Weer studie werkdruk in Voorschoten 'De zaak wordt onherkenbaar veelste poging Voorschoten verkeer beter te regelen f -1 f I 'Valkuil' bij de deur drijft Leiderdorpers tot wanhoop Regio den doet mee aan beeldenroute kerkstraf Dekeloze issenaarder ROLFF keu IrDAG 8 JUNI 2000 uw valt van motor poTENEen 24-jarige Leidschendamse is gisteravond na [van haar motor in Voorschoten met letsel aan haar knie bracht naar het Antonius Ziekenhuis in Leidschendam. jbw reed op de Wijngaardenlaan en sloeg af naar de Cade. Ze kreeg geen voorrang van een 17-jarige brom- fTom een botsing te voorkomen moest de Leidschen- remmen. ydag op manege Liethorp |irp' Manege Liethorp in het Leiderdorpse sportpark De »rd opent Tweede Pinksterdag om 8.00 uur zijn deuren {vijfentwintigste Dag van de Pony. De kantine en het •rein zijn ingericht als spelletjeshal, met onder meer een ■tier en een springkussen en er zijn diverse demonstra- fcyruiters voeren voor, naast, achter of op een pony aller- ^fachten uit. Voor het ponydefilé worden de dieren ver let slingers. Aan het eind van de dag krijgen de dieren lier voorgeschoteld. ilerdorp in oude ansichten Het moet een hele belevenis zijn geweest voor deze Jorpse kinderen: een fotograaf in de Hoofdstraat. Deze u andere foto's, gemaakt in de eerste helft van deze eeuw, het boekje Leiderdorp in oude ansichten. De inmiddels en gemeentesecretaris C. Hobo stelde het boekje samen Vanwege de 'voortdurende vraag' besloot de uitgever herdruk - de vijfde - op de markt te brengen. In totaal al zo'n tweeduizend exemplaren over de toonbank. Het is alleen te koop bij boekhandel De Kier in Leiderdorp. foto uitgeverij europese bibliotheek Café De Zon straks restaurant Brueghels Café De Zon in Warmond is ter ziele. En als het aan Anthony Sumter en Hans Verboog ligt, wordt elke herinnering aan de bruine kroeg de komende we ken uitgewist. Met hun Bour gondisch Restaurant Brueghels dat in de eerste week van juli opengaat, gooit het tweetal het roer op Dorpsstraat 114 radi caal om. ,,De zaak wordt onher kenbaar." Eigenlijk waren Sumter en Verboog helemaal niet van plan om in Warmond een restaurant te beginnen. Ze waren volop bezig met het opzetten van een grand-café in Leidschendam. Toen duidelijk werd dat de ope ning daarvan een jaar moest worden uitgesteld, hadden de compagnons hun handen even vrij. Op dat moment hoorden ze dat Sander de Jong zijn café De Zon wilde verkopen. De plek stond Sumter en Verboog direct aan. Maar beginnen on der dezelfde naam, nee, dat za gen ze niet zitten. „Café De Zon had toch een heel Warmonds tintje. Wie er als buitenstaander binnen kwam, die ging ook als buiten staander weer weg. De klanten kring groeide niet", zegt Ver boog. Een restaurant op die plek heeft wel toekomst, ver wachten de compagnons. „Wij denken dat hier behoefte is aan QTEN JAN PREENEN itwagenverbod halver- Leidseweg-noord tus- tpweg en Piet Heijn- eer vrijliggende fietspa- -jdubbeling van het aan- keerplaatsen aan de -jotense kant van de NS- Mogelijk rotondes op punten Papelaan west- veg en Admiraal de ngel/Piet Heijnlaan. dUcht/ snelheidscamera Vijngaardenlaan bij de k ter hoogte van de bi- k. Dat zijn de opval- maatregelen in de Ver- itie Voorschoten 2000. het zoveelste voorstel ;emeente om tot verbe- te komen in het ver- rdere pogingen liepen, grote verdeelheid van ieke partijen, op niets werd eind maart een iota door de gemeen- an tafel geveegd. En daarmee kwam een einde aan vijf jaar praten over een visie op het verkeer in Voorschoten. In plaats van nog langer te discussiëren over de hoofdlij nen en de vraag of er nu wel of niet een randweg om het dorp moet komen, beperken burge meester en wethouders zich nu tot de grootste knelpunten en een indeling van wegen in drie categorieën. „Er is sprake van een te grote diversiteit van weg- typen, wat leidt tot verwarring. Categoriseren is nodig om een aantal wettelijke maatregelen te kunnen nemen, waardoor de wegen heel wat beter herken baar en veiliger worden", aldus B en W. De commissie openbare wer ken moet volgende week woensdag haar mening geven over de drie categorieën: door gaande wegen (waaronder de Voorschoterweg, Leidseweg en Veurseweg), wegen om in en uit wijken te komen (onder meer ïeente Leiden steekt end gulden in de poli- nte beeldenroute 'Stil- het Land van Wijk en Volgens de Leidse Ier Pechtold (cultuur) gemeente 'volledig' )-jarige Wassenaarder orig jaar maart met uto botste op de auto ien goede vriend, die om het leven is veroordeeld tot uur dienstverlening, s krijgt hij zes maan- voorwaardelijk met iroeftijd van twee jaar in ontzegging van de oegdheid van een 3e officier van justitie en jaar cel geëist, twee jongens waren jaar aan het racen op entweg van de Rijks weg in Wassenaar. Ze °P weg naar het Val- irgse Meer. Waar vijf- ometer is toegestaan, zij zeker 120 kilome- ir uur. Dat wees tech- onderzoek uit. De •naarder houdt vol lij vanwege een rare [ing van zijn vriend links moest uitwijken, ns de officier van jus- leeft de Wassenaarder riend opgejut. achter het initiatief en 'moet er wel een potje te vinden zijn voor dit doel'. De tentoonstelling in de open polderlucht begint volgende week zaterdag en is een geza menlijke actie van kunstenaars en agrariërs, om politici en bur gers te wijzen op het belang van het Groene Hart. Dankzij de bijdrage van de gemeente Lei den is de organisatie van de ex positie nu uit de kosten. Fond sen, bedrijven, de provincie en de gemeenten Leiderdorp, Leidschendam, Rijnwoude, Zoetermeer en Zoeterwoude hadden samen in een eerder stadium al 185.000 gulden toe- Initiatiefneemster Hetty Arens uit Zoeterwoude is dan ook uiterst tevreden, maar bo venal 'aangenaam verrast'. Lei den was en is voornamelijk ge ïnteresseerd in het Groene Hart (en dan met name in de Grote Polder bij Zoeterwoude) als bouwlocatie. „Daarom vind ik het heel positief dat Leiden nu meedoet. De naam van de ge meente kunnen we nog net in alle tweeduizend uitnodigingen zetten, en in de boekjes die fiet sers krijgen. Daarin staan de routes vermeld die langs alle kunstobjecten voeren", aldus Arens. Een tegenvaller voor de prga- nisatie is dat een aantal van de objecten is beschadigd door de zware storm van bijna twee we ken geleden. Zo zijn de bill boards langs de Hofweg in Zoe terwoude zwaar beschadigd Arens: „We proberen die scha de zoveel mogelijk te herstel len." hoisjjst nitt it jjaiajl it af&i Nieuw! Finest Call Mix .^SSlÉ Mix Finest Call met uw favoriete likeur en maak zo uw eigen cocktail. Kies uit 6 fruitige smaken. /ioxLt i oc öötit slö flTA KQflMar een restaurant waar je voor een redelijke prijs goed kunt eten. Bovendien willen we ons niet tot Warmond beperken. We richten ons ook op de Leidse regio", zegt Verboog, die in Voorschoten woont en uit de 'bierwereld' komt. Zijn com pagnon Sumter is een bekende in de Leidse horeca. Hij was on der meer chef-kok bij Annie's Verjaardag en eigenaar van res taurant De Troubadour. Dat er weinig 'loop' in de Dorpsstraat zit, omdat de afge lopen jaren nogal wat winkels zijn verdwenen, deert Sumter en Verboog niet. „We hoeven het niet te hebben van passan ten. Hier begint het pas na vij ven. Daarom kan je bij ons ook niet lunchen. Alleen, op reser vering voor grote groepen." Parkeerproblemen rond het restaurant wil het tweetal voor komen door een piccolo aan te stellen, die de auto's van de gasten naar een parkeerplek rijdt en na afloop van het eten tje weer ophaalt. Het is nu nog moeilijk voor te stellen hoe Brueghels eruit gaat zien. In het pand met zijn zwartbruine vlekkerige vloer en muren staan de barkrukken en de donkerbruine kroegtafels opgestapeld. Ook het biljart staat klaar om te worden opge haald. Toch is Sumter ervan overtuigd dat het mogelijk is de kroeg in drie weken een com plete metamorfose te geven en Hans Verboog (links) en Anthony Sumter: „We hoeven het niet te hebben van passanten." de binnenplaats om te toveren tot een serre met een tropische tuin. „De Troubadour zag er destijds vijftig keer zo erg uit. Dat was in zes weken klaar." Het wordt hard werken, dat wel. Sumter: „Ik werk zeven da gen per week en ik vind het heerlijk. Ik haal er mijn energie vandaan. Ik ben nu 27. Na mijn veertigste ga ik het wel rustiger aandoen." Een trendy restaurant met een middeleeuws tintje moet Brueghels worden. Voor dat tintje moeten enorme spiegels met vergulde lijsten, grote kan delaars aan de muren en drape rieën aan het plafond gaan zor gen. „Nee, het eten wordt niet middeleeuws", zegt Sumter. „Dat wordt modern, met veel kruiden en specerijen." Chef kok wordt Joris Verboog (de Leidseweg-noord, Karei Door manlaan, Generaal Spoorlaan en Rouboslaan) en alle overige straten. In de eerste twee geval len is de maximumsnelheid vijftig kilometer. Al het verkeer op deze wegen heeft voorrang. Ook op fietsers van rechts, die vanaf 1 mei 2001 in verkeerslu we gebieden voorrang krijgen. Daar wordt zonodig een limiet van dertig kilometer ingevoerd. Voor de maatregelen op 'kor te en zeer korte' termijn trekt de gemeente een bedrag uit van ruim 225.000 gulden. Daarvan moeten ook de aanpassingen in het kader van de 'voorrang fiet sers van rechts-regeling' be taald worden, en de reconstruc tie van gevaarlijke punten in de Nassauwijk (Prins Bernhard- laan, Juliana van Stolberglaan), Vlietwijk (Frans Halsplantsoen en Vlietzicht) en Noord-Hof land (kruispunt Admiraal de Ruytersingel/Piet Heijnlaan en Jan van Galenlaan). f - :a. LEIDERDORP ANE PIETER WISSE Voor de vierde keer in krap twee jaar is gisternacht bij de familie Van Leeuwen in de Ley- hof in Leiderdorp een groot gat ontstaan in het terras bij de achterdeur. Telkens als het hard regent zakken drie grote betonnen stoeptegels een halve meter in de grond. De eerste keer dat het gebeurde, in sep tember 1998, viel mevrouw Van Leeuwen erin.'Zij is nog steeds niet hersteld van de whiplash die zij aan haar val overhield. Meneer Van Leeuwen is het zat. „Het is levensgevaarlijk, dat gat. Je stapt er zo in. De val van mijn vrouw is voor haar, maar ook voor het hele gezin behoor lijk ingrijpend geweest. De aan nemer, Aannemings Combina tie Leiderdorp (ACL), belooft el ke keer dat de zaak perfect in orde is gebracht. Ze noemen het een overmachtssituatie, maar volgens mij is het gewoon een constructiefout. Na vier keer kun je toch niet meer spre ken van overmacht! Ik verwijt de aannemer laksheid." De Leiderdorper vermoedt dat het euvel wordt veroorzaakt door de plaatsing bij de bouw van zeer stugge, in plaats van flexibele verbindingen in het leidingstelsel. Bij grote span ning, zoals zware regenval, kan de constructie de druk niet aan, scheurt 'ie en verdwijnt een grote hoeveelheid zand in het riool. Het gevolg is een verzak- king. Mevrouw Van Leeuwen kampt sinds haar val met fysie ke. maar ook psychische pro blemen. Zij loopt bij een fysio therapeut, een haptonoom, een ergotherapeut en doet aan the- zoon van Hans), nu nog werk zaam bij de Kaagsociëteit. Restaurant Brueghels wil zich zowel richten op de individuele bezoeker als op grote groepen. Voor grote gezelschappen denkt Sumter aan het organise ren van 'Bourgondische thema avonden'. „Met een vuurspuger of een troubadour. En ik zit ook te denken aan een combinatie van een etentje met een rond- foto hielco kuipers vaart over de plassen." Sumter wil de twee doelgroepen wel strikt gescheiden houden. „Want het is niks als je samen lekker zit te eten en een tafeltje verderop beginnen mensen speeches af te steken. Vandaar dat we in de voormalige kroeg een a la carte-restaurant willen maken. Gezelschappen kunnen dan in het achterste deel van de zaak terecht." Merkwaardig personeelsprobleem Voorschoten heeft een opvallend personeelsprobleem. Er zijn veel meer formatieplaatsen dan in vergelijkbare gemeenten, en toch baart de werkdruk grote zorgen. Een onderzoek van een werkgroep, bestaande uit de ge meentesecretaris, een consulent personeel en organisa tie en een controller, heeft geen sluitende verklaring op geleverd. Daarom is besloten om een 'diepgaand' onder zoek in te stellen. Daarbij wordt gekeken naar het aantal taken, het ziekteverzuim, het grote verloop van ambte naren en de rol van de burgers. Meneer Van Leeuwen bij het gat: „Mensen van de thuiszorg vielen er bijna in." foto henk bouwman rapeutiöch zwemmen. Verder bezoekt ze regelmatig een psy choloog en krijgt ze thuiszorg. „De thuiszorg is vanochtend bijna in het gat gevallen. Je ziet het gat aanvankelijk niet, want de mat blijft gewoon liggen. zegt ze. „Ik durf zelf bijna de deur niet meer uit, zeker niet door de achterdeur." „Mijn advocaat is er steeds mee bezig. Tot nu toe zijn alle rekeningen keurig betaald door de verzekering van de aanne mer." aldus Van Leeuwen. Hij vindt dat er een definitieve op lossing moet komen. „Als het nodig is, moet de aannemer mijn hele pui er maar uithalen, maar het móet nu afgelopen zijn." Volgens een woordvoerder van ACL wordt de zaak morgen onderzocht. Verder wil hij niet reageren. VOORSCHOTEN JAN PREENEN Uit de Voorjaarsnota blijkt dat Voorschoten gemiddeld veertig formatieplaatsen meer heeft dan gemeenten die ongeveer even groot zijn. „Maar het is te simpel om daaruit te conclude ren dat hier te veel mensen zouden zitten. Om een voor beeld te geven: andere gemeen ten besteden het ophalen van het huisvuil uit. Wij halen het zelf op. Daar heb je uiter aard mensen extra voor no dig", aldus een woordvoerder van de ge meente. Als gevolg van een vorig jaar ingevoer de vacaturestop (alleen vitale plekken worden nog opgevuld) is het aantal formatieplaatsen teruggebracht van 203 naar 192, maar dat is nog altijd ruim bo ven het gemiddelde. „Deson danks hebben wij op dit mo ment acht vacatures die moe ten worden vervuld." Dat heeft te maken met het vertrek van een aantal ambte naren en staat nog los van het hoge ziekteverzuim: 11,36 pro cent. Er zijn negentien langdu rig zieken. Voorschoten pro beert hen op arbeidstherapeuti- sche basis weer geleidelijk aan het werk te krijgen. Verder streeft de gemeente ernaar om 'de communicatie over veran deringen in het werk te verbete- Vacaturestop helpt gemeente uit rode cijfers ren en onzekerheidsgevoelens te beperken'. Het terugdringen van het aantal formatieplaatsen was een van de maatregelen waar mee Voorschoten vorig jaar de slechte financiële positie wilde verbeteren. De gemeente staat nu voor de keus om dat aantal nog verder af te bouwen en/of een aantal taken af te stoten. De ingreep heeft er in elk ge val toe bijgedragen dat Voor schoten er nu financieel be ter voorstaat. Het tekort voor dit jaar is weliswaar nog altijd bij na twee mil joen gulden, maar voor 2001 loopt dat terug van één miljoen naar zes ton en de rode cijfers voor 2002 en 2003 (respectievelijk 360.000 en 437.000 gulden) zijn vervangen door 'zwarte' getal len: 459.000 en 852.000 gulden. Die cijfers zijn gunstig beïn vloed door een hogere uitkering van het rijk. Desondanks wijzen burgemeester en wethouders erop, dat de bezuinigingen van kracht moeten blijven en dat er nog altijd geen geld is voor nieuw beleid. „Om te voorko men dat we in 2003 toch weer in de rode cijfers komen, moe ten we juist extra bezuinigen", schrijft het college aan de raadsleden. Die moeten op 20 juni hun mening geven over de Voorjaarsnota. hebt nog niets gezien als u niet bij Rolff Keukens bent geweest! poggen poM9 ZOETERWOUDE, Industrieweg 14 (Industrieterrein Grote Polder). RUIME PARKEERGELEGENHEID. Tevens gevestigd in Alkmaar, Hoorn, Purmerend en Zaandam.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 19