Aids-explosie ramp voor bedrijfsleven Amerikanen riskeren kernoorlog in explosief Azië Barak zal haast moeten maken Bekende op uw VoiceMail? Buitenland Zware naschok treft Sumatra Tribunaal maakt stuk over NAVO openbaar Olana naar Kosovo in oging geweld te staken ■DERDAG 8 JUNI 2000 ritse diplomaat in Athene gedood lnet In de Griekse hoofdstad Athene is vanmorgen de Britse taire attaché doodgeschoten. Het slachtoffer werd in zijn beschoten door twee onbekenden, die op een motorfiets rbij reden. De medewerker van de Britse ambassade in »ne werd in kritieke toestand naar een ziekenhuis overge- ;ht, waar hij later overleed. Volgens bronnen bij de politie de aanslag het werk te zijn van de linkse terreurorganisatie vjovember', die sinds 1975 een reeks aanslagen heeft ge- >gd op Grieken en buitenlanders, met name Amerikanen, n van de leden van de groepering is ooit aangehouden. issen draaien gaskraan Servië dicht kou» De Russische gasexploitant Gazprom heeft de export gas naar Servië stopgezet wegens achterstallige betalingen. nè is voor een groot deel van zijn energiecentrales afhanke- van Russisch gas. Belgrado staat voor rond 400 miljoen dol- n het krijt bij Gazprom. Het staatsbedrijf liet dat gisteren en. Het besluit van Moskou komt volledig overeen met de ïwe buitenlandse politiek van Rusland, waarbij de nationale ingen voorop staan, meldt het blad Kommersant. Vorig jaar •n de gasleveranties aan Joegoslavië ook al even stil. Rusland loot de export mede te hervatten als signaal van vriendschap het elders zo verguisde land. mnis tegen Kosovaarse vernietigd [rado Het Servisch hooggerechtshof heeft het vonnis ver- igd dat vorig jaar werd uitgesproken tegen de Kosovaarse nsenrechtenactiviste Flora Brovina, omdat de lagere recht- ik 'de rechten van de aangeklaagde heeft geschonden'. Er et nu een nieuw proces tegen haar komen. De 50-jarige Bro- i, kinderarts en dichteres, werd in december veroordeeld tot aar cel wegens 'terroristische activiteiten'. Zij zou tijdens de in Kosovo hulp hebben verleend aan het Kosovo Bevrij- jjsïeger U£K. De activiste zei zich uitsluitend te hebben inge- voor humanitaire doelen. Internationale en Servische men- rechtenorganisaties protesteerden hevig tegen het vonnis. ürijke doden bij strijd in Congo ngani Bij gevechten in Congolese stad Kisangani zijn zeker ig burgers omgekomen. Er zouden ruim honderd gewonden Volgens de VN en het Rode Kruis vielen de slachtoffers de elopen drie dagen in de strijd tussen Rwandese en Ugandese epen. De buitenlandse soldaten mengen zich vaker in de geroorlog tussen de Congolese regering en groepen opstan- ngen. Gisteren kwamen mortiergranaten op een school te lt. Dinsdagavond nog was door bemiddeling van de VN een ikt-het-vuren gesloten. Rwanda eist een spoedzitting van de rveiligheidsraad. Het buurland van Congo wil dat de raad de andese aanvallen op zijn troepen in Kisangani krachtig ver- Jdeelt. ussen gedood bij zelfmoordaanslag iKQUBij een zelfmoordaanslag in de Tsjetsjeense plaats Al- n-Joert zijn volgens de Tsjetsjeense rebellen gisteren zeker ïussische militairen omgekomen. Moskou heeft de aanslag estigd, maar houdt het op twee doden. De aanslag werd ge- egd door een man en een vrouw. Zij reden op.volle snelheid een vrachtwagen vol explosieven een militair kamp binnen, wagen doorboorde de muur van een politiepost en kwam stilstand. Het voertuig ontplofte toen militairen aan kwamen nen om te kijken wat er gebeurd was. De vrouw zou familie van een belangrijke Tsjetsjeense commandant inname wil einde aan grensconflict rgetown Suriname en buurland Guyana willen hun grens- ïflict snel oplossen, omdat ze anders escalatie van de kwestie zen. Dat is het resultaat van besprekingen die de landen in nidad hebben gevoerd. Ze zullen binnen een maand op- uw om de tafel gaan zitten. Voor die tijd zal een gezamenlij- commissie zich over enkele 'technische kwesties' buigen. Su- ame en Guyana hebben een geschil over olieboringen in de nsrivier Corantijn. Vrijdag stuurde de Surinaamse marine de nanning van een Canadees olieplatform in de rivier weg. Het tform boorde daar met toestemming van Guyana. Suriname ient dat het buurland dat niet kan bepalen, omdat het de Co- itijn als deel van zijn grondgebied beschouwt. S halen raket neer met laserstraal iHiNGTONDe VS en Israël "hebben een nieuwe techniek ont- keld om raketten neer te halen. Daarbij wordt gebruik ge- akt van een krachtige laserstraal. Dinsdag is in New Mexico geslaagde proef gedaan met het nieuwe systeem. Vanaf een ceerplatform werd een Katjoesja-raket afgeschoten. Het uwe lasersysteem nam de lancering met behulp van een Is- lische radar waar, spoorde vervolgens de raket zelf op en ver- tigde hem. Een laser is een straal energie die in staat is het ïjectiel enorm te verhitten. De temperatuur loopt daarbij zo og op dat de raket ontploft. Israël wil zijn grens met Libanon it het systeem gaan beschermen. uitenlanders Solomon-eilanden weg iberra Australië gaat de circa 700 buitenlanders op de ru- terige Solomon-eilanden weghalen met een marineschip. Dat vandaag aankomen bij de hoofdstad Honiara. Ook Nieuw- eland stuurt een fregat naar de eilanden. Tot de evacuatie is sloten in verband met de politieke crisis die eerder deze week de eilandengroep ontstond. Leden van de rebellenbeweging ÏF namen Honiara in, en plaatsten premier Ulufa'alu onder isarrest. Hij zou vandaag vrijkomen, maar de rebellen lieten Ti niet gaan. Gisteren kwam het bij Honiara tot gevechten «en rivaliserende etnische milities. Raketschild lijkt primair gericht tegen Chinees arsenaal galoniki-belgrado ap er Solana, de EU-vertegen- rdiger voor buitenlands en gheidsbeleid, gaat persoon- naar Kosovo om te pogen wraakaanvallen door etni- B Albanezen op Serviërs een toe te roepen, Dat zei Sola- gisteren na afloop van een enkomst van Balkanlanden pt Griekse Thessaloniki. P afgelopen tijd is de span- B in Kosovo weer opgelo- L Vorige week werden in to- I acht Serviërs vermoord, en sdag werd een aanslag ge- ïgd op een markt in de over- lend Servische stad Gracani- De Serviërs in Kosovo vin- i dat ze onvoldoende be- erming krijgen van de vre- macht KFOR. Joegoslavische ondermi- ler van buitenlandse zaken Dvic zei gisteren dat de VN den moeten toegeven dat vredesmissie in Kosovo mis- I is. „Het is duidelijk dat lt en de orde niet zijn her- d en dat de veiligheid niet te tnderen is." Maandag, een na het begin van de VN: haarlem ronald frisart Maandag deed de Amerikaanse president Clin ton in de Doema nog maar eens een poging de Russen van zijn goede bedoelingen te overtuigen: het schild dat de Verenigde Staten moet bescher men tegen atoomraketten is niet gericht tegen Rusland of een van de andere grote kernmach ten, maar tegen 'schurkenstaten' als Noord-Ko- rea, Iran en Irak. Op de Russische parlementari ërs maakte het even weinig indruk als op presi dent Poetin. „Het medicijn is erger dan de kwaal", had deze geoordeeld. Jonathan Eyal, directeur van het wetenschappe lijke instituut van de Britse strijdkrachten, gaat nog een stapje verder, althans hij zegt het wat ongepolijster. Tegenover het Duitse weekblad Der Spiegel noemde hij de Amerikaanse argu mentatie 'compleet onzinnig'. Dat landen als Noord-Korea de Verenigde Staten met kemraket- ten zouden aanvallen, acht hij praktisch uitgeslo ten. Ze zouden dan immers de vernietigende wraak van de enig overgebleven supermacht over zich afroepen. Met het raketschild, zegt Eyal in het jongste nummer van het Duitse blad, wil Washington zich dan ook niet wapenen tegen 'schurkensta ten', maar tegen China. Volgens de Brit zijn de Amerikanen als de dood voor Peking, en geven Amerikaanse militairen dat achter de schermen ook toe. „Ze willen voorkomen dat ze China ooit als militair gelijke moeten behandelen", zegt Ey al, „zoals ze tot hun leedwezen de afgelopen vijf tig jaar wel met Moskou moesten doen." Een gewonde vrouw wordt in veiligheid gebracht in Bengkulu, de Sumatraanse stad die het zwaarst werd getroffen door de aardbeving van zondag. foto »ap* charles dharapak JAKARTA AFP-Rtr Het zuidwesten van Sumatra is vanmorgen getroffen door een krachtige naschok. De beving had volgens het Indonesische persbureau Antara een kracht van 6,2 op de schaal van Rich ter. Zondag )wer-d het gebied ge troffen door een zware aardbe ving. Deze had een kracht van 7,9 op de schaal van Richter en kostte zeker 120 mensen het le ven. Zo'n 1.300 mensen zijn ge wond geraakt, met name in de stad Bengkulu. Na de aardbeving deden zich honderden naschokken voor. De beving van vanmorgen vroeg was echter de zwaarste, en duurde zeker 15 minuten. Voor zover bekend zijn er nu geen slachtoffers. Veel mensen leven sinds de aardbeving van zondag in de open lucht Kort na de naschok verzamel den bewoners zich bij het vlieg veld van Bengkulu om hun on genoegen te uiten over de trage hulp. Zo'n honderd demon stranten blokkeerden een be langrijke verkeersader. De poli tie dreef het protest uiteen. De reddingswerkzaamheden worden belemmerd door hevi ge regenval, verwoeste wegen en afgesneden communicatie lijnen. Veel slachtoffers klagen dat ze nog niets hebben ont vangen en dat de verdeling van hulp oneerlijk verloopt. De In donesische parlementsvoorzit ter Amien Rais, die een bezoek bracht aan het getroffen gebied, zei dat hij zich schaamde dat buitenlandse regeringen en hulporganisaties sneller rea geerden dan Jakarta. Een aantal landen heeft noodhulp toegezegd aan Indo nesië, andere landen sturen medische teams en reddings werkers naar Bengkulu. Ook Nederlandse marineschepen bieden hulp. Ze waren toevallig in het gebied toen de beving toesloeg. China heeft zijn afschrikking tot nu toe béperkt tot enkele handen vol intercontinentale raketten met kernkoppen. Als de Amerikanen hun raket schild realiseren, dan zullen de Chinezen dat ar senaal fors moeten uitbreiden om hun afschrik king weer op een geloofwaardig peil te brengen. Terecht wijst Eyal er op dat als gevolg daarvan in Azië een gevaarlijke kettingreactie op gang zal komen. Als China zich verder bewapent, kan de kleinere atoommacht India - die zich trouwens gesteund weet door Washington - niet achterblij ven. Op zijn beurt zal India's erfvijand Pakistan ook in de bewapeningsspiraal worden meege sleept. Dat daaraan grote risico's zijn verbonden, blijkt onder meer uit het recent verschenen boek over de kernmachten India en Pakistan van de Indiase auteurs Praful Bidwai en Achin Vanaik. Vorig jaar vlogen Pakistan en India elkaar in de betwiste re gio Kashmir in de haren. Vanaik en Bidwai om schrijven die escalatie van het grensconflict als 'het enige grootschalige conventionele treffen tussen twee nucleaire staten'. Ook wijzen ze erop dat New Delhi en Islamabad elkaar tijdens die crisis liefst dertien keer bedreigden met de inzet van kernwapens. In Kashmir woedt bepaald niet het enige Aziati sche grensconflict. Eyal overdrijft enigszins, maar zit er toch niet heel ver naast met de opmerking dat het in Azië 'gist aan bijna elke grens'. In com binatie met de wapenwedloop die een Ameri kaans raketschild op gang zal brengen, resulteert dat volgens de Brit in 'een hoogst explosieve situ atie, die tot een kernoorlog in Azië kan leiden'. ILO: Groot tekort aan werknemers dreigt in Afrika De razendsnelle verspreiding van het aids-virus dreigt dramatische gevolgen te krijgen voor het bedrijfsleven in de zwaarst getroffen landen, die vooral in Afrika liggen. Dat meldt de Internationale Arbeidsorganisatie ILO. Werkgevers krijgen niet alleen te maken met de vraag hoe zij aan personeel moeten komen, zij worden ook ge confronteerd met een hoog ziekteverzuim en onbetaal bare premies. De ILO constateert dat som mige bedrijven al twee of drie mensen tegelijk voor dezelfde topfunctie klaarstomen, omdat er anders aan het einde van de rit mogelijk niemand is die de functie kan gaan bekleden. Er wordt ook melding gemaakt van een Zuid-Afrikaans onder zoek uit 1999, waaruit bleek dat 30 procent van de bedrijven de uitkeringen aan zijn werkne mers had verlaagd vanwege de sterke stijging van het aantal personen dat daarop een be roep moest doen. De Verenigde Staten trokken onlangs enkele honderden mil joenen dollars uit voor de be- genèveap De grootste ramp voltrekt zich ten zuiden van de Sahara, waar het aantal seropositieven eind vorig jaar naar schatting 23 mil joen bedroeg. De ILO roept op tot dringende maatregelen om een soortgelijke ontwikkeling in andere regio's te voorkomen. Als de huidige trend zich voort zet, is in 2020 de beroepsbevol king van Namibië 22 procent kleiner dan zij zou zijn zonder aids. Botswana (-21 procent), Zimbabwe (-21), Zuid-Afrika (- 17), Kenya (-15), Malawi (-13) en Uganda (-12) kampen ook met het probleem. strijding van aids in andere lan den, omdat zij de verspreiding van de ziekte ook zijn gaan zien als een bedreiging van de natio nale veiligheid. Door de vernie tigende gevolgen van aids ver vallen met veel moeite opge bouwde bondgenoten in de Derde Wereld soms razendsnel tot armoede en chaos. Omdat Washington daar niet bij gebaat is, wordt de portemonnee ge trokken. De ILO had overigens ook nog goed nieuws. Zevenentwin tig landen hebben het verdrag tegen kinderarbeid onderte kend. Het is het grootste aantal dat zich ooit in een enkel jaar bij een arbeidsovereenkomst heeft aangesloten. Onder de ondertekenaars zijn de VS, In donesië, Zuid-Afrika, Brazilië en Mexico. Het verdrag ver biedt onder meer dat kinderen te werk worden gesteld op ge vaarlijke arbeidsplaatsen als de mijnbouw. Het wordt op 19 no vember van kracht. Stranden in Bretagne gaan mogelijk dicht PARUS CE ES VAN ZWEEDEN CORRESPONDENT De Franse regering heeft beslo ten alle stranden te gaan con troleren die eind vorig jaar wer den getroffen door olie uit de vergane tanker Erika. Zijn deze niet vóór 20 juni schoon, dan zullen ze voor de hele zomer worden gesloten. Bij de toeristenindustrie sloeg de mededeling gisteren in als een bom. Minister Aubry wei gerde het besluit 'dramatisch' te noemen. De toeristenindu strie bereidt zich echter voor op een verloren jaar. Veel vakan tiegangers zullen het getroffen gebied mijden, zo is de ver wachting. Op veel stranden is de vervui ling inderdaad nog niet hele maal weg. De Erika brak eind december in twee helften en verloor 15.000 ton olie. De wrakstukken bevatten nog steeds 13.000 ton. Deze week begonnen de voorbereidingen voor het leegpompen. Het is niet uitgesloten dat daarbij op nieuw olie vrijkomt. DEN HAAG GPD Het Joegoslavië-tribunaal in Den Haag maakt volgende week zijn rapport over de NAVO-bombardementen op Joegoslavië openbaar. Dat zei plaatsvervangend hoofdaankla ger Blewitt gisteren. Het is de eerste keer dat het tribunaal op deze manier inzicht biedt in een onderzoek naar oorlogs misdaden. Volgens Blewitt doet het tri bunaal dit om over het contro versiële NAVO-onderzoek zo open mogelijk te zijn. „We wil len hiermee demonstreren dat we niet slechts een politiek werktuig van de NAVO zijn, en dat we alle beschuldigingen volledig hebben onderzocht." Het tribunaal liet vorige week weten dat het geen grond had gevonden voor een aanklacht tegen de NAVO, zoals die door onder meer Russische en Joe goslavische activisten was ge- eist. Maar Amnesty Internatio nal stelt in een maandag ver schenen rapport dat de NAVO in Kosovo het internationale oorlogsrecht verscheidene ma len heeft geschonden. De ongebruikelijke stap van openbaarmaking is volgens Ble witt mogelijk, omdat de klach ten niet gericht waren tegen 'specifieke personen voor spe cifieke incidenten', zoals te doen gebruikelijk bij het tribu naal. Het rapport gaat volgende week naar de NAVO en de kla gende partijen. Het tribunaal ontving giste ren de Kroatische minister van justitie Ivanisevic. Hoofdaan klaagster Del Ponte noemde het bezoek een 'belangrijk teken' van de bereidheid van Kroatië om de samenwerking verder te verbeteren. Het tribunaal kampte jarenlang met tegen werking door wijlen president Tudjman. Ivanisevic zei te ho pen dat de gesprekken ertoe zullen leiden dat het tribunaal zijn officiële klacht over Kroatië bij de VN-Veiligheidsraad in trekt. fedesmissie VN mislukking' TEL AVIV AD BLOEMENDAAL missie, wordt de situatie in Kos ovo besproken door de Veilig heidsraad. Volgens Vujovic zou die moeten besluiten tot terug trekking van KFOR. De Joegoslavische premier Bulatovic ging nog iets verder. Hij eiste ook het vertrek van het hoofd van de VN-missie, Ber nard Kouchner. Bovendien moeten het Joegoslavische le ger en de politie snel naar Kos ovo terugkeren 'om de interna tionaal erkende grenzen te be schermen, en de vorming van de lokale regering veilig te stel len'. Volgens Belgrado is Kosovo een centrum geworden voor de smokkel van wapens en drugs, en gaat het voormalige Kosovo Bevrijdingsleger, dat is omge vormd tot een burgerwacht on der auspiciën van de VN, nog steeds door met moorden en uitoefenen van terreur. Sinds KFOR Kosovo binnentrok, zou den meer dan 5.000 'terroristi sche aanslagen' zijn gepleegd, meer dan 1.000 mensen zijn vermoord en 940 mensen zijn ontvoerd. CORRESPONDENT Met een absolute meerderheid van 61 te gen 48 stemmen heeft het 120-leden tellen de Israëlische parlement gestemd voor zijn eigen ontbinding en nieuwe verkiezingen. Nu de vredesonderhandelingen op een kri tiek punt zijn aangeland, lijkt de uitslag een zware klap voor premier Barak. Maar dat is grotendeels schijn. De motie heeft geen directe gevolgen, de meeste Knessetleden willen helemaal geen vervroegde verkiezingen en de regering is geen regering in de werkelijke zin van het woord. Slechts één ding is glashelder: als Barak vredesregelingen wil bereiken met Syrië en de Palestijnen, moet hij snel zijn, want Israël wordt met de dag onstabieler. De motie voor nieuwe verkiezingen heeft geen directe gevolgen. In het Israëlische systeem zijn er vier stemmingen vereist, waarvan die van gisteren de eerste was. Het document gaat nu terug naar de constitu tionele commissie. De voorzitter daarvan behoort tot de liberale regeringspartij Me- retz en hij lijkt niet geneigd haast te be trachten. Daarna zal de Knesset zich nog driemaal moeten uitspreken, waarbij een absolute meerderheid is vereist. Met ande re woorden: als één voorstemmer zich be denkt, zit Barak goed. De meeste Knessetleden hebben geen zin in vervroegde verkiezingen. Het is nauwe lijks een jaar geleden dat Israël, toen ook al vervroegd, naar de stembus ging. Italiaanse toestanden liggen om de hoek en partijen die de regering om futiele redenen ten val brengen, hoeven niet op de gunst van de kiezers te rekenen. Niet voor niets was de leiding van de religieuze regeringspartij Shas er als de kippen bij om Barak te verze keren dat haar vertegenwoordigers in de Knesset alleen maar 'bij wijze van waar schuwing' de oppositie hadden gesteund. Shas is kwaad, omdat het ministerie van onderwijs geen 30 miljoen gulden extra be schikbaar wil stellen aan het in financiële nood verkerende eigen onderwijssysteem van de partij. De Israëlische regering kan nauwelijks re geren. In een ideale democratie gaat een ploeg ministers met een duidelijk en bin dend regeerakkoord de problemen van het land te lijf. Israël kent die luxe niet. Zijn systeem van een gekozen minister-presi dent is uniek in de wereld. De kiezers bren gen twee stemmen stemmen uit: één voor de premier en één voor de partij van hun keuze. Het gevolg is dat de premier zit op gezadeld met een kabinet waar hij geen kant mee uit kan. De regering-Barak biedt een bonte ver scheidenheid aan sociaal-democraten, li beralen, conservatieven, ultranationalisten en religieuze fundamentalisten. Nog geen jaar na het aantreden van deze zogenaam de regering heerst er al een situatie waarin leden van regeringsfracties naar believen meestemmen met de oppositie. In de afgelopen paar maanden heeft niet alleen Shas, maar hebben ook de Nationaal Religieuze Partij (spreekbuis van de kolo nisten) en de rechtse immigrantenpartij Is raël b'Aliya de regering waarvan ze deel uit maken, en vooral hun eigen premier, laten vallen als een baksteen. Hoewel de regeringspartijen geen trek heb ben in vervroegde verkiezingen, gelooft niemand dat het nog drie jaar zal duren voor Israël opnieuw naar de stembus gaat. Als de moeizaam verlopende vredesonder handelingen resultaat afwerpen, zal het volk zich erover moeten uitspreken. Het kan zijn dat het bij een referendum blijft, waarna Barak zal aftreden als het volk nee zegt. Waarschijnlijker is een combinatie van referendum en vervroegde verkiezin gen, bedoeld om de politieke positie van de vredestichter te verstevigen. Na de niet fatale, maar ook weinig bemoe digende stemming van gisteren is onder Is- raëls politici en politieke commentatoren een discussie losgebrand over de vraag wat Barak nu zal doen. Zal hij met de vuist op tafel slaan, de ministers van Shas en andere dwarsliggers voor straf uit zijn kabinet zet ten en verder gaan met een minderheidsre gering? Een minderheidsregering is voor Barak geen aantrekkelijk vooruitzicht. Als hij Shas, de NRP en Israel b'Aliya uit het kabi net zet, drie kleine partijen (waaronder Shi- nui) erin haalt, en van buiten steun krijgt van de Arabische partijen, blijft hij zitten met een rechtse oppositie die 55 van de in totaal 120 afgevaardigden telt. Die opposi tie zal geen mogelijkheid voorbij laten gaan om het Israëlische volk te laten weten dat Barak alleen kan regeren bij de gratie van de Arabieren. Volgens zijn medewerkers zal de premier even de tijd nemen om na te denken over een beslissing. Op zoek naar een originele VoiceMail meldtekst? Via VoiceMail Acrucei kunt u gratis meldteksten van bekende Nederlandse voetbalcoaches, onder anderen Foppe dc Haan, Leo Beenhakker en Bert van Marwijk, op uw VoiceMail zetten. Tijdens het EK 2000 zijn op VoiceMail Actueel nog veel meer leuke items te beluisteren. Zoals een EK-journaal, bijdragen van Maarten en Rijk, en een uitgebreide EK-poule. U hoort VoiceMail Actueel na uw persoonlijke VoiceMail berichten. Bel gratis 0842-333.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 7