Voor Nederland staat veel op het spel bij Euro 2000 Euro 2000 Rijkaard bezorgd over beenblessure Overmars Rechtbank België geeft Joegoslavië groen licht koninklijke families bij ijvitte' openingsceremonie Chaos en veel schadeclaims' Het geheim van de verdwenen sporttas ~J)NDERDAG 8 JUNI 2000 ingelse hooligans teruggestuurd gjDEN» Nederland heeft twee bekende Engelse hooligans te- iggestuurd die het land voor de Europese kampioenschappen jvi obeerden binnen te komen. De Britse minister van binnen- n ndse zaken Jack Straw heeft dat gisteren bekendgemaakt. Eén ia erd op Schiphol de toegang geweigerd, de ander na aankomst de haven van Hoek van Holland. De Britse autoriteiten heb- •n de politie in Nederland en België de namen verstrekt van t)0 eer dan vijfhonderd fans die vanwege ordeverstoringen de ov tot binnenlandse of internationale voetbalwedstrijden vo ontzegd. latthaus opnieuw geblesseerd burg In de laatste oefenwedstrijd van Duitsland voor het is Lothar Matthaus weer geblesseerd geraakt. De 147-voudig ternational moest gisteren in het duel met Liechtenstein in eiburg (8-2) na een half uur naar de kant vanwege een nieuwe jierblessure in zijn rechter bovenbeen. Matthaus (39) miste jterdag al de wedstrijd tegen Tsjechië (3-2). Dat was uit voor- I r irg, zo liet teamchef Ribbeek na afloop weten. Matthaus liep l-V /ee weken geleden de eerste spierblessure op tijdens een trai- ngskamp op Mallorca. Duitsland kwam tegen het nietige echtenstein pas laat op toeren. Na ruim een uur was de stand >g 2-2. Pas na de treffer van Bode in de 65ste minuut gaf de letbaldwerg zich gewonnen. Met vijf treffers in de laatste tien inuten nam de ploeg van Ribbeek toch nog ruim afstand. Kir- en (drie) en Jancker (twee) zorgden voor een doelpuntrijke eriotfase. 0.1 lenden geschrapt door computer ice 10ningenDe vakgroep Econometrie van de Rijksuniversiteit kroningen is eruit: Clarence Seedorf en Boudewijn Zenden pas- n niet in de basis van het Nederlands elftal. In hun plaats oeten Arthur Numan, als linksback, en Ronald de Boer als chtermiddenvelder spelen. Voor de rest klopt bondscoach d' jkaards eigen keuze aardig. De opstelling is berekend met een imputerprogramma, dat werd opgesteld door universitair vooofddocent dr. G. Sierksma en twee studenten. De computer en ;oordeelde alle spelers individueel tijdens de oefencampagne )t( ior dé EK op grond van vijftig kenmerken, zoals scoren, pas- ,e n en balverlies. Opvallend is dat Makaay er als invaller beter ïvi tkwam dan Van Hooijdonk. as latini mijdt Heizel-stadion rus» Michel Platini zal nooit meer een voet zetten in het voor- Heizel-stadion in Brussel, dat tegenwoordig het Koning Dudewijn-stadion heet. De voormalige vedette van het Franse !'n lethal heeft slechte herinneringen aan die accommodatie. aaiom mijdt de huidige FIFA-official de arena tijdens Euro u' 100. Platini maakte als spelmaker van Juventus uit een straf- !R hop het enige doelpunt in de EC-finale voor landskampioe- IS' ;n tegen Liverpool (1-0) in 1985. Die wedstrijd in het toenma- ;e Heizel-stadion werd volledig overschaduwd door suppor- rsrcllen op de tribunes waarbij 39 Italiaanse fans door ver- n' ukking om het leven kwamen. „Voetbal is plezier voor mij en n rentree in dat stadion zou me absoluut niet plezieren", het ™i atini weten. „Ik wil er nooit meer terugkeren." *P Eer, roem, imago en veiligheid Aanvaller mogelijk niet tegen Tsjechië hoenderloo ype minkema Oranje wordt, luttele dagen voor de aftrap van Euro 2000, geplaagd door blessures. Voor Arthur Numan en Patrick Kluivert zijn de kwetsuren niet ernstig. Mare Overmars moet echter vrezen. Zelf is de aan valler bang dat hij, zoals hij dat gisteren zei, 'zijn boven been heeft opgeblazen'. Het spant er om of hij fit genoeg is voor de openingswedstrijd te gen Tsjechië, komende zon dag. Vandaag valt de beslis sing. Overmars wil dolgraag spe len, maar coach Frank Rijk aard wil niet dat zijn speler grote risico's neemt en voor de rest van het toernooi is uit geschakeld. Desnoods, liet Rijkaard doorschemeren, zal de trainer zijn speler tegen zichzelf in bescherming ne men. Mare Overmars weet wat hem te doen staat. Als hij van daag niet voluit meekan, is de eerste wedstrijd tegen Tsje chië al voorbij. „Dan wordt het heel lastig." In Nyon moest hij vorige week de groepstraining staken. Giste ren werkte Overmars nog steeds apart van de groep. „Ik kan nu alles weer doen, maar ik zal nu toch echt met de groep moeten meetrainen." Rijkaard: „De conditie van Overmars baart me zorgen. Hij heeft niet, zoals Dennis Bergkamp, die ook van een blessure is teruggekomen, drie, vier trainingen achter el kaar kunnen afwerken om sterker te worden. Overmari heeft steeds ergens last van gehad, waardoor hij dè groepstraining moest afbre ken. Om zondag vanuit hel niets honderd procent té moeten geven, dat lukt niet! En voor de wedstrijd tegeii Tsjechië is dat absoluut no* dig." De blessures van Kluivert erl Numan, die de avondtraining aan zich voorbij lieten gaan, zijn niet zo ernstig. De spits had in de oefenwedstrijd van zondag tegen Polen (3-1) een tik tegen de enkel gekregenl Rijkaard: „In eerste instantie had Kluivert er ook geen last van. Maar vanmorgen, toen hij een bal aannam, was ei toch sprake van irritatie." In overleg met de mediscne staf werd besloten de ochtendtran ning af te breken. Gisteravond bleef Kluivert binnen, voor be handeling. Arthur Numan is nog niet in staat om per dag twee zware trainingen af te werken. Rijkf aard: „Er is in het overleg met de medische staf aangegeven dat Numan het nog niet kan opbrengen om twee keer op een dag te trainen. We zullen voorzichtig met zijn blessure moeten omgaan." Bondscoach Frank Rijkaard overlegt tijdens de training met Edgar Davids en Clarence Seedorf. Links Ronald de Boer. foto anp marcel antonisse Frank Rijkaard zegt de oefencampagne tot de allerlaatste dag nodig te hebben om met Oranje de puntjes op de i te zetten. Een andere autoriteit, minister De Vries (bin nenlandse zaken), verklaarde onlangs hetzelfde. Wie na twee jaar voorbereiding nog niet op z'n gemak is, is rij kelijk laat en neemt een groot risico. 'e( koninklijke families van Ne land en België wonen zater- a ;avond de openingsceremo- }ri van Euro 2000 en de wed- jd België-Zweden bij. Dat Dben de organisatoren van toernooi gisteren in Brussel ;engemaakt. Volgens direc- r Alain Courtois zullen de ten gezamenlijk in een spe- e bus arriveren. „Ze zijn als ware supporters van dezelf- club." Jamens Nederland zullen l1 lingin Beatrix en Prins Claus ceremonie in het Koning idewijn-stadion bijwonen. totaal 50.000 bezoekers (het eidion raakte pas deze week verkocht) zullen zaterdag- >nd getuige zijn van een on- voon en bepaald niet kleur- spektakel. „We hebben na- lijk niet gekozen voor mas- iteit en bonte kleuren. Vrij- iristen vrezen wet bestuurlijke ophouding wel alles gebeurt in het wit", verduidelijkt producer Geert Al- laart. „Het zou wel erg voor de hand hebben gelegen om voor Euro 2000 tweeduizend figu ranten te laten opdraven en alle kleuren van de deelnemende landen te gebruiken", zegt Al- laart. „We gaan een compleet ander spektakel verzorgen met nog geen vierhonderd acteurs. Ook maken we geen gebruik van vuurwerk en andere knalef fecten. Wij willen in dertien mi nuten een droom uitbeelden voor de naar schatting ander half miljard televisiekijkers over de hele wereld." Een kleine jon gen vertelt zijn droom aan een vriendelijke reus die de aftrap van het toernooi zal symbolise ren. Vervolgens worden ballon nen opgelaten met daaraan be vestigd de teksten van* school kinderen uit Nederland en Bel gië. hoenderloo gusbert spierenburg Er staat de komende drie weken voor Nederland buitengewoon veel op het spel. Eer en roem, imago en veiligheid. De natio nale voetbalploeg moet per se Europees kampioen worden en de natie dient Euro 2000 heel huids door te komen. In 1988 was het EK voor Ne derland nog een groot feest. In Duitsland werd de ploeg van Michels (en van Gullit, Van Bas ten en Rijkaafd) kampioen, on der meer dank zij een histori sche zege in de halve finale op het thuisland. Twaalf jaar later zal het Nederlands elftal z'n fa- vorietenrol in eigen land moe ten bewijzen. De druk is groot, evenals de tegenstand. Meteen in de poule moet Oranje met de billen bloot tegen de regerend wereldkampioen (Frankrijk), de Europees kampioen van 1992 (Denemarken) en de vice-Euro- pees kampioen van 1996 (Tsje chië). De opgave is niet gering en voor enig optimisme na de te leurstellende oefencampagne geen enkele aanleiding. Van de zeventien oefeninterlands won Oranje er slechts vier. Marco van Basten, de ster van 1988, sprak vorige week in de Tele graaf duidelijke taal: „Het lijkt me voor Rijkaard frustrerend om dag en nacht met die wed strijden bezig te zijn, terwijl je ziet dat het de spelers nauwe- 4ijks raakt. Dat verschil in be trokkenheid, ik zou er gek van worden". Hetelftal van Rijkaard ver toonde afgelopen zondag in de laatste test, in Lausanne tegen Polen, nog tal van gebreken. Het team had vorm noch struc tuur. Zelfs over het strijdplan bestond, een week voor het uur van de waarheid, geen enkele duidelijkheid. In twee jaar tijd lijkt Rijkaard weinig te zijn opgeschoten. Be sluiten stelt hij uit, tot het laat ste moment. Het Nederlands elftal, dé grote favoriet van volk en vaderland, heeft behoefte aan een leider die de juiste be slissingen neemt op het juiste moment. Een decision-maker - en dat is Rijkaard niet. Hij kan het niet, of hij durft het niet. Michels stuurde in de tweede helft van de WK-finale in '74 René van de Kerkhof het veld in, en niet Keizer. Happel koos in de WK-finale van '78 voor Nanninga, een bloemist uit Kerkrade die prompt scoorde. Wéér Michels deed op het EK van '88, in de poulewedstrijd tegen Ierland, na rust een be roep op Kieft die Oranje acht minuten voor tijd naar de twee de ronde kopte. En Advocaat hield op het WK van '94 Blind buiten het elftal, gewoon omdat hij Ronald Koeman had. Rijkaard is een aimabel en vriendelijk mens, maar geen teammanager, en zeker niet één die met harde hand regeert. Liever spaart hij de kool en de geit, in elk geval bij z'n voortdu rende overpeinzingen over de opstellingen één elftal van de beste elf spelers. Tot die categorie behoort Bergkamp. Maar in het sterkste elftal is voor de vedette van Ar senal op dit ogenblik eigenlijk geen plaats meer. Niet meedo genloos genoeg. Geen killer. Het is een dilemma, waarmee de bondscoach worstelt, en misschien ook wel een beetje schippert. In het moderne voetbal gaat het om de slag op het midden veld en om spelers die zich, in het belang van het resultaat, kunnen wegcijferen. Types als Stam en Davids. Maar daarvan heeft Oranje er te weinig. Zo is onze mentaliteit ook niet. Meestal sterven we liever in schoonheid. Nederland, in '98 nog de nummer vier van de wereld, mist kort voor aanvang van Eu ro 2000 de allure van een Euro pees kampioen. Alles duidt op een kansloze affaire. Maar zeg natuurlijk nooit nooit: succes is vaak afhankelijk van toevallig heden. Bovendien: je weet maar nooit hoe een koe een haas vangt. brussel rtr/anp/belga Joegoslavië is vrij om deel te ne men aan Euro 2000. Dat heeft een rechtbank in Brussel woensdag bepaald. Twee advo catenkantoren in België hadden het kort geding namens in Bel gië woonachtige Kosovaren en Albanezen aangespannen. De betrokken juristen kon digden aan dat zij de Europese Commissie zullen vragen be slag te leggen op het geld dat de Joegoslavische voetbalbond- zou ontvangen. De Albanezen en Kosovaren in België willen een speelver bod voor Joegoslavië bij het ko mende EK. De rechtbank had daartoe de Belgische regering moeten opdragen de verleende visa aan spelers, trainers en of ficials in te trekken. Daarvoor was echter geen enkele reden, zo luidde het oordeel. De Europese Commissie heeft de klacht van de Kosova ren en Albanezen nog in be handeling. De Commissie ziet erop toe dat de EU-sancties te gen Joegoslavië, opgelegd vorig jaar wegens de oorlog in Koso vo, worden nageleefd. Volgens een woordvoerder haag achille prick praktisch onwerkbaar. Dit wordt een enorme toestand." Franken verduidelijkt de pro blemen aan de hand van een voorbeeld. „Stel: de burge meester vreest voor een groep van honderd Tsjechen. Dan moet hij eerst via de politie bij deze groep kenbaar maken dat ze zich bijvoorbeeld ergens die nen te verwijderen. De groep moet dat begrijpen; in de eigen taal dus. Als ze worden opgepakt, moeten ze naar een locatie waar ze maximaal twaalf uur kunnen worden opgehouden. Daar moeten ze een voor hen begrijpelijk formulier krijgen waarin staat dat ze bezwaar kunnen aantekenen. Om dat bezwaar in behandeling te ne men, moet er een bestuurs rechter aanwezig zijn. Zijn er voldoende tolken? Moet de rechter getuigen oproepen, bij voorbeeld de commandant van de Mobiele Eenheid? Wil de rechter videobeelden zien? Zij twee mensen een groep? Wat als iemand zegt dat hij niet bij de groep behoort, is de wet dan wel op hem van toepassing? Enzovoort, enzovoort. En dan praat ik nog niet eens over de situatie dat je Engelsen, Neder landers en Turken tegelijkertijd op één locatie wilt ophouden. Eigenlijk weet niemand, burge meesters, politie, bestuursrech ters, wat er op hen afkomt als deze maatregel tijdens het toer nooi wordt gebruikt." De bestuursrechters in de ar rondissementen van de vier speelsteden hebben zich de af gelopen maanden in allerijl voorbereid op hun nieuwe taak als 'voetbal-rechter'. Juridische medewerkers in Arnhem spre ken over mogelijke 'chaotische taferelen' als. straks daadwerke lijk groepen supporters worden opgehouden. In het arrondisse ment Amsterdam voorzien ze dat het allemaal 'heel raar' kan gaan lopen. De Rotterdamse bestuursrechter mr. L Goossens heeft de landelijke coördinatie over dé voorbereiding van de rechters. „Het is een noviteit waar we ons in korte tijd op hebben moeten voorbereiden. Een gigantische klus", zegt Goossens. .Alleen al de logis tiek. Er moeten locaties zijn waar mensen worden opgehou den. Daar moeten provisori sche rechtbankjes worden geïn stalleerd. De rechters willen een toga dragen. We hebben com puters, faxen, telefoons enmog veel meer nodig om de zaken zo snel mogelijk af te handelen. We hebben ons intensief moe ten voorbereiden op de inhoud van de wet en via een intern computernetwerk houden alle bestuursrechters elkaar straks dagelijks op de hoogte hoe ze in de praktijk zijn gevaren. De re gering heeft 750.000 gulden be schikbaar gesteld, maar als de maatregel een paar keer wordt toegepast, komen we al snel te kort aan dat bedrag. Dit vergt veel mankracht en kost een hoop geld." „Ze zullen het niet snel zeg gen, maar ook de rechterlijke macht ziet deze wet volstrekt niet zitten", zegt hoogleraar strafrecht Th. de Roos van de Universiteit Leiden. „Ze heb ben het gevoel dat ze via een rare u-bocht nu aan het werk moeten omdat burgemeesters een openbare ordeprobleem hebben en niemand weet wat te doen met supportersgeweld. En ze hebben gelijk; deze wet is een vreemde eend in de bijt." VIJF VRAGEN AAN... In de rubriek Vijf Vragen geeft een speler, trainer of begeleider van Oranje ant woord op een aantal uiteen lopende vragen. Vandaag as- sistent-bondscoach Johan Neeskens, na de zomer trai ner van eredivisionist NEC. Al drie dagen is Johan Nees kens zijn sporttas kwijt. De oranje reistas met nummer 23 bevatte onder meer vertrou welijke informatie over de trai ningsschema's van Oranje. De hssistent van Frank Rijkaard doet een vertwijfelde oproep. 1. Wat is er gebeurd? „Na de wedstrijd tegen Polen zijn we vanuit Lausanne met een vertrokken naar het vlieg veld van Genève. Daar heb ik mijn tas om half tien 's avonds meegegeven met alle andere tassen van spelers en begelei ders. Ik heb hem nog op een van de twee karretjes op weg naar het vliegveld voorbij zien komen. Op Schiphol waren al le tassen er, behalve die van mij. Ik heb er tot twee uur 's nachts op staan wachten. Sindsdien is-ie kwijt, spoor loos." 2. Wat zat er in? „Behalve m'n voetbalschoe nen mis ik nu alle schema's van de ochtend- en middag trainingen en programma's voor het Nederlands elftal voor het EK. Verder zaten er analyses en gegevens in van alle wedstrijden die we heb ben gespeeld, informatie over tegenstanders van EURO 2000 en alle gedetailleerde sche- Johan Neeskens. ma's voor de seizoensvoorbe reiding van NEC. En ik mis m'n boekje met alle telefoon nummers en adressen en m'n agenda. Nu moet ik steeds naar de PTT bellen om tele foonnummers van bekenden te achterhalen. Dat is echt ba len." 3. Dus u kunt Bas Roorda, kee per van NEC, nu niet meer bel len? „Nee, dat gaat niet meer. Dat is inderdaad heel irritant, ik ben verschrikkelijk onthand. Ik hoop dan ook dat iedereen wil uitkijken naar een sporttas met nummer 23. Er zit kostba re informatie in." 4. Waarom heeft u zolang ge wacht piet het wereldkundig maken van het verlies van de vertrouwelijke informatie van Oranje? Hoe eerder hoe beter zou ik zeggen. „Het gebeurt toch wel vaker dat een koffer iets te laat of een paar dagen later op een vliegveld arriveert. Alleen was dat met mijn tas niet het ge val." foto 1aap de boer gpd 5. Hier moet kwade opzet in het spel zijn, denkt u niet? Oranje moet tenslotte Europees kampioen worden. „Nee, ik ga er niet vanuit dat iemand bewust m'n tas heeft gepikt. Aan de andere kant is alles van Oranje 'hot', dat is waar. Maar wie heeft wat aan een horloge, dingen voor thuis en wat kleine cadeautjes. En zullen er echt mensen zijn die wat aan badslippers hebben. Nee, toch?" mark caldenhoven van de eisende partij heeft Bel gië het EU-verdrag inzake Joe goslavië overtreden. Daarin hebben de lidstaten zichzelf ondermeer de plicht opgelegd geen visa te verstrekken aan of ficials die banden hebben (had den) met de Joegoslavische pre sident Slobodan Milosevic. Het visa-beleid op basis van EU-afspraken is een zaak van nationale regeringen, die zich daarbij kunnen baseren op een regelmatig bijgestelde lijst van verdachte Servische officials. De meeste spelers van Joegosla vië beschiken echter al over gel dige EU-documenten, omdat cze voor een buitenlandse club uit komen. Joegoslavië speelt de eerste drie groepswedstrijden in Bel gië. Later in het toernooi kan de nationale ploeg ook Nederland aandoen. Het is nog onduideljjk of de Joegoslavische voetbal bond na het EK de UEFA-gèl- den (tenminste 7 miljoen gul den) in ontvangst mag nemen. Indien de Europese commissie van mening is dat er binnen die organisatie te veel contacten met Milosevic bestaan, worden de financiële EU-sancties van kracht. Pele: Engeland maakt veel kans madrid rtr Pele tipt Engeland als de be langrijkste kandidaat voor de Europese titel. Daarnaast noemt de Braziliaanse voetbal legende Spanje en Nederland in zijn rijtje van favorieten. „Ik heb grote waardering voor Engeland", aldus Pele. „Het land heeft weliswaar nooit een Europese titel gewonnen, maar Engeland heeft zijn trots. Dat is er al geweest sinds het begin van de voetbalgeschiede-, nis. Tijdens het afgelopen WK in Frankrijk bleek met spelers als Steve McManaman hoeveel talent het team heeft". Pele schat de kansen van 'ti telverdediger Duitsland niet hoog in. „De ploeg is te oud." De Braziliaan ziet mogelijkhe den voor Nederland, maar maakt zich zorgen over de op stelling. „Een team met Edgar Davids en Clarence Seedorf op het middenveld en Mare Over mars en Dennis Bergkamp in de aanval. Dat lijkt mij niet de tactiek om wedstrijden mee te winnen." Erotische film voor wedstrijd OISTERWUK SIP De Zweedse voetballer Frederik Ljungberg neemt op de avond voor de openingswedstrijd van het EK tegen België genoegen met een erotische film. Bonds coach Tommy Söderberg heeft zijn spelers voor het duel een totaal seksverbod opgelegd. Ljungberg heeft slechte erva ring met seks voor de wedstrijd. „Ik heb ermee geëxperimen teerd. Maar ik heb dan geen controle meer over de ba' Ik ben dan helemaal leeg."

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 23