Vriendschap als basis voor succes Leidse universiteit fff r voorkoming van overmatig gebruik n Bedrijf Leiden Regio }(ejt 'aden met draken leermuizen en doodskoppen AC 8 JUNI 2000 l| Janus Dousa herdacht .siteit Leiden bestaat 425 jaar. janus Dousa, held van r van Noordwijk, wordt beschouwd als grondlegger de academie. Vooral de samenstelling van zijn aing was doorslaggevend voor het succes van de universiteit. hl en invloedrijk als diversiteit later zou moeizaam verlie- jerste jaren. Goede waren niet naar jjkrijgen, studenten s academie nauwe- J was er al helemaal tstuurders van de hadden het boven- Hereen aan de stok: ÏStaten van Holland jhet Leidse stadsbe- J gros van de docen- feemeen heersende dat het wel nooit Irden met een uni- ide noordelijke Ne- Hreigde uit te ko- M1578 leek het tij te j Dousa, plaatselijke lij enkele jaren eer- "hebber van het le id had getoond tij- j van Leiden, be- Irste curator van de jwie de alma mater jras kon trekken. Al 'ÏDousa vriendschap jet Justus Lipsius, nd humanist en Jnd wetenschapper 1 Dousa zocht zijn haalde hem over om in Leiden te komen wonen en werken. Het aantrekken van Lipsius bleek later een sleutel moment in de ontwikkeling van de Leidse academie tot één van de belangrijkste in Europa. De manier waarop Leiden de grote geleerde Lipsius bijna in de schoot geworpen kreeg is ty perend voor de grote invloed van Janus Dousa op het succes van de universiteit. Dousa, sa men met stadhouder Jan van Hout gezien als de intellectuele vader van de academie, be greep hoe belangrijk de aanwe zigheid van coryfeeën kon zijn en handelde daarnaar. Hij be schikte over een uitgebreid in ternationaal netwerk van be vriende geleerden en dichters, waarvan hij als curator meer malen gebruik maakte. Vanaf 1560 studeerde de jonge Dousa in achtereenvolgens Leuven, Douai en Parijs, waar hij kun stenaars en wetenschappers uit alle windstreken ontmoette. In zijn album amicorum, een persoonlijk boek waar Dousa vrienden en kennissen een bij drage in liet schrijven in de vorm van een tekst of tekening, is goed te zien hoe zijn netwerk zich gedurende de jaren zestig Janus Dousa, heer van Noordwijk. en zeventig van de zestiende eeuw gestaag verbreedde. Het vriendenboek, waarvan deze ILLUSTRATIE COLLECTIE UB LEIDEN week een facsimile-uitgave met uitgebreid commentaar van de Leidse hoogleraar Chris Hees akkers verschijnt, bevat bijdra gen van zeer uiteenlopende fi guren: van de Leidse stadhou der Jan van Hout, die een ge dicht over hun vriendschap schreef, tot humanist en medi cus Hadrianus Junius, of de Franse Pléiade-dichters Dorat en De Baïf. Het internationale karakter van Dousa's vrienden kring spreekt uit het album: bij dragen zijn geschreven in het Latijn, Grieks, Nederlands, He breeuws, Frans, Duits, Italiaans en zelfs het Pools. Na zijn aantreden als curator van de universiteit in 1575 be gon Dousa zich onmiddellijk in te spannen voor het aantrekken van vermaarde geleerden. Eén van zijn eerste aanwinsten was Petreius Tiara, hoogleraar Grieks aan de academie van Douai. Tiara werd, naast zijn ambt als hoogleraar, ook de eerste rector van de Leidse uni versiteit. De Antwerpse boek drukkers Silvius en Plantijn, met wie Dousa al in 1569 ken nis had gemaakt, werden de eerste en tweede drukker van de universiteit. Maar de twee belangrijkste aanwinsten waren toch Justus Lipsius en zijn op volger, Josephus Scaliger. Lipsius, in 1578 door Dousa uit Leuven gehaald, bleek van onschatbare waarde voor de universiteit. In zijn deze week verschenen eerste deel van de geschiedschrijving van de Leid se universiteit, Het bolwerk van de vrijheid, schrijft Willem Ot terspeer: „Want van Lipsius gingen de grote vernieuwings impulsen van deze jaren uit. Dankzij zijn ideeën en dankzij het feit dat hij die met behulp van zijn geestverwant Dousa uitgevoerd kon krijgen, wist de universiteit zich aan de eigen haren uit het moeras te trek ken." Toen Lipsius in 1591 de universiteit verliet kon hij bo gen op de stichting van de hor tus botanicus, het anatomisch theater en de universiteitsbi bliotheek. Zijn vertrek was niet alleen een klap voor Dousa, maar voor de gehele universiteit. De cura tor moest een opvolger zien te vinden voor de redder uit Leu ven. Hij vond die, pas na veel gepeins, wederom in zijn eigen netwerk van vrienden en be kenden: de Franse humanist Scaliger, die er in eerste instan tie niet over peinsde om naar het verre en kleine Leiden af te reizen, werd door Dousa over gehaald en bleek voor Leiden misschien nog wel belangrijker dan zijn voorganger. Zijn sur plus aan kennis trok internatio nale aandacht en hij ontdekte jong talent, waardoor de Leidse universiteit later ook kon profi teren van de gaven van bijvoor beeld Hugo de Groot en Daniël Heinsius. Na Lipsius had Dousa een tweede gigant naar Leiden ge haald. Expositie album amicorum Hoogtepunten uit het album amicorum van Janus Dousa zijn tot 30 juni te zien op de gratis toegankelijke tentoon stelling Een netwerk als basis der universiteit in de hal van de Leidse universiteitsbiblio theek aan de Witte Singel. Ook worden persoonlijke docu menten met betrekking tot het leven van Janus Dousa ten toongesteld. De luxe uitgevoerde fasci- mile-versie van het album amicorum, die bestaat uit twee banden en werd ver zorgd door Chris Heesakkers, is vanaf vandaag verkrijgbaar in de boekhandel. Prijs: ƒ175,00. Vandaag verscheen van Wil lem Otterspeer Groepsportret met dame I: Het bolwerk van de vrijheid. De Leidse universi teit, 1575-1672 bij uitgeverij Bert Bakker. Prijs: ƒ58,50. Het is onmogelijk om na te gaan wat van de Leidse univer siteit zou zijn geworden zonder het netwerk van Dousa. Ogen schijnlijk was hij de enige die grote geleerden naar Leiden kon halen. Die coryfeeën losten een ander probleem uit de eer ste jaren van de academie op: zij trokken zwermen studenten aan en zorgden voor internatio naal aanzien. In de kelders van de Leidse universitéitsbiblio- theek ligt het album amicorum als stille getuige van Dousa's in ternationale netwerk, dat als basis diende voor de bloei van de universiteit. LEIDEN PETER GROENENDIJK am kijken in LVC kritisch naar drugs en alcohol Iceken jongeren gis- ■■tisch naar drugs en pele avond was een jarkt in het poppo- jongeren tussen 16 over verboden en piddelen te weten inen. Tweedejaars- Jalulturele en Maat- i Vorming van de Leiden traden op r®%manten. 'rajwas een onderdeel '^jee dagen durende 1 8W over drugs, jon- ^ïtgaan dat op ver- 'sopcaties in het cen- ™findt. jongeren hoefden ;tTet zo nodig inge- ïPfie bezoekersaantal- 's.tyC vielen nogal te- 01t' debat in de vorm lejgerenlagerhuis dat de manifestatie rerd bij gebrek aan Drugs worden kritisch tegen het licht gehouden. '^ICids en Trainspot- echter nog wel ver- bezoeken drie stand up comedians en een presentator in het kader van FOTO TACO VAN DER EB 'GetupAAaahh....Fast Comedy' drie café's, lazzmatazz, The Jam en Einstein, om de boodschap op komische wijze over te hren- gen. Waarna dj Alwin het festi val afsluit met een 'dance- event' in de Q-bus. Als vervolg op het themafestival organi seert de GGD een bierviltjesac tie. Op de viltjes staan steeds onverkwikkelijke situaties afge beeld waarin jongeren verzeild kunnen raken na overmatig ge bruik van drank of drugs. De Zuid-Hollandse afdeling van de GGD organiseert in sa menwerking met jongerencen trum 't Stathuys en de Hoge school het festival om jongeren tussen 16 en 24 inzicht in hun eigen gebruik te geven en over matig gebruik te voorkomen. Parnassia, circuit verslavings zorg heeft de studenten van de Hogeschool opgeleid om de jongeren te woord te staan. Het themafestival en de biervilten- actie maken deel uit van het Leidse Grote Stedenbeleid pro ject 'Hijsen en slikken voor tien, mij niet gezien'. De toegang voor alle activitei ten is gratis. Rozenwandeling Ze is het symbool van schoon heid en liefde, jeugd en verlan gen. En ze is de Koningin der bloemen: de roos. Kortom: re den genoeg voor een wandeling met gids door het rosarium van de Leidse Hortus op 'een mooie Pinksterdag', zondag 11 juni om 12 uur. De kosten bedragen 10 gulden, inclusief entree, rondleiding en koffie of thee. Verzamelen bij de hoofdingang van de Hortus aan het Rapen burg 73. Nieuw! Bolletje echte beschuit Met oranie beschunbus. 2-Pack. 2 rollen /{douift ca. ocrft rzt> a KQUMar 'berpunkwinkel aan Breestraat chti 11 zoon. Of beter nog, 'an de familie La- 'ader, zo zonen. Ze naai iets met win- is tot in de verre Leiden bekend, als de man achter «9 Trekker', winkel in celen, -kleding en zaken. Zoon Je- lover hem aan de itraat, met een kle- >r hiphop- en ska- En zoon Bas, die zaterdag eveneens nopend. Basta heet s gevestigd aan de Ben cyberpunk- Bas. ,,De eerste in 'oor landen steken ach- "eriuit de grond: stoelen voor wie even een beet je moet bijkomen. Langs de muren staan stijlvolle open hputen kledingkasten. Aan de wand hangen her en der grote spiegels met frivole gouden lijs ten. Verder: bizarre muurschil deringen met draken, heksen en engelen. Ook is er een oer mens geportretteerd, eentje met een mobiel telefoontje in de hand. Al zijn de schilderin gen op zijn minst 'heftig' te noemen, het geheel oogt stijlvol en rustig. Hier geen overvolle kledingrekken, niet elke vier kante centimeter van de zaak is benut. Het contrasteert prettig met de uitgestalde koopwaar: spijkerarm- en halsbanden, sie raden met doodskoppen, vleer muizen, draken en pentagram- Bas Labruyère: „De mensen moesten tot nu toe naar Amsterdam of Den Haag, als ze wat nieuws nodig had den." FOTO HIELCO KUIPERS men, het stevige schoeisel van Dr. Martens en broeken, T- shirts en jassen waar je in de re gel heren met lange wilde ma nen of hanekammen mee ziet rondlopen. ..Ik noem het cyberpunk", zegt Bas. „Punkkleding, wat leger- kleding, kleding voor hard rockers. Het past bij de muziek waar ik van houd: hardrock, ORT EN KELIJK cwekerij HA van it op 9 juni de deu- vernieuwde en ver ging aan de Huigslo- •uitenkaag. De kwe kers van onder meer chrysan- tenstekken begonnen 47 jaar geleden in Roelofarendsveen, maar groeiden daar uit hun jas. Daarom breidden de broers stukje bij beetje uit in Buitenkaag. Daar heeft Van Klink nu zoveel ruimte, dat de grond in de Veen niet meer nodig is. Op 9 juni houdt het bedrijf een open dag voor alle collega's uit de omgeving. Slagerij Ed Nozeman opent donderdag 1 juli om 18.00 uur na een grondige verbouwing haar zaak aan de Van 't Hoff- straat 9 in Leiden. Om de heropening te viereri, heeft Nozeman vrijdag 2 en za terdag 3 juli tal van feestelijke aanbiedingen, zoals een gratis fles huiswijn bij besteding van dertig gulden aan boodschap pen. heavy metal. Ik weet dat er een grote doelgroep is voor een winkel als deze. vooral als je kijkt naar de gehele regio. De mensen moesten tot nu toe naar Amsterdam of Den Haag, als ze wat nieuws nodig had den. De reacties, die ik tot nu toe heb gekregen, zijn heel en thousiast." Zijn naam, zo denkt hij, is een voordeel. „Ik ben er trots op een Labruyère te zijmWe zij al vrij bekend in Leiden, juist van wege de naam. We hebben nooit in een andere stad ge woond. Of het een voordeel is om Labruyère te heten, weet ik niet zo. Maar ik heb er in ieder geval geen last van. Deze winkel is helemaal van mij, daar staat mijn vader los van." Hij heeft gestudeerd, Heao, en werkte tot voor kort in de winkel van La bruyère senior. Maar een eigen zaak runnen, dat was een grote wens. „Het is van jou, jij kunt beslissingen nemen. Je kunt verkopen waar je zelf zin in hebt. Ik ga niet iets verkopen waar ik zelf niet achter sta. En dat is toch wat anders dan wan neer je voor een baas werkt." Het assortiment moet nog wat breder, zo zegt hij. Hij hoopt binnenkort nog kleding binnen te krijgen van onder andere de merken Lonsdale, Hooligan en No Fear. En achterin de zaak ligt een catalogus: met jurken en andere gewaden voor Gothic -prinsessen en kelken, gralen en kandelaars die niet zouden misstaan in de uitzet van Graaf Vlad. „Allemaal te bestellen, ik heb ze nog niet op voorraad. Als beginnend ondernemer moet je een beetje klein begin nen." ANNETVAN AARSEN t de Leidsch Dagblad ANNO 1900 Vrijdag 8 Juni ALGEMEEN - Het aantal telegrammen, op de vier geleidingen tusschen Nederland en Groot-Britannië te wisselen, breidt zich steeds uit. Het steeg van 396,755 in 1890 tot 679,867 in 1899, terwijl het aantal geleidingen onveranderd bleef. Zooveel mo gelijk is in de behoefte aan snelle overbrenging van de telegrammen voorzien door het in werking bren gen van duplex-telegraaftoestellen; doch zelfs in normale omstandigheden is de vertraging van de te legrammen niet meer binnen redelijke grenzen te houden. De vermeerdering van verkeersmiddelen is dientengevolge noodzakelijk geworden. De En- gelsche administratie heeft voorgesteld om een der den onderzeeschen telegraafkabel tusschen Zand- voort aan de Nederlandsche kust en Benacre aan de Engelsche kust aan te leggen. Een som van 400,000 voor door Nederland te dragen kosten in de bedoelde uitbreiding is door de regeering aangevraagd op de waterstaatsbegrooting voor het loopende jaar. Tegenover deze uitgaaf staat een zoodanige jaarlijksche opbrengst uit de kabel taksen, dat de zaak uit financieel oogpunt, niet be zwarend is te noemen. ANNO 1975 Zaterdag 7 juni LEIDEN - "De binnenstad van Leiden lijdt onder een zekere wil lekeurige terreur van een aantal bezoekers van horecavestigin- gen". Dat schrijft de voorzitter van het comité voor de Pieters- en Academiewijk Jan Doove in een open brief aan burgemeester Vis in zijn functie als hoofd van de politie. Volgens de brief zijn er horeca bedrijven in het centrum, die hun deuren geopend houden, terwijl men al een of meer uren gesloten had moeten zijn. De briefschrijver stelt vast, dat de dramatische ge volgen van deze situatie nu uitge lopen zijn op een doodsteek, die iemand in de binnenstad is toege bracht. "Deze tragische situatie is de top van een ijsberg', zo staat in de open brief. "Velen in de binnen stad weten dat. Zij (en waar schijnlijk ook anderen, die uit angst hun mond houden) kunnen menig staaltje van terreur en be dreiging, manslag en aanslag met bewijzen staven. Het zou tenmin ste aanbevelenswaardig kunnen zijn om die bewijzen aan te horen en te laten registreren. De burgemeester wordt ge vraagd de mogelijkheden daartoe te openen Volgens voorzitter Doo ve is het gebleken dat de politie niet altijd genegen is de bescher ming van de stadsbewoners te ga randeren. "Ik bedoel daarmee geen aanklacht te poneren tegen politieambtenaren persoonlijk", aldus Jan Doove, "ik meen wel, dat het een punt van overweging kan zijn om de leefbaarheid van de stadsbewoners te bescher men". ZOETERWOUDE - Het aantal in schrijvingen voor de jaarlijkse Zoeterwoudse fietstochten, die zondag voor de 24ste keer zullen worden gehouden, is gisteren de 1200 gepasseerd. Verreweg het grootste deel hiervan is voor de af stand van 75 km. De belangstel ling voor de 35 km. tocht is nog niet zo groot, maar dat is het ge- WARMOND - Op het feestelijk versierde Boterhuiseiland werd het feit herdacht dat het een kwart eeuw geleden was dat het Zeever- kennerscentrum Kagerplassen werd opgericht. FOTO ARCHIEF LEIDSCH DAGBLAD bruikelijke beeld. De liefhebbers hiervoor zijn veelal minder geoe fende fietsers, zij melden zich overwegend in de laatste dagen. Het getal voor-inschrijvingen van 1200 is ook nog nooit eerder zo vroeg bereikt. Het laat zich aan zien dat bij een niet al te ongusti- ge weersontwikkeling het record aantal van 1456 dat vorig jaar werd genoteerd zeker zal worden overschreden. Foto's in deze rubriek kunnen worden nabesteld door binnen veertien dagen na plaatsing een ingevulde cheque (geen overschrljvingskaart) ter waarde van vijf gulden (voor een exemplaar van 13 Bij 18 In zwart wil) op te sturen naar het Leidsch Dagblad, t.a.v. Leidsch Dagblad Archieven, postbus 54, 2300 AB Leiden of door contante betaling aan de balie van het Leidsch Dagblad aan de Rooseveltstraat 82. U ontvangt de foto binnen drie weken.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 17