Medicijnvergoeding treft veel chronisch zieken Psychische hulpverleners maken ovemren na ramp 'tecteur adviesbureau fensie aangehouden Binnenland 'Tot 2010 geen uitbreiding aantal bedrijfsterreinen nodig' Olierampoefening op het Wad Speelbos voor Boomkroonpad Taxiconflict Amsterdam opnieuw in impasse Negen maanden geëist voor mishandelen rechter Buren asielzoekerscentrum Roden willen ook geld zien 4RDAG 8 JUNI 2000 op pad met rijdende brandbom politie heeft in de nacht van dinsdag op woensdag jarige Pool aangehouden die in een bestelauto 550 liter van Polen naar België wilde rijden. De man liep tegen bij een routinecontrole op de rijksweg A58 bij Gilze. roken een sterke benzinelucht bij de auto en ontdekten jrrycans onder een deken. Een jerrycan was lek en enke- re stonden op klappen. De Pool kocht de benzine in zijn nd voor 75 cent per liter en kon in België bijna een gul- liter meer vangen. Op deze manier wilde hij een centje ienen. De bestelauto en de benzine zijn in beslaggeno- ni verbeurd verklaard. Vervoer van meer dan 60 liter ben- in Nederland verboden. ïingse bruggen steeds lager ™en» Rondvaartboten in de stad Groningen beginnen last ;n van de hogere waterstand als gevolg van de bodemda- u )r aardgaswinning. De boten kunnen steeds moeilijker 'el jniggen door. Om het probleem op te lossen stelt het da- jestuur van het waterschap Hunze en Aa's voor het wa- net vijf centimeter te verlagen. Door de bodemdaling meer water van hoger gelegen gebieden naar de pro- ironingen. In verband met de bodemdaling zijn al tal pq atregelen genomen om bruggen, sluizen en kades in de ^ie Groningen aan te passen. Maar voor de rondvaartbo- deze maatregelen onvoldoende. i Eelde wil minder geschreeuw [Eüi Directeur F. van der Werff van Groningen Airport Dept op tot respectvoller overleg tussen belangengroe- frequent met elkaar om de tafel zitten over de lucht anche. Hij doet deze aansporing naar aanleiding van ltj( lidene chaotisch verlopen informatieavonden voor om- len van het Groningse vliegveld. De directeur twijfelt rnut van dit soort openbare bijeenkomsten, die geregeld georganiseerd om de relatie tussen de Nederlandse den en omwonenden te verbeteren. Ze lopen volgens vaak uit op geschreeuw en gescheld. In een brief aan de jssie Milieuhygiëne Luchtvaartterrein Eelde beklaagt hij ir de omgangsvormen van gegriefde omwonenden. ■Hes Onderwijsraad werkt niet' G; De onderwijsbond CNV vindt dat de Onderwijsraad plossingen biedt voor de achterstanden van leerlingen, ïg van leerstandaarden reduceert het onderwijsperso- uitvoerders en laat van hun professionaliteit niets over, e bond. Leerstandaarden geven aan wat een leerling ten op het gebied van rekenen en taal moet kunnen. Die ïdaarden zijn naar de mening van de Onderwijsraad no- achterstandsscholen op een hoger niveau te helpen, s de bond versterkt de raad het beeld dat verschillen in ies van leerlingen te herleiden zijn tot het functioneren scholen. De bond stelt dat er in de dagelijkse praktijk duidelijk een boosdoener is aan te wijzen. uw bekent moord op haar man Een 23-jarige vrouw uit Breda heeft bekend dat ze haar loot (49) om het leven heeft gebracht. Ze zou dat hebben samen met haar 32-jarige vriend, in de echtelijke wo- le twee zijn gisteren voorgeleid aan de rechter"-commis- le politie zoekt nog uit wie van de twee wat precies heeft Het slachtoffer was directeur van een escortbureau in ie jonge vrouw was op 30 oktober naar de politie ge- let het verhaal dat haar man spoorloos verdwenen was. depressief zijn en zijn vertrokken voor een vakantie van tr weken. Op 22 mei vonden voorbijgangers zijn lijk in kkanaal nabij Terheijden. t jaar geëist wegens roofmoord |cH_i De officier van justitie in Den Bosch heeft gisteren pcelstraf geëist tegen een 73-jarige man uit Helmond s roofmoord. De man zou in 1984 zijn 80-jarige buur- met een klauwhamer om het leven hebben gebracht, prdt hij ervan verdacht vorig jaar zijn 47-jarige huisgeno de trap te hebben gesmeten, waardoor ze overleed. De ad bovendien meegewerkt aan een gewapende overval in 187 op een geldloper in Eindhoven. Van de 80-jarige rouw zou hij ongeveer negenduizend gulden hebben ge- j welk bedrag volgens de officier moest worden terugbe- jan de nabestaanden. dachten verkrachtingszaak vrij W De zeven verdachten die het afgelopen weekeinde wer- pigehouden in verband met de verkrachting van een 17- ieisje uit Waddinxveen, zijn weer op vrije voeten. De offi- i justitie vond het niet nodig de mannen uit Gouda, igen en Coevorden langer vast te houden. De belang- Dverweging voor dat besluit is de verwachting dat het on- nog wel enige tijd gaat duren. „Temeer omdat het fer een niet-Nederlandse is", aldus persofficier C.A. LZoals bekend is het in bepaalde culturen nu eenmaal zo lisjes niet meer mogen trouwen als zij zijn verkracht. Zo'n chtingsverhaal komt er dan nog moeilijker uit en ligt het yoeliger dan in andere verkrachtingsgevallen. Het kost ar veiwachting nog veel tijd om erachter te komen wat It afgelopen weekeinde daadwerkelijk heeft afgespeeld", fooy. Het meisje werd volgens haar verklaring na een dis- 'sbezoek in Rotterdam door meerdere personen ver- Rotterdam heeft een directeur aange- van een adviesbureau erzoek deed voor De- I Het bureau was vorig Ier meer betrokken bij erzoek naar asbest op erlandse legerplaats in I (Kosovo). De directeur I ïrdacht van valsheid in e en oplichting, ïinisterie van defensie Conclusie Delfts bureau na onderzoek in zes provincies Er hoeven tot 2010 bijna geen nieuwe bedrijfsterreinen te ko men als bestaande terreinen beter worden benut. Zo kan kostbare open ruimte behou den blijven. Provincies willen veel te veel ruimte reserveren voor industrie en kantoren. Zij gaan uit van een hoge econo mische groei én zij willen ook nog eens een reserve aanhou den. Ook de provincie Noord-Hol land doet dat, met als gevolg dat de behoefte aan zeehaven terreinen in de Amsterdamse regio veel groter wordt voorge steld dan deze werkelijk is. Er zijn tot 2020 landelijk zelfs hele maal geen nieuwe zeehaventer reinen nodig. Het Delftse on derzoeksbureau OTB conclu deert dit na onderzoek in zes provincies, uitgevoerd in op dracht van de Stichting Natuur en Milieu en zes provinciale milieufederaties. De opdrachtgevers willen dat staatssecretaris Ybema (Econo mische Zaken) en het Interpro vinciaal Overleg hun claims be perken. Minister Pronk van volkshuisvesting, ruimtelijke ordening en milieubeheer is bezig met de Vijfde Nota Ruim telijke Ordening. Daarin komt te staan hoe de ruimte in Ne derland tot 2030 moet worden ingericht. Bedrijfsterreinen, na tuur, wegen en woningbouw concurreren met elkaar. Het Centraal Planbureau schatte eerder dat er tot 2020 tussen 10.450 en 25.190 hectare extra voor kantoren en indu strie nodig is. De provincies hanteren veel hogere cijfers. Volgens OTB is dat zwaar over dreven. Slechts 1000 hectare er bij is genoeg, ook bij een hoge economische groei. Voorwaarde is wel dat er „flink wordt gewerkt aan doel matig en intensief gebruik". Dat kan heel goed, meent OTB. Oud-milieuminister De Boer klaagde enkele jaren geleden al dat bedrijven veel te veel ruimte innemen omdat zij hun gebou wen laag willen houden. Als er meer in de lucht wordt ge bouwd scheelt dat al veel. Vol gens OTB hoeven er in Gronin gen, Zeeland, de regio Amster dam en grote delen van Overijs sel tot ver na 2010 geen be drijfsterreinen bij te komen. In Twente, Flevoland, Noord-Bra bant en delen van Noord-Hol land blijven er nog wel enkele knelpunten over. harlingen Rijkswaterstaat hield, bij windkracht 5, gisteren een oliebestrijdingsoefening op de Wad denzee. Eens in de paar jaar doorloopt Rijkswater staat het rampenplan dat wordt gevolgd bij een olieramp op de Waddenzee. Dan worden schepen ingeschakeld, waaraan lange opblaasbare rubberen armen worden vastgemaakt. Ze dienen om de olie bij elkaar te vegen zodat die opgezogen kan worden. De oefening, die gehouden werd in het Gat van Vlie, verliep volgens plan. foto cpd niels westra Vooral zwakke ziekenfondspatiënt is duurder uit Eén op de vijf chronisch zieken ondervindt gevolgen van de lagere vergoedingslimieten voor medicijnen die vorig jaar februari werden ingesteld. Een aantal moet extra bij betalen voor zijn medicijnen, en één op de tien is over gestapt op een ander, goedkoper middel uit dezelfde medicijngroep. Bij een kwart beviel dit nieuwe medicijn niet goed. Dat blijkt uit een steekproef van het Nivel on der 750 chronisch zieken enkele maanden na de invoe ring. De resultaten staan deze week in het Pharmaceu- tisch Weekblad. volksgezondheid wilde hiermee de kosten voor medicijnen be perken. Verder blijkt dat vooral de fi nancieel zwakkere ziekenfonds patiënten twee keer zo vaak moeten bijbetalen als particu lier verzekerden. Dat komt om- De aanpassing van het genees middelenvergoedingssysteem betekende dat verzekeraars voor een aantal medicijnen niet meer het hele bedrag hoefden te betalen. Minister Borst van dat particuliere verzekeraars de bijbetaling vaker zelf voldoen. Ook jongeren moeten vaker bij betalen. Volgens de onderzoe kers komt dat door het verschil in het gebruik van insuline door diabetici. Jongeren zijn vaker dan ouderen afhankelijk van in suline en zij gebruiken vaker een bepaald merk. Van de 750 ondervraagden deden 639 mee aan de steek proef. Gemiddeld gebruikten zij drie tot vier medicijnen per persoon. De meest voorkomen de ziektes waren cara (19 pro cent) en diabetes (18 procent). De bijbetaling verschilde per ziekte. Van de mensen met kan ker hoefde niemand geld bij te leggen, terwijl mensen met een deed bij de marechaussee aan gifte tegen het adviesbureau. Wanneer en naar aanleiding waarvan wil een woordvoerder niet zeggen. Vervolgens begon justitie in samenwerking met de marechaussee een onderzoek. Dinsdag werd de directeur op gepakt en nam justitie de boek houding van het adviesbureau in beslag. Daarnaast confis queerde de politie enkele labo ratoriummonsters. assen Aan de voet van het Drentse Boom kroonpad bij Borger is gisteren een speelbos in gebruik genomen. Het bos is bedoeld om kinderen op een speelse manier in aanraking te brengen met het bosleven. Ze kunnen zich onder meer uitleven in speciaal voor dit doel omgehakte bomen. Volgens Staatsbosbeheer worden op nog acht plaatsen in het land der gelijke speelbossen aangelegd. Drentse schoolkinderen namen hun bos gisteren alvast met plezier in gebruik. foto cpd bert jippes 3kse onweersbui staat de tele- hulpverleningsinstantie Me- odgloeiend. Elke klap, elk &cht geluid komt extra hard le slachtoffers van de vuur- np in Enschede. Ook de uit brand die gisteren een be- :entrum in Enschede in de as al dat effect wel hebben. On- ïerbare angsten, oude oorlog- 's en complete verwarring het leven van veel inwoners chede. zomaar een Turkse familie, ir nog waren de gezinsleden itie geweest in hun moeder- lar werden ze overvallen door ire aardbeving die huis en haard van hun verwanten in enkele se conden vernietigde. Terug in Neder land probeerden ze het normale leven weer een beetje op te pakken. Hier zou zoiets niet gebeuren, dachten ze. Tot dat op 13 mei twee fatale explosies aan die illusie een einde maakten. „Dan knalt de deksel eraf. Die mensen dachten in Nederland echt veilig te zijn, maar die zekerheid was na de ramp opeens verdwenen", zegt team leidster Astrid Doeschot van Mediant, de instantie voor geestelijke gezond heidszorg. „Als je zoiets overkomt, slaat de totale ontreddering toe." Zo ging het ook met de vluchtelingen uit de getroffen wijk. Ze waren amper de oorlog in hun land ontvlucht of ze werden opnieuw geconfronteerd met dodelijk geweld en tot puin verworden huizen. Maar ook bij de oudere Neder landers maakt de vuurwerkramp on aangename herinneringen wakker. De bombardementen op Enschede zijn opeens weer heel dichtbij. Het gevolg: slapeloze nachten, verwardheid en angstaanvallen. Een aantal slachtoffers heeft zelfs het contact met de werke lijkheid volledig verloren. De klachten van hen die bij Mediant aanklopten varieerden van concentra tieverlies tot angsten die ontstonden na een hard geluid. „Toen het kort na de ramp een stevig onweer was ge weest, hebben heel veel mensen ge beld. Hetzelfde gebeurde na die zware storm. Het probleem is dat veel slacht offers niet iemand hebben om op te rug te vallen." De meeste cliënten konden met dag behandeling en medicamenten wor den geholpen. In september, als de praktische problemen als huisvesting zijn opgelost, zullen de klachten struc- tureler van aard zijn. Mediant gaat uit van 3000 tot 5000 mensen die een be roep doen op de zorginstellingen. Daarvan houden er waarschijnlijk 500 chronische klachten. Inmiddels heb ben ruim 4000 mensen uit het ramp gebied en hulpverleners de afgelopen zeven dagen op Vliegbasis Twenthe een gezondheidstest laten uitvoeren. In totaal waren zo'n negenduizend be trokkenen voor het gezondheidson derzoek uitgenodigd. De slachtoffers kunnen rekenen op soepele regels als zij gebruik willen maken van gratis rechtsbijstand. Het Buro voor Rechtshulp in Enschede co- ordineert alle aanvragen en kan reke nen op een extra bijdrage van de over heid. Bewoners uit het zwaarst getrof fen gedeelte van het rampgebied mo gen waardevolle spullen uit hun huis, of wat daar van over is, halen. De ge meente Enschede heeft daarover giste ren afspraken gemaakt met de schade- experts en de verzekeringsmaatschap pijen. Per huishouden mag een bewo ner een uur onder begeleiding van een verzekeringsexpert naar de woning. Daar wordt een lijst gemaakt van goe deren die worden meegenomen. In de Diekmanhal is er vanavond een herdenkingsdienst. Alleen bewoners uit het rampgebied, hulpverleners en nabestaanden van slachtoffers worden in de hal toegelaten. Andere belang stellenden kunnen de dienst buiten op een groot beeldscherm volgen. De her denkingsdienst duurt van 20.00 tot 21.00 uur, en wordt ook rechtstreeks uitgezonden op TV2. spijsverteringsziekte veel vaker moesten bijbetalen. De verstrekkingen van dub bele pillen met een breukgleuf om bijbetaling te voorkomen, pakt ook niet goed uit voor de patiënt. Volgens de onderzoe kers is de kans groter dat men sen minder therapietrouw zijn. De onderzoekers vinden dat de aanpassing ingrijpende ge volgen heeft gehad voor een flink deel van de chronisch zie ken, zeker degenen in het zie kenfonds. Ze pleiten ervoor dat Borst de limieten voor sommige medicijnen voor deze patiën tengroep herziet of betere alter natieve medicijnen creëert. Amsterdam gpdte laten. Daarmee gaat de cen trale lijnrecht in tegen de dit jaar van kracht geworden Taxi- wet. Die schrijft juist een ver plichte concurrentie voor, in clusief het gebruik van de standplaatsen. TCA-directeur Grijpink zegt dit te erkennen. „Maar ja, als de chauffeurs het niet willen, dan gebeurt het ook niet." De politiek in Amsterdam heeft furieus gereageerd op de stellingname van TCA en zegt het niet langer te accepteren dat de taxicentrale zich weigert te houden aan de wet. Een op nieuw oplaaiende taxi-oorlog zou op een wel heel ongelegen moment komen. Vanaf het ko mende weekeinde vertoeven tienduizenden toeristen en EK- bezoekers in de hoofdstad. Vol gens Kohier zal dan desnoods de politie een hoofdrol gaan spelen, want de openbare vei ligheid wordt niet vanwege taxi- belangen in gevaar gebracht. Het overleg tussen de Amster damse taxicentrales zit op nieuw in een impasse. Taxicen trale Amsterdam (TCA), die tot voor kort het monopolie had in de hoofdstad, weigert nog ver der te onderhandelen. Daarmee lijkt ook de bemiddelingspo ging van de Amsterdamse ver keerswethouder Kohier te zijn mislukt. Gisteren kwamen de TCA- chauffeurs bijeen om te praten over de voorstellen die op tafel lagen. Vorige week nog bood TCA een oplossing in het con flict. Tien standplaatsen zou den gedeeld worden met Taxi- Direkt en zeven zouden geheel vrijgegeven worden voor deze concurrent. Deze laatste wilden daarover nog verder onderhan delen en daarmee was het voor de TCA-chauffeurs over en uit. TCA weigert nu definitief ande re centrales op de als eigendom beschouwde standplaatsen toe Onderzoek naar chloortransporten De ministers Pronk van milieu en Netelenbos van verkeer laten onafhankelijk onderzoek doen naar de veiligheid van chloortrans porten, schrijven ze in een brief aan de Waddenvereniging, Green peace, Stichting Natuur en Milieu en de Zuid-Hollandse Milieufe deratie. Daarnaast komt er een gesprek met Akzo Nobel om na te gaan of het aantal transporten verminderd kan worden. De milieu organisaties hadden na de ontsporing van een chloortrein in Delf zijl begin dit jaar gevraagd om uiterlijk in 2005 een einde te maken aan de chloortransporten. Dat willen de bewindslieden niet. Verdachte gaat tekeer in paleis van justitie terechte strafkorting op haar uitkering krijgt. Beroepsproce dures hadden hen niet in het gelijk gesteld en hij is er nu van overtuigd dat de rechterlijke macht de lokale instellingen de hand boven het hoofd houdt. De mishandeling van de rechter en de parketpolitie had hij gepland, zo bekende hij. Een andere rechter bij het hof had hem bij een zitting in november over de zaak met de burge meester de mond gesnoerd, toen hij wilde uitweiden over het conflict met de sociale dienst. „Hij dreigde mij de zaal te laten uitzetten en die drei ging met geweld heb ik met ge weld beantwoord", lichtte de man toe. Hij heeft geen spijt en wil de schadeclaim van de parketpoli tie van bijna 4000 gulden, waar van de officier toewijzing eiste, ook niet betalen. „Daarmee moet hij maar naar het hof stappen." Uitspraak 21 juni. Het gebeurt niet alle dagen dat een verdachte in een paleis van justitie zo tekeergaat dat een parketwacht er een gebroken vinger aan overhoudt en een rechter een lichte hersenschud ding. Toch deed een 41-jarige man uit Asten dat op 2 maart bij het gerechtshof in Den Bosch. Officier van justitie mr R. Appels eiste daarvoor giste ren bij de rechtbank in Den Bosch negen maanden gevan genisstraf. De man stond in maart in ho ger beroep terecht voor een eerdere eenvoudige mishande ling van de burgemeester van Asten en voor vernielingen in het gemeentehuis in zijn woon plaats. Na het incident bij het gerechtshof was de zaak uitge steld, maar het Hof veroordeel de hem vorige week alsnog tot vier weken celstraf. De man had een conflict met de sociale dienst in Asten sinds zijn vrouw een zijns inziens on- Omwonenden van het asielzoe kerscentrum in Roden (Dren the) eisen van de gemeente Noordenveld een vergoeding voor gederfd woongenot. Nu een familie in het Friese Joure om dezelfde reden mogelijk dertienduizend gulden tege moet kan zien, menen ook zij recht te hebben op een vergoe ding. Burgemeester en wethouders van Skarsterlan, waartoe Joure behoort, adviseren de gemeen teraad om de buurman een geldbedrag uit te keren wegens verminderd woongenot door het aangrenzende asielzoekers centrum. Het argument daar voor is, dat het tijdelijk gebouw de buurman het uitzicht be neemt vanuit de tuin. Volgens de omwonenden in Roden heb ben de 124 caravans voor zes-' honderd vluchtelingen bij hen hetzelfde effect. De vereniging Natuurlijk Ro- derveld, waarin de tegenstan ders van het asielzoekerscen trum hun krachten hebben ge bundeld, verwacht dat er onge veer honderd schadeclaims zul len worden ingediend wegens gederfd woongenot. Hij veron derstelt dat een schadevergoe ding van 2500 gulden per jaar voor omwonenden met overlast redelijk is. Daarnaast heeft de vereniging nog steeds een plan schadeclaim van 23 miljoen gulden in de la liggen, omdat huizen rondom het asielzoe kerscentrum sterk in waarde zouden zijn gedaald. Daarover wordt nog geprocedeerd.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 5