Ook patiënten in pi willen weten waaro Bidden en 'healing' kan patiënt helpen Geloof Samenleving Filosoof als professor in de weetnietkunde 'Wie de Upanishaden kent, kent God' DONDERDAG 8 JUNI 2000 979 VANDAAG Vandaag 1464 jaar geleden, op 8 juni 536, ver hief de koning der Goten, Theodatus, Silverius tot paus. Hij werd pas later wettig gekozen. Theodatus had een conflict met de Romeinse keizer Justinianus en meer in het bijzonder met diens By zantijnse veldheer Belisarius. Na de herovering van Italië op de Goten zette Belisarius Silverius af en deed hem in de ban. Paus Vigilius volgde hem op. maar werd pas erkend toen hij in 537 in ballingschap stierf. In dezelfde periode ook leefde de heilige Medardus van Nyon (473-560), een bisschop en stichter van kloosters in Noord-Frankrijk en België. 8 Juni is zijn feestdag. 'Overspel op internet is ook zonde' Vaticaanstad Overspel via internet is volgens het rooms-katho- lieke tijdschrift Famiglia Cristiana ook zonde. In het blad vraagt een vrouw uit Varese advies. „Op internet kun je verliefd wor den en hevig naar iemand verlangen. En je kunt overspel plegen zonder je huis te verlaten", aldus de vrouw. „Maakt de kerk on derscheid tussen een echte buitenechtelijke affaire en een op internet?" Pastoor Sciortino, hoofdredacteur van het blad, twij felt niet. Voor de kerk is er geen verschil. „De virtuele werkelijk heid kan even zondig zijn als de 'gewone' werkelijkheid." Eusebio opent actie 'scoor voor Unicef arnhem Eusebio, de grootste Portugese voetballer aller tijden, geeft zaterdag in de Eusebiuskerk in Arnhem het startschot voor de actie 'SOS: scoor voor Unicef. De werkgroep Spirit of Sports, waarin kerkelijke werkers zich hebben verenigd, willen met de actie tijdens het EK zo veel mogelijk geld inzamelen voor pro jecten van Unicef. Bij de actie hoort een foto-expositie over sport en spiritualiteit, die te zien is in kerken in drie van de vier Nederlandse speelsteden van Euro 2000 Arnhem, Eindhoven en Rotterdam. BEROEPINGSWERK GEREFORMEERDE KERKEN (VRIJGEMAAKT) Beroepen: te Dordrecht, H. van den Berg te Dalfsen. CHRISTELIJK GEREFORMEERDE KERKEN Beroepen: te Leerdam, M.J. de Kater te Zeist UNIE VAN BAPTISTEN GEMEEN TEN Beroepen: te Den Haag (partti me), M. Terwei-Hamster te Zut- phen; te Den Haag (in bijzondere dienst voor het pastoraat in woon-en zorgcentrum Tabitha) W. Huizing te Den Haag, die dit beroep heeft aangenomen. AFKE VAN DER TOOLEN Filosofie moet worden beoe fend in de vorm van 'socrati sche gesprekken'. Alleen die kunnen de ongemakkelijke houding blooüeggen waarmee de hedendaagse mens in de wereld staat: de spagaat tus sen onze wetenschappelijke benadering van de wereld en onze alledaagse ervaring. De Leidse filosoof T. Oudemans betoogde dit gisteren in de lustrumlezing van Studium Generale. Neem zonsondergang. We gaan romantisch met onze ge liefde op een duintop zitten kijken hoe de zon in de zee zinkt. Maar we weten best dat het niet de zon is die onder gaat: het is de aarde die om z'n eigen as draait. Dat heeft de wetenschap ons geleerd. Maar zo zien we het niet. De ene zon, daar praat de wetenschap over. Die andere vindt z'n weg naar een schil derij, of naar een dichtregel. De kloof bestaat voor de we tenschap niet, maar voor de mens wel. En voor de filosoof, betoogt Oudemans, die daar mee in feite zegt dat wat filo sofie ook mag zijn, het geen wetenschap is. Wat dan wel? Oudemans zoekt het antwoord in een steeds populairder wordende variant van een oeroud gege ven: het socratische gesprek. Een vorm van 'weetnietkunde' in die zin, dat het niet zozeer gaat om het vinden van ant woorden, maar om het stellen van de goeie vragen. Voor beeld. „Op dit ogenblik houd ik een serie socratische ge sprekken met studenten bio medische wetenschappen. Er zijn weinig wetenschapsgebie den waar de confrontatie tus sen wetenschap en dagelijks leven pijnlijker is. Als ik ermee word geconfronteerd dat ik door mijn genen word gere geerd, hoe kan ik dan de ge dachte vasthouden dat ik een vrij mens ben? Hoe kan ik der gelijke confrontaties anders aangaan, dan door de studen ten te betrekken in een ge sprek over woorden als 'gen', 'ik', 'menselijke natuur', woor den waarin ze als slaapwande laars tussen hun wetenschap pelijkheid en hun dagelijkse identiteit over en weer gaan?" Niet dat de mens zo uit zijn spagaat wordt verlost Maar hij gaat 'm in ieder geval wel voelen. Waar dat goed voor is? Tja. Je lost er niks mee op, weet Oudemans. Maar het is, vindt hij, in ieder geval beter- dan het aanleren van wijsgeri ge theoriën, of het aanpraten van praktische wijsheden. Waarom moet mij dit overkomen? Waar leef ik nog voor? Vragen die een patiënt danig kunnen kwellen. Daar hebben ziekenhuizen geestelijk verzorgers voor in dienst. Maar een groeiende groep patiënten raakt daarvan verstoken, nu ernstig zieken steeds vaker poliklinisch worden behandeld. Moet daar een oplossing voor komen, is de vraag waar ziekenhuizen zich over buigen. In het Leids Universitair Medisch Centrum deed Wilna van Rossum een onderzoek. Onderzoekster Wilna van Rossum in het stiltecentrum van het LUMC. FOTO HENK BOUWMAN LEIDEN AFKE VAN DER TOOLEN Een brandweerman van 36. Sportief, plezier in z'n werk, nooit zo bezig met de vragen des levens. Dan blijkt dat hij kanker heeft. Een enorme schok. Hij weet absoluut niet hoe hij daarmee om moet gaan. Hij is bang. En woedend: dat zoiets je zomaar overkomt. „Als geestelijk verzorger help je zo iemand weer grip te krij gen", legt Wilna van Rossum uit. Niet per se door samen de handen te vouwen of een kaars je te branden. De geestelijk ver zorger is er niet alleen voor ge lovigen. „Je reikt geen antwoor den aan, maar helpt zoeken." Die brandweerman bijvoor beeld: „Als blijkt dat hij z'n waarden louter aan sport ont leent, dan zal hij nieuwe waar den moeten ontdekken. Dat lekker kunnen sporten niet is waar je het compleet mee redt." Voor de duidelijkheid: het gaat hier niet om psycholo gische hulp. „Als iemand psy chisch in de knoop zit, zijn daar weer anderen voor." Acht geestelijk verzorgers heeft het LUMC in dienst. Lou ter voor de mensen die in het ziekenhuis liggen. De groeiende groep poliklinische patiënten moet maar het geluk hebben in de eigen omgeving zinnige aan spraak te vinden. ,-,Terwijl hun vragen niet minder zullen zijn", zegt Tom Hammer, hoofd van de dienst geestelijke verzorging in het LUMC. Vandaar het idee om de behoefte van deze pati ënten aan dit soort hulp te pei len. Het academisch ziekenhuis in Utrecht ging Leiden voor. En ook in Eindhoven en Amster dam is men bezig. Wilna van Rossum (24) volgt de studie Levensbeschouwin gen aan de theologische facul teit in Leiden, en koos voor de specialiteit 'geestelijke verzor ging'. Een studie die op kennis en vaardigheden is gericht, zonder religieuze ambtsbin ding. Ze gaat afstuderen op haar onderzoek in het LUMC. Had 25 gesprekken met patiën ten op de poli's klinische onco logie en hematologie. De voorlopige conclusies staan al. Van Rossum: „Het is duidelijk dat alle patiënten met die 'zingevings- en levensvra gen' bezig zijn. Niet op een erg filosofische, maar op een heel praktische manier. Hoe moet ik nu verder, en vooral ook de waarom-vraag. En iedereen gaf aan: het was goed geweest als mij een vorm van geestelijke zorg was aangeboden. Was het niet voor henzelf, dan wel voor anderen." Er zijn twee momenten waar op dit soort vragen vooral op komen. Bij het horen van de diagnose, en als de behandeling klaar is. „Ze gaan lange tijd van behandeling naar behandeling en dan vallen ze in een gat. Dan komen de emoties." Voor Van Rossum staat het vast: het LUMC mi klinische patiëntei hulp bieden. „Een| moet kwalitatieve aan de hele mei hoort dit bij. Het eenvoudigste die deze patiënten dergaan: radiother; therapie. En als m< naar op zoek mi drempel hoger." De gesprekken sum voerde wan Het ziekenhuis dai een enquête volstoj kwam er al snel ai' probleem daarvoorl keld is. „In de voi kwam het voor dat den: Ik ben helemi met de waarom-i een tijdje later zej_ gens mij ben ik zii omdat ik erg gestri is een enquête mi bezig met de w Dan kruisen ze aan:j Vaak kwamen p; gesprek de echte g< ven. „Ik was er niet| lener, maar om ii te weken. Dat ma; lijk. Je merkt dat met dingen, en di leen een telefooni ven. Je gaat er wel in, omdat je nu eei praat. Dan zeiden uit mezelf zou ik nf hulpverlener gaan Omdat haar ondi deweg van karakter! moet er een vervolg het ziekenhuis eer. gen van een groter# enten. Van Rossun bevelingen voor d die studie. Of die i nog de vraag. En Utrecht is uit onde ken dat er behoe soort zorg bestond- is geen gevolg Want ja, dat vraagt ruswuk anp Onderzoeken naar het effect van gebed en andere spirituele technieken op de gezondheid spreken elkaar tegen. Een re cente studie heeft 23 onderzoe ken onder de loep genomen. Conclusie: meer dan de helft van die onderzoeken wijst uit, dat bidden en spirituele 'hea ling' helpen bij ziekte. De onderzoekers van de uni versiteiten van Maryland in de VS en Exeter in Groot-Brittan- nië constateren, dat aan de stu die naar het effect van bidden veel haken en ogen zitten. Een van de moeilijkheden zit 'm volgens de auteurs in de controlegroepen (patiënten die geen 'spirituele behandeling' ondergaan). Het is immers heel goed mogelijk, dat leden van een controlegroep voor zichzelf bidden of familie of vrienden hebben die dat doen. Om verte kening van het beeld te voorko men, stellen de onderzoekers voor geen mensen, maar dieren of bacteriën als onderzoeksob ject te nemen. Toekomstige studies moeten volgens de onderzoekers meer aandacht besteden aan psycho logische factoren als depressie en angst bij patiënten. Die kun nen immers ook de lichamelij ke gesteldheid beïnvloeden en daarmee het effect van bidden of spirituele 'healing' doorkrui sen. Verder zouden de opvat tingen van onderzoekers en pa tiënten van invloed kunnen zijn op de resultaten. Als ze bijvoor beeld niet geloven dat bidden helpt, oefenen ze wellicht een negatieve invloed uit op de uit komsten. Dat probleem is te ondervangen door sceptici en 'gelovigen' hetzelfde onderzoek te laten uitvoeren. BOEKBESPREKING Professor dr. Wim van Vledder, jarenlang bijzonder hoogleraar 'metafysica in de geest van de theosofie' aan de universiteit in Leiden, presenteerde in maart van dit jaar in zijn een afscheidscollege zijn laatste boek: 'Upanishaden, het mys terie van het zelf. De Upanis haden vormen het laatste deel van de Veda's, de oudste heili ge geschriften die de mensheid kent. In die geschriften komen fundamentele vragen aan de orde: wie schiep het univer sum? Wat is de hoogste werke lijkheid? Wat is het allerhoog ste mysterie? Welke krachten werken er in het universum? Kent gij het zelf? De mensheid zoekt al sinds het begin der tij den naar antwoorden. Volgens Van Vledder staan ze in de In dische wijsgerige literatuur. „De Upanishad is niets anders dan de allerhoogste God, als mysterie verborgen in de Upa nishaden. Dat betekent dat de mens door de Upanishaden te bestuderen zowel God als zich zelf zou kun nen leren ken nen. Wie het mysterie van de Upanisha den kent, kent God." Omdat Van Vledder de intentie heeft met dit boek de Upanisha den toeganke lijk te maken, heeft hij dus ook de bedoe ling de lezer bij God te bren gen. „Moge dit werk een bij drage zijn in het groeien van het be wustzijn in de mens dat al wat leeft, beweegt en 'is', een uit drukkingsvorm is van de aller hoogste." Om dit ambitieuze doel te bereiken heeft hij uit de tientallen geschriften van de Upanishaden bepaalde onder werpen geselecteerd, en aan de hand daarvan zijn boek inge deeld. We komen hoofdstukken tegen waarin het gaat over 'voor dat ruimte en tijd bestonden', 'de paradoxale werkelijkheid', het mysterie van de dood en een spiritueel leven. Het is een boek dat één en al wetenschappe lijke degelijkheid uitstraalt. In de fragmenten uit de Upanishaden is sprake van een voortdurende lofzang op Brahman, oftewel God. Dat maakt het bepaald geen lichte kost. Toch is het taalgebruik niet ingewikkeld. Hier en daar doet de termino logie (zelfrealisatie, bewust- zijnsontwikkeling) wat new age-achtig aan, ma?;, niet verwonderlijk. het gedachtegoed v; age is op Indiase relv( losofieën gebaseerd wordt niet voor niet^, 'neo-hindoeïsme' Van Vledder is daarl theosoof. En theoso grondleggers van nqj. De leer van Upanish j niet met louter het \e, kan worden begrepye Van Vledder. „Ons vyi lijk zoeken zal nooit antwoord kunnen lej meest wezenlijke vr^r mens kan stellen, w wetendheid hult zie En ondanks 260 blafoj Upanishaden waarsf ook het gros van Vai lezers. 'm Titel: Upanishaden. terie van het zelf Auteur. Uitgeverij: Prijs: f 54,- ONNO VAN /an het zelf ir dr. W.H. va» verij: Ankh Hi f54,- VAN 'T KLOOSTER! WEEROVERZICHT BUITENLAND Weersvooruitzicht HWS Geldig tot en met vrijdag. Noorwegen: Perioden met zon en op de mees te plaatsen droog. Maxima in het noorden tussen de 10 en 15 gra den, in het zuiden 16 tot 22 gra den. Zweden: In het noorden nog wolkenvelden. Verder steeds meer zon en vrijwel overal droog. Maxima in het noor den tussen 14 en 18 graden, in het zuiden maxima oplopend naar 21 graden. Finland: Bewolkt en perioden met regen, in het noorden meest droog. Vrij dag geleidelijk overal droog. Toe nemende noordenwind. Maxima rond 15 graden, in regen lager, vrijdag in het zuiden 19 graden Denemarken: Eerst nog enkele wolkenvelden. Verder vanuit het zuiden zonnige perioden en droog. Maxima don derdag ongeveer 17 graden, vrij dag rond 20 graden. Engeland, Schotland, Wales, Ier land: Half tot zwaar bewolkt en enige tijd regen, in Ierland enkele losse buien. In het zuidoosten van En geland droger en meer zon. Maxi ma uiteenlopend van 15 graden in het -noordwesten tot 22 bij Londen. België en Luxemburg: Droog, warm en flinke perioden met zon, vrijdag ook stapelwol ken. Middagtemperatuur donder dag rond 24, vrijdag oplopend naar 29 graden. Noord- en Midden-Frankrijk: Perioden met zon, maar vooral vrijdag vanuit het westen meer bewolking en in Bretagne en Nor- mandi^enkele flinke regen- of on weersbuien. Middagtemperatuur tussen de 25 en 30 graden, aan zee en in een bui minder warm. Zuid-Frankrijk: Zonnig, warm en droog. Vrijdag meer wolken en later kans op een onweersbui. Middagtemperatuur Oplopend naar 26 tot 31 graden. Spanje: Donderdag in het zuidoosten nog zonnig en droog. Vanuit het noordwesten meer wolken en en kele regen- of onweersbuien, vrij dag ook in de rest van Spanje. Maxima aan zee tussen 20 en 25 graden, landinwaarts eerst nog 35 graden. Portugal: In het zuiden eerst nog zonnig en droog. Vanuit het noordwesten meer bewolking en regen- of on weersbuien. Maxima uiteenlo pend van 18 graden aan de noordwestkust tot 31 in het bin nenland. Vrijdag minder warm Mallorca, Ibiza, Menorca: Zonnig, warm en later op vrijdag kans op een onweersbui. Maxima rond 28 graden. Marokko: Westkust: perioden met zon, maar ook hier en daar wolkenvel den. Meest droog. Middagtempe ratuur meest tussen 22 vlak aan zee in het zuiden en 30 graden langs de noordwestkust. Vrijdag een stuk koeler. Tunesië: Zonnige perioden, ook enkele wolkenvelden en kans op een re- gen- of onweersbui. Maxima aan de kust tussen de 25 en 30 gra den. Canarische Eilanden: Perioden met zon en meest droog weer. Maxima ongeveer 25 gra den. Vrijdag minder warm. Duitsland: Vrij zonnig, warm en droog. Maxi ma donderdag 20 graden in het noorden tot 27 graden in het zui den. Vrijdag maxima 28 graden. Oostenrijk: Flinke perioden met zon en droog. Middagtemperatuur oplo pend naar 29 graden op vrijdag. Zwitserland: Droog en vrij zonnig. Middagtem peratuur oplopend naar 28 gra den. Polen: Vooral in de zuidwestelijke helft van het land zonnig. In het noord oosten meer bewolking, maar meest droog. Warmer met een middagtemperatuur oplopend naar 23 graden op vrijdag. Italië: In het noorden droog en veel zon, in het zuiden enkele pittige re gen- of onweersbuien. Middag temperatuur meest tussen 26 en 31 graden. Corsica en Sardinië: Geregeld zon, maar vooral op Sar- dini eerst ook kans op een regen- of onweersbui. Maxima woensdag, rond 28 graden. Griekenland en Kreta: Eerst zonnig en droog. Later op donderdag en vooral op vrijdag in het noordwesten kans op onweer. Maxima uiteenlopend van 28 gra den aan zee tot 35 plaatselijk in het binnenland. VRIJDAG 9 JUNI 2000 Zon- en maanstanden Zon op 05.21 Zon onder 21.56 Maan op 13.34 Maan onder02.33 Waterstand IJmuiden Katwijk Hoog 10.04 22.51 09.37 21.24 Laag 05.15 18.30 04.56 18.11 LEIDSCH DAGBLAD (Opgericht 1 maart 1860) bewolkt ft onweer W warmtefront regen sneeuw V koufront opklaringen hagel lagedruk mist windrichting hogedruk zonnig 19 temperatuur mnn luchtdruk in 1000 hecto pascal Warschau waar bew. Wenen licht bew. Zörich licht bew. Bangkok waar bew. Buenos Aires motregen Casablanca waar bew Johannesburg licht bew. Los Angeles onbewolkt 35 26 0.2 Tokyo 14 12 5.0 Toronto 28 19 0.0 Tunis 17 6 00 Vancouver 28 20 0.0 22 10 78.0 27 19 0.0 29 22 0.0 25 9 2.0 KANTOOR Rooseveltstraat 82 071-5356 356 Postadres: Postbus 54, 2300 AB Leiden ABONNEESERVICE Abonnementen 071-5128 030 Geen krant ontvangen? Bel voor nabezorging: Ma. t/m/vr. 18.00-19.30 uur en Zaterdag 10.00-12.00 uur 071-512 DIRECTIE B.M. Essenberg, W.M.J. Bouterse (adjunct) J. Kiel (adjunct) HOOFDREDACTIE J.G. Majoor, T. van Brussel (adjunct) L.F. Klein Schiphorst (adjunct) REDACTIE A. Maandag, chef eindredactie algemeen T. Brouwer de Koning, chef redactie Rijn- en Veenstreek D.C. van der Plas, chef eindredactie regio J. Rijsdam, chef redactie kunst W. Spierdijk, chef sportredactie E. Straatsma, chef redactie Regio Leiden R.I.M. van der Veer, chef redactie Duin- en Bollenstreek W.F. Wegman, chef redactie Leiden li TELEFAX 1 Advertenties: 071- 5323 Familieberichten: 023-9 023-5320 216 jh Redactie: 071-5321 921r 1 Hoofdredactie: 071- 53"! ADVERTENT) Maandag t/m vrijdag van 8 A 071- 5356 230 i RUBRIEKSADVERi Maandag t/m vrijdag van 8! 071- 5143 545 j7r ABONNEMEn bij vooruitbetaling: Vai per maand (acceptgiro) l/ac per kwartaal (acceptgiro) jr per half jaar (acceptgiro) jj per jaar (acceptgiro) Abonnees die or het automatisch afschrijven vl abonnements- geld, ontvan betaling. VERZENDING Pf Voor abonnementen die per pf worden verzonden geldt ei aan portokosten per verschijnfstl LEIDSCH DAGBLAD OP (j Voor mensen die moeilijk li hebben of blind zijn (of e leeshandicap hebben), is c van het regionale r Dagblad op geluidscassette^ informatie 0486-486486 (Centrum voor Gesproken L Auteursrechten vooijtar Dagbladuitgeverijl- u K E N H U ONGEVALLENDIENST Rijnland Ziekenhuis, vestiging St. Elisabeth: 24 u. per dag. Diaconessenhuis: maandag t/m vrijdag 08.00-17.00 u. (uitgezol feestdagen). Leids Universitair Medisch Centrum: 24 u. per dag. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Rijnoord: geen ongevallendiensïf c INLICHTINGEN BEZOEKUREN ZIEKENHUIZEN Diaconessenhuis: tel. 071-5178178. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Elisabeth: tel. 071-5454545. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Rijnoord: tel. 0172-463131. Leids Universitair Medisch Centrum: tel. 071-5269111.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 16