komt dichterbij, ilofgroep, ingesteld door 3.7§nissaris De Palacio Import, is daar voorstan- '9f j?|cio bracht gisteren in iese Commissie tus- 3(ferslag uit van de be- jj'gi van de werkgroep, «januari studeert op de van een gemeen- jk Europees lucht- 59!2® groep bestaat uit ■q ^|en v4n de ministeries Ter en defensie van de tijden. icommissaris spreekt te zeer bemoedigende 1' en 'groeiende con- it er een integraal be- het Europese lucht- r't komen. Zij is opti- J bver de te verwachten 2 2«erts zijn het erover Amsterdam De alpiniste Lietje Melchers klom gisteren naar de top van hoogste punt van het gebouw moest het streven symboliseren om de A-toren van het World Trade Center in de hoofdstad. Met de actie meer vrouwen dan nu het geval is aan een baan in het management werd het 5-jarig bestaan gevierd van het bemiddelingsbureau Toplink van het bedrijfsleven te helpen. BV dat vrouwen bemiddelt voor hogere functies. Het bereiken van het foto anp evert elzinga gouda anp Start gaat asielzoekers aan een tijdelijke baan helpen. Zodra de Nederlandse wetge ving is aangepast, begint het uitzendbu reau met een proef van 150 deelnemers in de provincies Zuid-Holland en Limburg. Als de test slaagt wil Start een landelijk ba nenplan opzetten. Het project is opgezet in samenwerking met het Centraal Orgaan opvang Asielzoekers (COA). Volgens het uitzendbureau krijgen de asielzoekers de kans hun dagen zinvol te besteden met betaalde arbeid. Tegelijker tijd krijgen werkgevers het personeel waar ze om zitten te springen. Het COA biedt onderdak aan 68.000 asielzoekers. Onderzoek onder 5.500 vluch telingen toont aan dat 40 procent van hen middelbaar onderwijs heeft genoten en on geveer 25 procent een hogere opleiding. Bovendien heeft een groot deel van de asielzoekers werkervaring in de handel en techniek. Start meent dat deze mensen daardoor interessant zijn voor de Neder landse arbeidsmarkt. Het kabinet heeft een voorstel ingediend om asielzoekers 12 weken per 39 weken te laten werken. De Tweede Kamer heeft de wetswijziging reeds goedgekeurd. De Eer ste moet zich er nog over buigen. Juridisch gevecht nog niet ten einde Het Amerikaanse softwareconcern Microsoft moet zich opsplitsen in twee ondernemingen omdat het zijn mo nopoliepositie heeft misbruikt en daarmee de wet heeft overtreden. Dat heeft rechter Thomas Penfield Jackson gisteravond bepaald in de geruchtmakende antitrust zaak, aangespannen door de Amerikaanse overheid. eens dat het militair gebruik van het luchtruim verzekerd moet blijven, maar militaire zo nes tot het minimum moeten worden teruggedrongen. Zowel militaire als civiele gebruikers stellen zich coöperatief op, zo stelt de Spaanse commissaris. Volgens haar hebben de ver tragingen in de lucht met het begin van de zomer in zicht een onaanvaardbaar niveau bereikt. Volgens de Europese lucht vaartmaatschappijen vertrok een op de vier vliegtuigen in het eerste kwartaal met meer dan een kwartier vertraging. De AEA verwachtte voor de zomer weer veel oponthoud, maar niet zo erg als vorig jaar toen eenderde van de vluchten problemen had. De werkgroep verwacht dit najaar met een eindrapport te komen, dat moet leiden tot aanbevelingenvoorstellen van de commissie. De transportmi nisters zullen zich vervolgens daarover buigen. washington anp-bridge Met de uitspraak is nog geen definitief einde gekomen aan het juridische gevecht. Micro soft, dat het vonnis zag aanko men, had tevoren aangekon digd in elk geval in beroep te gaan. Als het concern ook dat verliest, krijgt het de zwaarste sanctie in een Amerikaanse an titrustzaak sinds 1982. Toen moest telecomreus AT&T zich opslitsen. Ook rechter Jackson heeft be vestigd dat een splitsing van het concern niet meteen ophanden is. „Het bedrijf blijft intact tot dat alle beroepen achter de rug zijn, desnoods tot aan het Hooggerechtshof. Jackson heeft in zijn oordeel de lijn gevolgd die zeventien Amerikaanse staten en de cen trale overheid al eerder hadden uitgezet. Microsoft moet zich opdelen in een bedrijf voor computefbesturingsprogram- ma's (Windows) en een voor softwaretoepassingen (Word, Excel, Explorer). De ontkoppeling van de twee activiteiten moet voorkomen dat het concern concurrenten uit de markt kan drukken, zoals indertijd gebeurde met Nets cape. Dat bedrijf zag zijn inter- netzoekprogramma Navigator de mist ingaan toen Microsoft besloot tot koppelverkoop van het eigen concurrerende Explo rer en Windows. Het Amerikaanse ministerie van justitie en de staten span den de zaak aan in mei 1998. Rechter Jackson kwam vorig jaar november al tot de conclu sie dat Microsoft misbruik heeft gemaakt van 'monopolistische macht'. In april oordeelde hij dat daarmee de antitrustwetge ving is overtreden. In de loop van de zaak zijn pogingen gedaan tot een schik king, maai' die liepen telkens stuk op halsstarrigheid van de partijen. Microsoft hield steeds vol dat het niets anders heeft gedaan dan op eerlijke en rechtmatige wijze vechten voor marktaandeel en vernieuwing. Het concern was slechts bereid zijn gedrag als marktpartij te verbeteren. Microsoft-topman Steve Ball mer verklaarde enkele uren voor de uitspraak nog dat op splitsing „een verschrikkelijk slechte zaak is voor de consu ment en voor de bedrijfstak". „Het zou de wereld beroven van innovaties. Grote bedrijven kunnen op een andere manier vernieuwen dan kleine bedrij ven." Microsoft-topman Bill Gates kondigde gisteravond direct na de be kendmaking aan dat de eis tot opsplitsing van de softwaregigant wordt aangevochten. foto ap» elaine Thompson Winst Ahold groeit sneller dan verwacht in eerste kwartaal zaandam gpd-anp Ahold heeft in het eerste kwar taal beter gepresteerd dan ver wacht. De nettowinst steeg met 31,5 procent tot 506,8 miljoen gulden. Dat is aanzienlijk meer dan de voorziene winstgroei voor heel 2000, die onveran derd wordt begroot op 17 tot 20 procent. De omzet steeg met achttien procent naar 24,2 mil jard gulden. Ahold heeft het in de eerste periode vooral in Europa goed gedaan. Er werd elf procent meer verkocht. De kassa's ble ven staan op 6,4 miljard gulden. Nog harder steeg de omzet in Latijns-Amerika, waar de verko pen met 44,7 procent opliepen tot bijna 1,7 miljard gulden. De stijging is vooral te verkla ren doordat de omzet van het overgenomen La Fragua in Guatamala wordt meegeteld. In Noord-Amerika groeide de om zet met vijf procent tot 6,4 mil jard dollar. Het Zaanse concern werd flink geholpen door de hogere omrekenkoers van de Ameri kaanse dollar. Worden de koersverschillen buiten be schouwing gelaten, dan rest een winststijging van 18,8 pro cent. In Noord-Amerika droegen alle bestaande ketens bij aan de hogere resultaten, die verder werden opgestuwd door stren ge kostenbeheersing en effec ten van samenvoegingen. In Nederland deed vooral dochter Albert Heijn het goed. Het be drijfsresultaat van alle Neder landse activiteiten steeg met 8,5 procent. Mede door alle overnames is het eigen vermogen van Ahold niet hoog: slechts f 6,4 miljard ofwel 15,6 procent van het ba lanstotaal. Volgens topman Van der Hoeven is dat exclusief de ruim acht miljard die bij de jongste emissie is opgehaald. Nieuwe overnames zijn nog steeds mogelijk, zegt hij. brussel anp koord gaan met het voorstel, heeft dat vooral gevolgen voor de internethandel vanuit de VS. Volgens het voorstel moeten bedrijven buiten de EU, die via het internet zaken doen met klanten binnen de unie, zich in minstens één lidstaat vestigen. Ze moeten daar BTW in reke ning brengen volgens het tarief dat in die lidstaat geldt. Die ver plichting geldt alleen als hun internetverkopen een drempel van 100.000 euro (220.000 gul den) per jaar te boven gaan. De Europese Commissie wil dat er BTW wordt geheven op pro ducten die via het internet wor den verkocht. Zij is gisteren ak koord gegaan met een voorstel daartoe van eurocommissaris Bolkestein (interne markt). De BTW is alleen verschul digd voor producten die elek tronisch worden geleverd, zoals software en muziek. Die gelden in het Brusselse plan als dien sten. Als de EU-lidstaten ak- ruswuk anp De transportsector lijdt verlie zen door de hoge dieselprijs. In de eerste vier maanden heeft dat al geleid tot 200 bedrijven die het hoofd niet boven water konden houden. De meeste in ternationale vervoerders schrij ven dit jaar rode cijfers. Onderzoeksbureau NEA heeft voor de belangenorganisatie Transport en Logistiek Neder land (TLN) het rendement van de ondernemingen berekend. Uit de cijfers blijkt dat 60 pro cent van de internationale transporteurs dit jaar verlies draait. Vorig jaar was dat nog de helft. Voor het binnenlands vervoer zijn de cijfers iets mil der: dit jaar naar verwachting verlies voor ruim vier van de tien bedrijven. Vooral de kleinere vervoer ders kunnen het niet volhou den. De dieselprijs blijkt zeer bepalend te zijn voor het ren dement van de bedrijven. Maar niet alleen de gestegen diesel prijs (vorig jaar van 1,40 naar 1,80 gulden), ook de schomme lingen in de prijs irriteren. TLN- woordvoerder J. Bulthuis: „Elke keer weer moeten de vervoer ders naar de verladers toe om te zeggen dat de kilometerprijs verandert omdat de diesel weer twee cent duurder of goedko per is geworden. Vorig jaar was dat 56 maal". Bulthuis geeft toe dat de con currentie moordend is. „Maar er zijn niet te veel wielen. Want er zit nog steeds groei in deze sector. De vraag blijft groot." Vorig jaar stopte de teller de eerste vier maanden bij 125 be drijven die stopten of failliet gingen, dit jaar al 75 meer in dezelfde periode. overname van de resterende aandelen sloegen beide partijen elkaar over en weer om de oren met juridische procedures, vor- deringen en boetes. De partijen zijn met elkaar overeengekomen dat de over namesom - naast de reeds eer der overeengekomen 15 mil joen volledig zal worden be taald in aandelen DNC. Het is de bedoeling de transactie met terugwerkende kracht tot 1 ja nuari 2000 te effectueren. Mocht de transactie onver hoopt toch niet doorgaan dan zal het bedrag waarover de par tijen van mening verschilden (4 miljoen) worden gedeeld. DNC wil met VCK uitgroeien tot een internationaal opererend han delshuis. leiden-amsterdam anp Handelsonderneming De Ne derlanden Compagnie (DNC), de voortzetting van Koppel- poort, en het Leidse handels huis Van Caem Klerks (VCK) begraven de strijdbijl. DNC heeft met de huidige aandeel houders van VCK een principe akkoord bereikt over de verwer ving van alle aandelen van de Leidse onderneming die han delt in dranken, tabakswaren en farmaceutische producten, zo maakte DNC gisteren be kend. DNC verwierf vorig jaar al een belang van 40 procent in VCK, met een optie op de reste rende 60 procent. Na proble men met de financiering van de ,59jONDEN HANS JACOBS ways (BA) is terug van weg- e koers van de KLM maakte heteen een sprongetje. Het is Jninst zeker dat de gesprekken jjtwee 'logische' partners re- 2Ïbben, maar het is al belang- p KLM meebeweegt in de al- I penballende luchtvaartwereld. zer dagen net een soap, al zal tschrijver het niet aandurven olspelers zo vaak van partner sselen als nu in de luchtvaart k is. De berichten over ge- ussen de Europese diva Bri- s en het kleine broertje KLM maar een paar uur oud, of treet Journal verhaalde van en tussen de Amerikaanse gi- erican Airlines en Delta Air ummers twee en drie van de agen geleden nog werd Ame- rband gebracht met KLM's r Northwest. En American et ook al jaren aan te leggen Airways. KLM heeft overi- tilgezeten. Kandidaten te over, maar na een kortstondige vrijage werden ze steeds weer afgewezen. Te dik, te klein, te Spaans of te Italiaans. Smalend zag een zegsman van Lufthan sa voor de Nederlandse concurrent slechts een toekomst weggelegd als krui meldief, veroordeeld om de restjes op te pikken die anderen overlaten. Dat was het schrikbeeld na het afketsen van de fusie met Alitalia. Maar nu is dan toch (weer) de prins op het witte paard opge doken. Een oude bekende. In Londen werd het nieuws terughou dend gebracht. 'Het kan alle kanten op', zei een woordvoerder van BA. In Am stelveen en Minneapolis - hoofdkwartier van Northwest - werd al over een ver bintenis, en zelfs over een overname ge sproken. Reden voor de prijsvechters Easyjet en Virgin om meteen aan de bel te trekken in Brussel. Samen met hun dochters (onder andere Transavia, KLM Exel en KLM UK) hebben BA en KLM 72 procent van de markt tussen Groot-Brit- tannië en Nederland in handen. En ook op de Noord-Atlantische route hebben de maatschappijen een flink aandeel. „Deze combinatie is te groot", aldus Virgin-baas Branson. Ook de Ame rikaanse mededingingsautoriteiten kun nen dwarsliggen en bovendien is er het probleem van landingsrechten. Die zijn niet zo zeer gebonden aan een maat schappij, als wel aan een land. Nederland heeft een 'open skies' over eenkomst met de VS, de Britten ondanks jaren onderhandelen nog steeds niet. Dat maakt de KLM, dat vanaf Schiphol onbeperkt op alle Amerikaanse luchtha vens mag vliegen, voor BA aantrekkelijk. De Amerikanen zijn om die reden huive rig voor een Brits-Nederlands echtpaar. Maar zo'n combinatie - in grootte de derde van de wereld - is de enige manier om het hoofd te kunnen bieden aan de machtsconcentratie van de Amerikaanse maatschappijen. Nummer een van de wereld United bracht al een bod uit op US Air. Op deze huwelijksmarkt is geen ruimte voor (nationale) sentimenten. De lucht vaartwereld loopt achter op een mon diale trend van grensoverschrijdend handelen en schaalvergroting. Het gaat om overteven op een moordende markt, waarop de marges mede door de hoge brandstofprijzen en de concurrentie laag zijn. Zonder partner redt niemand het. British Airways zorgde vorige week nog voor opschudding in Griekenland door af te zien van een optie om twintig pro cent van de aandelen van het noodlij dende Olympic Airways te kopen. Tege lijkertijd maakte het Spaanse Iberia - voor een deel eigendom van BA - be kend meer te willen samenwerken met de andere Europese gigant, Air France. Maar dat kan morgen weer anders lig gen. Vandaar ook dat KLM-topman Van Wijk liever een fusie heeft dan een sa menwerking: dat geeft meer zekerheid. Of de reiziger er ook beter van wordt, is de vraag. Minder concurrentie, betekent op de belangrijke routes (VS, Canada, Groot-Brittannië) zeker hogere prijzen. Welke rol Schiphol krijgt toebedeeld is nog onbekend. Komen er vluchten naar nieuwe bestemmingen bij, of wordt de nationale luchthaven straks een filiaal van Heathrow? Zodat Nederlandse reizi gers straks eerst naar Londen moeten voor een verre vlucht. Op internet (www.flyertalk.com) klaagden Britten gisteravond al over het verschil in servi ce en kwaliteit. Die zou bij BA door de komst van de KLM alleen maar achteruit kunnen gaan. hilversum-haarlem peet vogels NUON-aandeelhouders profite ren nauwelijks van de explosief gestegen winst van het energie bedrijf. Van de ruim 2,1 miljard gulden nettowinst krijgen zij 120 miljoen dividend. De rest spaart de fusiereus van onder meer ENW en EWR voor nieu we aankopen en de ontwikke ling van nieuwe producten. De aankoop van waterleiding- en elektriciteitsbedrijven staat daarbij bovenaan de agenda. De voorbereidingen op de vrije markt gaan onverminderd door. Vorig jaar is de organisa tie in Gelderland, Flevoland en Friesland aangepakt. Dit jaar is het voormalige ENW in Noord- Holland aan de beurt. „Er liep al een reorganisatie die 800 mensen hun baan gaat kosten. We denken dat er nog 200 tot 400 mensen extra uit moeten bij het oude ENW", aldus een woordvoerder. Van de 8.000 medewerkers die de vier partners telden zul len er over drie jaar nog 5.000 over zijn. Voor die reorganisatie is 1,2 miljard gulden beschik baar. NUON zit met veel ouder personeel, dat de omslag van een overheidsbedrijf naar een commercieel marktgericht be drijf moeilijk kan maken. „We zoeken actief naar nieuwe men sen. Het is niet zo dat we alleen maar mensen ontslaan", aldus topman Swelheim. In Nederland is NUON een partij van formaat. De omzet in 1999 bedroeg 7,3 miljard gul den. Verdere expansie moet voornamelijk uit het buitenland komen. „We kijken naar elektri citeitsbedrijven in Noordwest- Europa. Mogelijk dat er dit jaar al een overname wordt ge daan", aldus Swelheim. Voor waterleidingbedrijven kijkt NUON ook over de grens. Overnames in Nederland liggen gevoelig. Minister Pronk (mi lieu) wil dat water een nuts voorziening in overheidshan den blijft. NUON wil in 2003 naar de beurs. Overname van waterleidingsbedrijven kan daarom op een ministerieel ve to stuiten. NUON wil echter groeien in de Nederlandse wa tersector om de internationale ambities waar te kunnen ma ken. „Met 700.000 waterklanten in Nederland tel je internatio naal niet mee. Daarvoor moe ten we er minstens een miljoen hebben. Daarom willen we in Nederland waterleidingbedrij ven overnemen, ondanks poli tieke druk", aldus Swelheim. In Nederland denkt het be drijf de dalende marges op de verkoop van elektra, gas en wa ter aan te vullen door allerlei nieuwe diensten aan te bieden. NUON is zich ook financieel flink aan het voorbereiden op de liberalisering van de energie markt. Het afgelopen jaar werd het kabelnet en belangen in de stroomproducenten EPON en EZH verkocht. De opbrengst - bijna 1,6 miljard - is aan het vermogen toegevoegd dat nu 8,2 miljard bedraagt.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 9