Leidsch Dagblad Molukse groep dreigde met aanslag op koningin Q2f Vinkelhof centraal gelegen WINKELHOF Klacht tegen Euro 2000 bij Europese Commissie Northwest steunt KLM bij keuze British Airways GS: Amsterdam baas politie Haarlemmermeer Politie maakt einde aan Irakese gijzelingsactie MM 2 WEKEN GRATIS LEIDSCH DAGBLAD Man in Marnixstraat vermoedelijk vermoord Bill Gates is zich van geen kwaad bewust RDAG 8 JUNI 2000 OPGERICHT 1 MAART 1860 NR. 42331 LOSSE NUMMERS 2,00 ZATERDAG 2,50 15 Claas Griffioen sponsort Leidse marathon met 50.000 bekertjes 19 Café De Zon in Warmond maakt plaats voor restaurant 22 Schaatsploeg TVM strikt toppers uit VS en Canada 7 Voetbal en -^kunst: ideale 'combinatie in Rotterdam 15 Drop Dead Gorgeous: ook satire kan reactionair zijn i-pnjs voor se hoogleraar se hoogleraar organi- 4 emie prof.dr. J.H. van 2 njg1 °P 31 oktober de *ibel Science Award uit- Volgens de jury van )tenschapsprijs, die om r wordt toegekend in nd en Zweden, is Van en wetenschapper van ionale allure op DNA- Aan de prijs is een be- n 100.000 gulden ver- 2jrs stunten ijdschriften Minister overwoog nationale dodenherdenking af te blazen Machtspositie misbruikt bij kaart\>erkoop rotterdam gpd 10 ellarktketens gaan vanaf tunten met tijdschrif- k van den Broek en 4; zullen waarschijnlijk ste Libelle, Margriet, rivé, Weekend of Aktu- J korting gaan aanbie- dschriftenmakers en - ai teurs kregen van kar- hond NMa vorig jaar naanden om zich op Hhod van de vaste ver- jzen voor te bereiden. k iw smokkelt >0 lo cocaïne ithavenautoriteiten in laanse hoofdstad Lima een negentienjarige r| net de Nederlandse na- gearresteerd die ,8 kilo cocaïne op het g naar Amsterdam pro- te stappen. De vrouw r dollar aangeboden >m de verdovende -jen naar Nederland te den. Ze had de cocaïne t in twee wijnkistjes. I ail voor alle eren van acht Informatie- en commu- echnologie meer in het ijs te brengen, krijgen ideren vanaf groep vijf f basisschool een eigen j adres. Eind volgend oet ook de laatste Ne- 3 Ise school zijn aange- y op het internet, zodat Iingen hun electroni- k istbussen ook daadwer- f unnen gebruiken. 3 lid Enschede gestoken' ind die gisteravond in e de een bedrijvencen- de as legde, is volgens itie aangestoken. Om- den zijn in een brief ge- 1 huwd voor asbestdeel- Enschede hebben sinds lit jaar al meer dan 25 n gewoed. Daarvan j vermoed dat ze zijn Stoken. Ook bij het on- k naar de vuur- 'Imp bij S.E. Fireworks rekening gehouden met jjke brandstichting. IDAAG 26 PAGINA'S land3,5 and7 en Kunst21 me8,9 en Samenleving16 k van de Dag2 15,17,18,19,20 22,23 ieprogramma's13 verzicht16 minneapolis Tijdens de nationale dodenherdenking dit jaar is serieus rekening gehouden met een aanslag op koningin Bea trix. De veiligheidsmaatregelen rondom de kranslegging op de Dam in Amsterdam waren flink opgeschroefd na een dreigbrief van een onbekende Molukse groepering. Minister De Vries van binnenlandse zaken en burge meester Patijn overwogen de herdenking af te blazen, maar koningin Beatrix wilde per se dat de herdenking doorging. den haag gpdomliggende daken de omgeving in de gaten. Wie er achter het De herdenking was dit jaar om- dreigement zitten, is onbekend, geven met extra maatregelen. Directeur Manuhutu van het Honderd man meer dan nor- Moluks Historisch Museum in maal, onder anderen scherp- Utrecht heeft de geruchten over schutters van de Bijzondere Bij- de aanslag gehoord. Hij weet stands Eenheid, hielden vanaf echter niet wie er achter zit. daarmee te stoppen zodra de KLM dat wil. Als de fusie door gaat, kan Northwest samen met Continental (waarin Northwest de dienst uitmaakt) de plaats gaan innemen van het grotere American Airlines, de huidige partner van de Britten. Die sa menwerking is vorig jaar op een laag pitje gezet wegens opgeleg de concurrentiebeperkingen. Dasburg verwacht dat een combinatie tussen zijn maat schappij en KLM/British Air ways minder snel te maken krijgt met een rode kaart van de Amerikaanse mededingingsau toriteiten. Hij wil zo nodig eerst slechts op onderdelen samen werken met de Britten. De Northwést-topman weigerde overigens in te gaan op berich ten dat American Airlines op zijn beurt weer probeert North west over te nemen. De KLM verlangt bij een fusie een be lang van 30 procent in de nieu we onderneming. 'Dat is aan zienlijk meer dan het aandeel waarop de Nederlandse maat schappij op grond van haar beurswaarde recht zou hebben. Dat heeft de Britse krant Finan cial Times vandaag gemeld. richard mooyman Northwest Airlines is bereid zich aan te sluiten bij een fusie onderneming tussen de KLM en British Airways. De belang rijke Amerikaanse KLM-partner steunt het plan om de mogelijk heden voor een Brits-Neder landse fusie te onderzoeken. ,,Ik hoop dat de KLM en British Airways tot een overeenkomst kunnen komen", zei topman j. Dasburg van Northwest giste ren tijdens een persgesprek in Minneapolis. British Airways stond al op het lijstje dat Dasburg had ge maakt van goede Europese partners voor de KLM. De op stelling van Northwest is cruci aal bij de zoektocht van de KLM naar een nieuwe partner. Beide maatschappijen werken zeer nauw samen en delen de op brengsten van de vluchten tus sen de VS en Europa. Nu de KLM met Alitalia heeft gebroken, is Dasburg ook be reid de Italianen te ruilen voor de Britten. Voorlopig blijft Northwest nog samenwerken met Alitalia, maar Dasburg zei olof van joolen De politie in Haarlemmermeer, die nu nog onder Kennemer- land valt, moet worden onder gebracht bij het korps Amster- dam-Amstelland. Dat moet om dat de hulpverlening van brandweer, ambulance en poli tie bij grote calamiteiten in de polder nu onder de maat is. Dit adviseren Gedeputeerde Staten (GS) van Noord-Holland op verzoek van de staatssecretaris van binnenlandse zaken. Korpsbeheerder Pop is fel te- gei), de Haarlemmermeerse burgemeester Van Houwelin- gen voorstander. De hulpverlening is volgens GS onvoldoende omdat de communicatie tussen de ver schillende diensten hapert. De politie staat nu onder Haarlems it is dichterbij dan u denkt. nakkelijk Ie bereiken mei de auto en hel nboorvervoer. Sfeervol overdekt kelen mei het hele gezin, e kunt gratis parkeren! LEIÜErlÜÜrIP R u ivm 7 0 specioolzoken onder één dok. ,Als het al een groepering is, dan zeker een heel klein groep je. Er melden zich wel eens in dividuen met extremistische oproepen op internet en er worden ook wel eens dreigbrie ven gepubliceerd. Binnen de Molukse gemeenschap wordt er dan heftig gespeculeerd wie daar achter zouden kunnen zit ten, maar in dit geval weet ik het nog steeds niet." Er zijn in Nederland zeker Molukse actiegroepen die re gelmatig demonstreren. „Ik had in eerste instantie begrepen dat het ook in Amsterdam om een demonstratie zou gaan. Pas la ter hoorde ik dat er mogelijk sprake zou zijn van een aan slag." Dat die dreiging serieus is genomen, vindt Manuhutu ver standig. „Er hoeft maar één gek tussen te zitten." Een aanslag op Beatrix tij dens de dodenherdenking ligt niet voor de hand, zegt Manu hutu. „Dat zou heel onverstan dig, dom en onproductief zijn. Op 4 mei worden alle gevalle nen uit de Tweede Wereldoor log herdacht. Daar horen ook de Molukse soldaten bij. Bo vendien willen de meeste Mo- lukkers met hun acties de Ne derlandse bevolking meekrij gen. Dat bereik je natuurlijk niet op deze manier." De Stichting Euro 2000, de UEFA en ISL Marketing hebben hun economische machtsposi tie misbruikt om andere partij en buitenspel te zetten bij de verkoop van de 1,2 miljoen kaartjes voor het Europees kampioenschap voetbal dat za terdag begint. Dat stellen de ad vocaten K. Molenaar en C.M.J. Zillikens. Namens reisbureaus, evenementenbureaus en ticket- bureaus uit Nederland, Zwe den, Noorwegen en Engeland hebben zij gisteren een klacht bij de Europese Commissie in gediend. De advocaten bereiden een schadeclaim van miljoenen voor tegen de organisatie van het voetbaltoernooi. Het advo catenduo treedt onder meer op voor Cupido Tickets, de be kendste kaartenhandelaar van Nederland. Volgens de juristen biedt de Europese wetgeving een waarborg op parallelhandel en koppelverkoop van alle pro ducten. Euro 2000 vroeg op 1 maart 1999 een ontheffing aan op het Europees kartelverbod, maar een positieve beschikking is tot dusver niet afgegeven. Daarom handelen de organisa toren in strijd met de Europese wetgeving, aldus het advoca tenduo. Inmiddels zijn er ontzettend veel illegale kaartjes in omloop. Het grote aanbod van kaartjes is een streep door de rekening van de politie en de stichting Euro 2000. Gelokt door dit ge geven bestaat het risico dat er meer buitenlandse supporters 'op de gok' naar de speelsteden komen, om ter plekke nog een kaartje aan te schaffen. HET WOORD IS AAN Bill Gates Van je minst tevreden klan ten kun je het meeste leren. Herindeling nodig voor betere hulpverlening commando terwijl brandweer en ambulance vanuit Amster dam worden aangestuurd. Wanneer het advies van GS door binnenlandse zaken wordt overgenomen, heeft dit ver strekkende gevolgen voor de politie Kennemerland. Het wordt één van de kleinste korp sen van het land. Van de 1500 politiemensen zouden er onge veer 150 naar Amsterdam over gaan. De Haarlemse burgemeester Pop is net als de Haarlemse hoofdcommissaris Visser fel te gen het voorstel „De kleine korpsen hebben nu al proble men met de bezetting en het behouden van specialismen als recherche. In een verkleind Kennemerland dreigt hetzelfde. Met een verandering van de po- litiegrenzen haal je veel te veel overhoop." purmerend Achttien Irakezen, onder wie veertien kinderen, hebben gisteravond gedreigd zichzelf en het politiebureau in Purmerend in brand te steken. Ze eisten de ex-vrouw van één van de mannen te spreken. De politie maakte na vijf uur een einde aan de actie. Nie mand raakte gewond. De Irakezen drongen het hoofdbureau van politie om kwart voor zes binnen, gewapend met flessen en jerrycans benzine. Een van de mannen overgoot zichzelf met benzine en dreigde zich in brand te steken. Hij eiste zijn ex-vrouw te spreken over de drie kinderen uit hun huwelijk. In de loop van de avond kwam een kind naar buiten (foto), maar de hoofdverdachte eiste de terugkeer van de jongen. De politie nam zijn dreigement om zichzelf in de brand te steken zo seri eus, dat het kind weer naar binnen werd gestuurd. Om tien voor elf drongen twee arrestatieteams het bureau via de voordeur binnen, ter wijl een derde ploeg van binnen in actie kwam. Twintig seconden la ter was de groep overrompeld. foto anp marco koper 15724° ii*/210 1°719° 40% 50% 20% 5§S£Ü!5? 40% 40% 50% Nieuwe reumapil halveert kans op maagbloeding leiden carlo nuveen Met de nieuwe pijnremmer VI- OXX van de Haarlemse farma ceut MSD kan het aantal reu mapatiënten dat jaarlijks over lijdt aan ernstige bijwerkingen van andere door hen geslikte medicijnen drastisch worden verminderd. Dat blijkt uit een onderzoek bij het Leids Univer sitair Medisch Centrum (LUMC). Het door MSD ontwikkelde middel is veel minder schade lijk voor het maag- en darms lijmvlies dan de tot nu toe ge bruikte zware pijnstillers, zoals ibuprofen. Daardoor wordt de kans dat reumapatiënten bij langdurig medicijngebruik een maagzweer, -bloeding of -per foratie oplopen met vijftig pro cent verminderd. De Reumapatiëntenbond reageert enthousiast op de nieuwe vinding. „De angst bij reuma- en artrosepatiënten om pijnstillers te slikken zal met het nieuwe middel afnemen", voorziet vice-voorzitter J. de Vries. Zo'n zestig procent van de ruim een miljoen reumapa tiënten en 650.000 Nederlan ders met artrose heeft dagelijks pijn. Ongeveer drie kwart van deze groep patiënten gebruikt daartegen behalve paracetamol ook zwaardere medicijnen. Pagina 3: VIOXX doorbraak voor reumapatiënt 00K VOOR PERSONEEL ARBEID MAATSCHAPPELIJK WERK EN DIENSTVERLENING SOCIAAL PEDAGOGISCHE HULPVERLENING Politie zet dertig rechercheurs op de zaak Ja, Ik wil een abonnement op het Leidsch Dagblad. herman joustra In een woning aan de Marnix straat in Leiden heeft de politie gisteren een dode man aange troffen. Het gaat volgens een woordvoerder van de politie Hollands Midden om een 79-ja- rige Leidenaar. De man, de be woner van de woning, is ver moedelijk vermoord. De politie leidt dat af uit het feit dat in het huis sporen van inbraak zijn gevonden. De agenten stuitten op het lijk toen ze poolshoogte gingen nemen in de woning. Ze deden dat nadat ze een tip hadden binnengekregen. Van wie de tip afkomstig is, wil de politie op dit moment nog niet zeggen. Of het slachtoffer verwondingen heeft en over de aard ervan wil de politie op dit moment even eens geen mededelingen doen. Direct na de ontdekking van het slachtoffer heeft de politie een team van dertig recher cheurs op de zaak gezet. e twee weken betaal Ik mijn abonnement: Per maand automatisch (ƒ34,80) Per kwartaal automatisch (ƒ99,90) Per kwartaal acceptgiro (ƒ100,90) Bank/giro nr: Handtekening Bij machtiging tot 1 automatische betaling krijgt u bovendien een 1/5 staatslot met I Jackpot cadeau. washington anp/rtr Oprichter Bill Gates is zich van geen kwaad bewust. „We concurreren hard, maar eer lijk. Als leider in een belangrijke tak van de industrie kennen we onze verantwoorde lijkheid." Gates zei gisteravond dat Micro soft vertrouwen heeft in de gang langs de rechtbanken die nog zal volgen. Zijn bedrijf zal zich met hand en tand zal verzetten te gen opdeling. De topman vindt dat de overheid zijn bedrijf veel te hard heeft aan gepakt. „We zijn door de overheid niet ge hoord in deze zaak. De afgelopen 25 jaar heeft de softwaregi gant voor goede betaalbare software ge zorgd die een enorme stimulans was voor de ontwikkeling van de personal computer, lichtte hij toe. „We hebben ook veel nieuwe ideeën. Maar daarvoor is veel onderzoek nodig. Alleen een groot, ongedeeld bedrijf, kan dat onderzoek doen", aldus Gates. Het Amerikaanse ministerie van justitie zei gisteren de zaak meteen te willen voor leggen aan het Hooggerechtshof. De over heid voorkomt daarmee de slepende gang langs allerlei hoven van beroep, die vaak een conservatieve inslag hebben. In eerde re procedures rond deze zaak waren die Microsoft al eens ter wille. Wettelijk is het mogelijk direct beroep bij het Hooggerechtshof aan te tekenen. Maar juristen twijfelen eraan of dat gebeurt. Zij pleiten voor een meer diepgaande behan deling die volgens hen beter uit de verf komt bij de gangbare procedure. Volgens de Amerikaanse onderminister van justitie Klein kan ook een gedeeld Mi crosoft sterk staan. „Twee bedrijven heb ben alles in zich voor een goede toekomst. Bovendien ontstaat er zo ruimte voor de concurrentie." Klein herhaalde nog eens de beschuldiging dat Microsoft herhaaldelijk zijn monopoliepositie heeft misbruikt. „Nu kunnen klanten en gebruikers zelf beslissen welke software ze kiezenliep hij al voor uit op een eventuele definitieve opdeling van dit succesvolste concern van de afgelo pen generatie. Wat betreft Microsoft duurt het nog jaren voordat dat een feit is. I Leidsch Of Dagblad I OE WERELD OM JE HEEN. Stuur deze bon In een envelop, zonder postzegel, naar: Leidsch Dagblad, abonnee service, Antwoordnummer 10050, 2300 VB Lelden. Bellen kan ook: 071-6128 030 of abonneren vla: www.leldschdagblad.nl 71.2141 maandag t/i

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 1