Scoren op Schiphol Plaza TV WEER Voorbereiding politie op EK Hollywood houdt uitverkoop Bedrijven en personen willen hun naam terug DONDERDAG 8 JUNI 2000 COMMENTAAR Uiteraard sprak minister De Vries van binnenlandse zaken deze week geruststellende woorden. 'Jazeker, de politie is 'voortreffelijk' voorbereid op het EK voetbal. Alles is onder controle'. De Vries kon ook moeilijk anders. Het zou toch wat vreemd zijn als de eerstverantwoordelijke bewindsman aan de vooravond van één van de grootste evenementen ooit in Nederland georganiseerd zou zeggen dat er in de voorbereiding van alles is misgegaan. Zo erg lijkt het niet. Toch zou een wat ingetogener opstelling de minister niet misstaan. Pas deze week, slechts enkele dagen voor het begin van het toernooi, zijn politie-agenten geïnstrueerd over hun taken tijdens het voetbalfestijn. Pas deze week is er enige dui delijkheid over hoe de ordebewakers zich dienen op te stellen te genover de supporters. Aanvankelijk ging de organisatie er nog van uit dat een blijvende lach op het gezicht van mijnheer agent de agressie van de hooli gans zou doen smelten; pas sinds kort is vastgelegd dat een kor daat 'tot hier en niet verder' een te prefereren aanpak is. En dan nog is onduidelijk of de eigenzinnige Amsterdamse politie daarin hetzelfde zal handelen als de collega's in andere speelsteden. Dat de justitiële regelgeving voor het tegengaan van ordeverstorin gen ernstige gebreken toont, is al eerder onderkend. Los daarvan zullen bestuurders op cruciale momenten ingrijpende beslissingen moeten nemen over het handhaven van de openbare orde. Van groot belang is, wie dat doet en of die bestuurder handelt in de lijn van gemaakte afspraken. Vooral burgemeesters van grote steden willen er nog wel eens eigen meningen op na houden over de ge wenste aanpak van openbare ordeproblemen in hun gemeente. Dit gevoegd bij de wetenschap dat tal van kaartjes in het zwarte circuit terecht is gekomen en dat een zeer groot aantal bezoekers van het toernooi niet te identificeren is, maakt een probleemloze afwikkeling van het EK voetbal er niet eenvoudiger op. Luchthaven weert zwervers en daklozen 'Scoren op Schiphol Plaza. Voordeel tot vijftig procent. Open voor iedereen, elke dag van 7 tot 22 uur'. Deze uitnodigende tekst om te komen winkelen op de nationale luchthaven wordt niet door ie dereen juist geïnterpreteerd. Steeds meer zwervers en daklozen uit de hoofdstad hebben de huise lijkheid van de vertrekhal, de aankomsthal, het winkelcentrum, het station en zelfs de kantoorgebou wen ontdekt. Een mobiel team van de Koninklijke Marechaussee en Airport Security treedt daar sinds kort tegen op en slaagt er langzamerhand in ongewenste gasten buiten te houden. Schiphol Plaza blijkt de droom van elke dakloze. Het is gratis toegankelijk, het is overdekt en warm, overal zijn zitjes te vin den en toiletten met warm en koud stromend water. Alles wordt nauwgezet schoonge- houden en de mensen vallen elkaar niet lastig. In de riant in gerichte hallen zijn talloze uit hoekjes te vinden om uren on gestoord soezend in door te brengen. Ook dakloze drugsverslaafden uit de hoofdstad ontdekten de luchthaven als gratis onderko men. Half maart vond de lucht havendirectie het tijd om op te treden, want de overlast nam onduldbare vormen aan. Er kwamen steeds meer klachten van passagiers, bezoekers en werknemers over misdragingen van verslaafden, drank- en drugsmisbruik. Volgens het hoofd van KLM Security Servi ces Platenkamp gebeurt het dat KLM-medewerkers soms wor den geconfronteerd met zwer vers die ze bij hun werk storen of zich zelfs crimineel en agres sief gedragen. Pas sinds kort heeft de luchtha ven de mogelijkheid gekregen de overlast gestructureerd aan te pakken. De Koninklijke Ma rechaussee mag ieder die dui delijk zwervend of dakloos is en ongewenst gedrag vertoont de toegang tot de openbare ge bouwen van de luchthaven ont zeggen. Het is de bedoeling dat de 'huisregels' van de luchtha ven niet worden overtreden. Speciaal daarvoor patrouilleert een mobiel team van Mare chaussee en Airport Security 24 uur per dag in en rond de openbare gebouwen op Schip hol. „Dat heeft effect", zegt een woordvoerder van de luchtha ven, „Er zijn hier nu duidelijk minder zwervers en daklozen en er komen minder klachten binnen. We voeren een preven tief, geen repressief beleid. De zwervers worden niet opgepakt en buiten de deur gezet. Wat het team voornamelijk doet, is hun komst ontmoedigen door ze wakker te houden. Dan blijkt Deze mannen wachten op hun vliegtuig. In de praktijk zijn zwervers op Schiphol soms lastig te onderscheiden van luchtreizigers die na uren wachten op de luchthaven enigszins verslonsd raken. archieffoto dat ze vanzelf weer weggaan, want de meesten komen toch hier om ongestoord een dutje te kunnen doen. Een mooiere plek dan de lucht haven om de dagen onopval lend door te komen is nauwe lijks denkbaar. Wachtend op vliegtuigen heeft iedereen een excuus om te slenteren, zitten, hangen, liggen of te slapen. In de praktijk blijkt het zelfs nogal eens lastig een dakloze te on derscheiden van een luchtreizi ger die al meer dan een etmaal onderweg is. Beiden zijn inge dut, hebben zich over meer dan een stoel gedrapeerd, hebben een baard van een paar dagen als het om mannen gaat, vettig haar en slordige kleren. Hun bagage bevindt zich op een gra tis luchthavenkar, met als ken merk vele plastic tassen met onduidelijke inhoud. Net als de vermoeide luchtreizi ger gaat een zwerver niet op zichtig in een stoeltje zitten voor een winkel met 'luxury leathergoods', middenin het winkelcentrum. Hij zoekt stille plekken in de hoeken en gaten van de vertrekhal, soms zelfs verlaten gangen van de kanto ren. Het mobiele team kent alle plekken inmiddels en kamt ze dagelijks uit. Het is overigens maar goed dat zwervers niet met de auto van en naar Schip hol reizen. Bij de uitgang rich ting A4 roept een billboard en thousiast: 'Vijftigduizend Schipholwerkers zien u graag terug theo van der kaali ijt MENSEI Michelange lo's wereldbe roemde beeld houwwerk DA VID loenst. Een weten schapper stel de vast dat de sculptuur, ge prezen voor de uitbeelding van manr schoon, toch niet zo Laserbeelden van Da\gj*i tonen aan dat hij niet 1 staart, maar scheel ki Ee ogen staan in verse hi j oj tingen, stelde onderznd c van de Californische ma Stanford vast. De wetjhoo spreekt over een typisjcht van de kunstenaar. Uerzo paalde hoek lijkt het Ilat beetje naar links te ki fbe als profiel van links kijnge recht naar voren. Mie rke optimaliseerde elk oope I bekijken van opzij, st< 01< Een kleuterleidster in Lumpur is tot een boei 3t 3600 gulden veroordiJBc zij een pakje POKÉMri™ uit een winkel had ge1 gens haar advocaat wP- kaarten onder de kleu *aa len. De 25-jarige kleu1'61' pakte een doos met k;:n I de schappen, deed d#tu' haar tas en zette de Ie ;J6 rug. Toen zij op het pi dd de winkel te verlaten,3 S bewaker haar tegen. irs De laatste leider van de voormalige Sovjetunie, MICHAÏL GORBA- TSJOV, is onlangs bij na verdron ken tijdens een zwemtochtje in di sche Zee. De beroemqóei moest door een Costai^ strandwachter uit het^er den gehaald. De 69-j^e batsjov was in Costa R v( lezing te geven. Volge Russische krant 'over^ zijn krachten en zwom"] Gorbatsjovs dochter dochter, die vanaf het^j toekeken, waarschuw^ de strandwacht. lcj Een EINDEXAMEN sluiten bij de leefwere.^ scholieren. De scheiki[/0 van een Noorse schoo et dat goed gerealiseerd^ critici zijn de leraren <3U te ver gegaan: ze vroej ;e lingen om met gegeve d enten de PARTYDRUG men te stellen. GHB T droxy-butyrate) is een ringsmiddel dat werktfc. centrale zenuwstelsel, yj die het slikken raken i^ en gaan hallucineren. Q( lende gebruikers zoud d overleden na het gebnjn. GHB als partydrug. 0s Voetbaltrainer LOUIS VAN GAAL wordt de elfde Baron van Ooit. Een kinderjury heeft hem uit gekozen, onder meer omdat hij altijd zichzelf blijft. Sfcj opening van het pretp van Ooit in 1989 kiest ia ciale jury elk jaar een lij: Barones van Ooit. Voojn: van Van Gaal zijn ondas Herman van Veen, Am t< Hoogendijk, Joost Pril Jan Rens, Urbanus, J»a Olga Havel, Dick Brunh que van de Ven. Elkeike ne heeft in het pretparr nen een eigen zetel. L i Gaal onthult de zijne 27 juni. Endemol heeft zich m cesvolle televisie-prog z BIG BROTHER niet sc| maakt aan diefstal. De4 bank in Amsterdam he 1 gisteren bepaald. De r wees de vorderingen v hankelijke Britse telev 'l cent Castaway af. Het dat eigendom is van oi ren de Britse zanger B - bezit de rechten van h programma Survive. V Castaway heeft Enden idee achter Big Brothe ken van Survive. Het E programma is momen Scandinavië te zien or naam Expedition Robi Daarin leeft een aanta gedurende een bepaal afgezonderd op een ei De Britse STUNTMAN Bennett is opgetogen een film in leven blijft het witte doek al meer keer omgekomen, ma< nieuwe film The Birth de ontberingen beperl zwemmen in koud wat een aardige afwisselin ik al zo vaak ben dood aldus Bennett. De 33 Bennett verdronk in d< nic vijf keer en werd ir Private Ryan 25 keer( schoten. Geheim Bond ruimde Bennett uit de weg. In The Mui de stuntman gemumn Brullen Rowan Atkinson die geen bekken trekt. Het is even wennen. Een nieuwe serie met Atkinson, wat verwacht je ervan als kijker? Mr. Bean, Blackadder, maar dan net weer anders. In ieder geval lachen, gieren brullen. Vergeet het maar. In Heroes Villains: Full Throttle speelt Atkinson straight-dat kan hij, Atkinson is ooit begonnen als serieus acteur. En een goede ook. Full Throttle gaat over autocoureur Sir Henry Birkin, zeg maar Tim, die zijn leven riskeert voor koning, vaderland en Bentley. Het is een serie die nog het meest doet denken aan James Herriott. Dezelfde tijd en aankleding - jaren '20 -, dezelfde vraag: is dit een luchtharti ge dramaserie of is het bedoeld als comedy Af en toe is er duidelijk een aanzet tot een grap. De jonge schrijver die Birkin inhuurt om zijn biografie te schrijven zakt in een van de eerste scènes door een stoel, bijvoorbeeld. Hum. Lachen, gieren, brullen. Full Throttle probeert de kijker een uur lang te boeien op een ma nier, zodat hij na afloop er pas achterkomt dat hij de hele tijd een soort vage glimlach op zijn gezicht heeft gehad. Maar die glimlach wil maar niet komen. Niet dat de serie slecht gemaakt is, integendeel. Bekende koppen van Britse top-televisie-acteurs vliegen door het beeld, het program ma wordt opgesierd door beelden Van autoraces in de bolides van toen... Gierende banden en brullende motoren. Maar lachen, ho maar. En vanaf het begin geloof je dat het allemaal wel goed zal komen met die Birkin. Hij is nu eenmaal de beste coureur. Goed, zijn vrouw loopt bij hem weg, hij verkwanselt het familiekapitaal door zijn eigen super-Bentley te bouwen en keer op keer kapot te rijden, hij krijgt ruzie met de grote M.O. Bentley zelf, maar dat zal toch al lemaal wel op zijn pootjes terechtkomen? Het moet toch een leuk programma zijn? Nee dus. De aflevering eindigt abrupt. Birkin brandt zich aan de uitlaat en overlijdt drie weken later aan bloedvergiftiging, zo krijgt de kijker na een uur vechten tegen emotieloosheid en slaap te lezen. Een onbevredigend einde aan een onbevredigend televisieprogram ma. Een uur verloren tijd op de woensdagavond. En niet eens een vage glimlach in ruil. Janken, grienen, brullen. wil buys vroeger op geen enkele erf, in geen enkele tuin ont breken. Hij werd beschouwd als een vriend, omdat bast, blad, bloemen en bessen een hele huisapotheek bevatten. Daarnaast bood hij de bescherming van de vlierfee: Vrouw Ellhorn, Vrouw Hudelmoer of Vrouw Holle geheten. Zij zou ook beschermen tegen heksen. Maar wat is in de zomer het verschil tussen fee, heks en wit wief? Zegt Shakespeare in zijn Midzomer nacht niet dat alles verandert in eikaars tegendeel? De vlier speelt een rol in talrijke legendes. Daarom mag hij ook niet gekapt worden door de bezitter (vim), want dat brengt ongeluk. Je mag hem hooguit snoeien, terwijl je verontschuldigingen prevelt. Om wat voor reden je ook aan een vlier komt: je moet het hem altijd vertellen. Hij is nu eenmaal een huisge noot. Weren zijn vooral verbonden met de toverkracht en de betovering van de Midzomernacht. Vroeger hin gen meisjes op 21 juni een bloeiend vlierbloe- semtwijgje achter hun bed in de stille hoop dat dan hun toekomstige echtgenoot zich door middel van een droom zou openbaren. Het voorspellen van de toekomst door middel van dromen is een van de vele geheimzinnige krachten die aan de vlier wordt toe geschreven. Vroeger at ik bij voorkeur vlierbloesem- beignets op de langste dag. maar tegenwoordig laat ik het een beetje afhangen van het stadium van hun bloei en van het weer. Welke dag het ook is: het moet er een zijn met een mooie zomeravond. Het vieren van de zomer en de komst van de langste dag begint dezer dagen met het maken van een vlier- bloesemcocktail. Het is een van de lekkerste drankjes die ik ken, sommige mensen vinden het zelfs lekker der dan champagne. Voor vijf liter is nodig: 750 gr. basterdsuiker, 5 dl. heet water, 4 grote, verse vlier- bloesemschermen, 2 eetlepels witte wijnazijn, sap en schil van 1 citroen, 4 liter water. Meng de suiker met het hete water. Giet het mengsel over in een grote glazen of plastic fles. Voeg de overige ingrediënten toe. Goed doorroeren, afsluiten en 5 dagen laten staan. Zeef dan de vloeistof in gesteriliseerde flessen met schroefdop. Nog een week laten staan. Ijskoud serveren met krulletjes citroenschil Voor vlierbloesembeignets gebruik ik een beproefd recept uit de losse hand. Reken twee mooie schermen per persoon. Pluk ze met stelen. Maak een pannen koekbeslag met bloem, melk en twee eieren of neem een kant en klare pannenkoekmix. Bereidt dat vol gens opgave maar voeg er drie eetlepels donker, zoet bier aan toe voor extra luchtigheid. Let op dat het beslag niet te vloeibaar wordt: begin met wat minder water of melk dan op de verpakking staat aangege ven. Breng de frituurpan op de juiste temperatuur, verwarm een rechaud en zet een mooie, platte schaal klaar. Pak de bloesems bij de steel en Jrituur ze een voor een. Leg ze op de schaal op het rechaud en smelt ondertussen wat honing in een schaaltje in de magnetron. Opdienen met wat poedersuiker en ge smolten honing. Wierbloesembeignets zijn een deli catesse. Het peuzelen ervan veroorzaakt ook een licht roesverwekkend effect. Maar misschien is het ge woon de (mid)zomernacht die zo betovert dat slapen het laatste is wat je wil gaan doen. Zonnig en warm zomerweer naam wil gaan gebruiken." Maar ook voor internetters zijn de domeinnamen ver warrend. „Die begrijpen absoluut niet waarom be- drijven, merken of bekende Nederlanders niet onder hun gewone naam zijn te vinden", aldus de advocaat, die al eerder in een soortge lijke zaak succes boekte. In maart daagde hij Name Space namens Unilever voor de rechter en eiste 24 domeinnamen terug als cu- pasoup.nl, glorix.nl en or- ganics.nl. De rechter stelde Unilever in het gelijk, maar tot nu toe heeft Name Space zich onttrokken aan het vonnis. Te gek voor woorden dat begrippen die tot het nor male taalgebruik behoren, worden gemonopoliseerd, luidt de verdediging van Name Space. Neem een woord als Amstel, behalve een rivier, geeft het Amster damse telefoonboek 209 vermeldingen met die naam, zegt advocaat mr. M. Bannenberg van het inter netbedrijf. Bovendien bestonden de domeinnamen nog niet en dus is er ook geen sprake van kaping. Name Space doet niet anders dan de do meinnaam op een ordente lijke wjjze registreren bij de Stichting Internet Domein registratie Nederland (SIDN). Behalve het SIDN- reglement, bestaat er geen wettelijke regeling voor het aanvragen van domeinna men. „Kennelijk heeft de overheid het nog niet nodig gevonden om regelgeving uit te vaardigen,", aldus Bannenberg. Het kort geding wordt voortgezet op een nog na der te bepalen datum. GPD Een rubberen krokodil hangt te wachten op zijn koper. De nep-krokodil heeft meerdere malen in een film meegespeeld en is een van de duizenden filmrelikwieën die deze week in Hollywood worden geveild. Be langstellenden konden gisteren al een kijkje nemen. Zo inspecteert de man op de foto een reddingsboei uit de film Titanic. fotos ap rene macura De enkele velden hogere be wolking konden vorige nacht de uitstraling maar moeilijk be letten. Het werd dan ook een frisse nacht met minima rond 8.5 graden in Valkenburg en 8.1 graden in Schiphol. De bewolking hing samen met een zwak gedeelte van een frontale band, waarachter van daag en ook morgen belangrijk warmere lucht via Frankrijk en België over onze regio's bin nenstroomt. De aangevoerde lucht wordt stilaan vochtiger, zodat de kans op onweer vanaf morgenavond stil aan toe neemt. Een onweerachtige sto- ringzorgt vanaf het weekeinde opnieuw voor alkoeling. Volgende nacht is het nog zo ver niet en blijft het zo goed als helder weer. Er is ook weinig wind, zodat het opnieuw flink kan afkoelen. Toch wordt het niet meer zo koud als vorige nacht met minima in de regio tussen 12 en 14 graden. Morgen begint de dag overal met volop zon. De aangevoerde lucht is dan een stuk warmer geworden en dat merken we aan de temperaturen, die steil de hoogte in schieten. Er mag dan overal in de streek op zo merse maxima worden gere kend tussen 25 en 27 graden, lokaal nog wat hoger. Omdat ook de zeebries langs de kust pas erg laat dekop opsteekt, is het ook prachtig strandweer, zij het dat het zeewater zelf met 14 graden nog koud is. De wind waait overigens zwak of matig uit Zuid-Oostelijke richting en ruimt in de loop van de dag stil aan meer naar het zuiden. In de loop van de dag komen er stil aan wel enkele wolkenvelden, en een geïsoleerde onweersbui is dan niet uit te sluiten. Morgennacht blijft het zacht en zwoel weer met minima rond 16 of 17 graden..Wolken velden en opklaringen wisselen elkaar af en lokaal komt het tot onweer. De wind waait erg zwak uit zuidelijke richtingen. Zaterdag ziet het weer er veel minder uit. Met een naar Noord-West ruimende wind stroomt dan lage bewolking binnen, het eerst in het wes ten van de regio. Er is dan ook kans op wat regen of motregen en voor de lage be wolking uit is er aanvankelijk ook nog kans op onweer. Het kwik doet dan een flinke stap terug met maxima van hooguit 18 graden aan zee tot rond 20 graden iets verder het binnenland in. De volgende dagen blijft het wisselend bewolkt, ovenwe- gend droog en aan vankelijk gematigd, later weer warmer zomerweer. meteoservices De zomermaanden zijn Met juni komt ook de zomer in het land, de volle zo mer, met bloeiende rododendrons, rozen en ridder sporen, met zonovergoten terrasjes en zwoele zomer avonden. Met kleding die weinig om het lijf heeft en tuinen waarin je gaat wonen. Het buitenleven is be gonnen. 's Avonds is er de verbazing over de lange lichte avonden, het ijsblauwe midzomernachtlicht dat als een wachter aan de poort de duisternis van de nacht weert. Nog even en dan is het al weer de langste dag waarmee de totale metamorfose die de zomer heeft gebracht, wordt gevierd. Niets is meer zoals het van de winter leek. En je zou willen dat het nog maanden zo doorging, omdat de zomer in Nederland altijd zo tijdelijk en onbereken baar is. en we in september al weer gaan hui ieren dankzij het regime van snel korter wor dende dagen. Na de maand juni komt de zon ieder week wat later op en gaat wat eerder onder. Op 7 september is het, zo zie ik in mijn agenda, bijna twee uur later licht en twee uur eerder donker dan nu. De langste dag is een bitterzoete mijl paal, want hij luidt tegelijkertijd het krimpen van het daglicht in. De maand juni is ook de maand van de vlieren. Overal domineren deze taaie bloeiers het landschap met hun ragfijne, roomwitte bloemschermen, stuk voor stuk indrukwekkende staaltjes kantkloswerk van de natuur. Aan vlieren worden zowel magische als geneeskrachtige eigenschap pen toegekend. Daarom mocht een vlier r HELEEN CRUL begonnen Het gaat om namen als Pa trick Kluivert, Ronald de Boer of Jaap Stam, maar ook om merken als Albert Heijn, BMW, KLM of Cha nel. Zet daarachter .nl en je hebt een domeinnaam op internet. Dagelijks depo neert het internetbedrijf Name Space een paar dui zend van deze domeinna men, om ze later te verko pen voor 13.000 gulden per stuk. Het bedrijf bezit in middels 45.000 gedepo neerde namen en dat is dertien procent van alle .nl domeinnamen. Die gouden handel was gis teren onderwerp van een kort geding voor de Amster damse rechtbank. In totaal 160 personen en bedrijven eisen bijna driehonderd door Name Space 'gepikte' domeinnamen terug. Daarbij gaat het ook om domeinnamen met een be wuste typefout. Zo eist KP- MG de domeinnaam kpmg- .nl op. Elsevier wil het ei gendom op elsevieren.nl en Primafoon meent recht te hebben op primaphone.nl. Volgens advocaat mr. J. van Manen van de 160 eisers staat dit bekend als ty- posquattingen registeert Name Space heel bewust deze foute namen. De eisers verwijten het be drijf de namen uitsluitend te hebben gedeponeerd om winst te maken. Volgens Van Manen zijn vooral be kende Nederlanders daar van de dupe. Zelf kunnen zij de domeinnaam niet ge bruiken, tenzij ze daarvoor veel geld betalen. „Als voet baller Frank de Boer een kledingnaam onder zijn naam wil hangen moet hij Name Space daarvoor 20.000 tot 30.000 gulden betalen. Name Space wil dus kennelijk ook nog con troleren waarvoor men zijn

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 2