Stadshart miljoen duurder Plan voor waterwijk langs Beukenlaan in Leimui Een kwart eeuw eerste klas melk Rijn Veenstreek Zandbak Rhynenburchers wij molens langs Nil nii Lifters voorwaardelijk gestr voor gewelddadige diefstal a Elizabeth Arden DONDERDAG 8 JUNI 2000 974 Lasten voor Alphenaar niet hoger De metamorfose van het Alphense stadshart vielen vorig jaar zo'n 14,3 miljoen gulden hoger uit dan verwacht. Daar staan meevallers van 13 miljoen gulden tegenover. Het verschil kan uit een reservepotje voor het stadshart worden gehaald, waardoor de lastenverhogingen voor de burger niet hoeven te stijgen. Dat maakte het gemeente bestuur gisteren bekend. ALPHEN AAN DEN RUN ANNETTE LAMEUER In het reservepotje voor het stadshart zit tien miljoen gul den. Dat bedrag slinkt nu naar 8,7 miljoen. Het is de eerste keer dat de reserves worden aangesproken. De belangrijkste oorzaken voor de hogere kosten zijn de extra vierde verdieping op het nieuwe stadhuis, een tweede laag in de parkeergarage onder het nieuwe winkelhart en de sprinklerinstallaties in de beide nieuw te bouwen parkeergara ges. De centrale energievoorzie ning vergt eveneens een grotere investering, maar die verdient zichzelf terug. Parkeren Behalve het toekomstige stad huis. theatercomplex en waren huis krijgen drie winkelunits een aansluiting op de warmte krachtcentrale. Verder krijgt Al phen honderd extra parkeer plaatsen in het centrum. Ook komt er een fietskelder met een capaciteit van 560 plaatsen on der het nieuwe winkelhart, op de locatie van het huidige stadskantoor en de ABN/AM - RO. De fietsenstalling aan de Vest blijft voorlopig bestaan. Ook het theaterbioscoop complex kost meer dan voor zien. .Anders zou je de kleine zaal en de overdekte, inpandige laad- en losplaats moeten laten schieten", zegt wethouder Lyc- zak. Hij vindt dat onaanvaard baar. Ook Groen in 't Wout en Dales voelen daar niets voor. „Dit zou in de praktijk beteke nen dat vrachtauto's die spul len voor een theaterproductie moeten in- of uitladen urenlang de straat blokkeren", zegt Lyc- zak. Aan de in het nieuwe ont werp weggewerkte toneeltoren hangt ook een duurder prijs kaartje. „Het voordeel is dat nu ook de installaties op het thea terdak aan het oog zijn onttrok ken", verklaart Dales. Voor de geraamde kosten van het theatercomplex is uitgegaan van een prijsstijging van 4 pro cent. „Dat is de feitelijke prijs stijging. We zijn niet uitgegaan van de standaardstijging van 2,6 procent. Misschien valt het dus mee, maar we willen ons niet tevoren rijk rekenen." Meevallers Tegenover de hogere kosten staan 13 miljoen gulden aan meevallers. In het nieuwe stad huis kunnen zo'n duizend vier kante meters aan kantoorruim te extra worden verhuurd. De grondexploitatie brengt boven dien meer op dan verwacht. De oplevering van het Mas- terplan gedeelte Hoge Zijde, in clusief het theaterbioscoop complex, is verschoven van september 2003 naar april 2004. „Mits we geen strenge winter krijgen", voegt de wethouder eraan toe. In het najaar hoopt het college het definitieve ont werp ter vaststelling voor te leg gen aan de raad. :lSi ">*.V."-'O.' ir' - - LEiDERDORP/HOOGMADEHet Leiderdorpse deel van de Bospolder, te gen Hoogmade aan, verandert langzaam maar zeker in een zandbak. Tractoren en bulldozers rijden af en aan om het werkterrein voor de hogesnelheidslijn in te richten. Dat terrein ligt ingeklemd tussen de A4, de N446 en de rivier de Does. Vanaf deze plek wordt het materi aal aangevoerd voor het HSL-tracé door het Groene Hart Daaronder vallen de boortunnel tussen Leiderdorp en Hazerswoude-Dorp en de pergola-constructie bij Hoogmade, die de HSL van de west- naar de oostkant van de A4 brengt. Een deel van het werkterrein is straks be reikbaar voor bezoekers. Aan het eind van het jaar opent rijkswater staat er een bezoekerscentrum waar met behulp van films en model len wordt uitgelegd hoe de HSL tot stand komt foto wim dijkman RUNWOUDE NATASJA AUGUSTINUS De plaatsing van windmolens langs de Nil ten oosten van de Gemeneweg is bespreekbaar voor de bewoners van de wijk Rhynenburch in Hazerswoude- Rijndijk. „Als de molens maar zover naar Alphen aan den Rijn worden geplaatst dat ze buiten het zichtveld van de bewoners vallen", zegt L. Esveld, woord voerder van de bewoners. Es veld riep nog wel even de felle tegenspraak van tientallen be woners begin dit jaar in herin nering. „Ik kan u vertellen dat zij klaar zijn om te demonstre ren als dat moet." Een jaar ge leden toen de windmolenplan nen voor het eerst in het ge meentehuis ter sprake kwamen, protesteerden de bewoners nog massaal. Een speciaal gevormde klank bordgroep kwam gisteravond voor het eerst bijeen om samen met de gemeente over de mo gelijke locaties voor windmo lens te praten. In deze groep zitten bewoners, initiatiefne mers voor de plaatsing van zo'n molen en andere betrokkenen organisaties. Ondanks dat er, gezien de veiligheid, nog een hoop vragen waren over de lengte en spreiding van de mo lens, wilde wethouder Uljee uit sluitend over de locaties praten. De vogelwerkgroep in Koude kerk is een voorstander van windmolens langs de oostkant van de Nil. „Als het dan toch moet, dan is de strook langs de Oostvaart, zo dicht mogelijk te gen de Nil aan, de minst slech te plek", zegt G. Br de vogelwerkgroep, geeft daarentegen n steun voor het pi windmolens langs J westen van de Q Met name omdat n de Wilck er ligt. „In het de plek voor de voer van de kleine kun je niet verstorei De gemeente hee nen gegeven deze mijden. De WLTO ter een afspraak mi werkgroep aan wai was dat buiten de mocht. Met anden de westkant van d weg is wel geschikt molens, aldus de I ganisatie WLTO. De WLTO is voor alle door de EWR i locaties in Rijnwoi niet alleen langs de ook langs de Gemen het toekomstige ti pot- en containertee terrein in Hazersw „Mensen willen to mer gaan leven", i Wit. „Nou, dan m wel wat voor over ziet die windmolen het land bij boerde En ik denk dat de plekken hier goed zi gen er misschien nt zijn." Over een paar we de gemeente opnie locaties, maar dan i atiefnemers: de a[ turbines op hun I plaatsen. LEIMUIDEN JANNEKE DE JONGE Het stedenbouwkundig bureau RBOI heeft op verzoek van het gemeentebestuur van Ja- cobswoude twee schetsen gemaakt voor de nieu we woonwijk langs de Beukenlaan in Leimuiden. Eén variant bestaat uit 102 zogenaamde water woningen, huizen die voor een deel in of aan de rivier de Drecht staan. Voor de bouw daarvan moet de Drecht worden verbreed en de dijk wor den verplaatst. Burgemeester en wethouders hebben nog geen voorkeur uitgesproken voor één van de twee plannen. Ze willen op 19 juni eerst de raadscom missie ruimtelijke ordening om advies vragen. Wel hebben B en W nu al twijfels bij het aantal waterwoningen. Volgens RBOI is het aantal van 102 nodig om de hoge bouwkosten eruit te halen, maar het gemeentebestuur vraagt zich af of er wel zoveel belangstelling is voor zulke huizen binnen de gemeente. Het college denkt dat ze vooral voor mensen van buiten Jacobswoude aantrekkelijk zijn. Of de watervariant haalbaar is, is nog onduide lijk. Zo heeft RBOI nog niet overlegd met het Hoogheemraadschap van Rijnland, dat toestem ming moet geven voor de verbreding van de Drecht en de verplaatsing van de dijk. Ook is het de vraag of het schap huizen op die plek aan vaardbaar vindt. De financiële haalbaarheid van het plan heeft RBOI nog niet onderzocht, maar op basis van ervaripgen elders maakt het bureau zich daarover geen zorgen. In de tweede variant komen er in plaats van de waterwoningen twee appartementencomplexjes op de dijk langs de Drecht. Verder bestaan beide plannen uit een groot aantal verschillende hui zen die door elkaar heen worden gebouwd. Er komen seniorenwoningen, vrijstaande huizen, rijtjeshuizen en appartementen. Op de kop van een blok huizen worden een paar appartemen ten in drie lagen gebouwd. Aan de westkant van het terrein schetsen de ontwerpers drie apparte mentengebouwen. Het gaat in beide plannen in totaal om zo'n 300 huizen. Fasen Het voordeel van het tweede plan is dat het in fa sen kan worden neergezet. Dit is handig omdat Jacobswoude als Groene-Hartgemeente maar be perkt mag bouwen en dus niet in één keer 300 huizen kan neerzetten. De waterwoningen uit de watervariant moeten in één keer worden ge bouwd. De toekomstige bewoners komen hun wijk binnen aan de Beukenlaan, direct ten zuiden van de sportvelden. Er komt geen verbinding met de Kerklaan om die drukke weg te ontzien. In het midden van de wijk komt veel groen met water, dat aansluit op de Drecht. De ijsbaan tussen de Drecht en moet voor de huizen wijken. Ook de die achter de sportvelden liggen, de s jongerenkeet Cube en de parket vrachtwagens aan de Kerklaan moei nen. Voor de vrachtwagens is een pl drijventerrein de Drechthoek misscli ternatief. B en W stellen voor eerst met het ge de sportvelden en de Kerklaan te beg de strook tussen de Kerklaan en de D ingewikkelder wijziging van het be plan nodig. Dat gedeelte komt daaro in zicht. Op 2 april 2001 gaat de eerst 7,5 hectare grond. De eerste fase be huizen, waarvan Woningbouw Cent land (WCN) uit Nieuwegein er maxir bouwen. Dat is het resultaat van eem Jacobswoude en WCN om de grond. 'Het is een kwestie van precies werken De rubriek De Boer Op belicht opvallende kenmerken van het leven op het platteland. In deze aflevering legt de familie Burggraaf uit hoe zij melk van hoge kwaliteit levert. Hygiëne. Daar draait het om in de melkstal. Ook al schromen de koeien niet om er een vlaai achter te laten, de melk die ze geven moet schoon zijn. Boeren doen er van alles aan om de kwaliteit hoog te houden. Mindere kwaliteit betekent immers ook minder geld voor de melk. Daarentegen krijgen boeren die het presteren om jarenlang eerste klas melk te leveren, als beloning een predikaat van de fabriek. Eens in de vijf jaar worden ze in het zonnetje gezet. Gerrit (52) en Joke (44) Burggraaf uit Aarlanderveen behoren tot die mensen die op 13 juni door hun melkfabriek Campina Melkunie een feestelijke dag in Mijdrecht krijgen aangeboden. Maar liefst 25 jaar leveren ze eerste klas melk. „Dat is bijna uniek", zegt een woordvoerder van Campina Melkunie. „Dit jaar leveren 56 van de 8000 boeren die bij ons zijn aangesloten voor het 25ste jaar kwaliteitsmelk.'' Slechts één collega uit de Leidse regio, de firma Heemskerk uit Hazerswoude-Rijndijk. overtrof ze dit jaar. Deze familie levert al veertig jaar eerste klas melk. Het is niet dat ze staan te springen om hiermee in de krant te komen, zeggen de Burggraven in navolging van de firma Heemskerk. „We zijn niet de enige", zegt Gerrit bescheiden. Toegegeven, ze zijn wel blij met deze waardering voor hun werk. Spontaan stemmen ze dan ook in met een interview op hun boerderij in de buurt van de 's werelds enige nog in werking zijnde molenviergang. Gerrit Burggraaf vertelt aan de keukentafel wat er allemaal komt kijken bij de productie van kwaliteitsmelk. „Goed voer, schoon drinkwater en een goed klimaat in de stal is belangrijk. Ook is het een vereiste om precies te werken. Zo moet alle melkapparatuur schoon zijn. Voordat je de koeien gaat melken, moetje de uiers goed afvegen. Koeien met uierontsteking moet je apart melken, net als de dieren die met penicilline worden behandeld. Deze melk mag niet met de andere melk mee naar de fabriek." Zijn vrouw, die ook vaak melkt, onderbreekt hem: „Jij ziet het altijd snel als een koe uierontsteking heeft. Knap hoor." Gerrit schudt die bewondering van zich af. „Dat valt wel mee. Het is natuurlijk wel een kwestie van ervaring." Bij de fabriek hebben ze het altijd onmiddellijk door als de melk minder van kwaliteit is. Gerrit: „De chauffeur van de tankwagen trekt bij het ophalen monsters. Die worden beoordeeld op de aanwezigheid van bacteriën, water, penicilline en andere verontreinigingen." Gerrit Burggraaf is tussen de koeien opgegroeid. Als jongetje van een jaar of zes kwam hij met zijn familie naar Aarlanderveen. De familie Burggraaf moest van haar boerderij in Amsterdam af vanwege stadsuitbreiding. In 1972 nam hij het bedrijf over van zijn ouders. En zoals het er Jan, Gerco, Joke en Gerrit Burggraaf uit Aarlanderveen temidden van hun grootste melkleverancier van de afgelopen jaren: de 14-jarige Roorda 94. Ze heeft in haar leven al meer dan 100.000 liter gegeven. foto eric taal nu naar uitziet, komt er ook nog wel een volgende generatie Burggraaf op de 95 koeien tellende boerderij. Zoon Jan (22) komt de keuken binnenstappen. Hij werkt volledig mee op het bedrijf en heeft wel zin in de voortzetting. „Maar ik heb concurrentie", zegt hij lachend. Wie die concurrent is, wordt even later duidelijk als zijn broer Gerco (16) komt binnenlopen. Ook deze leerling van het Alphense Groen College hoopt in de voetsporen van zijn vader te treden. Hoe en of ze er beiden te zijner tijd boer kunnen worden, weten ze nog niet. De jonge knullen laten zich niet afschrikken door alle negatieve verhalen dat er geen toekomst zou zijn voor boeren in dit deel van Nederland. „Het buitenland trekt me in elk geval niet", zegt Jan.Ach, als er hier geen plek meer is, vind je wel wat. Misschien in het noorden van het land. Maar het liefst blijf ik hier, bij de buren, vrienden en kennissen." Het besluit van de broers Jan en Gerco om boer te worden, staat in elk geval vast. „Het is de afwisseling die me trekt en de vrijheid, je bent eigen baas", legt Gerco uit. Voor zijn broer gelden dezelfde argumenten.Als ik erin stap, moet ik me tot aan mijn neus toe laten financieren door de bank. Ga ik naar een baas, dan heb ik die financiële zorgen niet en ben ik verzekerd van een vast maandloon. Bovendien heb ik dan veel meer vrije tijd. Als boer moet ik er dus veel voor laten, maar dat heb ik er graag voor over. Het is een bepaalde levenswijze." Het is tijd voor een kijkje buiten bij de koeien in het weiland. Onder hen bevindt zich de 14-jarige Roorda 94. De familie Burggraaf heeft het predikaat niet in de laatste plaats aan haar te danken. Vorig jaar gaf ze 100.000 liter, dat is veel voor een koe. Nu is de familie Burggraaf aan de beurt, maar toen was zij het die in het zonnetje werd gezet. MARIETA KROFT DEN HAAG/OUD ADE PERSBUREAU CERBERUS Twee mannen uit Hoogmade (27) en Den Haag (22) konden gisteren bij de Haagse politierechter geen echte verklaring geven voor hun gedrag op de avond van 17 juli twee jaar geleden. Die dag gingen de twee mannen in Oude Ade onder drei ging met geweld er vandoor met de auto van een man, die hen een lift had aangeboden. „Het slaat nergens op. Ik heb mij gewoon laten meeslepen", zei de 27-jarige man gisteren. De Hagenaar nam het initiatief door de bestuurder te vragen om te stoppen omdat hij sen. Aan de kant van de weg lokte hij auto door te roepen dat er een lijk i Intussen probeerde de Hoogmaden auto weg te rijden. De bestuurder had echter in de g voor de gek werd gehouden en haald uit het contact. Toen hij het op eeni zetten, werd hij tegen de grond gev dwongen de sleutel af te geven. De vier maanden cel waarvan de helft v lijk. De politierechter veroordeelde d< nen tot drie maanden voorwaardelijk EXCLUSIEVE BEAUTYSET CADEAU! Bij aankoop van f 75,- aan Elizabeth Arden producten, waarvan een huidverzorgingsproduct, krijgt u een beautyset met luxe miniaturen cadeau.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 20