Ontmoetingsplaats voor gehandicapte kunstenaars .Het begon lis geintje' Premier Kok roemt expositie van architectuurinstituut Cultuur Kunst Nederlanders willen musicaltheater maken van Berlijns operettehuis Mezzosopraan Tania Kross wint NPS Cultuurprijs 2000 Opera op het water is groot succes Grote verwachtingen KunstRAI NDERDAG 8 JUNI 2000 941 21 oom voor de eeuwigheid 111 )en Hij kreeg de boom niet mee, zoals de Japanse keizer [a tst nog. Maar bij het planten in de Hortus Botanicus kreeg e afessor Takashi Sugimura daarentegen wel de garantie dat e*j n Cryptomeria Japonica daar veel en veel ouder kon worden n de cypres die nu in de keizerlijke achtertuin prijkt. „Wel I lizend jaar", sprak de directeur van het Nationaal Herbarium, afessor Baas. „Hij kan iedereen en alles overleven. Althans als gi, zoals de boom in Japan in de wandelgangen wordt ge- ?r emd, ook gezond blijft. Hier in de Hortus zullen ze daar voor 1:gen." Een toepasselijk geschenk voor de Japanse geleerde °lzaterdag een eredoctoraat ontvangt van de Leidse universi- ae t in verband met zijn baanbrekende onderzoek op het gebied enn ziekte in relatie met ouderdom. De professor, die er tijdens II ceremonie gelijk de stereotiepe Japanner druk op los foto- ee ifeerde, liet het wroeten in de aarde maar over aan zijn 'w juw. Kon hij daar mooi nog een paar kiekjes voor thuis van t0 tken, nu definitief vaststond dat die boom toch echt niet mee ar huis mocht. foto hielco kuipers m a [uziek, theater en cabaret in München |nchen Lou Reed, Nina Hagen en Huey Lewis treden deze mer op in Tollwood. Dit grote festival in München begint op 21 juni. Tot en met 16 juli zal een keur aan muzikanten, theater makers en cabaretgroepen de podia bevolken. Vorig jaar trok t Duitse festival 850.000 bezoekers. Tollwood begon ooit als ye ernatief festival maar is inmiddels uit zijn jasje gegroeid. The- ie ;rgroepen uit de hele wereld gunnen het publiek komende 11 mer in München een blik in de keuken. Zo brengt het Franse a impagnie Off een moderne Carmen-uitvoering en het even- ns Franse Compagnie Maboule Distorsion een avantgardis- ch theatercircus. West-Afrikaanse kunstenaars hebben zich renigd in 'Circus of a 1000 faces'. Verder staan onder meer P en Willy de Ville op het programma. Het festival vindt lats in het Olympiapark. ipen Podium in Volkshuis afgelast )en» Het Open Podium dat Folkclub Horus op vrijdag 9 juni 1 het Leidse Volkshuis wilde houden, is afgelast. Volgens P. Al- e rda van de Leidse folkclub zijn er problemen met de geluids- 2 j ilatie van het Volkshuis. Volkshuis-coördinatrice Hilde Jansen e{ vestigt dat de isolatie in het opgeknapte pand nog niet klaar Jansen: „De werkzaamheden in de betreffende zaal zijn, vol- p] ns planning, nog in volle gang. De zaal'is nog leeg. Er komt c|] n tribune in en er hangen nog geen gordijnen." Naar haar ggen is alles bij de start van het nieuwe seizoen, in september, ier in orde. I paanse prijs voor sopraan Hendricks )e lEDQ De Amerikaanse sopraan Barbara Hendricks krijgt dit ro ïr de Prins van Asturië-prijs voor schone kunsten. Dat heeft sl jury van de prestigieuze Spaanse onderscheiding, waaraan 3e n bedrag van 5 miljoen peseta (66.000 gulden) is verbonden, nt kendgemaakt. De 51-jarige sopraan krijgt de prijs niet aleen in or haar muzikale veelzijdigheid, maar ook voor haar inzet 3 or de mensenrechten. „Haar artistieke talent en haar engage- ent zijn een levend bewijs van de band tussen kunst en maat- happij", aldus de jury. Hendricks is sinds 1987 speciale am- ssadeur van de Hoge Commissaris van de vluchtelingenorga- satie van de Verenigde Naties. r lusicaldebuut Kamerling in Elisabeth r swuk Voormalig soap-acteur Antonie Kamerling maakt het t mende theaterseizoen zijn musicaldebuut in Elisabeth. Ka- erling (33) speelt vanaf eind augustus de rol van Luigi Luche- één van de hoofdrollen. Kamerling kreeg bekendheid met J. n rol van Peter Kelder in Goede Tijden Slechte Tijden. Ook in dere producties trad Kamerling met grote regelmaat aan. Op 1 evisie speelde hij onder meer in Respect (met Willem Nijholt :n 1995), Windkracht 10 ('95) en All Stars ('99). Speelfilms waar- Kamerling figureerde waren onder meer De Kleine Blonde 8 >od, Suite 16 en Het Veertiende Kippetje. Op het toneel heeft imerling ervaring met The Mousetrap, Torch Song Trilogy en II Wonderbaarlijke Nacht. In Elisabeth gaat Kamerling de rol ÏV n en om spelen met Wim van den Driessche, die al sinds de 1 emière van Elisabeth in 1999 de rol van Lucheni speelt. di k. it is huiswerkradio op Radio Leider- p 106.1 FM, met 'Ik weet waar je huis ont' van B. N. W. oftewel Borighi, nfredo én Wini." Met een echte ra- i-stem kondigt Boris van Zonneveld geroutineerd een plaatje aan. Niet naar een plaatje, want het is de single hij samen met collega-radiomakers tnfred Vink (25) en Wijnand Trippen- (18) maakte. En de single is tegen- ordig niet alleen op radio Leiderdorp loren, de beoogde zomerhit heeft in- ddels de Nationale Tipparade bereikt, navond staan ze in het Hilversumse e Gooiland geprogrammeerd tussen ida Wagenmakers en Georgina .Ver in. .Het is begonnen met een geintje", t Van Zonneveld het onstaan van het mer uit. „Een maand of drie geleden laiden we op de radio 'C U when U there' van Coolio. We maakten er tij- [is de uitzending een eigen tekst op." jnand Trippenzee vult hem aan: „Dat g in het begin niet verder dan Yo en eek it Out. Later kwamen we op 'Ik et waar je huis woont'. Dat hoor je ine ventjes op straat wel eens tegen aar roepen als ze ruzie hebben. Om te telllen dat ze later hun grote broer er af sturen." Van het een kwam het an- ,We namen de tekst op in de studio i Radio Leiderdorp en ik heb er in jn huisstudio nog wat aan gedaan." 'tedat het plaatje was rondgestuurd ar radiostations en platenmaatschap- en was het meteen raak. „Platen- latschappij ABCD belde dezelfde >nd nog terug en zei dat ik niet meer 'der moest praten met anderen. Na- Het roemruchte Metropol Theater in Berlijn wordt mogelijk een Nederlands musicalbedrijf. Volgens het Duitse dagblad Die Welt wil het Nederlandse bedrijf Stage Holding rond de tachtig miljoen gulden investeren. Stage Hol ding bevestigt de gesprekken met de gemeente Berlijn, die eigenaar is. Het bedrijf wil geen bedragen noemen, maar hoopt wel op een 'goede afloop'. Stage Holding is een bedrijf van Joop van den Ende. Joop van den Ende Theater Producties is weer een werk maatschappij van Stage Holding, dat ontstond toen Van den Ende alle live producties uit Endemol haalde. Stage Holding noemt de Duitse markt 'erg interessant voor ons'. Stage Holding Duitsland heeft al een con tract gesloten met het Colosseum in Essen en kocht reeds het Buddy Thea ter in Hamburg. Het Metropol Theater is meer dan honderd jaar oud en legendarisch om de suikerzoete operettes die daar in de loop van de afgelopen eeuw met groot vakmanschap zijn uitgevoerd. Volgens Die Welt wil Stage Holding er nu mu sicals als Elisabeth (nu in het Circus Theater in Scheveningen), Titanic en Cyrano (bekend van Broadway) op de planken brengen. Het Metropol Theater in het voor malige Oost-Berlijn staat al sinds de zomer van 1997 leeg. De overheid lijkt er geen geld meer aan te willen spen deren. Alleen Tom Waits en de CDU hebben het theater nog een keer afge huurd. De positie van de vroegere operettetempel is tot op heden ondui delijk. Wel is er sprake geweest van een overname door theaterman René Kollo. Atelier en expositieruimte Phila del Art in Leidse vrouwengevangenis CASPER WICHERS De voormalige vrouwengevan genis aan de Pesthuislaan in Leiden gaat weer open, maar dit keer worden er geen vrou welijke delinquenten aan de muur geketend. Slechts één kleine ruimte, met dubbele deuren, doorgeefluik en een kijkgat laat nog zien hoe het uit 1848 stammende gebouw er vroeger uitzag. In deze voorma lige cel nummer 8 staat binnen kort echter een bakoven. De Stichting Philadelphia Zorg heeft het door de Rijksgebou wendienst geheel gerestaureer de pand vlak naast Naturalis omgetoverd in een een open atelier en expositieruimte voor verstandelijk en lichamelijk ge handicapte mensen. De Leidse burgemeester Postma en Elco Brinkman, ad viseur van Stichting Philadel phia Zorg, zijn sprekers tijdens de opening vrijdag van het nieuwe kunstcentrum Phila del Art. Vervolgens kunnen gehan dicapten wekelijks, van woens dag tot en met zaterdag, in Lei den aan de slag met houtbe werking, zijdeschilderen, beeld houwen of keramiek. In het pand is ook een expositieruimte waar de gehandicapten hun werk kunnen laten zien. Bezoe kers kunnen de geëxposeerde kunst niet alleen bekijken, maar ook kopen en lenen. Stichting Philadelphia Zorg is een landelijke organisatie die hulp biedt aan ruim zesduizend mensen met een verstandelijke handicap. Zes jaar geleden be gon de stichting met het dagbe stedingsproject Phila del Art. Leiden was toen al een van de locaties voor dit project waarbij ny Voorhout: „De komende tijd zullen acht gehandicapte mensen zich hier dagelijks bezighouden met kunstzinnige activiteiten." foto dick hocewoninc mensen met een handicap zelf Voorhout van Phila del Art. „De kunst maken. Door het hele land worden 'kunstdagen' ge houden waarbij de kunstenaars hun werk aan elkaar laten zien. „De nieuwe vestiging aan de Pesthuislaan biedt nog meer mogelijkheden", vertelt Janny komende tijd zullen ongeveer acht mensen zich dagelijks be zighouden met allerlei kunst zinnige activiteiten. Voordat zij hier komen, hebben ze in een soort sollicitatiegesprek al aan gegeven wat ze leuk vinden, wat ze kunnen en wat ze willen be reiken." In overleg met de be geleiders kunnen de gehandi capten dan ook aangeven hoe lang ze aan het project willen meedoen. Een team van vijf mensen be geleidt deze kunstenaars en geeft hen aanwijzingen. Van deze begeleiders wordt ver wacht dat zij naast grote affini teit met deze doelgroep een achtergrond hebben in de kunst. Voorhout: „Een voltooi de kunstopleiding, les hebben gegeven in de kunst of zelf kun- streeft naar zo'n vier exposities per jaar. De kunstwerken die niet op de expositie te zien zijn, worden opgeslagen op de zeer ruime zolder in het pand. Men sen die te ver weg wonen of voor wie het moeilijk is om naar Phila del Art toe te komen om hun werk ter plekke te maken, mogen hun werk wel ter ver koop aanbieden. Ook wanneer iemand niet aan de stichting is verbonden, krijgt hij toch de mogelijkheid om mee te doen. „Met het oog daarop willen we samenwerken met andere stichtingen", aldus Voorhout. „Daarnaast heeft dit centrum een tweede belangrijke functie. Wij bieden mensen met een be perking de mogelijkheid om een opleiding te volgen. Daarbij valt te denken aan functies als suppoost, kaartverkoper, gids, maar ook interieurverzorger.'' De projectmanager is bijzonder enthousiast over de medewer king die zij hierbij krijgen van buurman Naturalis. „Het mu seum heeft aangeboden om mensen die bij Phila del Art zijn opgeleid een kans te geven om bij Naturalis te werken." Daar naast mogen de bezoekers van het kunstcentrum ook nog eens gebruik maken van het sanitair van het naastgelegen museum. De komst van het kunstcen trum moet de integratie van ge handicapte mensen in de sa menleving bevorderen. Het pu bliek kan zien hoe deze mensen te werk gaan en waartoe zij in staat zijn. Aan de andere kant krijgen de kunstenaars met een handicap het gevoel dat ze vol waardig bezig zijn en serieus genomen worden. „En daar zijn zij zich zeer bewust van." GERTONNINK Veel tijd om naar een stadion te gaan heeft hij niet meer sinds hij minister-president is. Toch is Wim Kok een echte voetbal liefhebber, zei hij gisteren na de opening van de expositie over stadions in het Nederlands Ar chitectuurinstituut in Rotter- dam.Tijdens 'Euro 2000, dat za terdag begint, zal de premier enkele duels gaan bezoeken. „Ik ga zaterdag naar de ope ningswedstrijd, België-Zweden in Brussel. Dan zondag naar Nederland-Tsjechië in Amster dam. En natuurlijk naar de fi nale, hier in Rotterdam", zei Kok. De premier is dus op 2 juli opnieuw in de Kuip, het stadi on waar hij in 1954 voor de eer ste keer was. „Dat was in de tijd van Moulijn, Schouten en Kreij- ermaat." In zijn openingstoespraak had de premier een vriend schappelijke wedstrijd tussen Engeland en Nederland aange haald, in 1977 in Londen waar bij Oranje met 2-0 won dankzij twee treffers van Jan Peters. „Dat was zo mooi omdat het op het heilige gras van Wembley was." De minister-president, net terug uit Rome waar hij ook het Colosseum nog had gezien, roemde de expositie in het NAi. „Ik denk dat de samenstellers een applaus verdienen." De tentoonstelling laat de ontwikkeling zien die stadions door de eeuwen hebben ge maakt. Van het Colosseum ifi Rome tot aan de meest moder ne uitvoeringen van vandaag de dag, waarbij de complexen wei nig meer op de oorspronkelijke voetbalplaatsen lijken. „Het worden steeds vaker architecto nische hoogstandjes," stelde Michelle Provoost van het Nai vast. „Vroeger ging het om een veld met daaromheen vier vooral houten tribunes, nu moet een stadion multifunctio neel zijn." Naast voetbal komen dan functies als bioscoop, hotel en appartementen om de hoek kijken. Ook Rod Sheard van het En gelse architectenbureau HOK Lobb Londen voorspelde stormachtige ontwikkelingen. „Het wordt allemaal nog spec taculairder, en er gaat straks al leen maar nog meer geld in om." Hij verwees naar het nieu we Wembley in Londen, dat ruim een miljard gulden gaat kosten. Of het nieuwe honkbal stadion van de New York Yan kees dat in Manhattan zal ver rijzen. „Dat gaat echt om mil jarden." Simon Inglish, publicist over stadionbouw, voetbalfan en sa mensteller van exposities, er kende zijn gehoor in het NAi te lijden aan een ziekte: „Stadion- nitis. Een prachtig gevoel. Dat krijg je als je een stadion in gaat. En dat heeft helemaal niks met architectuur te maken." In glish hield bovendien een plei dooi voor natuurlijk gras. „Ik moet er een worm uit kunnen halen. Sorry hoor, voor al die ontwerpers van de moderne stadions." De Brit noemde de tentoonstelling van het NAi waar een mini-stadion is nage bouwd 'fantastisch'. „Ik denk dat ik dit idee bij een volgende tentoonstelling ga stelen..." Hilversum De prijs bestaat uit een be drag van 25.000 gulden, te be steden aan zaken of activiteiten die binnen of in het verlengde van Kross' artistieke prestaties liggen. Criteria voor deelname zijn dat de kunstenaars in Ne derland wonen en werken, Ne derlands spreken en niet ouder zijn dan 35 jaar. Bovendien mo gen zij niet eerder een prestigi euze prijs hebben gewonnen. Mezzosopraan Tania Kross is de winnaar van de NPS Cul tuurprijs 2000. „De combinatie van hét respect voor de compo sitie en haar eigen inbreng, plus haar vermogen haar stem in dienst van haar talent te stellen, maken haar nu al tot een zan geres van wereldklasse", aldus de jury. LEEUWARDEN Voor de opera Orfeo Aqua komen wegens de grote toe loop 2500 extra toegangs kaarten beschikbaar. De opera wordt in juli twaalf keer op het water de Bom b rekken bij Workum in Friesland opgevoerd. De be schikbare 9500 kaarten wa ren in april in een mum van tijd uitverkocht. Orfeo Aqua is gebaseerd op de opera van Gluck over het liefdesdrama van Or pheus en Euridice. De voor stelling wordt 's ochtends om vier uur bij zonsopgang in boten en met speciale ef fecten op het water opge voerd. Het publiek kan al leen met het boemeltje van Stavoren de Bombrekken be- reiken.Om alle toeschouwers te vervoeren, zullen de meeste bezoekers de reis in de trein staand moeten at leggen. Orfeo Aqua wordt opge voerd in het kader van het vijfjaarlijkse Frysk Festival. De voorverkoop van de extra kaarten begint maandag 19 juni. De jongens van BNW, (vlnr) Wijnand Trip penzee, Boris van Zonneveld en Manfred Vink, zijn trots op hun eerste single, foto henk bouwman dat ik bij wat kennissen uit deze branche wat informatie had ingewonnen, ben ik gaan praten", vertelt Van Zonneveld. „We hebben nu een contract voor deze single, met een optie op nog een tweede. Als het goed is, komt er ook een heel al bum." Bij het woord alleen al schieten de vrienden spontaan in de lach. Manfred Vink: „Een heel album. Daar staan toch meestal minimaal acht nummers op. Dan moeten we nog zeven nummers maken." Nee, aan een heel album den ken ze voorlopig nog niet. Alles op zijn tijd, want de single moet eerst een hit worden. En dan helpt het om in café Gooiland in Hilversum te spelen, waar veel discjockeys en mensen optredens komen regelen. Dat het belangrijke op treden ook meteen het eerste is, maakt het allemaal nog wat spannender! In de spiegeling van de ruit tussen de studio en de vergaderruimte is al heel wat ge oefend. Boris van Zonneveld: „We heb ben zelf een act met wat danspasjes in elkaar gezet. De studio van Radio Lei derdorp dient als oefenruimte. Van de platenmaatschappij krijgen we een Ha- waï-shirt en een paar zonnebrillen. Om het geheel een zomers tintje te geven." Wel of geen hit, de vrienden vermaken zich prima. „Niet veel mensen krijgen amsterdam franqoise ledeboer Na de recordomzet van tien miljoen gulden op de KunstRAI van 1999 zijn de verwachtingen van de 160 deelnemers de ko mende dagen hoog gespannen. In zijn openingstoespraak van de zestiende editie van de jaar lijkse galeriebeurs verblijdde di recteur Melle Daamen van de Mondriaan Stichting hen alvast met optimistische cijfers. De of ficiële statistieken lopen altijd enkele jaren achter, maar uit al het CBS, het ministerie van OCW en de KunstRAI zelf valt op te maken dat de omzet uit de verkoop van zonder subsi dies gemaakt 'vrij werk' in vier de kans om zoiets mee te maken. Het is WÊÊ.. gaaf om met je eigen single in de winkel wej beschikbare gegevens van te liggen", vindt Manfred Vink. De pla- tenmaatschappij wil er uiteraad zoveel mogelijk verkopen en probeert het trio de komende weken bij Fox Kids en Kin- demet op televisie te krijgen. Bovendien liggen er optredens op de Megafestatie ;aar fjjd js verdubbeld van zo'n in het verschiet. De jongens zorgen zelf j00 naar ruim 2oo miljoen gul- ook voor de promotie. Wijnand Trip penzee: „Bij Van Leest heb ik hem vori ge week zelf op de eerste rij gelegd." Waarop Manfred Vink weer in de lach schiet. „Oh, die heeft mijn moeder dan gekocht, want ze zei dat hij daar mooi vooraan lag." den. Daamen wees er verder op dat vooral particuliere kopers en bedrijven voor deze recente explosieve omzetstijging ver antwoordelijk zijn en niet de musea en overheidsinstellin gen. Dat wijst volgens hem 'op het groeiende draagvlak van beeldende kunst in de samenle ving'. Deze conclusie werd gisteren onderschreven door Ton van Dijk van Galerie 'Petit', die met zijn vrouw Dobs dertig jaar ge leden een galerie in lyrisch rea lisme begon in Amsterdam: „Het is voor ons lang niet altijd makkelijk geweest, maar het kopen van kunst is door de ge stegen welvaart inderdaad in de mode geraakt. We verkopen nu niet alleen aan oude klanten, maar ook aan een zich steeds vernieuwend publiek dat niet alleen een auto voor de deur wil." Ongeveer veertig op actuele kunst georiënteerde galeries presenteren zich na een aantal jaren afwezigheid op de Kunst RAI ook dit keer onder de geza menlijke noemer 'Art Amster dam'. Dat de KunstRAI Jan des Bouvrie uitnodigde in een eigen stand een aantal kunstwerken uit zijn eigen collectie te expo seren, is een onbegrijpelijke misser. De organisatie had op haar vingers kunnen natellen dat Des Bouvrie deze gelegen heid ook zou aangrijpen om rc clame te maken voor zijn eigen winkel. En was het echt nodig een aantal op doeken géschil- derde Afrikaanse hoofden van Peter Klashorst (gemaakt tij dens zijn onvrijwillige verblijf in Senegal) op te hangen als deco ratie langs een van de terras sen? De tweede speciale tentoon stelling op deze KunstRAI maakt gelukkig veel goed: Arno Hajtema stelde voor de be roepsvereniging van fotografen GKf een tentoonstelling met spannend onbekend werk van bekende Nederlandse fotogra fen als Eva Besnyö, Paul Huf, Aart Klein, Koen Wessing en Kors van Bennekom samen. De KunstRAI (f.uropahal, RAI Con grescentrum) duurt tot en met maandag. De openingstijden zijn op donderdag van 11.00 tot 22.00 uur en van vrijdag tot en met maandag van 11.00 tot 19.00 uur.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 21