eiden Regio Opruimen asbest kost ruim miljoen Vers Konmar Voordeel! Vorstelijk marathon-onthaal op Jacob Catslaan Chips en spelen in de Pieterskerk oenoord Plaza |ind 2001 klaar Kringloopwinkel weer open ■95 i F 95 Met Klantenkaart 1 1 50% korting 49 JAC 8 JUNI 2000 15 icatie fotoboek het artikel over het nieuwe fotoboek van Leiden, dat i deze krant stond, is een fout geslopen. De geplaatste tomen vanaf de Zoeterwoudsesingel en niet, zoals wij vanaf de Witte Singel. mer in botsing met auto n 19-jarige Leidse bromfietser is gisteravond na een iet een personenauto met beenletstel opgenomen in nessenhuis. De Leidenaar reed over de Oude Vest in van de Hooigracht. Bij de kruising verleende hij geen aan de bestuurder, een 38-jarige man uit Voorscho en rechts kwam. ters bij pand betrapt /vee inbrekers werden gisteravond bijna op heterdaad )e mannen werden aangehouden nadat de politie een e kreeg dat er via de achterzijde was ingebroken in een an de le Binnenvestgracht. Bij de melding gaf de be- ook een signalement van twee mannen die mogelijk braak verantwoordelijk waren, vervolgens troffen de e 31- en 34-jarige Leidenaars aan, aan dc achterzijde uis waar ook een buitgemaakt sieradenkistje op de ussen de tachtig en liljoen gulden en het rhalf jaar om het te aar dan staat er ook n zakencentrum met ^nte voor tussen de III) werknemers en uit- congresfaciliteiten. achter natuurlijk de hallen, bekend van huishoudbeurs en TjVanmiddag gaat offi- IJ ste paal de grond in oject Groenoord Pla- kantoortorens van ir hoog en een ruim igrescentrum geven volgend jaar het lallen-complex van- de Zwijgerlaan een Tglw uiterlijk. :ste voorbereidingen nieuwbouw bij de hallen is in februari Toen werd gestart iw van een parkeer- achterkant van het dek, dat nu zo goed zorgt voor 325 extra atsen. Daarmee is de nte aan de voorkant rrein die straks be at worden bij voor- npenseerd. ,,Dat is re bij de bouw steeds nee moeten houden: activiteiten in de hallen tijdens de voon door kunnen :om moest er eerst ierruimte komen. En ve ook niet gaan hei- |r er in de hallen exa- len afgenomen", ver- tur K. Sijgers van de projectontwikkelaar samen met eigenaar Libema initiatiefnemer is van Groenoord Plaza. In eerste instantie wordt naast het congrescentrum al leen de westelijke kantoortoren gebouwd. Met de bouw van de tweede toren wordt pas begon nen wanneer er voldoende zicht is op verhuur van de kan toorruimte. Sijgers: „In de prak tijk betekent dat meestal dat we met de tweede toren beginnen wanneer de ruwbouw van de eerste gereed is." Directeur A. de jong van de Groenoordhallen kan nauwe lijks wachten tot zijn congres centrum wordt opgeleverd. „Ik zou die nieuwe zalen al lang kunnen verhuren", vertelt hij. ,,De markt vraagt erom." Het congrescentrum is het enige deel van de nieuwbouw waar De Jong bemoeienis mee krijgt. Vanuit de Groenoordhallen be zien worden de kantoren uit sluitend gebouwd om geld te verdienen om daarmee de bouw van het congrescentrum mogelijk te maken. Het nieuwe congrescentrum zal bestaan uit twee zalen van 25 bij 25 meter, een restaurant waar ook de werknemers uit de kantoren de lunch kunnen ge bruiken, en een grand café. „Het wordt een heel uniek complex met allerlei faciliteiten waaronder een geldautomaat en een luxe entree. Bovendien kunnen de huurders van de kantoren onder hetzelfde dak gemakkelijk evenementen orga niseren voor één tot duizend bezoekers", aldus Sijgers. Met de bouw van de kantoren en het congrescentrum is het Groenoordhallen-complex eind 2001 af. leiden pablo cabenda „Zuid-Holland laat horen wat je kan!" En de hele Pieterskerk geeft luidkeels gehoor aan dat verzoek. Maar als de presenta tor samen met de kids aftelt van 10 naar 0 blijft het gejoel dat je associeert met meer dan twee honderd twaalfjarige suppor ters uit. Integendeel, er daalt een serene stilte neer die een opperste concentratie mogelijk maakt. En dat is ook de bedoeling, want twaalf kinderen van de laatste groepen van de basis scholen zitten verspreid aan vier tafels en houden zich bezig met een serieuze zaak: hoofdre- kenen, oftewel het 24-Game. De regels van het spel zijn simpel. Op een kaart waarop vier cijfers staan moeten de leerlingen door optellen, aftrek ken, vermenigvuldigen en delen steeds het getal 24 vormen. Elk cijfer mag maar een keer ge bruikt worden en de leerlingen moeten de berekeningen uit het hoofd doen. Wie als eerste het antwoord weet, moet razend snel zijn vinger op de kaart leg gen en zijn berekening geven. Maar wie te snel is kan ook een gele kaart krijgen. Soms worden namelijk cijfercombinaties ge geven waarmee met geen mo gelijkheid 24 kan worden ge maakt. In de Pieterskerk woedt in middels de laatste provinciale voorronde van de scholenkam pioenschappen. Zo'n duizend kinderen hebben in totaal mee gedaan en vandaag wordt de beste van Zuid-Holland geko zen. Die mag vervolgens op 17 juni naar de nationale finale in het Dolfinarium in Harderwijk die dit jaar voor de vijfde keer wordt gehouden. De winnaar daarvan mag naar Warner Bros Movie World in Duitsland. Het kinderkanaal Foxkids maakt opnames en ouders en leraren houden hun adem in terwijl sponsor Smiths klasgenootjes zoethoudt met chips en spelen. In '96 toen het 24-Game werd geïntroduceerd als aardigheidje op een flippo (de chipszakken- rage, weet u nog?) werd gezegd dat het spel de lol voor het hoofdrekenen zou terughalen en de mindere leerlingen tot betere prestaties zou inspire ren. Het diende een beetje als tegenwicht voor de wenkbrau wen die zich fronsten over het feit dat het hoofdrekenen door een commercieel bedrijf als Smiths aan het kind werd ge bracht. Het Christelijk Pedago gisch Studiecentrum, de orga nisator van het evenement moest zich dan ook vaak ge noeg verdedigen voor het feit dat ze met een megapatatten- boer in zee was gegaan. Eén van de aanwezige mees- Twee van de deelnemers aan het hoofdrekenspel 24-game in de Pieterskerk. ters van de basisschool Het Kompas uit Rotterdam vindt het wel een leuk spel. Maar hij gelooft niet zo in de heilzame werking. „Je merkt wel dat ook leerlingen die wat zwakker zijn in rekenen goed hierin kunnen presteren. Maar. dat bevordert hun inzicht niet. Ik heb in de praktijk niet gemerkt dat ze er beter door gaan werken. Het is maar één onderdeel van het re kenen." Voor Myrta Otten van basi- school Het Kompas uit Rotter dam is dat niet zo belangrijk. Ze is al één van de besten van de klas en mag zich vanaf vandaag is alleen koningin eer te beurt gevallen ind april Leiden be- lar aanstaande zon- ;n de deelnemers aan narathon op de Jacob een vorstelijk onthaal, e Lage Mors gaat de lelijk uit. Op dat stuk- :e aardbol wordt tapijt tarover de deelnemers r, live marathon een «JJiet parcours afleggen. :hts één van de vele n in de straat. Want ding zijn alle bewo- de Jacob Catslaan het li aar moet hun straat gste en mooist ver- aat langs het parcours J Marathon Leiden 5 er een verkiezing uit- sn door de organisatie lopevenement. Tot was de Vrouwenweg onaantastbaar. In 1999 moest de eerste prijs van tweeduizend gulden echter worden gedeeld met de Jacob Catslaan. Eens maar nooit meer, vinden de straatbewoners. Dit jaar gaan zij voor een ongedeelde eerste plek. Begin deze week zijn zij al be gonnen met de auto-oprotac- tie. Eigenaars van voertuigen die niet in de straat thuishoren, hebben middels een schrijven achter de ruitenwisser het vriendelijke verzoek gekregen hun auto ergens anders te par keren. De daardoor ontstane ruimte wordt benut om vlag genmasten te plaatsen, dui zend ballonnen op te hangen en de kinderen straat- en stoeptekeningen te laten ma ken. Zestig meter tapijt wordt in de oranje gekleurde straat gelegd. Als de lopers vanuit de Gerard Claas Griffioen: „Er blijft geen bekertje achter op het marathon parcours." De Blauwe Steen, die al 700 jaar in de Breestraat ligt, is het symbolische middelpunt van de stad Onder redactie van Ad van Kaam en Eric-Jan Berendsen Brandtstraat de Jacob Catslaan indraaien, krijgen zij suiker klontjes en rennen over de lo per onder de Grolsch-poort door die is opgebouwd met zeshonderd lege bierkratten. Vervolgens treffen zij de nevel- straat waar verkoeling kan wor den gezocht onder waterstra len. Dat hoeft overigens niet. Hardlopers die droog willen blijven, kiezen gewoon de an dere kant van de weg. Aan het einde van de straat passeren de lopers twee verfrissingsposten (bemensd door bewoners) om vervolgens linksaf de Vondel laan op te gaan. Het geheel wordt gecomplementeerd met een rijdende biertap, twee dweilorkesten en een speciaal voor de marathon samenge stelde cd. Uit de geluidsboxen schallen liederen gericht op de marathon zoals Pappie loop toch niet zo snel, Opzij, Opzij, Opzij en Keep on Running. Als de laatste deelnemer aan de halve marathon de Jacob Cats laan heeft verlaten, worden de verfrissingsposten, biertap en één dweilorkest naar de Von dellaan gedirigeerd waar de deelnemers aan de hele mara thon voorbijlopen. Want uit eindelijk bepalen de deelne mers aan de (halve) marathon wie er met de straatversierprijs aan de haal gaat. Bekertjes Vijftigduizend (50.000!) plastic bekertjes. Dat is de sponsorbij drage van Claas Griffioen aan FOTO HENK BOUWMAN de 3M Marathon Leiden. Maar om nou te zeggen dat de 42-ja- rige eigenaar van een zaak in relatiegeschenken helemaal ge rust was op zijn aandeel van drie mille in het loopfestijn, gaat te ver. Hij zag de bui na melijk al hangen en verwachtte half Leiden over zich heen te krijgen. Jüh, Griffioen jij levert nou wel die bekertjes maar daardoor is het een zootje in de stad geworden. Hij bedacht daarom een plan waardoor er na afloop van de marathon geen bekertje meer op straat ligt. Dat die bekertjes op het par cours terechtkomen, is niet te gen te houden. Aan de mara thon. de halve marathon, de tien kilometer en de G-loop doen ruim tienduizend lopers en skaters mee. Die zich vroeg of laat verdringen bij de om de vijf kilometer geplaatste markt - kraampjes waar water en sport - drankjes worden aangeboden. Na een of twee slokken is het bekertje leeg en wordt vervol gens achteloos op de keien ge smeten. Na uitvoerig overleg hebben Griffioen, de organisatie en de gemeente daarom besloten dat de mensen achter de verfris singsposten alle bekertjes van de straat rapen. Vervolgens rij den de mannen van de reini gingsdienst alle posten af en halen de bekertjes op die wor den gedeponeerd bij het bedrijf van Griffioen aan de Kanaal- weg. Daar wordt het materiaal in speciale inzamelbakken ge dumpt die door een transpor teur naar een recyclingbedrijf worden gebracht. Omdat de bekertjes van polystyreen zijn gemaakt worden ze gereinigd, gemalen en vervolgens tot een nieuwe grondstof verwerkt. Het zo verkregen regranulaat is een volwaardig materiaal dat dient ter vervanging van nieuw poly styreen. Polystyreen behoort tot de meest gebruikte kunststoffen in bijvoorbeeld de auto-industrie (wieldoppen), het wordt toege past in huishoudelijke appara- tuur (koffiezetapparaten) en in verpakkingen. Maar van polystyreen worden ook witte, plastic stoelen ge maakt. Kunt u volgend jaar naar de marathon kijken, zit tend op een stoel die van be kertjes is gemaakt die gebruikt zijn tijdens de vorige mara thon. eric-jan berendsen Operatie Stadsgehoorzaal begint deze maand De gemeente laat in de Stadsgehoorzaal vrijwel alle as best weghalen. De operatie kost 1,25 miljoen gulden en begint al eind deze maand. leiden robbert minkhorst Wethouder Pechtold (milieu) kreeg gisteravond toestemming van een meerderheid van zijn commissie om het asbest, dat op gevaarlijke plekken her en der in het gebouw zit, te verwij deren. WD, CDA en de Chris tenunie/SGP maakten zich al leen druk over de wijze van fi nanciering. De gemeente be taalt de sanering uit de algeme ne reserve. „Financiële tegen vallers moeten niet altijd ten laste van de reserves komen", vond liberaal Geertsema. Vol- laard (Christenunie/SGP) vrees de dat de gemeente op deze manier een precedent zou scheppen. Voor de wethouder is finan ciering uit de gemeentelijke spaarpot geen punt van discus sie. „Dit is gewoon een grote te genvaller. Die mag niet op de begroting van culturele instel lingen drukken. We mogen een instelling niet opzadelen met een gemeenschappelijk pro bleem." Leiden kijkt sinds de ontdek king van asbest in de Kaas markt-school een paar jaar te rug alle gemeentelijke gebou wen na op de aanwezigheid van de stof die kanker kan veroorza ken. Pechtold hoopt dat deze quick scan nog voor het einde van dit jaar is afgerond. Tot grote ontsteltenis van de wet houder werd ook asbest gevon den in de Stadsgehoorzaal. Die was niet lang geleden nog volle dig gerenoveerd. Alle asbest had toen al moeten zijn wegge haald. Om erachter te komen wat fout was gegaan, stelde de ge meente een onderzoek in. De commissie die dat voor haar re kening nam concludeerde dat voor ambtenaren niet helder is hoe moet worden omgegaan met materiaal waarin asbest is verwerkt. Bovendien weten de gebruikers van een pand lang niet altijd of er asbest in hun werkomgeving zit verwerkt. Dat had tot gevolg dat technisch personeel in de Stadsgehoor zaal de afgelopen vijfjaar onno dig is blootgesteld aan asbest. Overigens waren de risico's aanvaardbaar. Situaties die me dewerkers hebben meegemaakt zijn nagebootst, en daaruit bleek dat zij geen groot gevaar hebben gelopen. Niettemin acht de gemeente het hoogst noodzakelijk dat vrijwel alle materialen waarin asbest is verwerkt, worden ver vangen. Ook op plekken waar het asbest is verstopt en geen enkel risico vormt, wil Leiden saneren. Pechtold: „Al is het maar voor de gemoedsrust van de mensen die al die maanden in spanning hebben gezeten. We hebben verplichtingen en verantwoordelijkheden jegens personeel en bezoekers." Het is voor de Stadsgehoor zaal van belang dat de sanering snel begint. Tussen 26 juni en 7 augustus zijn er geen voorstel lingen. In die periode zal het asbest tussen de plafonds, in kantoorruimten, in de foyer, in de keuken en in opslagruimten worden weggehaald. FOTO DICK HOCEWONING ook nog kampioen hoofdreke nen van Zuid-Holland noemen. In de superfinale versloeg ze haar tegenstanders overtui gend. Ze straalt. En ze gaat met een beker, een rugzak van Smiths en een flinke zak cheeto's, wokkels, nibbits en hamka's naar huis. leiden annet van aarsen best in het plafond. Die waren blijven zitten nadat zo'n veer tien jaar geleden asbestplaten waren verwijderd. Verder heb ben we in de cv-ruimte asbest gevonden en verwijderd", ver klaart een woordvoerder van de sector milieu. „Er zat ook as best in een paar ventilatiepij- pen. Die pijpen hebben we la ten fixeren zodat er op dat punt evenmin gevaarlijke situaties kunnen ontstaan." Het Kringloopbedrijf aan de Volmolengracht is deze week weer vrijgegeven nadat het op 19 mei was gesloten wegens as best. Volgens de sector milieu van de gemeente is het asbest verwijderd en bleek na het ne men van luchtmonsters en plaktesten dat er geen gevaarlijk asbeststof meer aanwezig is. „Er zaten nog wat resten as- Barbecue- IftK schotel Per kMo van 19.90 voor Kipdrumsticks Per kilo, K van 11.90 voor Maximaal 12 per artikel per klant 11 Sperziebonen Klasse 1. i Per 500 gram Met Klancenkaart van 28% voor ol ooDt 10 i ionMar

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 15